behang MEUBELHUIS TEXEL MEUBELHUIS TEXEL 'n gezellig bal Sierkan I ekker ijs BALANS OPRUIMING UITVERKOOP uitverkoop bij Opruiming Jan Agter ruimt op! Jan Agter zorgt er voor! fSI Bedrijfsaanpassiog MIAlMIOl \V* a.s. weekend MOSSELEN De beste brandstof SHELL vooruwoliehaard PIK Voor stipte levering kunt u vertrouwen op: Profiteer van de koopjes tijdens de grote van 18 t/m 27 januari bij Koopjes op aile afdelingen LANDBOUW en VEETEELT wy zijn gesloten van 25 jan. tot 5 febr. '68 Texelse Autocentrale 4 voor Ijs etc Zondag 21 januari weer Benelux kwintet Hotel De Oranjeboom de worsteltent van een grote hoeveelheid voor bijzonder lage prijs Schildersbedrijf BREMER Oosterend JAARVERGADERING Stichting Folklore Texel radio - TV stofzuigers elektrische apparaten verlichting platenspelers bandrecorders Ziet onze speciale etalage! De voorraad is beperkt, dus wacht niet te lang. meubelafdeling: rWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 JANUARI 1968 rubriek voor De laatste weken las en hoorde ik iveer heel wat over de toekomst van de andbouwbedrijvcn. Het zijn werkelijk niet alleen landbouwvoorlichters, die jraten over een groter aantal koeien en neer hectaren bouwland per man. Bij je opening van de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig", die op het mo ment in de R.A.I. wordt gehouden, heeft jnze minister van Landbouw daar ook iet een en ander over gezegd. Ook hij wees op de nog te verwachte grote uit tocht van mankracht uit de landbouw. Ik kan heel goed begrijpen, dat dit aij veel boeren een zekere geprikkeld heid opwekt. Verder is het heel be grijpelijk, dat men aan komt dragen met voorbeelden, waarin bedrijven van 15-20 ha. op dit moment nog een zeer goed inkomen weten te behalen. Zelf leb ik daar een paar maanden geleden nog een voorbeeld van gegeven in de .Voorlichtingsbrief" van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Het is op >het j-noment beslist nog niet zo, dat boeren met een bedrijf van 30 ha. rechtaf een hoger inkomen hebben dan hun colle ga's op bedrijven met 15 ha. Ook hier geldt het weer, dat het in de eerste plaats de kwaliteit van de boer is, die bepaalt hoe hoog het inkomen is. Waarom toch vergroting? Het staat blijkbaar 'voor alle land bouweconomen met voldoende reali teitszin vast, dat de toestand van het moment niet zal voortduren. D.w.z., dat men van mening is, dat de groei van het inkomen op de landbouwbedrijven alleen kan plaats hebben via vergroting van de produktie en niet via stijging van de prijzen. Misschien vraagt iemand of het dan nodig is, dat het in komen hoger wordt. Voor het geheel van de landbouw is dat beslist het geval. Het zou nl. tot zeer veel onte vredenheid leiden als de inkomens van andere bevolkingsgroepen bleven stij gen en het inkomen van de landbouw op een bepaald niveau bevroren zou zijn. Als dan de marge tussen de op brengst van de produkten en de kosten van die produkten niet groter wordt en men rekent eerder op het tegendeel dan is verhoging van het inkomen alleen mogelijk door meer kilogrammen melk en akkerbouwprodukten „aan de weg te zetten". Hoe dit te bereiken De eerste reactie op het voorgaande is altijd; „Moeten wij in een tijd, waar in andere bevolkingsgroepen korter gaan werken dan nog langer en harder gaan werken?" In deze gevallen noemt men dan meestal één bepaalde bevol kingsgroep, de veel minder uren zou maken dan de boeren. Ik meen wel te mogen zeggen, dat geen enkele landbouweconoom, die spreekt over grotere bedrijven, het wil zoeken in de richting van langer en harder werken. Men denkt in een an dere richting. Als men het heeft over bednjfsaan- passing, dan denkt men niet alleen aan meer koeien en meer bunders bouw land per man. Dan denkt men tegelijk aan een aanpassing van de werk methoden. Die aanpassing is er al op op velerlei gebied. Met name in de akkerbouw is het aantal hectaren, dat één man voor zijn rekening neemt in een jaar of tien enorm toegenomen. Ook op het veehouderijbedrijf is er een flink verschil tussen het aantal melkkoeien, dat één man verzorgt in vergelijking met 10 jaar geleden. Wan neer die toename minder groot is dan op de akkerbouwbedrijven, dan is dit voor een goed deel te wijten aan de be drijfsgebouwen. De inrichting van schuren en stallen is nog niet zodanig, dat deze zich leent voor een sterke op voering van het aantal koeien per man. In het artikel over het melken in het vorige nummer hebt U kunnen lezen, dat er veehouders zijn, die met 2 appa raten 27 koeien per uur melken. In zo'n geval is wat het melken betreft een aantal van 30 koeien of zelfs nog iets meer op zichzelf geen bezwaar. Een melktijd van lVt uur 's morgens en 's vonds is ook in het verleden nooit als een bezwaar gevoeld. Maar er is na tuurlijk meer. Er moet nog meer worden gebouwd Men zal er op de veehouderijbedrij ven niet aan kunnen ontkomen om in de toekomst nog meer te investeren in de bedrijfsgebouwen. Wil vergroting van het aantal melkkoeien per man niet gepaard gaan met verlenging van de arbeidstijd, dan zal er op heel wat Texelse veehouderijbedrijven nog heel wat moeten gebeuren. Dan moet het onhoudbaar worden genoemd als 't vee INGEKOMEN PERSONEN Pieter Huizinga, van Deurne, Kamp weg 4 naar Den Burg, Wilhelminalaan 15; Franciscus A. M. de Geaaf, van Delft, Oudraadtweg 15 naar Den Burg, Binnen'burg 15. VERTROKKEN PERSONEN Gerrard C. Bruijn,. van Den Burg, Stenenplaats 9 naar Den Haag, Herde rinnest raat 7; Jacob Pel met gezin, van Weverstraat 3 naar Apeldoorn, Beek bergen, Spoekweg 55; Jannie de Leeuw, van Den Hoorn, Herenstraat 39, naar Amsterdam, Prinsengracht 775; Lam- bertus J. Fokker, van De Waal, Hoger- eind 22 naar Alkmaar, van Leohstraat 56; Hermine Heutink, ev. Stiggelbout, van B 117a naar Utrecht, Kanaalweg 18; Marianne Smit, ev. Twijnstra, van Oudeschild, Heemkerckstraat 34 naar Amsterdam, Haarlemmer Houttuinen 48b II. op twee, drie of meer plaatsen is on dergebracht. We weten, dat er nog heel wat vee houders met bouwplannen rondlopen. Het moeilijke punt is uiteraard altijd de kosten. Natuurlijk zijn er ook geval len, waarbij de oppervlakte grond het knelpunt is. We zijn echter van mening, dat door een intensievere bedrijfsvoe ring (een hoger stikstofgebruik) en ver vanging van jongvee of schapen, op veel bedrijven het aantal koeien nog groter kan worden. Wat het kostenbezwaar betreft het volgende. Het zou onjuist zijn om deze bezwaren zonder meer weg te wuiven. Ook hier geldt; Regeren is vooruit zien. En bij dat vooruitzien behoort een be groting van kosten en baten, of met andere woorden een bedrijfsbegroting. In zeer veel gevallen zal dan blijken, dat een vergroting van het aantal melk koeien een verhoging van het bedrag aan de ontvangstenkant geeft, die gro ter is dan de stijging van de kosten. Dit is vooral het geval als U opvoe ring van het aantal koeien kunt berei ken door een zwaardere bemesting. Maar ook vervanging van schapen of jongvee door melkvee geeft vrijwel al tijd een verbetering van het inkomen. En naar ik meen mogen we tevens zeggen, dat U beter ingespannen bent voor de toekomst. WINTERTIJD VERGADERTIJD De maanden januari en februari zijn bij de boerenbevolking min of meer be rucht door het aantal vergaderingen. Vooral de boeren, die „het genoegen" smaken deel uit te maken van een aan tal besturen, zijn in deze maanden veelal overbelast. Het is vrijwel onmogelijk om alles mee te maken, hoewel het je telkens opvalt, dat er boeren op eenmansbedrij ven zijn, die vrijwel geen enkele bij eenkomst, waar ze menen iets te kun nen oppikken, dat voor hun bedrijf van belang is, verzuimen. Om de avonden enigszins te ontlas ten zijn er de laatste jaren ook een aantal dagvergaderingen. Eén van deze dagvergaderingen is die van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. Ook dit jaar is het weer het geval. We menen, dat de periode, waarin deze vergadering wordt gehouden, zich daarvoor ook wel leent. Zowel op de akkerbouwbedrijven als op de veehou derijbedrijven is er op de grens van januari en februari geen bijzondere drukte. We spreken daarom de hoop uit, dat ook dit jaar de 2e februari voor de Be drijfsvereniging weer een goede dag zal zijn. Van diverse kanten horen we goe de dingen over verteltrant en dia's van onze spreker in c(p middagvergadering, de heer Th. List uit de Wieringermeer. De directie van City-theater heeft voor de tweede keer beslag weten te leggen op de succesfilm „Irma la douce". De Texelaars, die de vorige keer niet in de gelegenheid waren deze rolprent te zien, kunnen zaterdag-, zon dag- of dinsdagavond in de bioscoop te recht. Irma la Douce is een meisje van plezier, werkzaam in Parijs. De nieuw bakken en nogal argeloze politieagent Nestor Patou (Jack Lemmon) organi seert in z5n eentje een raid op de be- faamd-beruchte straat in Parijs achter de hallen. Hij heeft echter de pech om in de teleurgestelde en verontwaardig de klanten van de dames ook zijn di recte chel aan te treffen, hetgeen het eind van de politionele carrière van Nestor betekent. Maar een troost is Irma (Shirley MacLaine), een der meis jes die door Nestor is opgepikt en waarop hij verliefd wordt. Dat brengt hem in moeilijkheden, want hij krijgt het nu te doen met de „beschermer" van Irma, de sterkste man uit de wijk. Om toch Irma te kunnen bezoeken, ver momt Nestor zich als een rijke excen trieke Engelsman', die Irma overhaalt tegen redelijke vergoeding uit sluitend aan hem haar gunsten te ver lenen. Dat gaat uitstekend totdat op een dag blijkt dat Irma in verwachting is. Irma zelf weet niet of het de Engels man of Nestor is geweest die haar in deze toestand heeft gebracht. Daarbij komt dat Nestor in de gevangenis zit, verdacht van moord op de rijke Engels man. Maar met behulp van de groene kousen van Irma en door tussenkomst van de cafébaas Moustache weet Nestor te ontsnappen, zijn onschuld te bewij zen en op het allerlaatste nippertje te trouwen. (In kleuren 18 jaar). Een vrolijk geval is ook „De Zonde bok", die zondagmiddag draait en waarin de hoofdrol door Jerry Lewis wordt vertolkt. Als de beroemde film komiek Brandford bij een vliegtuig ongeval omkomt, betekent dat vooral een ramp voor zijn producer, privé- secretaresse, publiciteitsman, bediende, tekstschrijver en regisseur. Zij zijn nl. werkloos. Er wordt beraadslaagd en daarbij komen ze op het idee dat het succes van wijlen Brandford voor een groot deel aan hun inspannmgen is te danken. Met een willekeurige andere ster moet hetzelfde resultaat zijn te bereiken. Het oog valt op de piccolo Stanley Belt (Jerry Lewis). De pogin gen om deze nieuwe melkkoe aanvaard baar te maken, slagen echter niet. Stanley laat alles in de war lopen. Zijn eerste optreden, na veel gooi- en smijt- avonturen wordt een mislukking. Toch eindigt de geschiedenis pas als Stanley een gevierd man is geworden. (Alle leeftijden). Modehuis Arthur Coltoff speciaalzaak voor bruidsjaponnen Telefonische afspraak eventueel onder nummer (02230) 12206 Keizerstr. 27 - 29, Den Helder Voor eerste klas service telefoon (02220) 2151 Zwarte Beertjes, jj Meulenhofs, - - Prisma's, oude prijs 1,75 - 2,50 n.v. "/h langeveld de rooij met het van Harry Lobrink en Astrid Norma Aanvang 8 uur Keuken is geopend van 8-12 u Beneden 18 jaar OEEN toegang. van de op donderdag 25 januari in Casino, aanvang 20.00 uur Alle medewerkers van het afgelopen pro gramma alsmede de donateurs van de stichting en belangstellenden zijn van harte welkom. Wij hebben voor u diverse voordelige aanbiedingen in: Op alle verlichting tijdens uitverkoop 10 pet. korting! DEN BURG - Telefoon 2114 haard olie SHELL -m J. C. RAB N.V., Den Burg, Texel Telef. (02220) 2800, bg.g. 2070 'n product van Sierkan, Haarlem en Melco, Heiloo bankstellen f 395,- f 445,- f 495,- komplete eetkamer bestaande uit: tafel, 4 stoelen en bergmeubel f 280,- bergmeubels v.a. f 138,- moderne eetkamerstoelen v.a. f 19,75 verschillende toonkamermodellen sterk afgeprijsd en op alle niet afgeprijsde artikelen 10 pet. korting afdeling ledikanten - matrassen - dekens prima divanbedden f 35,95 polyether matrassen f 39,75 f 49,75 prima halfwollen dekens f 19,75 en op alle niet afgeprijsde artikelen 10 pet. korting van f 18,50 nu f 14,- van f 10,60 nu f 7,50 afdeling woningtextiel balatred balanyl ploegstoffen zeer voordelig volop coupons: balatred - belalux - ploegstoffen - tapijten lopers enz. op alle niet afgeprijsde artikelen 10 pet. korting aile gekochte artikelen kunnen voor latere levering worden opgeslagen. betaling, binnen 8 dagen na bestelling Telefoon 2246 Den Burg

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5