(jrocn 2warLrJexels in het AGENDA Oud-leerlingen met blijspel hadden succes „De Snoek" Folklore heeft komende zomer toch ruimte genoeg vitrage Cabaret „Cantater" Beste avond voor weinig publiek Regisseur C. Koorn nam afscheid Groeneplaats voor verkeer afgesloten til Moerbeek's De veerdienst in 1967 Autovervoer steeg met 23 pet. 81e JAARGANG No. 8237 SDAG 30 JANUARI 1968 Uitgave N.V. v/h Langcveld Dc Rooij ostbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. k\v. 4- 40 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. JONGEN ERNSTIG GEWOND NAAR ZIEKENHUIS Vrijdagmiddag werd de 12-jarige Th. J. Witte op de Westerweg aangereden. Hij werd daarbij zeer ernstig gewond en moest direct naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jongen was op de fiets op weg naar huis. Ongeveer ter hoogte van „Immetjeshoeve" werd hij ingehaald door de heer H. Reitsma uit Oudeschild met zijn Volkswagen. Op dat moment week de jongen plotseling naar links uit, waardoor hij werd aan gereden. De jongen liep een gebroken been op en een zware herensohudding. Zijn toestand is nog zeer ernstig. Het Amsterdams studentencabaret „Cantater", voor de tweede maal op Texel met het programma „Uit is in", trok vrijdagavond minder dan 100 man naar de burgemeester De Koning-hal. Bijzonder jammer voor de Kunstkring Texel, waarvan het voortbestaan weer wat minder zeker is geworden. Het ge meentebestuur heeft nl. bepaald, dat de Kunstkring alleen dan met hoge subsidies gesteund zal blijven, als de georganiseerde avonden redelijk veel belangstelling trekken. Jammer ook voor de thuisblijvers, want zij hebben een bijzonder genoegelijke avond ge mist. „Cantater" was goed op dreef en maakte een nog betere indruk dan vorig jaar toen hetzelfde programma nog in staat van wording verkeerde. Weliswaar kon ook toen gesproken worden van een best programma, waar men veel plezier aan had be leefd, maar het was voor ieder duide lijk, dat de Amsterdamse studenten experimenteerden, probeerden hoe be paalde vondsten bij het publiek zou den vallen. Het improviseren vierde hoogtij en lang niet alles sloeg in. Nu echter kwam Cantater met een uitge probeerd en afgerond geheel. Verschil lende onderdelen waren weggelaten; andere waren er voor in de plaats gekomen. Na afloop vertelde Roel Beijdorff, c-en der medewerkenden, ons dat „Uit is in" na de eerste 'keer op Texel nog der tig maal elders is opgevoerd, bijna tel kens iets gewijzigd. „Als we meenden, dat bepaalde onderdelen het niet deden, lieten we het de volgende keer weg. Kwamen we op een idee, dan verwerk ten we dat direkt. Door al die verande ringen is het nu ongeveer zoals het we zen moet, wat de grote lijnen betreft. Kleine veranderingen blijven we aan brengen. Bepaalde uitspraken en liedjes hebben betrekking op actuele politieke toestanden. Als die verouderen, wordt er gewijzigd". Die veranderingen betref fen vaak maar een enkel woordje In het liedje over de eigen kernbom, die ieder land zo nodig moet hebben (San Marino een minibom) wordt nu ook Nasser ten tonele gevoerd, die een bom wil hebben om te gooien naar „jood mag weten wie.Dat Wilson tegen De Gaulle zou hebben gezegd „Geef me de vijf!" is ook zo'n „actuele" wijziging. Verschillende programmadelen waren aanvankelijk te langdradig en daardoor vervelend. De ongunstige reacties hier op hebben de studenten ter harte ge nomen, want vrijdagavond kwam men veel sneller to the point. Zoals Dracula met „Luijkx hoort er bij" en „Kaas uit het vuistje". Het zeer geslaagde en knotsgekke tv-interview met Papen vreter Kaan had nu een duidelijke kop en staart en sloeg daardoor nog beter aan. De studenten hebben prettig gespeeld en gezongen, hoewel het contact met de zaal te wensen overliet. „Papenvreter" Ruud Bartlema: Honderd mensen in zo'n grote zaal is maar een klein groepje. De mensen zaten bovendien nogal verspreid en reageerden niet erg spontaan. Het leek wel of ze zich voor elkaar schaamden als ze lachten. In een knusser zaaltje ligt het wat dat betreft makkelijker". „Cantater" brengt deze week in Amstelveen de officiële première van „Uit is in". Vi(jdag 2 februari 1968 Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief', 20.00 uur. Oosterend, Gereformeerde Kerk, jubileum concert Excelsior. Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, Dag- vergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting, aanvang 10.00 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 januari a.s. worden de moeders van alle buitendorpen ver wacht van 13.00 tot 16.00 uur. Wanneer de oud-leerlingenvereni- ging van de Lagere Landbouwschool de jaarlijkse toneelavond verzorgt, gaat men daar met hooggespannen verwachtingen heen. Niet ten onrechte, want in de afgelopen jaren heeft de vereniging bewezen over een groot aantal talentvolle krachten te beschik ken. Hoewel het niet eenvoudig is hooggespannen verwachtingen nog te overtreffen, zijn de leden daar zater dagavond weer in geslaagd. Ze brach ten in „De Oranjeboom' een voor treffelijke opvoering van het blijspel „De Snoek" van Anke Wildonck. Het werd een succes en dat is in de eerste plaats te danken aan de hoofdrolspe lers Kees Witte en Paul Eelman, die een knap stukje toneelspel weggaven. Vooral de heer Witte, als „De Snoek", toonde zich (weer eens) een onbetaal bare kracht. Met Eelman als tegen speler vormde hij een goed ingespeeld duo, dat woord en wederwoord flit send deed afwisselen, echter zonder dat voor het publiek ook maar één let ter verloren ging. Helaas duurde het even voordat de spelers in vorm kwa men. In het eerste bedrijf zat te weinig vaart. Schoolverkeersexamens PRAKTISCH GEDEELTE WORDT AFGESCHAFT De afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft besloten het praktisch verkeersexamen voor de hoogste klassen van de lagere scholen af te schaffen. Dit geschiedde na over leg met de districtsconsulente, mevr. J. A. de Herder-Scherpenhuijsen. Dc schoolhoofden hadden al sinds enkele jaren bezwaren geuit tegen het prak tisch gedeelte. Zij achtten dit weinig nuttig, omdat gebruik werd gemaakt van een overbekende route, terwijl het om veiligheidsredenen niet mogelijk was een ander circuit uit te zetten. Als over een gesloten terrein zou kunnen worden beschikt met wisseling van in deling gedurende het examen, zou veel meer effekt gesorteerd worden. Voortaan zal dc jeugd dus uitsluitend schriftelijk kunnen bewijzen over vol doende kennis van dc verkeersregels te beschikken. De donderdagavond gehouden verga dering werd voorgezeten door de heer W. Peeters. In de loop van de avond werd 'hij tot voorzitter van de afdeling gekozen en volgt dus wijlen de heer C. De Koning op. De heer W. Peeters was tot dusver secretaris. Nieuwe secretaris werd adjudant J. Gulmans. Er kwamen enkele belangrijke onder werpen ter sprake. Het voorstel om de contributie van ƒ2,tot ƒ2,50 per jaar te verhogen werd aangenomen, maar het voorstel tot centralisering van de verkeerscursussen werd verworpen. Voortaan zullen in de buitendorpen weer twee cursussen worden gehouden. Besloten werd voorts de contactperso nen van de buitendorpen als bestuurs lid te benoemen. De afdeling heeft de 1000 leden nog steeds niet gehaald. Al jaren schommelt het ledental tussen 900 en 1000, terwijl de cursus ieder jaar door een flink aan tal belangstellenden wordt bezocht. Het bestuur sprak de wens uit, dat de nieuw te benoemen burgemeester het ere-voorzittersohap van de afdeling zal willen aanvaarden. Besloten werd een nog nader vast te stellen bedrag te re serveren ten bate van het fonds voor een blijvend gedenkteken voor burge meester C. De Koning in de hall van de Burgemeester De Koning-hal. Bejaarden en kleuters Mevr. De Herder vestigde de aan dacht op de noodzaak om de bejaarden over het verkeer voor te lichten. Het bestuur zal zich 'hierover nog beraden. Mevr. De Herder gaf verder in over weging ook iets te doen aan het weg wijs maken van de kleuters. Er is een speciale brochure van het Verbond, die men samen met de kleuterleidsters zou kunnen bestuderen. Nu het praktisch examen niet meer wordt gehouden is men voornemens toch de door de jeugd gebruikte fietsen te controleren. Verder kwamen nog diverse andere voorstellen ter tafel, o.a. om via de schoolhoofden de jeugd met de ver schillende verkeersproblemen in de ge meente te confronteren. De voorzitter vroeg mevr. De Herder of het mogelijk is, dat de afdeling Texel beschikking krijgt over de Duitse folders, die bij de grens aan toeristen worden uitgereikt. Bij de grens is bij grote drukte vaak geen gelegenheid om de folders uit te reiken en op Texel zouden de folders via de VW aan de Duitse gasten kun nen worden verstrekt. In een kosthuis leidt het rijkeluis zoontje Huib een luxe leventje. Verze kerd van de maandelijkse toelage van zijn vader, voert hij weinig uit, wat een doorn in het oog is van zijn meisje Karin. Maar daar komt verandering in, als de merkwaardige huisknecht „De Snoek" wordt aangenomen. Hij sluit vriendschap met Huib en krijgt hem zo ver, dat hij akkoord gaat met een wed denschap. Huib moet bewijzen, dat hij een jaar lang zelfstandig de kost kan verdienen. Inzet is de maandelijkse toe lage, maar omdat De Snoek denkt dat Huib de weddenschap toch zal verlie zen, meent hij alvast over het geld te kunnen beschikken. Hij heeft er echter een speciale beoeling mee. In het huis is intussen ook het meisje Marieke ko men werken, uit nood omdat ze geld moet verdienen om haar studie te kun nen bekostigen. De Snoek raadt haar aan per advertentie te vragen of een rijk man een arm meisje aan geld wil helpen. Dat doet ze, maar het is De Snoek, die onbekend blijvend re flecteert en haar maandelijks van al het nodige voorziet. Er doen zich intussen vele vreemde verwikkelingen voor. Rosa, de dochter van een drinkgrage Duitse gast, is verliefd op Huib en vlucht later zelfs van huis weg om ook in het pension te komen werken. Tot ergernis van Karin, maar ook Karin zal haar zin niet krijgen. Het is Marieke die Huib inspireert bij zijn vele pogingen om de kost te blijven verdienen, waardoor Huib tenslotte weet dat zij de enige ware is. De Snoek is in zijn opzet geslaagd: hij heeft twee mensen gelukkig gemaakt, op zijn ma nier. Goed spel Zoals gezegd, de heer Kees Witte als de merkwaardige huisknecht de Snoek deed het best, evenals de heer Paul Eelman als Huib. Zeer geschikt voor haar rol was mevrouw Betty de Leeuw- Bakker als Marieke. Ze speelde vlot, natuurlijk en ontspannen. Mej. Rommy Bremer als Karin was aardig op dreef. Ook bij haar die ontspannen houding op het toneel. Heel aardig spel leverde mej. Burka Beukers als Rosa. Zij had een iets meer spontane indruk kunnen maken, maar ze had zich de rol van de verliefde jonge Duitse goed ingeleefd en demonstreerde een voortreffelijke rolkennis. Een extra pluimpje komt stellig toe aan mej. Nelly Breman, als de propere en nogal zeurderige hospita. Zij was nl. ingevallen voor de ziek ge worden mevr. N. Eelman-van 't Veer en had haar rol in zeer korte tijd moe ten leren. Als het er niet was bijgezegd, zou niemand dat echter hebben ge merkt. Als type aardig getroffen was de dikke Duitser, gespeeld door de heer Geert Timmer. De regie voerde de heer C. Koorn. De heer Giel Kuip souffleer de, voor zover noodzakelijk. Afscheid Het was de laatste keer dat de heer C. Koorn zich als regisseur voor de oud-leerlingen verdienstelijk maakte. De heer Koorn heeft 17 jaar lang mee gewerkt: op het toneel, er achter en de laatste vijf jaar als regisseur. Tot grote spijt van de oud-leerlingen was hij we gens drukke werkzaamheden gedwon gen er nu een punt achter te zetten. Als blijk van dank voor 'het vele werk ver raste mevrouw De Leeuw-Bakker de heer Koorn met een mand fruit. Me vrouw Koorn, die vele avonden thuis alleen heeft gezeten, deelde in de hulde en kreeg een boeket bloemen. De heer Koorn wees in zijn dankwoord op de goede geest in de vereniging, „we heb ben nooit één verkeerd woord gehad", en riep de leden op zo voort te gaan. Hij kondigde tevens de nieuwe regis seur aan: de heer C. Bakker van „Amalia". ENGELSE PLATTELANDSVROUWEN KOMEN NAAR TEXEL In de maand mei komt een groep van 20 Plattelandsvrouwen uit Engeland voor een bezoek naar Texel. Ze zullen worden ondergebracht bij diverse Texelse leden van de Bond van Platte landsvrouwen, zowel de afdeling Texel als De Coeksdorp-Eierland. Het bovenstaande kwam ter sprake tijdens de jaarvergadering van de afde ling De Coeksdorp-Eierland, in het vliegveldhotel. Aan de vergadering was een broodmaaltijd voorafgegaan, ver zorgd door het bestuur. De dames wer den door de voorzitster attent gemaakt op de Westfriese Flora, die van 13 tot 18 februari in Bovenkarspel wordt ge houden. Op 3 april wordt in Schagen een handwerktentoonstelling gehouden van rayon I. Inzendingen kunnen nog in ontvangst worden genomen. De contributie is verhoogd tot ƒ15, per jaar. Van het jaarverslag en het financieel overzicht was iets bijzonders gemaakt. Secretaresse, mevr. Dros- Schuitemaker, en penningmeesteresse, mevr. De Graaf-Bakker, hadden het op rijm gezet. De vereniging bleek over een aardig batig saldo te beschikken. Ten bate van de vereniging had de fa milie W. Ran zich bezig gehouden met het verzamelen en verkopen van oud papier. De opbrengst was 88,en als men weet, dat het papier momenteel heel weinig waard is, is duidelijk dat 'heel wat werk is verzet om dit geld te verdienen. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. De Graaf-Bakker en mevr. Dros- Schuitemaker herkozen. Een succes was de quiz, die door de voorzitster werd geleid. De leden wer den in groepjes van 6 personen inge deeld en beantwoordden vragen over allerlei onderwerpen. De eerstvolgende bijeenkomst wordt gehouden in hotel „De Hoop" op 26 februari. Mevrouw Meindertsma zal dan spreken en een film vertonen over haar reis naar Afrika. TENTOONSTELLING VAN KINDERTEKENINGEN IN JAC. P. THIJSSESCHOOL In de aula van de Thijsscschool te Den Burg worden op het ogenblik 180 tekeningen tentoongesteld, gemaakt door leerlingen van de verschillende lagere scholen. Het is dc oogst van een tekenwedstrijd, die werd georganiseerd op initiatief van de afdeling Texel van Volksonderwijs. De expositie is bezoek stellig waard. Naast de ca. 150 „indivi duele" tekeningen is een dertigtal kunstwerken te zien, waaraan een klas of groep heeft gewerkt. Vocral deze vaak meterslange tekeningen geven aan de expositie een bijzonder cachet. De deelnemende leerlingen kwamen uit in drie groepen: 6-7 jaar; 8-10 jaar en 11 jaar en ouder. Gekozen kon worden uit diverse folkloristische on derwerpen: Meierblis, Sint Nicolaas, Kerstmis, Ouwe Sunderklaas, Sint Maarten en Luilak. Vooral het onder werp Ouwe Sunderklaas bood veel in spiratie. Bij het groepswerk zagen we hiervan ware massataferelen, zoals een dorpsbeeld van De Koog met vele tien tallen speulende Kogers. Iets bijzonders is de luilakuitbeelding door een der scholen, geheel opgebouwd uit papier snippers. Wat het materiaal betreft, waren de deelnemers geheel vrij. Van die vrijheid is in ruime mate gebruik gemaakt. Sommige „tekeningen" doen door 't papier, hout, ïjzerdraad e.d. dat erop is aangebracht zelfs aan beeld houwwerken denken. De tentoonstelling is voor ieder vrij toegankelijk en op de volgende tijden geopend: donderdag 1 februari van 4-5 uur 's middags en van half 8 tot 9 uur 's avonds. Vrijdag op dezelfde tijden en zaterdag van 10-12 uur 's morgens en van 2-5 uur 's middags. Hun financiële steun is onontbeerlijk. Gehoopt wordt op uitbreiding van het aantal donateurs, ook van buiten Den Burg. Want de folklore is een Texelse aangelegenheid waar alle toeristen naar komen kijken". Voor het programma van het komend seizoen heeft men zeker ƒ6500,nodig. Om aan de voorbereidingen te kunnen beginnen, wil men op 15 maart min stens ƒ6000,binnen hebben. Om waar te maken dat de folklore een Texelse aangelegenheid is, heeft het bestuur getracht ook in andere dorpen activiteiten te ontwikkelen. Men kwam echter tegenover grote techni sche en organisatorische problemen te staan. Niettemin zal men blijven trach ten ook in de andere dorpen iets te brengen. Om te laten merken dat het stichtingsbestuur de andere dorpen toch een goed hart toedraagt, is beslo ten aan alle dorpscommissies een be drag van 25,te verstrekken, be stemd voor prijzen e.d. met Ouwe Sun derklaas. Want ook Ouwe Sunderklaas is een folkloristische feest, dat door de stichting gaarne wordt bevorderd. De folklorefestiviteiten mogen dan vorig jaar niet geheel aan de ver wachtingen en plannen hebben beant woord, het bestuur is vol goede moed en heeft het volste vertrouwen in het komende seizoen. Dit bleek donder dagavond in Casinote Den Burg, waar de Stichting Folklore Texel de jaarvergadering hield. De opkomst der leden was uiterst gering. Afgezien van het bestuur toonden slechts vijf men sen belangstelling. In tegenstelling tot de vorige vergadering stond nu bij voorbaat vast, dat men dóórgaat met de folklore-activiteiten. Er staan weer negen folklorewoensdagen op het pro gramma. De heer W. Albers, voorzitter, wees in zijn openingstoespraak op de vele gunstige reacties, die men van de toe schouwers had vernomen en dat heeft wel wat moed gegeven. Dank werd gebracht aan de medewerkers van vo rig jaar, maar ook aan de donateurs. f t MEUBELHANDEl Den Burg TeL2S72 In 1967 heeft TESO 246.114 auto's vervoerd, tegen 200.636 het jaar daarvoor. Een toename dus van 45.478 of 23°/o. Het personenvervoer steeg van 1.115.842 tot 1.347.582, een toename van 231.740 of 21%. Verreweg dc grootste stijging vertoont het vervoer van autobussen. In 1966 werden nog 1200 bussen over gezet: nu bijna 2200, een toename van 83%. (Vorig jaar steeg het vervoer van autobussen met 45%). Aangezien het doorgaans om bussen met passagiers gaat, is een groot deel van het personenvervoer toe te schrijven aan het sterk ge stegen vervoer van bussen. Ook het vervoer van vrachtauto's gaf weer een flinke stijging te zien: van 27.732 naar 30.675. Een toename met 2.943 of 11%. (Toename vorig jaar 16%) Het rijwiel als gezond, geruisloos ver voermiddel zonder uitlaatgassen is weer in opmars, zo blijkt ook uit de TESO-cijfers. Er werden nl. 68.884 rij wielen over het Marsdiep gezet tegen 55.739. De toename was dus 24%. Vorig jaar werd nog een teruggang met 3% geconstateerd. Naast het gebruikelijke overzicht, waarbij de vervoerscijfers telkens pro centueel worden vergeleken met die van het jaar tevoren, houdt TESO nu ook een andere statistiek bij. Daarin wordt het vervoer in 1960 (toen de dienst nog onderhouden werd door de Kon. Wilhelmina, De Dageraad en de Dokter Wagemaker) 100% genoemd. Die 100% betekent dat 568.000 personen werd overgezet tegen 88.800 auto's (ge rekend in eenheden, zodat een vracht auto of bus meerdere eenheden verte genwoordigt). In 1961 steeg het percen- Vcrkeer omgeleid De folklorestichting hoorde tot de zaken en instellingen, die tegen de schutting op de Groeneplaats protes teerden. Gevreesd werd, dat er van de folklore-activiteiten weinig terecht zou komen. Dat valt nu erg mee, want dank zij de medewerking van de plaatselijke overheid mag tijdens de folklore-acti viteiten de rijweg worden afgezet, zo dat er toch wel plaats genoeg overblijft. Een der belangrijkste evenementen in het nieuwe programma is de Nationale schapenscheerwedstrijd. Op initiatief van de heer Bakker van „Scholleboe" werd vorig jaar al een wedstrijd ge houden, maar door intensieve propa ganda wil men het aantal deelnemers nu aanzienlijk uitbreiden, zodat de wedstrijd kan uitgroeien tot een groots nationaal gebeuren. Verder is het de bedoeling weer diverse drumbands en fanfarekorpsen bij de evenementen te betrekken. Het programma zal in grote trekken hetzelfde zijn als in het afge lopen seizoen. Vorig jaar is overigens niets terecht gekomen van het plan om dc viering per straat te organiseren, door gebrek aan medewerking. Ook het zoeken naar een centrale organisator bleef vruchte loos. Gelukkig kon de heer J. M. de Vries zich vrij maken en hij heeft veel (Zie vervolg pagina 2) tage van het autovervoer tot 112, in 1962 tot 131, in 1963 tot 143, in 1964 tot 188, in 1965 tot 233, in 1966 tot 291 en in 1967 tot 351. Het personenvervoer steeg in genoemde reeks jaren van 100 tot 237%.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1