(jroen rZwartsJ~exeh in het harL, Jubilerend „Excelsior" werd met geschenken overladen AGENDA HOTELS WERKEN SAMEN MET ..TIGGES FAHRTEN" Zilveren penning van Koningin ledikantjes Doel: betere bezetting buiten topseizoen Moerbeek's w 81e JAARGANG No. 8239 FEBRUARI SDAG Uitgave N.V. y/h Longeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 •d.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den arg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 OOSTEREND De Christelijke Mu ziekvereniging „Excelsior" denkt onge twijfeld met veel voldoening terug aan vrijdagavond toen in de Gereformeerde Kerk een jubileumconcert werd gege ven ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Dat concert dat zeer ge slaagd kan worden genoemd moest herhaaldelijk onderbroken worden om diverse personen de gelegenheid te ge- ven het korps te feliciteren. Bijna alle sprekers onderstreepten hun goede wensen met een geschenk in geld, zodat elke redevoering een vermindering van de financiële zorgen betekende. Het meest gewaardeerde geschenk was ech ter niet van financiële aard. Wethouder Joustra deelde nl. mee, dat H.M. de Koningin aan de vereniging de Zilveren Erepenning van Verdienste had toege kend. Verder werd een aantal leden on derscheiden met het zilveren of gouden ere-insigne. De heer J. Daalder, voorzitter van „Excelsior", opende de avond nadat door allen de toepasselijke versen 1 en I 2 van Psalm 150 waren gezongen en j.* gespeeld en hij was voorgegaan in ge bed. De heer Daalder stelde met blijd schap vast, dat de kerk tot en met de laatste plaats was bezet. Het verheugde hem vooral, dat ook de loco-burgemees- ter van Texel had willen komen Een speciaal woord van welkom richtte hij o.m. tot wethouder Joustra, de heer G. A. Oskam van Cultureel Werk, me ivrouw Dogger-Weijdt namens het con tactorgaan voor Zang- en Muziek, de heer De Vries van de Federatie, de he ren Jac. Vlaming Pzn., en de heer Th. Bakker (oprichters van „Excelsior"), oud-tamboer-maitre Piet Daalder, die uit Haarlem was overgekomen, verte genwoordigers van het Kon. Texels Fanfarekorps, D.E.K. en Sinclairband, vertegenwoordigers van het zangkoor Soli Deo Gloria en Ds. Kruithof de nieuwe predikant van de Gereformeer de Kerk Oosterend en zijn gezin. De heer Daalder zei te weten, dat beide zoons van ds. Kruithof enthousiaste muzikanten zijn. Hoewel dit feit voor de kerkeraad bij de beroeping geen rol had gespeeld, was het toch mooi mee genomen! Terugblik De heer Daalder blikte terug op de geschiedenis van „Excelsior". Hij me moreerde o.m. dat de vereniging in 1908 als Chr. Harmoniekorps is opge richt. Het instrumentarium werd voor ƒ597,97 aangeschaft, wat een heel ver schil is met het bedrag van ƒ20.000, dat vorig jaar voor nieuwe instrumen ten moest worden uitgegeven. In 1909 werd de eerste uitvoering gegeven. Moeilijkheden bleven de verenging niet bespaard. In 1912 ging meester Pool, de oprichter naar het vasteland. Hij werd opgevolgd door meester Bakker, op zijn beurt opgevolgd door Gerrit Bremer. Moeilijk was het vooral toen de mobili satie de gelederen tijdelijk sterk dunde. In 1926 werd „Excelsior" fanfarekorps. Aan het eerste concours werd in 1929 met 11 muzikanten deelgenomen (het komende concours waarschijnlijk met 40 man!). De heer Daalder herinnerde tot grote hilariteit aan een merkwaar dig intermezzo tijdens dat eerste con cours. Dirigent Cor Bremer was nl. en kele uren voor het vertrek van Texel Vader geworden, wat voor hem echter geen reden was om thuis te blijven. In z'n zenuwen had hij echter de dirigeer stok vergeten, maar in dat gebrek voor zag een der leden snel door in een boom te klimmen, er een tak uit te breken en deze als dirigeerstok aan te bieden. De muzikale prestatie leed er niet onder. Hoogtepunt In 1935 werd aan het concours in Alkmaar deelgenomen. Er werd een eerste prijs behaald en aangemoedigd door dit succes werd besloten mee te doen aan een groot, drie dagen durend, concours in Friesland. Van de 46 deel nemende korpsen haalde „Excelsior" daar het hoogste aantal punten, wat be tekende dat de Oosterenders met een door de Koningin beschikbaar gestelde zilveren medaille huiswaarts keerden. Dat was een der hoogtepunten in de ge schiedenis. De heer Bremer bracht het korps tot in de afdeling Uitmuntend heid. Op deze sport van de promotie- ladder heeft men zich echter niet staande kunnen houden. De heer Bre mer werd opgevolgd door de heer K. Brouwer uit Den Burg en zijn plaats werd ingenomen door de huidige diri gent, de heer A. Kuik. De heer Daalder zwaaide laatstgenoemde veel lof toe. „Voor wat U hebt bereikt, hebt U een pluim op Uw hoed verdiend!" „Excelsior" bloeit als nooit tevoren en telt thans 25 leden, naast 23 drum- bandleden en 12 majorettes. Totaal dus 70 man. „In een tijd waarin zoveel verenigingen het moeilijk hebben, mede als gevolg van tv en allerlei ander ver maak, past ons een gevoel van grote dankbaarheid", aldus de heer Daalder, die, doelende op de stroom van jeug dige leerlingen, tenslotte opmerkte dat de vergrijzing van de Texelse bevol king in „Excelsior" beslist niet is te merken. Goed concert Daarop bracht het korps een goed concert 'ten gehore. Een enkel nummer kostte zoveel moeite dat een paar fout jes werden gemaakt, maar over het al gemeen werd toch uitstekend gespeeld. Het programma was gevarieerd. Naast enkele pittige nummers als de Saint Tripohonmars staken „Ambrosiaanse Lofzang" en „Into thy hands" met hun rustige en gedragen karakter goed af. Aardig deed „Te longest day" van Ro bert Martm het, evenals Teeager Fan tasie van Everaarts. Een zeer geslaagd aandeel had de drumband in het con cert. Zilver cn goud De eerste voor wie de muzikanten hun instrument even opzij legden, was de heer De Vries, van de Ned. Federatie van Chr. Muziekbonden. Tijdens een geestige toespraak, waarin hij er blijk ■van gaf zich goed op de hoogte te heb ben gesteld, overhandigde hij aan vice- voorzitter Medema een geschenk onder couvert. Daarop riep hij de leden W. L. Bakker, E. Medema, B. Medema en L. Beijert naar voren. Omdat genoemd viertal al meer dan 25 jaar aan „Excel sior" is verbonden, werd ieder van hen onderscheiden met het zilveren ere- insigne. Vervolgens werden „nóg zwaardere jongens" naar voren ge haald: de heren J. Daalder, P. Bakker en J. Krotje, die er ieder meer dan 35 jaar op hebben zitten. Als blijk van waardering voor hun aandeel in de groei en bloei van de jubilerende ver eniging werden zij namens „Excelsior" onderscheiden met het gouden insigne, de hoogste onderscheiding die de Fede ratie kent. De echtgenotes van „de grote zeven" deelden in de eer; zij kre gen door de zeven vrouwelijke leden van „Excelsior" bloemen aangeboden. Ere-voorzitter De heer J. Daalder dankte zijn ver eniging voor de onderscheiding, mede namens de mede-gedecoreerden. De heer Daalder neemt dit jaar afscheid van de vereniging. Zijn opvolger, thans nog vice-voorzitter, sprak woorden van dank en herinnerde er o.m. aan dat Daalder, als er moeilijkheden in de vereniging waren, de gemoederen altijd tactvol tot rust had weten te brengen. Besloten was hem tot ere-voorzitter te benoemen en dit besluit was zwart op wit vastgelegd in een oorkonde, welk document hem direct werd overhan digd. De heer Daalder dankte geroerd. Hij herinnerde eraan, dat de vereniging vele dieptepunten had doorgemaakt, Woensdag 7 februari Den Burg, Bibliotheek, Voorlceshalfuur voor de le cn 2c klassen der lagere scholen, van 4 tot half 5. Vrijdag 9 februari Den Burg, Zaaltje bij Doopsgcz. kerk Den Burg. Gcmccnteavond. Spreker Kap. Boiler- man over „Het pastoraal concilie", aanvang 8 uur. Zaterdag 10 februari Eierland, „De Kievit", schooltoneelvoorstclling Midden-Eierland, met het stuk „In de Ver gulde Os", een klucht van Joh. Blaascr, aan vang 8 uur. Den Burg, Burg. De Koning-hal, Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. maar dat men nooit tot liquideren had wlilen besluiten in de wetenschap dat „Excelsior" dan in ieder geval nooit meer terug zou komen. „Ik ben nu dankbaar dat we in de slechte tijden hebben kunnen doorzetten", aldus de heer Daalder. Vervolgens werden dirigent A. Kuik en zijn echtgenote gehuldigd. Als blijk van dank voor de goede verstandhou ding en het vele dat was geleerd, was er voor hem een boekenbon en voor zijn vrouw een boeket bloemen. Het zakelijk instinct van „Excelsior" kwam even bov^n toen aan alle aanwe zigen limonade werd aangeboden. Er moest iets voor betaald worden, het hinderde niet hoeveel, maar tenminste 75 cent per flesje. Dat aanmerkelijk meer dan deze minimumprijs werd be taald, bleek uit de opbrengst: 386,28, zodat de kas van Excelsior weer wat sterker was. Prettige mededelingen Prettige mededelingen had wethou der Joustra, die tijdens de tweede pauze zijn gelukwensen aanbood. Van gemeentewege was destijds besloten ƒ2100,bij te dragen in de aanschaf- fingskosten van het nieuwe instrumen tarium. Deze uitgave was nu door GS goedgekeurd, zodat uitkering kan ge schieden. Verder was op de aanvraag om een éénmalige subsidie van ƒ4450, door Gedeputeerde Staten gunstig be slist. Hiermee zijn de financiële zorgen van de vereniging nog wel niet opge lost, maar er zijn nu enkele forse stap pen in de goede richting gedaan. Ten slotte deelde de heer Joustra mee, dat H.M. de Koningin aan „Excelsior" de zilveren Ere-penning van Verdienste had toegekend. De penning met de erbij horende oorkonde werd aan de van vreugde stralende ere-voorzitter over handigd. Het was voor hem een ware verrassing, want men had alles weten te regelen buiten de loco-burgemeester om. Niet jaloers „Ik ben niet jaloers maar ik benijd jullie wel een beetje", aldus de heer P. J. Koorn, voorzitter van het Kon. Texels .Fanfarekorps bij het uitspreken AUTO VELDE VERKEERSBORD De 27-jarige visser G.O. ramde in de nacht van zaterdag op zondag om streeks 3 uur het verkeersbord op de hoek Weverstraat-Parkstraat. O. kwam met zijn VW 1600 uit de Parkstraat en wilde linksaf slaan. Volgens zijn zeggen was hij toen uitgeweken voor een (on bekend gebleven) wielrijder, die hem vanuit de Weverstraat tegemoetkwam. Het verkeersbord werd geveld; de auto werd flink beschadigd. Nieuws van ••O osterend Present 1819 en 20 juli 1968 van zijn gelukwensen tot de wat leden tal betreft zo schril bij zijn korps afste kende vereniging. Van de sedert lang bij „Excelsior" musicerende heer J. Krotje, die daarvoor enkele jaren in het fanfarekorps heeft meegeblazen, had Koorn destijds nog les gehad. De heer Koorn overhandigde als geschenk een enveloppe met inhoud, bestemd voor het instrumentenfonds. Namens het an dere Texelse korps, „D.E.K." uit Den Hoorn sprak de heer B. Bruijn. Ook D.E.K. heeft het momenteel zeer moei lijk, maar, zo zei de heer Bruijn, dat het in Oosterend kan, geeft ons moed. Ook hij overhandigde een geschenk onder couvert. De heer Biem Vlaming, die, zoals enze lezers weten, met nog twee andere Oosterenders een grammofoonplaatje heeft opgenomen en in de handel ge bracht, had de opbrengst van zijn plaatje bestemd voor „Excelsior". Het netto-verkoopresultaat tot dusver over handigde hij meteen: ƒ1000,Een stormachtig applaus was de beloning voor deze kostelijke gift. De heer P. Riemens sprak namens het actiecomité, dat bezig is geld te verzamelen, waarvan „Excelsior" in een nieuw uniform kan worden gestoken. De heer Riemens riep het publiek op de lijstcollecte goed te gedenken. Iedere Excelsior-man heeft veel tijd en geld over voor zijn muziekvereniging en daarom het volste recht op onze steun. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. q- 40 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. aldus de spreker. Hij deed daarop en kele suggesties aan de hand: Als de loontrekkers en middenstanders één dag voor „Excelsior" werken, als de boeren de opbrengst van 1 ton suiker bieten voor Excelsior" bestemmen, of één lammetje verkopen of een week melken en als de vissers een trekje ■wil len doen voor het goede doel, dan zal „Excelsior" spoedig in uniform kunnen worden gestoken. Het is de bedoeling dat de aktie „rond" komt, ruimschoots voor de revue, die men later in het jaar ter viering van het jubileum wil opvoe ren. Die revue had eigenlijk een dezer dagen moeten worden opgevoerd, maar door ziekte van de heer H. Fenijn te Haarlem, die met het samenstellen van de teksten is belast, was dat niet ge lukt. Van de heer Fenijn („Huib de Rijmelaar") was overigens een telegram binnengekomen met als inhoud; Gefeli citeerd met het diamanten festijn, van de familie H. Fenijn. Het hield niet op met de geschenken. Een financiële gift kwam nog van het Contactorgaan voor Zang en Muziek en ook oud-drigent C. Bremer overhandig de een welgevulde enveloppe. De heer Bremer stelde als kenner vast, dat het Excelsior goed ging, maar hij liet een waarschuwend geluid horen. Een korps is niet alleen om naar te kijken, maar ook om naar te luisteren. Dus: je best blijven doen, zodat de prestaties een steeds grotere lust voor het oor worden. MEUBELHANDEL Oen Burg Tel. 2572 REÜNIE VAN OUD-OOSTERENDERS Aan de vooravond van de Oosteren- der feesten, dus op 17 juli, zal een reünie van oud-Oosterenders worden gehouden. Het is de bedoeling hen een gezellige avond met diverse attracties aan te bieden. Het stichtingsbestuur Oosterend Present doet op ieder een beroep om aan deze op handen zijnde bijeenkomst zoveel mogelijk bekend heid te geven. Belangstellenden kunnen zich nu reeds opgeven bij het stich tingsbestuur; correspondentie-adres Achtertune 2 te Oosterend. JAZZ-COMBO VOOR SCHOLIEREN Voor de leerlingen van de ULO, RHBS, LLS, LTS en LBHHS zullen vrijdag 16 februari om 13.45 en 15.00 uur in de Burgemeester De Koning-hal twee schoolconcerten gegeven worden in het kader van de culturele jeugd serie 1967/'68. Het tweede concert zal toegankelijk zijn voor belangstellenden tegen een toegangsprijs van ƒ1, Het concert zal gegeven worden door het jazz-combo o.l.v. Harry Sevenstern, solo-trompettist van het Radio Philhar- monisch Orkest, mm.v. Aart Zegveld, bas, Rudi van Houten, piano, en Gildo del Mistro, slagwerk. Het concert zal gegeven worden onder het motto „Trompet in klassiek en jazz". Belang stellenden dienen voor 14.50 uur aan wezig te zijn. Het grote Duitse reisbureau „Dr. Tigges Fahrten" te Wuppertal heeft Texel in haar reisprogramma voor 1968 opgenomen. Het bureau organiseert all- in reizen naar ons eiland, waarbij nauw wordt samengewerkt met een aantal hoteliers, die de benodigde akkommo- datie beschikbaar houden. Het initiatief is uitgegaan van de heer J. Kiltz te De Koog, die van mening is dat meer moet worden gedaan om de Texelse hotels in vóór- en naseizoen beteT te bezetten. Hij zegt: „De Texelse hotels draaien redelijk goed, maar in voor- en nasei zoen kan het beter. Texel is ook dan bijzonder aantrekkelijk, daarvan moet het publiek meer doordrongen raken. De VW maakt veel propaganda voor vóór- en naseizoen, maar waarom zou den de exploitanten er zelf ook niet wat aan doen? Natuurlijk kunnen zij zich geen kostbare reclame-aktie voor hun bedrijf veroorloven en juist daarom is het zo aantrekkelijk met een reisbureau in zee te gaan. De grote Duitse reis bureaus kunnen zich propaganda op een kolossale schaal veroorloven". Nu kan men met een reisbureau in zee willen gaan, maar dat moet zo'n bureau dan eerst zelf willen. Ongeveer een jaar geleden besloot de heer Kiltz eens te proberen of de reisbureaus in zijn vaderland voor Texel warm te krij gen waren. Exclusief Hij schreef er vier en van alle vier kwamen positieve antwoorden. Eén bu reau, „Dr. Tigges Fahrten", dat tot de vier grootste van Duitsland behoort, vroeg of Kiltz eens wilde komen pra ten. Dat gebeurde en later kwam een vertegenwoordiger van het bureau naar Texel om te zien of het eiland voldoen de aantrekkelijk was om in het pro gramma te worden opgenomen. „Dr. Tigges Fahrten" heeft nl. de reputatie nogal exclusief te zijn. De Duitser weet: Als Dr. Tigges een bepaalde reis en be paalde hotels aanbeveelt, dan is het in ieder geval goed. Zo stelde de vertegen woordiger zich niet alleen uitvoerig op de hoogte van wat de omgeving had te bieden en van de inrichting van de deelnemende hotels, maar ook van wat de gast in een hotel op culinair gebied krijgt voortgezet. Proefjaar De Tigges-vertegenwoordiger keerde tevreden huiswaarts en korte tijd later kwam men met de deelnemende hotels tot overeenstemming. 1968 zal als een proefjaar worden beschouwd. Men wil voorzichtig beginnen en eens zien of veel Duitsers met Tigges naar Texel willen reizen. Het ziet er op dit mo ment echter al naar uit dat de belang stelling goed zal zijn. In de kleuren- prospectus van Dr. Tigges Fahrten een lijvig boekwerk, dat in een oplaag van 600.000 exemplaren is uitgegeven is een beschrijving van het eiland opgenomen met gegevens over de deel nemende hotels: „Lyda", „Opduin", „De Lindeboom-Texel" en „Beatrix". Hoewel het prospectus nog maar kort geleden is verspreid, zijn bij het reis bureau door velen al nadere inlichtin gen over Texel gevraagd. De deelne mende hoteliers hebben al grote hoe veelheden folders over hun bedrijven moeten sturen. Voorzichtigheidshalve zullen de reizen dit jaar ook in het hoogseizoen worden georganiseerd. Pas het tweede jaar, wanneer men weet hoe groot de belangstelling is, wil men zich tot vóór- en naseizoen beperken. Ver wacht wordt dat de gerichte propagan da, die het reisbureau maakt dan toch zijn effekt in het hoogseizoen nog zal hebben omdat velen wel van het pros pectus kennis nemen, maar op eigen gelegenheid het door Dr. Tigges aanbe volen reisdoel opzoeken. Begeleiding De gasten, die bij Dr. Tigges voor een reis naar Texel hebben geboekt, ver trekken per Europa-bus uit Keulen, Dortmund of een der ertussen gelegen plaatsen. De bus rijdt door tot in de kop van Noordholland, mogelijk zelfs tot Den Helder. Zeer belangrijk is nu, dat de gasten in Den Helder worden af gehaald door de heer Kiltz. Hij bege leidt hen naar de hotels, maar organi seert gedurende het verblijf op Texel uitstapjes naar natuurgebieden en an dere bezienswaardigheden. Ook een reisje naar de vastewal, naar Marken, Volendam en Alkmaar, staat op het programma, waardoor de vakantie voor de deelnemers een extra Hollands ka rakter krijgt. Deze begeleiding is van grote waarde. Zonder dat zij zich in hun vrijheid belemmerd voelen, worden de gasten toch niet aan hun lot over gelaten. De heer Kiltz heeft de afgelo pen jaren bij de bustochten op Texel veel kennis en ervaring opgedaan. De heer Kiltz is zelf Duitser en dat zal er mede toe bijdragen, dat de gasten zich op Texel thuis zullen voelen. In de praktijk is gebleken, dat in een reisgezelschap veel onderlinge binding ontstaat. Verwacht wordt dat daarom de geplande gezamenlijke gezellige avonden" in één der deelnemende ho tels, zullen worden gewaardeerd. Proberen De heer Houwing van „Beatrix", een der deelnemers, zegt: „We willen het eens proberen. In ieder geval moet er iets gebeuren om te zorgen dat ook in de toekomst de Texelse hotels goed zullen draaien. De VW maakt algeme ne propaganda voor Texel, maar wij zien het als onze taak om te zorgen, dat de mensen worden opgevangen en begeleid. Tot dusver kon een hotelhou der daaraan niet beginnen, omdat hij er geen tijd voor had, maar nu wordt dat anders. We hopen dat de gasten en thousiast zullen zijn en het volgend jaar terugkeren met anderen. We moe ten zien hoe het dit jaar loopt. Als het goed gaat, zullen we meer akkommo- datie voor Dr. Tigges beschikbaar stel len en zullen er misschien meer hotels bij betrokken worden". Makkelijk De Tigges-gasten winnen hun inlich tingen in bij het reisbureau, bespreken hun vakantie en betalen. Voor de be trokken hoteliers is het dus een prettige bijzaak dat veel administratieve romp slomp hen door het reisbureau uit han den wordt genomen. „Dr. Tigges Fahrten" is onlangs zeer nauw gaan samenwerken met enkele andere grote reisbureaus: Touropa, Scharnow en Hummel. Volgens de heer Kiltz houdt ook die ontwikkeling voor de toekomst van de Texelse hotellerie schone beloften in.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1