Cjroen ZwartsJexels in het AGENDA Gemeentelijke garantie op lening gezondheidscentrum B. en W. handhaven voorstel verlaging schoolmelksubsidie G.S. akkoord Ouderbijdrage van 35 naar 45 cent Groene Kruis moet zelf vóórfinancieren Verbouw timmerfabriek tot sociale werkplaats 81e JAARGANG No. 8236 tIJDAG 26 JANUARI 1968 itgave N.V. v/h Langcveld De Rooij ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 d.: Harry de Graaf, Keesoiulaan 43, Den lory, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 1 B. en W. hebben de raad voorgesteld de rente en aflossing te garanderen van de geldlening van ƒ325.000,die door de vereniging „Het Groene Kruis" wordt aangegaan ten behoeve van de uitbreiding van het consultatiebureau te Den Burg tot gezondheidscentrum. Reeds op 14 april 1966 had de raad be sloten financiële steun te verlenen als uitvloeisel van de bestaande subsidie- regeling. De uitvoering van de nieuwbouw- I plannen is echter sterk vertraagd omdat de gemeente, in verband met de zg. centrale financiering het ineens voor haar rekening nemen van een derde ge deelte van de stichtingskosten niet kan fourneren. Onderzocht is op welke wijze de verwezenlijking van de plan nen toch zou kunnen worden bespoe digd. Daarbij kwamen B. en YV. tot de conclusie, dat een oplossing zal zijn bereikt, als het Groene Kruis het geld zelf leent met garantie van de ge meente. De kapitaalslasten kunnen dan eveneens door de gemeente en de ver eniging worden gedragen, zoals oor spronkelijk was besloten. Het gemeen telijke aandeel in de stichtingskosten wordt dus door het Groene Kruis vóór- gefinancierd. Het Groene Kruis hoopt dat de ge meente zodra de belemmeringen daar toe zijn opgeheven (opheffing van het leningsplafond van de centrale finan cieringen) toch nog uitvoering zal ge- ven aan haar oorspronkelijke besluit door een derde deel van de bruto- investering ineens voor rekening van SECRETARIS BEEMSTERBOER ZIEK Gemeentesecretaris P. Beemsterboer moet op medisch advies geruime tijd rust houden. Zijn taak wordt waarge nomen door de heer G. A. Oskamp. Gemeentebestuur vindt IN KLEUTERSCHOOL GEEN TYPEMACHINE EN APPARATEN- KAST NODIG Het bestuur van de stichting Katho liek Onderwijs Texel heeft de gemeente om financiële medewerking gevraagd voor de aanschaf van enkele voorzie ningen in de kleuterschool Maris Stella te Den Burg en de Smt Josefschool. Voor de kleuterschool meent het be stuur nodig te hebben drie brandblus- apparaten, een boiler van 30 liter, een typemachine en een apparatenkast. De inspectrice van het kleuteronderwijs onderschrijft de noodzaak van de eerst genoemde twee voorzieningen, maar meent dat een typemachine en appara tenkast niet nodig zijn. De weinige for mulieren en kleine briefjes kunnen best mét de hand worden geschreven en als brieven aan ouders geschreven moeten worden, is het voordeliger daarvan stencils te laten maken. De gevraagde apparatenkast moet dienen voor het opbergen van de typemachine alsmede een platenspeler en filmtoestel. De pla tenspeler en het filmtoestel worden geen noodzakelijke attributen voor een kleuterschool geacht en derhalve ook de kast niet. B. en W. onderschrijven dit standpunt en vragen de raad alleen mee te werken aan de aanschaf van drie brandblussers en een boiler, waar mee een bedrag van ƒ1150,is ge moeid. De voor de Sint Josefschool gevraag de artikelen worden wel noodzakelijk geacht. Het gaat om twee radio's en 1 boiler van 50 liter. De lessen van de schoolradio worden om hun hoge kwa liteit steeds meer gevolgd. De twee vaste en daardoor onpraktische aan sluitingen op het net van de draadom roep worden binnen enkele jaren on bruikbaar omdat PTT voornemens is de draadomroep op te heffen. Wat de warmwatervoorziening betreft: voor het schoonhouden van de 300 leerlingen tellende school en voor het theezetten voor gemiddeld 95 overblijvers, is een boiler ongetwijfeld nodig. De totale aansdhaffingskosten van boiler en radiotoestellen bedragen ƒ1300, Vrfjdag 26 januari Den Burg, Burg. De Koning-hal, optreden van het Cantatcr Cabaret, aanvang 20.15 uur. Zaterdag 27 januari Den Burg, De Oranjeboom, Toneelavond van de Ver.van Oudleerlingen met het stuk „De Snoek". Vrijdag 2 februari 1968 Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief', 20.00 uur. Oosterend, Gereformeerde Kerk, jubileum concert Excelsior. Den Burg. Hotel De Lindeboom-Tcxel, Dag- vergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting, aanvang 10.00 uur. de gemeente te nemen. B. en W. vinden dat op de eenmaal gedane toezegging niet behoort te worden teruggekomen, maar willen nu toch een bepaling op nemen dat het niet zal gebeuren als het gemeentebelang zich daartegen zou verzetten. Meevaller De aanvankelijke raming van het hele project bedroeg ƒ457.800,maar als gevolg van een gunstig uitgevallen aanbesteding wordt de totale investe ring waarschijnlijk niet meer dan ƒ380.000,Rekening houdende met de provinciale bijdrage van ƒ45.000,en een subsidie uit het kinderpostzegel fonds van ƒ10.000,zou met een geld lening van ƒ325 000,volstaan kunnen worden. „Vader heeft 'n bok geschoten" TONEELUITVOERING IN „DE KIEVIT" EIERLAND Omdat de weersom standigheden bijzonder slecht waren, zijn betrekkelijk weinig mensen in staat geweest de uitvoeringen bij te wonen van de klucht „Vader heeft 'n bok ge schoten". De toneelgroep Zuid-Eierland zal het stuk daarom zaterdagavond nog eens voor het voetlicht brengen en wel in het dorpshuis „De Kievit" te Mid- den-Eierland. NIEUWE EXPLOITANTEN IN ,,'T IJSBEERTJE" Per 1 februari trekt de heer F. Lan- geveld zich terug uit het cafetariabe- dnjf ,,'t IJsbeertje" aan de Stenenplaats te Den Burg. Hij blijft eigenaar, maar zal het bedrijf verpachten aan de heren H. Segers en B. J. Markes, die tot voor kort een soortgelijk, maar belangrijk kleiner bedrijf exploiteerden te Haast recht. De heer Langeveld vertelde ons, dat het in verband met een goede be drijfsvoering nodig was aldus te hande len. Hij bezit in De Koog ,,'t IJsbeertje" en hotel „De Toekomst" en heeft aan het runnen van beide bedrijven de han den vol. Tot dusverre verrichtte zijn moeder goede diensten in het cafetaria te Den Burg, maar zij zal zich binnen kort uit de zaak terugtrekken. Haar man stopte er reeds enkele jaren gele den mee. De nieuwe exploitanten van ,,'t IJs beertje" te Den Burg zijn voornemens de zaak op dezelfde voet voort te zetten. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 23 januari 1968 Geboren: Anna Aagje, dv. Frans Th. Cleven en Joekina M. Lap; Mattheus Hendricus, zv. Mattheus H. Schraag en Elizabeth J. M. Smit; Jan Hendrik, zv. Leendert N. Broekman en Cornelia Kuiper; Johanna Akke Marie, dv. Jo hannes M. van der Kuij en Akke King- ma; Marjon, dv. Theo Hoogerheide en Tetje Lips. Overleden: Harm de Vries, oud 89 jaar; Johannes A. Barhorst, oud 63 jaar; Trijntje Boon, oud 88 jaar. De gemeente Texel verstrekt verhou dingsgewijs een zeer hoge subsidie op de schoolmelk. Mede op grond daarvan wordt het gerechtvaardigd geacht om de ouderbijdrage met ingang van 12 februari 1968 te verhogen van ƒ0,35 tot 0,45 per liter. De gemeente zal dan toch nog 13 cent per liter blijven bij dragen. Het bovenstaande antwoorden B. en W. op vragen, die in een vorige raadvergadering werden gesteld. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, was het o.a. mevrouw J. Koning-Bruin, die ernstig bezwaar aantekende tegen het voornemen van het gemeentebestuur om de gemeentelijke subsidie op de schoclmelk te verlagen. Uit het schrij ven dat B. en YV. nu aan de raad heb ben gestuurd, blijkt echter dat zij zich door de aangevoerde argumenten niet hebben laten vermurwen. Bij de aanvang van de schoolmelk- verstrekiking op Texel, oktober 1956, was de inkoopprijs van de melk ƒ0,40 per liter; de inkoopprijs is nu ƒ0,62 per liter, een stijging dus van 22 cent. In dezelfde tijd steeg de iprijs voor losse melk van ƒ0,36 tot 0,53, een prijsver schil van 17 cent. Gestegen inkoopprijs Van 22 oktober 1956 tot 7 december 1964 was de ouderbijdrage 30 cent per leerling per liter en met ingang van laatstgenoemde datum werd deze bij drage met 5 cent verhoogd, dus tot 35 cent. Vanaf 22 oktober 1956 wordt te vens een subsidie ontvangen van 6 cent per liter van het Centraal Schoolmelk- comité te Rijswijk. Het Rijk verstrekte aanvankelijk eveneens een subsidie van 6 cent, maar per 1 januari 1964 werd deze subsidieverlening gestaakt. De vervallen rijkssubsidie is toen voor re kening van de gemeente gekomen. Uit het bovenstaande blijkt dat de inkoop prijs van de melk flink is gestegen, terwijl de ouderbijdrage met slechts 5 cent werd verhoogd. De Melco te Heiloo, het bedrijf dat voor Texel de schoolmelkvoorziening verzorgt, nam met ingang van 1 maart 1966 het vervoer van de schoolmelk in NIOZ KOOPT GROND VOOR LOGEERHUIS B. en W. stellen de Raad voor aan de Nederlandsche Dierkundige Vereniging te Amsterdam (de exploitante van het NIOZ) een 7905 m2 groot bouwterrein te verkopen, gelegen in de P.H. Polder bij de polder 't Horntje. Ten behoeve van het NIOZ zal hier een complex woningen komen, bestemd voor huis vesting van studenten en andere mede werkers, die tijdelijk in het NIOZ werkzaam zullen zijn. De overeengeko men verkoopprijs van het terrein is ƒ193.672,50. Het hier uit te voeren bouwplan is niet geheel in overeen stemming met het uitbreidingsplan voor 't Horntje. Daarom is inmiddels met een artikel 20 procedure begonnen. de buitendorpen zelf en voor eigen re kening ter hand, waardoor de vervoers kosten aanmerkelijk werden vermin derd. De bootkosten kwamen reeds vanaf 1 september '65 geheel voor re kening van de Melco. Waren die ver voerskosten in 1965 nog ƒ2295,10; in 1966 bedroegen deze ƒ981,85. Laatstge noemd bedrag betreft de kosten van de Sociale Werkplaats, die het vervoer te Den Burg verzorgt. In 1966 bedroeg de totale verkoop prijs van schoolmelk ƒ0,64 per liter. Hiervan kwam voor rekening van de ouders 35 cent (55%); het centraal schoolmelkcomité nam 6 cent (9%) voor zijn rekening en de gemeentesubsidie kwam uit op 23 cent (36%). Voor 1967 zal het beeld hetzelfde zijn. In Deelname minder 1966 nam op Texel 82% 'van de leerlingen van de aangesloten scholen deel aan de schoolmelkverstrekking. Uit de gegevens van het Centraal Schoolmelkcomité te Rijswijk blijkt dat Texel een van de weinige gemeenten is, die een hoge subsidie voor de school melkvoorziening verstrekt. Dit comité adviseert nu voor alle gemeenten een ouderbijdrage van 55 a 56 cent. Van de gemeenten, die schoolmelk verstrekken, vraagt ruim de helft een ouderbijdrage van 55 cent. De deelneming aan de schoolmelkvoorziening in die gemeente werd door verhoging tot het laatstge noemde bedrag echter niet of nauwe lijks beïnvloed, zo betogen B. en W. Vermindering van de gemeentelijke subsidie wordt voorts nodig in het ka der van de opvoering van de gemeente lijke inkomsten en verlaging van lasten. Ook GS hebben aangedrongen op drastische vermindering van de school melksubsidie. De verhoging van de ouderbijdrage wordt daarom gerecht vaardigd geacht. Ouders voor wie het bezwaarlijk is deze bijdrage te voldoen, kunnen via het schoolhoofd verminde ring of vrijstelling van betaling vragen. TAXI BESCHADIGD Dinsdagochtend deed zich op de Keesomlaan (nabij de hoek Schilder end) een aanrijding voor, waarbij een door de heer A. A. Srnidt uit Den Burg bestuurde taxi aan de rechtezijde voor ongeveer ƒ500,schade opliep. Het ongelukje gebeurde toen de door de heer J. S. uit Den Burg bestuurde vrachtauto, die aan de rechterzijde ge parkeerd had gestaan, wegreed op het moment, dat de achterop komende taxi hem zou passeren. De schade werd on derling geregeld. WIJZIGING OPENSTELLING POSTINRICHTINGEN M.i.v. 22 januari j.l. is een wijziging gekomen in de openstelling van postin- richtingen. Dit houdt in dat vanaf ge noemde datum gedurende de gehele openstellingstij d gelegenheid wordt ge geven tot het verrichten van alle geld handelingen (aannemen van girostor tingen, behandelen van cheques, s.v.b uitkeringen, postbetalingen, postwissels en kwitanties, enz.). Bij nachtelijke vechtpartij VROUW IN GEZICHT EN BUIK GESTOMPT In de nacht van zondag op maandag heeft zich ten huize van de familie V. te Den Burg een vechtpartij voorge daan, waarbij de vrouw van de inwo nende oudste zoon Aart V. in gezicht en buik werd gestompt. Aan laatstgenoem de mishandeling maakte de 34-jarige visser H. zich schuldig. Deze leeft gescheiden van zijn wet tige echtgenote, verkeert thans met de oudste dochter van de familie V. en ge niet in huize V. reeds geruime tijd on derdak. De visser kreeg om een kleinig heid ruzie met Aart V., wat aanleiding was voor een handgemeen, waarbij diverse leden van het ca. 14 personen tellende gezelschap in huis betrokken raakten. De vrouw van Aart V., die ca. 5 maanden in verwachting is, kreeg van H. enkele stompen in buik en gezicht te incasseren. Zij klaagde over buik- en hoofdpijn De politie werd gealarmeerd en scheidde de vechtenden. Pas in de loop van het daarop volgende onder zoek werd het aandeel van H. in de ruzie duidelijk. Hij was toen reeds naar zee vertrokken, maar zal bij terugkomst worden aangehouden. Om de rust voor lopig is herstellen, is het gezin van Aart V. (man, vrouw en kind) in een huis elders in Den Burg ondergebracht. Wijziging procedure planschade vergoeding VOORTAAN GRATIS RECLAMEREN Ariikel 49 van de wet op de Ruimte lijke Ordening regelt het recht op schadevergoeding, wanneer iemand zich door uitvoering van bestemmingsplan- ren benadeeld acht. De procedure die gevolgd moet worden wanneer men op deze wet een beroep wil doen, werd in november 1966 door de gemeente raad vastgesteld, maar zal nu op enkele punten worden gewijzigd. De volgende veranderingen zullen worden aange bracht. Het zal niet meer nodig zijn dat een reclament 25,stort alvorens zijn verzoek om schadevergoeding in be handeling kan worden genomen. Het heffen van dit bedrag was bedoeld om te voorkomen, dat ongemotiveerde ver zoeken om schadevergoeding zouden worden ingediend. Bij gehele of gedeel telijke gegrondverklaring van het ver zoek werd het bedrag gerestitueerd. Thans hoeft geen bedrag meer te wor den gestort. Daar tegenover heeft de gemeenteraad nu de bevoegdheid ge kregen ingediende verzoeken af te wij zen, zonder dat de gehele procedure be hoeft te worden gevolgd. Ongerecht vaardigde verzoeken kunnen dus nu op deze wijze worden afgewikkeld zonder dat de administratie al te zeer wordt belast. En ingekomen verzoek kan niet meer onontvankelijk worden verklaard Het zal nu óf afgewezen, óf in behan deling genomen moeten worden. AMBTENAREN BURGERLIJKE STAND De verdeling van de werkzaamheden tussen de ambtenaren van de burger lijke stand zal opnieuw worden gere geld in verband met het overlijden van burgemeester De Koning (die tevens ambtenaar van de burgerlijke stand was) en het feit, dat de heer P. Beem sterboer heeft verzocht hem te onthef fen van het verlijden van huwelijks akten. Voorgesteld wordt de huwelijks akten voortaan te verlijden ten over staan van de heren G Pansier, W. Stam of J. H. de Boer. Alle overige akten de burgerlijke stand betreffende, wor den verleden ten overstaan van de he ren Pansier en Stam, terwijl de heer Pansier tevens alle werkzaamheden be treffende de burgerlijke stand zal ver richten en aan hem zal ook de bewaring der registers worden opgedragen. ALGEMENE BEGRAAFPLAATS KRIJGT URNENBEYVAARPLAATS In verband met de toenemende be langstelling voor crematie wil het ge meentebestuur op de Algemene Be graafplaats te Den Burg de mogelijk heid openen urnen te doen bijzetten door het aanleggen van een urnen bewaarplaats. Dat er inderdaad be hoefte aan bestaat, leidt het gemeente bestuur af uit het feit, dat inmiddels een aanvraag voor het bijzetten van twee urnen is ingediend. Bovendien werd in de afgelopen jaren enkele ma len naar deze mogelijkheid geïnfor meerd. Op de algemene begraafplaats zouden twee nis-elementen kunnen worden gebouwd. Elk element bevat 20 nissen, plaatsbiedend aan een gelijk aantal urnen. In de bewaarplaats kun nen dus 40 urnen worden bijgezet. Elke urn bevat een asbus, inhoudende de resten van een lijk na de cremetie. De kosten van de bewaarplaats worden ge raamd op ƒ4700, Het recht om urnen in de bewaar plaats bij te zetten, zal ƒ300,moeten kosten voor elk tijdvak van tien ach tereenvolgende jaren, terwijl voor het plaatsen van de urn 10,verschul digd is. Daarbij komen nog de kosten van de urn zelf en die van het aan brengen van een naamplaatje. Ver wacht wordt dat in 1968 drie nissen zullen kunnen worden verhuurd. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben goedkeuring verleend aan het plan van de gemeente Texel om het voormalige timmerfabriek van Bakker aan de R. P. Keijserweg te Den Burg te verbouwen tot Sociale Werkplaats. De gemeente kocht de timmerfabriek al geruime tijd geleden voor ƒ150.000,Met de nu op handen zijn de verbouwing en inrichting is een be drag van ƒ245.000,gemoeid. Welke aannemer met het werk zal worden be last is nog niet bekend. Onderhande lingen zijn nog gaande. GRONDTRANSACTIES IN KOMENDE RAADSVERGADERING In de raadsvergadering van dinsdag 30 januari zal de gemeenteraad weer een aantal aankopen, verkopen en rui lingen van grond behandelen. Van de heer H. J. Klok te De Koog zal een hoekje achter de Dorpsstraat gelegen grond worden aangekocht. Het 110 m2 grote stuk wordt voor ƒ1100, gemeentelijk eigendom. Het zal deel uitmaken van een voor woningbouw bestemd terrein. Ook met mevrouw M. Kooger-Bakker te De Koog is overeen stemming bereikt omtrent aankoop van grond. Het gaat om een 55 m2 groot stukje, gelegen nabij de Strijbosstraat, waarvoor de gemeente ƒ1100,zal be talen. Er zullen t.z.t. woningen komen. Aan de Dorpsstraat, tegenover de Brink, ligt een 163 m2 groot stuk ter rein, dat volgens het uitbreidingsplan bestemd is voor wegaanleg en openbaar groen. Het zal van de huidige eigenaar, de heer S. van der Vis, worden gekocht voor 3.936, Van de Lissesche Kistenfabriek N.V te Lisse wordt een 824 m2 groot terrein met opstal gekocht, gelegen aan de Hollewal te Den Burg. De grond heeft in het uitbreidingsplan voor Den Burg de bestemming woningbouw en bijzon dere bebouwing. De overeengekomen aankoopprijs bedraagt 22.660, Ruiling Met het R.K. Kerkbestuur van de Joannes de Doper-parochie te Den Burg bereikte de gemeente overeenstemming omtrent ruiling van grond nabij de Dorpsstraat te De Koog (naast R.K. hulpkerk aldaar) en de Keesomlaan te Den Burg. De ruil is voor de gemeente belangrijk omdat het te verwerven stuk grond in het uitbreidingsplan is be stemd voor wegaanleg en openbaar groen. Het aan de Keesomlaan gelegen stuk grond (bij het R.K. Kerkhof) is 541 m2 groot; het te De Koog gelegen stuk 855 m2. De gemeente betaalt voor het verschil ƒ785, Verkopen De heer P. de Bloois te De Cocksdorp wil aan de Ploosterstraat een woning voor zichzelf laten bouwen. Voor Voor ƒ14.148,koopt hij daarom een 524 m2 groot stuk bouwterrein (ƒ27, per m2). Het perceel is gelegen op de hoek van de Langeveldstraat. De heer G. Westerlaken, P.H. Polder, koopt een 1020 m2 groot gedeelte van het industrieterrein aan de Maricoweg. Hij zal er ƒ14.280— voor moeten be talen. Ook met de heer S. J. Witte te Den Burg is overeenstemming bereikt om trent verkoop van een stuk industrie terrein. Het gaat om een 1375 m2, dat voor ƒ19.250,eigendom wordt van de heer Witte. De N.V. TEM tenslotte krijgt van de gemeente een strookje grond van 140 m2, gelegen aan de Koningsweg te Oos terend, in erfpacht. Het stuk is nodig voor aanleg van een toegangspad naar het reeds bestaande transformator huisje. De jaarlijkse canon bedraagt 20,—. HOND BEET SCHAPEN Woensdagmiddag werd de politie attent gemaakt op een hond die op een weiland bij het Schilderend achter een koppel schapen aanjoeg. Enkele scha pen werden gebeten. Toen de politie ter plaatse verscheen was de hond reeds verdwenen. De ei genaar H. was echter spoedig opge spoord. H. belbofde het dier te zullen laten afmaken, maar werd toch gever baliseerd. VRACHTWAGEN CONTRA MERCEDES DE KOOG De Mercedes personen wagen van de heer N. M. Schoo te De Koog werd vrij ernstig beschadigd toen deze werd aangereden door een vracht auto. Het ongeluk gebeurde dinsdag ochtend om tien uur, op de hoek Dorpsstraat-Kerkstraat. De heer Schoo kwam uit de Kerkstraat en wilde links af de Dorpsstraat inslaan. Hij kreeg geen voorrang van de van links nade rende vrachtwagen, bestuurd door een chauffeur uit Avenhorn. Hoewel beide wagens met geringe snelheid op elkaar botsten, werd de voorzijde van de Mercedes toch flink gekreukt. De vrachtauto bleef onbeschadigd; nie mand werd gewond.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1