het statussymbool In 1967 bestreed brandweer record aantal branden en brandjes BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Bronch pletten Niet alleen grootte en oppervlakte rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT „„J: TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI 1968 In de discussie, die gevoerd wordt over het al of niet noodzakelijke van de vergroting van de bedrijven worden van weerszijden ware dingen gezegd. Als zij, die menen, dat het nodig is om in de toekomst tot grotere bedrijven te komen beweren, dat de bedrijven met een grotere omvang in de toekomst minder moeite zullen hebben om de welvaartsstijging bij te houden, dan is dit ontegenzeggelijk waar. Het is echter niet minder waar, als zij, die nu direct niet warm lopen voor grotere bedrijven, de stelling verdedi gen, dat het vooral de vakbekwaamheid van de boer is, die zal bepalen of de boer in de toekomst een goed inkomen heeft. Persoonlijk zou ik het zo willen zeg gen. De goede boer op een bedrijf van laat ik zeggen 25 - 30 ha. zal het ook in de toekomst waarschijnlijk verder brengen dan een boer met dezelfde kwaliteiten op een bedrijf van zo'n 15 ha. Hierbij wordt er uiteraard van uit gegaan, dat we met soortgelijke bedrij ven te maken hebben. Gaat men op het 15 ha.-bedrijf andere bedrijfstakken aantrekken (varkenshouderij, bloembol lenteelt enz.), dan komen de zaken weer heel anders te liggen. Vakbekwaamheid nummer één Een illustratie van de waarheid, dat vakbekwaamheid nummer één is, vin den we ieder jaar in de bedrijfsecono mische 'overzichten, ofwel de zgn. stan daardoverzichten, waarin de resultaten van een groep van bedrijven zijn ver meld. Jammergenoeg is 'het aantal bedrij ven op ons eiland, dat een bedrijfseco nomische boekhouding laat verzorgen kleiner dan in het verleden. Dit aantal ligt nu op ongeveer twintig. Toch is deze groep al groot genoeg om te illustreren, dat er verschillen zijn. Ook als je, zoals ik, al jaren met dit bijltje hakt, ontkom je er niet aan om je te verbazen over de enorme ver schillen, die er zijn. Het betreft in dit geval de bedrijfs resultaten in het boekjaar 1 mei 1966 tot 1 mei 1967. De boer, die het beste resultaat wist te bereiken, heeft het klaar gespeeld om na aftrek van alle kosten, ook de eigen arbeidskosten, een bedrag van ruim 900,per 'ha. over te houden. Hij heeft, zoals dit in de be drijfseconomische boekhouding wordt uitgedrukt een netto-overschot van ruim ƒ900,per ha. Op het andere uiteinde staat een bedrijf, dat, wanneer ook de kosten voor de eigen arbeid in rekening wor den gebracht, op iedere hectare een bedrag van ƒ600,moet toeleggen. Of in bedrijfseconomische termen: Er is hier een negatief netto-overschot van ƒ600,per ha. Dit betekent dus, dat het bedrijf met de beste resultaten ruim 1 500,per hectare meer weet over te houden dan z'n collega met de min ste resultaten.. Alleen vakbekwaamheid? Ik zou me kunnen voorstellen, dat er lezers zijn, die het toch wat cru vinden om het voorgaande alleen toe te schrij ven van vakbekwaamheid. Dat is het in zekere zin ook. En we moeten zeker rekening houden met andere oorzaken. In dit verband wil ik echt ook nog wel een keer spreken van geluk en ongeluk. De één heeft meer geluk dan de ander en op een zelfde bedrijf loopt het in het ene jaar mee en het andere jaar zit het tegen. Maar eerlijk gezegd gaat er bij mij „een rood lichtje bran den" als iemand van mening is altijd in het ongeluk te zitten. Dan zijn er ook de „uiterlijke om standigheden". In het ene bedrijf is ge makkelijker winst te behalen dan in het andere. De kwestie van grond, ge bouwen en verkaveling speelt zeker een rol. Toch menen we, dat al deze zaken ondergeschikt zijn aan het punt vak bekwaamheid. En we menen deze ge dachte te kunnen staven door een be oordeling van de afzonderlijke bedrij ven. Het is dan beslist niet zo, dat de bedrijven met goede grond en gebou wen boven op de lijst staan en dat we aan het ondereind de bedrijven vinden met matige grond en sobere gebouwen. En om terug te komen op het begin van dit artikel, willen we vermelden,, dat 'het beslist ook niet zo is, dat de kleinere bedrijven de minst goede uit komsten hebben en dat we .in de top de grotere bedrijven vinden. Een probleem Het is een heel moeilijke zaak om een verstandig woord te spreken op be- dnjven, waar het fout zit. Ik ga daar wel eens met „lood in de schoenen" heen. Naar ik meen vindt men het nog te veel een „schande" als het niet gelukt om tot een goed resultaat te komen. Natuurlijk is het niet-prettig om te be merken, dat je blijkbaar de „feeling" voor het boer zijn mist. Maar een schande is 'het niet Ik heb het dezer dagen nog eens eer lijk uitgesproken op een bedrijf, waar het niet goed zat, dat ik persoonlijk in heel veel beroepen „mislukken" zou. Er is waarschijnlijk wel een aantal men sen, die gezegend zijn met zoveel ga ven, dat ze voor vrijwel ieder beroep of vak geschikt zijn. Daar behoor ik per soonlijk niet bij. En waarschijnlijk ver keren de meeste mensen in deze positie. Zolang je echter nog de mogelijkheid hebt om m één of meer beroepen te slagen, dan is er geen reden om het er bij te laten zitten. Ik geloof, dat het goed zou zijn als jonge boeren, waar het met het bedrijf niet lukt, dit laatste eens zouden overdenken. SCHIETOEFENINGEN WADDENZEE ZUID VAN VLIELAND Ligging schietplaats ±53°15,2' N - 4°56,5'E. Van bovengenoemde schiet plaats kan tot 13 april 1968 dagelijks met uitzondering van zon- en feestda gen worden geschoten met geschut en automatische vuurwapens in de sec toren (uit de schietplaats gerekend): a. van 135° tot 180J tot max. 12.500 m; b. van 180° tot 200° tot max. 8.000 m. Geschoten wordt van zonsopkomst tot zonsondergang, doch rekening dient te worden gehouden met schietoefeningen bij duisternis, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat schepen lichtsignalen waar nemen. Het onveilige gebied is be grensd door de verbindingslijn van de volgende punten: (I) 53°15T2"N - 4°56'36"E; (II) 53°14'23"N - 4°54'35"E; (III) 53°12'27"N -4Ü53'24"E; (IV) 53°10'27"N - 4°53'50"E; (V) 53°08'51"N - 4°56'21"E; (VI) 53°10'57"N - 5°04'25"E; (VII) 53°13'08"N-5°04T5"E; (VIII) 53°15'08"N - 5°00'27"E; (IX) pos. (I). Aan een seinmast bij de controletoren worden de volgende seinen getoond: 1 zwarte bal, indien er op die dag zal worden gevuurd; 2 zwarte ballen onder elkaar, wanneer er op dat moment wordt gevuurd. Scheepvaart en visserij worden drin gend verzocht het onveilige gebied te mijden. (Ned. krtn. 1454, 1456). Schietoefeningen ZEEGAT VAN TEXEL Ligging schietterreinen: B 52°55,2'N-4'43,1'E; C 52e52,5'N-4°42,8'E. Op bij het betreffende schietterrein vermelde data zullen van 09.00 tot 17.30 uur schietoefeningen worden gehouden met luchtdoelgeschut. Onveilige afstand tot 14.000 m. B: op 1, 2, van maandag 12 t/m 16 en van maandag 26 t/m 29 februari 1968; C.: van maandag 5 t/m 9 en van maan dag 19 t/m 23 februari 1968. JONGERENCONTACT ORGANISEERT VOORLICHTINGSAVOND MET NVSH Het NW-jongerencontact, afdeling Texel, is voornemens een avond te or ganiseren in samenwerking met de Ned. vereniging voor Sexuele Hervorming. In verband met de hoge kosten, die aan een dergelijke avond zijn verbonden, wil men eerst de belangstelling peilen. Geïnteresseerden worden daarom ver zocht zich aan te melden, hetgeen kan gebeuren door het invullen en opsturen van een coupon, die men op een der advertentiepagina's van deze krant aantreft. JEUGD VOOR HALF GELD NAAR CABARET Losse kaarten voor de voorstelling van het studentencabaret „Cantater" vanavond in de Burgemeester De Ko ning-hal kosten ƒ4,Scholieren betalen de helft op vertoon van een be wijs van aansluiting bij de Kunstkring Texel van hun ouders. Kunnen zij dit bewijs niet tonen, dan betalen de jon geren ƒ0,50 méér, dus 2,50. Voor aan geslotenen bij de Kunstkring, dus voor houders van een bewijs van aansluiting met recht op reductie (dat ƒ2,50 per seizoen kost) is de toegangsprijs gesteld op ƒ3,De bewijzen van aansluiting zijn te koop bij het kantoor van de Stichting Cultureel Werk, Parkstraat te Den Burg, of vanavond in de hall van de Burgemeester De Koning-hal. GROTE BELANGSTELLING VOOR KERAMIEK- EN EMAILLEERCURSUS De belangstelling voor de emailleer- en keramiekcursus van het C.J.O.T. heeft de meest optimistische verwach tingen overtroffen. Maandagavond, tij dens de oriënterende bespreking m de LTS, gaven zich 26 personen op. Zoals bekend zal de cursus worden gegeven door de heer G. Wester laken, een der leerkrachten van de LTS. In verband met de grote belangstelling zal hij echter worden bijgestaan door zijn collega de heer S- Siersma. Het is de bedoeling het onderricht in emailleren door de heeer Westerlaken te doen ge ven, terwijl de leiding van de kera miekcursus bij de heer Siersma zal be rusten. De cursisten zullen resp. maan dag- en woensdagavond bijeen komen. De eerste cunsusavond wordt maandag 29 januari gehouden. Het is niet moge lijk nog meer deelnemers toe te laten. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. In het afgelopen jaar heeft de Texel se brandweer het bijzonder druk gehad. De spuitgasten kwamen in aktie bij maar liefst 35 branden en brandjes, wat waarschijnlijk een rekord is. In de vorige jaren deden zich gemiddeld 10 tot 12 branden voor. Het bovenstaande werd vrijdagavond gememoreerd tijdens de jaarvergadering van de brandweer. Alle meldingen hadden betrekking op wat de vuurbestrijders „Texelse brand jes" noemen, die dus niet werden ver oorzaakt door vakantiegangers. De enorme stijging is dan ook niet het ge volg van het toerisme. De grootste brand v/as ongetwijfeld die van 15 april, toen de boerderij van de heer F. Witte in Burgernieuwland in vlammen opging. Als een bijzonder las tige brand gold de schoorsteenbrand, die zich op 24 maart voordeed in de „Witte Engel". Een merkwaardige oor zaak had het vuurtje, dat op 10 juli ontstond in het huis van de heer Wijna in de Molenstraat te Den Burg. Niette genstaande de zomerse temperaturen stond daar een elektrische deken inge- schakel, die kennelijk onklaar was ge raakt en vlam vatte. Verder was het niet verwonderlijk, dat in een uitloper van het duingebied bij Hoorndernieuwland brand ontstond, toen een Hoornder winkelier daar bij grote droogte, ongunstige windrichting zo nodig afval moest verbranden. Secretaris D. van Wilsum noemde verder de volgende branden. 1 jan.; pomp op de Stenenplaats: oude- jaarsviering; 12 jan. zolderbrandje bij Jansen te Oudeschild; 24 febr. brand in de werkplaats van C. Zegel te Den Burg; 8 maart: de romneyhut van de fa. De Vries v.d. Wiel te Den Burg; 16 maart: zolderbrand bij bakker Grootjen te Oudeschild; 28 maart: woonhuis Veeger te Den Hoorn; 4 april: schoor steenbrand bij L. Bakker. Oudeschild; 15 april: De o.l. school Zuid-Eierland; 16 april: nablussen bij boerderij F. Witte in Burgernieuwland; 22 april de meierblis in Plan Oost Den Burg; 2 mei: schuur van C. Keijser a.d. M. Boonsbosweg; 3 mei: dezelfde schuur; 16 mei; schuur van K. Linnhose te Oos terend; 27 mei: smeerkeet van firma Wijnands a.d. Witteweg te Den Hoorn; 12 juli: bosbrandje aan de Boodtlaan te De Koog; 17 juli: hooibroei bij hoeve „Dordrecht" te Eierland; 19 juli: graan veld bij „Hermanshoeve"; 22 juli: duin brand in het Hoorndernieuwland; 22 juli: voor de 2de maal alarm voor de zelfde duinbrand; 24 juli: hooibroei bij Commandeur aan de Hoornderweg; 27 juli: terreinbrand t.o. aardappelselec- tiebedrijf a.d. Schilderweg; 31 juli: woonboerderij van mej. Bruggeman te Oost; 3 aug. vuilput van Zutphen te De Koog; 4 aug. hooischuur van Kooiman te De Waal, 6 aug. vuilput van Daalder te De Koog; 7 aug. graanbrand bij Van Maldegem, „Madura" te De Cocksdorp; 12 aug. vlam-in-de^pan bij J. Koorn in Waalenburg; 1 sept. hooitas bij Plaats man a.d. Langwaalderweg; 12 sept keuken van „De Bremakker"; 17 okt. woonhuis 't Buurtje, Oudeschild; 2 nov. Landbouwschuur, Bakker, Waalenburg. Nagedachtenis burgemeester De Koning STEUN GEVRAAGD VOOR FONDS Het dagelijks bestuur vande stichting Cultureel Werk Texel heeft zich tot de besturen van de Texelse verenigingen en organisaties gericht met het verzoek het fonds te steunen, waaruit een blij vend gedenkteken aan burgemeester C. De Koning zal worden bekostigd. Dit gedenkteken zal, zoals bekend, worden geplaatst in de hall van de Burgemees ter De Koning-hal. Gedacht wordt aan een schilderij of ander kunstwerk. Bij dragen voor het fonds kunnen worden gestort op de rekening van de stichting Cultureel Werk bij de Raiffeisenbank onder de aanduiding „nagedachtenis burgemeester De Koning". Het bestuur doet op de verenigingsbesturen het be roep om deze aangelegenheid in hun eerstvolgende vergadering ter sprake te brengen. Het ligt in de bedoeling bij de besteding van het bijeen te brengen fonds overleg te plegen met de advies commissie kunstwerken, die aan de stichting is verbonden. De adviescom missie bestaat uit mevr. A. v.d. Eijk- Bierens en de heren J. G. de Winter, P. B. Riteco, H. Tielemans en C. F. van Neerijnen. \\Vy.».* 128. Kees Mortelmenger liep vol wroe ging door de landouwen rondom Rijk- huyzen. „Er komt niks als ellende van", mompelde hij kreunend. „Wat moet ik in vredesnaam beginnen? Hein Buike boom wil Kobus kopenDat brengt natuurlijk een dikke cent op.toege geven. Maar mag ik als voorzitter van „Rijkhuyzen Vooruit" wel op deze transactie ingaan? Ik weet toch immers heel goed, dat dikke Kobus alleen maar kan voetballen dank zij die malle sport- computer van dr. Yokito.... O, o, o, nog nooit heb ik voor zo'n afschuwe lijke puzzel gestaan! Wat moet ik doen? Ik.ik geloof, dat ik alles maar eer lijk aan Hein Buikeboom vertel. Intussen naderde de auto van Hein Buikeboom hoe langer hoe meer het goede dorp Rijkhuyzen en voor de zo veelste maal moest Yvonne Zuurpoes zeggen: „Hou je handen aan je stuur, Hein! Direct gebeurt er nog een onge luk. „Dat wordt de mooiste koop van mijn leven, Yvonne", lachte Hein. „Ze zullen nog opkijken, die jongens van Ho Agead en Arcujax! Ze zullen knappen van de sjaloerzerigheid!" Het onderwerp van deze verkoop stond intussen in zijn eigen oude her berg tegen de tapkast geleund. Een groot glas schuimend bier sierde zijn hand. Hij schepte danig op en zei: „Ein delijk sta ik ook eris an de goeie kant van de toog, baas! Och ja, je bent me baas niet meer! Het is uut met het rondbrengen van borrels en andere drankjes en kletsende en plagende be zoekers! Nou maggen ze de pet diep veur me afnemen! Ja ja, Hein Buike boom is onderweg om me weg te kopen bij Kees Mortelmenger. Vier ton ben ik waard! Vier ton!" „Je most minder praten en minder bier drinken, Kobus", zuchtte de her bergier. „Anders ben je zo vier cent waard in plaats van vier ton!" „Een voetballer van mijn kwaliteit kan drinken wat-ie wil", blufte Kobus, die in zijn vette domheid nog maar steeds niet begreep, dat zijn sportieve successen alleen maar aan de sport- computer te danken waren FEUILLETON door Gerrit Franssen 29. Het leek haar wel. Toch vroeg ze: „Zou het niet te koud zijn?" Hij boog zich over haar heen. „Dan verwarmen we elkaar'. Ze kneep in een impuls de spons boven zijn hoofd uit. Het volgende ogenblik had hij het meisje beet en probeerde haar met het hoofd in de emmer met water tee duwen. Ze lachte, maar riep toch; „Gert, denk om m'n haar.als het nat wordt, ben ik on toonbaar „Ik zal je leren, je toekomstige heer en gemaal Maar wat hij van plan was haar te leren, kwam niet uit de verf. Een zware stem klonk: „Kijk, kijk, helpen jullie elkaar de wagen wassen?" Hennie wrong zich los. Ze keek op en blikte in het lachende gezicht van Velderenbos, die, een sigaar in zijn mond, zichtbaar genoot van de stoei partij. „Ze pleegde insubordinatie...." riep Gert nit. Hermie schudde haar hoofd. „Kan niet. We zijn niet in dienst. Overigens, je bent mijn heer en meester nog niet „Je toekomstige, zei ik. Uit alles blijkt wel, dat ik je er nog aan moet leren wennen". „Hoor hem. smaalde Hennie, ter wijl ze verder ging de wagen af te ze men. „Pa, neem me eens in bescher ming?" Velderenbos vond het wel leuk. „Zo te zien, ben je best in staat zelf je boontjes te doppen, jongedame". Het meisje keek haar aanstaande schoonvader aan, hoofdschuddend. „Mannen helpen elkaar. Daarom word ik zo mager, van al dat geplaag", „Ze blijft vanmiddag eten", monkelde Gert tegen zijn vader. „Zullen we haar wel weer vetmesten". Hij maakte aanstalten om verder te gaan. ,Als jullie nog tijd overhouden, tussen het gestoei door, denk dan ook eens aan mijn wagen. Die moet ook nodig een beurt hebben". Gert knikte. „Ik was het al van plan. Mooi werkje voor vanmorgen. Hennie struikelde zowat over haar eigen be nen, zo hard kwam ze aanlopen om me te helpen". „Jawel.... kan ik het alvast leren voor onze wagen", meesmuilde het meisje. Maar 's middags, toen ze samen een lange rit maakten, zat ze dicht tegen hem aan in de wagen. Zouden er wel meisjes zijn, die zo gelukkig zijn als ik ben? Gert is altijd even lief en attent voor me. Als ik niet een keer protes teer, kan ik alles van hem krijgen. En ik hoef het niet eens te vragen. Hij heeft een griezelige feeling over zich om te begrijpen, wat ik fijn vind of wat ik graag wil. Ik word door en door verwend. Zou er wel een tweede man zijn als hij? Nu weet ik, dat ik erg ge lukkig met hem zal zijn. Misschien peilde Gert Velderenbos haar gedachten. Bij een stil restaurant je, verscholen onder de bomen, stopte hij. Ze gingen buiten, half verscholen achter een boom, zitten. Gert bestelde thee en gebak, ondanks Hennie's pro test. „Gert, m'n lijn!" „Je zei vanmorgen, dat je mager werd van al dat plagen. Er kan dus best was op". „Dat was maar een grapje!" „Kan me niet schelen. Ik houd niet van magere vrouwen. Ik moet er hou vast aan hebben". De jongen bekeek haar figuur; ze voelde een kleur op komen. De thee werd gebracht, alsmede een schaaltje gebakjes. Hij wees ernaar en zei: „Als je er niet minstens twee op eet, word ik kwaad". „TweeHoe krijg je me zo mal. Ik neem er ééndezeZal ik thee inschenken?" „Alsjeblieft, vrouwtje". Ze glimlachte. „Dat ben ik nog niet". „Vind je ook niet, dat een jaar ont zettend lang duurt?" Hennie begreep hem onmiddellijk. Ze dacht terug aan de concessie, die ze ge steld had: minstens een jaar wachten met trouwen Nog liever anderhalf jaar, zodat we in het voorjaar kunnen trou wen. En nu was het ook voorjaar, doch er was nauwelijks een half jaar na het verlovingsfeestje verstreken. Terwijl ze thee schonk, dacht ze na. Ma Velderbos had ze in vertrouwen genomen. „We kennen elkaar nog te kort, vindt u ook niet? Daarom heb ik tegen Gert gezegd: Goed, we verloven ons, maar we wachten minstens een jaar met trouwen". En mevrouw Vel derenbos had geknikt. „Dat lijkt me verstandig, Hennie. Overijlde beslissin gen lopen dikwijls faliekant af...." Maar Gert verklaarde minstens twee keer per week, dat hij zóveel van haar hield.in ieder geval meer dan vol doende om meteen te trouwen. Daarom antwoordde ze rustig: „Ik vind, dat de weken en maanden om vliegen". „Dat zeg je, om me te plagen". „Nee, het is gemeend. Voor je er erg in hebt, zijn we een jaar verder". Hij zuchtte. „Was het maar zover". „Toe nou, Gert, doe niet zo kinder achtig. Laten we eens een ogenblik aan nemen dat ik zeg: goed, we trouwen nog dit jaar. Van de zomer bijvoor beeld. Waar wil je wonen?" Het gezicht van de jongen klaarde meteen op. „Dat is geen probleem. Ik zal het je maar vertellen, Henneke. ons oude huis in Gouda staat nog altijd leeg. Nu ja, leeg.... Momenteel heeft men het archief er in geborgen. Maar dat is tijdelijk. Boven de fabriek is een grote zolder, ruim genoeg voor al die paperassen. We laten het huis een beetje opknappen en daar bouwen we dan ons nestje, lijkt het je?" Hennie was helemaal niet enthou siast. „Blijven we dan niet in de stad? Ik bedoel, moeten we persé naar Gouda?" „Natuurlijk. Voor de fabriek is het wel goed, dat er iemand in de onmid dellijke nabijheid woont. En vlakbij je ouders wonen, als je pas getrouwd bent, is niets waard In ons geval hele maal niet, omdat we als het ware vlak bij elkaar zijn. Je moet eens een keer HwMtdrwltin toi>l»tVQrm. 95 ct mee gaan. Er is een pracht van een tuin achter het huis, met een vijver en vruchtbomen en een gazon. En een loggia, waar je heerlijk kunt zonnen. Het is wel niet modern als onze bun galow, maar het zal je heus wel mee vallen. ZegHij ging opeens recht zitten. „Zullen we er vanmiddag eens even gaan kijken? Ik heb de sleutels bij me". Ze was wel een beetje nieuwsgierig geworden. Een woning was immers vandaag het probleem voor jonge men sen, die trouwplannen hadden? Tonia had onlangs spottend gezegd: je komt gemakkelijker aan een man, dan aan een huis. Er zat nog een grond van waarheid in. Toch aarzelde ze. „Hoe lang is het rijden? We hebben beloofd met brood eten weer thuis te zijn". „Ik kan toch bellen? Zeggen we pre cies, wat we van plan zijn. Zal ik hier even bellen?" „Ik vroeg: hoe lang is het rijden hier vandaan?" De jongen dacht na. „Anderhalf uur, twee op z'n hoogst". „En dan zeker jakkeren?" „Twee uur en dan kalmpjes aan. Doen?" Zijn enthousiasme werkte aansteke lijk. „Oké, je brengt me voor de zoveel ste maal in de verleiding". Hij kwam overeind, knipogend. „Je zult er geen spijt van hebben, Henne ke. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5