TERUGBLIK OP 1967 in woord en beeld BIBM Natuurlijk is het ondoenlijk een vol ledig verslag te geven van al het wel Icn wee in het afgelpoen jaar op Texel. lOok deze keer is ons jaarverslag een beknopt overzicht, een willekeurige greep uit de honderden feiten en feit- les, waaraan een bericht of artikel Iverd gewijd in een der honderd kran ten, die wij in het afgelopen jaar voor JJ drukten. Januari De hoop, dat Texel al in 1967 een wembad zou kunnen bouwen, wordt Ie bodem ingeslagen. GS kunnen ga- antie op leningen niet goedkeuren. „De ouders zijn mede-schuldig", zegt politie naar aanleiding van de vie- ing van de jaarwisseling die in een eeks baldadigheden ontaardde. Texel krijgt eigen aquariumvereni- ing: „In Aqua Vita". De heer G. Westerlaken (CHU) stapt it de gemeenteraad; de heer C. Koorn ïeemt zijn plaats in. Jaarverslag TESO: miljoen passa- iers en 200.000 auto's vervoerd. Eerste muziek- en zangavond in Cul- ureel Centrum; Prof. H. Postma geeft lezing voor t Nut. Gemeentebestuur op zoek naar betere iimbulance. ;Frits Drevel en Nico Welboren expo- ;eren hun kunstwerken in het voor- nalige textielhuis Zegel. Kermisexploitanten betalen slechts 18.555,76 pacht voor (ongunstige) stand- >laats aan Emmalaan. Februari Bouw van veertig ww-woningen af- ;ekeurd. Duin, gevolgd door andere annemers gaan voor particulieren ouwen. Verkiezingsstrijd breekt los. Diverse tartijen beleggen propaganda-avonden. )e PvdA trekt zelfs rond met een ver- J iezingskaravaan. Bij de uitslag bleek at Texel zoals gewoonlijk onge- eer de landelijke lijn had gevolgd. 66 kwam op 2,44% van het totaal. Gemeenteraad verhoogt tarief vuil- ontainers met 40%. Op Texelse strand spoelen wrakstuk- :en aan van vergane kotter „Maartje". In mei werd in het Cultureel Centrum een zeer geslaagde kerkedag gehouden, waaraan o.a. werd meegewerkt door pater S. Jclsma en de voordrachtskunstenaar Otto Sterman. Op de foto Otto Sterman tijdens het voor dragen van een Etbiopisch sprookje. beid Maart Op 3 maart wordt het „fabrieksschip" an de Verenigde Schelpvisexporteurs e water gelaten. Rijksgoedkeuring voor 65 kamphuis- Sk,es op Texel. Fanfare en muziekschool verzorgen eslaagde uitvoering. Koe werpt drieling op bedrijf van de eer D. Boerhorst, „De Kamp". rdcr e gr liilld April VVV-Texel neemt deel aan propa- ganda-actie te Essen. H. de Lugt volgt C. H. Roeper op als voorzitter Raiffeisenbank. J. Zwan verkoopt orgel naar Ame rika. Nieuwe raadhuis wordt 8„5 ton duur der, nu ƒ3,25 miljoen totaal. Th. van Lamoen begint met bouw van 28 kamphuisjes bij De Slufter. Invoerverbod op herkauwende dieren opgeheven. Sportraad actief: plannen van bin nen- en buitenmanifestaties. P. Bakker Pzn. te Oosterend maakt „eigen" grammofoonplaat ten bate van Excelsior. TESO-gebouw aan Elemert zal nota riskantoor worden. Waterlands Fanfare organiseert ont moeting met andere korpsen. W. Grisnigt opent garage aan Bem- hardlaan. TESO zet in eerste kwartaal 40% meer auto's over. Olie spoelt aan op Texelse kust Oude stolpboerderij van F. Witte, „Burgernieuwland" in as gelegd. Bloedige vechtpartij in De Veen. Zilveren Speld voor S, Keijser van S.V. Oosterend. Sint Josefschool kampioen schoql- voetbal. Raad besluit: Brink te De Koog wordt plantsoen. De heer C. v.d. Kerkhof opent cafe taria in Oudeschild. Inspecteur heeft bezwaren tegen schoolzwemmen in bad Handgraaf. Hotel „De Toëkomst" verkocht aan de heer F. Langeveld. 71 oorlogsinvaliden op uitnodiging van Rotaryclub naar Texel. Meierblis bij uitzondering op 29 april. Mei Ds Beerthuis, Oosterend, neemt af scheid van Hervormde gemeente. Nieuwe ziekenauto wordt gedemon streerd en later gekocht. D. Boot en P. C. Vlaming met ko ninklijk zilver geëerd. Discussie over openbare toiletten komt op gang Havenmeester M. Heiligenberg uit Oudeschild die 40 jaar bij Rijkswaterstaat was. Geboorte van koninklijke baby wordt in Oosterend geestdriftig gevierd. Twee schuren, centra van clandestie ne kampeerders, verbrand. Op Texel wordt een Roodstuitzwaluw waargenomen. Voordien slechts één maal eerder in Nederland gezien. Kcger „dierenvriend" liet hondjes omkomen in bos Dirigent A. Kuik weg bij D.E.K. Dros' Magazijn nam nieuw pand in Weverstraat in gebruik „De Vrolijke' Cowboys" jubileren. Opvoering revue „Tis Meie". Door jeugdig vandalisme veel schade in luilaknacht. Tentoonstelling „Texel voor de ruil verkaveling" trekt veel bekijks. Pinksteren: TESO vervoerde 14% -meer auto's. Zwerftocht van Duitser (met gestolen boot) eindigt op Texel. Gemeente ruilt wegen met Staat. Duinpark, van Staat en Texels Mu seum, open voor publiek. Verordening maakt wild kamperen strafbaar. Opslagplaats bij paal 9 uitgebrand. Juni Klaas Eelman neemt deel aan we reldkampioenschappen ploegen in Nieuw-Zeeland. Ds. P. Oskamp neemt beroep aan van Herv. Gemeente te Purmerend. Massa's beroepsspierenspitters naar Texel. Sarasani pakt zaken grootser aan. Studenten gaan krant uitgeven: Texel-toerist. TESO organiseert busreisjes naar Alkmaar, Marken en Volendam, Draaiorgel De Tiet speelt: „Texel, de parel der Wadden" van Henny Kok. Melodie wordt later op de plaat opge nomen. Sabena voert agrarisch werk uit in Natuurgebieden. N.Ph.O.-concert lijdt onder matige akoestiek van Cultureel Centrum Geslaagde sportontmoeting Texel- Heemökerk. Johnny Kraaykamp brengt huwe lijksreis door op Texel. In De Cocksdorp wordt VVV-kantoor in recordtijd gebouwd. Minister B. Roolvink met vakantie te Oosterend. Kees Verkerk naar Texel om voor zwembad te voetballen. Installatie schoolraad openbaar on derwijs. Plannen van Bouwfonds Nederlandse Gemeenten van de baan. Zuster Maris Stella neemt afscheid van kleuterschool. 'Noodweer: schuur bij „Amalia" ver woest. Schapen en lammeren door blik sem gedood. De heer Rijk neemt „Mini-carrousel" in gebruik. Pastoor v.d. Burg (Oudeschild) be noemd te Zwaagdijk. Juli Texelse kermis trok weinig bezoek. In begin bouwvakvakantie 5000 auto's naar Texel. Folklore start met nationale schapen- scheerwedstrijd. Kotter „Noorderkroon" op zee in brand. Spuitvoetbalwedstrijd bracht 1100, op voor zwembad. Blinde en slechtziende kinderen be leven vakantie op „De Wijde Bliek" van de heer C. H. Roeper. Gemeente verbiedt vuilverbranding. Burgemeester De Koning wordt ern stig ziek. Vliegveld Texel boekt 1000ste lan- ding, vijf maanden eerder dan vorig jaar. Roofoverval op 63-jarige Sytse Ros. Duitse zeilboot bij De Cocksdorp door zandboot overvaren. Op Texel wordt kleuren-tv goed ont vangen. W. Z. Stolk (De Cocksdorp) was drie maanden in Canada om zijn zwager te helpen bij de verbouw van een huis. Mej. G. van Zetten neemt afscheid van Doopsgezinde gemeente. P Slik uit Oudeschild experimen teert met gapervisserij. Sarasani ontving 23.066 bezoekers. September In seizoen hebben zich geen verdrin- kingsgevallen voorgedaan. Bouw raadhuis begint. SVC neemt sportveld in gebruik. Bij schapenfokdag blijkt: kwaliteit Texelse ras steeds beter. „Wadden-airport" van de baan (Plan Thijsse). Tafeltennisclub opgericht. Ds. T. S. van Leeuwen van de Gere formeerde Kerk Oosterend neemt af scheid. Recreatiestichting ontving 40% meer gasten. Rumoer om gedeeltelijke afzetting van Groeneplaats. Protesten vergeefs. Oktober SVO op bezoek bij Rot-Weiss te Hagen. Flessentrekker gegrepen. Strandhuisjes bij De Koog wegge spoeld. „De Waldhoorn" te Den Hoorn offi cieel heropend. G. Timmer ploegkampioen van Texel. Kapelaan J. van Schie wordt pastoor te De Cocksdorp. De heer H. Bakker 40 jaar bij Staats bosbeheer. Er werd in het afgelopen jaard hard gewerkt aan de Eicrlandse zeedijk. Het benodigde zand werd uit de Waddenzee opgezogen. Op de foto de steiger waaraan een der zandschcpen ligt gemeerd, terwijl de inhoud via een pijpleiding naar het dijklichaam wordt gespoten. Autocross bij Oosterend Grand Prdx voor Piet Bonne en Jitze Barends. Arie Commandeur te Den Burg tot priester gewijd. In een nacht 31 clandestiene kam peerders gesnapt. Pastoor J. L. A. Scholten geïnstal leerd. Onrust in Den Hoorn enigszins be dwongen. Concert Marinierskapel op 19 juli in Wezentuin. Fagade brengt „Torbant", een expe rimenteel toneelstuk. Droogte: kwaliteit van leidingwater steeds slechter. Texel enkele uren zon der water door leidingbreuk bij Loods mansduin. Gretha Siersma slaagt aan High School van Oscada (Michigan - USA). Augustus Onderwijzers houden biologisch werkkamp op Texel. Paardensportvereniging houdt ge slaagd concours hippique. Zilveren zweep voor Jan Kil jan jr. Daalder, De Cocksdorp, mag haven gebouw TESO bouwen voor ƒ509.280, Op strand spoelt fles aan met vredes boodschap van Russische „pioniers" De heer Jellema in beroep tegen af wijzing bouwplannen. Werkplaats Cebeco op industrieter rein geopend. Pastoor Brinkman, De Cocksdorp, neemt afscheid. Standsorganisatie LTB bestaat 50 jaar. Motortorpedoboot „Veraguast 1" zinkt bij Texel. Bemanning spoelt aan met dinghy. November Kotter TX 11 „Deo Volentemaakt proefvaart. 64 deelnemers meldden zich voor het Rondje om Texel, dat op 16 september werd gehou den. Er waren slechts twee uitvallers. Boven staande foto werd gemaakt tijdens een rust pauze: de blarenprikker van de Rode Kruis- colonne bad druk werk. Toen de nu 17-jarige Emmy Boekei uit Oudeschild (ja. van slager Boekei) op 5 juni van de Ponthaven kwam, waar zij enkele voor het ULO-diploma geslaagde klasgenoten had afgehaald, overkwam haar een bijzonder naar on geval. Bij de afrit van het haventerrein maakte ze een val en kwam zo onge lukkig terecht dat ze een zware hersen schudding opliep. Het herstel zou vele weken vergen en Emmy kon dus niet deelnemen aan het examen, dat voor haar kort daarop was gepland. Toch heeft Emmy het begeerde papiertje tenslotte bemachtigd, want zij werd op 22 augustus in de gelegenheid gesteld om deel te nemen aan een na-examen te Utrecht, speciaal georganiseerd voor candidaten, die door overmacht niet in staat waren geweest op de normale tijd voor te komen. Mej. Boekei had er ech ter een hard hoofd in. Als gevolg van de hersenschudding was zij veel van het geleerde weer vergeten cn van het voorgenomen „inhalen" was om dezelf de reden weinig terecht gekomen Maar Emmy kwam erdoor, vooral dank zij het goede „schriftelijk" dat zij eerder had gedaan. Met het ULO-diploma (A plus middenstand) kwam ze naar Texel terug. Ze had zelfs zes punten meer be haald dan voor het diploma was ver eist. Voor zover bekend was het de eerste keer dat een Texelse ULO-leer- ling van het speciale na-examen ge bruik maakte. Ministerie besluit tot aanleg van werkhaven te Oudeschild. Landelijk comité kinderpostzegels stelt ƒ10 000,beschikbaar voor Groe ne Kruis Texel. Schutting schilderwedstrijd. Drijver stelt ƒ100,aan prijzen beschikbaar. Extra editie Texelse Courant: Bur gemeester overleden (15 november). Jubileumtentoonstelling Kotex met 500 dieren. Woningwetwoningen krijgen centrale verwarming. Ook Texelaars op studiereis naar Norderney. Mr. Hiltermann trok volle zaal. December Discussie over toeristenbelasting brandt los. „De Toes", nieuw bungalowpark bij Oosterend. Winkeliersactie ten bate van polio- bestrijding leverde bijna ƒ6000,op. Besloten wordt Sportraad tot Stich ting te maken. Helderse marineofficier maakt ideeën bekend omtrent aanleg van zeehaven bij Texel en Vlieland: Fryske Porte. VW kondigt aan proef te zullen ne men met reserveringsdienst. Gemeentelijke belastingen aanzien lijk verhoogd. TX 29 „Waddenzee" van M. Drijver en Zonen maakt proefvaart. Dc Motor-, auto- cn bronificLsclub Texel or ganiseerde de afgelopen zomer twee auto- erosies bij Oosterend. Vooral de eerste cross op 9 juli bood heel wat sensatie. Op de foto enkele crosswagens, die in de sloot belandden.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 11