(jroen wartsjexels in het hartL, 't Zuid-Eierland bracht kluchtig blijspel voor het voetlicht a LOCO-BURGEMEESTER OPENDE VEEVOEDERFABRIEK Raiffeisenbank laat in Oosterend bijkantoor bouwen Flinke uitbreiding van bedrijf in De Waal Goed spel van drie debutanten WANDREKKEN Moerbeek's 16 JANUARI 1968 81e JAARGANG No. 8233 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 cd.: Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den Jrg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 DE WAAL Met een druk op de knop heeft loco-burgemeester J. Daal der vrijdagmiddag de mengvoederfa briek van de Texelse graan- en kunst mesthandel N.V. v/h C. R. Keijser Co in gebruik gesteld. Een grote groep ge nodigde zaken- en andere relaties, die keu en besneeuwde wegen hadden ge trotseerd, was er getuige van. Het gezelschap werd in de nieuwe kunstmestloods, die voor deze gelegen heid met heteluchtkanonnen engiszin6 op temperatuur was gebracht, toege sproken door de heer J. de Beurs jr. Hij gaf een overzicht van de geschiede nis van Keijser Co, die begon rond 1890. De stichter van het bedrijf begon destijds in De Ruitersplaats en ver huisde later naar Den Burg. Het be drijf breidde zich uit. In 1901 werd het pakhuis te Oudeschild gebouwd, waai de produkten werden gemalen, die in Den Burg werden gemengd. In de jaren '32-'34 verrezen twee pakhuizen aan de Schilderweg en in 1940 werd de oude zuivelfabriek te De Waal overgenomen. In De Waal heeft de graan- en kunst mesthandel in de loop van de laatste jaren zich steeds meer geconcentreerd. In 1961 werd daar begonnen met de bouw van de imponerende hoogbouw- silo; later kwamen de laagbouwsilo's (20 cellen a 85 ton) erbij en in augus tus j.l. kwam de grote kunstmestloods gereed. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de andere kant van het gebou wencomplex waar de mengvoederin stallatie staat. De heer Daalder stelde de machines in bedrijf en een ogenblik later werd de eerste „officiële" zak schapenkorrels afgetapt. Respect In een wat behaaglijker omgeving, hotel De Lindeboom-Texel" te Den Burg, opende loco^burgemeester Daal der de lange sprekersrij. De heer Daal der toonde zich zeer onder de indruk van de grootte van het bedrijf te De Waal en uitte zijn respect voor degenen die voor de opbouw ervan verantwoor delijk zijn. Hij vond het een duidelijk voorbeeld van wat particulier initiatief vermag. Het ging erom tijdig in te zien wat voor een verdere gezonde ont plooiing van het bedrijf nodig was. Het getuigt bovendien van veel moed, zo zei de heer Daalder, dat men zoveel geld wil steken in een bedrijf waarvan men tevoren weet dat er brokken van ko men. Voorts sprak de heer G. J. Wilmink uit Drachten, directeur van Sluis ma chinefabrieken. Sluis had het grootste deel van het machinepark geleverd. Na Dit is het vooraanzicht van het toe komstige bijkantoor van de Raiffeisen bank Texel, dat gebouwd zal worden aan de Vliestraat te Oosterend. Het ge bouwtje, naar een ontwerp van archi tect C. R. Alkema, is ruim 12 meter lang en acht meter breed, de garage (links) niet meegerekend. Het geheel doet v.w.b. afmetingen en aanzicht sterk denken aan een bungalow. Het kantoor omvan een hal, spreekkamer, wachtruimte, kantoor, kleine keuken, garderobe, toilet en berging. De 'bouw en het bijkomende werk worden zater dag 20 januari in hotel „De Linde- I boom-Texel" aanbesteed. Inschrijving is opengesteld voor op Texel gevestigde aannemersbedrijven. het uitspreken van de hoop, dat de ge leverde produkten veel vruchten zou den afwerpen, overhandigde de heer Wilmink als geschenk een globe. Levensvatbaar De heer E. J. Bats, directeur stichting Afnemers Controle op veevoeder (ACV- controle), stelde vast dat weer eens be wezen is dat de particuliere kleine en middelgrote bedrijven op gebied van veevoederproduktie levensvatbaar zijn, als zij maar goed gedreven worden. Namens de aandeelhouders sprak de heer J. C. Rab. Hij had het bedrijf van jongs af aan zien groeien en noemde de ingebruikneming van de mengvoe derfabriek de bekroning van het werk van de grondlegger van het bedrijf en zijn zoon. Spreker zei niet op veel di vidend te rekenen omdat veel geld wordt geïnvesteerd. Dat is op zichzelf verheugend, want het zou niet goed zijn als het bedrijf ineens geen geld meer nodig zou hebben. De heer L. Hartgerink uit Wagenin- gen van het Instituut voor graan, meel en brood TNO, had Keijser Co. gead viseerd bij de inrichting van het be drijf. Ook hij twijfelde niet aan het juiste beleid van het bedrijf dat vol gens hem getuigde van veel wijsheid. Weergaloos scherpzinnig De heer Jan de Beurs, broer van de directeur, roemde vooral de heer De Beurs sr. om zijn financieel-economisch beleid, dat hij „Weergaloos scherpzin nig" noemde. Dat Keijser en Co. niet tot de 2400 zelfstandige mengvoeder fabrikanten behoort, die na de oorlog zijn verdwenen, is daar vooral aan te danken. Vriendelijke woorden sprak ook de heer R. Stoepker, namens de Holl. Maatschappij afd. Eierland. Hij gaf een glazen asbak ten geschenke. De heer J. de Beurs jr. tenslotte bracht alle spre kers dank voor hun goede wensen. Ondanks wintcroverlast RAADHUISBOUW VORDERT GESTAAG Moeder natuur had ook Texel met een dikke witte wade overdekt. Het was 'n mooi gezicht maar er werd veel ongemak door veroorzaakt. Vooral in de bouw was het moeilijk werken. Dat ondervond het personeel van de fa. Drijver, dat desondanks ijverig bezig bleef met de raadhuisbouw. Dank zij de dertig meter lange Romney-loods, door velen hartgrondig verfoeid kan veel werk binnenshuis worden verricht, waardoor tot dusver niet meer dan negen onwerkbare dagen moesten wor den genoteerd. Er wordt hard gewerkt aan de bekisting van de z.g. kantoor vleugel van het raadhuis. De binnen wanden van het souterrain zijn al ge stort, zodat het niet lang meer kan du ren of de vloer van de begane grond kan worden gemaakt: op 80 a 120 cm. boven het maaiveld. Er is reeds 500 m3 beton verwerkt van de 2000 m3, die men totaal nodig heeft. Zodra de weers omstandigheden het toelaten zullen de buitenmuren worden gestort. Wanneer de vloer van de begane grond klaar is, wordt het bouwwerk aanmerkelijk minder gevoelig voor weersinvloeden, aangezien men dan over een groot overkapt gedeelte beschikt. Als het zo ver is kan ook begonnen worden aan het zg. representatieve gedeelte van het gebouw waarmee de raadzaal, raads- kelder, trouwzaal, kamer voor B. en W., conferentiekamer e.d. worden samen gevat. REMMEN HAD GEEN EFFEKT. OUDESCHILD Zaterdagmiddag om kwart voor vier kwamen op de De Houtmanstraat te Oudeschild een bestel- en een personenauto onzacht met elkaar in aanraking. De heer J. H. D. (31) in zijn Renault bestelwagen hield onvoldoende rechts, waardoor hij de wagen van de uit tegengestelde rich ting naderende heer T. van Boven (26) raakte Beide chauffeurs remden, maar door de spiegelgladde weg kon daarmee het onheil niet worden afgewend. ZUID-EIERLAND Een zakenman, die zijn schaapjes op het droge heeft, komt op het idee om de stad vaarwel te zeggen en zich met zijn vrouw en twee dochters te vestigen in een boer derij. Pa heeft zich vast voorgenomen van zijn dochters struise boerinnen te maken, maar de 20-jarige Puk en de 18-jarige Els voelen daar niets voor. Ze haten het plattelandsleven, maar va der zet zn zin door. Dat berouwt hem na enige tijd. Het vriendje van Els, Joop Ringeling, die door vader Jansen als nietsnut wordt gedoodverfd, blijft ijverig proberen met zijn liefde in con tact te komen. De meisjes gaan echter wat meer voor het leven op het land voelen, als ene baron Edward ten to nele verschijnt. Een complot is snel gevormd. De h>aron zal zich als be drijfsleider aandienen en er voor zor gen dat pa spijt krijgt van zijn onder neming. Ook Ringeling is op de hoogte en werkt mee. Hoe de jongelui er in slagen vader de indruk te geven dat hij een kolossale bok heeft geschoten, kon men zaterdagavond in de kapel van Zuid-Eierland zien. Daar bracht de toneelclub het drie bedrijven tellende blijspel „Vader heeft 'n bok geschoten" van B. Homan Free en F. Drost voor het voetlicht. De be langstelling was weliswaar niet bijzon der groot ca. 50 personen maar gezien de bijna onbegaanbare wegen was dat niet verwonderlijk. De Eier- landse tonelisten deden uitstekend hun best. Er waren deze keer drie jonge debutanten en gezegd kan worden dat zij voor de anderen niet onderdeden, in tegendeel. De hoofdfiguur, meneer Jansen, werd verbeeld door de heer P. Druif. Hij speelde redelijk goed, echter soms wat te traag en te vlak. Een vader, die zijn vrouw en jonge dochters tegen hun wil naar het platteland wil verbannen, stelt men zich als een wat hardvochtiger type voor. De heer Druif had een uit gesproken moeilijke en lange rol. Als mevrouw Jansen speelde mevrouw Van Bennekom. Zij bleek voor deze rol ge schikt. Vooral in de (vele) scènes, waar in zij in machteloze woede uitbarst, maakte zij een goede indruk. Heel goed als de wat stijve, alleen voor kunstgeschiedenis belangstelling hebbende Puk was mevrouw Douma. Later in het stuk, toen moest blijken dat ook zij een gevoelig meisje was, verkikkert op de knappe jonge baron, was het spel wat minder overtuigend, maar zo'n overgang is dan ook geen peuleschilletje. Dochter Els heeft helemaal geen be langstelling voor geleerde zaken, is helemaal niet stijf en laat er geen twij fel over bestaan dat zij zièh gaarne op houdt in een naburige hooiberg, in ge zelschap van vrijer Joop natuurlijk. Met deze rol had debutante Corry La- gerveld zich belast en daarmee bewe zen over talent te beschikken. Het spel was vlot en natuurlijk. Ook de heer Kees Gieze stond voor het eerst op de planken en ook hij bracht het er goed af als de jonge baron Edward. Deze moest zich uitgeven als boerenknecht en het is waarachtig geen sinecure om zonder vergissingen afwisselend de hoogbeschaafde baron en de onbehou- F sTf^Eri '%AHK Verschijnt dinsdags cn vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. RIJKSSUBSIDIES VOOR TEXELSE RECREATIEPROJECTEN Gedeputeerde Staten van Noordhol land zal een tiental openluchtrecreatie- projecten voor subsidie in 1968 voor dragen aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Zo is voorgesteld een bedrag van 1.738.000,beschikbaar te stel len van het Natuurrecreatiecentrum Texel. Dit is het nieuwe Texels Mu seum, dat, gecombineerd met een ont vangstcentrum van Staatsbosbeheer en een natuurpark in de duinen bij de Ruysweg zal worden gebouwd. Het ge noemde bedrag vertegenwoordigt de totale stichtingskosten van het complex. Verder is ook de verbetering van de Krimweg bij De Cocksdorp ter subsidië ring voorgedragen. Hiermee is een be drag van ƒ202.000,gemoeid. INTERIEUR WARENHUIS VERFRAAID Het Unie-warenhuis aan de Graven straat te Den Burg is sinds augustus j .l. eigendom van de heer J. Maas. Tot op dat moment was het pand nog eigen dom van de N.V. Ph. Vlessing, omdat de nieuwe exploitant nog niet over alle vestigingspapieren beschikte. De veran dering heeft met zich meegebracht, dat het warenhuis niet langer „Unie" zal zijn, maar de naam van de nieuwe eigenaar heeft gekregen: Maas' Waren huis. De heer Maas heeft in de afge lopen weken belangrijke wijzigingen in het interieur van het twee etages tel lende warenhuis aangebracht, meren deels met eigen krachten. Zo werden de looppaden tussen de verschillende stel lingen tot 2 meter verbreed en werd een papierhok van ca. 30 m2 bij de winkelruimte getrokken. Hier is nu de speciale vleeswarenafdeling ingericht, voorzien van alle mogelijke moderne hulpmiddelen als gekoelde toonbanken enz. Ook de bovenverdieping is ver groot, waardoor de daar aanwezige wo ning moest worden prijsgegeven. Ver der is er een koffiekamer gemaakt ten behoeve van het personeel. Van belang is tenslotte, dat de heer Maas de branche confectie, die toch niet veel betekende, heeft afgestoten en alleen de zg. kleinvaktextiel blijft aanhouden. RINGRIJDERIJ MET ARRESLEDEN DEN BURG In de Jonkerstraat en het Jan Dirkszoord werd zaterdagmid dag een ringrijdenj met arresleden ge houden. Er stond een ijzige wind, ten gevolge waarvan zich slechts vijf deel nemers meldden. Om dezelfde reden was de publieke belangstelling niet overdonderend. Toch hebben de be jaarden van het Gollards Rustoord en Jan Dirkszoord met volle teugen geno ten, zij het van achter de ramen. Het Gollards Rustoord stelde er wat tegen over door alle deelnemers te tracteren op hete snert Winnares van de ring- rijderij (georganiseerd door de Paar densportvereniging in samenwerking met recreatieconsulent De Vries) werd mevrouw De Graaf uit De Westen met haar dochter. Tweede werd de heer J. Kil jan met mevrouw Luijckx-Bakker. DIA-AVOND CEES V. D. MEULEN UITGESTELD DE KOOG In verband met de weersomstandigheden is de diaverto ning in het strandhotel door de beken de zeefotograaf Cees van der Meulen uitgesteld tot donderdagavond 22 fe bruari. wen knecht uit te hangen. Dat mevrouw Van Exel over enige toneelervaring beschikt was goed te merken. Als het dienstmeisje Hen speelde zij, schijnbaar zonder veel in spanning, uitstekend. Een wat kleinere rol had de heer J. van Bennekom, als Hannes, de oude boerenknecht: prima. De heer Jan van Bennekom jr. acteerde als Joop Ringe ling heel behoorlijk. Intonatie en mi miek waren uitstekend, maar aan het type van de artistieke nozem beant woordde hij niet geheel. De heer Oos terhof en mevr. Van Lenten, resp. als de burgemeester en zijn vrouw, brach ten hun rol alleszins aanvaardbaar. De regie berustte bij de heer A. v.d. Meulen. Soufleuse was mej. Druif. De toneelclub „Zuid-Eierland" zal dit blijspel nog enkele keren opvoeren, o.a. op 6 februari voor de bewoners van Huize Irene te Den Burg. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 DRONKEN CHAUFFEUR DE SLOOT IN OUDESCHILD Voorbijgangers ontdekten om vijf uur zaterdagmiddag in de sloot van de Langwaalderweg een Volkswagen. De wagen lag op z'n kop en was er kennelijk kort tevoren inge reden. De politie werd gewaarschuwd en deze kan al gauw de eigenaar op zoeken: de Oosterender J. F. H. (27). Het was duidelijk dat de betrokkene meer had gedronken dan goed voor hem was. Hij gaf het zelf grif toe; het was een flinke hoeveelheid cognac ge weest. Maar dat hij in de sloot was ge reden, was het gevolg geweest van het plotseling moeten uitwijken voor een tegenligger, zo verklaarde hij. De poli tie vorderde toch het rijbewijs maar in en maakte proces verbaal op. Gezin uit Oudeschild aan dood ontsnapt LEVENSGEVAARLIJKE INHAALMANOEUVRE OP PONTWEG Toen de 26-jarige heer A. Heerschap uit Oudeschild zondagmiddag met zijn Goggomobil op de Pontweg in de rich ting Den Burg reed, kwamen hem twee auto's tegemoet. De tweede wagen haalde de eerste in en kwam daarbij op de andere weghelft, zodat deze met grote snelheid op de heer Heerschap dreigde in te rijden. Door een ruk aan het stuur trachtte de chauffeur de bot sing te voorkomen, maar de Goggo werd toch aan de linkerzijde openge reten. De heer Heerschap, zijn vrouw en kind kwamen met de schrik vrij. De automobilist, die de levensgevaarlijke inhaalmanoeuvre had uitgevoerd, maakte zich bekend: A. G. N. uit Zaan dam. Hij beloofde de schade te zullen vergoeden en zette zijn reis voort. De politie echter vond dat N. er zo ge makkelijk niet onderuit mocht komen en stelde de politie in Zaandam op de hoogte. De Goggo liep voor ongeveer ƒ1000,schade op. CJOT ORGANISEERT KERAMIEK CURSUS In de eerste plaats ten behoeve van leiders van jeugdverenigingen organi seert het bestuur van het Centraal Jeugdoverleg Texel een cursus voor emaillering en keramiek (kleibewer- king). Daartoe is contact opgenomen met de heer G. Westerlaken, een der leerkrach ten van de L.T.S. Texel. Deze is gaarne bereid een aantal les sen te geven. De heer Westerlaken heeft nog meer pijlen op zijn boog in de vorm van andere cursussen hand vaardigheid. Om na te gaan waarvoor le meeste animo bestaat zal maandag avond 22 januari, 20.00 uur in de LTS een bijeenkomst worden gehouden. Op 29 januari start de cursus dan of ficieel. De kosten zijn bijzonder laag. Deelge nomen kan ook worden door belang stellenden die niet in het jeugdwerk zitten. Er is overigens slechts plaats voor 14 cursisten. Vroegtijdig opgeven is dus nodig, bij een der volgende adressenmevr. E. Albers-v. Zonne veld, Sommeitjesweg 1, De Waal, tele foon 2577, mej. K. Beekenkamp, Bea- trixlaan 1, Den Burg en mevr. H. F. Jansen-Leurs, E 54, telef. (02225) 257 S.V. TEXEL De Toto. Toto 29 is uitgesteld en speelt a.s. zondag 2il jan. Deze heeft U al inge leverd, overigens is na-inlevering mo gelijk. Bovendien speelt a.s. zondag reservetoto 7. Deze wordt nog uitge deeld en speelt op Engelse wedstrijden. Deze zijn 1. Coventry-Newcastle U. 2. Leeds-Ever ton 3. Liverpool-Southampton 4. Nottingham F-West B. Albion 5. Sheffield U.-Manchester C. 6. Stoke City-Chelsea 7. Sunderland-Burnley 8. Tottenham-Arsenal 9. Wolverhampton W.-West Ham U. 10. Fulham-Leicester C. 11. Manchester U-Sheffield W. 12. Blackburn-Birmingham 13. Aston Villa-Charlton Res. 14. MillwallHMiddlesbrough Res. 15. Portmouth-Norwich C. le divisie Manch. Utd 2537; Liverpool 2534; Leeds 25—33; Manch. City 25—32; Everton 2528; West Brom. 2427; Newcastle 2527; Arsenal 2426; Spurs 2426; Sheff. Wed. 2425; Nottingh. F. 2424; Burnley 2424; Stoke C. 25—23; Chelsea 24—22; West Ham 2520; Leicester 2420; Wolves 2420; Southampton 2419; Sheff. Utd, 2419; Sunderland 2418; Fulham 2316; Coventry 2516; 2e divisie Q.P.R. 25—35; Blackpool 24—33; Portsmouth 25—32; Binmingham 2531 Ipswich 2430; Blackburn 2227; Bolton 2527; Cr. Palace 2327; Norwich 2427; Middlesbro. 2524; Huddersfield 24—24; Millwall 25—23; Cardiff 25—23; Carlisle 25—23; Derby 2523; Aston Villa 2322, Charlton 23—20; Hull 25—19; Preston 2418; Bristol City 2418; Rotherham 2513; Plymouth 2213.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1