Een moderne bank biedt u veel. Maar misschien miste u toch nog iets. Misschien dit het statussymbool de bank waar ook zich thuis voelt FILMNIEUWS HET NMB/PS PAKKET. Een pakket vol bankdiensten. Dat is bijvoorbeeld een salarisrekening met 31/2% rente en de mogelijkheid van een maand salaris extra als gezinskrediet. Dat is keuze uit zeer gunstige spaarre gelingen met een hoge rente, tot zelfs 6%. Dat is geld voor u laten ontvangen en betalingen voor u laten verrichten. Dat is, dat is zoveel... En daar voegt nu onze NMB nog een heel belangrijke dienst aan toe. De Persoonlijke Service! Vraag gratis het NMB/PS Pakket! De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pak- BANKBON VOOR NMB/PS PAKKET DE LAATSTE LITERS Een paar dagen geleden was ik op een bedrijf, waar de veehouder me ver telde, dat hij niet helemaal tevreden was over de produktie van een aantal pas afgekalfde koeien. Nu zal dit wel meer voorkomen. Bedoelde veehouder meende echter, dat bedoelde dieren er zó voorstonden, dat ze meer beloofden dan er onder vandaan kwam. Ook dat zal geen zeldzaamheid zijn. Aan de krachtvoergift kon het z.i. niet liggen. En toen mij verteld werd wat die krachtvoergift was, kon ik het daar wel mee eens zijn. Mogelijk zou door opvoering van de hoeveelheid krachtvoer de melkgift nog wel iets ge stegen zijn, maar het is de vraag of dit betaald zou worden. Welke oorzaak We zouden niet graag beweren, dat in een dergelijk geval de oorzaak altijd aan te wijzen is. Toch meen ik het te moeten wagen om in dit geval wel in een bepaalde richting te wijzen, hoewel ik er van overtuigd ben, dat het zo langzamerhand een oud verhaal wordt. We hebben niet alleen de melkkoeien, maar ook het ruwvoer bekeken. Er werd op dat moment herfstkuilgras ge voerd. Voor een herfstkuil zeker geen slecht materiaal, maar we konden het beslist niet vergelijken met een goede voorjaarskuil. Het hooi, dat gevoerd werd, was al enkele jaren oud. Waarschijnlijk was het bovendien zeer matig gewonnen. Het zat onder in het vak en was al enkele jaren blijven zitten. Op zichzelf was het niet onjuist om dit hooi nu maar eens een keer op te ruimen. Maar het staat voor mij wel vast, dat het nu juist dit ruwvoer is, dat er schuld aan heeft, dat de laatste liters melk er niet komen. De top van de pro ductie moet komen door prima ruw voer. En zowel -kuilgras en hooi waren in dit geval van zeer matige kwaliteit. Of dit nu een veroordeling van de werkwijze van deze veehouder is? Ik pas er voor om dit te beweren. Daar voor ken ik de kwaliteiten van deze boer te goed. Toch meen ik, dat het de moeite waard is om eens na te gaan of er mogelijkheden zijn om dit hooi op een minder schadelijke manier kwijt te raken. Eén mogelijkheid 0.p bedrijven, waar de koeien in het voorjaar 's nachts lang op stal komen, of bedrijven, waar ze zelfs de hele zomer 's nachts op stal verkeren, is het goed de dieren 's nachts wat hooi te geven. Aan dit hooi worden geen hoge eisen gesteld. Vooral in het begin van de weide- periode krijgen de dieren als het goed is, prima materiaal, waar vrijwel alle stoffen, die nodig zijn voor een melk koe, aanwezig zijn. Het verstrekken van wat hooi heeft dan meestal geen andere bedoeling dan het geven van wat droge stof. Daarvoor kan hooi van mindere kwaliteit op dat moment bijna even goed zijn als goed hooi. In ieder geval zal de schade veel minder groot zijn dan in het geval, dat hiervoor werd be schreven. NIET BEGREPEN Er zijn bepaalde zaken, die moeilijk overkomen. Dat blijkt weer na ons arti keltje over de grootte en de oppervlak te van de bedrijven. Enkele lezers me nen tch weer, dat in dit artikeltje ge zegd wordt: „Bedrijven, die niet groter zijn dan 15 ha. kunnen er wel mee op houden". Ook na herlezing kan ik er dit beslist niet uit halen. Naar ik meen heb ik in dit artikeltje wel heel sterk de nadruk gelegd op het belang van goed vakmanschap. Dit goede vakmanschap betekent ook, dat zo iemand heel lang mogelijkheden vindt om het bedrijf toch rendabel te houden. Goed vakmanschap betekent dan ech ter iets meer, dan alleen het goed op de hoogte zijn van veeverzorging, teelt van akkerbouwgewassen en al die za ken, die je landbouwkunde zou kunnen noemen. Deze boer moet tegelijk ook ondernemer zijn. En juist dat onderne mer zijn stelt hem in staat wegen te vinden om het bedrijf te vergroten. Een paar mogelijkheden Vergroting van het bedrijf door aan koop of pacht van grond is nog altijd een zeer aantrekkelijke methode. Het is is echter op dit moment een zeer moei lijke weg. De grond ligt niet voor het grijpen. Het valt me echter wel eens op, dat er heel wat boeren zijn, die over de moeilijkheid van oppervlaktevergroting spreken, terwijl de mogelijkheden op de aanwezige grond nog lang niet uitge buit zijn. Zo lang de stikstof bemesting op gras land nog geen 250 kg. zuivere stikstof per bunder is, is er nog geen aanleiding om te beweren, dat er geen mogelijk heden zijn voor vergroting van het be drijf. En we zouden niet graag bewe ren, dat die 250 kg. stikstof per bunder het eind is. Als op bepaalde bedrijven de verhou ding tussen het melkvee en het jongvee zodanig is, dat er belangrijk meer jong vee op het bedrijf is dan melkkoeien, dan is ook hier nog een mogelijkheid van bedrijfsvergroting. Als het gras, dat in de magen van het jongvee te recht komt, voor melkvee wordt be stemd, wordt het bedrijf groter, d.w.z. de rentabiliteit wordt beter. Ieder jaar zijn er op ons eiland mo gelijkheden voor aankoop van ruwvoer in de vorm van hooi, aardappelen, bie ten, bietenkoppen en -loof, enz. Ik geef direct toe, dat het niet de meest aan trekkelijke methode is voor bedrijfs vergroting, maar het kan voor bedrij ven, die geen andere mogelijkheid heb ben om meer vee te gaan houden, ze ker een methode zijn. Als laatste mogelijkheid wil ik ook nog noemen de wijziging in de verhou ding tussen het aantal schapen en het aantal melkkoeien. Hoewel de schapen houderij de laatste jaren zeker niet slecht floreert, ben ik toch van mening, dat vervanging van schapen door melk koeien vrijwel altijd verhoging van het inkomen betekent. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 30 januari 1968 Geboren; Hendrik, zv. Ane Huisman en Henrica C. M. Steneker; Hanna Geertruida, dv. Pieter de Wit en Irene J. M. Roeper; Klaas Jan, zv. Johannes Daalder en Trijntje Steinvoorn; Corne lls Hendrik, zv. Hendrik Th. Koorn en Petronella M. Wijgergangs; Sjirk Jacob zv. Arie Brans en Aafke Huitema. Ondertrouwd: Willem Eelman en Maria A. Trap; Jan H. Raven en An neke van der Schans. Overleden: Elisabeth van Heerwaar- den, ev. Smit, oud 73 jaar. De Engelse jager Marchant wordt door de primitieve Kulnaka's gevangen genomen en komt terecht in een para dijselijk gebied, waar hij de blonde Saria ontmoet. Beiden worden echter gevangen genomen door de donker harige Amazones, die hen meenemen naar hun wrede koningin. Aldus de aanvang van de film „Dc wreedste aller Amazones", die zaterdagavond en zondagmiddag in het City-theater draait. Marchant weigert als de wrede koningin hem vraagt haar te helpen het land te regeren. Maar Sara haalt hem over op de avances in te gaan om zo doende een slavinnenopstand mogelijk te maken. De koningin komt er achter en laat Marchants opsluiten. Maar de bewakers weet hij tot verzet te brengen en hij is net op tijd om Saria te redden, die anders aan de duivels zou zijn ge offerd. De wrede koningin krijgt haar verdiende loon en de Engelse jager houdt aan het avontuur een lief meisje over. (In kleur toegang boven veer tien jaar). Mensen met sterke zenuwen kunnen zondag- en dinsdagavond hun hart op halen, want dan wordt „Frankenstein schiep een vrouw" vertoond. Baron Frankenstein experimenteert met zijn assistent Dr. Hertz om de ziel van dode mensen over te brengen in andere lichamen, Christina is een lelijk meisje uit het dorp, waar alleen Hans aan dacht voor heeft, wordt door Franken stein tot een schoonheid gemaakt. Dat gebeurt nadat Hans, verdacht van moord, wordt geëxecuteerd en de krankzinnig geworden Christina zich in de rivier heeft geworpen. Frankenstein leent het lichaam van Hans uit het graf om zijn experiment te kunnen uitvoe ren. De operatie lukt en de ziel van Hans neemt bezit van het lichaam van Christina. Zij gaat er 's nachts op uit om de jongens, die haar lastig vielen, vreselijk te verminken. (In kleuren 18 jaar). FEUILLETON door Gerrit Franssen 31. Kijk hij trok haar mee naar het raam hier heb je ook een mooi uit zicht, maar meer naar de andere kant, die van Woerden zal ik maar zeggen. Mooi, he? I'k heb 'hier zoveel herinne ringen. Alleen maar mooie en prettige. Ondanks dat ik doorgaans alleen was, vond ik het thuis altijd fijn. Als we, toen ik wat groter was, met vakantie gingen, nou, de wereld ontsloot zich voor me. Tal van fantasieën werden toen werkelijkheid. Ik heb genoten als kind en ook later, toen ik al op het gym was. Doch dit alles neemt niet weg, dat ik het altijd weer fijn vond om thuis te komen. Thuis, je veilige basis De kamer was prachtig, oordeelde Hennie in stilte. Trouwens, dat is het hele huis. Ik wil hier wel wonen. Maar ik wou wel, dat hij het me niet had laten zien. Nu krijg ik het nog moeilijker met hem, als hij blijft zeg gen, dat een jaar zo lang duurt. Omdat hij eigenlijk wel gelijk heeft. Het moet heerlijk zijn hier.met Gert. Elke dag opnieuw. Omdat ze al die tijd haast niets zei, greep hij het meisje bij de arm „Wat denk je ervan?" „Het is prachtig", erkende ze eerlijk. „Het zou dwaasheid zijn om dat te ont kennen". Langzaam trok hij het meisje naar zich toe. Rustig kustte hij 'haar!" „Mijn liefste, het is voor jou, voor ons samen. Je hoeft maar te kikken en we laten het ontruimen en opkalefateren. Naar jouw smaak. Vader is 'het er mee eens. Een poos geleden zei hij al: Neèm Hen nie maar een keer mee naar Gouda en laat ons huis zien. Als ze er wat aan veranderd wil hebben, moet ze het maar zeggen. Dus de heer L. W. J. Gregoire direktour kantoor Maastricht Ket graag en gratis toe. Zend mij als eerste bewijs van uw Persoonlijke Service Vult U even de bon in? het NMB/PS Pakket gratis toe. Naam: Straat: Woonplaats: Zenden in open enveloppe met 12 cent postzegel NEDERLANDSCHE aan Neder'andsctie Middenstandsbank - Postbus 853 - Amsterdam MIDDENSTANDSBANK 235 vestigingen in Nederland Dit ga ik verliezen, realiseerde ze zich. Daarvoor is het een ongelijke strijd. Van mijn kant is er alleen maar de restrictie, dat elkaar te kort kennen. Nauwelijks een jaar. Ik ken meisjes van kantoor, die al vier of vijf jaar en nog langer verkering hebben, maar ja daar zal het woningprobleem ook wel debet aan zijn. Als ik op het maga zijn zeg, dat we een huis hebben en ik voeg er aan toe: maar ik wil nog niet trouwen, omdat ik van mening ben, dat we elkaar nog niet voldoende kennen, verklaren ze me allemaal voor idioot. Als je een huis hebt, wacht je toch ze ker niet langer? Aan de andere kant staat Gert, die op een nette manier ieder Ikeer laat merken, dat hij graag met we wil trouwen, liever deze week dan de volgende, als het mogelijk was. En hij brengt ter ondersteuning van zijn wens het zwaarste geschut, dat maar denkbaar is, erbij in stelling: een huis. En wat voor een huis. Daar valt mijn argument toch helemaal bij in het niet? Ze zuchtte diep. Gert begon te lachen. „Is de beslissing zo moeilijk, Hennie?" Het meisje knikte. „Ja, Gert, dat is het inderdaad. Wil je je belofte niet houden? Eén jaar wachten?" Nu was 'het zijn beurt om een diepe zucht te slaken. „Natuurlijk, als jij er op blijft staani'k heb m'n woord gegeven en dat kan ik niet breken. Zo wie zo niet. De beslissing, om me van die belofte te ontslaan ligt in jouw hand. Je weet nu, waar we aan toe zijn, als we zouden besluiten eerder te trou wen. Ik weet, dat vader geen bezwaar heeft, integendeel, hoe eerder het huis hier weer bewoond is, hoe liever het 'm is". „En je moeder?" „Ma? Die wil enkel maar ons geluk. Heb je dat dan niet eens gemerkt?" „Dring me geen beslissing op, Gert". Ze sloeg 'haar armen om zijn hals en kuste hem. „Je weet nu, dat ik van je houd. Geef me nog een poosje de tijd om het te verwerken. Zoals we het nu hebben, is het toch heerlijk? We wonen vlakbij elkaar en zien elkander onge veer elke avond. Elk weekeind is voor ons beide. Als we eenmaal getrouwd zijn, wordt alles anders. Een zekere verantwoording, wat meer de ernst van het leven, de toekomst staat dan duide lijker uitgestippeldik wilde wel, dat je het kon begrijpen. Hij drukte haar, voor zijn doen hef tig, tegen zich aan. „Mijn Henneke", fluisterde hij tussen zijn kussen door, „ik houd van je, ik ben dol op je, ik wil niets liever dan je helemaal heb ben, voor honderd procent, dat weet je nu, maar jouw wil blijft mijn wet. De uiteindelijke beslissing blijft bij jou, mijn koninginnnetje. We hoeven geen haast te maken, je heb gelijk, dat is nergens voor nodig. Alleen.je weet nu, dat er een huis voor ons is. Over denk dat maar kalm, mijn lieveling. Als het moet, kan ik werkelijk wel ge duld opbrengen". Ze vleide zich tegen hem aan. „Dank je, lieverd. Dit zal wel een van de voornaamste redenen zijn, dat ik zoveel van je houd. Omdat je kunt wachten. Hoofdstuk 21 Huwelijksbootje nr. 2 lokt Tonia Overvest haalde met vrij hoge cijfers haar hbs-diploma. Op de laatste dag van 'het examen was ze helemaal niet zenuwachtig, omdat ze zich vol doende had geprepareerd. Hoe verlei delijk het ook was met deze mooie da gen om de uitnodiging van Jaap, te rit je te maken, te aanvaarden, ze bezat wel zoveel wilskracht om te beseffen, dat er nog duizenden mooie dagen zou den komen om te toeren. Nu bestond alleen maar het naaste verschiet: het eindexamen. Het was haar eer te na om niet in elk opzicht voorbereid aan de tafel te gaan zitten. Ik zal ze laten zien, dat ik het beter kan dan die hele blasé troep, die mij niet wilde accepteren, alleen omdat ik volgens hen beneden hun stand ben. Zal me een zorg zijn. Dus voelde ze zich op de grote dag vrijwel geheel op haar gemak. Natuur lijk heb ik zenuwen, maar die spelen vandaag geen rol. Ik weet, dat ik het 'haal. Er is geen enkele reden er aan te twijfelen. M'n cijferlijsten waren prima, maar ik wil, als het mogelijk is, de beste zijn. Nog voor de einduitslag bekend was, wist ze: Het moet gek gaan, als ik niet aan de top sta. Ik wist vrijwel alles, wat ze me vroegen en wat ik niet pre cies wist, heb ik volgekletst, zodat het er toch wat op leek. Toch was de totaal uitslag van haar klas niet best. Van de negentien zakten er maar liefst zeven, zodat de vreugde van de geslaagden vermengd werd met het verdriet der afgewezen. In de trein, op weg naar huis, vergeleken de ge slaagden hun cijferlijsten en bleek, dat Tonia Overvest met kop en schouders boven alles uitstak. „Je gaat zeker doorleren?" vroeg Ina Hageveld, dochter van een advokaat, die met de hakken over de sloot ge slaagd was. In haar hart was ze jaloers op dat wicht van Overvest, die spelen derwijs door de moeilijkste vakken rolde. Tonia hield zich op de vlakte. „Pre cies weet ik het nog niet. Mogelijk ga ik met de moderne talen verder". „Heb je helemaal geen toekomstplan nen?" informeerde Bettie Nat, wier vader de grootste huizenbezitter van de stad heette te zijn. „Stewardess bij de KLM misschien", antwoordde Tonia nonchalant. „Of re ceptioniste in een heel behoorlijk hotel. Ik zal wel zien. Meneer Velgers heeft me uitgenodigd om eens bij hem te ko men praten. Het is mogelijk, dat ik ga studeren aan de universiteit", fanta seerde ze er tot slot nog bij. „Als ik zo goed kon leren als jij, wist ik het wel", beweerde Ina. „Ik ben blij, dat ik het gehaald heb. Papa zal me wel bij hem op z'n kantoor willen heb ben". „En doe je dat?" „Ik moet toCh wat? Doorleren wordt met mij toch niets". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 7