(fro en r/fmrL-Jexehin het harL, Texel heeft nu eigen veevoederfabriek Ook bij Texel veel dode eidereenden Vrijdag opening door loco-bnrgemeester Korrels, brokjes eu meel n%. leg-en hangkasten Moerbeek's Slachtoffers geheimzinnige oliesoort BIOLOOG SWENNEN: Scherpe controle op olielozing hard nodig ÏSDAG 9 JANUARI 1967 tgavc N.V. v/h Langeveld Dc Rooij ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesoinlaun 43, Den k tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8231 r E X E LS EW COURANT iBggi.:rr mawHa DE WAAL Loco-burgemeester J. Daalder zal vrijdag 12 januari de vee voederfabriek van de N.V. v/h C. R. Keijser Co. officieel in gebruik stel len. De fabriek is gevestigd in het toch al zeer uitgestrekte bedrijfscomplex an Keijser Co. aan het Hogereind te De Waal. De produkten, die er vervaar digd worden zijn korrels, brokjes en meel voor schapen, runderen en ander ec. Het is dc eerste fabriek van samen gestelde voeders op Texel. De produk- tie zal zoveel mogelijk plaatselijk wor den afgezet. Dat het vervaardigen van schapen- korrels en runderbrokjes minder een voudig is dan wel eens wordt gedacht, hebben we ervaren toen de heer J. de Beurs jr. ons een dezer dagen door de fabriek leidde. Vooral -de samenstelling van het voer is onderwerp van veel wetenschappelijk onderzoek en bereke ning. Voor de korrels en brokjes zijn tientallen grondstoffen nodig. Van elk van die stoffen heeft de wetenschap nauwkeurig het eiwitgehalte, zetmeel- waarde enz. vastgesteld, terwijl ook be kend is welke grondstoffen de smaak van het uiteindelijke produkt beïnvloe den. Zo kan een menu worden opge steld dat ingewikkelder is dan het meest uitgebreide diner voor mensen. Met het belangrijke verschil natuurlijk dat alle stoffen tenslotte innig worden vermengd en tot korrels of brokjes ge perst. Tot de grondstoffen behoren ha ver, mais, gerst, tarwe, kokos, lijnschil- fers, zonnebloempitschroot, grondno- lenschilfers, tapioca, melasse, minera len- en vitaminepreparaten enz. Ingrediënten Veel van deze grondstoffen zijn opge slagen in de 24 cellen van de hoog- bouwsilo in het bedrijf. Met behulp van het automatische doserings- en weeg mechanisme van deze silo is het een voudig uit de cellen de diverse ingre diënten af te tappen. Ze worden dan gemengd en in een hamermolen (die aangedreven wordt door een 60 pk/3000 toeren motor «gemalen. Het meel dat nu is ontstaan, wordt nogmaals gemengd en is dan voor bijv. varkens als ge bruiksklaar. Voor het maken van brok jes of korrels gaat het meel naar een mixer, waar er ongeveer 10% melasse aan wordt toegevoegd. Deze melasse is niet alleen voedingsbestanddeel maar tevens bindmiddel. Het rulle mengsel komt dan in de pers en het is afhan kelijk van de gebruikte matrijs (zoals bij een gehaktmolen) of er korrels of brokjes uitkomen. De brokjes zijn warm en moeten worden gekoeld en van stof ontdaan alvorens ze in speciale papieren zakken, voorzien van groen zwart opschrift en een gestileerde scha- penboet, worden verpakt. De reacties van de boeren, die de korrels van Texelse makelij voeren, zijn goed. Smaak belangrijk De boeren zien graag dat hun dieren grage eters zijn. Het voedsel moet dus lekker zijn en daaraan kan in dé vee voederfabriek heel wat worden gedaan De heer De Beurs zegt: „Het gaat niet om de voedingswaarde alleen. Als we veel koolzaad zouden verwerken in de De heer J. de Beurs bij de Hecscn pers, die door een 50 pk. motor wordt aangedreven. Dit is het hart van de veevoederfabriek. MEUBELHANDEL Oen Burg Tel.2572 LOOP DER BEVOLKING IN 1967 DEN BURG Het totaal aantal in woners van de gemeente Texel bedroeg op 31 december 1967 11.113. Het aantal geborenen beliep het afgelopen jaar 243, waarvan 112 meisjes en 131 jon gens. Hiervan werden 16 jongens en 16 meisjes aan de vaste wal geboren. Een jongen en twee meisjes, niet behorende tot de bevolking van de gemeente Texel, kwamen op het eiland ter we reld. Vorig jaar overleden 28 mannen en 20 vrouwen, terwijl op de vaste wal 17 mannen en 14 vrouwen overleden, die eveneens tot de Texelse bevolking behoorden. Het totaal aantal overlede nen bedroeg vorig jaar 71. Het aantal personen van de vaste wal, dat op Texel overleed, was 8. Op het eiland werden voorts 134 huwelijken gesloten en er werd slechts een echtscheiding uitgesproken. AANRIJDING OP WILHELMINALAAN DEN BURG Vrijdagmiddag om streeks twee uur kwamen de personen auto's van de heren D P. H. (46) en K. de J. (20) op de Wilhelminalaan (bij de Bocksberg) met elkaar in botsing. D. P. H. kwam met zijn Renault van het Achterom, terwijl K. de J. eveneens in een Renault uit de richting van de CVO-school over de Wilhelminalaan naderde. De J. nam de bocht te ruim, waardoor hij de wagen van H., die rechtsaf wilde slaan aan de linker voorzijde raakte. Er ontstond alleen materiële schade. De politie heeft de zaak onderzocht. DRIE LOKETKLUIZEN IN NOODONDERKOMEN VAN AMRO-BANK GEPLAATST DEN BURG De fa. Lips heeft op donderdag en vrijdag in het pand Ho- gerstraat 4 drie loketkluizen geplaatst voor de AMRO-Bank. Het was een lastig karwei om de ieder 5 ton wegen de kluizen uit de grote vrachtwagen over te brengen. Men had dan ook een beroep op de Rijkspolitie gedaan om onnodige stagnatie van het verkeer te voorkomen. Zoals reeds bekend wordt het huidige pand van de bank in de Binnenburg binnenkort gesloopt en zal ter plaatse een nieuw gebouw verrijzen. Omstreeks 9 februari hoopt men zover te zijn, dat de bank in zijn geheel zal zijn verhuisd naar de Hogerstraat. Het zal zeker nog een jaar duren voor dat het nieuwe bankgebouw gereed zal zijn. Door onwel worden kapitein VEERDIENST EEN UUR GESTREMD DEN HELDER Wegens het plot seling onwel worden van kapitein K. Schagen uit Oudeschild kwamen twee bootdiensten vrijdagochtend te verval len. De heer Schagen werd onverwijld overgebracht naar het ziekenhuis, waar bleek dat hij door griep was overval len. Door deze stagnatie kwamen de diensten van 08.30 en die van 09.00 uur te vervallen. Vanaf het Horntje werd kapitein Boersma naar Den Helder ge bracht, waarna de dienst op normale wijze kon worden voortgezet. korrels zou de voedingswaarde goed zijn, maar de beesten zouden toch niets eten, want koolzaad is niet zo smake lijk. Je moet er dus wat lekkers in doen. Vooral schapen zijn kieskeurig en gauw verwend. Als ze een tijdje voer van een bepaalde samenstelling hebben gehad en krijgen dan plotseling voer, waarvan de samenstelling maar iéts afwijkt, dan merken ze het en eten minder grif. Je moet dus niet te veel in het recept veranderen". Controle Kan een fabrikant nu zomaar door elkaar mengen wat hem gunstig lijkt? Beslist niet, want de samenstelling van het voer staat op de verpakking aan gegeven en regelmatig wordt door een controlebureau nagegaan of dat klopt. Zo hangt aan de zakken vafkensmeel een rose labeltje, waarop de percenta ges van de verschillende grondstoffen staan genoemd: 5% haver, 15,5% mais, 39% gerst, 5% erwtenpiksel, 10% tar we, 6% cocos, 5% maisgl. voermeel, 5% diermeel, 1% zemelen, 4% tarwe- gries, 2% lucernebrokjes en verder en kele procenten mineralen en vitamine preparaten. Verder wordt het eiwit- en zetmeelgehalte vermeld en het percen tage lysine (een der aminozuren van eiwit) dat voor varkens belangrijk is. Fabrieksgeheimen kent men bij Keijser Co. nietDe fabriek kan door be trekkelijk weinig personeel draaiende worden gehouden, want alles is ver gaan geautomatiseerd. DIA-AVOND MET CEES VAN DER MEULEN DE KOOG De bekende zeefoto graaf Cees van der Meulen zal op don derdagavond 18 januari onder auspi ciën van de KNZHRM in het strand- hotel „Prinses Juliana" te De Koog kleurendia's vertonen. Er zijn o.a. op namen bij van het reddings- en loods wezen, berging van schepen en van de zeesleepmaatschappij Weissmüller. De avond begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Het bestuur van de afdeling Texel van de KNZHRM verwacht ,een grote belangstelling voor deze lezing, vooral omdat de heer v.d. Meulen naast een uitstekend fotograaf ook een boeiend spreker is. TEXELAAR SLIPT OP AFSLUITDIJK De 19-jarige B.. V. uit Oosterend slipte zondag 31 december met zijn Fordbusje op de Afsluitdijk en sloeg in de berm over de kop. B. V. en zijn zus ter die naast hem zat, liepen lichte ver wondingen op. Van de 80.000 eidereenden, die over winteren op de Wadden zijn ongeveer 2000 in aanraking geweest met de olie, die omstreeks Kerstmis ten noorden van Kornwcrderzand in de Waddenzee werd gelost. Een groot gedeelte van de getroffen vogels werd langs de kust nabij De Cocksdorp gcsignalccTd. Zoals reeds gemeld in de landelijke dagbla den werden ook veel slachtoffers ge vonden bij Den Helder, Vlieland en Ter schelling. Aangenomen mag worden, dat een grote groep vogels, die zich tijdens hoogwater ophield in dc omgeving van Kornwcrderzand in aanraking is geko men met de dunne olie, die slecht in een geringe hoeveelheid in zee werd gestort. In tegenstelling tot wat in de kranten werd gepubliceerd, is het be slist geen stockolie. De heer C. Swennen, bioloog bij het NIüZ te Den Helder en expert op het gebied van eidereenden, verklaarde dat de eerste melding van getroffen dieren omstreeks Kerstmis was binnengeko men dat men bij een vluchtig onder zoek ten n.o. van De Cocksdorp rond de jaarwisseling honderd getroffen een den, waaronder ook enkele zwarte zee eenden en zaagbekken had gevonden. Ook kwamen meldingen binnen dat men dode vogels had gezien in de Mak baai en aan de dijk bij Oost. Volgens de heer Swennen waren de aange spoelde vogels op de Hors en langs het strand, door de hoge vloed van jl. woensdag weer door de zee opgenomen. Nog onbekende oliesoort De heer Swennen vertelde, dat men bij de eerste slachtoffers niet dadelijk had ontdekt, dat de vogels met olie in aanraking waren geweest, omdat het in dit geval geen gewone stookolie be treft. De olie is zo dun, dat zij tot diep in het dons van de dieren doordringt, die daardoor onherroepelijk zullen ster ven, zelfs wanneer zij met de grootste zorg gereinigd zouden worden. De bio loog is van mening, dat het wel van grote dierenliefde getuigt als men de door olie getroffen zeevogels tracht te helpen, maar dat het weinig zin heeft dit te doen, omdat de dieren het op den duur beslist niet overleven. Het Rijksinstituut voor de Zuivering van afvalwater heeft een monster van deze olie in haar laboratorium in on derzoek. Men hoopt de herkomst en aard van deze verraderlijke vloeistof te kunnen vaststellen. Strenge controle s.v.p. De heer Swennen zag liever dat het ■geld, dat nu gespendeerd wordt aan het „oplappen" van getroffen vogels, ge bruikt zou worden voor de zeer strenge controle op de Noordzee en langs de kust om te voorkomen, dat olie ge loosd wordt. Zijn gedachten gaan hier bij uit naar samenwerking tussen po litie, Rijkswaterstaat en andere daar voor in aanmerking komende instan ties. „Deze kwesties van olieslachtoffers, denk maar eens aan wat er destijds langs de zuidwestkust van Engeland is gebeurd, wordt te veel in het emotio nele vlak getrokken. De mensen richten allerlei verenigingen op met het doel de vogels te helpen, maar ik zie meer heil in het samenwerken ter voorko ming van zulke kleine en grote olie rampen", aldus de heer Swennen. Bioloog Swennen, die bekendheid kreeg door zijn onderzoek naar de be ruchte eidereendenparasiet, is uiteraard zeer begaan met het lot van de vogels en hij hoopt dan ook dat in de nabije toekomst afdoende maatregelen zullen worden genomen om vooral het zeer vogelrijke gebied van de Wadden te be schermen tegen onverantwoordelijke handelingen van sommige zeevarenden. GEEN VOORRANG VERLEEND DEN BURG Maandagochtend om streeks tien uur had een aanrijding plaats op de kruising Kogerweg-Aken- buurtsweg tussen de Trabant van de heer J. Z. uit Schraard (Fr.) en de Opel Kadett van de heer J. van Lenten sr. uit Eierland. J. Z. naderde over de Akenbuurtsweg de kruising en ver zuimde voorrang te verlenen aan de heer Van Lenten, die uit de richting De Koog naderde. Z. wilde liniksaf slaan en kwam vervolgens in botsing met de Opel Kadett. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. De polyeter carrosserie van de Trabant was behoorlijk bescha digd. De politie was ter plaatse. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 cL p. mm. Nieuws van „Oosterend Present' 18, 19 en 20 juli 1968 GEZAMENLIJK ADVERTEREN Naar algemeen bekend zal zijn, is de vakantie-regeling dit jaar bijzonder on gelukkig. Van de buitenlanders komt het overgrote deel uit het Roergebied, waar de vakanties dit jaar zo goed als gelijk zijn aan die van Nederland. In verband hiermede zullen wij onze advertentie-propaganda nog meer dan voorheen richten op die gebieden, waar de vakanties buiten de maand juli ge legen zijn. Die leden, die gelijk met ons in een aantal buitenlandse bladen wil len adverteren, verzoeken wij, dit aan ons te willen opgeven vóór 12 januari, opdat we hen nadere gegevens kunnen toezenden. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Regelmatig hopen wijde lezers onder het bovenstaande bekende „kopje" iets te vertellen over Oosterend Present 1968. U mag ook zeggen: Oosterend alweer Present. Het gehele bestuur der Dorpscom missie is voor de aanstaande feesten overgegaan in de stichting „Ooster end Present", waarvan de stichtings akte is gepasseerd ten overstaan van Notaris Van Wij land. Het bestuur bestaat uit: Joh. Roe per, voorz.; S. Zijm, secr., M. Vla ming, Jn. Drijver Jzn., Jn. v.d. Vis Azn., F. Beyert, J. Brouwer Mzn. Secretaresse van het bestuur: M. Krotje-Bakker. Administrateur: C. Reij. Correspondentieadres: Achter tune 2, Oosterend. Naast het bestuur zijn verschillende commissies samengesteld Financiën en controle: J. v.d. Vis Azn,, S. Rentenaar,C. Reij. Vlootshow: Jac. Vlaming Bzn., C. Drijver Mzn., J. v.d. Vis Bzn., M. Bremer. Evenementen en propaganda: H. de Boer, F. Beyert, J. C. Roeper, Jac. Daalder. Tentoonstelling: P. Bosma, J. Brou wer, G. de Jong, J. C. Roeper. Terrein en personeel: Jn. Drijver, J. Trap Wzn., S. Zijm. Verkeer en parkeerterreinen: J. S. Kuipers, Jn. Drijver, L. Boonman. Paardenkeuring en concours-hip- pique: K. du Porto, P. C. Hin, P. Th. Luyckx en secr. V.L.N. Schapen- en Veetentoonstelling: Jn. Hin, R. Eelman, Ph. Bas, Versieringen: S. Timmer, M. Vla ming, M. Brouwer. Bloemen en Planten: W. de Haas, W. v.d. Slikke, Jac. Daalder, J. Krotje. Exploitatie consumptietent enz.: F. Beyert, Jn. Brouwer, J. C. Roeper. Comité „Historische dag": J. A. v.d. Vlis, J. C. Roeper, S. Bremer. Uitvoerend comité historische dag: S. Bremer, J. Trap Dzn., E. Vermeu len, H. Daalder Jzn., Jac. Vlaming Bzn., Th. Witte, S. Timmer, C. Ma kelaar. Een prijzencommissie is in voorbe reiding. De „oudste" commissie „bloemen en planten" heeft reeds een grote partij bloemenzaad besteld en hoopt velen in juli aan gratis bloemen te helpen. Bewaart U reeds bloempotten en conservenblikjes Het comité „Historische Dag" vor dert gestaag met de voorbereidingen voor de „Aanval der Noormannen". Binnenkort zullen allen die willen meespelen voor een vergadering worden opgeroepen. De tentoonstellingscommissie nodigt alle Texelse zakenmensen en andere belangstellenden uit voor de ver gadering op dinsdagavond 16 januari in „Jatry" te Oosterend, aanvang 8 uur. Er zijn grote tentoonstellingsruimten vastgelegd, en men in van mening, dat ditmaal niet alleen de bezoekers van geheel Texel, doch ook de za kenlieden van het gehele eiland in Oosterend Present behoren te zijn. Tijdens de vergadering zullen nade re mededelingen worden gedaan omtrent de standhuur, inrichting enz. De evenementencommissie heeft reeds interessante contacten. Ze staat evenwel nog steeds open voor goede tips. 90 «personen uit landbouw, visserij en middenstand zijn bereid gevon den ieder ƒ100,borggeld te stor ten. Namens bestuur en financiële commissie dank voor de spontane medewerking. En tenslotte; nog steeds is een zeker optimisme gerechtvaardigd t.a.v. spoedige verwezenlijking van de bouw van ons Dorpshuis/Gymna stieklokaal. FEESTAVOND PAARDENSPORT Zaterdag 13 januari houdt de Vereni ging voor Vrienden van het Paard haar jaarlijkse feestavond in hotel „De Lin- deboom-Texel". Aan het programma werken bekende artiesten mee, w.o. het Trio Joop Philips en de Wama's. Tij dens de avond zullen ook de prijzen van het laatstgehouden concours- hippique worden uitgereikt. Kaarten voor deze feestavond zijn nog verkrijgbaar bij mevr. B. Keesom- Karsten, tel. (02220) 2729.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1