Vervoersprobleem belemmering 2 voor vestiging ver waterplaatsen Cjroen kwartsJexeU in het VGENDA Mijn vrouw verlangt salaris": amusant maar langdradig stuk „St. Jan" vierde ff el ruimte voor conservenindustrie tijdens proeven [an Texel voldoende personeel leveren carnaval zonwering Moerbeek's DAG 27 FEBRUARI 1968 81e JAARGANG No. 8245 ave N.V. r/h Langcveld De RooQ bos 11 - Den Burg» Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f- 40 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Jit het feit, dat in Het Horntje een istmatige mosselverwatcrplaats rdt aangelegd, mag niet worden ge- icludeerd, dat op of bij Texel de defi- ieve verwaterplaatsen zullen komen, door de uitvoering van het Delta- in uit Zeeland zullen moeten ver- ijnen. Weliswaar staat vrijwel vast, de biologische omstandigheden voor verwateren van mosselen zeer gun- zijn, maar in economisch opzicht Texel nogal ongelukkig. Van hier ir Frankrijk, het belangrijkste ex- rtland, is bijna driehonderd kilometer •der dan van Zeeland naar Frankrijk. »or een goede kwaliteit van de mossel het van belang dat de rit per vracht- jen zo kort mogelijk duurt. Dat hangt irigens ook weer af van de „vitali- van de mossel. Een sterke mossel loogt een veel langduriger transport, idat het bij het kunstmatig verwate- van mosselen mogelijk is deze elpdieren a.h.w. te trainen, zou men belangrijke mate aan het transport- waar tegemoet kunnen komen. In verre dat het geval is, zal bij de aende proefnemingen in Het Horntje rden vastgesteld. het algemeen gaat het er bij de •ven om alle milieu- en andere fac- n te leren kennen, die invloed heb- op de kwaliteit van de mosselen tij- het verwateren. Nagegaan wordt welke invloed een afwijkend zout- alte heeft (aan de hand van de re- aten daarvan kan o.a. worden nage- welke andere gebieden eventueel (r definitieve verwaterplaatsen in erking komen). Spoed A. C. Drinkwaard uit Wemel- Ige, die vrijdagavond op uitnodiging het Nutsdepartement Texel in hotel Lindeboom-Texel" een dia-voor- loht verzorgde over mosselcultuur, d zich op de vlakte toen hij, desge- lagd, verklaarde dat voor de vesti gt van definitieve verwaterplaatsen deel van de Nederlandse kust in Imerking komt, voor zover de plano- n er geen andere bestemming voor ben vastgelegd. De beste plaats kan worden gekozen als de proeven zijn indigd In 1974 zal rapport moeten den uitgebracht, want al in 1978 t de Oosterschelde dicht en moeten uve verwatenplaatsen beschikbaar Wetenschap en industrie werken r samen. Het onderzoek op Texel op de voet worden gevolgd door een eleidingscommissie, bestaande uit ;egenwoordigers van de mosselin- trie. Personeelsprobleem rijdag bevonden zich enkele voor staande „mosselmannen" onder het Dor van Drs. Drinkwaard. Een hun- de heer B. Zuidweg uit Yerseke, iker-handelaar met een zeer groot njf, vertelde ons dat voor hem va6t t dat alleen het Waddengebied voor vaterplaatsen in aanmerking kan len en hèt grote pluspunt van Texel liet hier volop beschikbare zeewater I hoogwaardige kwaliteit. Maar 1st het vervoersprobleem, dat zich ff mogelijk zal voordoen, is er nog tekort aan arbeidskrachten, waar- men vreest te maken te krijgen, de verwaterplaatsen op of bij Texel 9 9 Woensdag 28 februari Burg. Landbouwschool, 8 uur, Platte- ivrouwcn Texel. Een avond verzorgd door iecr C. F. van Neerijncn. (Uitgestelde van 21 februari). Burg, Federaticvergadering Doopsgezinde hiring, 2.30 uur. Vrijdag 1 maart 1968 Hoorn, Dorpshuis „De Waldhoorn", To- r. De Vriendenkring met het stuk zijn we maar eenmaal", 8 uur. I Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken- f, 20.00 uur. Burg, Ebcn Haezer. Ds. Wolfersberger pkt tijdens Herv. gemeenteavond over „De »umene" in Nederland, 8 uur. ■Zaterdag 2 maart II Burg. Burg. De Koning-hal, Jubilcum- ■fcruig GVT. Bal na in hotel „De Linde- li-Texcl". I Hoorn, Dorpshuis „Dc Waldhoorn", To r-De Vriendenkring met het stuk zijn we maar eenmaal", 8 uur. 'ere woensdagmiddag van 4 tot half 5. leeshalfuurtje voor de le en 2e klassen igere scholen, in de openbare leeszaal te Burg. komen, komt de mosselverwerkende industrie er ook en deze zal dan over honderden jongens en meisjes moeten kunnen beschikken. Van de vele facto ren, die bij de besluitvorming een rol spelen, zijn er nog vele niet of half bekend. Interessante voordracht Het is dan ook maar goed dat Drs. Drinkwaard zijn gehoor niet heeft ge vleid met ïjdele hoop. Bijzonder interes sant was overigens zijn dia-voordracht. Hij vertoonde honderden dia's in snel tempo en liet deze zoveel mogelijk voor zichzelf spreken. Hij gaf zo een goed beeld van ontstaan van Zeeland, het ontstaan van de mossel industrie in dit gebied, de gang van zaken bij de mos selteelt, de verwerking, de export en vooral van de betekenis van de mossel teelt in de Zeeuwse samenleving, vroe ger en nu. In grote trekken komt de mosselteelt op het volgende neer. De kotters vissen in de Waddenzee het „mosselzaad", de jonge mossels. Deze worden weer uitge zaaid op daarvoor afgebakende stukken zeebodem, de mosselpercelen. Hier kun nen ze zich ontwikkeld tot ze groot genoeg zijn voor consumptie. Ze wor den dan weer opgevist en naar de Zeeuwse verwaterplaatsen gebracht, bij eb droogvallende harde banken waar de mossel het in de schelp gedrongen slib en zand naar buiten kan werken. Dit zijn dus natuurlijke verwaterplaatsen, die tevens dienen als voorraadplaatsen Voor de handel. Van hier worden ze, na van ongerechtigheden te zijn ontdaan, geëxporteerd of door de industrie ge marineerd of op andere wijze bewerkt. Droge stof De prijs van het produkt wordt niet alleen bepaald door het gewicht, maar ook door de hoeveelheid droge stof, die een mossel bevat. Dat droge stofgehalte houdt ten nauwste verband met het planktongehalte, zoutgehalte, tempera tuur, lichthoeveelheid enz. enz. gedu rende de groeiperiode maar ook nog tijdens het verblijf op de verwater plaats. Bij een natuurlijke verwater plaats moet men de omstandigheden ne men zoals ze zijn, maar een kunstma tige verwatering biedt interessante mo gelijkheden. Daar kan men bijvoorbeeld meer dan tweemaal per dag voor eb en vloed zorgen, waarbij de mosselen wor den drooggezet. Door dit droogzetten worden de sluitspieren van de mosselen extra geoefend en de schelpdieren kun nen als gevolg daarvan veel langer ver voerd worden zonder dat ze in kwali teit achteruitgaan. Het Horntje In de kunstmatige mosselverwater- plaats van *t Horntje zal dit alles wor den geprobeerd en wel met grote hoe veelheden mosselen, die met scheeps ladingen in de reeds bestaande NIOZ- haven worden aangevoerd. De verwa terplaats wordt 4 ha. groot en be slaat ongeveer de noordelijke helft van het Horntje. Op de noordoostelijke hoek van het poldertje komt een steiger en op de kop daarvan wordt een gemaal gebouwd dat het benodigde zeewater uit de Texelstroom pompt en via een pijp naar de zandvang in de polder brengt. Deze zandvang bestaat uit een ca. 50 meter lange, hoger geplaatste be tonnen goot, waarin het zand bezinkt. Vandaar gaat het zeewater naar de ont- slibinstallatie, bestaande uit een aantal, veertig meter lange, betonnen goten, naast elkaar gelegen, waarin het water zeer traag stroomt, zodat ook het fijne slib gelegenheid krijgt te bezinken. Een maohine, die zich langzaam over rails voortbeweegt, schraapt het bezonken slib van de bodem. Dan komt het water in een uit zes naast elkaar liggende verwatergoten, elk vijftig meter lang. Dit is de eigenlijke verwaterplaats, waar de mosselen in een laag van ruim 10 cm. worden ingebracht. Elke goot bevat ongeveer 175 ton mosselen. (Een mossel-ton is 100 kg!), zodat per week telkens twee kotterladingen mosselen moeten worden aangevoerd. Telkens wordt een hoeveelheid van 250 m3 te- gelijk aan de proefnemingen onderwor pen. Om na te gaan hoe de mosselen reageren op een afwijkend zoutgehalte van het zeewater, wordt het gemengd met een hoeveelheid water dat uit de sloot van de P.H. Polder wordt be trokken. Er zijn drie reservoirs beschik baar (van ieder 40 x 40 meter aar- (Zie vervolg pagina 2) LEPELAAR WAS WINTERGAST In de vorige krant schreven wij over de eerste lepelaar van dit seizoen, die bij de Vuurtorenweg was gezien door de heer KI. Minnes uit De Koog. Naar aanleiding van dit berichtje kregen wij een aantal telefoontjes van abonnees uit De Cocksdorp en omgeving, die de vogel allen eerder hadden waargeno men. Bij verdere navraag bleek, dat de bedoelde lepelaar de hele winter op Texel is gebleven. Omdat hij niet weg geweest is, kan hij dus ook niet als „de eerste lepelaar van dit seizoen" worden aangemerkt. NA CAFEBEZOEK SCHADE AANGERICHT Om half vijf zondagmiddag ramde een op dat moment nog onbekende automobilist het verkeersbord tegen over 't IJsbeertje op de Stenenplaats. Ook een fiets werd gekraakt. Een der omwonenden stelde de politie op de hoogte en deze vond de auto gepar keerd staan bij een café in Den Burg. Chauffeur bleek de 21-jarige P. K. uit Oudeschild te zijn. Na cafébezoek in zijn woonplaats was hij naar Den Burg gereden met de be doeling ook daar nog een borreltje te drinken. Op de Stenenplaats, die hij met veel te grote snelheid wilde „ne men", reed hij de stoep op en richtte de genoemde schade aan. Hij reed direct door, op zichzelf al een straf baar feit. De politie nam de chauffeur mee naar het bureau, waar een bloed proef werd genomen. De uitslag daar van is nog niet bekend. DOORGEREDEN Nog onbekend is de automobilist, die zondagavond omstreeks 10 uur de op het Schilderend geparkeerde auto van de heer M. Goënga heeft aangereden. De auto werd aan de linkerzijde flink beschadigd; o.a. een portierkruk was afgebroken. De politie, die vermoedde, dat drank in het spel is, is nog bezig met het onderzoek. MEUBELHANDEL Oen Burg Tel.2572 Honderden Texelaars hebben met de toneelvereniging Sint Jan weer een gezellige carnavalsavond beleefd. Za terdag- en zondagavond voerde de vereniging in ,,De Oranjeboom" het blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris" op, waarna het er tijdens het bal nog urenlang op zijn Zuid-Nederlands toe ging. Over gebrek aan belangstelling had Sint Jan niet te klagen. Beide avonden was de zaal tot de laatste plaats bezet, waaruit men zou kunnen concluderen dat veel van de zo noor delijk wonende Texelaars toch niet zo'n koel karakter hebben als wel eens wordt verondersteld. Het gekozen stuk, een gek, onwaar schijnlijk verhaal, paste wel in de car navalssfeer. Echter met de bedenking, dat de ellenlange teksten best wat be kort hadden kunnen worden. Vooral in het tweede bedrijf had het stuk een langdradig karakter, het was een praatstuk. Niet zo erg, als al dat ge praat even geestig en onderhoudend is, maar dat was niet steeds het geval. Het gros der toeschouwers zal zich hieraan niet hebben gestoord. Men was in car navalsstemming, wilde dus graag lachen en dééd dat ook. De spelers had den daar blijkbaar niet voldoende op gerekend, want zij wachtten het eind van de lachsalvo's niet steeds af, waar door nogal wat zinnetjes verloren gin gen. Gelukkig waren die zinnetjes niet zo functioneel, zodat men de draad niet kwijtraakte. Staking Het verhaal: Zakenman Hans Ever- hart verkeert in grote moeilijkheden, want zijn vrouw is in staking gegaan. Zij eist nl. salaris en manlief voelt daar niets voor en gaat koppig zélf aan het afwassen, strijken etc. Vrouw Dolly heeft haar vriendin Margriet echter opgestookt solidair te zijn in precies de zelfde situatie. Ook haar man, Pierre Zondervan, kampt dus met een vrouw met „stakeritus". De vrouwtjes krijgen echter spijt van hun gedrag, want de mannen gaan de boemel op en zo horen zij gaan zich vermaken met andere vrouwen. De mannen echter zijn ook niet gelukkig met de situatie, voor al als zij horen dat hun resp. echtge notes met twee ouwe heertjes plezier maken. Gelukkig blijkt alles op misver- meer brakke water wordt gereed ge houden. Dan is er het meer dan 60 meter lange laboratorium, waarin allerlei proeven op kleine schaal kunnen wor den gehouden, met hoeveelheden mos selen van hoogstens 1500 kg. Het is hier echter mogelijk nog veel meer af wij kin- kingen van het natuurlijke milieu op te wekken. Hier worden o.a. temperatuur- proeven genomen, waarvoor men uit een ingewikkeld buizenstelsel zowel verwarmd als gekoeld zeewater kan betrekken. Ook wordt vastgesteld bij welke stroomsnelheid de mossels het beste gedijen en worden combinaties van afwijkende omstandigheden be proefd.. Verder maken een woning, ga rage en ondergrondse bassins deel uit van het complex. De verwaterinstallatie met bijkomende voorzieningen doet aan een kleine mosselindustrie denken; er komt zelfs een schonerij en verlezerij, standen te berusten, maar het eind is voor de mannen weinig verheffend. Zij vragen hun vrouwen op knieën om ver giffenis, terwijl Pierre en Hans zich nu juist het omgekeerde hadden voorge steld. Centrale figuur in dit merkwaar dige drama is „De Neus", de man, die door Everhart als mannelijke dienst bode is aangetrokken, maar over bij zondere capaciteiten als scheidsrechter in vele geschillen blijkt te beschikken. Lange rol Met de lange, moeilijke rol van Hans Everhart had de heer W. Raateland zich belast. De kans dat men in zo'n rol een steekje laat vallen is vrij groot en niemand zal het hem hebben kwalijk genomen, dat dit inderdaad nogal eens gebeurde, zodat hij een minder vlotte indruk maakte. Raatelands mimiek en bewegingen waren voortreffelijk; zdjn uitspraak en verstaanbaarheid veel minder goed, maar we zouden knies oren zijn als we daar nu wéér over be gonnen te zeuren. Een aardig rolletje speelde mej. Juul Swarthof, als Dolly Everhart-Kwakel. Zij speelde redelijk vlot, met een goede intonatie en was ook qua type geschikt. Mevrouw A. van Heer waarden-Groen deed het ook best als de felle huisvrouw, die het langer vertikt om zonder betaling slaaf te zijn in het huishouden. Dan was er Nancy Beterweer, de secretaresse van Ever hart, die tot woede van Dolly met de baas op stap gaat. Deze Nancy kreeg gestalte door mevrouw R. Rijk-Anema, die zich terwille van het effekt nog wel iets uitdagender had mogen gedragen.. Zeer geschikt voor zijn rol was de heer H. Smit als Pierre Zondervan, lotgenoot van Everhart. Hij speelde bijzonder goed; ook „stil spel" is hem toever trouwd. Aardig spel leverden ook de heren A. van Heerwaarden en W. Witte resp. als Nap Leegwater en Mees Kra mer. Kort maar hevig acteerde mevr. L. Smit-van Sambeek als de volks vrouw Rooie Sien. Prima! Mevrouw L. van Heerwaarden-Gieles zagen we als mevrouw Kwakkel, Everharts schoon- moede, al had zij wat ons betreft nog wel wat feller van leer mogen trekken tegen haar boemelende schoonzoon. Een korte rol als agent Meier, die Everhart wegens bigamie komt arresteren, had de heer C. de Grave. Glansrol Alle spelers zonken echter in het niet bij wat de heer C. Witte presteerde als De Neus, de man die de huishoudelijke karweitjes moet opknappen. Met een vaart, mimiek en verstaanbaarheid, die men van beroepsmensen gewend is, be woog hij zich over het toneel, er wel voor zorgend dat elke grap in zijn tekst goed over kwam, zodat het publiek het herhaaldelijk uitschaterde. We hébben Witte in de meest uiteenlopende rollen gezien, altijd met groot succes. Hij is een veelzijdig speler, waar Sint Jan trots op kan zijn, hoe naar het ook is dat andere overigens lang niet slech te krachten ongunstig bij hem af steken. De regie werd gevoerd door mevrouw T. Graaf-Visser en C. Witte. Misschien kunnen zij er de volgende keer bij de Sint Jan-leden nog meer op aandringen hun tekst beter te leren, want diverse spelers waren deze keer beslist onvol doende rolvast. AANRIJDING OP RUIJSWEG DE KOOG Zondagmiddag om streeks half vijf deed zich op de Ruijs- weg nabij Het Maartenhuis een aanrij ding voor, veroorzaakt door de 53- jarige bedrijfsleider J. F. van M. uit Rotterdam. Deze wilde met zijn Volvo linksaf het terrein van het Maartenhuis oprijden en lette daarbij niet op het achteropkomende verkeer. Toen hij de bocht inzette, werd hij aangereden door de 23-jarige N. C. B. Ran uit Den Burg met zijn Ford Taunus. Beide wagens werden flink beschadigd; die van Ran moest worden weggesleept. Spoedige opgave noodzakelijk „OVERKOEPELING" WIL REIS NAAR VALKENBURG EN BELGIË ORGANISEREN Het bestuur van het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties is voornemens op 30 april en 1 en 2 mei een reisje naar Valkenburg en de Bel gische Ardennen te organiseren. Ge reisd zal worden per TESO-bus en de dames zullen worden ondergebracht in het vooraanstaande „Parkhotel Roding" te Valkenburg. Het plan om de trip te houden ontstond naar aanleiding van een dialczing door mej. J. Witte van „Bloemwijk", die een dergelijke reis had gemaakt en er bijzonder enthou siast over was. Haar idee om met een groep dames dezelfde gebieden te be zoeken sloeg bij het bestuur aan, maar afgewacht moet worden of op een vol doende groot aantal deelneemsters kan worden gerekend. Er is een minimum gesteld van 40 dames. De kosten be dragen 85,a ƒ90,per persoon, alles inbegrepen. Bij opgave dient 25,vooruit te worden betaald. Snelle opgave is nood zakelijk. Uiterlijk 7 maart kan men zich nog aanmelden; liever nog eerder. Dit in verband met het reserveren van de benodigde hotelruimte. Op 30 april wordt om acht uur 's morgens vertrokken. Het gaat dan naar Valkenburg, waar men om 4 uur aan komt. De tweede dag zal een bezoek aan België en de Ardennen wroden ge maakt en de derde dag wordt rondge toerd in het mooie Zuid-Limburg. In België wordt de leiding overgelaten aan een ervaren gids, die het gezelschap naar diverse mooie plekjes zal voeren. Op het programma staat o.m. een be zoek aan de watervallen van Coo, druipsteengrotten, Spa en een stuw dam. Voor hetgeen wordt geboden, kan de genoemde prijs bijzonder laag wor den genoemd. Deelneemsters kunnen zich opgeven bij mevrouw Timmer- Witte, Beatrixlaan 98, Den Burg; mej. J. Witte, „Bloemwijk", tel. 2163, en mevrouw Langeveld-Keijser, E 80, Eier- land, tel. (02225) 237. Zouden zich te weinig dames aanmelden, dan zullen ook heren in de gelegenheid worden ge steld mee te reizen. VOORZITTER ABVA NAAR TEXEL Op uitnodiging van de afdeling Texel van de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) komt de landelijke voor zitter, de heer Van Rossum, naar Texel. Hij zal vrijdagavond 1 maart in „Casino" een lezing houden over een actueel onderwerp: het loonbeleid t.a.v. de ambtenaren. Zondag 31 maart a.s. „MOUNTIES SHOW" OP TEXEL Op zondagavond 31 maart zullen ver schillende van radio en televisie beken de sterren een amusementsprogramma uitvoeren in „De Oranjeboom" te Den Burg. Het wordt de „Mountics show" met Piet Bambcrgen, Rcnce van Vooren, Gonnie Baars, Frans Vrolijk, Tonny Bakkenes en de Monitors. De avond maakt deel uit van een serie bijzondere amusementsprogramma's, die de heer A. G. v.d. Berg in de komende maan den in zijn hotel wil brengen. Zoals bekend wordt vnjdag een avond gegeven met Roel Balten onder het motto „Een avondje uit in De Oranjeboom". De radio-opname, die bij die gelegenheid wordt gemaakt, wordt op de avond van de 17e maart van 11- 12 uur uitgezonden. De heer v.d. Berg vertelde ons, dat de avond met de Mounties op 31 maart door de organi satoren is bedoeld als een proef om na te gaan of De Oranjeboom en het pu bliek dat er komt, zich leent voor een later in het jaar te organiseren tv- avond. Het is niet eenvoudig een tv- avond op Texel te organiseren, want men heeft van het eiland doorgaans een zeer primitieve voorstelling. Zo werd al direct verondersteld, dat een radio- of televisieopname onmogelijk was, omdat de reportagewagen vast niet op „dat bootje" zou kunnen. Ook de veronder stelling dat het publiek louter uit „boe ren" zou bestaan, moest door de heer v.d. Berg met klem worden tegenge sproken. „Het zou mooi zijn als we al die vooroordelen kunnen doorbreken. Misschien kunnen we Texel dan wat meer in de Nederlandse huiskamers krijgen. Dat kan beslist geen kwaad", zegt de heer v.d. Berg.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1