Cjrocn *2warLrJ~exels in het L VVV Texel neemt volgend jaar proef met reserveringsdienst Enorme verhoging gemeentelijke belastingen per 1 januari a.s. VVV afdeling De Koog is ook tegen toeristenbelasting Rioolgelclen (in twee fasen?) 400°/o omhoog! 1A NTREKK EL I J K VOOR TOERISTEN EN EXPLOITANTEN V iering „Oud op Nieuw m - - - Maatregelen door minister afgedwongen JDAG 22 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8228 KgaTe N.V. */b Langcveld De RooQ Ktbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Reesomlaan 43, Deo (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Rail feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm Bij wijze van proef zal de VVV-Texel in het komend jaar starten met een reserveringssysteem, waarbij zowel de toeristen als de exploitanten zeer gebaat kannen zijn. Mensen, die vakantieplannen maken, vragen tot dusver bij de VVV om inlichtingen, krijgen dan gewoonlijk de VVV-krant, eventuele fol ders en een lijst van vrije akkommodaties. Aan de hand daarvan kiezen zij een of meer adressen uit en informeren schriftelijk of telefonisch of er voor hen nog plaats is in de gewenste periode. Vooral voor de maanden juni, juli en augustus is het echter vaak bijzonder moeilijk nog vakantieonderdak te bespre ken. De adspirant-toerist geeft al te vaak, na een aantal vergeefse pogingen, de moed op enbrengt zijn vakantie misschien ergens anders door. Het reserveringssysteem neemt het zoeken en informeren van de adspirant- toerist over. Hij wendt zich tot de VVV en deze doet hem een vragenlijst toekomen, waarop hij al zijn wensen kan kenbaar maken. Aan de hand van dit ingevulde formulier kiest de WV een adres uit en reserveert direct. De adspirant-toerist betaalt voor deze bemiddeling (die hem heel wat brieven en teleurstellingen kan bespa ren) een 'kleine vergoeding, die hij ge lijk met een gedeeltelijke vooruitbeta ling van de huursom voldoet, ongeveer dus als bij het logies-informatiesysleem. De voordelen zijn duidelijk. De VW voorkomt teleurstelling en daaruit oortvloeiende anti-propaganda en de Texel-bezoeker wordt heel wat werk uit handen genomen. De VW, op de ioogte van de nog beschikbare akkom modatie, is in staat in de drukste tijd ook de laatste gaatjes nog te vullen. Aan het systeem zijn ook nadelen ver bonden. Van het grootste belang is het, dat de leden vertrouwen hebben in de onafhankelijkheid en objectiviteit van de VVV-medewerkers, die zich met het reserveren bezig houden. Bij het „toe wijzen" van gasten mag geen der leden boven anderen bevoordeeld worden. Een ander nadeel is dat de VVV nu een grotere verantwoordelijkheid draagt voor de kwaliteit van de aangeboden akkommodatie. Want: de toerist heeft nu zijn vakantieonderkomen niet zelf uitgezocht, maar het laten doen door de VVV. Als het hem tegenvalt zal hij dus obk eerder naar de WV gaan om zijn beklag te doen. Akkoord De heer J. W. Dekker, directeur VVV Texel, onthulde het bovenstaande plan tijdens de vergadering van de VW af deling De Koog, dinsdagavond in hotel ,De Toekomst". Het was de bedoeling op deze wijze de mening van de aan wezigen te peilen. Dat is in dit geval zeer belangrijk, omdat het vertrouwen van de leden in deze onontbeerlijk is. Blijkbaar is het vertrouwen in de ob jectiviteit van de VVV tegenwoordig bijzonder groot, want geen der aanwe zigen bracht bezwaren in tegen het plan. Zelfs kon gesproken worden van een zeker enthousiasme, zodat de direc teur Dekker met wat extra moed het komende, ongetwijfeld moeilijke sei zoen tegemoet kan gaan. De VW-directeur lichtte het sys teem, dat in bepaalde andere toeristen plaatsen al wordt toegepast, uitvoerig toe. Hij wees erop, dat Texel voortdu rend waakzaam moet blijven om zijn positie op toeristisch gebied te kunnen handhaven. Er is concurrentie De heer Dekker wees daarbij o.m. op de deva luatie in Spanje, waardoor een reis naar dit land aanzienlijk goedkoper is geworden. Het reserveringssysteem kan een nog betere bezetting in het hoogseizoen tot gevolg hebben. Het is overigens de bedoeling, dat het alleen voor de maanden juni, juli en augustus mogelijk is op deze wijze te reserveren. Buiten deze periode heeft de toerist geen moeite met 'het vinden van onder dak. Een definitieve beslissing nzake de invoering van de reserveringsdienst moet overigens nog genomen worden. Principiëcl Aanvaarding van het reserverings systeem betekent overigens een belang rijke principiële beslissing. De VVV houdt zich nu niet alleen meer bezig met zuivere dienstverlening, maar gaat zich op 'het commerciële vlak bewegen. Een deel van de taak van de verhuur der wordt overgenomen. De heer W. A. Visser, voorzitter van de afdeling De Koog, nodigde de ver gadering uit aan- of opmerkingen te maken met betrekking tot de reserve ringsdienst, maar de reacties waren uitsluitend positief. In het hoofdbestuur was de wenselijkheid van de reserve ringsdienst vorig jaar al onderwerp van gesprek geweest. Verschillende be stuursleden hadden toen nog een aarze lende houding ingenomen. De heer J. v.d. Kerkhof, zo vertelde deze zelf, hoorde tot de twijfelaars, maar nu was hij er toch ten volle van overtuigd dat de voordelen tegen de mogelijke nade len ruimschoots zouden opwegen. De heer C. J. v.d. Kooi vertelde dat men vrij zwaar heeft getild aan de mogelijk door de leden veronderstelde bevoorde ling van bepaalde exploitanten. Verder is het aanvaarden van grotere verant woordelijkheid voor de aangeboden akkommodatie ook een grote stap. Goed seizoen De VVV-vergadering trok wat min der belangstelling dan gewoonlijk, maar had een bijzonder aangenaam verloop. De heer W. A. Visser blikte in zijn openingswoord tevreden terug op het afgelopen seizoen. Texel trok weer veel gasten en in tegenstelling tot veel andere kustplaatsen was de 'bezetting zeer goed geweest. Wel was het opge vallen, dat de gasten het geld wat min der hard lieten rollen. De bestedingen waren duidelijk minder en dat noemde de heer Visser een teken aan de wand. Het is zaak dat de prijzen, maar vooral de service in het oog wordt gehouden. Als men de gasten waar voor hun geld blijft bieden, zit het voor de toekomst goed. In De Koog was het rustig ge weest in het afgelopen seizoen. Natuur lijk waren er wel problemen, waarvan de heer Visser het gebrek aan parkeer ruimte en de stinkende vloeiweide noemde. Stank Over laatstgenoemd probleem had de heer J. W. Dekker zich verstaan met de Dienst gemeentewerken Daarbij was hem gebleken, dat een aanzienlijke ver betering zal worden verkregen, wan neer een deel van de Boodtlaan via een persleiding op het hoofdriool zal zijn aangesloten. De vervanging van de vloeiweide door een volwaardige zui veringsinstallatie is een minder een voudige zaak. Voor dit vele miljoenen vergende project (Ook het uitgestrekte recreatiegebied ten zuiden van De Koog zou op deze installatie moeten worden aangesloten) heeft de gemeente zelf geen geld. Het wachten is op een subsidie van het ministerie van C-.R.M. Jammer De heer Visser vertelde, dat het nieu we kaartverkoopsysteem van TESO, dat volgend jaar zal worden ingevoerd (waarbij uitsluitend in Den Helder re tours zullen worden verkocht) voor de VW betekent, dat een belangrijke in komstenbron vervalt. De VW ontving door het verkopen van bootkaartjes jaarlijks een belangrijk bedrag aan pro visie. „Ik vind het van het standpunt van TESO uit gezien economisch een uitstekende regeling, maar voor ons is het jammer". Niet fair Vervolgens sneed de heer Visser de kwestie van de toeristenbelasting aan. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat het bestuur tegen heffing van deze be lasting is. „Op Texel wordt de wel stand gebracht door de gast. Moeten wij hem als dank daarvoor nog een paar gulden extra laten betalen? Dat is niet fair!" De afdeling De Koog staat er dus beslist afwijzend tegenover. Maar om dat men bang is, dat er mis schien niet aan te ontkomen zal zijn, wil men in ieder geval van de gemeen te verlangen dat de door de toeristen belasting verzamelde gelden uitsluitend worden besteed aan projecten van di rect recreatiebelang. Eerder was de kwestie van de toeris tenbelasting ter sprake gekomen in de afdelingsvergadering van Den Hoorn, waar het bestuur zich op soortgelijke wijze tegenover de toeristenbelasting heeft opgesteld. De heer Visser ver zocht de vergadering hem geen nadere vragen te stellen over de toeristen belasting. „Want we weten er net zo veel van als U niets!" Hij wist dus ook niet hoe men zich voorstelt een dergelijke belasting te innen, maar hij voelde er bitter weinig voor daarbij zelf ingeschakeld te worden. „Ik wil geen belastingambtenaartje van de ge meente zijn. We hebben het druk ge noeg". Beter was het volgens hem de recreatieleider met de inning te belas ten. „Geem hem drie man en een toer- niket op de haven en laten ze het geld zo vangen". De heer Visser had persoonlijk ge zien hoe het Kurtax-systeem op Nor- derney functioneert. De gasten betalen daar een volgens hem waanzinnig hoog bedrag (DM 85,voor 14 dagen), maar dat geld komt uitsluitend ten goede aan strandbewaking, douches, toiletten, kurzalen, modderbaden, concerten etc. De gast krijgt er dus wel wat voor. In Nederland, zo wordt gevreesd, zal de vreemdelingenbelasting in de eerste plaats dienen om de begrotingstekorten van de gemeenten te dekken. Voor nieuw kantoor Bij het voorlezen van het (gunstige) financiële verslag, merkte penning meester J. v.d. Kerkhof op, dat de ƒ100,die men jaarlijks van de VVV Texel krijgt, deze keer was gestort in een fonds voor een nieuw VW-kantoor te De Koog Kostbare strandfeesten De heer M. Mantje, voorzitter van de Oranjevereniging, kreeg vervolgens ge legenheid te wijzen op de financiële toestand van zijn vereniging. Traditie getrouw organiseert de Oranjevereni ging de strandfeesten. De kosten daar van zijn in de loop der jaren met 30% gestegen, terwijl de bijdragen van de verschillende Koger bedrijven (via postkwitanties) ongeveer gelijk geble ven kijn. Hij wekte zijn gehoor op de bijdragen wat te vergroten. Het zal dan mogelijk zijn het toch al ƒ2000,kos tende strandfeest nog wat beter op te zetten, b.v. door eens een fanfarekorps uit te nodigen. De woorden van de heer Mantje vonden goede weerklank. De heer C. EeLman vond zelfs dat ook an deren in de gelegenheid moesten wor den gesteld om de Oranjevereniging te steunen en was zelf graag bereid te assisteren bij het incasseren. De heren Houwing en Minnes wer den met zeer ruime meerderheid als bestuursleden herkozen. De heer J. W. Dekker had in zijn praatje gewezen op het grote belang van de propaganda in het buitenland. Samenwerking biedt in deze grote mo gelijkheden, De collectieve propaganda blijkt grote wervende waarde te heb ben. Voor het komend jaar zal de pro paganda vooral gericht worden op de gebieden in Duitsland, waar de vakan ties in augustus vallen. Geld, dat in een Aktie wordt gestoken is vaak beter be steed dan aan advertenties in grote Duitse dagbladen. Op het ogenblik wor den verschillende gezamenlijke akties in het buitenland voorbereid. De heer Dekker toonde de nieuwe badplaatsen folder, waarvan er jaarlijks 200.000 stuks door de ANW worden verspreid, voor het merendeel in het buitenland. In deze folder is voor Texel en Ter schelling een opvallend plaatsje inge ruimd. GESLAAGD De heer J. Vlaming, vroeger woon achtig te Oosterend, slaagde te Amster dam voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde. De heer Vlaming stu deert aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam De burgemeester van Texel doet in verband met de komende viering van Oud op Nieuw een ernstig beroep op de ouders om ongeregeldheden als zich vorig jaar hebben voorgedaan dit jaar te helpen voorkomen. De ouders wordt verzocht hun kinderen beneden de leeftijd van 15 jaar in de nacht van Oud op Nieuw thuis te houden. Voor hen levert het verblijf op straat alleen maar onnodige risico's op. Voor de groep tussen de 15 en 25 jaar zal door mcj. Pen in nau we samenwerking met de Stich ting cultureel werk Texel een speciale filmvoorstelling worden georganiseerd, die om half één zal aanvangen. Op de volwassenen wordt een beroep gedaan zich niet tussen het filmpubliek te mengen en het centrum van Den Burg zoveel mogelijk te vermijden. Met uw aller medewerking moet het mogelijk zijn de over gang van Oud op Nieuw alleen maar feestelijk te doen verlopen, zender de wanklanken, die zich vorig jaar hebben voorgedaan. Texel, 22 december 1967. De loco-burgemeester van Texel, J. Daalder Per 1 januari zullen de reinigings rechten, straatbelasting en rioolgelden drastisch worden verhoogd. Voor de raad is dit geen verrassing, want de verhoging werd reeds bij het aanbie den van de gemeentebegroting aange kondigd. Het gemeentebestuur wordt in deze gedwongen door de Minister van Binnenlandse Zaken, die de ge meente niet de nodige extra uitkering uit het Gemeentefonds (ter dekking van het begrotingstekort) zal verschaf fen, als niet eerst een aantal plaatse lijke belastingen wordt verhoogd. Zo als bekend is de financiële positie van de gemeente zeer slecht. Ook Gede puteerde Staten van Noordholland hebben aangedrongen op maatregelen ter verbetering van deze situatie. Het college van GS is van mening, dat de belastingtarieven van Texel laag zijn. Ook ten opzichte van andere gemeen ten met een ongunstige financiële po sitie blijft Texel, mede gelet op het voorzieningenpeil, ver achter bij het opvoeren van de eigen inkomsten. Aan belastingverhoging valt derhalve niet meer te ontkomen, zo concluderen B. en W. in hun schrijven aan de raad. De reinigingsrechten zullen met 20% worden verhoogd. Per emmer, bij twee maal ledigen per week, is men ƒ24, verschuldigd, bij éénmaal ledigen ƒ12,Het huidige tarief voor éénmaal ledigen bedraagt ƒ10, Straatbelasting. De straatbelasting wordt gesteld op 20 en 10% van de belastbare opbrengsten, re9p. bebouwd en onbebouwd volgens de kadastrale leggers. De heffing bedraagt nu 10 en 5%. De straatbelasting wordt dus ver dubbeld. Met maar liefst 400% zullen de rioolgelden worden verhoogd. Het ta rief zal ƒ100,per aansluiting per jaar gaan bedragen Het huidige tarief be draagt 20,Het gemeentebestuur zal echter trachten gedaan te krijgen, dat de rioolgelden in twee fasen wordt verhoogd. Per 1 januari zal dan een verhoging met ƒ40,van kracht wor den en per 1 januari 1969 nogmaals. 25,méér per inwoner De verhogingen brengen de gemeente jaarlijks ƒ263.900,extra in het laatje. Op een inwonertal van 11.000 betekent dit een lastenverzwaring per Texelse ingezetene van ƒ24,per jaar, die door B. en W. als zeer hoog wordt be- sohouwd. In het kader van de gedwongen ge meentelijke belastingverhoging paste ook de verhoging van het aantal opcen ten tot 200 op de Personele Belasting. Deze werd, zoals bekend, reeds «per 1 jan. j.l. van kracht. Het toepassen van de fasering bij het omhoog brengen van het rioolgeld bete kent echter -niet dat voor het verschil in belastingopbrengst een éénmalige compensatie uit het gemeentefonds zal worden verleend. Het verschil tussen eenste en tweede fase komt dus voor rekening van de gemeente- Het is toegestaan andere tarieven voor de betreffende belastingen vast te stellen, dan door de minister js geadvi seerd als de totaalheffing niet minder wordt. Het gemeentebestuur is echter van mening, dat men toch maar het beste de adviezen van de minister kan opvolgen omdat de verschillende ver hogingen door het ministerie geacht worden een zo gunstig mogelijke sa menhang te hebben. Mogelijk zullen nog meer gemeente lijke heffingen moeten worden opge trokken, maar de minister heeft daar voor geen normen bepaald. Het peil daarvan zal daarom worden bezien in het kader van het gehele pakket der gemeentelijke heffingen. Gezien de nu aan de orde zijnde drastische heffingen, willen B. en W. op het ogenblik echter nog geen andere verhogingen voorstel len. Het gemeentebestuur heeft gepoogd de diverse nu voorgestelde verhogingen in drie fasen in te mogen voeren, maar van de zijde van de provincie heeft men laten weten, dat de minister op dat verzoek niet zal kunnen ingaan. Geen nieuwe uitgaven Belangrijk in dit verband is voorts, dat GS hebben laten weten, dat de ge meenten die aanvullende bijdragen uit het gemeentefonds ontvangen, geen nieuwe uitgaven aan de begroting mo gen toevoegen, die het evenwicht in de begroting verder zouden storen. GS hebben de gemeente Texel daarom ver zocht na te gaan welke suppletoire be grotingen, waarin ramingen voorkomen, die lastenverzwaringen voor de ge meente betékenen, zouden kunnen wor den ingetrokken. Hierbij wordt gedacht aan objecten, die in de eerstkomende jaren toch niet zullen kunnen worden goedgekeurd. Het gemeentebestuur be raadt zich thans over de posten, die voorlopig moeten worden geschrapt. Vier termijnen Omdat de aanslagen voor rioolgelden en straatbelasting aanmerkelijke be dragen zullen gaan belopen, wordt de regeling dat de rechten verschuldigd zijn in twee termijnen, gewijzigd in een voldoeningsplicht in vier termijnen. Desgewenst kunnen de belastingplich tigen hun betalingen dan over vier maanden spreiden. De diverse belastingverhogingen, die een meeropbrengst van 263.900,be- (zie vervolg pagina 2) Nieuwe regeling volgend jaar BOOTKAARTEN UITSLUITEND IN DEN HELDER TE KOOP Op een nog nader te bepalen datum in het volgende jaar zal TESO stoppen met de verkoop van bootkaartjes op Texel. Kaarten retours zullen dan uitsluitend in Den Helder worden ver kocht. Degenen, die met de boot van Texel vertrekken kunnen dus zonder meer aan boord gaan, maar op de te rugweg moeten zij een rctourbiljet kunnen tonen. Dit nieuwe systeem be tekent voor TESO een aanzienlijke kostenbesparing. In theorie kan het aantal mensen, dat met de verkoop en controle van de kaartjes is belast, met de helft worden verminderd. Het zal niet meer nodig zijn in de zomer extra personeel in tijdelijke dienst te nemen. Van hei vaste personeel zal echter niemand ont slagen behoeven te worden. Het nieuwe systeem geldt voor passagiers, rijwie len, motor- en bromfietsen en alle ca- tegoriën auto's. Verwacht wordt dat door de genoemde kostenbesparingen een bescheiden tariefsverlaging moge lijk is. Hierover moet het TESO-be- stuur nog beslissen. Uiteraard zou de nieuwe regeling niet mogelijk zijn als naast TESO zich nog een andere maatschappij een veer dienst op Texel zou onderhouden. Het is natuurlijk wel mogelijk dat iemand die met een kotter of pleziervaartuig of vliegtuig op Texel aankomt, per TESO-boot (gratis) weer vertrekt. Maar dit verlies zal zo gering zijn dat het, in vergelijking met de kostenbesparing, van geen betekenis is.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1