Cjrom 'ZwartsJexelsin het L Mevrouw Craanen (51) gaat zingend door het leven AGENDA „Daar heb je moeder weer met d9r smartlappen „Muziek brengt alle mensen tot elkaar Bouw dorpshuis Oosterend kan beginnen ffJDAG 23 FEBRUARI 1968 EXELSE 81e JAARGANG No. 8244 COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooi) Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. 99 „]a, ik zing altijd. En het vreemde is: ook als ik verdrietig ben ot boos. Ik reageer alles af met zang. Dat was vroeger al zo. Toen ik verpleegster was, heb ik eens straf gehad. Ik werd van een bepaalde barak weggestuurd, maar een ogenblik later zong ik in het bad het hoogste lied. Dat hebben ze me toen heel erg kwalijk genomen". Mevrouw J. Craanen-Hemelrijk „ze kennen me allemaal als Janny Craanen" lacht hartelijk en stralend als ze aan het incident terugdenkt. Janny Craanen lacht veel en altijd even stralend. Ze heeft het druk in haar familiepension aan het Schilder end, maar weet toch altijd weer tijd te vinden om „voor niks of een beetje" anderen te vermaken. Dat is in deze tijd van toenemend passief amusement een opmerkelijk feit. Mevrouw Craa nen is van een zeldzaam en uitster vend ras. Daarom bellen we dinsdagmiddag aan bij pension „Zonnéhoek". Als ze de deur opent heeft ze juist het haar ge wassen. Dat moest nu gebeuren, want die avond treedt ze op in het Gollards Rustoord. „Ja, je moet alles plannen", zegt ze. „Maar moet ik zó op de foto?" De doek gaat af. Even later klikt de 'sluiter. Mevrouw Craanen is een mak kelijk fotomodel. Vragen of ze éven wil lachen, hoeft niet. Want ze lacht al, oortdurend. In de drukgemeubileerde huiskamer, waar de piano gereed staat en andere muziekinstrumenten voor het grijpen liggen, zitten we al gauw aan de koffie en de cake. Mevrouw Craanen vertelt en doet het door ons geplande kwartiertje tot een dik uur uitlopen. „Ja, ik ben verpleegster geweest, tien |jaar. In Den Helder en later in „Duin en Bosch" waar ik m'n zwarte kruis |heb gehaald". Onderwijzeres ,Maar daarvoor was ik onderwijze res. In de tijd van Colijn was -dat; ik mocht voor een rijksdaalder etiketten plakken in een school in Den Helder. Maar er moest meer verdiend worden, want de studie had m'n ouders een hoop geld gekost". De werkeloosheid heerste ook in het verp'leegstersberoep. Janny Hemelrijk kwam als zoveelste op een enorme lijst te staan en mocht van geluk spreken dat ze dankzij een goede relatie toch aan het werk raakte. „Later, toen Ek 21/s en Nien lVf was, was het juist andersom. Toen smeekten ze me of ik hier voor de klas wilde EERSTE LEPELAAR WAARGENOMEN DE KOOG Dc heer KI. Minnes uit De Koog en zyn vrouw hebben zondagmiddag bü De Cocksdorp de eerste Lepelaar van dit jaar waargeno men, hetgeen buitengewoon vroeg is. De heer Minnes zag de vogel vanuit zijn auto in de berm van de Vuurtoren- weg bij de dijkafgang. Langzaam rij dende naderde hij het dier tot op zeer korte afstand, zodat een vergissing met een andere vogelsoort uitgesloten is. Meer dan een week eerder had men te Wieringcn al lepelaars in de richting van Texel zien vliegen. Hoewel de waarnemer er zeker van is zich niet te hebben vergist, zyn dc vogels toch later nergens meer waargenomen. Kort daarop meende een Texelse vogelwach ter een aantal Lepelaars te zien over komen, maar hij was door het heiige weer minder zeker van zijn zaak en hield het achteraf op kleine zwanen. Maar de eerste Lepelaar is er nu echt, een dag of twaalf eerder dan gewoon lijk. FOLKLORE WIL VOOR 15 MAART ƒ6000,— BINNEN HEBBEN Om tot realisering te komen van het komende zomerprogramma van de Stichting Folklore Texel, zal weer veel geld nodig zijn. Gelijk vorig jaar wil het bestuur er van verzekerd zijn, dat het geld ook inderdaad aanwezig is. Deze zekerheid is beslist noodzakelijk om te komen tot een fraai geheel. Ieder wordt derhalve dringend verzocht zijn of haar bijdrage te storten op de Ned. Middenstands Bank te Den Burg t.n.v. „Stichting Folklore Texel". Op 15 maart zal een bedrag van ƒ6000, moeten zijn gestort, om de plannen te kunnen laten doorgaan! Gehoopt wordt, dat men dit jaar niet al te veel hoeft te bedelen. Vrijdag 23 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel, 't Nut. Le zing met dia's over de Mosselcultuur door Drs. Drinkwaard. Den Hoorn, Ncd. Herv. kerk. zendingsavond, Ds. Vis spreekt over zijn werk op Bali. Zaterdag 24 februari Den Burg, De Oranjeboom, St. Jan met het toneelstuk „Mijn vrouw verlangt salaris". De Koog, Badhotel Prinses Juliana, De Duin- "kanters met het stuk „De Vuurtoren". Alleen voor donateurs. Zondag 25 februari Den Burg, De Oranjeboom, St. Jan met het toneelstuk „Mijn vrouw verlangt salaris". Maandag 26 februari De Cocksdorp, De Hoog, Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Causerie met film door mevr. Meinderlsma over haar reis naar Zuid-Afrika. Woensdag 28 februari Den Burg, Federatievergadering Doopsgezinde Zusterkring, 2.30 uur. Vrjjdag 1 maart 1968 Den Hoom, Dorpshuis „De Waldhoorn", To- ncelver. De Vriendenkring met het stuk „Jong zijn we maar eenmaal", 8 uur. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken- dief', 20.00 uur. Zaterdag 2 maart Den Burg. Burg. De Koning-hal, Jubileum- uitvoenng GVT. Bal na in hotel „De Linde boom-Texel". Den Hoom, Dorpshuis „De Waldhoorn", To- ncelver. De Vriendenkring met het stuk „Jong zijn wc maar eenmaal", 8 uur. Iedere woensdagmiddag van 4 tot half 5. Voorleeshalfuurtje voor de le en 2e klassen der lagere scholen, in de openbare leeszaal te Den Burg. staan, maar ik kon niet. Een gekke wereld toch! M'n gasten hebben het wel eens over de goede oude tijd, maar ik heb er onplezierige herinneringen aan. Van de 32 leerlingen, waarmee ik des tijds in de kweekschoolklas zat, kwa men er maar vier bij het onderwijs te recht". Drukte is stimulans Maar ter zake. Hoe kan mevrouw Craanen in haar drukke pension tijd vinden om liedjes en gedichten te ma ken? „Een zorgelijk bestaan stimuleert Hoe drukker ik het heb, hoe beter en sneller ik kan rijmen. Die poppenkast, die we vanavond in de Gollards op voeren, heb ik geschreven toen we zes tien man te eten hadden, tussen de be drijven door. Telkens even snel wat op schrijven, dat gaat heerlijk. Die (poppen kast gaat over de geschiedenis van de buurt, maar voor de Gollards heb ik alles herschreven en van toepassing ge maakt op de bewoners. Voor de andere rusthuizen doe ik dat ook. Dat is een heel werk en het is maar voor één keer. De medespelenden vonden het prachtig. Er heerst een machtige sfeer in die buurtvereniging. Ze willen wat en dóen wat. Allemaal zijn ze reuze vindingrijk. Ik maak al jaren revuetjes. Vaak met gestolen melodietjes, maar dit jaar heb ik het meeste zelf gemaakt. Met dat zelf maken ben ik al in de ver pleging begonnen. Daar werden avond jes gegeven en ik merkte dat ik wijsjes •kon maken en ook nog de woorden erbij". Texels repertoire Mevrouw Craanen heeft, wat zij noemt, een Texels repertoire. Het is een grote collectie zelfgemaakte liedjes over het Koger strand, de vuurtoren, haar geboortedorp Oudeschild, Den Hoom enz. Er zijn ook oude Texelse verhalen en voordrachten bij. Ze kan daarmee makkelijk een avond vullen en dat doet ze dan ook regelmatig, meestal voor haar gasten die wekelijks van zo'n gezellige muziek- en zang avond verzekerd zijn. Ze zegt: „Met het Texelse repertoire ben ik al begonnen toen ik m'n man leerde kennen. Die had ook veel leuke ideeën. Grote revues hebben we o.a. gemaakt met de Stem des Volks. Daar zijn we zelfs mee naar Alkmaar geweest. Er waren drie revues over Texel: een algemene, een over de jaargetijden en een over de zeven dor pen. We maakten ook veel politieke revuetjes om op te voeren op de eerste mei. Zelfs de Partij van de Arbeid heeft er belangstelling voor getoond". Circus Schilderend „Jammer, dat veel Texelaars niet erg vasthoudend zijn. De Stem des Volks is ook over de kop. Daarom vind ik dat Schoonoordbuurtje zo leuk. Ieder jaar maar weer met een nieuw programma komen en dat met die krappe kas. Ik weet niet goed waarom het daar wel kan en nergens anders op Texel. Ik denk dat het zit in de eenvoud van de mensen. Die willen zich nog voor elkaar interesseren en zich inspannen voor an deren. Daar hebben ze gewoon plezier in. Er is eens iemand uit die buurt ver huisd, maar die wilde al gauw weer terug, zó miste die zijn omgeving. Ik woon op het Schilderend. Hier zou je zo'n buurtgemeenschap niet van de grond krijgen. In een lied heb ik het wel eens gedaan. Een heel circus had ik er van gemaakt. Drijver in een trapeze nummer en Rab op een olifant en meer van die dingen. Vreselijk gek. We heb ben het natuurlijk alleen in besloten kring gezongen". Geboortgrond Mevrouw Craanen zingt graag over Texel. Ze houdt van het eiland en voor al van Oudeschild, waar ze geboren werd a!ls dochter van de vermaarde Gouden Ploeg-man Hans Hemelrijk. Hoe gehecht ze aan Texel was, merkte ze toen ze in de oorlog geen vergunning kreeg erheen te gaan. „Ik zat toen in Castricum, in „Duin en Bosch". (Ik heb daar maar twee jaar gewerkt, want ben voor de krankzinnigenverpleging maar matig geschikt, teveel gevoelsmens). Toen begon ik gedichtjes te maken over het eiland. Het was wat chauvinistisch en de mensen vinden het nu smartlap pen Dat is waar, maar de Texélaar is een beetje sentimenteel, weet je dat wel 7 Daarom deden die liedjes 'het wel, hoe pretentieloos ze ook waren. Er gaat geen jaar voorbij of ik zing ze allemaal minstens tachtig maal. Elke wéék heb ik in het eetzaaltje een Texelse avond. Daar komen de gasten met hun intro- ducées, soms wel een man of 70 - 80". Duitse liedjes „Van die liedjes zijn er nu ook in het Duits vertaald: „Texel, o Texel, was bist du schön.Een Duitse letter- (zie vervolg pagina 2) De strijd om 't nieuws in alle landen Wordt ook gevoerd aan Texels stranden, De wereld staat daar op zijn kop, Want de kleine slokt de Grote op De inzet: 't feest van Oosterend, Da's niks, zo zegt de grote vent, Je hebt 't alleen bij 't rechte end, Als ik er vroeg ben in gekend Die vent is een provinciaal Dat weten we toch allemaal Een échte krant van landsformaat Maakt zich om zoiets toch niet kwaad? Héél Texel leest de kleine krant, Heel Texel is daarop gebrand, Hier leest men naast een échte krant Het kleine blad van 't eigen land! De grote vent, een „reuzebink" Is minder sterk en minder flink Dan veel poeha hem schijnen doet, De gróte doet het niet zo goed De kleine krant, van zessen klaar Is onze eigen Texelaar Zijn kop zegt duid'lijk: Groen en Zwart Nog altijd Texels in het hart De grote vent met veel bombarie. Zingt meer als koe dan als kanarie, Die koe met ribben van een schaap Zet hiermee slechts zichzelf voor aap Roeper, Siem en Van der Vis. Timmer, Trap en Van der Vlis, Vlaming, Daalder en ook Slot Maak je zomaar niet kapot. Het grote feest van Oosterend, Slaagt zeker, dat is al bekend. Ondanks een Vrij Nederland Gaat héél Texel, hand in hand! Blikkend naar zo'n grote broer - Wat zijn ze flink, wat zijn ze stoer - Dankt Texel, hoe het werd bedacht Met zo'n reclame hem gebracht l Wij zingen saam nu in refrein: Lang leev' de provinciale krant Lang leev' vooral Vrij Nederland, Wat is het goed, wat is het fijn Dat daar zo knappe jongens zijn VI. OOSTEREND Het gespannen wachten is beloond. Begin deze weck keurde Gedeputeerde Staten van Noordholland goed dat de gemeente Texel ƒ55.000,beschikbaar stelt, ten behoeve van de bouw en inrichting van het Gemeenschapscentrum te Oosterend. Ook de Rijksgoedkcuring kan elk ogen blik worden verwacht, wat betekent dat alle belemmeringen uit de weg zijn ge ruimd en dat hoofdaannemer Drijver die met een zeer tegemoetkomende prijs uit de bus is gekomen met het werk kan beginnen. De officiële ingebruik neming van het dorpshuis zal een der programmaonderdelen zijn van de Oos- tcrender feesten van deze zomeT. In de bouw- en inrichtingskosten (to taal dus ƒ225.000,wordt met ƒ94.000,bijgedragen door het minis terie van Maatschappelijk Werk. De Oosterender bevolking moet 10%> (ƒ22.000,op tafel leggen, ƒ6000,is er al, zijnde het batig saldo van de afgelopen feesten „Oosterend weer pre sent". Gehoopt wordt dat het resteren de bedrag bij de komende feesten over blijft. De provincie Noordholland droeg ook een belangrijk steentje bij: ƒ30.000,—. Er lopen nog aanvragen voor enkele kleine aanvullende lenin gen. Bovenstaande tekening van gemeen tearchitect v.d. Struijs toont het te bouwen gemeenschapscentrum, zoals het zal verrijzen aan de Mulderstraat, hoek Bijenkorfwegje. De eerste plannen voor de bouw werden destijds gesmeed na afloop van „Oosterend weer Pre sent". Het waren de heren Rentenaar, Drijver en Wierenga, die de eerste stap pen ondernamen en direct grote mede werking ondervonden van de heer G. A. Oskam van Culturele Zaken in Den Burg. Laatstgenoemde heeft een enor me hoeveelheid brieven aan allerlei instanties verzonden en de zaak steeds warm gehouden. Nu al is het stichtings bestuur hem bijzonder erkentelijk. Meer over het Oosterender dorpshuis vindt men op het derde blad van deze krant.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1