(from 2Twartsjexels in het harL, Bouw van mosselverwaterplaats kan spoedig beginnen Moeten 2e woningbezitters belasting betalen? Gemeente doet beroep op schoolhoofden Ïf:.. r Vijf stemmen tegen duurdere schoolmelk Actie tegen toenemend vandalisme Gevraagd in Den Burg winkelpand De Waddenparel" K3P 1 Op zoek naar water jfRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 TEXELSE 81e JAARGANG No. 8238 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ltd.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lurg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 «e.juju Ihlil—■■M—MHBBBBraW—B—BMB—BE! Het gemeentebestuur heeft vergun ning gegeven voor de bouw van een mcsselvcrwatcrplaats in de polder 't Horntje. Het complex, bestaande uit diverse bassins, installaties en laborato ria, kost 4,7 miljoen. Het bovenstaande werd door loco-burgemeester J. Daalder meegedeeld aan het begin van de dins dagmiddag gehouden raadsvergadering. Zoals onze lezers zich zullen herin- 1 neren, zouden de mosselverwaterproe- ven aanvankelijk worden gehouden in Züricheroord bij Harlingen, Maar om dat het zeewater aldaar voortdurend van zoutgehalte verandert i.v.m. de nabijheid van de sluiten van de Af sluitdijk, werd besloten een andere plaats te kiezen. Tot grote teleurstel ling van de Harlingers, die hadden ge hoopt, dat de proeven tot vestiging van de mosselindustrie in deze streek zou den leiden. De polder 't Horntje vol doet wel aan de eisen, want door de Texelstroom is hier volop water met het juiste zoutgehalte beschikbaar. Om dezelfde reden was eerder ook de keus van het NIOZ op het Horntje gevallen. Naast het NIOZ (waar zuiver-weten- schappelijk onderzoek wordt uitge- voerd) verrijst dus nu in het poldert je een project voor toegepast wetenschap pelijk onderzoek. Met de technische voorbereidingen van de bouw houdt de Rijksgebouwendienst zich bezig. Het werk zal worden uitgevoerd door de N.V. Grontmij uit De Bilt. Vlotte besprekingen De eerste raadsvergadering van 1968 I had een bijzonder vlot verloop. Met de bespreking van de 36 agendapunten was nauwelijks een uur gemoeid. Van de heer J. C. Eelman uit Den h Burg was een beroepsschrift binnenge- I komen tegen weigering door B. en W. I van een door hem aangevraagd bouw- vergunning. Aangezien de behande- I lingsprocedure niet tijdig voor de I raadsvergadering kon worden afgewik- I keld, zal het beroepsschrift pas in de I komende raadsvergadering worden be- I handeld. Verder was een brief binnengekomen van de heer J. C. Dros met het verzoek het Ouwe Sunderklaasfeest voortaan telkens in het weekend te vieren. Als v" redenen had hij aangevoerd dat de i kcttervloot dim binnen is, dat familie- 'J leden en kinderen die aan de vaste wal v wonen, dan naar Texel kunnen komen en dat chauffeurs van expeditiebedrij- I ven de volgende dag niet of niet veel behoeven te rijden. De heer Daalder deelde mee dat de brief zou worden 9 doorgestuurd naar de Stichting Cultu reel Werk waar men er zich over zal beraden. De heer A. Bakker uit Den Burg had I het gemeentebestuur om een tegemoet- I koming gevraagd uit het doorstro- I mingsfonds. Deze was hem geweigerd I en tegen deze weigering ging hij nu in beroep. In zijn beroepsschrift somde hij een groot aantal bezwaren op, niet al- I leen tegen de weigering maar ook te gen de doorstromingsregeling in de hui dige vorm. Alvorens de brief ter af- I handeling aan de raad te geven zullen 'j B. en W. een onderzoek instellen naar I de aangevoerde bezwaren. Ook deze zaak komt dus later aan de orde. Scholen Eierland Naar aanleiding van vragen die in de vorige vergadering waren gesteld, I deelde de heer Daalder mee dat voor- I bereidingen zijn getroffen voor een on- derzoek naar het bestaansrecht van de I openbare lagere scholen van De Cocks- I dorp, Zuid- en Midden Eierland. Ver- I der zal worden nagegaan of in de toe- I komst het rioolrecht van de gebruikers I van de percelen inplaats van de eige naars kan worden geheven. Naar aan- I leiding van de scholenkwestie infor- I meerde de heer J. J. Westdorp (PvdA) in hoeverre de raad zal worden inge- I schakeld bij het peilen van de menin- I gen over het al dan niet voortbestaan I van scholen in Eierland. Hij I zou dat wel belangrijk vinden. De heer I Daalder zei dat momenteel een enquete I onder de ouders wordt voorbereid. Zij I krijgen een vragenformulier toegezon den en van de antwoorden hangt de verdere gedragslijn van het gemeente bestuur mede af. De heer Westdorp vroeg of de raad in de gelegenheid kon worden gesteld in het vragenformulier zo nodig wijzigingen of aanvullingen aan te brengen. De heer Daalder had daar geen bezwaar tegen. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft laten weten dat hij voor 1968 ac- coord gaat met de tarieven voor riool- geld en straatbelasting zoals die in de vorige vergadering door de raad wer den vastgesteld. (De raadsleden weken toen af van de voorschriften van de Mi nister.) Hij had er evenwel de voor waarde aan verbonden dat door de raad de toezegging wordt gedaan dat de ta rieven volgend jaar wel tot het door hem gewenste peil zullen worden op getrokken. De raad ging accoord met de gemeen telijke garantie op de rente en aflos sing van een door het Groene Kruis aan te gane geldlening van ƒ325.000, ten behoeve van de bouw van het ge zondheidscentrum. Zoals gewoonlijk bij dergelijke garanties hadden B. en W. tal van bepalingen en bedingen opge nomen. Zo was gesteld dat B. en W. aanwijzingen kunnen geven voor het sluitend maken van de begroting van het Groene Kruis waarna een aantal sancties werden genoemd voor het ge val het Groene Kruis onwillig zou zijn. Zo werd gesteld dat wanneer het be stuur onwillig zou blijven, het aan de gemeente een som van ƒ5000,zou verbeuren, waarvoor de leden van het bestuur die aan het desbetreffende be sluit hebben meegewerkt of zich daar tegen niet hebben verzet, ook na hun aftreden als bestuurslid, hoofdelijk aansprakelijk zijn. De heer J. Westdorp vond dat dergelijke voorwaarden zo niet mochten worden gesteld aan een vereniging als het Groene Kruis met haar sociale doelstellingen. De genoem de voorwaarden noemde hij voor hem en zijn fractie onaanvaardbaar. De heer Daalder wees erop dat men bij het geven van garanties nu eenmaal be paalde waarborgen moet scheppen. Met dezelfde voorwaarden is destijds ook Sint Jan akkoord gegaan. Uiteraard worden de regels pas toegepast bij wanbeheer of fraude, iets was men zich op het ogenblik niet lean voorstellen. De heer Westdorp bleef evenwel van mening, dat het wat hoffelijker gesteld had kunnen worden. Hoewel de meeste raadsleden er minder zwaar aan tilden, werden tenslotte toch enkele kleine wijzigingen aangebracht, waardoor het allemaal wat vriendelijker klonk zon der dat de voorwaarden hun kracht verloren. Schoolmelk Het voorstel om de gemeentelijke subsidie op de schoolmelk met tien cent per liter te verlagen werd aangenomen met de stemmen tegen van de PvdA- fractie en de heer P. Smit van de KVP. Mevrouw Koning-Bruin vond de ƒ4000,die B. en W. nu zouden uit sparen van zo weinig betekenis op het begrotingstekort van 4 ton, dat het on juist was er de schoolmelk mee te be lasten. „Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd", reageerde de heer Daalder, waarna hij nogmaals wees op de verhoging van de melkprijs en op het feit, dat het Centraal Schoolmelk1- comité te Rijswijk zelfs een ouderbij drage van 55 cent had geadviseerd. Texel blijft daar nu met de voorge stelde ouderbijdrage van ƒ0,45 per liter nog ruim onder. Mevrouw Koning- Bruin zei in dit geval het deskundig advies eens naast zich te willen neer leggen. „Ik hecht niet zoveel waarde aan wat dat comité suggereert. Ik ge loof, dat we hier onze eigen verant woordelijkheid moeten dragen". Mevr. Koning verwachtte dat de ouderbij drage tenslotte toch wel tot de geadvi seerde iprijs zou worden opgetrokken, getuige de aankondiging van B. en W. dat de situatie volgend jaar opnieuw zal worden bezien. Het overzicht van gemeenten, waarvan er slechts twee een hogere schoolmelksubsidie ver strekken dan Texel, had ook weinig indruk gemaakt op mevrouw Koning. „Het is misschien best mogelijk er nog twintig bij te zetten, waar een hogere subsidie wordt verstrekt. Het zegt mij zo weinig". Andere subsidies De heer P. Smit had in de vorige vergadering toen de schoolmelksubsidie werd besproken, betoogd, dat hij eerst wel eens een overzicht wilde hebben van alle mogelijke andere subsidies en bijdragen, die door de gemeente wor den verstrekt. Hij meende, dat er ver schillende bij waren, die nodig eens herzien moesten worden. Het gemeente bestuur had aan zijn verzoek gehoor gegeven, want aan het begin van de vergadering werd een formulier uitge reikt met een overzicht van de in de gemeentebegroting 1968 opgenomen bij dragen, contributies, lidmaatschappen en subsidies. B. en W. zijn voornemens om alle posten eens te bekijken om na te gaan of ze kunnen worden afgevoerd of verminderd. Aan bijdragen betaalt de gemeente totaal ƒ39.511,aan sub sidies ƒ316.721,Eventulele verande ringen in het subsidiebeleid zullen in de volgende gemeentebegroting tot uit drukking komen. De heer Westdorp trachtte het gemeentebestuur nog te bewegen met de verlaging van de sohoolmelksubsidies ook tot 1969 te wachten, maar daar voelde de heer Daalder niets voor. Het voorstel werd tenslotte in stemming gebracht, met het gemelde resultaat. Een toegevoegd agendapunt betrof de aanvraag om ontslag door mevrouw I. Burger-Bergstra, onderwijzeres te Oudeschild. Het werd haar eervol ver leend. Wagenmuseuin Akkoord ging men met het voorstel om aan de Vereniging voor Vrienden van het Paard een gebouw met onder grond in erfpacht te geven aan het Ho gereind te De Waal, en wel tegen de symbolische canon van ƒ10,per jaar. De Paardensportvereniging is voorne mens het wagenmuseum uit te breiden. Het museum kon destijds, op 14 mei 1965 geopend worden, nadat B. en W. besloten hadden het perceel Hogereind 6 tegen het symbolische bedrag van ƒ1,,per jaar te verhuren. Het bezoek aan het museum ontwikkelde zich bo ven verwachting. Het eerste jaar wer den 3600 bezoekers geregistreerd, het tweede jaar 4500, en het afgelopen jaar 3500. De beschikbare ruimte schiet evenwel tekort om alle in het bezit van de vereniging zijnde stukken behoor lijk te exposeren. Verdere aanvulling van de collectie is mogelijk uit schen kingen en tegen zeer geringe vergoe dingen o.a. met diverse landbouwwerk tuigen voor paarden, ploegen en zelf- binders, die nu niet meer in gebruik zijn en over enkele jaren ongetwijfeld door verwaarlozing geheel zullen zijn verdwenen. Ook de gemeentelijke paar- denbrandspuit kan een plaats in het museum krijgen, terwijl het bestuur verder streeft naar samenwerking met het rijtuigenmuseum te Leek, waardoor van tijd tot tijd uit dit museum een rij tuig kan worden geleend. Voor dit alles is uitbreiding van het museum nodig. Door gemeentearchitect G. v.d. Struijs werd reeds een verbouwingsontwerp gemaakt. De uitbreiding meet 15 x 11,70 meter. Het is een eenvoudig ge bouw, dat ƒ15.000,zal kosten. Door het Comité voor Zomerzegels wordt reeds ƒ5000,gedekt. De vereniging kan het resterende bedrag bij de bank lenen, waar tegenover de vereniging echter over een erfpachtrecht moet beschikken. Aan dit verzoek wilde de raad gaarne voldoen. Op advies van B. en W. werd echter ook het bestaande oude gebouw met voorerf in de erf pachtsovereenkomst betrokken. Het merendeel van de grond achter het ge bouw is als schooltuin in gebruik bij de o.l. school van De Waal. Het hoofd maakt tegen verkleining van de opper vlakte echter geen bezwaar. B. en W. hadden in aanmerking ge nomen, dat de vereniging door de 'stichting van dit museum een meer dan normale prestatie heeft geleverd en dit grotendeels op eigen kracht heeft ge daan. (De jaarlijkse subsidie van ƒ250,dekt maar een fractie van de kosten). Daarom wilde men gaarne het perceel in erfpacht geven tegen de ge noemde lage canon. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 et incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Westdorp een parkeerverbod te willen instellen voor de linkerzijde van het Hogereind te De Waal, gerekend vanaf de kerk. Omdat nu aan beide zijden auto's geparkeerd worden is het vooral 's zomers bijzonder moeilijk om er door te komen. De heer Westdorp drong er voorts op aan spoed te betrachten met het opnieuw plaveien van de straten m De Cocksdorp. In verband met de fi nancieringsregeling ervan is het van belang dat het werk voor 1 juli z'n be slag krijgt. De heer Daalder deelde mee, dat de voorbereidingen druk gaande zijn. Ook wordt gewerkt aan de zg. Krimpenerwaardkruisingen, waar door enkele kruispunten van de Pont- weg aanzienlijk veiliger zullen worden. „Ik ben niet altijd tegen verhogin gen", aldus de heer Westdorp, alvorens hij vroeg of op Texel kan worden over gegaan tot belastingheffing op tweede woningen. Er zijn op Texel zeer veel huizen, eigendom van mensen van het vasteland, die slechts enkele maanden per jaar worden bewoond. In tegenstel ling tot toeristenbelasting is een derge lijke belasting bij de wet mogelijk. Di verse gemeenten heffen al belasting van tweede-woningbezitters. De heer Gernaat vroeg aandacht voor de ölechte toestand van de weg nabij De Bocksberg, de Noodslachtplaats en de vuilnisstortplaats. De heer F. Standaart stelde voor de lijst van subsidies en bijdragen, die aan de raad was verstrekt door een com missie te laten behandelen. Bij verschil lende posten zal nl een uitvoerig on derzoek nodig zijn om te kunnen bepa len of afvoeren dan wel vermindering gewenst is. De heer Westdorp merkte op, dat ook de BB wel bij het lijstje kan worden gezet. Wat hem betrof kon deze post wel worden geschrapt. Door de jeugd wordt jaarlijks op Texel voor vele duizenden guldens aan openbare eigendommen vernield of be schadigd. Vooral verkeersborden moe ten het ontgelden. Het gemeentebestuur heeft zich met een brief tot de hoofden, resp. directies van alle Texelse scholen gericht met het verzoek de jeugd op het gevaar hiervan te wijzen. Het schrijven luidt aldus Het zal u bekend zijn, dat het de laatste jaren met name vooral ge durende de zomermaanden herhaal delijk is voorgekomen, dat door de jeugd verkeersborden werden bescha digd of zelfs geheel vernield. Gelukkig is het niet steeds de Texelse jeugd, die zich aan dit soort vandalisme heeft schuldig gemaakt. Het zal een ieder dudelijk zijn, dat vernieling van dergelijke borden de verkeersveiligheid voortdurend, doch vooral gedurende het zomerseizoen wanneer Texel overspoeld wordt door toeristen, die hier volkomen onbekend zijn .ernstig in gevaar brengt en zelfs mensenlevens kan eisen. Graag doen wij daarom een dringend beroep op U en verder op allen die met jongeren in aanraking komen om de jeugd te wijzen op de ernstige gevolgen, welke uit genoemde vernielingen kun nen voortkomen. Wij weten, dat de Texelse jeugd ver antwoordelijkheidsgevoel bezit en ver trouwen, dat zij voor de volle honderd procent zal meewerken om de veilig heid van het verkeer zo groot mogelijk te doen zijn. ieder weekend geopend Een beeld van de werkzaamheden aan de Langwaalderweg, waar het PWN een proefboring heeft laten uit voeren. Zoals bekend heeft men met de pulsinstallatie een diepte bereikt van 150 meter. Het zoute water, dat op deze diepte wordt aangetroffen, is waar schijnlijk geschikt als „grondstof" voor de drinkwaterfabriek, die het PWN noodgedwongen zal bouwen om in het komende watertekort te voorzien. In het boorgat worden nu pijpen neerge laten; van zes verschillende diepten worden watermonsters opgepompt om op geschiktheid te. worden onderzocht. te koop of te huur, op kortere of langere termijn. Brieven onder nummer 96 aan bureau Texelse Courant. NARE GEBEURTENIS OP VERJAARDAG Jeannette de Visser uit Den Burg denkt met weinig plezier aan haar acht ste verjaardag, woensdag j.l., terug. Om half vier 's middags stak ze op 17 me ter afstand van het zebrapad bij de CVO-«chool onverwacht de Wilhelmi- nalaan over, vlak voor een door de heer J. v.d. Werve uit De Cocksdorp bestuurd busje. De aanrijding was on vermijdelijk, maar het ongeluk had toch een tamelijk goede afloop. Jean nette liep alleen een blauw oog, wat schaafwondjes en lichte kneuzingen op. UITVOERING FANFARE OP 10 FEBRUARI Zaterdagavond 10 februari (niet op 17 februarigeeft het Koninklijk Texels Fanfarekorps de jaarlijkse uit voering in de Burgemeester De Koning hal. Zoals gemeld kunnen bejaarden, die daartoe de wens te kennen geven, van gratis autovervoer gebruik maken. Opgave bij de heer L. v.d. Wulp of ,F. Zegel. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot de heer Jan Vonk, thans woonachtig te Loosdrecht, slaagde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam voor het candidaatsexamen Economie. NS verandert onverwacht treinenloop TESO MOET WINTERDIENSTREGELING WIJZIGEN De N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft de N.V. TESO in een lastig parket gebracht door onverwacht haar oor spronkelijk aangekondigde winter- dicnstregeling te herzien. Vooral in de kop van Noordholland zullen de treinen ingaande 29 september a.s. op andere tijden gaan lopen. De treinen in Den Helder zullen met ingang van deze datum op 24 minuten na het hele uur aankomen en zes minuten na het uur vertrekken. TESO is daardoor gedwon gen om de oorspronkelijk in overleg met de NS opgemaakte bootdienstrege ling te wijzigen. Om een gunstige aansluiting te krij gen zullen de boten ingaande 29 sep tember 1968 op andere dan de gebrui kelijke tijden afvaren. De nieuwe win- terdienstregeling zal zo spoedig moge lijk worden vastgesteld en bekend ge maakt. Vervelend is dat reeds duizend exemplaren van de oorspronkelijk ge plande dienstregeling (ingaand 29 april 1968 tot en met 27 april 1969) zijn ver spreid. Deze regeling geldt dus slechts tot 28 september 1968.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1