Cjrocn <2warL-Jexels in het harL, Texel krijgt zeer waarschijnlijk een „drinkwaterfabriek" ■- Huidige waterbronnen binnenkort ontoereikend In Oudeschild proefboring tot 150 meter Cantatercabaret voor tweede maal op Texel Nieuwe vorm van lidmaatschap voor Kunstkring Texel De klokken van Texel FILMNIEUWS Kampioenen geven demonstratie Eerste evenement Badniiutonclub 81e JAARGANG No. 8232 COURANT Uitgave N.V. v/h Langcveld Dc Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 id.: Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den rg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 RIJD AG 12 JANUARI 1968 TEXELSE Binnen uiterlijk drie jaar zal Texel waarschijnlijk een „waterfabriek" krij gen om het tekort aan drinkwater aan te vullen. De installatie zal worden gebouwd in de omgeving van Oude schild, hoogstwaarschijnlijk aan de Langwaalderweg, op korte afstand van de haven. De fabriek bestaat uit een volledig automatisch werkende ontziltingsinstallatie met zoveel capa citeit, dat een belangrijk deel van het op Texel benodigde drinkwater kan worden geproduceerd. „Grondstof" voor de fabriek is zout water ((géén zeewater) dat van een diepte van 150 meter wordt opgepompt. Boven zee water heeft dit water het voordeel dat het afgezien van het zout zeer zuiver kan zijn, waardoor het ontzil- tingsproces aanmerkelijk wordt ver eenvoudigd. Hoe groot het aandeel is dat de Texelse waterfabriek in de to tale drinkwaterproduktie van ons eiland zal hebben, is nog niet te zeg gen. Ir. J. Haasnoot, hoofd techn. water winning bij het PVVN, vertelde ons dat het geheel afhangt van de mate waarin het toerisme zich in dc komende jaren zal ontwikkelen. Het staat echter vast dat binnen afzienbare tijd op Texel een ernstig tekort aan water ontstaat als men geen nieuwe bronnen zou vinden. De hoeveelheid water, die aan het win- ninggebied bij Den Hoorn mag worden onttrokken, is op den duur beslist on voldoende. Enkele jaren geleden kreeg het PWN vergunning om jaarlijks wat meer wa ter aan de Hoornder duinen te ont trekken. Dit in verband met de verho ging van de Witteweg, waardoor meer water kon worden opgestuwd en vast gehouden. Verder zal men beslist niet mogen "gaan, omdat dan de vegetatie van het gebied gevaar zou lopen. Ondanks naarstig zoeken in de afge lopen jaren is men er niet in geslaagd elders op Texel plaatsen te vinden waar zoet water van goede kwaliteit en in grote hoeveelheden aan de bodem kan worden onttrokken. Op het eiland is ook geen geschikt oppervlaktewater. Men stond daarom voor de keus: aan voer van drinkwater, via een duiker, van het PWN-net op het vasteland of aanleg van een ontziltingsinstallatie op Texel. Het ziet er naar uit dat de ont ziltingsinstallatie op Texel er zal ko men. „Het staat nog niet definitief vast", aldus Ir. Haasnoot. „Eerst moet worden vastgesteld dat het water dat bij Oude schild wordt aangeboord, werkelijk aan de eisen voldoet. Het gehalte ijzer, am- moniaken andere bestanddelen moet béneden een zekere grens blijven om de ontziltingsinstallatie naar wens te kunnen laten functioneren". Proefboring Momenteel voert een grondboorbe- drijf in opdracht van het PWN een proefboring uit aan de Langwaalder weg. Sedret drie weken worden met 'n pulsinstallatie aaneengekoppelde pijp- stukken met 'n doorsnede van ca 30 cm. Zaterdag 13 januari Den Burg, Hotel „De Lindcboom-Texcl", Feestavond Paardensportvereniging. Woensdag 17 januari I; De Waal, Dorpshuis, Oecumenische ontmoe- tingsavond. Vrijdag 19 januari 1968 Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief", 20.00 uur. Oudeschild, 't Skiltje, Toneelvereniging Nieuw Leven met het stuk „Via gladde wegen", een vrolijke thriller in 3 bedrijven door Tom Dekker. Elke woensdagmiddag van 4.00-4.30 uur voor- leeshalfuur voor de kinderen van de eerste en tweede klassen der lagere scholen in de biblio theek. in de grond gebracht. Thans is een diepte van ongeveer 100 meter bereikt, maar men zal doorgaan tot 150 meter. Het water op deze diepte is even zout als zeewater maar het bevat geen slib en andere zwevende bestanddelen, die de werking van de zoutwaterfabriek ongunstig zouden beïnvloeden. Een waterfabriek van het type, dat te zijner tijd waarschijnlijk op Texel zal verrijzen, is momenteel in aanbouw in Terneuzen. De installatie aldaar heeft een capaciteit van 29.000 m3 per dag. Dit (gedestilleerde) water is zeer zuiver en daarom zeer geschikt voor de in dustrie. Het kan tot smakelijk drink water worden gemaakt door het te mengen met een hoeveelheid brak wa ter. Werking Voor installaties van deze omvang maakt men gewoonlijk zg. meertraps- ontspanningsverdampers. Werkspoor heeft gezien dat er op dit gebied een wereldmarkt zal komen. Deze onderne ming, die al dertig jaar ervaring heeft met kleine ontziltingsinstallaties, die in schepen worden gebruikt, heeft volgens het zelfde principe een waterfabriek met grote capaciteit ontworpen. Er is veel speurwerk nodig geweest om tot een opzet te komen, waarbij het zoete water tegen zo laag mogelijke kostprijs kon worden geproduceerd. Basisge dachte is dat men zeewater verdampt, het zout achterblijft en men waterdamp krijgt die na condensatie zeer zuiver water oplevert. Het verdampen van grote hoeveelheden zout water in bijv. stoomketels is echter veel te duur. Er is een veel voordeliger werkend sys teem ontwikkeld dat gebruik maakt van de eigenschap van water dat onder lagere druk dan de atmosferische ook een lager kookpunt heeft dan 100 gra den. Lage druk Het systeem bestaat uit een aantal bakken of tanks, die door schotten in compartimenten zijn verdeeld. Boven in de tanks zijn pijpleidingen aange bracht, waardoor het koude zeewater van het eind naar het begin stroomt. Onder deze leidingen vindt men op vanginrichtingen voor het destillaat. Bij het starten van de installatie loopt het koude zeewater door de „boven leiding" van de tanks. Buiten de tanks staat een warmtewisselaar, waarin met stoom het zoutwater wordt opgewarmd. Uit de warmtewisselaar wordt het te ruggevoerd naar de bodem van de tank, waaruit de lucht intussen is wegge pompt. Het zoute water in het eerste compartiment gaat daar als gevolg van de lage druk koken, waardoor waterdamp vrij komt. De damp zet zich af op de koude pijpen, waardoor het water stroomt. Door deze condensatie komt warmte vrij, die weer wordt ge bruikt om het zoute water in de pijp voor te verwarmen. Het distillaat wordt dan opgevangen. Werkspoor heeft een speciale methode ontwikkeld om het warme zeewater vervolgens te laten doorstromen naar een volgend compartement, waar het proces wordt herhaald, zij het bij iets lagere tempe ratuur. Nu gebeuren verschillende din gen: het zeewater dat door de pijpen boven in de compartimenten stroomt, wordt voor een belangrijk deel opge warmd, krijgt in feite een groot gedeelte van de warmte mee, die de eerste keer door de stoom aan het zoute water was meegegeven. De stoom in de warmtewisselaar kan dit voorge- warmde zeewater naar een hogere tem peratuur brengen: verder ontstaat er van compartiment tot compartiment steeds zouter en 6teeds kouder water onderin en er ontstaat steeds zoet wa ter in de opvanginrichting. Ook elektriciteit De stoom krijgt men heel goedkoop door de waterontzouting te combineren met elektriciteitsproduktie. De hoeveel heid warmte, die in de centrale uit stoom kan worden gehaald is beperkt en door betrekkelijk lage temperaturen heel gering. Men verliest dus weinig als men stoom bij betrekkelijk lage temperatuur aan de elektriciteitsproduktie onttrekt. Voor waterontzouting heeft men geen stoom van hoge temperatuur of druk nodig. In Terneuzen zal de ontziltings installatie dan ook zijn gecombineerd met een kleine elektriciteitscentrale (25.000 kW). De heer B. Kleinhuis, directeur van de N.V. TEM, vertelde ons, dat het be stuur van de TEM over deze zaak nog niet is benaderd door het PWN. Het TEM-bestuur heeft het balletje wel eens bij het PWN opgegooid. Mede op grond van het bovenstaande mag ge concludeerd worden dat de plannen zich nog in pril stadium bevinden. De zoutwaterfabriek zal enkele hon derdduizenden kosten. Hoe de zaken voor Texel zullen liggenis nu nog niet te zeggen. In Rotterdam wil men ook een ontziltingsinstallatie bouwen, daar gecombineerd met een vuilver brandingsoven. De warmte, die bij de vuilverbranding ontstaat wordt benut om stoom op fe wekken. De stoom zou dan kunnen worden gebruikt voor elektriciteitsproduktie èn voor water ontzouting. Door de kosten op een be paalde manier in de elektriciteit en het water door te berekenen, kan betrek kelijk goedkoop water worden gele verd: In de orde van 50 cent per ku- kubieke meter. Hoe het op Texel in dat opzicht zal gaan, is onder deskundigen voorlopig nog onderwerp van studie. Belangrijk is op dit moment het resultaat van de proefboring bij Oudeschild. Als het water de gewenste kwaliteit heeft en men heeft goede hoop dat dit het geval zal zijn zullen pas de defini tieve beslissingen vallen. Veel tijd heeft men niet, want volgend jaar wordt de waterleverantie op Texel op kritiek. NA SLIP IN SLOOT GERAAKT OOSTEREND De heer P. C. V. uit Oosterend belandde maandagochtend omstreeks kwart over elf met zijn Opel Record ten gevolge van de gladheid in de sloot langs de Oosterenderweg. Hal verwege deze weg, juist in een verra derlijke S-bocht, raakte de wagen in een slip. De personenauto, die aan de rechtervoorzijde vrij ernstig beschadigd was, werd door de fa. Kaczor weer op het droge gehaald. Persoonlijk letsel van enige betekenis deed zich niet voor. Het succesvolle optreden van het Cantater Cabaret o.l.v. Wouter van Dieren in het afgelopen seizoen is voor de Kunstkring Texel aanleiding ge weest om deze groep voor een tweede optreden uit te nodigen. Deze voorstelling zal plaats hebben op vrijdag 26 januari a.s. om 20.15 uur in de „Burgemeester De Koning-hal". Het programma van de groep heeft ten opzichte van haar laatste optreden op Texel vele wijzigingen en verbete ringen ondergaan. Het repertoire is op gebouwd uit muzikale kolder, sketches en satiren. Het gezelschap heeft de laatste tijd veel bekendheid gekregen door optreden voor radio en televisie. De Kunstkring Texel gaat binnenkort over tot wijziging van de abonnements gelden. Voorheen betaalde men een ze ker bedrag, waarmee de kosten van de voorstellingen werden gedekt. Men heeft besloten een contributie van ƒ2,50 per seizoen te heffen waar door een vaste kern kan worden opge bouwd. De leden van de Kunstkring hebben tegen een gereduceerd tarief toegang tot de avonden, terwijl belang stellenden dan een iets hoger entree bedrag zullen moeten betalen. Filmvoorstellingen De Kunstkring is in onderhandeling met de exploitante van het City theater mej. R. Pen, over te houden filmvoor stellingen. De data en de te vertonen films moeten nog worden vastgesteld. Men heeft eveneens pogingen in het werk gesteld om een operettegezel- HOTEL-PENSION LAKEMAN OVERGENOMEN DOOR G. COEVERT DEN BURG Per 1 maart 1968 zal de heer G. Coevert de directie overne men van Hotel-Pension Lakeman aan de Emmalaan te Den Burg. De huidige eigenaar, de heer L. Lakeman, trekt zich terug uit het horecaleven en .zal het huis van de heer Coevert aan de Thijsselaan gaan bewonen. De heer Coevert verklaarde, dat hij het bedrijf voorlopig op de zelfde voet zal voort zetten. FEESTAVOND VAN IJSCLUB EIERLAND DE COCKSDORP De jubilerende IJsclub Eierland hield zaterdagavond om acht uur in hotel Kikkert een feest avond ter gelegenheid van haar 60- jarig bestaan. Voorzitter J. Reuvers zag in zijn openingswoord terug op het succesvolle bestaan van de vereniging en hij betreurde het, dat de penning meester, de heer H. Daalder, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Van de zijde van andere Texelse ïjsclubs wer den enkele geschenken aangeboden. Namens de IJsclub Oost overhandigde de heer ElleiV een enveloppe met in houd, terwijl namens de vereniging uit Den Burg een bloemstuk werd aange boden, dat met ieders instemming aan de zieke penningmeester werd gegeven. Gesproken werd verder door dokter Siebenga en de heer Monen. Van de heer H. van Heerwaarden, die op de vastewal verblijft, ontving men een ge- lukwenstelegram De heren Daalder, Stolk en Reuvers kregen uit handen van de heer Piet Zoetelief wegens hun veertigjarig lid maatschap van de club een sigaren- en sigarettenstandaard met inscriptie aan geboden. De avond werd tot diep in de nacht op gezellige wijze met bal o.l.v. de heer T. v.d. Wulp voortgezet. SAMENSTELLING RAAD VAN KERKEN De Raad van Kerken, waarin een viertal kerkgenootschappen op ons eiland zijn vertegenwoordigd, is op het moment als volgt samengesteld. Het dagelijks bestuur bestaat uit ka pelaan Boilerman, voorz., C. van Gro ningen, secr., mevr. Vlas-v.d. Vlies, penningmeesteresse, en A. de Haan. Overige leden zijn J. de Boer, F. Blom, J. v.d. Geest, J. van Heerwaarden, A. van Heerwaarden, ds. L. Koopmans en H. W. Stark. Bovengenoemde personen vertegenwoordigen de R K. Kerken, de Doopsgezinde Gemeente, de Herv. Ge meenten en de Geref. Kerk van Den Burg. Zij, die het werk van de Raad willen steunen kunnen hun bijdragen storten op de rekening van de Raad van Ker ken bij de Amro-Bank te Den Burg. Ook de diverse kerken worden ver zocht om collecten, die worden gehou den ten bate van het werk van de Raad op genoemde rekening over te maken. schap naar het eiland te laten komen, maar de kosten van een dergelijk eve nement zijn te hoog. Wel staat reeds vast dat een beroepstoneelgroep en het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel in het komende najaar ieder een voorstelling zullen verzorgen. NOG 100.000 MIJNEN IN DE NOORDZEE Volgens een schatting van experts bevinden zich nog ruim 100.000 mijnen in de Noordzee. De mijnendienst te Den Helder ontvangt gemiddeld twee a drie mijnmeldingen per week, aldus de Marinevoorlichtingsdienst. Daarom worden ten noorden van de Wadden eilanden momenteel operaties uitge voerd ter verbreding van de mijnen- vrije vaargeul in de zgn. ET-route. (Harlinger Courant). NIEUWE AANWINSTEN VAN DE OPENBARE BIBLIOTHEEK Jeugdverhalen M. d' Alencon, Reintje en Roodstaart, M. van Amstel, Remke ten voeten uit, E. Blyton, De „Vf" en de spooktrein; W. Brinkkemper, Koosje Krul, Idem, Witstip; D. Bruna, Nijntje; J. Duncan, Zeven boeven en een bom; E. Enright, De oude oom Pindar in zijn oude huis; Idem, de oude oom Pindar met zijn oude auto; G. Evenhuis, Op zoek naar de Baby; M. Flack, Wouter Muis zoekt een huis; D. Himmel, Als verstekeling naar New York; A. Holmberg, De roomsoes-detective; J. Meunier, Ronky de poes; S. Michalkow, Het eigenwijze geitje; J. P. Miller, Muisje Mientje; A. Mitgutsch, Pedro's sombrero; H. Rom berg, Turfje; of De eerlijke dief; H. de Roos, De „Kameleon" op volle toeren; Idem, De „Kameleon" schiet te hulp; Idem, Redders met de „Kameleon"; Idem, Speurders met de „Kameleon", Idem, Tip, top, „Kameleon"; Idem, Trouwe vrienden van de „Kameleon"; H. Beecher Stowe, De hut van Oom Tom; Ch. B. van Veen, Kora en haar aap, B. Weir, Oom Richard kwam te hulp. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 januari a.s. worden de moeders van alle buitendorpen ver wacht van 13.00 tot 16.00 uur. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Wilt U even noteren 24 januari stop woensdagavond stop van 19.30 tot 20.15 uur stop Texel bidt om eenheid stop De Raad van Kerken stop. Het is voor de eerste keer, dat de „Week der gebeden" (of zoals sommi gen gewend zijn de Internationale Bid week) door de twee hoofdinstanties, het Secretariaat van de Eenheid en de We reldraad van Kerken, gezamenlijk is voorbereid. Voor Texel leek ons de op dracht duidelijk: een poging om te ko men tot één avond gezamenlijk bidden in alle kerkdorpen op dezelfde tijd. Wij willen U dit vroegtijdig berich ten om het begin van deze avond (24 jan.) hiervoor vrij te kunnen houden. Wij doen een beroep op alle verenigin gen en besturen hun leden de gelegen heid te geven deze korte gebedsbijeen komst te kunnen bezoeken. De Klokken van Texel zullen U dit bericht op die avond in herinnering brengen en U oproepen als Christenen samen te gaan bidden, opdat allen één zullen zijn. P. J. C. Bollerman, Voorz. Raad van Kerken „Vernielende vuisten" is de titel van een avontuurlijke Western, die zater- avond en zondagmiddag in het „City- theater" wordt vertoond. Het verhaal speelt zich af in het stadje Rio Bravo Junction, dat geterroriseerd wordt door een sinister type, Zack Williams. De geduchte marshall Wyatt Earp wordt ter plaatse ontboden om orde op zaken te stellen. De strijd gaat voornamelijk om een rijke zilvermijn, die in handen van de schurk dreigt te vallen. Na vele vechtpartijen en revolverduels wordt ook deze maal het kwaad bestraft. In de hoofdrollen zien we o.a. Guy Madison en Madeleine Lebeau Deze in Eastmancoular opgenomen produktie is toegankelijk voor personen van veer tien jaar en ouder. Kirk Douglas speelt de hoofdrol in de film over het leven van kolonel David „Mickey" Marcus, een held uit de Tweede Wereldoorlog. Het verhaal begint in 1947 tijdens het ontstaan van de staat Israël. Marcus speelt een be langrijke rol bij het tot stand komen Van het leger en de kolonel, die door zijn verbluffende staaltjes in de laatste oorlog voor velen reeds een legenda rische figuur is geworden, bewijst ook nu weer een onnavolgbare persoonlijk heid te zijn. Het gegeven van deze film is gebaseerd op authentieke feiten, 6lechts terwille van de commercie werd een fictieve liefdesgeschiedenis aan het geheel toegevoegd. Naast Kirk Douglas spelen vele bekende sterren in deze groots opgezette produktie mee: Frank Sinatra, John Wayne, Yul Brunner en Senta Berger. De muziek voor deze grootbeeld-kleurenfilm is van Elmer Bernstein, terwijl de regie van „De ongelooflijke overwinning" in handen is van Melville Shavelson. De film wordt vertoond op zondag- en dinsdag avond en is toegankelijk voor personen van 14 jaar en ouder. DEN BURG Een zestal vooraan staande badmintonspelers van de vaste wal, onder wie enkele landskampioenen, zullen op zaterdagavond 20 januari in de Burgemeester De Koning-hal een demonstratie verzorgen. De Badminton club Texel, een van Texels jongste ver enigingen, is bijzonder verheugd dat zij er in haar zeer korte bestaanspcriode nu al in geslaagd is een dergelijk eve nement te organiseren. De demonstratie, die ook toegankelijk is voor publiek, is vooral als stimulans bedoeld voor de verenigingsleden om hun spelpeil op te voeren. Dat het de club goed gaat, blijkt wel uit het feit, dat men reeds veertien da gen na de oprichting een ledenstop moest instellen, die voornamelijk te wijten is aan een gebrek aan speel ruimte. Er wordt nu geoefend in de gymzaal van de Jac P. Thijsse-school, waar slechts één veld ter beschikking is en in de „Burgemeester De Koning hal", waar drie velden tegelijkertijd in gebruik kunnen zijn. Men hoopt dat bij een herindeling van de sportlokalitei- ten een gunstiger regeling mogelijk is, zodat de vereniging ook weer nieuwe leden zal kunnen toelaten.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1