Groen c2wartsJ~exels in het harL, Valentijnprijs voor Joh. Schreuder Ad deren hebben er meer recht op 'n' Dag van de vriendschap SI MCA 1000 Drs. J. J. Zijlstra van het RIVO Waddenzee is belangrijke kinderkamer van vis Per 1 januari 1969 Waterschappen gaan samen FEBRUARI 1968 81e JAARGANG No. 8240 COURANT Uitgave N.V. r/h Langeveld De Rooij postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 >d.: Harry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 ■BtSESnSBHJE&EM Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. V> I In zijn huisje achter de hoge Prins fHendrik dijk bij 't Horntje zochten we maandagavond de heer Joh. K. A. Schreuder (67) op. Aanleiding was het eit dat hij die dag in Amsterdam was gehuldigd in verband met Valentijns dag. Schreuder is nl. een der acht tien Nederlandeis die dit jaar het Va- lentijnsgeschenk hebben gekregen. Het geschenk, bestaande uit allerlei lekkernijen, heeft vooral symbolische betekenis. Een blijk van waardering jegens iemand die veel heeft gedaan waarmee hij zich de vriendschap van (anderen verwierf. De heer Schreuder iam zijn cadeau in ontvangst in het IIndertijd door hem gestichte Jan Light- harthuis in de Amsterdamse Jordaan. Voor de huldiging voelde de evange list niet zoveel, maar het weerzien met de vele ,,goossers" die jarenlang bij hem als kind aan huis kwamen, deed hem goed. Het was niet de eerste keer dat Schreuder in de bloemetjes werd ge- zet.Bij zijn afscheid van de Jordaan werd een grootse dankbaarheidsde monstratie op touw gezet, waaraan Schreuder de erepenning van het An jerfonds en de Gouden Medaille O.N. heeft overgehouden. En natuurlijk de ïeis naar het Midden-Oosten, („Van de Jordaan naar de Jordaan") waar over hij en zijn vrouw nu nog niet zijn uitgepraat. ,Of ik het leuk vind, die Valentijns- prijs? Nou, eigenlijk niet zo erg. Er zijn zoveel mensen die het meer verdiend hebben dan ik. Maar die zwoegen onop vallend door; Dat is jammer, want ie der wil wel eens merken dat zijn werk wordt gewaardeerd". Dat de heer Schreuder deze keer tot de Valentijnsmensen hoort is overigens met verwonderlijk, want er zijn weini gen die zich in hun dagelijks werk zo veel vrienden hebben verworven. Asfaltjeugd Evangelist Schreuder heeft zich ja renlang bezig gehouden met de Jor- daanjeugd en wel voornamelijk met die categorie die zich anders op straat moest zien te vermaken. In en kort na de oorlog heersten in deze Amsterdam se volkswijk nog erbarmelijke toestan den. Slechte huizen, grote gezinnen en kleine inkomens. Maar het goedlachse hartelijke soort mensen dat er woont was er zelf de oorzaak van dat de Jor daan werd geromantiseerd en bezongen inplaats van beklaagd. Schreuder zegt „Je kent dat liedje wel van Mijn wieg- gie was een stijfselkissiemaar weet je dat 't echt voorkwam? Ik heb zelf gezien hoe een naakte baby in een le" I sinaasappelkistje werd gestopt omdat ir";Ier niets anders was". ar Al in de oorlogsjaren broedde Joh. 1^ Schreuder, evangelist in dienst van de er Hervormde Kerk, plannen uit om wat i te gaan doen aan het probleem van de asfaltjeugd. ,,Ja dat noemden ze toen n(j nog asfaltjeugd, want het woord nozem was nog niet uitgevonden. Ik houd niet |.el 'I van die namen. Ze plakken tegenwoor- lal 1 dig maar overal een etiket op en daar mee is het hele bedoelde groepje al ge doodverfd als een hopeloos stelletje. In mijn tijd zou ik ook vast nozem of iets dergelijks zijn genoemd. Ik was echt niet zo'n lekkere jongen. Ik heb eens een steen door het etalageruit van mijn toekomstige schoonvader gegooid. Ik wist toen natuurlijk niet dat het ooit aD mijn schoonvader nog eens zou wor- re- 'j dcn ur De heer Schreuder had 'zijn leven er I lang' al in het jeugdwerk gezeten. Na ch I de oorlog wilde men vanuit de Noor- je- 1 derkerkgemeente het jeugdwerk op- iitl nieuw opzetten, coördineren. Schreuder werd gevraagd het te leiden. Men had de beschikking over diverse wijkgebou- wen Schreuder begon met het uitdelen ol ie' I van stenciltjes op de scholen. De jeugd ip'. I werd uitgenodigd naar een film te ko er I men kijken. De eerste middag meldden jo! I zich 43 jongens, de tweede middag 48 en toen 63. De heer Schreuder herin nert zich de aantallen nog precies. De belangstelling was tenslotte zeer groot. In een bijgebouw van de Noorderlcerk werd een padvindershol gemaakt. Ge holpen door 'zijn goossers' werd er ge zaagd en getimmerd dat het een lieve lust was. Schreuder wist bij iemand een partij berkenstammetjes te bemachti gen; een ander was bereid ze door mid den te zagen. Zo begon het, dank zij veel doorzettingsvermogen, medewer king en vertrouwen. Dat laatste, daar ging het vooral om. Schreuder schrijft het aan zijn rijpere leeftijd toe dat hij bij de Jordaners vertrouwen wist te winnen. Hij kon bij de mensen in huis komen en dat was nodig om het milieu te kennen waaruit een 'moeilij ke' jongen afkomstig was. Lightharthuis Centrum van het jeugdwerk werd tenslotte de oude school in de Jordaan, waar de grote onderwijsvernieuwer en pedagoog Jan Lighthart nog had ge werkt. Het gebouw was verwaarloosd maar daar was wat aan te doen. De heer Schreuder mocht met zijn gezin de voormalige bovenmeesterwoning be trekken. Daarmee was een van zijn idealen werkelijkheid geworden, te mo gen wonen temidden van de Jordaners. De school kreeg de naam Jan Light harthuis. Bij 'meneer Schreuder' was de deur altijd open, letterlijk en figuurlijk. Te gen de boefjes die hij wekelijks liet knutselen en geboeid bezig hield met verhalen uit de bijbel, kon hij zacht moedig en aardig zijn, maar hij kon ook vreselijk uitvaren. Maar altijd kon den de jongens weer bij hem terugko men. Zijn parool vrijheid door gebon denheid. Het waren overigens deze jongens, nu uitgegroeid tot potige huisvaders, die meneer Schreuder maandag geroerd de hand schudden, de tranen in de ogen. Schreuder„Goddank zijn de toe standen in de Jordaan enorm verbe terd. Het jeugdzorgwerk heeft ook een ander karakter gekregen, maar het is nog steeds nodig". Schreuder en zijn (vrijwillige) hel pers organiseerden van alles en nog wat. Ze hielden zich bezig met hulp acties en stemden daarmee heel wat mensen eeuwig dankbaar. „De mensen waren dankbaar maar ik zei altijd je hoeft mij niet dankbaar te zijn. We zijn geen filantropen. Wat we geven is niet van ons; we geven het alleen maar door". Naar Texel Er werden kampen naar Texel geor ganiseerd. Eerst in de schuur van Duin- ker bij Oosterend, later bij het echtpaar Tjepkema in de P.H.-polder en in 1958 maakte Jan Agter sr. hem attent op een aardig huisje met schuur achter de P.H.-dijk, eigendom van de dames Pe per. Scheuder schreef in en werd eige naar. Vanaf 1965 toen hij afscheid nam van de Jordaan, geniet de familie Schreuder hier van welverdiende rust. Het huis heet, hoe kan het anders, Jan Ligtharthuis en in de keurig ver bouwde kampeerschuur blijven de stadskinderen welkom. Dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, blijkt tijdens het gesprek. De telefoon gaat. De mondorgelclub uit Den Hoorn vraagt of de schuur mag worden gebruikt voor een fuifje. Dat mag, natuurlijk. Reken maar dat me neer Schreuder komt kijken, hoe gezel lig het er toe gaat Joh. Schreuder is Texelaar gewor den. Het rusten gaat hem nog niet zo best af; hij wil nog wel eens wat. Be trokken zijn bij een club of vereniging die wat doet aan de culturele verhef fing van het eiland, bijvoorbeeld. Hij is bang anders wat afgestompt te raken. Wat niet wegneemt dat hij enthousiast is van Texel en de Texelaars. Hij heeft Veertien februari is het Valen- tijndag, een feestdag die aan de meeste Nederlanders tot dusver voorbij is gegaan. Men vraagt zich wel eens af, waarom het feest van Sint Valentijn in tegen stelling tot de Angelsaksische landen, hier te lande nooit heeft aangeslagen. Voor degenen die het nog niet weten op Sint Valentijn is het de gewoonte familieleden, ver loofden, intieme vrienden en ken nissen op een aardige wijze te verrassen met versnapering, bloe men en andere presentjes. Het is de dag gewijd aan de vriendschap. Er is nu in Nederland een spe ciaal Valentijn-comité in het le ven geroepen dat zich ten doel stelt de dag van de vriendschap tot een jaarlijks terugkerende ge beurtenis te maken. Het is dit comité dat de heer Joh. K. A. Schreuder tot een der Valentijns voor dit jaar uitriep. Over de oorsprong van het feest valt niets met zekerheid te zeggen. Wel weten we dat er in de derde eeuw een priester Va lentijn leefde, die de marteldood stierf, heilig werd verklaard en de naamgever van het feest werd. Men neemt ook aan dat het feest de oude Germaanse lenteviering tot oorsprong heeft. Hoe het ook zijn mag, het is in zoverre een waardevol feest dat „lief zijn voor elkaar" een bijzon der aantrekkelijke leuze is, ook al hebben onze hippies daar mis schien een beetje de klad in ge bracht. VERKEERSCURSUS DEN BURG: 73 DIPLOMA'S UITGEREIKT Vrijdag werd in het City-theater de laatste avond van de veilig verkeers- cursus Den Burg gehouden. De 73 per sonen, die examen hebben gedaan, zijn allen geslaagd, zodat dus 73 diploma's konden worden uitgereikt. Destijds hadden zich 83 personen opgegeven, maar door allerlei oorzaken (werkzaam heden, ziekte) haalden zij de examen avond niet. Er was niet één cursist, die een foutloos formulier inleverde. Maar omdat gesproken kon worden van bij zonder moeilijke vragen, heeft men 1 fout als 0 fouten willen aanmerken. Acht cursisten hadden één fout en mochten dus het verkeersspeldje in ontvangst nemen. In het volgend cursusseizoen zal een cursus in Den Hoorn en/of Oudeschild worden gehouden. GESLAAGD DE KOOG De heer Krijn Hopman te De Koog slaagde te Den Haag voor het diploma 3e stuurman Grote Han delsvaart. BIJ ONGELUKKEN: UITSLUITEND DE POLITIE BELLEN! Wie voor hulp wil zorgen bij een ver keersongeluk, doet dit op de beste wijze door uitsluitend de politie te bel len: (02220) 2644. De politie zorgt op haar beurt dat een dokter wordt ge waarschuwd. Het bovenstaande werd door ons al meerdere keren gepubli ceerd, maar de laatste tijd is het weer voorgekomen, dat men naast de politie ook een dokter liet komen. Op die ma nier werden meerdere artsen gealar meerd, wat tot vervelende toestanden aanleiding gaf. Voor een zo effektief en snel mogelijke hulpverlening waar schuwe men dus uitsluitend de politie en deze zal zonodig een der artsen laten komen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 januari t/m 6 februari 1968 Geboren: Antonius Wilhelmus, zv. Petrus W. Rijkers en Maria van den Berg; Cindey, dv. Jan Brokken en Carolina van der Werve; Caroline Jo hanna Maria, dv. Bernardus Witte en Cornelia M. Bakker; Catharina Carla, dv. Frederik Tuitman en Catharina M. P. Buis; Linda Caroline, dv. Dirk West dorp en Martha A. Slegh; Hendrika Maria, dv. Frederik P. Koorn en Ruurdje I. Neuhoff. Ondertrouwd: Gerrit J. D. Roeper en Willy M. C. Brugmans; Jan B. Staal en Maria van der Vis. Overleden: Reijer Zuidewind, oud 76 jaar; Maria E. Hamerslag, oud 91 jaar; Cornelis Blom, oud 71 jaar. Maak een proefrit bij: GARAGE „WESTEND" Vliestraat 11, Oosterend, telefoon (02223) 369 60 DORPSCOMMISSIE DEN BURG OPGEHEVEN De Dorpsoommissie Den Burg is op geheven. Omdat de commissie de laat ste jaren niet of nauwelijks functio neerde heeft men het juist geoordeeld maar tot definitieve ontbinding over te gaan. Eventueel bij anderen levende plannen voor festiviteiten op de ko mende bijzondere data worden dan niet in de weg gestaan. De vier resterende leden van de commissie zullen zich al leen nog bezig houden met het organi seren van de jaarlijkse bejaardentocht van Den Burg, eventueel aan te vullen met andere activiteiten ten behoeve van de bejaarden. Het overige werk dat tot de taken van de dorpscommissie behoorde, wordt nu aan anderen over gelaten in de hoop zo de diverse dorps activiteiten weer tot een zekere bloei te brengen. Mogelijkheden worden vooral gezien in de buurtverenigingen en ouder commissies van scholen, vooral wat betreft het organiseren van kinder spelen. Ook de organisatie van Ouwe Sunderklaas te Den Burg zal nu door anderen moeten worden overgenomen. al heel wat medeleven, hartelijkheid en behulpzaamheid ondervonden. Onder de Texelaars zitten heel wat Valentij- nen, zegt hij lachend. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat bij de afsluiting van de Waddenzee een ze kere verarming zal optreden van tegen woordig economisch belangrijke vis soorten is het nabij onze kust gelegen zeegebied. De grootste betekenis van de Waddenzee is namelijk haar functie van kinderkamer van juist voor de Neder landse visserij belangrijke vissoorten als tong, haring, garnaal en schol. Voor de garnaal heeft ze ook nog de functie van woongebied voor het volwassen dier. Drs. J. J. Zijlstra, medewerker aan het Rijksinstituut voor Visserij onder zoek te IJmuiden, vertelde dit op een bijeenkomst van Waddenzeevis sers in de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen. Sinds kort, zo deelde hij mee, bestudeert een aantal onderzoe kers van dit instituut de betekenis van de Waddenzee voor de visserij. De stu die is pas in een beginfase. Drs. Zijlstra kon daarom slechts voorlopige conclu sies trekken. De Nederlandse Wadden maken veer tien procent uit van het gehele kinder kamerareaal in de Noordzee en dertig procent van het gehele tussen Den Hel der en Esbjerg, in Denemarken, gele gen Waddengebied, dat vermoedelijk als kinderkamer een hogere waarde heeft dan de open kustwateren. Er zijn aanwijzingen, aldus drs. Zijlstra, dat de stand van volwassen vis in open zee voor sommige soorten (schol bijvoor beeld) beperkt wordt door de ruimte in de kinderkamers. Een sluiting van de Wadden zou de ruimte in de kinderka mers van de Noordzee met veertien tot dertig procent beperken. Bij een sluiting van de Waddenzee zal vooral de visstand in het nabij onze MUTATIE IN BESTUUR KAMER VAN KOOPHANDEL De heer N. C. Ran, Julianastraat 6 te Den Burg, heeft met ingang van 1 januari j.l. zijn functie van algemeen bestuurslid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier neergelegd. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer Martien Bakker, Weverstraat 13. PROVINCIAAL STUDIEFONDS NOORD-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Noord- Holland maken bekend, dat ten behoe ve van personen met voldoende be gaafdheid, die in de provincie Noord- Holland woonachtig zijn of (ingeval van minderjarigheid) wier ouders in deze provincie wonen, en die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen in die kosten een toelage uit de provin ciale kas kan worden verleend in de vorm .van een renteloos voorschot of van een beurs. Een dergelijke toelage kan worden aangevraagd voor; het bezoeken van een inrichting voor onderwijs of een instelling van kunsten of wetenschappen; het volgen van een cursus ter ver krijging van maatschappelijke be kwaamheden; het voorbereiden van de publikatie van een wetenschappelijke verhan deling over een onderwerp van ge westelijk of regionaal belang. Aanvragen voor een studietoelage als hier bedoeld voor het studiejaar 1968/ 1969 behoren zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor 1 mei 1968 te worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Noord^Holland, Dreef 3 te Haarlem. kusten gelegen zeegebied worden ge troffen. Dit doordat de visstanden in de Noordzee in lokale rassen blijken te zijn opgedeeld, waarbij de visstand nabij onze kust vooral de Nederlandse Wad den als kinderkamer zal gebruiken. Voor de mosselcultuur zal verdwij ning van de Waddenzee het einde be tékenen, want de gehele levenscyclus van dit dier speelt zich af in de Wad denzee. Voor de garnaal ligt de voor naamste geboortegrond vermoedelijk buiten de Waddenzee, de kinderkamer, en het voornaamste woongebied van het volwassen dier vermoedelijk voorname lijk in de zeegaten, waaronder de Wad denzee. Een afsluiting van alle zeega ten zou welhaast zeker tot een zeer ernstige achteruitgang van de garnaal in onze kustwateren leiden. De zes Texelse waterschappen zullen worden samengevoegd. Gedeputeerde Staten van Noordholland, die het initia tief hebben genomen, streven ernaar dat de fusie peT 1 januari 1969 een feit wordt. Dit beleid past in het algemeen landelijke streven tot samenvoeging van kleinere waterschappen, om economi sche en organisatorische redenen. Elders in het land hebben de laatste jaren al diverse samenvoegingen plaats gehad. Op ieder der Zeeuwse eilanden behalve Zuid-Beveland is ook één waterschap. In de loop der geschie denis zijn overigens ook op ons eiland al diverse fusies tot stand gekomen. Het meest bekende voorbeeld is die waaruit de Gemeenschappelijke Polders is ont staan. Thans zijn op Texel nog de vol gende waterschappen zelfstandig: Ge meenschappelijke Polders (6145 hec tare); Eierland (3257 ha); Waalenburg (617 ha.); Burgernieuwland (101 ha.); Hoorndernieuwland/de Kuil (152 ha.) en de Prins Hendnkpolder (490 ha.) Het ontwerpplan van het te vormen „Waterschap „Texel" is door de provin cie aan de zes polderbesturen ter inzage gegeven. Zij kunnen aan- en opmerkin gen maken waarmee de provincie zal trachten rekening te houden. Vast staat reeds dat enkele polderbesturen zich niet met de door GS gestelde voor waarden kunnen verenigen en over deze zaak in discussie willen treden. Het eventueel naar aanleiding daar van gewijzigde ontwerp zal waarschijn lijk in april ter visie worden gelegd, waarna de mogelijkheid wordt openge steld tegen het plan in beroep te gaan. Zouden een of meer betrokkenen ook na de beslissing door de provincie nog ontevreden zijn en bij de Kroon in be roep gaan, dan is daarmee zoveel tijd gemoeid, dat de fusie pas in de loop van 1969 zijn beslag zal krijgen. AMRO-BANK MAANDAG IN TIJDELIJK ONDERKOMEN Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van het nieuwe kantoor van de AMRO-bank te Den Burg. Zoals be kend zal het nieuwe kantoor op de plaats van het oude verrijzen. Totdat het nieuwe gebouw zal zijn betrokken, is de bank met ingang van maandag 12 februari gehuisvest in het pand Hoger- straat 4. Het telefoonnummer blijft 2031. Binnenkort ;zal de nieuwbouw worden aanbesteed onder een aantal geïnteresseerde Texelse aannemers.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1