Cjrom TwartsJexeU in het karL> Raad verbolgen over gedwongen belastingverhogingen Aquariumvereniging neemt eigen visbeurs in gebruik Vriendenkring goed op dreef in „Gesprek met Londen" J. Daalder: we krijgen rekening van jaren gepresenteerd wzTm J. Schoo schonk entrale verwarming Rioolgeld wordt 80,- Reinigingsrecht f 15,- 'JDAG 5 JANU-iRI 1968 81e JAARGANG No. 8230 rEXELSEW'COURANT tgaye N.V. T/h Laigexeld De Roofl stbus 11 - Den Bui;, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlam 43, Den tel. (02220) 2741, avonds (12220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 et incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Zaterdagochtend (morgen) om tien r bereikt de jonge Texelse aquarium- reniging „In Aqua Vita" een belang de mijlpaal. Dan zal de vereniging de jen visbeurs officieel in gebruik ne- n. De beurs is gevestigd ten huize de voorzitter van de vereniging, de ;r Ilarry Ellen, Weverstraat 16. De jelopcn maanden is de lieer Ellen elk I ogenblik bezig geweest met de jrbereidingen, de laatste weken ge pen door diverse leden. Een deel l de schuur achter het huis werd af- phut met isolerend materiaal en onhandig werd een twaalftal aqua- mbakken vervaardigd, die in twee n werden opgesteld. )r werd elektriciteit aangelegd, er *men filterbakken en zelfs een cen- .e doorluchtinstallatie. Niettegen- ïnde al deze voorzieningen, heeft er lange tijd naar uitgezien dat beurs toch nooit een ideaal onder- len voor tropische vis en planten worden. Om risico's met betrekking de kostbare levende have te ver- Jen, zou de visbeurs van centrale farming moeten worden voorzien, •mostatisch geregeld, zodat er voort- ènd een tropische temperatuur zou [sen. Kostbaar geschenk e hoge kosten daarvan zouden een jclijke ideale voorziening echter 1 jaren in de weg staan, zo vreesde bestuur van In Aqua Vita. Redden- jngel was echter de heer J. Schoo Den Burg. Hij hoorde van het ver- mingsp rob leem en bood aan de vis- js van cv te voorzien, voor niets ien korte tijd had de heer Schoo belofte waar gemaakt. Radiatoren, p en thermostaat werden geïnstal- 1 en het geheel werd via een on- rondse buis aangesloten op de Installatie van de heer Ellen. De arming functioneert voortreffelijk, natste weken hebben verschillende Voorzitter FS. F.llcn (links) bezig in zijn vis beurs. Boven de bakken brandt tl-vcrlichting, die automatisch aan. en uitgeschakeld wordt. De temperatuur in het vertrek is zo hoog, dat het merendeel der bakken niet apart behoeft te worden verwarmd. Alleen voor extra wann- tebehoevendc vissoorten worden elektrische verwanners gebruikt. leden van In Aqua Vita enthousiast ge holpen met het inrichten van de beurs. Momenteel zijn reeds verschillende vis soorten uit voorraad leverbaar, uiter aard uitsluitend aan leden van de ver eniging. De vis wordt ingekocht bij kwekers op het vaste land of betrokken van zelfkwökende leden van de vereni ging. Omdat geen winst wordt gemaakt en omdat vis en planten in grote hoe veelheden zo goedkoop mogelijk worden ingekocht, kan men bij de visbeurs vele tientallen procenten voordeliger terecht dan bij 'beroepshandelaars op het vaste land. Met het inkoopbeleid houdt een daartoe in het leven geroepen visbeurs- commissie zich bezig, bestaande uit be stuursleden. Gestreefd zal worden naar een zo groot mogelijke keus. ,Na de officiële ingebruikneming van morgenochtend zal 's middags om twee uur de verkoop beginnen. De ingrijpende verhoqinq per 1 januari van verschillende gemeente lijke belastingen is tijdens de laatste raadsverqaderinq van 1967 onderwerp geweest van langdurige discussies. Daarbij overheerste de toon van ver ontwaardiging. Verontwaardiging over het beleid van de minister van Binnen landse Zaken, die het gemeentebestuur had gedwongen dergelijke verhoqin- qingen voor te stellen. Want, zo was uit een brief van de minister duidelijk gebleken, zonder dat eerst de gemeen telijke belastingen een flink stuk om hoog waren gebracht, zou de voor de gemeente Texel broodnodige extra uit- kerinq uit het gemeentefonds er beslist niet komen. Verontrustend was, dat de minister niets in het vooruitzicht stel de. Als gemeentebestuur en raad braaf zouden gehoorzamen, hield dat noq helemaal niet in dat dan wèl op de extra uitkering gerekend kon worden. Ook was wrevel ontstaan over het feit, dat de minister niet bereid is toe te staan, dat de meest ingrijpende belas tingverhoging, die van het rioolgeld met 400%!, niet in twee fasen mocht worden ingevoerd. Dc gemeenteraad stond weer eens met de rug tegen dc muur, maar gaf nu toch een duidelijk blijk van verzet. Aangenomen werd een door de heer J. Westdorp (PvdA) voorgesteld amende ment om de rioolgelden niet tot ƒ100, maar tot 80,per jaar te verhogen. De heer Westdorp motiveerde zijn voor stel als volgt: de voorgestelde nieuwe regeling betekent dat de kosten van dc riolering en zuivering met 129°/o wor den gedekt. Er wordt door de gemeente DEN HOORN De toneelvereniging ,.De Vriendenkring" heeft op vrijdag en zaterdagavond 29 en 30 december in het dorpshuis „De Waldhoorn" een opvoering gegeven van de komische thriller „Gesprek met Londen" van Wim Bischot. Helaas werd de eerste voorstellinq door weinig publiek be zocht. Zaterdagavond was de zaal van het dorpshuis tot de laatste plaats door merendeels jeugdig publiek bezet. JAARVERGADERING AQUARIUMVERENIGING jdagavond (heden) houdt de aqua- /ereniging „In Aqua Vita" de eer- lar vergade ring, aanvang 20.00 uur kantine van de LTS. De agenda eldt om. de jaaroverzichten van xaris en penningmeester, een dia ping en een verloting van vissen, jftredendc bestuursleden R. Gaas- en J. Pelgrim zijn herkiesbaar. GERLIJKE STAND VAN TEXEL £7 decembër '67 Urn 2 januari '68 boren: Jozéfa Theresia, dv. Jacob l en Catharma M. Koopman; Jan plis, zv. Berend Daalder en Geertje mgejan, Birgitta Margaretha Ga- p Patricia, dv. Johannes N. Parie en Alberdina M. Keesom; Leen- zv. Everardus J. Eelman en ie van der Zee; Jan Hein, zv. an Studulski en Johanna C. Veen- rlcden: Lodewijk Ch. Huisman, 1 jaar; Cornelia M. Bremer, wv. kker, oud 85 jaar. INGEKOMEN PERSONEN ïelis B. Derlagen, van Landsmeer, uwe 13 naar Den Burg, Schilder- Trijntje N. Kroon ev. Muis, van ■hoten, Pr. Bernhardlaan 66 naar K>g K 91. ERTROKKEN PERSONEN innes J. L. van Delft, van Den i, H 131, naar Den Helder, Het (e Diep 5. Vele verwikkelingen Het verhaal speelt zich af ten huize van Bettina (mevr. A. Eijk-Bonte) en Gretty (mevr. M. Kikkert-Kuiper), twee oudere dames, die in hun schijn baar rustige pension onderdak ver schaffen van de ex-misdadiger Mr. Elias Bender (G. Witvliet), bijgenaamd „de Baron". Elias is er aardig in ge slaagd .zijn duistere verleden te verge ten en probeert een nieuw leven op te bouwen. Hij schrijft een toneelstuk ever zijn misdadige loopbaan, dat hij opstuurt naar een uitgever. Twee vroegere kornuiten van „de Baron" Tip Louw (W. J. Bakker) en „de Merel" (B. Brudjn) verschijnen na acht jaar gevangenschap onverwachts ten tonele en hebben hun eerste bank roof al weer achter de rug. „De Baron" wordt geprest het geld van de overval uit de schuilplaats te gaan halen. Ver velend is verder dat ook de beide pen sionhoudsters op het verkeerde pad raken. Zij proberen de echte misdadi gers zelfs de loef af te steken. De koffer met het geld van de bank roof wordt, dankzij de gezusters door een naïeve brigadier (J. Boon) naar het pension gebracht. Iedereen wantrouwt iedereen. Er wordt door de dames met vergif en messen gewerkt, maar de slachtoffers ontspringen steed6 door toeval een gewelddadige dood. Een buurvrouw (mevr. Kiljan-Groen), die volkomen argeloos even komt aan wippen, wordt door Tip Louw en ,.de Merel" zonder pardon in een gootsteen kastje opgesloten. Een krantenmeisje (mej. Lies Witvliet) wordt ook gegre pen, maar zij ziet later kans om te ontsnappen en haar vriend (een jour nalist) van de gebeurtenissen op de hoogte te stellen. De snuggere brigadier is ook steeds ter plaatse, maar begrijpt er niets van en wordt tenslotte vastge bonden aan het traphek. Dan verschijnt er een „dame" (mevr. I. Reitsma-Bakker), die de dochter van een berucht misdadiger, „Dikke Louw" blijkt te zijn. Alles voor niets „Dikke Louw" voorzag de dametjes van vergif en was van alles op de hoogte. Zijn dochter lijkt aanvankelijk het heft in handen te krijgen, maar ook zij wordt uitgeschakeld. Otm de ver warring nog groter te maken, komt het nichtje van de dametjes, Kitty (mej. S Duinker) onverwacht op bezoek. Uiteindelijk is niemand gebaat met het geld van de bankroof, want door toedoen van het 'krantenmeisje verhui zen de bankbiljetten van de koffer naar een zak met wasgoed, die tenslotte door de wasman wordt meegenomen. Tempo ontbrak Het spel van „De Vriendenkring" was goed, sommige momenten zelfs uit stekend, hoewel het aan tempo, in dit stuk beslist vereist, ontbrak. De vertolking van de ietwat getikte dametjes door mqvr. A. Eijk-Bonte en mevr. M. Kikkert-Kuiper was voortref felijk en zij beschikten over een gede gen rol kennis. Routinier G Witvliet had geen enkele moeite met de figuur van „de Baron" en was vaak de drijf veer tot g" dc spelmomenten. Tip Louw en „de I* erel" werden naar behoren gespeeld oor W. J. Bakker en B Bruijn. SI. chts nu en dan waren zij iets te nadrukkelijk in hun spel. De onb nullige brigadier werd zeer aanvaardb ïar door J. Boon voor het voetlicht gebracht. De korte rol van de buurvrouw was in goede handen bij mevr M. Kiljan-Groen. Mej. Lies Wit vliet leverde een goede prestatie als het schrandere krantenmeisje. Het onschul dige nichtje werd met gevoel gespeeld door mej. Souwie Duinker. Veel tegenslag Een opmerkelijke prestatie werd ge leverd door mevr. I. Reitsma-Bakker, die op het laatste moment moest inval len voor de ziek geworden mevr. v.d. Tak-Paag. Mevr. Reitsma heeft in écn dag haar tekst geleerd en zonder merk bare moeite de korte, maar toch lastige op dit onderdeel dus een winst gemaakt van 29%. De heer VVcstdorp vond een dekkingspercentage van 100% voldoen de, vooral omdat het hier een zaak van Volksgezondheid betreft en het is goed gebruik dat daarop nooit winst wordt gemaakt. Voorzitter J. Daalder was het niet met hem eens. Dat de opbrengsten van de riolering straks de kosten met 29% overschrijden, vond hij op zichzelf niet zo onbillijk als in het oog wordt gëhou- den, dat het publiek jarenlang veel te weinig heeft betaald. „Het is onze eigen schuld. We krijgen nu de rekening ge presenteerd", aldus de heer Daalder. De meeste raadsleden deden echter minder schuldbewust. Mevrouw J. Koning- Bruin (PvdA) vond dat rijk en GS dan wel eens eerder op die blijkbaar te 'ge ringe belasting hadden mogen wijzen. Na veel over en weer gepraat werd het amendement van de PvdA-fractie in stemming gebracht en met 10 tegen 5 aangenomen. De tegenstemmers waren de heren Gernaat (AR), Zijm (KVP), Keijser (WD), Joustra (Texels Belang) en Daalder (AÏR). De PvdA-leden wilden het hierbij la ten en eens de reactie van de minister afwachten, maar de heer F Standaart (Texels Belang) deelde de vrees van B. en W. dat de kans op extra uitkering nu wel heel erg klein geworden was en stelde voor het reinigingsrecht niet te verhogen tot 12,per emmer per jaar maar tot ƒ15,De zaak was zo ongeveer weer gecompenseerd en er was een iets billijker situatie ontstaan Ook dit amendement werd in stemming gebracht en aangenomen, echter met de stemmen tegen van de heer Westdorp en mevr. Koning-Bruin. Vervolgens werden de drie voorstellen tot verho-, ging van reinigingsrecht, rioolgeld en straatbelasting in de door de raad ge wijzigde vorm vastgesteld. Hoewel in principe alleen huiseige naars rioolgeld moeten betalen, zal de verhoging oOk aan de huurders niet on gemerkt voorbij gaan, O.a. de Woning bouwvereniging, die geen winst maakt, zal de verhoogde rioolgelden pp de hu ren moeten omslaan. De gemeente Texel is per 1 januari 1968 toegetreden tot de Raad van Euro pese gemeenten tegen een contributie van 1 cent per inwoner per jaar. Te leurstellend was het schrijven van GS, dat aan het begin van de vergadering werd voorgelezen en waaruit bleek dat voor de recreatieve voorzieningen in De Koog en Everstekoog (nog) geen geld beschikbaar kan worden gesteld. Van het ministerie van CRM was bericht ontvangen, dat voor ƒ150.000,in de stichtingskosten van het Cultureel Cen trum wordt bijgedragen. Hier was bij het maken van de plannen al op gere kend, zodat de raad niet in juichen uit barstte. Bar-dancing De heer Westdorp vroeg aan het be gin van de vergadering wat het precies inhoudt dat de Koningin heeft besloten het raadsbesluit, waarbij aan de heer J. Jellema vergunning werd verleend tot verbouw van enkele schuren in de Kantoorstraat tot bar-dancing, te schor sen tot november 1968. De heer Daal der legde uit dat de kwestie wordt be studeerd en dat uiterlijk in november een uitspraak komt over het al dan niet juist zijn van het raadsbesluit. Het gemeentebestuur heeft nieuwe richtlijnen opgesteld ten aanzien van de woonruimteverdeling. Als gevolg daar van is de kwestie rond de hoeve „Sonja" van de heer Smit opgelost. De heer Smit mag zijn boerderij vrij ver kopen, maar de nieuwe eigenaar moet er zich blijvend vestigen. Toch waren nog niet alle raadsleden met de nieuwe regeling gelukkig, zo bleek uit de be spreking van dit punt, waarmee bijna een half uur was gemoeid. Mevrouw Koning-Bruin, die herhaal delijk de gebrekkige waterafvoer van de Loodssingel ter sprake had gebracht, kreeg te horen dat de moeilijkheden pas in het komend voorjaar zullen wor den opgelost als daar definitieve voor zieningen zullen worden getroffen. Het wordt niet de kosten waard gevonden eerder voor een provisorische oplossing te zorgen, die maar liefst 8000,zou kosten. Dat verbaasde mevrouw Ko ning. Die had nl. gevraagd of de moei lijkheden konden worden verholpen door de gaten met een hoeveelheid hoogovenslakken te vullen. De bewo- rol als dc dochter van „dikke Louw" uitstekend over het voetlicht gebracht. De regie was in handen van de heer Jac. van Wolf eren. De grime werd ver zorgd door de heer A. Welboren, terwijl mej. B. Roodenburg souffleurde. ners zullen dus nog even geduld moe ten hebben en daarbij legde mevrouw Koning zich zuchtend neer. Benoemingen Wegens periodiek aftreden werden mevr. J. Swarthof-Voorvelt, mevr. S. M. de Lugt-Parlevliet, mevr. M. Kik- kert-Lap, mevr. A. Dros-Koorn en mevr. J. Koning-Bruin herbenoemd als bestuursleden van de stichting nijver heidsonderwijs voor meisjes op Texel. Het aantal bestuursleden van de stich ting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs bleef gehandhaafd op 13. ALs bestuurslid in deze stichting werd voor de aftredende heer F. L. de Grave de heer J. Barendregt benoemd; de heer A. Dros werd in hetzelfde be stuur herkozen. De rekeningen over 1965 van de •dienst Gemeentewerken, de Sociale Dienst, het grondbedrijf en de gemeen terekening werden voorlopig vastge steld. De heer Barendregt, die o.a. be last was geweest met het bestuderen van de bescheiden, vroeg of men voort aan ook het verificatierapport van de Ver. van Ned. Gemeenten erbij kon krijgen. School Eicrland De heer C. Koorn maakte zich be zorgd over de gestadige achteruitgang van het leerlingental van de school van Zuid-EierlandOm de school te laten voortbestaan moest de raad op grond van de Lager Onderwijswet weer het traditionele besluit nemen, waarbij de instandhouding van de school wordt gevorderd. De heer Koorn vroeg hoe men denkt dat het leerlingental zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. De heer Westdorp drong aan over deze zaak te zijner tijd een oriënterend ge sprek te voeren met alle betrokkenen. Het is nu niet tactisch over samenvoe ging van scholen te praten. In dat ge sprek moet ook de positie van de scho len van De Cocksdorp en Midden-Eier- land worden bekeken. De zaak komt aan de orde als goedkeuring komt voor de nieuwe school van De Cocksdorp. Overigens is de prognose voor 1968 tot 1973 dat het leerlingental van de school van Zuid-Eierland zal oplopen tot 43. De heer Barendregt drong erop aan in ieder geval de ouders, b.v. door een en quête, te raadplegen» als het probleem aan de orde komt. Schoolmelk Het gemeentebestuur wil de subsidie op de schoolmelkverstrekking met tien cent verminderen, zo bleek uit een voorgestelde begrotingswijziging Dat betekent dus, dat de kinderen voor de schoolmelk 45 inplaats van 35 cent per liter zullen moeten betalen. Vooral me vrouw Koning-Bruin tekende tegen dit voorstel fel protest aan. De heel Daal der wees er op, dat de kostprijs van de melk 66 cent per liter bedraagt en dat de gemeente dus toch nog aanzienlijk bijdraagt. De verantwoordelijkheid wordt nu meer naar de ouders verlegd en de heer Daalder verwachtte dat de subsidievermindering voor geen hunner aanleiding zou zijn om te besluiten hun kinderen voortaan geen schoolmelk meer te laten drinken. Verschillende raadsleden waren daar nu juist wel bang voor. Er zijn ongetwijfeld ouders, die aan de verstrekking van schoolmelk minder waarde hechten en hun kinde ren nu niet langer van de schoolmelk- regeling laten profiteren. Men was het er wel over eens dat het hele subsidie beleid van de gemeente eens onder de loep moest worden genomen, maar men voelde er niets voor op de schoolmelk- subsidie te beknibbelen De bezwaren hadden tot resultaat dat de heer Daal der besloot het voorstel aan te houden. Goudkust Tijdens de rondvraag bracht de heer C. Koorn de „goudkust" aan de oost kant van Den Bupg ter sprake, waar mee hij doelde op de geprojecteerde luxe bungalowwijk aan de Bernhard laan. De daar uitgegeven stukken bouwgrond zijn 1000 m2 groot (ge woonlijk variëren percelen bouwgrond van 400-600 m2) en moeten een vrij hoge prijs per vierkante meter opbren gen. De heer Koorn had gemerkt, dat de Texelaars niet „in de rij" staan voor een dergelijk stukje grond. Er is nog maar één bungalow gebouwd, die van de heer C. v.d Kooi. Hij vroeg daarom of de bouwgrond niet in kleinere stuk ken kan worden herverkaveld. De heer Daalder zei daarop, dat de raad het uit breidingsplan, waarin deze wijk is ge projecteerd, zelf heeft goedgekeurd. De weg terug is niet eenvoudig en ook on gewenst. Hij twijfelde er niet aan of de animo voor de betreffende grond zou (Zie slot pagina 2)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1