Cjrocn <2warts- J~exels in het karL, Geheimeaanval der Noormannen kreeg landelijke publiciteit AGENDA 4 „VN-verhaal geeft onjuiste indruk" stoelen Moerbeek's Mariniers UN O-strijdmacht zuiverden Euforbia Jl GYMNASTIEKVERENIGING TEXEL Uitvoering met diverse 'stunts' t.g.v. 45-jarig bestaan Voorzitter Roeper: jammer, maar ik lig er niet wakker van Utyfr I» r rSDAG 20 FEBRUARI 1968 81e JAARGANG No. 8243 itgave N.V. v/h Langeveld De Rooij >stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Het bestuur van de stichting „(Dos erend Present" zalzoals bekend, op ten der dagen van de leesten in juli en historisch spel opvoeren, dat in et programma wordt aangeduid als De aanval der Noormannen". Om ■oor het publiek zoveel mogelijk ver assingen in petto te kunnen houden, rilde het bestuur aan het verloop van iet spel geen verdere bekendheid ge en; alleen de (honderden) medewer- enden moesten op de hoogte zijn. On- fer die medewerkenden bevinden zich chter twee correspondenten: een voor fe Helder se Courant en een voor de 'exelse Courant. Beide heren waren p de onlangs gehouden bespreking ■an het spel hartelijk welkom, zij het ls medewerkers en niet als persver- tqenwoordigers. Met andere woorden: ip publikatie van de gang van zaken lijdens het spel werd (nog) geen prijs gesteld. Want, zo vond stichtingsvoor zitter, de heer Joh. C. Roeper, de in- ioud van een toneelstuk maak je toch >k niet van tevoren bekend? Dan zou iet publiek precies weten wat er zou ebeuren en zou heel wat van de anning en aardigheid eraf zijn. Beide correspondenten deden wat Run gevraagd was, fcij het dat een hun- mer, die de indruk gaf toch te willen gaan noteren, na een opmerking daar- over door voorzitter Roeper uit protest de zaal verliet. Laatstgenoemd inciden- was een uitvloeisel van een conflict at tussen het stichtingsbestuur en de ilaatselijke redactie van de Helderse burant was ontstaan over het publi- atiebeleid van de stichting. Conflict I Tijdens een der eerste bijeenkomsten ter bespreking van de komende feesten, die ook bijgewoond werd door vertegen woordigers van beide kranten, vertelde voorzitter Roeper onder meer dat men Boornemens was „Excelsior" te vragen om de opening van het feest muzikale ■lister bij te zetten en dat zou worden getracht weer de geluidsinstallatie van Badio Holland te lenen. Toen de vol gende dag in de HC stond dat „Excel sior" zou meewerken en dat Radio 'oiland zou komen, dus dat de ak al in kannen en kruiken was, gras het stichtingsbestuur verstoord, want zowel Excelsior als Radio Holland moesten nog benaderd worden en zou- n ongetwijfeld onaangenaam ver- asd zijn in de krant te lezen, dat hun ndeel al vaststond. Het was natuur- |jk niet zo'n verschrikkelijke gebeur- <nis, maar om dit soort pijnlijkheden ïh de komende maanden te voorkomen sloot het stichtingsbestuur de pers ortaan niet t meer op de voorbespre kingen uit te nodigen. In plaats daar- _van zou het secretariaat van de stioh- "ting commumqué's samenstellen en zo telkens alleen dat aan de publiciteit prijsgeven wat definitief vaststond en waarmee aan het verrassingselement van de feesten niet al te zeer afbreuk werd gedaan. Voorkeur I Het stichtingsbestuur venstuurde de comjnuniqué's echter op een zodanig tijdstip, dat zij eerder in de Texelse dan in de Helderse Courant konden worden opgenomen. Dat was wel sneu Moor de Helderse Courant, maar zo ooi deelde het bestuur, als we het zo niet doen, zou de Helderse Courant Woensdag 21 februari Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde. %>rekcr de heer Kempenaar over de Bijstand- Wet Na de pauze adjudant Gulmans met als ffiidcrwcrp „Wat doen wij als doorsnee Neder landers aan de Verkeersveiligheid". Den Burg, Landbouwschool, 8 uur, Platte landsvrouwen Texel. Een avond verzorgd door de heer C. F. van Neerijncn. Den Burg, Bibliotheek, van 4 tot half 5 een %>orIeeshalfuur in de biblotheek voor de kin deren uit de le en 2e klassen der lagere ■holen. Vrydag 23 februari Den Hoorn. Ned. Herv. kerk, zendingsavond, Ds Vis spreekt over zijn werk op Bali. Burg, De Lindeboom-Texcl, 't Nut. Le- g met dia's over de Mosselcultuur door |rs. Drinkwaard. Zaterdag 24 februari Burg, De Oranjeboom, St. Jan met het paneelstuk „Mijn vrouw verlangt salaris". Zondag 25 februari :n Burg, De Oranjeboom, St. Jan met het teelstuk „Mijn vrouw verlangt salaris". in kir (dagblad) iets eerder met het Oosteren- der nieuws komen en dat vinden we minstens even naar. Tenslotte hebben wij een eigen krant die door iedereen gelezen wordt. Waarom zouden we deze de primeur niet geven? Zo verscheen in de Texelse Courant van 9 januari het eerste communiqué onder de bekende vast kop met de Oosterender kerk. Het communiqué bereikte de HC echter een halve dag te laat om nog in het nummer van die dag te worden opge nomen en de H.C.-redacteur, boos over dit publicatiebeleid, besloot er geen letter van op te nemen. Onlangs verscheen in de H.C. een commentaar, waardoor het conflict al gemene bekendheid kreeg en waarin de H.C.-redactie protesteerde tegen het publicatiebeleid van Oosterend Present. De aan het slot van het commentaar geuite hoop, dat het stichtingsbestuur alsnog een andere koers zou gaan vol gen, zal waarschijnlijk wel nooit be waarheid worden, want daarvoor is het conflict teveel toegespitst en is door de algemene bekendheid die eraan gegeven is, het prestige een rol gaan spelen. Verraad Terug aan de bespreking te Ooster end, waar de geplande Noormannen aanval uit de doeken werd gedaan. Hoewel de ene correspondent was weg gelopen en de ander 'beslist niet heeft geschreven, heeft de gang van zaken tijdens de komende Noormanneninval toch bekendheid gekregen, landelijke bekendheid zelfs. In de rubriek „Bij ons in Holland" van het blad „Vrij Neder land" van deze week staat, na een be schrijving van het persincident, het volgende; „Toen kon de voorzitter, Joop Roe per, boer en veehandelaar, beginnen met de uitwerking van de plannen. Reeds in 1963 had „Oosterend alweer present" getracht het overwegend Gere formeerde dorp in de belangstelling te brengen door het houden van een groot feest. Toen heette het „Tocht naar de Schans", waarbij in spelvorm opgerukt werd van Oosterend naar de Schans, een vroegere Franse vesting, waar men naspeelde dat het Frans gezag niet meer erkend werd. Er werd ook mas saal bij gezongen, o.a. Wij leven vrij. Dit jaar heet het spel „De aanval der Noormannen". In een inleiding trachtte men aanvaardbaar te maken dat de Noormannen indertijd hier geland wa ren en vervolgens legde commissielid Bremer aan de hand van een situatie schets, waarop de landingsplaats van de Vikingen was bepaald, uit wat er ver der moest gaan gebeuren. De Noorman nen stonden onder één commandant, elke boot zou een schipper en een aan tal roeiers krijgen. Het dorp zou be staan uit vreedzame dorpelingen, waar onder een aantal vrouwen en kinderen en enige gezagsdragers onder wie een priester. Op de steunpunten: mannen met wapens en zelfs enkele ruiters. De bewapening der Noormannen: speren, hamers en pijlen en bogen. De dorpe lingen zouden op gelijke wijze worden uitgerust. Met meesterlijk cynisch in zicht bepaalde Bremer, dat bij de inval der Vikingen de dorpelingen in paniek moesten raken; de kinderen zouden op slag in huilen moeten uitbarsten. (Daar zorgen de moeders dan voor, zei de voorzitter opgewekt). Daarna moet dan het grote gevecht tussen beide partijen uitbreken, culminerend in het in brand steken yan het dorp. Vrouwen, drank en priester worden weggevoerd, al be staat ten aanzien van de priester geen uitgesproken voorkeur: het mag ook een andere gezagsdrager zijn. Maar daar wilde de zaal, vol gereformeerde historianen in spé niets van weten: het idee om, net zoals ze het vroeger deden, (Als offer aan de zee; die priester ver zuipen we dus, zei Bremer, genietend van dit historische succes) een Rooms zoenoffer te brengen, sprak de aanwe zigen aan. Als enige concessie wilde Bremer daaraan toevoegen, dat de Priester gespeeld zou worden door een pop, die van tevoren in een der boten zou worden klaargemaakt. De commis sie zou zich nog nader beraden of ook nog een vat wijn met de geestelijke zou worden meegegeven. Wel drukte de voorzitter de aanwezigen nog op het hart, dat alles zo echt mogelijk dient te zijn wat natuurlijk niet inhoudt dat men elkaar al te realistioh mag moles teren. Tenslotte werden enige costuums (waaronder dat van de te verzuipen priester) aan de aanwezigen geshowd, waarna de dorpsbewoners zich op het toneel links als Noormannen en rechts als dorpelingen konden opgeven; aspi rant-Noormannen moeten kunnen zwemmen. Enige dames gingen vervol gens energiek aan de slag en namen al vast de maten van de Noormannen, met in het achterhoofd de vermanende woorden van voorzitter Roeper, dat wie nog leuke ideeën had, die onverwijld san de commissie moest meedelen. Met de eerste suggestie is het niet best af gelopen: toen iemand vroeg of het dorp Khe San moest heten, kwam er geen antwoord, wel hilariteit". Commenntaar Tot zover het verhaal van Vrij Ne derland. Iemand der aanwezigen heeft blijkbaar gemeend aan de gang van za ken tijdens de Noormannenaanval toch publiciteit te moeten geven. Voor de - heer Joh. C. Roeper was het echter nauwelijks de vraag wie dat kan heb ben gedaan. Hij zei: „Er is er maar één waarvan ik zo goed als zeker weet dat hij een blad als „Vrij Nederland" op de hoogte kan hebben gebracht. Ik vind het jammer, maar ik lig er niet wakker van; die man waarschijnlijk wél. Het kan geen voldoening geven als je de plannen waar een hele dorpsgemeen schap ongeacht geloof of politieke over tuiging achter staat in de publiciteit brengt op een dergelijke afbrekende wijze. Persoonlijk heb ik deze bijeen komst, waar alle Oosterenders en kotter- vissers waren uitgenodigd, meegemaakt en heb meen ik net als alle ande re aanwezigen, genoten van de wijze waarop onze verteller, v.d. Vlis, aan het woord was en ook hoe Siem Bremer het spel op een prettige en vlotte wijze uit eenzette. Ik heb ook enkele ons aanbe volen boeken gelezen van de Noorman nen en toen wel begrepen dat de Vikin gen niet zulke lieve jongens waren. Bij gelovig als ze waren, bang voor storm, brachten ze ook aan de zee hun offers. Dat waren vaak eigen priesters, maar liever nog de priesters van veroverde andere volken. Dat zal o.a. worden uit gebeeld en daarachter hoeft men niets te zoeken. De aanwezigen hebben dat dan ook niet gedaan. Wanneer iemand in de zaal het niet met ons eens was, is er voldoende gelegenheid geweest om dit kenbaar te maken. De manier waar op het nu is gebeurd, is negatief en past ons niet. Iedereen weet dat het hier niet om een Gereformeerd feestje gaat; iedereen doet er aan mee. Wie naar buiten de indruk geeft, dat „Oosterend Present" maar een kleinzielige affaire is, bewijst Oosterend én Texel een slechte dienst". Zaterdag 2 maart bestaat de gymna stiekvereniging precies 45 jaar. Dat is wel geen echt „rond" jubileumjaar, maar ter gelegenheid van dit zoveelste lustrum zal toch een groots opgezette uitvoering worden gehouden in de Bur gemeester De Koning-hal. Aan deze uitvoering werken niet alleen GVT-ers mee, Uitgenodigd zijn ook de 4 beste dames en 4 beste heren uit de kring Hollands Noorderkwartier; ook een 16- tal dames van de ritmische groep „Vlugheid en kracht" uit Harlingen zal men bezig kunnen zien. Verder telt het programma diverse spectaculaire num mers, die nog niet eerder werden ge toond. Na afloop zal weer worden ge danst in hotel „De Lindeboom-Texel". Aan de uitvoering wordt door alle GVT-leden, ouder dan 12 jaar, deelge nomen Dat betekent dat er 200 dames, heren, jongens en meisjes meedoen. Het toneel zal voor verschillende nummers welhaast te klein zijn, maar instructeur Praamstra verwacht, dat het met wat passen en meten wel zal lukken. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 De mariniersoefening, die vorige week op Texel werd gehouden is over het alge meen naar wens, zonder ernstige ongelukken of overlast voor de burgerbe volking verlopen. De schade aan burger eigen dommen bleef beperkt tot een kapotte regenpijp van een huis in Den Hoorn. Voor herstel werd uiter aard gezorgd. Zoals be kend was Texel in de oefe ning de onafhankelijke staat Euforbia, waarvan het zelfstandig voortbe staan werd bedreigd door en infiltranten. Ter be scherming van de komen de presidentsverkiezingen werden de driehonderd een subversieve beweging mariniers van de VN- compagnie te hulp geroe pen. Maandag tegen twee uur werden mariniers, wa pens en rijdend materieel bij het Homtje aan wal gezet. De daar op touw gezette demon stratie met spandoeken en het ver branden van een pop was zo echt, dat de op het haventerrein werkzame burgers zioh over dit schandalig gedrag tegenover de mariniers verontwaardig uitlieten De oefening verliep volgens plan. Handenvol werk had men bij het op sporen van revolutionairen, die bij de Oostkust trachten te infiltreren. Bij de nachtelijke acties werd gebruik ge maakt van infrarood apparatuur, waar door men bij volledige duisternis kon zien zonder gezien te worden. Slechts enkele infiltranten slaagden erin de k -Iii wachtposten te passeren. Een geslaagde infiltrantenactie was ook het „vergifti gen" van de drinkwatervoorraad in het bivak bij het turfveld. Ondanks de vele wachtposten wisten enkele personen tot de tanks door te dringen en er een che mische stof in te mengen. Voor zover het niet werd gemerkt bij het vullen van de veldflessen merkten de mannen in de loop van de dag dat ze van „ver giftigd" water gebruik maakten, want door het (onschuldige) chemische mid del werd hun urine blauw gekleurd. Donderdag werd het hoogtepunt van de oefening bereikt, toen de Stuif dijk van de Mok werd bestormd. (De MOK was in het verhaal het Euforbiaanse leger kamp dat door infiltranten bezet werd gehouden). Tegen het middaguur was het geratel van mitrailleurs niet van de lucht. Er werden grote verliezen gele den en helicopters vlogen snel verster kingen aan. Op dezelfde wijze werden gewonden afgevoerd. De oefening werd onder meer gadegeslagen door de chef staf van het korps Mariniers, de kolo nel Sohoenzetter. De foto werd donder dag omstreeks elf uur 's morgens ge maakt bij het Westerslag. De helicop ters landden daar vlak naast de ver keersweg om de gereedstaande verster kingen af te halen. Iets bijzonders is dat aan de aVond muzikaal zal worden meegewerkt door de Boerenkapel van het Koninklijk Texels Fanfare. Zo enthousiast waren de fanfare-leden, dat de kapel aanzien lijk groter is dan cup de folkloredagen; welhaast het gehele korps zal er die avond deel van uitmaken. Op muziek van de kapel zal bij de opening de op mars worden gehouden, waarna de ge bruikelijke vaandelgroet en het ope ningswoord van voorzitter P. G. Schoorl volgen. Het nieuwe gymnastieknummer dat dan komt, staat in 't programma aan geduid met „Opbouw". Negen dames en negen heren zullen „als het lukt", zegt Praamstra in snel tempo een soort pyramide vormen. Volksdansen Daarna zal men de gymnasten als volksdansers kunnen zien, ook iets nieuws. Veertig meisjes hebben onder leiding van mevrouw Loning nl. een Iraëlisohe Volksdans ingestudeerd. Dat zijn er zoveel dat deze kringdans in drie kringen zal moeten worden uitge voerd. Ook nummer vijf van het programma noemt iets nieuws: een nummer met ladders door jongens van 12 en 13 jaar. Daarna volgt een vrije oefening door een groot aantal meisjes van 13 en 14 jaar. Het volgende nummer, het kruiskast- springen, werd ook niet eerder op Texel vertoond. In twee groepen zal over één kast worden gesprongen in een zo snel mogelijk tempo. Ook GVT-ertjes van beneden de voor deze avond gestelde leeftijdsgrens doen hieraan mee. Goed turnen op de balk zullen ver volgens de uitgenodigde top-turnsters van de Kring Hollands Noorderkwar tier laten zien aan welk nummer ook de Texelse dames zullen meedoen. Een baloëfening door „Vlugheid en Kracht" zorgt weer voor nodige afwisseling. Het paardspringen, het laatste nummer voor de pauze, wordt gebracht door jongens van 14 - 15 jaar. Na de pauze wordt het programma voortgezet met een hoogrekoefening door de Kringturners en de GVT-heren, gevolgd door eèn knotsoefening door de junioren dames. Bokkespringen Het „bokkespringen" is een soort openbare les, waarin oudere heren laten zien wat ze er (nog) van kunnen. Dan een nummer boogbrug, door de top- turners van Hollands Noorderkwartier en de Texelse heren, een oefening met tamboerijnen door „Vlugheid en Kracht", de lange mat door dames en heren en brug ongelijk door HNK-turn- sters en GVT-meisjes. Iets nieuws, dat nu al als „de stunt van de avond" wordt beschouwd, is het tafelspringen. Door de heren van Texel zullen oefe ningen worden uitgevoerd op een tafel blad van 1.20 x 2.10 meter. Vermakelijk zal ongetwijfeld zijn het nummer „Vroeger.en nu". Het eer ste deel bestaat uit een gymnastiek- demonstratie uit vroeger tijden en als contrast wordt een moderne ritmische trainingsoefening getoond. De heer C. Mets sr. heeft deze oefening, waaraan de Harlinger dames en de Texelse da mes van 18 jaar en ouder deelnemen, „ontworpen". Het is tevens het besluit van de uitvoering. In het 45ste levensjaar staat de gym nastiekvereniging Texel er bijzonder goed voor. GVT telt momenteel 537 leden, van 4 tot 60 jaar. De belangstel ling van de jeugd is zeer groot. De laatste tijd worden opmerkelijke suc cessen geboekt. De heer Praamstra, die zich vast voorgenomen heeft tenminste vijf jaar op Texel te blijven, is bijzon- (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1