Cfroen 'wartsjexels in het karL, Eerste bouwfase NIOZ vrijwel gereed SI *7* Spoedig bouw experimenteerbad i—i—i—BwiiBiiPii—win 'wmi ju iHi ii ui mi ui SPORTPROGRAMMA Oosterend bereidt zich voor op feesten FÜJDAG 19 JANUARI 1968 EXELSE 81e JAARGANG No. 8234 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 feed.: Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den [urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 De nu vrijwel gereedgekomen nettenscbuur (links) met woning voor de havenmeester op de dijk van 't Horntje. Medio februari zal de Bataafse Aan- neminqsmaatschappij de eerste fase van het kolossale NlOZ-complex in de polder 't Horntje voltooien. Wat dan gereed zal zijn is slechts een zeer be scheiden onderdeel van het totale plan dat in 1970 moet zijn uitgevoerd. De nu bijna voltooide fase bestaat uit een nettenschuur van 30 x 10 meter met de eronder liggende zeev/atertanks en de woning voor havenmeester Beumkes. Architectonisch gezien maken de ge bouwen, die op de dijk zijn geplaatst, een originele indruk. De architecten Pot en Pot-Keegstra hebben bij de vormgeving bewust gestreefd naar de vormen van een Texelse stolpboer derij. De nettenschuur is van vier ,,stolpdaken" voorzien; in plaats van pannen of riet echter gedekt met lei. De woning van de havenmeester, die iets lager is uitgevoerd en op enkele tientallen meters afstand van de net tenschuur staat, heeft dezelfde aanblik gekregen. Dinsdag hebben wij in het eerste prille begin van het NlOZ-complex een kijkje genomen, onder leiding van op zichter R. Munniksma. Daarbij werden de grote zeewatertanks, die zich in het dijklichaam bevinden, niet vergeten. Via mangaten kunnen deze op schuil kelders lijkende ruimten worden be reikt. De kelders kunnen 1000 m3 zee water bevatten. Dit water wordt ge bruikt in de experimenteer- en waar nemingsaquaria en moet van vrij grote afstand met een speciaal waterschip worden aangevoerd. Het zeewater ach ter de dijk (op enkele tientallen meters afstand!) is nl. wel zuiver in vergelij king met andere kustplaatsen, maar voor veel proeven toch niet goed ge noeg. De betonnen wanden van de kel ders zullen worden bestreken met een speciale 2-componentenverf. Daarvoor zorgt de fa. J. J. Vonk, die ook het overige schilderwerk in de eerste bouwfase verricht. Er zijn meer Texelse Vrijdag 19 januari 1968 Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief', 20.00 uur. Zaterdag 20 januari Oudeschild, 't Skiltje, Toneelvereniging Nieuw Leven met het stuk „Via gladde wegen", een vrolijke thriller in 3 bedrijven door Tom Dekker. Dinsdag 23 januari 1968 Eierland, Hotel 't Eyerlandt, Plattelands vrouwen De Cocksdorp-Eierland, 19.30 uur. Jaarvergadering, voorafgegaan door brood maaltijd. Bestuursverkiezing en quiz. Den Burg, Jeugdherberg Panorama, Jaarver gadering Plattelandsvrouwen afd. Texel. Oosterend, Kerkekamer Herv. kerk, Vergade ring Herv. Mannenvereniging. Woensdag 24 januari Alle dorpen, gebedsavond van half acht tot plm. kwart over acht. Den Burg, Voorleeshalfuur voor de kinderen van de le en 2c klassen der lagere scholen in de Openbare Bibliotheek te Den Burg. Donderdag 25 januari Den Burg, Casino, vergadering Stichting Texels Folklore. Den Burg, De Zwaan, R K. Vrouwengilde, Eéndagsbestuur. Aanvang 8 uur precies. Vrijdag 26 januari Den Burg. Burg. De Koning-hal, optreden van het Cantater Cabaret, aanvang 20 15 uur. Zaterdag 27 januari Den Burg, De Oranjeboom, Toneelavond van de Ver.van Oudlcerlmgen met het stuk „De Snoek". onderaannemers bij het werk betrok ken: Hoep Vermeulen voor het stu- cadoorswerk, Electrohuis Bakker voor de aanleg van de elektrische installatie en J. Veltkamp voor loodgieterswerk en sanitair. Volgende fase Zal men volgende maand direct met de tweede fase kunnen doorgaan? Op deze vraag, gesteld aan de heer Men- ting van het NIOZ te Den Helder, kre gen wij nog geen antwoord. Het is af hankelijk van de ministeriële goedkeu ring. De tweede fase omvat de bouw van het grote experimenteeraquarium. Het gebouw daarvoor wordt 55 meter lang, 35 meter breed en 11,5 meter hoog. Daarin komt een bassin van 30 x 13 meter. In dit bad kunnen zowel bio logische als hydrografische proeven worden genomen. Voor zover het bio logische experimenten betreft, worden er omstandigheden gecreëerd, die afwij ken van het natuurlijk milieu. Bestu deerd worden de reacties van de zee- GEBEDSBIJEENKOMSTEN VOOR DE EENHEID In heel ons land zullen ze weer wor den gehouden: de bijeenkomsten, waar in gebeden wordt om de eenheid van de kerken. Ook op ons eiland zal dat het geval zijn. In alle dorpen. Zal de be langstelling weer groter zijn dan vorig jaar? Het is ons bekend, dat er heel wat kerkmensen zijn, die het bidden om de eenheid niet zinvol vinden. De argu menten daarvoor zijn niet gelijk. In de eerste plaats zijn er de christe nen, die zeggen, dat bidden om de een heid geen zin heeft, want ze vinden het gewoonweg een dwaasheid om te gelo ven, dat al die kerken met hun ver schillende belijdenisgeschriften, kerk inrichting en kerkbeleving tot een een heid zullen komen. En bidden voor iets, waarin je toch niet gelooft, is in derdaad weinig zinvol. De tweede groep komt op heel an dere gronden tot de afwijzing van ge bedsbijeenkomsten voor de eenheid. Zij zeggen nl.: „We behoeven om de een heid niet te bidden, want die eenheid is er al". Ze denken hierbij aan de on zichtbare band, de alle gelovigen sa menbindt. Voor hen is dat voldoende. Gelukkig zijn er ook op Texel kerk mensen, christenen, die de eenheid van de kerken niet als een onmogelijke zaak zien, omdat ze geloven in de be lofte, dat de eenheid er komen zal en willen luisteren naar de opdracht om met alle middelen voor die eenheid te werken. Daarom kunnen en willen ze er ook voor bidden. Woensdag 24 februari a.s. 's avonds half acht verwachten we Texelaars uit alle kerken op ons eiland om samen te luisteren naar de belofte en de op dracht.. In de Texelse Courant van dinsdag a.s. vindt U nadere bijzonderheden over de plaatsen, waar deze bijeenkom sten worden gehouden. Raad van Kerken op Texel BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 t/m 16 januari 1968 Geboren: Corine Simone, dv. Simon Plaatsman en Tini Vader; Cornells Wil lem, zv. Jan Kooij en Catharina S. Goe man; Jacob zv. Jacob S. Vlaming en Alida Keijser; Léon Kees, zv. Frits L. Eelman en Agatha M. G. Buijsman; Cornelis Edwin, zv. Jelle Timmer en Ymkjen Betsema; Monica, dv. Jacob Hoogerheide en Catharina A. Smit. Ondertrouwd: Jan W. de Bakker en Grietje Lap. Overleden: Maartje Kortenhoeven, wv. F. Kikkert, oud 82 jaar; Cornelis G. Bos, oud 75 jaar; Anthonus Jacobus Swaerts, oud 78 jaar; Frida I. L. M. Ahne, wv. Buitenhof, oud 70 jaar. dieren hierop. Desgewenst kan het bad worden drooggemaakt om er een of an dere proefopstelling in te maken, waar aan geen water tepas komt. De teke ningen voor dit geheel zijn vrijdag j.l. ter goedkeuring naar de minister ge zonden. Op 6 februari zal de zaak in Den Haag worden besproken en gehoopt wordt, dat kort daarop de goedkeuring volgt. BADMINTON-KAMPIOENEN ZATERDAG IN SPORTHAL Op uitnodiging van de Badminton club Texel komen zaterdagavond enke le vooraanstaande Nederlandse bad- mintonspelers naar Texel om in de Burgemeester De Koning-hal enkele demonstratiewedstrijden te spelen. Het zijn mej. M. Wolters (kampioene dames dubbel), mej. L. Termetz (jeugdkam pioene), de heer O. Malland (trainer district Amsterdam van de Ned. Bad- mintonbond), de heer R. Knevel (kam pioen heren-dubbel), de heer L. Fon- tunati (Bondstrainer/hoofdscheidsrech- ter) en de heer M. H. M. Massar (Voor zitter pers- en propaganda-afdeling NBB). Er wordt om 20.00 uur precies begonnen. De demonstratiewedstrijden duren tot ongeveer 23 00 uur. Er zal ook worden gespeeld tegen enkele le den van de Texelse club. Ten behoeve van de toeschouwers zal de heer Massar uitvoerig toelichting bij het spel geven. De avond is vrij toegankelijk voor belangstellenden. Ouderavond Jan Drijverschool DE IIEER G. KILJAN NAM AFSCHEID DEN HOORN Tijdens dc maan dagavond in de Jan Drijverschool ge houden ouderavond, hanteerde de heer G. Kiljan voor het laatst de voorzitters hamer. De heer Kiljan legt zijn functie neer in verband met zijn verhuizing naar Den Helder. De heer Van Wolfe- ren bracht uitvoerig dank voor het vele werk dat de heer Kiljan in het be lang van de Jan Drijverschool had ver richt. In Den Hoorn heeft de griep toege slagen wat o.a. tot gevolg had, dat de ouderavond maitg werd bezocht. Ook meester Van Wolf eren was ziek, maar hij maakte toch een deel van de avond mee. Mevrouw Timmerman-Truijens las de notulen voor, omdat de secreta resse (mevrouw A. Boon-Haker) ver hinderd was. De heer J. Kok gaf een verslag van de financiële toestand van de school, waarbij bleek dat men er niet slecht voorstaat. De heer Van Wol- feren vertelde het een en ander over het Teilen en zeilen van de school in de laatste tijd. De school begint tegen woordig 's morgens om negen uur, het geen goed voldoet. Het is vooral een verbetering voor de kinderen die met de bus komen en de overblijvers. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 89. Veertien kinderen verlieten de zes de klas; allen gingen naar het vervolg onderwijs in Den Burg: 2 naar de Landbouwhuishoudschool, 2 naar de technische school, 6 naar de ULO- school en 4 naar de RHBS. De oudercommissie werd uitgebreid met mevrouw J. Bakker-Bakker als zesde lid. Melding werd gemaakt van de goede opbrengst van de kinderpost zegelactie: ƒ658,De schoolreis van de zesde klas voert dit jaar naar Arn hem, tussen 7 en 20 juni. Verder is het de bedoeling weer een schooluitvoering te geven in De Waldhoorn. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw Timmerman-Truijens en de heer J. Kok herkozen. In de plaats van de scheidende heer G. Kiljan werd de heer T. Hoogenbosch ('t Horntje) be noemd. Het programma na de pauze werd verzorgd door de heer Harry de Graaf uit Den Burg, met een dia-lezing over de Sowjet-Unie. Het gebodene werd door de aanwezigen zeer op prijs ge steld. F.Z. IJSCLUB DEN HOORN BLIJFT VOORTBESTAAN DEN HOORN De Hoornder ijsclub blijft voortbestaan, zo is woensdag avond tijdens een vergadering in het dorpshuis besloten. Velen in Den Hoorn wisten niet eens meer dat er nog een ijsclub was. Niet zo verwon derlijk als men weet, dat de laatste jaarvergadering werd gehouden op 11 oktober 1956. Er waren toen 26 perso nen aanwezig, er werden nieuwe be stuursleden gekozen en in kas zat f511,99. Niets wees erop, dat dit voor lopig de laatste vergadering zou zijn, maar als ijsclub heb je nu eenmaal een schaatsbaan nodig. Jarenlang was er in De Geul een prachtige baan in een mooie omgeving, maar de plan tengroei en stoppels breidden zich steeds verder uit, zodat deze gelegen heid verloren ging. Maar nu heeft het bestuur van de ijsclub toestemming gekregen van Staatsbosbeheer en PWN om op het zg. Grote Vlak, waar als gevolg van de verhoging van de Witte weg een uitge strekte watervlakte is ontstaan, voort aan te schaatsen. Bij vorst bevriest dit zoete en ondiepe water snel en er ont staat dan een schitterende baan. In verband met deze nieuwe ontwikke ling schreef het bestuur eindelijk een jaarvergadering uit waar beslist moest worden over het voortbestaan van de ijsclub. Lokaas Wel wetende dat ijsclubvergaderin gen tegenwoordig uiterst weinig be langstelling trekken, had het bestuur per advertentie in deze krant bekend gemaakt onder de aanwezigen een waardebon van ƒ25,te zullen verlo ten. Maar zelfs in het achtergestelde Den Hoorn is de welvaart zo toegeno men, dat dit weinig hieLp. Buiten het bestuur hadden zich slechts tien perso nen naar het dorpshuis laten lokken. Zij waren het er overigens roerend over eens dat de ijsclub moest blijven voort bestaan. Het oude bestuur bestond uit de heren A. Smit (voorzitter), G. Wil- ner (secretaris), C Kok (penningmees ter) en verder I Kok, J. Bakker W. Tz., C. Witte en C. de Bruijn. De heer De Bruijn stelde zich niet herkiesbaar; in zijn plaats werd de heer H. Troost S. Pzn. benoemd. De overige bestuurs leden werden herkozen. In kas zat nog 532,93. De contributie werd als volgt vastgesteld: ƒ2,per lid en ƒ3,per echtpaar. Een dagkaart zal ƒ1,per persoon kosten. De jeugd t/m 13 jaar heeft vrij toegang. Met de kaartverkoop za^l worden gewacht tot er vorst komt. Als koning winter het voorlopig laat afweten, zullen de kaarten in het na jaar worden verkocht De eerstvolgende jaarvergadering zal in november wor den gehouden. De ijsclub bestaat dan veertig jaar, Voorzitter A. Smit maakt al sinds 1928, het oprichtingsjaar dus, deel uit van het bestuur. ZONDAG 21 JANUARI 1968: 4de klasse A KNVB WW-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland Wiron-Texelse Boys, 2.30 uur Kaagvogels 2-De Koog, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Zondag a.s., ijs en weder dienende, gaat het eerste naar VVW. Weer een moeilijke wedstrijd, maar in elk geval een tegenstander, die ook probeert te voetballen. Als we er allemaal zin in hebben, dan kan het een goede wed strijd worden. We vertrouwen, dat de spelers hun conditie op peil hebben gehouden. Max, Ide en Douwe waar blijven jullie op de training. Uit het verre Durban kregen we bericht van de geboorte van Mirjan Christine Bakker. Vele hartelijke gelukwensen voor de trotse ouders Jackie en Ruud Volgende week zondag: Texel-Holl. T., SRC 2-Texel 2; Texel-Geel Zwart (junioren). Texelse Boys Voor de vierde keer proberen we in Den Oever te komen om de strijd aan te binden met Wiron. De winter is wel weg, doch er is nog (te) overvloedig water. Vertrek boot 1 uur. Zie het kastje voor de opstelling en ook, voor je in de bus stapt, voor e.v. afgelasting. Verwegwoners bellen 2988. De leden, die hun conditie op peil willen houden, kunnen dinsdagsavond6 tereoht in de gymzaal aan de Keesom- laan. Maak er gebruik van. VOLLEYBAL Uitslagen: Tevoko I-Adelborsten 22 Tevoko 3-LOS 1 30 Tevoko 4-Zeemacht 2 03 Tevoko 5-HCSC 2 2—2 HCSC b-Tevoko m. 3—0 Seahawks 2-Tevoko 2 31 Oranje Wit 2-Tevoko 3 22 Programma voor 22 januari: HCSC a-Tevoko m. Seahawks 1-Tevoko 1 (d.) Oranje Wit 1-Tevoko 1 (h.). Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. R.iif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. OOSTEREND Enkele tientallen Oostcrendcrs hebben dinsdagavond in „Jatry" met het stichtingsbestuur „Oos- terend Present" gediscussieerd over de feestelijkheden van 18, 19 en 20 juli. Veel bijzonderheden kon het bestuur nog niet bekend maken. In de eerste plaats omdat vele plannen nog niet de finitief vast staan, maar ook uit propa gandistische overwegingen. „We moeten de spanning erin houden en niet alles direct prijsgeven", aldus de heer Joh. C. Roeper, die dc bijeenkomst leidde. Wel vast staat dat het feest reeds op de vooravond van de eerste dag zal starten met wat men noemt „een klein evenement". De dag daarop wordt om tien uur de tentoonstelling en tevens de feesten officieel geopend. De tentoon stellingstent zal worden opgetrokken op het bij de Koningshoeve gelegen ter rein, bereikbaar vanaf de Oranjestraat. Via de grote tentoonstellingstent kan de z.g. eerste feesttent worden bereikt, die is voorzien van podium en dansvloer. Daar weer aan gekoppeld is de beattent. Op deze wijze wordt rustig en minder rustig vermaak gescheiden. Opening „Excelsior" zal worden gevraagd aan de officiële opening muzikale luister bij te zetten. Wat de tentoonstelling be treft, merkte de heer Roeper op dat men deze meer als een Texelse dan een Oosterender aangelegenheid wil be schouwen. Ieder krijgt de kans om mee te werken. Getracht zal worden te voorkomen dat in meerdere stands de zelfde artikelen te zien zijn. Er is een kans dat de opening samenvalt met de ingebruikneming van het Oosterender gemeenschapscentrum, hoewel de laat ste berichten het optimisme wat hebben getemperd. Als de aannemer op 1 maart of eerder kan beginnen, zal het gebouw op tijd gereed zijn. Vlootshow De middag van de eerste dag staat in het teken van de vlootshow. Ge tracht zal worden dit evenement een zo origineel mogelijk karakter te geven. Men zal dus moeten afwijken van het beproefde idee. Op de tweede dag is o.m. een kinderoptocht gepland en 's middags zal bij Oost de Noormannen aanval worden uitgevoerd, tussen 14.00 en 16.30 uur. Om 17.00 uur begint een speciaal kinderprogramma, 's Avonds krijgt deze „historische dag" een pas send sluitstuk. Zaterdagochtend zullen 's morgens veekeuringen worden gehouden en 's middags het concours hippique van de Paardensportverenging. Dit concours wordt dus voor de eerste maal niet in Den Burg gehouden. Uiteraard zal het concours hippique met een bijzondere stunt extra aantrekkelijk worden ge maakt. 's Avonds wordt een program ma met bekende artiesten gebracht. De heer Roeper zei, dat het stich tingsbestuur zich nog steeds houdt aan bevolen voor tips en raadgevingen m.b.t. het feestprogramma. Maar zoals de zaken er nu voorstaan durft men te rekenen op een aanmerkelijk groter aantal bezoekers dan bij het vorige feest, toen 20.000 personen belangstel ling toonden. Ten behoeve van geïnteresseerde zakenlieden werd voorts verteld, dat de stands in de grote tentoonstellings tent een diepte heb'ben van 4 of 3V2 meter. De huurder kan de lengte zelf bepalen, maar deze lengte moet ten minste gelijk zijn aan de diepte. De standhuur bedraagt ƒ20,per m2. Voor dit bedrag beschikt men over een vloer (de hele tent wordt van een planken vloer voorzien) en een aansluiting op het elektriciteitsnet. De gebruikte elektriciteit is gratis. Het ziet er naar uit, dat de gehele tent spoedig zal zijn volgeboekt, hoofdzakelijk door Texelse exposanten. De standhouders hebben drie dagen de tijd om de stand in te richten en na afloop van de feesten een week om de zaak op te ruimen. Het ge- exposeerde materiaal is tegen storm en brand verzekerd. BESTUURSWIJZIGING HOLLANDSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Tijdens de laatstgehouden vergade ring van de afdeling Texel van de Hol landse Maatschappij van Landbouw heeft het bestuur een andere samen stelling gekregen. In plaats van voor zitter K. Mantje, die zich niet herkies baar had gesteld, werd de heer M. Roeper („Ora et Labora") benoemd. Ook secretaresse mej. G. Dijt was niet her kiesbaar. In haar plaats werd de heer Joh. C. Roeper uit Oosterend gekozen. In de vacature P Kikkert werd de heer Jurr. Beumkes benoemd; in de vacature D Roeper werd voorzien door de heer C. Mantje en de bestuursplaats van de tot secretaris benoemde Joh. C. Roeper wordt voortaan bezet door de heer P. Kikkert. Overigens bleef het bestuur ongewijzigd.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1