Oecumenisch huwelijk: onderwerp van nuttige discussieavond Tapijt Li VIVO SUPERMARKT 99,50 CARNAVALSFEEST Bijeenkomst Raad van Kerken in „Panorama" Mutsaerts wandelwagen „Miranda" GOED VLEES - WINTER VLEESWAREN: GOED FZfT-CL cfjjsJL. SPORTPROGRAMMA Wij hebben alle soorten GE^ELLIQ- WONEN IS ELKE DAG- FEHST Riblappen, 500 gram Braadlappen, 500 gram 300 gram vlees voor hachee E-UfeT" 1 grote pot augurken z.z. 400 gram zuiver zacht fruit 25 stuks sappige sinaasappelen voor 2 flessen sinas vruchtenlimonade Zwan knakworst £42n°,ies van 2,00 voor 1,75 150 gram berliner £44, 78 150 gram boerenmetworst ^.'„4 98 250 gram slagersleverworst 98 3,68 3,88 1,58 95 98 2,00 98 V. de worsteltent Enkele dagen voordat de bijeen- omst van de Raad van Kerken werd ehouden, hadden we een onderhoud et een oudere Texelaar, die een uit- odiging voor deze avond had ont- angen. Hij was van plan om daaraan een gehoor te geven, omdat hij het ecumenisch huwelijk als een onmo- elijkheid zag en vreesde, dat hij in eze mening op bedoelde avond al- een zou komen te staan. Aan het slot an de avond bleek echter duidelijk, at dit niet het geval was. We vrezen, dat er veel eerder prake kan zijn van een zekere teleur- telling bij hen, die naar deze bijeen- omst waren gegaan met de gedachte, at de problemen rondom het oecume- ische huwelijk even opgelost zouden orden. Maar dat waren er slechts nkelen. In grote meerderheid was er ankbaarheid voor de openhartige esprekken en er ging iets van teleur- telling door de zaal toen kapelaan toller man omstreeks half elf de bijeen- :omst sloot. Men was nog lang niet uitgesproken In zijn openingswoord sprak kapelaan Jollerman zijn vreugde uit over de [oede opkomst. Er waren ruim 75 per- lonen aanwezig. Vooral van rooms- ;atholieke kant was er een ruime ver tegenwoordiging. De mondige mens Ds. Froentjes wees er op, dat de loodzaak om over deze zaken te spre ien ook een gevolg is van de mondig ;eworden mens, die de vrijheid wil lebben om zelf beslissingen te nemen. Iet karakter van het huwelijk ver- raagt het niet meer, dat er beslissin- en worden geforceerd op de wijze van: Doe de ogen maar dicht en slik het naar". Het eind van een dergelijke 'ijze van optreden is heel vaak ge veest, dat beide partners voor de kerk erloren gingen. Er is daardoor een behoefte gescha- >en om tot bepaalde regelingen te ko nen. Zo zijn er van R.K. kant zekere oncessies gedaan, die tot resultaat heb- >en gehad, dat de r.k. partner niet bui en de kerk komt te staan als deze een iet-kerkelijk huwelijk aangaat met een rotestantse partij en waarin het toege- taan is, idat een protestantse geestelijke e zegen meegeeft aan de gehuwden bij en huwelijksplechtigheid in de rooms- ;atholieke kerk. De belofte om de kin- eren katholiek op te voeden werd ech- er niet geschrapt. Ds. Froentjes wees er verder op, dat et „in de top" nog niet zo vlot loopt, naar dat er van onder op een duidelijk treven is om regelingen te treffen, die e verhouding veel soepeler maken, herder mogen we vaststellen, dat spe- iaal de R.K. Kerk in Nederland streeft aar betere verhoudingen. Er is een rkenning van het burgerlijk huwelijk n 'bij een huwelijkssluiting van een ooms-katholiek met een protestantse f onkerkelijke partner wordt volstaan iet de belofte van de andere partij, dat eze de r.k. partner niet zal hinderen i de uitoefening van zijn godsdienstige eleving Van Ned. Hervormde zijde is a. door Ds. Kapteijn het oecumenische luwelijk afgewezen. Hij vond daarbij 'rof. Berkhof tegenover zich, die wel an mening was, dat bij een oecumeni- ohe huwelijkssluiting de accenten van eide kerken naar voren moeten komen. Groei op Texel Ds. Froentjes zag in de drie tot nu ae gehouden oecumenische huwelijks luitingen op ons eiland een zekere roei. De eerste werd gehouden in „Pa- orama", waarbij de huwelijksvragen Heen gesteld konden worden door de k. geestelijke. De tweede werd gehou- en in de R.K. Kerk te Oudeschild, laar ook hier konden de huwelijks ragen nog uitsluitend gesteld worden oor de r.k. voorganger. Het derde oecumenische huwelijk ond plaats in de R.K. Kerk te Den •urg en hierbij werden de huwelijks ragen aan de r.k. partner door de oorganger van zijn kerk en die aan de otestantse partij door de predikant ssteld. Inleider vond dit een verheu gde vooruitgang. Ds. Froentjes dadht aarbij ook speciaal aan het volgende, et is onbillijk om jonge mensen alleen b last op te leggen van de kerkelijke erdeeldheid, waaraan wij allen schuld ebben. Inleider zag „het bij elkaar over de oer komen" ter gelegenheid van een ïcumenisch huwelijk, ook als een mo- dijkheid om van elkaar te leren. Per- "onhjk had inleider omtrent de -huwe- ksinzegening een wat hij noemde aagkerkelijke" opvatting. Hij zou er rsoonlijk het meest voor voelen om a een in de week gesloten burgerlijk iwelijk in de normale zondagse kerk- enst voor de gehuwden de zegen te "agen. Discussie 'Na deze inleiding werden in tien oepen vragen over dit onderwerp be roken. Dit gebeurde op zeer inten- eve wijze. De tijd, die hiervoor was ■getrokken bleek lang niet voldoende op alle vragen diep in te gaan. Vooral omdat de groepen gemengd iren, ontstond in elke groep een echte scussie en waren er naast antwoor den, waar de meerderheid van de groep achter stond, meerdere malen ook „minderheidsnota's". Verheugend was het te bemerken, dat de uiteenlo pende meningen soms dwars door de diverse kerken heen liepen. Diverse standpunten De antwoorden op de vraag naar de .mogelijkheid van het oecumenische hu welijk liepen sterk uiteen. Uit diverse groepen kwam het antwoord: „Geen mogelijkheid". Men meende, dat dit te kort zou doen aan de eenheid in het huwelijk. Van de zijde van het forum werd er op gewezen, dat de huwelijks partners doorgaans in méér opzichten van elkaar verschillen en dat er ook hier een naar elkaar toegroeien moet zijn. Dit naar elkaar toegroeien zou er ook kunnen zijn op het punt van het verschil in kerkgemeenschap. Een zeer moeilijke zaak vonden vrij wel alle groepen de kwestie van de op voeding van de kinderen in een huwe lijk, waarin de ouders tot een verschil lende kerkgemeenschap behoren. Men vond dit een vrijwel onoplosbare zaak. Eén der aanwezigen meende, dat deze kwestie vooral een zaak van de moeder was en zou ook de godsdienstige opvoe ding aan haar willen overlaten. In deze mening stond hij vrijwel alleen. In dit venband werd door enkele fo rumleden gesproken over de oecumeni sche doop. Het was voor velen een ver rassing om uit de mond van één der r.k. voorgangers te horen, dat hij dade lijk bereid zou zijn om het bedienen van een dergelijke oecumenische doop in een protestantse kerk mee te maken en daaraan zijn zegen te geven. Hij zag dit ook als een uitvloeisel van de we derzijdse dooperkenning, die tussen de R.K. Kerk en de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken is gesloten. Bij een der gelijke oecumenische doop zou er geen „claim" op het kind mogen bestaan van de kerk, waarin de doop had plaats gehad. Er was een zeer grote mate van overeenstemming over de vraag of er een begeleiding van de voorgangers van de beide kerken moest zijn in de tijd van verkering, verloving en na de hu welijkssluiting. Men stond hier zeer po sitief tegenover, waarbij onderstreept werd, dat deze begeleiding niets te ma ken mocht hebben met het elkaar vlie gen afvangen, zoals in het verleden meermalen gebeurd is. De beide part ners moeten in volle vrijheid hun be sluiten kunnen nemen. We vinden het een buitengewoon grote vooruitgang, dat deze zienswijze zo algemeen is. Met grote instemming werd ook hier weer geluisterd naar de mening van een r.k voorganger, dat de kerk in dit op zicht een dienende houding moet inne men. Dit is in het verleden veel te wei- ng gebeurd. Het was toen uitsluitend Aandacht in diverse publikatics TEXELSE VISSERS INTRODUCEERDEN DE KOTTERVISSERIJ Het is opmerkelijk hoe vaak de laat ste tijd aandacht besteed is aan het feit, dat het in het bijzonder de Texelse vissers geweest zijn, die in ons land de kottervisserij introduceerden. Voor zover wij konden nagaan van zelfsprekend kunnen onze naspeuringen niet op volledigheid aanspraak maken werd over de allereerste (Texelse) kotters gesproken in: „Mens en Maatschappij" 1940 „Noordholland" juni 1964 „Visserij-wereld", dec. '66, artikel drs. S. Schreur „Visserij-nieuws" juni '67, A. van de Veer; De motorkotter; geschie denis en ontwikkeling. „Visserijwereld", 4 jan. 1968; ir. C. Kuijper: De Nederlandse kotter visserij. In al deze artikelen en beschouwin gen is ruimschoots aandacht besteed aan de verstrekkende betekenis, die de Texelse pioniers voor de kottervisserij van Nederland hebben gehad. Een kot tervisserij, die blijkens het genoemde van ir. C. Kuijper de volgende ontwik keling te zien gaf sedert 1952. „In 1952 bedroeg de zeeviskotter- produktie 15,2 min. kg. met een waarde van 8,7 min. gulden, hiervan bedroeg de platvisaanvoer 10,4 min. (7,2 min. gld In enkele volgende jaren liepen de kotteraanivoeren snel op van ƒ12,7 'min. in 1955 tot 30,5 min. in 1960 en zelfs tot 60,5 min. in 1963. Hiervan steeg de produktie van tong en schol van ƒ10,2 min. in 1955 tot ƒ22,5 min. in 1960 en 33,6 min. in 1963". „Voor het eerst in de visserij-ge schiedenis van Nederland overtrof in 1966 de produktie-waarde van de zee- kottere (ƒ79,7 min die van de motor trawlers (ƒ71,5 min.)" „De stijging in de aanvoerwaarde van de kotters, zowel voor de tong als voor de schol, is geheel toe te schrijven aan de toeneming in het gebruik van deze schepen voor de boomkorvisserij". „De waarde van de boomkorvisserij van kotters op tong steeg van ƒ10,4 min. in 1963 tot ƒ33,6 min. in 1966. Die van de boomkorvisserij op schol steeg van ƒ1,9 min. tot 6,3 min. in 1966". In het artikel wordt tenslotte gecon cludeerd dat de Nederlandse kottervis serij mede door de boomkorvisserij eigenlijk pas in de jaren zestig een grote omvang kreeg. Dat is dus 35 jaar nadat de Texelse vissers voor het eerst met kotters aan de markt kwa men. een zaak van het opleggen van een door de kerk ingenomen standpunt. Beroep op de ouders Eén van de aanwezigen vond het no dig, dat er niet alleen een goede bege leiding van de voorgangers nodig was, maar dat door de kerken ook moest worden aangedrongen op begrip bij de ouders. Er is juist van die kant heel vaak veel tegenwerking, waardoor in veel gevallen verwijdering ontstaat Uit de bewogen wijze, waarop deze kwestie naar voren werd gebracht, bleek duide lijk, dat hier soms wonden worden ge slagen, die duidelijke littekenen na laten. De problemen Eén der predikanten maakte in een bepaald verband de opmerking, dat de problemen zich vooral voordoen bij het huwelijk tussen een r.k. partner en een lid van een protestantse kerk. Hij meende, dat van geen probleem kon worden gesproken in de gevallen, waarbij de partners tot verschillende protestantse kerken behoren. Uit de reactie van de aanwezigen bleek, dat lang niet iedereen hiervan overtuigd was. Men zag wel degelijk problemen. De bedoelde predikant meende, dat die problemen er misschien wel waren voor de betreffende personen, maar dat hier van geen kerkelijk probleem sprake was. Het moet mogelijk zijn, dat één van de partners overgaat naar de kerk van de ander. Zoals reeds eerder werd opgemerkt, bleven veel vragen over. Dit zou ook het geval geweest zijn als men nog langer bijeen was gebleven. De waarde van deze avonden kan echter niet dui delijker geïllustreerd worden dan door het verzoek van een lid van de Geref. Kerk te Den Burg aan het bestuur van de Raad van Kerken om op de Geref. Kerk te Oosterend nogmaals een drin gend beroep te doen om aan het werk van de Raad deel te nemen. Het be stuur deed deze toezegging graag en had goede hoop, dat de wens van de vraagsteller vervuld zou worden. C. v. Gr. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 februari 1968 Geboren: Aleida Froukje, dv. Pieter Huizinga en Metje van der Harst; Mirjam, dv. Johann Erne en Willy J. Zoer. Ondertrouwd: Johannes Kuip en Cor nelia van Heerwaarden; Cornelis M. Dros en Janna Stoepker. Overleden: Hendrik je Krotje, ev. Verijzer, oud 79 jaar; Jacob Kiewiet, oud 71 jaar; Jacob Koorn, oud 73 jaar. Zaterdag 24 februari: Adspirantcn: Oosterend a-De Koog a, 3.00 uur Pupillen Oosterend a-Tex. Boys a, 1.30 uur Zondag 25 februari: Afdeling Noordholland: Vesdo-Tex. Boys, 10 uur Wieringerwaard 4-ZDH 2, 12 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Voor onze club geen wedstrijden a.s. zaterdag en zondag. De spelers en kij kers kunnen zich geheel aan de schaats wedstrijden in Gotenburg wijden. ZDH Zondag maar één wedstrijd en wel Wieringerwaard 4-ZDH 2. Over de aan vang is nog enige onzekerheid. Kijk dus even in het kastje. PUPILLENCOMPETITIE A.s. zaterdag Oosterend a-Tex. Boys a, half twee, waarmee dan deze compe titie rond is. We vertrouwen er op, dat deze wedstrijd nu werkelijk doorgaat. Het is de bedoeling deze competitie nog eens te spelen. Maar dan zullen de wedstrijden zoveel mogelijk door moe ten gaan, andere komen we tijd te kort. Als iedereen meewerkt, gaat het nog net. D. S?c.- r CN SPEL u*l afgelopen weekend TEXEL 4-SCHAGEN 4 0—1 Texel 4 verloor met miniem verschil van Schagen. Zondagmiddag 12 uur mocht A. Wonder aftrappen en het leek erop of de bal dit keer eens in het voordeel van Texel 4 zou rollen; de achterhoede met de kleine maar trap- vaste P. v.d. Slikke ruimde goed op en hanteerde tot de rust met succes de buitenspelval. Jammer dat Sam, die een geblesseerde speler verving en voorne mens was de smadelijke nul op het scorebord te veranderen, het doel niet wist te vinden De rust ging dan ook in met dubbel blank. „Schepje er op jongens", zei Gerard de Porto, die als aanvoerder het eerste gelijke spel of zelfs de zege scheen te ruiken. Er werd hard gewerkt, soms ten koste van een vrije trap. L. Vonk in doel hield zijn doel schoon (Keesom was geblesseerd) en en zelfs wist Texel met uitvallen nog enkele schoten juist over en op het nippertje gestopt stand te houdentot de laatste 5 minuten, toen de toch goed spelende Jan Visser vergat een stapje vooruit te doen en de buitenspelval noodlottig werd: 011. Te weinig tijd meer voor een tegenpunt. fc-p.w. Nieuwe vloerbedekking maakt Uw hele kamer feestelijk mooi Kom bij ons kijken. uitsluitend Ie klas fabrikaat Bijzonder maken wij u attent op het nieuwe draion tapijt 390 breed, per meter 129,00 Komt u vrijblijvend maar eens praten over de aantrekkelijke voorwaarden 't Is bij BOLSWARD DEN BURG (met veel lever) Ook onze baby-afdeling willen wij in de feestvreugde van de opening laten delen I t Daarom deze speciale aanbieding van 119,50 Nu zolang de voorraad strekt voor - x Vrijdagavond 23 februari zondagse kleding niet toegestaan toeters en feestneuzen welkom hos- en heisamuziek door het Duo Humpie-Dumpie Verkiezing Miss Carnaval, waarbij o.a. gelet wordt op de costumering. De jury wordt gevormd door het publiek Entree f 1,50 p.p.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 7