Groen 17wartsjexeh in het harG ubileumuitvoering G.V.T.schitterend succes y 14 AGENDA Reser verin gsdien st Uitstekende toneelavonden van „De Vriendenkring" m COMMENTAAR Jong zijn we maar eenmaal Ladekastjes Moerbeek's 81e JAARGANG No. 8247 AG 5 MAART 1968 ve N.V. r/h Langcveld De Roojj 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 [arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 tmsra—WO—«i,l^^wrmnWFr'™1 ■BBSSiSSEEmn )e uitvoering van de Gynastiekvereniging Texel ter gelegenheid het 45-jarig bestaan is een schitterend succes geworden. Dank en perfecte organisatie werd in snel tempo een programma ge- ht, dat op zeer hoog peil stond. Het is ongetwijfeld de beste uit ing geweest die GVT ooit heeft gegeven. ct was overigens niet GVT alléén. Ook de ritmische afdeling van jghcicl en Kracht" uit Harlingen presenteerde zich alsmede de gst geklasseerde turners en turnsters uit de kring /Hollands rderkwartier. Aan de uitvoering werd meegewerkt door alle T-ers, ouder dan twaalf jaar. Men kon dus schoonheidsfoutjes vachten, maar dat het daarmee reusachtig meeviel pleit voor noeite die de instructeurs zich hebben getroost om tot een avond zo goed mogelijk gehalte te komen. et idee om het Koninklijk Texels Fanfare als boerenkapel muzikale omlijsting van de avond te laten verzorgen, was wel gelukkig. De schetterende fanfaremuziek en de geluidseffekten met het slagwerk teweeg wreden gebracht gaven de uitvoering sfeer van een varietévoonstelling. Het publiek dat in grote innen was opgekomen vermaakte zich kostelijk met het af diende en vaak amusante programma. Aan de sfeer werd ook edragen door de vele vlaggetjes waarmee de anders nogal ïhtstatige Burgemeester De Koninghal werd opgevrolijkt. Goed en goed begin is het halve werk, zal algeheel leider Praamstra ben gedacht toen hij opmars regisseerde. De 45-jarige gymver- [ing verwelkomde daarin op indrukwekkende wijze het publiek, doek zwaaide open en de massale groep turners en turnsters de zich op achter de vlaggen. Daarop volgde de vaandelgroet en rzitter P. G. Schoorl kon het openingswoord uitspreken, n hij de aanwezigen een uitvoering van hoog gehalte in het ruitzicht stelde, had hij geen woord teveel gezegd. Hij verwel- ïde locoburgemeester J. Daalder, de medewerkers van de kring .Vlugheid en Kracht", een grote groep ere-leden en de ca. 60 ïdigden. A Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- f eisen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Dinsdag 5 maart Oosterend, Kerkekamer Herv. kerk, vergade ring Herv. Manncnvcrcniging, Den Burg, Bibliotheek, Boekbespreking door de schrijfster Marga Minco om 2 uur voor leden van Vrouwenverenigingen en om half 8 voor schooljeugd en tieners vanaf 16 jaar. Den Burg, samenkomst van de Doopsgezinde Zusterkring in het zaaltje bij de D G. kerk. Den Burg. Panorama, Catechisantenavond, aanvang 20 00 uur. Dokter Barnard spreekt over sexualiteit. Toegang 15 jaar en ouder. Donderdag 7 maart Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, Con tactavond van de Nederlandse Vereniging tct Behoud van Natuurmonumenten, 20.00 uur. Den Burg, Jaarvergadering van de Doopsgez. gemeente in het zaaltje bij de Doopsgez. kerk, aanvang 20.00 uur. De Koog, De Schuilhut, Gezamenlijke voor- jaarsgcmcenteavond van de Herv. gemeente Waal en Koog, aanvang 20.00 uur. De heer Schreuder komt met dia's over Israël. Vrjjdag 8 maart Den Burg, Dorpshuis, ledenvergadering Tafel tennisvereniging, aanvang 19.30 uur. Den Burg, De Oranjeboom, Rederijkerskamer UDI met het stuk „Ben ik nu getrouwd of niet", aanvang 20.00 uur. Den Burg, De Zwaan, Jaarvergadering van de Visclub. Oudcschild, Herv. Pastorie, Bazar t.b.v. de restauratie van het torenuurwerk. Pyramide •estart werd met een opbouwnum- Op vlotte wijze vormden dames en ?n een ruim vijf meter hoge mense- pyramide. Een wervelend spel van eging en kleur leverde de Israeli- le volksdans die door de meisjes ingestudeerd onder leiding van touw Loning-Glasbergen. Grappig spectaculair was het laddernummer, ;evoerd door jongens van 12 - 13 Het tijdsverloop tussen elk num- was opmerkelijk kort. Enkele iblikken nadat de ladderjongens •en afgemaroheerd, stond een grote >p meisjes van 13 - 14 jaar opge- d om een vrije oefening uit te voe- bij muziek van een modem gram- oonplaatje. Nieuw was het kruis- springen. Zowel jongens als meisjes ingen afwisselend in snel tempo, iindcr spectaculair maar waar- jnlijk wel het best uitgevoerd pro- nmaonderdeel was de baloefening r de in rode uniformen gestoken da- van „Vlugheid en Kracht" die rmee een prestatie op nationaal ni- u leverden. a de pauze volgden de nummers ?rek, een goed uitgevoerde knots- •ning en een onderdeel dat was aan- mdigd als „bokkesprongen". Hierbij in oudere gymnasten zien wat ze er konden. Het was een openbare les rom het publiek het uitbrulde van I lachen. Merkwaardig eigenlijk, Bt wat viel er nu te lachen Men st toch eigenlijk een voorbeeld ne- aan de (weinige) ouderen die hun iitie op peil houden door als tegen- it voor een zittend leven, regelma- wat oefeningen te doen in groeps- >and hoog tempo werd de rest van het [ramma uitgevoerd: hoogbrug door ïeren van GVT en HNK, een tam- •einoefening door „Vlugheid en oht"' en lange mat springen door les en heren. Voor laatstgenoemd uner was het toneel van de Burge ster De Koninghal nauwelijks lang oeg. n aardig nieuwtje was het tafel- ngen door de heren van GVT. Deze ining kreeg een spectaculair besluit op de tafel een levende toren werd Duwd die tot in de bovencoulisen het toneel kwam. Vroeger ok het „historische" nummer van F kwam goed uit de verf. Een groot tal in ouderwets gymnastiekcostuum oen merkwaardig soort, voor het doel onpractische matrozenpakjes gestoken dames liet zien hoe ten tijde van de oprichting van de gymnastiek vereniging werd geoefend. Een aardig contrast daarmee vormde het laatste nummer van het programma, uitge voerd door dames van „Vlugheid en Kracht". Aan het slot van de avond bracht voorzitter P. G. Schoorl dank aan de vele medewerkers. Mevrouw Blom- Blom van „Vlugheid en Kracht" kreeg een aandenken mee en drie dames van het keurkorps HNK werden verrast met een lepeltje. Ook de vier HNK-he- ren ikregen een klein geschenk. Bloemen waren er voor mevrouw Loning en de voorturnsters van GVT werd lof toe gezwaaid voor hun inspanning bij de Fotograaf Jan dc Waal maakte voor ons dit plaatje van bet laddernummer dat door jon gens van 12-13 jaar snel en gedisciplineerd werd uitgevoerd. voorbereiding van de avond. Ze kregen een klein geschenk want, aldus Schoorl, we zijn zo goed als failliet. De heer Jaap Mets en zijn verloofde mej. Nanda die de geblesseerd heer G. Praamstra hadden vervangen kregen een geza menlijk cadeau. De boerenkapel, die aan de avond een vorstelijke bijdrage had geleverd, werd verblijd met een envelop met inhoud. Aan de geschen kenregen ontkwamen de heer en me vrouw Praamstra natuurlijk ook niet. De heer Praamstra kreeg een grasmaai- maohine. DE HEER S. VAN DER VIS OVERLEDEN DE KOOG Zon dag is op 61-jarige leeftijd, na 'n lang durige ziekte de heer Sijbrand van der Vis overleden. De heer v. d. Vis, eigenaar van het pension „Het Vo gelhuis" te De Koog, had van 9 maart 1948 tot 1962 zitting in de Texel se gemeenteraad, waar hij de CHU ^genwoordigde. De overledene j*te achttien jaar lang deel uit van van Toezicht en Bestuur van °öp. Raiffeisenbank. Verder is hij lang ouderling-kerkvoogd geweest de Hervormde Gemeente De Koog. DEN HOORN Het stuk „Jong zijn we maar eenmaal", dat vrijdag en za terdagavond door de Hoornder toneel vereniging „De Vriendenkring" in het dorpshuis werd opgevoerd, was een welkome afwisseling in de reeks kluchten en blijspelen die de Texelse verenigingen de laatste tijd voor het voetlicht hebben gebracht. Het was een serieus stuk, in de dertiger jaren geschreven door Christien van Bom mel en Henk Bakker. „De Vrienden kring" had nauwelijks een betere keu ze kunnen doen. Het verhaal was niet alleen goed geschreven en had een aansprekend onderwerp een driehoeksverhou ding maar de Hoornder toneelclub had er ook de spelers voor. Vooral de hoofdrol was in bijzonder goede han den mevrouw A. Eijk-Bonte is voor een belangrijk deel van het succes verantwoordelijk. Ook de andere rol len waren goed verdeeld. „De Vrien denkring" had het zich niet gemakke lijk gemaakt. Stukken als „Jong zijn we maar eenmaal" worden tot een klucht als de spelers zich de situatie niet volkomen inleven en aan hun ge voelens uitdrukking weten te geven. Hoofdfiguur is Mona Mansfeld, die bij afwezigheid van haar man, verliefd wordt op de (getrouwde) advocaat Lex Arko. Hiermee stort zij haar kinderen Els en Hans in het ongeluk. Zij houden van hun vader en haten hun moeder omdat zij hem ontrouw is geworden. Vooral Hans is opstandig en neemt zich voor Arko, die regelmatig op visite komt, eruit te werken. Dochter Els, ve nijnig, laat haar moeder en de advocaat op niet mis te verstane wijze voelen wat zij van de verhouding denkt. Maar Mona is blind voor het leed dat zij aan richt. Hans verkeert met de dochter van de advocaat, maar als gevolg van de verwikkelingen komt hieraan een einde. De jongen in nu buiten zichzelf en zint op wraak. Een ijzig hoogtepunt in het stuk is de ontmoeting tussen Nell, de echtgenote van Mr. Arko, en Mona. Nell houdt van haar man en wil hem niet afstaan, maar tenslotte ziet zij in dat zij wijken moet. Vanaf dat moment beschouwen Lex Arko en Mona Mansfeld zich ver loofd maar als zij dit „heugelijke" feit aan de kinderen bekend maken, pleegt Hans een wanhopige daad. Hij vindt het „beestachtig gemeen" dat zijn moe der zich zo gedraagt terwijl zijn vader, in Egypte, van niets weet. Als het hem niet lukt Mr. Arko van zijn plannen af te brengen, schiet hij hem met een re volver in de schouder. Deze gebeurte nis brengt Arko, die wekenlang in het ziekenhuis verpleegd moet worden, tot nadenken. Als hij genezen is, komt hij voor het laatst in huize Mansfeld, om afscheid te nemen en om de kinderen vergiffenis te vragen voor wat hij heeft aangericht. Het is Frank van Ber gen, de verloofde van Els, die Mona de les leest. Totdat ook zij begrijpt dat je maar eenmaal jong bent en hoe egois- tisch het is je jeugd ten koste van an deren te willen herhalen. Voor Mona is de pil bitter, maar zij weet zich in de komende moeilijke tijd door haar kin deren gesteund. Indrukwekkend spel Mevrouw A. Eijk-Bonte, als Mona, leefde zich de situatie goed in en speel de indrukwekkend. Ook mejuffrouw L. Witvliet ontpopte zich als een uitste kend actrice. Zij was geknipt voor de rol van Els, het moderne meisje dat met haar ijzige opmerkingen haar moe der terechtwijst, zonder resultaat ove rigens. De heer Daan Welboren, als zoon Hans, bracht het er ook goed af. Vooral in de (talrijke) emotionele scenes kwam hij tot grote hoogte. Zijn geroep tot Mr. Arko (,,'t Is beestachtig gemeen Vaders geluk wordt in elkaar getrapt!") klonk zo hartstochtelijk, dat sommigen onder het publiek het met hun tranen te kwaad kregen. Als Mr. Lex Arko, de zelf ingenomen jurist, die maar al te graag luistert naar het gevlei van Mona zagen we de heer A. Welboren. Hij maakte een goede indruk door zijn na tuurlijke speeltrant. Een enkele aarze ling, niet passend bij een geroutineerd advocaat, deed daaraan weinig af. Me vrouw M. Kikkert-Kuiper gaf gestalte aan de rol van Nell, de vrouw van de (zie vervolg pagna 2) MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 STELT u zich voor dat u met va kantie wilde naar het eiland Ibi za. U hebt van kennissen ge- hoort dat het er mooi moet zijn, maar u kent er heg noch steg. Dus schrijft u naar de VVV van Ibiza en geeft te kennen dat u gaarne een bun- galowtje zou willen huren voor veer tien dagen. Als antwoord krijgt u een lijvig boekwerk, met honderden adres sen. Niet alleen van bungalowbedrij- ven maar ook van gemeubileerde hui zen, logies-en-ontbijt adressen, hotels en pensions. Verblijd met de grote keus die men u biedt schrijft u een briefkaartje naar een der adressen en vraagt of men een bungalow voor u wil reserveren van 1 tot 15 juli. Na een tijdje krijgt u het antwoord dat de ge vraagde accommodatie allang is vol geboekt, een half jaar tevoren zelfs al. Of u hoort helemaal niets. In beide gevallen probeert u het nog eens maar probeert 't nu bij verschillende adres sen tegelijk. Op enkele kaartjes krijgt u geen reactie en van de andere adressen verneemt u dat men ook daar helaas geen plaatsruimte meer kan aanbieden. Als u nu nog een po ging waagt bent u een doorzetter maar daarna geeft u de moed op en denkt Ibiza is vol. En gaat ergens anders heen. Het bovenstaande is gefantaseerd, maar toch ervaren massa's mensen precies hetzelfde met betrekking tot ons eiland. Het staat vast dat vele vakantie plannen smedende mensen hun keus op Texel laten vallen, maar er toch nooit komen, omdat ze na ontvangst van de gevraagde VVV-gids en de daaropvolgende briefkaartjes of tele fooncampagne er vast van over tuigd raken dat Texel vol is. Natuurlijk vallen lang niet alle ad- spirantgasten onder deze categorie. Zij die weten dat op Texel bepaal de accommodatievormen reeds een half jaar tevoren zijn volgeboekt heb ben hun verblijf vroegtijdig geregeld, maar onder de nieuwelingen zijn er toch heel wat die zich laten afschrik ken. Deze gasten zijn voor Texel ver loren. Bovendien heeft het hen toege stuurde propagadamateriaal niets op geleverd. Deze weinig bevredigende toestand kan uit de wereld worden geholpen door het in het leven roepen van een reserveringsdienst. De klant die voor Texel belangstelling heeft getoond krijgt naast het gebruikelijke propa gandamateriaal een formulier toege zonden waarin hij precies kenbaar kan maken, aan de hand van een aantal in te vullen vragen, wat zijn wensen zijn. Dus niet alleen verblijfs duur, plaats en accommodatievorm, maar ook de prijs, afstand tot zee, aantal bedden op de kamers, parkeer gelegenheid, warm en/of koud water enz., enz. De klant zendt het formulier ondertekend terug en de VVV zoekt iets uit dat het meest met zijn wensen in overeenstemming is. De VVV biedt hem dit aan en als de klant accoord gaat wordt het verblijf direct gereser veerd. Vaak zal het niet mogelijk zijn precies dat aan te bieden wat wordt gevraagd maar dan wordt overleg ge pleegd waardoor de betrokkene toch voor Texel wordt behouden. Op deze manier is het mogelijk in het seizoen 3 maanden lang ook de laatste „gaatjes" nog te vullen. De toerist zal het systeem bovendien als een pret tige service ervaren, evenals de ex ploitant. Beiden wordt veel werk uit handen genomen. Dat niet alle leden van het hoofd bestuur voorstander zijn van het reser veringssysteem is te begrijpen maar toch niet gerechtvaardigd, vinden wij. Het is waar dat de VVV nu een grote verantwoording op zich neemt voor de kwaliteit van de aangeboden accom modatie. Als de toerist klachten heeft gaat hij naar de VVV. Natuurlijk, want het is de VVV die hem de teleur stelling heeft bezorgd. Bij invoering van het reserveringssysteem is daar om niet te ontkomen aan een keuring van het deelnemende hotel, pension en vooral logies-en-ontbijtadres. Vast gesteld moet worden of het betrokken bedrijf goed genoeg is om er als VVV achter te staan. Op die manier gaat van het reserveringssysteem een sa nerende invloed uit en dat leidt juist tot vermindering van de klachten. Waarmee dan aan het ernstigste be zwaar is tegemoetgekomen. De aanduiding in een advertentie „Deelnemer VVV reservering" bete kent dan dat men bij de betrokken ad verteerder met een gerust hart zijn an ker kan neergooien, want daar is het in orde. En dat laatste betekent ook daar is de aangeboden accommodatie in overeenstemming met de gevraagde prijs. „Onderwerping" aan dit systeem moet natuurlijk vrijwillig zijn. Op Ameland draait al voor het tweede jaar een reserveringsdienst op vrijwil lige basis. De deelnemende exploitan ten zijn er zeer mee in hun schik. Een ander bezwaar waaraan een deel van het VV V-bestuur nogal zwaar tilt is de mogelijke houding van som mige VW-leden die zouden kunnen denken dat hun bedrijf wordt achter- geteld. Ook die mensen komen klagen. Nu hebben direkteur en informatrices van de VW Texel al jaren te maken met leden die behept zijn met zo'n discriminatiecomplex. Zij betreuren dat omdat zij zelf weten dat van achter stelling van wie dan ook geen sprake is. Het is niet goed een beslissing te laten afhangen van het feit of bepaal de mensen misschien iets zouden den ken. Verder dient men te bedenken, dat men alleen zal kunnen reserveren voor de drie seizoenmaanden. Buiten die periode is het voor de gast niet moeilijk onderdak te vinden. Tijdens verschillende afdelingsverga deringen van de VVV heeft directeur Dekker, zelf een warm voorstander, de meningen gepeild over het reserve ringssysteem. Hij ontmoette vrijwel uit sluitend instemming en zelfs enthou siasme. Tenminste eén opmerking, van een der leden, zal het VV V-bestuur ter harte moeten nemen: „Als de VVV geen reserveringsdienst durft te begin nen, doe ik het zelf. Reken maar dat daarmee wat te verdienen is!" Het ontwerpen van het systeem, het druk ken van de diverse formulieren e.d. vergt nogal wat tijd. Omdat daar nog geen begin mee is gemaakt over deze drastische ombuiging van het VVV-beleid beraadt men zich nog steeds zal de reserveringsdienst dit seizoen waarschijnlijk nog niet inge voerd kunnen worden. Jammer

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1