Cjroen VivartsJexeU in het L BIJ DE JAARWISSELING v. loor locoburgemeester J. Daalder „Dubbele von Sion" voor twee personen en twee verenigingen Gedenkteken in cultureel centrum 1JDAG 29 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8229 ltga?c N.V. v/h Langevcld De Roofl jstbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 beis sssnan II. IPO MWWBII1 'Ml' l'll'iHD» M/B~IJN gedachten gaan uit naar Wl een zakenman, die op het eind J_f Ja_ van het jaar zijn balans op maakt, daarbij ijverig speu- end naar wat het achter hem liggen de heeft gebracht. Maar hij richt daar na zijn oog op de toekomst. Met dit beeld voor ogen zou ik van de mij geboden gelegenheid gebruik willen naken om te proberen iets te zeggen over het wel en wee in onze gemeente. In onze terugblik over het jaar 1967 denken we allereerst, hoe kan het ook nders, aan de ziekte en het overlijden an onze Burgemeester De Koning. Over zijn leven en werken op en voor Texel werd door velen met waardering gesproken en geschreven. Reden waar in we op deze plaats menen te kunnen olstaan met daarnaar te verwijzen. Het Sport- en Cultureel centrum reeg de naam Burgemeester De Koning-hal, waarmee een blijvende herinnering in onze gemeente aan hem tot stand is gekomen. Op het gebied van het onderwijs wil len we wijzen op de instelling van de Schoolraad, waarmede een positieve bijdrage werd geleverd en waardoor het contact tussen ouders en school meer gestalte heeft gekregen. Voorbe reidingen worden getroffen om te ko men tot een scholengemeenschap, waar in eerste instantie de HBS en ULO praktisch zeker in zullen opgaan. Ten opzichte van Gezondheidszorg en sociale zorg moet mij allereerst van het hart, dat we het ten zeerste betreuren, dat nog steeds geen goedkeuring kon worden verkregen voor de verbouw van de sociale werkplaats. De aanwe zige huisvesting is ontoereikend en schreeuwt om een oplossing. De vreug de van de arbeid, vooral ook voor deze mensen een groot goed, wordt hierdoor toch wel op ernstige wijze getemperd. Met de bouw van een verpleeghuis iigt het uitermate moeilijk. De aan vankelijke verwachting, dat dit vrij spoedig zou kunnen worden gereali seerd, ging helaas niet in vervulling. De verzorging van onze bejaarden en vooral met name de zieke bejaarden, vervult ons dan ook met zorg. Gelukkig zijn er ook wel enige plus punten te noemen. Zo werd door het aanschaffen van een nieuwe zieken auto het vervoer van zieken belangrijk verbeterd. Den Hoorn kreeg dit jaar zijn Zuive ringsinstallatie, wat weer een belang rijke stap op het gebied van de volks gezondheid genoemd mag worden. Wat de sector woningbouw betreft, kan gesteld worden dat ook in 1967 weer een aantal woningen kon worden gerealiseerd. In cijfers uitgedrukt ziet het er als volgt uit: In 1967 gereedgekomen woningwet woningen: 47, waarvan 31 in Den Burg en in Oudeschild en Oosterend elk 8. Verder zijn naast een 14-tal van een vorig contingent, er nog 22 in aanbouw waarvan de laatste met centrale ver warming. Als belangrijk aspect in de woning bouw zou ik nog willen noemen de ontwikkeling in de particuliere 6ector. Al of niet gestimuleerd door de ge meentelijke garantie. Zo is er van de aanvragen tot deze bouw, die dateren van voor 31 december 1966 in dit jaar gereedgekomen een 40-tal woningen. En hierbij niet te vergeten 15 bejaar denwoningen aan de Emmalaan van de Bakker-V an Maarleveldstichting. In '67 aangevraagd, met inbegrip van de woningen, die door enkele aannemers worden gebouwd: 51, waarvan er nu 11 gereed zijn gekomen. Nogmaals ge zegd: ik acht dit in deze sector een gunstige ontwikkeling. Ondanks dit feit echter kennen we in onze gemeente nog steeds woningnood en wel zeer reëel. Dan doel ik niet al leen op die gezinnen, die nog steeds onder kommervolle omstandigheden wonen, doch dan heb ik hier tevens op het oog de nood van veel jonge men sen, die willen trouwen, doch zich vaak met allerlei noodoplossingen moeten behelpen. Hier richt ik duidelijk m'n blik op de toekomst als ik zeg, dat deze uiterst belangrijke zaak onze aandacht moet blijven behouden, o.a. ook door onze uitbreidingsplannen en grondver werving, opdat dit geen remmende factor gaat worden. Als voorzieningen in cultureel vlak mogen genoemd worden de aanleg en in gebruikneming van het sportveld in De Cocksdonp. In het Dorpshuis te Den Hoorn is duidelijk een betere akkom- modatie ontstaan door verbouw en uit breiding. Subsidie werd toegezegd voor verbouw van het Dorpshuis te De Waal, terwijl ook voor het Gemeenschapscen trum Oosterend Rijkssubsidie werd toe gezegd. Hopelijk zal ook het resterende deel spoedig volgen, zodat met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. De collectie Blok v.d. Velden werd aangekocht, die nu, na het gereed ko men van de Ruilverkaveling, van histo rische waarde zal blijken te zijn. Als een dissonant zie ik de uitingen van vernielzucht en vandalisme met oudejaar en luilak. Wellicht ten over vloede moge ik U wijzen op de oproe pen in de Texelse Courant van 22 dec. j.l. in de hoop dat hieraan gevolg wordt gegeven. Economisch gezien is belangrijk de principiële toezegging van de Minister van Verkeer en Waterstaat voor de aanleg van een werkhaven te Oude schild, die naderhand dienstbaar kan worden gemaakt aan de visserij. Voor waar, voor de nog steeds groeiende kottervloot geen overbodige luxe. Voor de landbouw naderde een zeer belangrijke zaak zijn voltooiing, n.l. de Ruilverkaveling, waarvan de slotakte werd gepasseerd. Daarentegen is de vorming van de Stichting ter bevordering van de land en tuinbouw nog niet verder gevorderd. De dijkverhoging Eierland vordert snel en we spreken hierbij de hoop uit, dat de volgende etappe spoedig mag volgen. Een zaak, nauw met de veehouderij verwant, maar tevens een belangrijke zaak voor de volksgezondheid, is de Vét.-Hyg. Dienst. In verband met de zware exploitatielast, die op deze dienst drukt, is een onderzoek gaande naar reorganisatie. Waarnemend directeur is de heer De Boer. Een onderzoek is verder gaande in zake de toekomst van de N.V. TEM Een zaak, die spanningen veroorzaakt, speoiaal voor diegenen, die in dit on tegenzeggelijk mooie bedrijf werkzaam zijn. Heel begrijpelijk zou ik zeggen. Reden waarom dit een diepgaand on derzoek zal moeten zijn, alvorens hier in een standpunt kan worden bepaald. Tenslotte nog een enkele opmerking over de sector toerisme. Het jaar 1967 boekte een record aan tal vakantiegangers. De conclusie is zeker gewettigd, dat dit een heel goed seizoen is geweest. Het is ook in het algemeen, een enkele uitzondering daargelaten, een vrij rustig seizoen ge weest. De nieuwe kampeerverordening heeft naar mijn overtuiging daar zeker ook z'n steentje aan bijgedragen. Met de toename van het toerisme, en dit is de andere kant van de medaille, doemen er voor de gemeente ook weer problemen op, waarvoor in de nabije toekomst een oplossing gevonden zal moeten worden. Ik ben mij er heel goed van bewust, dat ik geenszins volledig ben geweest. U zult mij dit hopelijk niet ten kwade duiden. Moge 1968 een in alle opzichten goed jaar worden. Met intense belang stelling uiteraard zien wij uit welke nieuwe burgemeester hier straks z'n intrede zal doen. Moge het er een zijn, die veel voor onze gemeente zal bete kenen. Gaarne wens ik U en de Uwen Gods Zegen toe in het nieuwe jaar. J. DAALDER De trofee „Dubbele Von Sion" is voor 1967 aan twee verenigingen en twee personen toegekend. De uitrei king, door de waarnemend voorzitter van de Stichting Cultureel Werk, de heer C. J. Witte, had woensdagavond plaats in het sport- en cultureel cen trum, aan het slot van een ontspan ningsprogramma, dat door diverse Texelse verenigingen werd verzorgd. De personen, die het bronzen ere-teken wegens bijzondere verdiensten in ont vangst mochten nemen, waren de he ien Klaas Eelman ('t Noorden) en Maarten Laan uit Den Burg. De heer Eelman besloot in het afgelopen jaar zijn „carrière" als wedstrijdploeger. Hij is driemaal Nederlands kampioen geweest, en nam enkele keren deel aan de wereldkampioenschappen, in het afgelopen jaar in Nieuw Zeeland. Maarten Laan werd jeugdkampioen op de 400 meter hardlopen en verwierf onlangs tijdens de jeugdkampioen schappen van de Koninkrijks Sportliga op Curaqao twee gouden en een bron zen medaille. Hij onderscheidde zich voorts in andere sporten, o.a. de tien kamp. Dc twee verenigingen, die de bronzen narcis kregen uitgereikt waren de ponyclub „De Kleppertjcs" en de gym nastiekvereniging „Texel". „De Klep- pertjes" werd dit jaar o.m. kampioen van Noordholland en dwong ook res pect af door dc wijze waarop zij de kin deren liefde voor het dier bijbrengt. De Dubbele Von Sion werd namens de club in ontvangst genomen door de heer Jac. de Graaf uit De Westen. Ver volgens werd een Sion uitgereikt aan de heer Van Heerwaarden van GVT. De heer Witte motiveerde dit besluit van Cultureel Werk door te wijzen op het feit, dat dc vereniging vier eerste prijzen verwierf bij de Kringwedstrij den te Hciloo en onlangs een bijzonder goed figuur sloeg hij de jeugdkampioen schappen te Den Helder (waar Jan Keijser o.a. jeugdkampioen van Noord holland werd). Verder had de vereni ging herhaaldelijk met succes het hoofd geboden aan bijzondere moeilijkheden. Het was de eerste maal dat de trofee ook aan personen werd uitgereikt. Een wijziging van het reglement was daar voor nodig geweest, want tot dusver was de Dubbele Von Sion uitsluitend verenigingstrofee. Aan het programma, dat aan de uit reiking vooraf ging, werd deze keer meegewerkt door de Chr. Muziekver eniging „Excelsior" uit Oosterend, de jeugddansgroep van de stichting Texels Folklore, de mondharmonicavereniging „De Vrolijke Cowboys" uit Den Hoorn, de gymnastiekvereniging Texel, de ge mengde zangvereniging „De Eiland- zangers", de gitarist Jan Beijert uit Oosterend en de toneelgorep „Fagade". Elkaar bezig zien In zijn openingswoord wees de heer G. A. Oskam, administrateur van de stichting, op de betekenis van het Texelse verenigingsleven. „Hoe veel ta ken zouden onvervuld blijven als de verenigingen er niet waren?" Een avond als deze achtte hij overigens zeer nuttig om de verenigingen in de gele genheid te stellen elkaar bezig te zien. Dat zou de blik verruimen en het on derling begrip en de neiging tot samen werking vergroten. De heer C. J. Witte bracht naar vo ren, dat het stichtingsbestuur en het bestuur van de LTS besloten hadden het sport- en cultureel centrum te noe men naar burgemeester C De Koning: „Burgemeester De Koning-hal". Hij sprak de hoop uit, dat de verenigingen zoveel mogelijk van deze naam gebruik zouden maken en twijfelde er niet aan dat de aanwezigen begrip voor de nieuwe naam zouden hebben. Buige- meester De Koning heeft voor het cul turele leven op Texel zeer stimulerend gewerkt en heeft in de realisering van het sport- en cultureel centrum een zeer belangrijk aandeel gehad. Gedenkteken De heer Witte kondigde tevens aan, dat het de bedoeling is in de hal van het gebouw een schilderij of ander blij vend teken aan te brengen ter nage dachtenis aan burgemeester De Koning. Hiervoor zal een fonds in het leven worden geroepen. Nu reeds deed de heer Witte op de verenigingsbesturen een beroep om dit fonds te steunen. Het door de verenigingen verzorgde programma was onderhoudend en af wisselend. „Excelsior" o.l.v. de heer A. Kuik zorgde voor een goede opening door drie vlot gespeelde en goed in het gehoor liggende nummers te spelen. De jeugddansgroep o.l.v. mej. K. Beekenkamp en mevrouw Kooi stal vele harten met vier dansjes, die spon taan werden uitgevoerd. Daarop kwa men „De Vrolijke Cowboys" o.l.v. de heer Jac. Dijker onder de schijnwerpers. Veel tijd was uitgetrokken voor het op treden van de gymnastiekvereniging Texel o.l.v. de heer Jaap Mets en mej. Nanda v.d. Ster. Veel waardering oogst te de vrije oefeningen door Ankie Duin, Fransje Grisnigt, Tineke Kooi en Ina Boon. Spectaculair was het kastsprin- gen door de heren. Een heel goede indruk maakte „De Eilandzangers" onder leiding van de heer J. Hooij met een drietal succes liederen. Misschien dwong de gitarist Jan Beijert uit Oosterend wel het meeste respect af. Hij toonde zich een begaafd musicus met zijn uitvoering van Moderato Opus 211 nr. 18 van C. Brevier. Een paar kleine foutjes, onge twijfeld een kwestie van zenuwen, zal niemand hem hebben kwalijk genomen. Jan Beijert studeert drie jaar gitaar. Zijn leermeester is Henny Kok uit De Cooksdorp. Het programma werd afgesloten met een éènacter door de toneelgroep „Fagacle". Zoals kon worden verwacht, werd een stuk met experimenteel ka rakter gebracht. Het deed bij menigeen nogal onwerkelijk aan, maar gezegd moet worden, dat in het verhaal „Het offer van de beul" wat meer logica zat dan in eerder door „Fagade" gebrachte stukken. De meningen van het publiek waren verdeeld, maar men zal het er wel over eens geweest zijn dat Adrie Verberne, Cees Bakker en Dean van Koningsveld uitstekend speelden. Zij zijn kennelijk bijzonder enthousiast. Dat is maar goed ook, want volle zalen met geestdriftig publiek zullen zij voor lopig nog wel moeten ontberen. Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 cL p. mm. VERWONDING DOOR ROTJE De afgelopen dagen wordt het cen trum van Den Burg onveilig gemaakt door jongelui, die zich daar vermaken met het afsteken van vuurwerk. Zater dagmiddag werd een rotje gegooid naar een vrouw uit Eierland, die daardoor een brandwond opliep aan een been, terwijl ook haar kleding werd bescha digd. De politie probeert de dader(s) te achterhalen. Dat de jeugd lang voor Oudejaar over grote hoeveelheden vuurwerk kan beschikken, is het gevolg van het feit, dat enkele handelaren in Den Burg zich niet storen aan het ver zoek, destijds van gemeentewege ge daan, om met de aflevering van vuur werk te wachten tot Oudejaarsdag. AUTO VERNIELD DE WAAL Op de kruising Mid delweg-Polderweg bij De Waal deed zich zondagavond omstreeks negen uur een ongeluk voor, waarbij de Opel per sonenwagen van de heer D. K. uit De Koog werd vernield. De heer K. reed rechtdoor in plaats van af te slaan en ramde de wegwijzer van de ANWB. Ook de wegwijzer werd vernield. De heer K. liep een bloedende hoofdwond op en moest zich onder doktersbehan deling stellen. OVERDENKING HET ZEBRAPAD In mijn vorige gemeente U merkt dat ik al aardig in de oudejaarsavond- stemming kom woonde vlak tegen over de kerk een niet bepaald kerke lijke boer. Bij het kerkelijke huwelijk van zijn dochter was hij dan nog wel in de kerk aanwezig, maar bij de doop van de kindertjes, uit het huwelijk ont sproten, liet hij het al weer afweten. Nietwaar, overtuiging is overtuiging, vooral bij mannen. Hij was een gaaf liberaal; vrijheid laten en vrijheid ne men. Het hek van zijn boerderij stond precies tegenover het hek van de kerk! In de oudejaarsnacht heeft toen de lieve jeugd een zebrapad geschilderd over de weg, van zijn hekje naar het hek van de kerk. Het was een pracht van een zebrapad, net echt. Veilig over steken naar de kerk Deze geestige en niet kwaad bedoelde uitnodiging steekt wel af tegen een dik wijls heel wat minder welwillende pre diking op de oudejaarsavond. Dat ging dan op de manier van: ja, nu zitten jullie hier allemaal, maar kom er de rest van het jaar eens om. Ik geloof overigens niet, dat dit nu de hoofdzaak is van een geringer „po pulariteit" van de oudejaarsavond- dienst in onze tijd. Onze generatie heeft niet veel vingertopgevoel meer voor de vergankelijkheid van het leven. Bij de dood gaat het niet om de vergankelijk heid, maar om het menselijke verdriet en gemis, dat er door wordt veroor zaakt. Verder is er veel nuchterheid en ook hier gaat de ontluistering door: op is op en uit is uit, de pijp uit dan. Ik houd van de oudejaarsavonddienst. Niet om er wat te zwijmelen en senti menteel te doen met de vergankelijk heid, maar om mijn vergankelijkheid te aanvaarden, en daarin God te ont moeten. O God, die droeg ons voorgeslacht in tegenspoed en kruis, wees ons een gids in storm en nacht en eeuwig ons tehuis D. J F. TEXELAARS GEWOND BIJ SINT MAARTENSVLOTBRUG SINT MAARTENSVLOTBRUG De heer G. Dros uit De Koog en zijn echt genote werden vrijdagmiddag om streeks drie uur vrij ernstig gewond, toen zij met hun Renault personenauto op een vrachtwagen botsten. De heer Dros kwam uit de richting Alkmaar. In de rechter berm stond een vracht wagen geparkeerd. Omdat de heer Dros uit de richting Den Helder een tegenligger zag naderen en vreesde dat de wagens elkaar ter hoogte van de vrachtwagen nauwelijks zouden kunnen passeren, remde hij af. Als gevolg daar van begon zijn wagen te slippen, week uit naar rechts en botste achterop de geparkeerde vrachtwagen. De Renault werd aan de voorzijde zwaar bescha digd; ook de vrachtwagen liep aan de achterzijde flinke schade op. De heer en mevrouw Dros moesten met diverse verwondingen naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. HAVENGEBOUW VAN SUIKER De „chef de cuisine" A. van Mierlo van hotel „De Oranjeboom" maakte uit suiker een schaalmodel van het haven gebouw, dat TESO in 'het komend voor jaar in gebruik zal nemen. Als bouw materiaal gebruikte de heer Van Mier lo 20 kg. dragant (een mengsel van poedersuiker en gelatine) en hij had de bouwtekening erbij. Na vele weken nauwgezet werken ontstond een ma quette op een vijftigste van de (toekom stige) ware grootte. De heer A. G. van den Berg, eigenaar-exploitant van „De Oranjeboom" heeft 'het havengebouwtje aan TESO ten geschenke gegeven. Bo venstaande foto maakten wij tijdens de „officiële overdracht". Van rechts naar links: de heren Van Mierlo, v.d. Berg, en directeur M C. de Gorter met echtgenote.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1