AGENDA Christelijke muziekvereniging „Excelsior" bestaat 60 jaar w Dam po Hedenavond concert in Gereformeerde Kerk Geef enorm voor een uniform TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 AFSLUITING VAN WEGEN Medegedeeld wordt dat, met ingang van maandag 5 februari a.s., de Mul derstraat te Oosterend enige tijd ge sloten zal zijn voor alle verkeer i.v.m. bestratingswerkzaamheden. INGEKOMEN PERSONEN Bertus J. Markus, met echtgenote, van Stolwijk, Hortensialaan 1 naar Den Burg, Stenenplaats3; Josephina M. A. Visser, van Verenigde Staten, naar Den Burg, Elemert 18; Hermannes Se- gers, met echtgenote, van Haastrecht, Jan van Arkelstraat 2, naar Den Burg, Stenenplaats 3. OOSTEREND „Er was hier nooit wat te doen. Toen kwam er een onder wijzer, meester Pool. Die was een groot muziekliefhebber en hij zei: jongens jullie moeten hier zelf een muziekvereniging oprichten. Wij vonden dat een mooi idee, maar waar moesten we de centen vandaan halen? Maar daar was een oplossing voor. We hebben toen in het hele dorp gecollecteerd en daarbij haalden we ƒ500,op. De rest van het benodigde geld kwam er door uitgifte van renteloze aandelen. Toen konden we beginnen". Zó herin nert de heer Dirk Trap zich de oprichting van de Christelijke Muziekvereni ging „Excelsior", 60 jaar geleden. De vereniging, destijds nog harmonie, startte met 20 leden. De toen 20-jarige Dirk Trap was een der jongsten. Hij bleef de vereniging de 43 volgende jaren trouw en weet dus over het reilen en zeilen in die periode heel wat te vertellen. Over de diverse goede en minder goede dirigenten, over perioden van malaise en vooruitgang, en over de vele concoursen waaraan „Excelsior" deelnam. Hij moet het voor het grootste gedeelte uit zijn geheugen putten, want notulen en jaarverslagen uit de eerste periode zijn in de loop der jaren zoekgeraakt. Maar als men het „Excelsior" van nu door Oosterend ziet marcheren (inclusief drumband meer dan 70 man!) dan is het duidelijk, dat de vereniging op het ogenblik een periode van ongekende voorspoed doormaakt. Dat is des te opmerke lijker in het licht van de huidige tijd, waarin voor fanfarekorpsen geen plaats meer lijkt te zijn. Fanfaremuziek is niet meer „in" en de bestaande korpsen hebben door gebrek aan jong bloed de grootste moeite om zich staande te houden. Goede verhoudingen We vragen naar het geheim van het Excelsior-succes. Waarom verkeren de andere Texelse korpsen in een ernstige crisis? Kuik weet er het antwoord niet op, maar hij veronderstelt, dat een be paalde inslag wel een rol speelt. Van groot belang is volgens hem ongetwij feld de goede verhouding onderling, de wil om zich samen actief te vermaken. „De repetities verlopen altijd prettig. Er wordt wat van de muzikanten ge vraagd, maar niet te veel. Je kunt een eenvoudig man zonder theoretische op leiding van betekenis niet de technisch moeilijkste stukken laten spelen. Van belang is ook dat in het repertoire veel eigentijdse muziek wordt opgenomen. Toen voorzitter J. Daalder vorig jaar op de muziekuitvoering van Excelsior sprak over het groeien en bloeien van het korps, zei hij terloops, dat het leuk zou zijn als er ook eens iets door de burgerij van Oosterend voor de mu ziekvereniging Excelsiorwerd ge daan. „Wat zou het prachtig zijn als de burgerij eens een actie op touw zette om dit grote korps een uniform te geven", waren zijn woorden. Na afloop van de uitvoering meldde de heer P Riemens zich. Hij wilde wel iets organiseren. De heer Riemens stichtte daarop een actiecomité, dat uit de volgende personen bestaat: mevr. Ellen-van der Berg; mevr. De Boer- Tiesma; mevr. Daaider-Bremer en ver der de heren P. Riemens, F. Mulder en Sinds 1960 beschikt „Excelsior" ook over een drumband, die aan het geheel een bijzon der feestelijk en imposant cachet geeft. De band staat onder leiding van tambocr-maitre Ed Vonk en heeft Jan Bejjcrt als muziek- instructeur. Op de bovenste rij ziet men de majorettes,die sedert kort over een fraai uniform beschikken; ook de andere bandlcdeu zijn in stijlvol uniform gestoken, wat van het fanfarekorps (nog) niet gezegd kan worden. Van links naar rechts: Paula Trap, Kokkie Timmer, Marja Dros, Annie Trap, Beppy Eelman, Willy Mcdcma, Lia Vonk, Rietje Trap, Ineke Daalder en Mcinie Timmer. Middcnrij: Dicky Trap, Ko Timmer, Wim Timmer (voorzitter), Henk Bcijert, Wim v.d. Berg, Lody Trap, Ina Mcdema, Jaap Dros, Ineke Ellen, Kees Riemens, Lida Vlaming, Jan Daalder, Alie Bcijert en Ed Vonk. Voorste rij: Annic Drijver, Lyda Trap, Pia v.d. Vis, Rietje Trap, Ellen Trap, Louise Bcijert, Jullert Blom, Arie Mcdema en Grcctje Vlaming. L. van der Zee. Zij hebben zich tot doel gesteld in de kortst mogelijke tijd alle leden van Excelsior in een uniform te steken. Maar of het lukken zalDat hangt af van de Oosterenders. Het comité zal verschillende acties ondernemen. In Oosterend en wijk O zijn deur aan deur stencils rondge bracht met de oproep: Geef enorm voor een uniform. Het is de bedoeling, dat men zater dag 2 februari begint met een lijst- collecte in Oosterend en Wijk O. Ge woonlijk is het bij een lijstcollecte zo, dat alleen het hoofd van het gezin te kent, maar gehoopt wordt, dat ook de kinderen zich niet onbetuigd zullen laten. Het is de bedoeling, dat dit actie comité komend voorjaar en zomer nog diverse andere activiteiten zal ont plooien. Er is al besloten, dat als de actie slaagt, het comité zal blijven bestaan om af en toe iets te organiseren voor Excelsior, om zodoende de verenigings kas te spekken. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. NIEUWE VOORZITTER VOOR VRIENDENKRING TEXEL Tijdens de zaterdag gehouden be stuursvergadering van de „Vrienden kring Texel" is als voorzitter benoemd de heer Mr. Jan Korf, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De algemene ledenvergadering der vereniging zal op 20 april 1968 in Alk maar worden gehouden. Maar voor „Excelsior" is het hoog conjunctuur en dat men het 60-jarig jubileum in de allerbeste stemming en vol trots herdenkt, is dus wel begrijpe lijk. Vanavond zal in de Gereformeerde Kerk te Oosterend het jubileumconcert worden gegeven en in het komende na jaar zal een revue worden opgevoerd. Als gevolg van zijn minder goede ge zondheid is Dirk Trap niet in staat het concert te bezoeken, maar beluisteren zal hij het wel, dank zij de radiolijn. In het huidige Excelsior zijn geen leden meer, die nog over de oprichting weten mee te praten. Maar er zijn wel diverse muzikanten, die al meer dan 25 jaar hun partijtje meeblazen. De heer J. Krotje bijvoorbeeld doet al 30 jaar mee en de heer P. Bakker zelfs al 48 jaar. Bij Bakker is het musiceren familie traditie. Zijn zoon blaast ook mee en diens 8-jarige dochtertje Betty is het jongste, veelbelevende lid van „Excel sior". Ook de heer J. Daalder hoort tot de oud-gedienden. Hij is zelfs al 35 jaar voorzitter. Trots Bijzonder trots op „zijn" korps is de heer A. Kuik, sinds vier jaar dirigent van „Excelsior". De laatste tijd is de vereniging snel gegroeid. Zo groot is de stroom nieuwe leerlingen, dat alle be schikbare instrumenten in gebruik zijn. Zelfs heeft men er enkele moeten hu ren en aangezien de groei nog onver droten voortgaat, zal men er binnen kort instrumenten moeten bijkopen. Dat komt dan een jaar nadat „Excelsior" zich van een splinternieuw instrumen tarium voorzag in lage zetting waarmee tienduizenden guldens waren gemoeid. „We spelen nu in de eerste afdeling", vertelt de heer Kuik. „Daarin haalden we vorig jaar bij het concours een dikke eerste prijs. Dat is een bewijs dat je in die afdeling inder daad thuishoort en ik voel er op het ogenblik weinig voor om naar een ho gere afdeling door te drukken. Die stroom nieuwelingen vind ik enorm, maar in het korps zijn het jonge twijg jes, die je niet te zwaar mag belasten; voorlopig houden we het maar op de eerste afdeling". Kijk maar naar het programma voor vrijdagavond. Dat vermeldt naast ty pisch geestelijke nummers, waarmee „Excelsior" zich als christelijke vereni ging in hoofdzaak bezig houdt, num mers als „Teenager fantasie" van Everaarts. Daar stonden ze eenst wat onwennig tegenover, maar nu vinden zelfs de oudere leden het geweldig". Hard werken De heer Kuik is goed is spreken over de inspanning, die de Excelsior-mensen zich willen getroosten om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. „Er wordt hard gestudeerd. Er zijn er die elke dag anderhalf uur oefenen. Dat hoor je onmiddellijk. Voor een dirigent is dat natuurlijk buitengewoon prettig. Ik kan ze zeggen hoé het moet, maar zij moeten het tenslotte doen". Dirigent Kuik wil het onderricht dat hij aan „Excelsior" geeft nog wat ver diepen door ook theorielessen te geven. „Het is zo makkelijk als ze wat muziek onderwijs hebben gehad. Dat zie ik aan de jonge leden, die van de muziek school komen. Van die opleiding heb ben ze enorme steun". Kenmerkend voor de goede geest in het korps is ook de moeite, die ervaren leden zich ge troosten om anderen op te leiden. Een heel verdienstelijk man is de heer P. Bakker jr., die er bijna elke avond mee bezig is. Wat de theoretische opleiding betreft is de heer Kuik bijzonder blij met de benoeming van de heer Heertjes als directeur van de muziekschool Het jubilerende „Excelsior": Bovenste rij, van links naar rechts: B. Bremer, M. Kuiper, J. Vlaming, P. Bakker jr., W. Bcijert, M. Mcdema, C. G. Vlaming, mej. J. Dros, mcj. F. Timmer, W. Timmer en mej. N. Trap. Tweede rjj: voorzitter J. Daalder, D. Mcdema Dzn., E. Boon, J. Kuik, J. W. Gombert, J. Krotje, W. L. Bakker, II. Visser, D. Mcdema Ezn., G. Kuik, mevr. Kuik-Eclman, mcj. T. Vlaming, dirigent A. Kuik. Derde r(j: J. Eel man, P. Bakker sr., S. Kooi, J. Stark, B. Vlaming, W. Bakker, L. Beijert en E. Mede- ma. Voorste rij: Douwe Mcdema Mzn., Betty Bakker, Gerrit van Stricn en Fenuny Kuik. Texel. Omdat die als hoofdinstrument trompet speelt. Als hij het enthousias me voor kopermuziek op zijn leerlingen weet over te dragen, kunnen de Texelse korpsen daar alleen maar voordeel van hebben. VERTROKKEN PERSONEN Frouwkje T. Braaksma, met gezin, van Den Hoorn, Klif 7 naar Den Hel der, Pieter Mulderplantsoen 115; Mar- garetha J. Slikker, van Den Burg, Bea- trixlaan 84 naar Amsterdam, Ooster park 13 HI; Jacob Wijna, van Den Burg, Molenstraat 44 naar Sint Pancras, Be- nedenweg 86. DE DOKTER EN HET SLANGETEKEN Veel artsen hebben op de voorruit van hun auto's een plaatje, waarop de afbeelding staat van een slang die zich om een staf slingert. We weten allen dat dit beschouwd wordt als het artsen- teken. Overal waar men dit symbool aantreft duidt dit op de medische tak der wetenschap. Ongetwijfeld zullen velen zich wel eens afgevraagd hebben wat die slang om de staf daarmee te maken heeft. Het is een zer oud symbool, dat stamt uit het klassieke Griekenland. Daar kende men in de mythologie Aescula pius, de zoon van de god Apollo. Deze Aesculapius werd beschouwd als de god der geneeskunde en in de afbeeldingen droeg hij een staf in de hand waarom heen een slang gewikkeld was. De slang was namelijk aan hem gewijd. Volgens de mythe werd de jonge Aesculapius door zijn vader aan de cen taur Ghiron toevertrouwd en deze voedde hem op en onderrichtte de jon ge god in de geneeskunde. Hij genas zieken en wekte ook doden weer tot leven. Dit maakte de oppergod Zeus bijzonder afgunstig en hij doodde Aes culapius met zijn bliksem. In het oude Griekenland waren op verschillende plaatsen prachtige heilig dommen, waar men Aesculapius ver eerde en waar ben genezing kon vinden voor ziekten. Het klassieke symbool van Aescula pius, de slang om de staf, werd door de medici aLs artsenteken overgenomen. JL. BIJ VERKOUDHEDEN HU«TCH GtHovnco VOOR VADER, MOEDER EN KIND Vijjdag 2 februari 1968 Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief", 20.00 uur. Oostcrend, Gereformeerde Kerk, jubileum concert Excelsior. Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, Dag- vergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting, aanvang 10.00 uur. Zaterdag 3 februari Den Burg, De Oranjeboom, Toneelavond van de Ver. van Oudleerlingen met het stuk „De Snoek". Dinsdag 6 februari Oosterend, Kerkekamer Herv. kerk, vergade ring Herv. Mannenvereniging. Den Burg, Oudere en jongere Doopsgezinde Zusterkring samen. Vertoning van dia's door mevr. Tiessen-Spaans over haar reis naar Joegoslavië. Woensdag 7 februari Den Burg. Bibliotheek. Voorleeshalfuur voor de 1c en 2e klassen der lagere scholen, van 4 tot half 5. Vrydag 9 februari Den Burg, Zaaltje bij Doopsgez. kerk Den Burg. Gcmcenteavond. Spreker Kap Boiler man over „Het pastoraal concilie", aanvang 8 uur. Zaterdag 10 februari Eierland, „De Kievit", schooltoneelvoorstelling Midden-Eierland, met het stuk „In de Ver gulde Os", een klucht van Joh. Blaaser, aan vang 8 uur. Den Burg, Burg. De Koning-hal, Uitvoering Kon. Texcls Fanfarekorps. DAT WONDERLIJKE JAAR 2000 Ieder zijn eigen televisiestation Over de manier waarop wij in het jaar 2000 zullen leven zijn al heel wat veronderstellingen gemaakt en voorlo pig lijkt veel nog op fantastische toe komstromans, maar in ons hart weten we eigenlijk wel, dat in de ons nog res terende 32 jaar er vooral op weten schappelijk en technisch gebied heel wat kan gebeuren en veranderen. Wan neer we zien hoe snel de ontwikkeling in de laatste 25 jaar is gegaan, dan be grijpen we, dat in 2000 er inderdaad heel veel van al die fantastische toe- komstveriialen werkelijkheid zal kun nen zijn. Daarom klinkt het echt niet zo dwaas wanneer de voorzitter van Radio Cor poration of America ons voorspelt, dat in dat beruchte jaar 2000 iedereen met een televisie zend- en ontvangstation in zijn zak loopt, waardoor hij op elke willekeurig moment in staat is om visueel en auditief met ieder ander in contact te treden. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Het gemeentebestuur verleende in de afgelopen maand aan de volgende per sonen en instellingen de daarbij om schreven bouwvergunning: De heer G. Witte te Den Burg, voor de bouw van een garage-berging aan de Burdetstraat; de heer C. Bakker Czn. te De Waal, voor de vernieuwing van een landbouwschuur aan de Westerboers- weg; de heer P. J. Witte Czn., voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Hertogenboschweg; de heer M. Witte te Oosterend, voor de verandering van een achtergevel (O 177); de heer W. Koning te Oudeschild S 22a, voor de bouw van een kippenhok; de Doopsgez. gemeente voor de bouw van een wc bij de kerk in de Kogerstraat; Daalders Supermarket te De Koog, voor de ver andering van de voorgevel aan de Dorpsstraat; de heer C. Timmer te Oos terend, voor de bouw van een kamp huisje nabij De Slufter; de fa. Drijver te Den Burg, voor de bouw van dertien kamphuisjes aan de Californiëweg; de heer A. J. Hillen te De Koog, voor de verandering van zijn zaal (Dorpsstraat, hoek Pamassiastraat); de heer S. Ren tenaar te Oosterend, voor de uitbrei ding van zijn woonhuis aan de Peper straat; de heer A. J. de Smidt te Oos terend, voor de verandering van zijn woonhuis (O 120c); de heer S. Lange- veld te Den Burg, voor de verandering aan de gevel Stenenplaats 2; de heer M. Boon te De Cocksdorp, voor de bouw van een bedrijfsgebouw aan de Vuur- torenweg; de heer M. de Wit te De Cocksdorp, voor de bouw van een land bouwschuur; de heer A. M. Keijser te Den Burg, voor de verandering van een woonhuis aan de Beatrixlaan; de heer A. v.d. Knaap te Oosterend, voor de bouw van een garage; de heer M. Reij te De Waal, voor de verandering van een woonhuis aan de Polderweg; de he,er J. J. Zijm te Den Burg, voor de verandering van een woonhuis aan het Schilderend; de heer J. de Wit te Den Burg, voor de verandering van een winkelpand aan de Weverstraat; de heer J. Boon te De Cocksdorp, voor de bouw van een woonhuis aan de Koger straat; de heer G. de Jong te Oude schild, voor verandering van zijn wo ning aan 't Buurtje; de heer F. Lange- veld te Den Burg, voor de verandering van zijn hotel aan de Dorpsstraat te De Koog; de heer S. Witte te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis aan de Boogerd; de heer G. C. Wolse te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Wilhelminalaan; de heer R. Vla ming te Oosterend, voor de verandering van een woonhuis aan de Julianastraat te Den Burg; de heer C. R. Alkema te De Koog voor de bouw van een kan toor en garage aan de Boodtlaan; de h,eer C. J. Visman te De Cocksdorp, voor de verandering van een gevel aan de Schoonoordsingel; de heer F. J. Kac- zor te De Koog, voor de uitbreiding van zijn cafetaria aan de Boodtlaan; de Bouwfinancieringsmaatschappij Noord holland te Bloemendaal, voor de bouw van een kamphuisje aan de Californië- weg; de heer H. Boon te De Cocksdorp, voor de uitbreiding van zijn woonhuis aan de Vuurtorenweg, en de heer N. Dros te Oosterend, voor de bouw van een rundveestal te O 19.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5