ezellige discussie over toeristische problemen het statussymbool Een goed en goedkoop voer IVOROL PflRip® bevrijdt BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER /ergaderiug VVV afdeling Oosterend Rekent u ook wel eens rVVEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 ii. I OOSTEREND Nauwelijks een do zijn leden bezocht de maandagavond in Jatrygehouden jaarvergadering ran de VVV-afdeling Oosterend. Dat vas misschien een gevolg van het feit, lat de agenda er nogal „droog" uit lag. Schokkende zaken kwamen niet jan de orde; de aanwezigen keuvel len enkele uren genoegelijk over aller- ei met het vreemdelingenverkeer ver band houdende zaken. Het grootste deel van de tijd was directeur J. W. Oekker aan het woord, die het een en jnder vertelde over de inspanningen, die men zich op het ogenblik getroost om de verwachte toeristengolf in de bouwvakvakantie niet tot een al te grote catastrofe te doen worden. Het seizoen 1968 zal anders van korte duur zijn. De Duitsers uit Nordrhein- rïWcstfalen en de Nederlandse bouwvak- fcers komen gelijk naar het eiland, maar laarvoor en daarna is nog maar weinig iccommodatie besproken. Na het openingswoord van voorzitter de Jong kreeg penningmeester M. joogaard het woord. Deze deelde mee, lat in het saldo van 140,44 geen ver andering was gekomen omdat er geen utgaven of inkomsten waren. Directeur J. W. Dekker vertelde over de advertentiecampagne, die de WV momenteel voert. Het is mogelijk met een eigen advertentie op deze WV annonce in te haken. In Duitsland wordt vooral propaganda gemaakt in de deelstaten met een voor Texel gunstige vakantieperiode. Ook is het mogelijk in te haken op de advertentiecampagne die de ANVV voert in samenwerking met het bedrijfsschap Horeca. Record Momenteel stromen bij de VW de aanvragen binnen. Onlangs werden in één week 710 schriftelijke aanvragen ontvangen, wat een record is. Maar het overgrote deel der aanvragers wil van eind juni tot begin augustus komen. Vóór en na deze periode is er nog ruim te zat. Ondanks de propaganda zei de deer Dekker voor augustus weinig op timistische verwachtingen te koesteren. Het is weer eens duidelijk dat ook de vakanties in EEG-verband moeten wor den geregeld. Daar zal aandrang op moeten worden uitgeoefend om de toe ristische betalingsbelans, die al een na delig saldo heeft (er gaan nog altijd meer Nederlanders naar het buitenland dan buitenlanders naar Nederland) niet nog ongunstiger te maken. Reservering De heer Dekker bracht ook de reser veringsdienst ter sprake die de VVV Texel misschien zal invoeren. De me ningen hierover zijn nog verdeeld, maar de heer Dekker gat de indruk zelf veel voor de reserveringsdienst te voelen. Momenteel gaan nog veel po tentiële toeristen voor Texel verloren. Als iemand nu zijn vakantie op Texel wil doorbrengen, schrijft of belt hij naar de VVV en krijgt dan het blad Voor Vrienden van Texel toegezonden. Hij maakt dan een keus en schrijft ver schillende adressen. Maar al te vaak moet hij vernemen (of hij verneemt he lemaal niets!) dat de gevraagde accom modatie al volgeboekt is. Na een aantal papingen zal hij de moed opgeven en trachten ergens anders iets te bespre ken. Bij het reserveringssysteem zoekt de WV de accommodatievorm uit, die het meest met de wensen van de aan vrager overeen komt. Beter dan hij weet de WV ook de laatste „gaatjes" nog op te sporen. De VW 6tuurt hem dan een aanbieding en als deze, voor zien van handtekening, terugkomt, is het vakantieverblijf besproken. Nu nog wordt de klant, die elke toerist m feite is, maar al te vaak de mist in gestuurd. Interessant was de vergelijking van overnachtingscijfers van verschillende toeristenplaatsen, die de heer Dekker opsomde. Texel is met zijn 1.700.000 overnachtingen nu een der belangrijk ste toeristengebieden in Nederland. Een plaats als Zandvoort noteert jaarlijks 1.164.000, Walcheren 1.700.000. Autowrakken Tijdens de rondvraag vestigde de heer L. van Kooten weer eens de aan dacht op de vele autowrakken, die in de buurt van Oosterend het landschap ontsieren. Het wordt tijd dat de wrak ken worden opgeruimd. De voorzitter stelde voor de propaganda-activiteiten niet alleen op Duitsland maar ook op België en Frankrijk te richten. Uit het antwoord van de heer Dekker bleek dat met het beginnen van een propaganda- actie in een nieuw gebied enorm hoge kosten gepaard gaan. Er wordt overi gens wel geadverteerd in Engelse en Franse vogeltijdschriften. Het is overi gens de vraag of de meeste exploitan ten wel blij zijn met Franse gasten. De taal is voor de meeste WV-leden een barrière. FEUILLETON door Gerrit Frantten 35. Iemand klopte op haar deur. „Ja?" Een kelner keek naar binnen. „Tele foon voor u, juffrouw Van Vliet. Me neer Overvest". „Ik kom". Ze sloeg een sjaal om haar blote schouders en volgde de kelner via een wirwar van gangetjes naar de achter kant van het buffet, waar de telefoon was. „Geraldien", meldde ze zich. ,0, Geraldien, neem me niet kwalijk, hartje, dat ik zo laat bel. Maar er is thuis wat aan de hand en ik kan hier onmogelijk weg natuurlijk". „Wat is er bij je thuis?" vroeg ze, nog weinig geïnteresseerd. Dat weet ik juist niet. Mam.. mijn moeder, heeft hierheen gebeld. Volgens de man die de telefoon aan nam, moet ze volkomen overstuur ge weest zijn. Ze had het er maar over, dat het belangrijk was en heel ernstig. En ik heb er geen idee van, wat ze be doelt. Misschien heeft Hennie of Tonia een ongeluk gehad, die zijn met vakan tie. „Wat wil je dan?" „Kun jij niet even naar huis rijden? Ik doe geen oog dicht vannacht. Wat kan er gebeurd zijn? Je zit niet zo ver van huis af. Misschien een klein uurtje rijden". Geraldien dacht na. Ik ben doodmoe, maar ik kan die jongen toch niet af schepen met die mededeling? Wie weet, wat er op de Larixlaan aan de hand is. Veel sympathie heb ik niet voor zijn familie, vooral niet voor z'n vader, want die mag me niet. Doch daar kan Jaap niets aan doen. Ik houd van hem. Hij doet een beroep op me en ik moet hem helpen. „Goed", besliste ze. „Ik moet me even verkleden en wat eten. Ik ben net klaar met m'n optreden. En ik moet de jon gens op de hoogte stellen. Geef me een uurtje, dan rijd ik weg". „Fijn, Geraldien", zijn stem klonk op gelucht. „Ik wist wel, dat ik op jou kon rekenen. Bel de kazerne op, als je iets concreets weet, he?" „Oké, boy. En maak je niet over stuur. Misschien valt het allemaal best mee. Je hoort van me". Om één uur stopte Geraldien voor het huisje op de Larixlaan. Ze keek naar de woning, die geheel in het don ker lag. Het zal zo'n vaart niet lopen, anders waren ze nog wel op geweest. Enfin, we zullen zien. Mevrouw Overvest, die net lag te sluimeren, schrok meteen klaar wakker van de bel. „Misschien is hij het", pre velde ze. „Maar hij heeft toch de voor deursleutel? Of heb ik de ketting op de deur gedaan? Ik weet het niet Ze rende naar beneden, zenuwachtig De heer Dekker liet zijn gehoor ken nis maken met enkele folders, die in voorbereiding zijn. De drukproef van de nieuwe Texel-folder in vier kleuren oogstte veel bewondering. Er wordt verder gewerkt aan diverse andere ge zamenlijke folders, waarin Texel wordt genoemd. Herhaaldelijk blijkt overigens dat de krant Voor Vrienden van Texel nog een der meest geraadpleegde pro- paganda-drukwerken is. Het blad ziet er zo goed uit dat het jaren wordt be waard. Dat blijkt uit het feit dat, drie jaar na de verhuizing, nog steeds brie ven worden ontvangen met het adres Parkstraat 2. Lammerenmarkt Gevraagd werd of niet iets kan wor den gedaan om de lammerenmarkt voor Texel te behouden. De markt wordt ieder jaar kleiner omdat steeds meer lammeren rechtstreeks van het land worden verkocht. Daarmee worden nl. kosten uitgespaard. De heer Joh. C. Roeper vond het een algemeen Texels belang, dat de markt in stand zou wor den gehouden, b.v. door de boeren die er dieren heenbrengen een financiële tegemoetkoming te geven. Diverse or ganisaties zouden daarvoor een fonds bijeen kunnen brengen. Zo ongeveer gaat het ook met de Alkmaarse kaas markt. Een andere vragensteller maakte zich bezorgd over het gedrag van sommige hengelaars, die stenen uit de dijk peu teren om er hun hengel in te kunnen vastklemmen. Als de dijkbeheerder naar aanleiding daarvan besluit de dijk voor publiek af te sluiten, betekent dat een tegenslag voor het toerisme in Oosterend en omgeving. De heer Dek ker zegde toe eraan te zullen meewer ken, dat de hengelaars worden gewaar schuwd, door borden of foldertjes. ontsloot ze de deur. Vragend 'keek ze in het gezicht van het meisje. „Ik ben Geraldien van Vliet, me vrouw. U hebt Jaap opgebeld, dat er iets is? Kan ik misschien helpen?" Hettie Overvest, teleurgesteld in haar verwachting, dat haar man op de stoep zou staan, herinnerde zich niet de naam. „Wie bent u?" „Geraldien van Vliet. Uw zoon en ik zijn vrienden, goede vrienden. Al jaren. Hij vroeg me hierheen te gaan, omdat hij niet terstond weg kon. Kan ik hel pen? Is er narigheid? Is er wat ge beurd? Als ik u helpen kan, wil ik dit graag doen". De rustige stem van het meisje bracht haar terug tot de wrede werke lijkheid. „Komt u alstublieft even bin nen. Ik weet niet, wat ik doen moet. Mijn kinderen zijn met vakantie en. mijn man. Tien minuten later wist Geraldien van Vliet, dat Jaap's vader gearresteerd was wegens fraude en opgesloten zat in het politiebureau. Dat Hennie met haar verloofde ergens in Italië zat en Tonia met haar vriend in Frankrijk. Geraldien had organiseren geleerd. Dat kwam haar nu goed van pas. Ze reed eerst naar het politiebureau en daar bevestigde men, dat de heer Over vest gearresteerd was. Op verdenking van verduistering. Nee, hoe groot het bedrag waskomt u morgenochtend Tanden blank-Adem ffis On betwist de beste ta nd p asta terug. Dan kunt u met de inspecteur spreken. Vervolgens belde ze Jaap op en bracht hem de ongelukstijding. „Geen wonder, dat je moeder volkomen over stuur is. Probeer een paar dagen verlof los te krijgen. Laten ze zich maar in verbinding stellen met het politiebu reau, dan krijgen ze wel een bevesti ging. He? Zeur niet, Jaap, zoiets blijft niet verborgen. Dat 6taat over enkele uren al in de kranten. Dus komen ze het in Ede ook te weten. Ja, dat wordt een zuur appeltje voor jullie". Ze luisterde enige tijd naar wat hij antwoordde. Toen vervolgde ze: „Nee, ik laat je moeder niet in de steek. Ik blijf vannacht bij haar. Morgen zal ik alles precies uitvissen. Hoe groot het bedrag is? Dat weet ik nog niet. Op het politiebureau wilden ze het me niet zeggen en ik heb er in de consternatie van het eerste ogenblik niet aan ge dacht het aan je moeder te vragen. Ja. ja., ja., op mij kun je rekenen. Zo- ,4>e een z'n dood is de ander z'n brood". Dit bekende gezegde is op het moment enigszins van toepassing op de akkerbouwer, die de aardappelen niet op de normale wijze kan slijten en de veehouder, die de kans krijgt goed en goedkoop voer in handen te krijgen. Het ziet er naar uit, dat dit jaar grote partijen aardappelen, die verbouwd werden om een bestemming als poot goed of consumptieaardappelen te krij gen hun doel niet zullen bereiken. In de dagbladen konden we één dezer da gen lezen, dat 500.000 ton aardappelen in de veevoedersector terecht zullen ko men. Een nare zaak voor de telers. Nu we echter met dit feit zitten, me nen we, dat de veehouders hun kans moeten grijpen. Een zeer gewild voer Het is bijna onnodig om op de waar de van aardappelen als veevoer te wij zen. Heel veel veehouders hebben hier al ervaring mee opgedaan. Een paar da gen geleden kregen we nog een tele foontje van een veehouder, die ons ver telde, dat de melk, die hij verloren was door een korte tijd geen aardappelen te voeren, weer terug gekregen had, nadat hij weer een nieuwe partij had ont vangen. Uiteraard moeten we bedrijf voor be drijf beoordelen of we dit voer een nut tige bestemming kunnen geven. Op be drijven, waar voldoende voerbieten aanwezig zijn, heeft het geen zin om aardappelen aan te kopen. We kunnen er ook begrip voor hebben als iemand redeneert: „Ik heb meer dan genoeg ruwvoer in de vorm van hooi en kuil- gras en moet ik nu nog aardappelen aankopen?" Toch menen we, dat ook in het laat ste geval aankoop van aardappelen nog wel eens verantwoord kan zijn. Als de kwaliteit van het hooi of kuilgras min der goed is, dan kan speciaal bij de koeien, die pas hebben afgekalfd, een gift van 10 - 15 kg. aardappelen het rantsoen flink verbeteren. Men kan dan eventueel beter wat hooi of kuilgras overhouden. Ook voor bedrijven, die een zware bezetting hebben kan aankoop van aardappelen voordelig zijn. Men spaart er eigen ruwvoer mee, dat later moge lijk hard nodig kan zijn. Vooruitzien We willen in dit verband ook wijzen op de gunstige werking van aardappe len in de laatste maanden van de wei- detijd. Als in september en oktober het gras minder „inhoud" krijgt, kan het bijvoeren van aardappelen een zeer goede uitwerking hebben. Daarom lijkt ons het idee van die veehouder, die voornemens is op eigen bedrijf een be perkte oppervlakte aardappelen te gaan verbouwen voor die maanden lang niet gek. Hij denkt daarbij aan een ras, dat eind augustus begin september rijp is en op dat moment een flinke opbrengst geeft. Het aankopen van aardappelen in die periode valt meestal niet mee en als men de kans ziet dit op eigen bedrijf te verzorgen, dan lijkt ons dit zeer aan trekkelijk. Ik geloof, dat agrariërs over het alge meen niet veel op hebben met collega's, die altijd aan het rekenen zijn. Een beetje minachtend werdt wel eens ge sproken van „de rekenmeesters". Ik zou niet graag beweren, dat ik zelf ook wegloop met mensen, die altijd met „de dubbeltjes" bezig zijn. Maar het zou toch wel zeer onjuist zijn om te zeggen, dat er niet gerekend moet worden. Het wordt m.i. wel eens wat te weinig ge daan onder boeren. Als illustratie wil ik wijzen op het feit, dat het nog niet zo lang geleden is, dat akkerbouwers er vrij hoog van op gaven als ze van een bunder pootaard- appelen voor een bedrag van ƒ4.000, afscheepten. Naar ik meen hebben we de laatste jaren met de cijfers aange toond, dat er aan de pootgoedteelt geen droog brood te verdienen is als we niet boven die ƒ4000,per ha uitkomen. En men behoeft heus geen rekenmeester te zijn om tot die conclusie te komen. Zon der het op de cent af te kunnen zeggen, kunnen we ook als boeren vrij gemak kelijk vaststellen of de teelt van een bepaald gewas aantrekkelijker of min der aantrekkelijk is dan die van een ander gewas. Een voorbeeld Dezer dagen waren we op een bedrijf, waar de boer zo'n eenvoudige bereke ning had. Het ging om een vergelijking tussen de verbouw van fabrieksaardap pelen en de teelt van knollenzaad (raap zaad). Deze beide gewassen had hij in 1967 op zijn bedrijf gehad. Voor beide gewassen gold, dat hij tussen het ploe gen van het land en het afleveren van de opbrengst zelf heel weinig aan deze gewassen had gedaan. Het werk was praktisch geheel door de loonwerker verzorgd. We kunnen wel stellen, dat het werk vóór en na het .poten en zaaien van deze twee gewassen gelijk was. Het pootgoed was nl. pas bij het neus, keel en borst van vastzittend sl(jna poten op het bedrijf gekomen. Er wa ren dus geen kosten voor het bewaren van het pootgoed. De rekening voor deze gewassen ziet er per ha. omgere kend als volgt uit: F abrieksaardappelen Kosten van het pootgoed 520, Machinaal poten 115, Aanaarden, eggen, enz. 150, Rooien 500, Laden, vracht en weegloon 500, Bemesting 325, Totaal kosten per ha ƒ2110, Opbrengst op basis van 400 gr. zet meel: 48 ton per ha tegen 7Vt ct. per kg ƒ3.600,Het saldo per ha is dus ƒ3.600,— min ƒ2.110,— ƒ1.490,—. Het knollenzaad (raapzaad) De kosten van het zaaizaad worden hierbij verrekend met de opbrengst. Van het bedrag, dat door de firma wordt uitbetaald, zijn tevens de kosten van droog- en schoonloon, monsterne ming, enz. afgehouden. De kosten waren als volgt: Zaaien 35, Spuiten plus middel 60, Voormaaien en dorsen met de combine 230, Bemesting 220, Totaal per ha. 545, Per ha. werd na aftrek van de eerder genoemde kosten ontvangen een bedrag van ƒ1.900,Gaan we weer op de zelfde wijze het saldo bepalen, dan krij gen we dit ƒ1.900,min ƒ545, 1.355,—. Zoals U ziet is het verschil tussen het saldo van beide gewassen betrekkelijk klein. We kunnen wel stellen, dat de opbrengst in kilogrammen, zowel voor de aardappelen als het knollenzaad zeer goed was. Ter voorkoming van misverstand wij zen we er op, dat de saldo's niet gelijk staan met de winst. De kosten van ploegen, verdere grondbewerking, pacht en algemene kosten zijn niet opgeno men. Deze zijn echter voor beide gewas sen praktisch gelijk. 134. De commissaris van politie wen telde de verantwoordelijkheid snel van zich af door de Minister van B.A. op te bellen. Deze zocht toen dadelijk contact met de ambassadeur van Dollarmenië en zei: „Zeg, makker! Je spreekt met Clepmeyer d'Groot hier! Ja, met Clep- meyer zelf! Moe-je nou 'es even goed luisteren, zeg! Ik ben je een tijdje gele den erg terwille geweest met die gehei me agent van je. Hoe heet die kerel ook weer? EhKid Sucker is het niet? Nou, die heeft weer wat fraais uitge haald! Hij heeft in een bakkerspakje een inval gedaan in de ambassade van Barroesja! En alsof dat nog niet genoeg was heeft- ie Wasilew I. Omskomsk en nog een handvol andere Barroesjanen gevangen genomen. Hij eindigde zijn werkzaamheden met het in brand ste ken van de voornoemde ambassade. Een schandaal zég!!" „Hoe.... hoe w.weet jij dat alle maal?" stamelde William D. Buck- shooter benepen. „K. kan dat niet een ander gedaan hebben. „Helemaal niet!" antwoordde minis ter Clepmeyer d'Groot scherp. „Kid Sucker heeft het gedaan! Ik beschouw dat als een daad van agressie! En nou mot je 'es goed begrijpe, da'k beslist geen oorlogshandelingen tussen Bar roesja en Dollarmenië op óns grondge bied wil! En zeker niet als dat gepaard gaat met een moordaanslag op een oud politieman, brigadier Piet geheten, die laatstelijk optrad als detective onder de naam Shylock Hommeles!" Giftig smeet W. D. Buckshooter de hoorn op de haak „Je bent er fijn in gestonken, meneer Kid Sucker!" brulde hij. „De minister is precies op de hoog te! Een fijne geheime agent ben jij! Het hele land is op de hoogte van het feit, dat jij de ambassade van Barroesja in de fik gestoken hebt! En jij staat in onze dienst! Bah! Straks worden we nog als ongewenste vreemdelingen het land uitgezet!" En de ambassadeur maakte zich zó kwaad, dat-ie overeind vloog en zijn geheime agent een stevige tuchtiging begon toe te dienen. Wasilew I. Oms komsk keek daarbij geamuseerd toe. veel houd ik nu van je, snap je, boy? Heb je meteen eens een bewijs. Ja. dat weet ik ook. Tot ziens. En als er nog verder nieuws is, bel ik wel. Ga maar gauw slapen en maak je geen zor gen. Het valt allemaal nog mee". Terug in de woning besliste Geral dien: „Ik blijf bij u, vannacht. Jaap is op de hoogte gesteld van de feiten en hij zal proberen een paar dagen verlof te krijgen. En nu gaat u slapen en ik ook. Geeft u me maar een bed. Morgen zien we verder. Het is misschien hele maal niet zo erg, als het op het eerste gezicht lijkt". De volgende morgen overtuigde Ge raldien de nog immer verslagen vrouw, dat het geen zin had te proberen con tact te krijgen met beide andere kinde ren. „Waarom zullen we hun vakantie verstoren? Ze kunnen er evenmin iets aan doen. Slechte tijdingen komen al tijd te vroeg. Dat komt dus op het tweede plan". Ze hielp het ontbijt klaarmaken, was te de tweeling, die grote belangstelling aan de dag legde voor „tante" Geral dien, waarna ze naast hen ging zitten. Doch toen de kinderen naar school wa ren, wist ze van de vrouw, dat het te kort ongeveer vierduizend gulden be droeg. Tegen negen uur stapte ze in haar autootje en reed naar de Bank. Vierduizend gulden, dacht ze, en daar arresteren ze een man voor, die meer dan vijfentwintig jaar zijn beste krach ten heeft gegeven. Stompzinnige we reld. Enkele maanden geleden zongen ze ongetwijfeld: Lang zal-d-ie leven en nu; zo n stiekemerd, wie had dat van hem gedacht. Op de bank had ,ze een gesprek met direkteur Slaterus. Ze vroeg hem op de man af, of het noodzakelijk was ge weest kassier Overvest te laten arreste ren. „Maar, juffrouw Van Vliet, dat heeft de politie gedaan, dat is haar taak". „U had het voorlopig onder ons kun nen houden. Vierduizend gulden.... Als het nu veertigduizend was". Daar was Slaterus het niet mee eens. „Juffrouw, zulke dingen kunt U waar schijnlijk niet begrijpen. Fraude is fraude, of het nu honderd gulden is of een miljoen". Geraldien schudde haar hoofd. „Geen sprake van, meneer.slaan en slaan is ook niet hetzelfde. Geef je iemand een klap en die heeft geen gevolgen, dan zal dit op z'n hoogst een boete van vijfentwintig gulden opleveren. Maar sla je iemand dood, dan kan het tien jaar worden. Wilt u persé de heer Overvest in de gevangenis hebben?" De man spreidde verontwaardigd zijn vingers uit. „Wat kan ik er aan doen? De man is gearresteerd. Kan ik zijn strafzaak tegenhouden? Dit is uitslui tend een aangelegenheid die behoort tot de competentie van de justitie". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5