Groen ^warts jexels in het harL. "s Morgens de post bezorgen en 's middags de gemeente besturen Loco-burgemeester Daalder beeft het druk Nieuw Leven" bracht zeer goed gespeelde thriller CM >$0R KEN Moerbeek's Rollen waren uitstekend verdeeld MSDAG 23 JANUARI 1968 EX ELSE 81e JAARGANG No, 8235 COURANT ■Jitgavc N.V. v/h Langcveld Dc Rooij Ïostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den grg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Vorige week werd in Oudeschild verteld, dat de heer i Daalder uit Oosterend een hartaanval had gehad. Het verhaal werd grif geloofd en doorverteld. Het was geen wonder, zo werd gezegd. Een gewone postbesteller, die maandenlang tevens het burgemeestersambt moet waarnemen, dat is toch eigenlijk teveel gevraagd. Maar op het moment dat hij in Oudeschild werd beklaagd om zijn lot, tufte loco-burgemeester Daalder op zijn brommertje over de lange rechte wegen van de polder het Noorden, regen en wind trotserend om de be woners van wijk O van hun post te voorzien. Dat gaat nu al bijna een half jaar zo. 's Morgens de post rondbrengen en 's I middags naar het gemeentehuis in Den Burg om Texel te besturen. Het is een zeldzame combinatie van functies, maar het lijkt wel of de Texelaars zich daarover nauwelijks verba zen. Met overkanters is het anders. Als die horen dat de eerste burger van Texel zich een deel van de dag bezig houdt met I het rondbrengen van brieven en pakjes, geloven ze het een voudig niet. Maar hij begrijpt hoe het verhaal over die hartaanval is ont staan. „Ik heb een tijdje geleden een specialist bezocht, in ver band met een zweer aan mijn twaalfvingerige darm. Zo'n zweer ontstaat vaak als gevolg van spanningen en daar heb ik de laatste tijd wel aan blootgestaan. De mensen vonden dat zeker niet erg genoeg en hebben er maar een hartaanval van ge maakt". Hij lacht, maar vervolgt dan ernstig: „Dat overlijden van burgemeester De Koning. Dat zagen we aankomen en ik heb er ontzettend tegenop gezien. Als ik tevoren had geweten, dat ik j al zo gauw en zo lang loco-burgemeester zou moeten zijn, had de beslissing om me al6 wethouder candidaat te stellen heel wat moeilijker geweest". Geen spijt Toch heeft de heer Daalder er geen spijt van dat hij indertijd het wethouderschap heeft aanvaard, mèt de consequenties die hij nu dagelijks ondervindt. „Het is niet makkelijk, maar heel I boeiend. Het scheelt natuurlijk wel, dat ik vrij lang in de raad had gezeten, al vanaf 1953. Ik had in die dertien jaar voort durend met allerlei gemeentelijke za ken te maken gehad en daarom lag het voor mij makkelijker dan voor Joustra. Die heeft dan ook heel lang geaarzeld voor hij zich candidaat liet stellen, maar hij zei er toen meteen bij, dat hij geen eenste wethouder wilde worden". Een wethouder of loco-burgemeester staat voor een zwaardere taak dan een raadslid. Het is niet voldoende om vóór of tegen een bepaald voorstel te zijn, maar hij móet aan het voorstel zelf meewerken en zodanig met alle moge lijke aspecten en consequenties ervan op de hoogte zijn, dat hij kritiek uit de raad kan weerleggen. Moeilijk De heer Daalder geeft toe dat hij door sommige kwesties wel eens slape- DE PORTO DE JONG BOUWT BIJKANTOOR RAIFFEISENBANK De fa. De Porto De Jong te Den Burg was zaterdag de laagste inschrij ver voor de bouw van het bijkantoor van de Coöperatieve Raiffeisenbank aan de Vliestraat te Oosterend. Ge noemde aannemer is bereid het kan toor te bouwen voor 63 304,Het werk is hem officieus reeds gegund. Er waren vijf andere inschrijvers: de fa. Koorn met ƒ64.500,de fa. Vermeu len te Oosterend met ƒ67.450,Gebr. Timmer te Oosterend voor ƒ67.750, fa. gebr. Bruin voor 69.324,en de fa. Drijver voor 69.800, „CANTATER" BRENGT VOORPREMIÈRE OP TEXEL Vrijdagavond 26 januari, aanvang 8.15 uur zal het Amsterdams Studenten cabaret „Cantater" in dc Burgemeester De Koning-hal te Den Burg een voor stelling verzorgen in het kader van dc Kunstkring. De kosten hiervan zijn voor Kunstkring-aangeslotenen ƒ3, losse kaarten kosten ƒ4, Scholieren betalen op vertoon van het aansluitingsbewijs van een hunner ouders ƒ2,indien deze geen aange slotenen zijn 2,50. Voorverkoop vindt plaats ten kantore van de Stichting cultureel werk Texel aan de Parkstraat te Den Burg. Hier kan men ook de aan- sluitingsbcwijzen verkrijgen a ƒ2,50 voor het seizoen 1968. „Cantater" is niet onbekend op Texel. Op 5 augustus van het vorig jaar verzorgde dit gezelschap een voor stelling, die veel succes boekte bij het toen jammer genoeg niet zo talrijke pu bliek. Het programma, getiteld „Uit is in" zal op enkele programma-onderdelen niet verschillen van het destijds opge voerde, waar de landelijke première nog moet komen. De komende voor stelling op Texel is de laatste voor de premiere in Amsterdam op 3 februari a s. Het gezelschap bestaande uit 5 heren en 1 dame brengt een muzikaal koldercabaret, een vlot programma van liedjes, sketches, kolder en satire. loze nachten heeft gehad. „Het moei lijkst vind ik de financiële problemen. Je krijgt allerlei rapporten en vensla gen en tenslotte moet je iets voorstellen met soms verstrekkende gevolgen en het ook kunnen verdedigen. Andere zaken liggen mij veel beter. In sommige kun je in betrekkelijk korte tijd een zekere routine verwerven. Het is een groot geluk dat ik enorme steun onder vind van de ambtenaren. Die werken allemaal voor 100°/o mee, van hoog tot laag. Dat móeten ze natuurlijk ook wel doen, maar je kunt meewerken op ver schillende manieren". Combinatie i Maar hoe zit het nu met die gecom bineerde functie? Was het niet beter geweest als Daalder geheel zou zijn vrijgesteld, zodat hij het loco-burge meesterschap tot volledige dagtaak had kunnen maken? „Als postbesteller heb je tamelijk veel vrije tijd, wat dat be treft kan het wel samengaan. En is die combinatie nu zo gek? Men vindt het toch ook heel gewoon als een boer wethouder en loco-burgemeester wordt? Wat maakt het uit of je koeien melkt of brieven rondbrengt.maar mis schien zit het 'm wel in het feit dat je bij ieder aan huis komt. De mensen vinden het misschien een gek idee, dat de burgemeester dagelijks op de stoep staat. Om op dat combineren terug te ko men; normaal is de dienst als je om half acht 's morgens opkomt en dan ben je om half twee klaar. Je hebt clan praktisch altijd vrij tot half zes en dan volgt de avondbestelling. Ik ben vrijge steld van iedere avondbe6telling, zodat ik elke middag beschikbaar heb. Als ik voor de gemeente op reis moet, naar GS in Haarlem bijvoorbeeld, dan kan ik ook de ochtend vrij krijgen. Eén te lefoontje naar het hoofdkantoor is vol doende en daar wordt dan voor een oplossing gezorgd. Nee, ik heb de PTT niets te verwijten". Nieuwe burgemeester Maar Daalder wil wel toegeven dat hij het zeer druk heeft en blij zal zijn als hij de nieuwe burgemeester het ambtsketen zal hebben omgehangen. Hoe lang zal die nieuwe burgemeester nog op zich laten wachten? Daalder: We hebben een gesprek met de com missaris gehad; daar mag ik niets over zggen. Maar normaal is dat het 3 tot 5 maanden duurt. Half november is bur gemeester De Koning overleden, dus het zal in maart of april zover zijn, misschien zelfs al de volgende maand Ik hoop dat het een man is die in de Texelse gemeenschap past en die in zicht heeft in de diverse problerr^en van onze gemeente. Want de gemeente Texel met zijn 11.000 zielen is niet ver gelijkbaar met een willekeurige andere O i' lu LU MEUBELH ANDEL Den Burg Tel. 2572 TEXELSE VW-INFORMATRICE NAAR „GRÜNE WOCHE"- TENTOONSTELLING IN BERLIJN De VW Texel neemt deel aan de propaganda-actie van de ANVV op de tentoonstelling ter gelegenheid van de zg. „Grüne Woche" in Berlijn. De ex positie, oorspronkelijk zuiver agrarisch van opzet, maar in de loop der jaren uitgegroeid tot een tentoonstelling met een veel algemener doel, wordt dit jaar van 26 januari tot 4 februari gehouden. De ANW-stand heeft tot doel de Berlijners voor een vakantie in Neder land te interesseren. Verheugend is het dat door het geëxposeerde materiaal en de voorlichting veel aandacht op Texel wordt gevestigd. Er hangt o.a. een foto van 2?h x 3 meter, voorstellende het Texelse strand. Eén van de twee Ne derlandse informatrices die in het nieuwe WV-uniform de belang stellende Duitsers alle gevraagde in lichtingen zullen geven, is mej. Sonja Witte, van de WV Texel. De Berlijners zijn extra-welkom op Texel omdat hun vakanties dit jaar lo pen tot 24 augustus, in tegenstelling tot de vakanties in Rijnland-Westfalen, die samenvallen met de Nederlandse bouw vakvakanties. Om toch zoveel mogelijk spreiding te krijgen wordt daarom in tensieve propaganda gemaakt in de Duitse deelstaten waar de vakanties wel gunstig liggen. De WV Texel is voornemens aan meerdere van derge lijke acties deel te nemen. In het VW- streven om zoveel mogelijk Duitsers uit de „gunstige" deelstaten aan te trek ken, past ook de advertentiecampagne. Op een uniforme VW-advertentie, die als blikvanger dient, kunnen de leden inhaken. Men neme daarvoor contact op met het VVV-kantoor te Den Burg. DIJK OUDESCHILD WORDT AAN ZEEZIJDE VERZWAARD OUDESCHILD De zeewering van Oudeschild tot „Ceres" zal aan de zee zijde worden verzwaard en verhoogd. Deze conclusie kan worden getrokken uit het feit dat het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft, in opdracht van Rijkswaterstaat, bezig is met grond boringen. Deze boringen worden uitge voerd vanuit een boot, op de plaats waar de kruin van dc toekomstige dijk komt te liggen. Het is de bedoeling de vastheid en samenstelling van de grondslag te be palen. Het boorwerk is donderdag bij de haven van Oudeschild begonnen. Over veertien dagen zal men gereed zijn, als het weer redelijk goed blijft. Het te verhogen dijkstuk is 2300 meter lang. Gehoopt wordt dat met de ver zwaring kan worden begonnen, zodra de werkzaamheden aan de Eierlandse dijk gereed zijn. Eerst zal echter de Oudeschilder haven met een werkhaven worden uitgebreid. GEBEDSDIENSTEN VOOR DE EENHEID DER CHRISTENEN Woensdagavond aanstaande (24 januari) om half acht: Den Burg: Doopsgezinde Vermaning, voorganger; Ds. L. Koopmans. Den Hoorn: Rooms Katholieke Kerk, voorganger: Past. J. Scholten. De Koog, Ned. Herv. Kerk, voorganger: Past. B. van Schie. Oosterend: Rooms Katholieke Kerk, voorganger: Ds. P. Uidam. De Waal: Ned. Herv. Kerk, voorganger: Ds. A. W. F Waarden burg. De Cocksdorp: Rooms Katholieke Kerk, voorganger: Kap P. Boilerman. (In Oudeschild wordt geen gebedsdienst gehouden De Raad van Kerken. gemeente met het zelfde aantal inwo ners op het vasteland. Op Texel heb je landbouw, visserij, recreatie, en alles ontwikkelt zich stormachtig. Die ont wikkelingen moeten in goede banen worden geleid. Er zijn problemen bij, die zo gewichtig zijn dat we met een beslissing willen wachten totdat de nieuwe burgemeester er is. In zekere zin betekent deze periode zonder echte •burgemeester dus een vertraging. Het gaat er nu om de lopende zaken zoveel mogelijk op te vangen. Van de week hebben we het daar nog over gehad. Ik heb toen gezegd: het college van B. en W. is een 4-cylinder motor, die nu „op drie poten" loopt. Van zo'n motor mag je niet het maximum verlangen". ZES TV-TOESTELLEN EN EEN RADIO VERKOCHT VOOR 27,— De tweede Burger winkelier, die zijn uitverkoop met het aanbieden van een aantal spotgoedkope koopjes startte, was de fa. J. Agter. In de etalage prijkten zes televisietoestellen, die in prijs variéerden van ƒ2,99 tot 4,99. De apparaten van ƒ4,99 waren ongeveer zes jaar oud, maar hadden nog prima beeld en geluid, zoals uit de demon stratie zondagavond bleek. Er was bovendien een radio, die voor 99 cent werd aangeboden. Een groepje (lang harige) jongens uit Den Burg toonde dat ook de hedendaagse jeugd initiatie ven weet te ontplooien en van doorzet ten weet, door vanaf zes uur zondag avond in het portiek van de winkel de wacht te houden totdat de volgende ochtend de deur zou opengaan. Zo zou den zij de honderden andere belang stellenden, die zich zondagavond al aan de prima werkende apparaten vergaap ten, vóór zijn. De opzet slaagde volko men. Na een lange koude nacht konden de jongens de hand leggen op alle ge toonde spotkoopjes: zes tv's en de radio. Ze betaalden er 27,voor. CARNAVALSUITVOERING „SINT JAN" De toneelvereniging „Sint Jan" zal op zaterdag- en zondagavond 24 en 25 februari in „De Oranjeboom" het stuk „Mijn vrouw verlangt salaris" opvoe ren. Het is een vrolijk spel in drie be drijven, geschreven door Wim Dumont. OUDESCHILD De Oudeschilder toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft alle reden om voldaan te zijn over de uitvoering van zaterdagavond. Toen werd dc vrolijke thriller in drie bedrij ven „Via gladde wegen" van Tom Dekker met zeer veel succes in „'t Skil- tje" voor het voetlicht gebracht. Aan belangstelling ontbrak het niet: er moesten extra stoelen worden aange sleept om alle bezoekers een plaats je te kunnen bieden. De vele toeschou wers genoten met volle teugen, want er werd over het algemeen heel goed ge speeld. De keus was gevallen op 'n bijzonder aardig stuk. Hoofdfiguur in het span nende verhaal is Alexander Hamilton, een dokter. Hij heeft een afgelegen landhuis gekocht om daar in alle rust wetenschappelijk onderzoek te kunnen verrichten. Zijn tante zorgt voor de huishouding en verder is er een ver pleegster, een tuinman ën een dienst meisje. Er doen merkwaardige geruch ten de ronde In het huis zou een schat verborgen zijn. Diverse misdadige ele menten hebben het op dit geld voor zien. Op een avond raakt in de omge ving van het huis een auto in de sloot. De inzittenden, de verwende en lastige Cora Farelly en haar aanbidder, die zich voordoet als haar broer David, krijgen onderdak bij de dokter. Een reeks geheimzinnige gebeurtenissen doet zich voor. Er worden sieraden ge stolen en er vallen revolverschoten. Het ziet er naar uit, dat men het op het leven van de dokter heeft voorzien. Zal hij worden vermoord, evenals de vorige bewoner? Het aantal mensen dat het landhuis bewoont, wordt nóg groter als de zeer algemeen ontwikkel de butler Jefferson zich aandient, n.a.v. een advertentie waarin de dokter om een manusje van alles vraagt. Een an dere nieuweling is Katrin Duval, die de dokter als assistente zal bijstaan, maar al gauw tot de verdachte personen gaat behoren als blijkt dat zij haar vak niet verstaat en dus over valse papieren moet beschikken. Dan is er de tuinman Briggs. Hij is de enige in het gezel schap, die de ware schuldige op het oog heeft en met de revolver al probeert af te rekenen. Die misdadiger is Tom Carthy, die zich heeft voorgedaan als politieinspecteur, zogenaamd om de ge heimzinnige gebeurtenissen tot oplos sing te brengen. Hij wordt ontmaskerd als de moordenaar van de vorige be woner. Het merkwaardige gedrag van Cora wordt dan ook verklaard: zij is de dochter van een vermogende vliegtuig fabrikant en heeft gewed dat zij erin zou slagen binnen een week de wat teruggetrokken dokter zover te krijgen, dat hij haar ten huwelijk zou vragen. Verpleegster Katrin Duval geeft snik kend toe de assistente van Carthy te zijn geweest, maar heeft daar hart grondig spijt van. Een extra happy end wordt mogelijk, omdat Cora in werke lijkheid verliefd is geworden op de dokter en de dokter op haar. Zoals gezegd, een aardig verhaal. De verschillende verwikkelingen deden wel wat erg gewild en geforceerd aan, maar omdat het in de eerste plaats een vrolijke thriller was, heeft niemand zich daaraan gestoord. De teksten wa ren goed; langdurig gepraat, waardoor de spanning voortijdig gebroken had kunnen worden, hebben we niet ge hoord. De opvoering vergde dan ook betrekkelijk weinig tijd. Goede rolverdeling „Nieuw Leven" bleek voor alle rollen de juiste spelers beschikbaar te hebben, waarmee aan een belangrijke voor waarde tot succes was voldaan. De hoofdrol, dokter Hamilton, was in han den van de heer Martin de Vries. Hij acteerde met veel élan, maakte een on gekunstelde indruk en gaf blijk van goede rolkennis. Iets meer expressie had er wel afgekund, vooral toen de nuchtere medicus liet blijken dat hij verliefd was geworden. Een gerouti neerde indruk maakte mevrouw S. Bakker-van Uden als tante Maggy. Ze speelde met een rust en zelfverzekerd heid alsof ze in haar huiskamer stond in plaats van voor het stampvolle Skiltje. Een redelijk goede prestatie le verde ook mej. Geeske de Vries als verpleegster Magaret Hyde. Ze bracht haar teksten vlot, maar soms kon men haar betrappen op de wat starre spreektoon, die kenmerkend is voor beginners. Mevrouw T. van Beek-Bak ker had als het dienstmeisje Sally een kort rolletje, maar daarin liet ze zich toch kennen als iemand die zeer na tuurlijk en ontspannen kan spelen. Voor de rol van de stijf-formele butler Thomas Jefferson had men geen betere speler kunnen vinden dan de heer C. Hin. Op zijn voordracht viel niets aan te merken en daardoor is vooral hij verwoordelijk voor een belangrijk deel van het succes. De heer C. Cupido was ook de juiste man in de juiste rol. Als de oude tuinman Joe Briggs leverde ihij een korte maar overtuigend-goede .prestatie. De heer J. Bakker acteerde aardig als Tom Carthy, de misdadiger. Mevrouw A. Boom-Bekker was geknipt voor de rol van de verwende, naast haar schoenen lopende Cora. Zij speel de niet alleen vlot, maar wist door va riatie in spreektoon en -sterkte en door goede mimiek een geroutineerde in druk te maken. De heer Piet Keijser gedroeg zich precies zoals de toneel schrijver heeft bedoeld: als de wat slappe volgeling van Cora, vergeefs wachtend op haar genegenheid. Met de regie van dit stuk had de heer J. D. Koning zich belast. Gesouf fleerd werd door de heer J. Th. Boom en de grime werd vakkundig aange bracht door Ad Groothuizen uit Alk-

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1