(jroen ZwartsJexeh in het harL, Pachtopbrengst van kermis moet voortaan naar gemeentekas L Cultureel Werk mist interessante inkomstenbron Al 2000,- bijeen voor gedenkteken burg. De Koning Zilmeta Bakkers Ijzerhandel Storm en hoog water Veerdienst moest worden gestaakt echte gezinsbank IJDAG 8 MAAUT 1968 81e JAARGANG No. 8248 rEXELSE^COURANT Jitgave N.V. v/h Langeveld De Rooij •ostbns 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g) fel. (02220) 2741, *s avonds (02220) 2403 KBSST^. BH—iUB—MIHg—BCT—PB—— Gedeputeerde Staten van Noordhol land keuren niet langer goed, dat de opbrengst van de kermis ter beschik king komt van de Stichting Cultureel Werk, die het dan onder de verenigin gen verdeelt. GS heeft laten weten met deze rechtstreekse verdeling van het geld van 1967 nog akkoord te gaan, maar volgend jaar moet de opbrengst van de kermis als een normale gemeen- :elijko inkomstenpost worden be- ichouwd. Voor 1968 was een kermis- Dpbrengst van ƒ7500,geraamd. Dit )edrag moet van de begroting van de lichting worden afgevoerd. Als een vereniging voor subsidie in aanmerking comt, zal dit bij afzonderlijke supple- oire begroting moeten geschieden. Het tichtingsbestuur, dat nu niet meer kan jeschikkcn over een interessante in- comstenbron ten bate van de verenigin gen, is hierover uiteraard teleurgesteld •n heeft zich met een adres tot de ge- neenteraad gericht. Over de inhoud 'an dit adres kon men ons nog niets needelen, zodat we daarvoor naar het ■aadsverslag in de krant van vrijdag 15 naart verwijzen. Het artikel, dat U momenteel leest, is jemaakt aan de hand van een commu- ïiqué, dat door de administrateur van ie stichting is afgegeven. Het dagelijks jestuur heeft onlangs nl. besloten de )ers niet meer voor de vergaderingen /an het centraal bestuur uit te nodigen. De belangrijkste reden was, dat de le ien meenden zich in onmiddellijke na- njheid van de schrijvende pens niet on- lelemmerd te kunnen uiten. Bovendien ivas niet altijd de gevraagde terughou- lendheid betracht in bepaalde aangele- [enheden. Dit ingrijpende besluit werd ajdens de jongste vergadering, op vrij- lag 1 maart, door het centraal bestuur )esproken. Hoewel iedereen het jammer rond tot deze maatregel te moeten )vergaan, toonde alleen de heer P. legers zich duidelijk tegenstander. Wie, wat, waar De leden kregen de eerste exempla- "en van de verenigingsgids „Wie, wat, vaar op Texel", een uitgave van de tichting, uitgereikt. Het 90 pagina's ellende boekje zal in een behoefte "oorzien, zo werd gehoopt. Het is de >edoeling de uitgave eens per drie jaar e herzien. Het boekje wordt momenteel luis aan huis bezorgd. Op de gemeente- ecretarie zal de gids worden uitgereikt ian nieuwe inwoners en aan mensen, lie m ondertrouw gaan. De kosten van le verenigingsgids worden vrijwel ge- ieel gedekt uit de opbrengst van de ge plaatst e advertenties, hetgeen in over eenstemming is met de wensen van Ge- leputeerde Staten. De heer J. D. Koning vond het ver ontrustend, dat de begroting van de itichting voor 1968 door GS aan B. en V. werd teruggezonden, zonder te zijn .oedgekeurd. Dit is voor het eenst in iet bestaan van de SCWT. Het gemeen- ebestuur zal de ramingen moeten laten lerzien In de begroting is overigens en wijziging aangebracht: Besloten is ien crediet te vragen voor de aanschaf 'an een piano voor de muziekschool. Nagedachtenis In het fonds, waaruit het gedenkte ken voor burgemeester De Koning zal torden bekostigd, is door zestig vereni gen, organisaties en particulieren uim ƒ2000,gestort. Van de Doops- ezinde Gemeente Texel werd een prin- ipiële afwijzing ontvangen. Als kerke- ijke instelling achtte men het onjuist old voor een gedenkteken te storten, hoewel met het doel van harte werd ogestemd. Er werd echter een bedrag 'Vergemaakt op de rekening van het levrouw De Koning hulpcomité, welk >edrag door het hulpcomité is gestort P de rekening van de NOVIB. Het verzoek van de heer J. C. Dros Eierland, gericht aan de gemeente- aad, om Ouwe Sunderklaas voortaan P zaterdag te vieren, werd door de bchting, die om advies was gevraagd, llet ondersteund. De heer Dros had ^ngevoerd, dat op zaterdag de kotter- ,,0°t thuis is, onderwijzend personeel scholieren hoefden de volgende dag niet naar school, familie en kinderen van de vaste wal hoeven geen vrije dag te nemen, chauffeurs hoeven de vol gende dag niet te rijden, waardoor het gevaar voor ongelukken wordt beperkt. De heer W. Albers, sprekende namens de stichting Texels Folklore, zei van mening te zijn, dat aan de datum niet getornd mag worden. Een folkloristisch feest verliest zijn waarde als het ieder jaar op een andere datum wordt ge vierd. Dagelijks bestuur en centraal bestuur stemden hiermee in. Namens de Oranje vereniging De Koog werd opgemerkt, dat evenmin als bij Kerstmis en Nieuw jaar een dergelijke datum moet worden veranderd. Het centraal bestuur zal de gemeenteraad adviseren afwijzend op het voorstel van de heer Dros te be schikken. De exploitatie van de Burgemeester De Koning-hal is geen eenvoudige zaak. Besprekingen over dit onderwerp wor den momenteel gevoerd met het be stuur van de LTS, waarbij zich echter veel moeilijkheden voordoen. Vast staat echter wel dat de SCWT voor onder houd, verlichting en verwarming zal moeten rekenen op aanzienlijk hogere lasten dan aanvankelijk was voorzien. Dorpshuis Gehoopt wordt nog deze zomer met de verbouw van het Waalder dorpshuis te kunnen beginnen. GS hebben voor de uitbreiding van het dorpshuis een subsidie van 9975,toegezegd; ge raamd was ƒ10.800,Het verschil is te verklaren door het feit, dat GS de ga rage en de gymnastiekattributen niet in hun subsidie hebben begrepen. Een nieuwe financieringsopzet wordt dins dag door de raad behandeld. De heer Albers wees met voldoening op de ƒ5300,die De Waal zelf al bijeen heeft gebracht van de benodigde ƒ7200,—. Zoals bekend kan de bouw van het Oosterender dorpshuis van start gaan. Het gebouw werd vorige week vrijdag reeds uitgezet. Het dorpshui9bestuur heeft bij de SOWT om een aanvullende lening van ƒ20.000,gevraagd. Ge hoopt wordt dat de nóg te ontvangen Rijksbijdrage en een bijdrage van het Koningin Julianafonds het te lenen be drag zullen doen dalen. Op het verzoek om een lening werd overigens gunstig beslist door het centraal bestuur. Mo menteel worden mogelijkheden bestu deerd om in de dorpskamer een post van de Openbare Bibliotheek te vesti gen met ongeveer 1000 boeken. Afwijzend besliste het centraal be stuur op het verzoek van de jubileum commissie van „Excelsior" om een bij drage voor het uniformenfonds. Dit in verband met de reeds en nog te verle nen financiële medewerking aan de vervanging van het instrumentarium. Voor een tweede Orff-Schulwerk- cursus was zo weinig belangstelling, dat deze niet kon doorgaan. In het najaar zal de belangstelling nogmaals worden gepeild. Subsidie-aanvragen Subsidie-aanvragen waren voorts binnengekomen van de Onderwijzers- toneelvereniging om een aanvullende subsidie van ƒ50,voor de reeds ge geven voorstellingen in december 1967. De Sportvereniging De Cocksdorp vraagt om een rente-dragend voorschot van ƒ2500,voor bouwkosten en veld- voorzieningen. Op deze aanvragen werd gunstig beslist. De leerlingenvereniging der RHBS vroeg een subsidie voor de reeds gege ven schoolvoorstellingen door Roger BOLERO 511 Trafford. De beslissing hierop werd aangehouden, omdat een financieel overzicht over deze voorstellingen nog niet is ontvangen. Muziekschool Per 1 januari 1968 zijn de navolgende leerkrachten in dienst genomen van de Texelse Muziekschool i.e. de Stichting cultureel werk Texel; de heer B. J. Wolters te Noordscharwoude voor or gel; de heer'J. R. Heuckeroth van Hes sen te Den Helder voor gitaar en de heer W. M. van der Tak voor akkor- deon. Voornoemde heren gaven reeds les aan de Texelse Muziekschool, maar waren door de Muziekschool Den Hel der „uitgeleend" aan Texel. Hierin is nu verandering gekomen door volledige indienstneming. 3fca?a Coördinator gevraagd Tijdens de rondvraag attenteerde de heer Koning op de behoefte aan iemand, die verschillende evenementen in de dorpshuizen op Texel kan coördi neren. De heer Witte wees op de op handen zijnde studie inzake de buurt huismogelijkheden op Texel. Terloops vroeg de heer Witte de dorpshuisbe sturen toe te zien op stipte naleving van de sluitingsuren van de dorpshuizen bij feestavonden. De heer J. C. Roeper vroeg of de kermis naar het centrum van Den Burg kan worden verplaatst. De pachtop brengst zal dan veel hoger zijn. Die mogelijkheid zal zich echter pas in 1969 voordoen, zo werd gehoopt. Mevr. Albers van het CJOT deelde mede, dat een sprookjesmiddag en een buitenspelmiddag zal worden verzorgd. Tot dusverre had zij echter nog weinig medewerking ondervonden. De kera- miekcursus verloopt uitstekend. Er ii een zeer goede deelname, zelfs zo dat de cursus in tweeën moest worden ge- cplitst. Teleurstellend is dat slechts 3 verenigingsleiders aan deze cursus deel nemen. „De Waddenruiters" heeft op initia tief van de heer Agter sr., aldus de heer Roeper, 5 leden bereid gevonden naar Den Helder te gaan voor het volgen van een cursus voor hulp-instructeur. De heer Albers vroeg of in Den Burg Koninginnedag zal worden gevierd. De scholen willen het initiatief niet nemen. De heer J. M. de Vries zal tot organi satie van evenementen op deze dag pro beren te komen, wellicht in samenwer king met de scholen of het CJOT. De financiële consequenties dienen de ouders der deelnemende kinderen te dragen. Desnoods wordt een lijstcollecte hiervoor gehouden. De dorpscommissie Den Burg heeft opgehouden te bestaan, waardoor de heer Wieten als afgevaardigde hiervan zijn lidmaatschap van het Centraal Be stuur heeft moeten beëindigen. Afscheid Van de heer Kil jan werd, wegens verhuizing naar Den Helder en daar door beëindiging van zijn lidmaatschap van het Centraal Bestuur als afgevaar digde van het dorpshuis te Den Hoorn afscheid genomen. Hij ontving, na toe gesproken te zijn door de wnd. voor zitter de heer Witte, als herinnering en bewijs van erkentelijkheid, een boek werk. De heer De Vries vertelde over de onlangs vertoonde bejaardenfilm, de komende jeugdmarkt van het CJOT op 30 april (wellicht in het kader van de Koninginnedag-viering), de IJsbond- training in de Dennen, die jammer- genoeg niet voldoende door de ouderen wordt bezocht. Overigens is deze trai ning zeer succesvol. Een strandloop wordt, zo mogelijk, nog voor de zomer georganiseerd. De heer Zevenhoven tenslotte, infor meerde naar subsidiemogelijkheden voor de bouw van het zwembad. Hier is voorlopig geen kans op, maar zodra dat wel het geval is, zal men er van horen. MORGENAVOND TREKKING VERLOTING HERVORMDE KERK OOSTEREND De trekking van de verloting ten bate van de Hervormde Kerk te Oosterend, die gehouden wordt in ,,'t Centrum", is verschoven van he denavond naar zaterdagavond 9 maart. De aktie is georganiseerd door de vrou wenverenigingen van de Hervormde gemeente. Bij de trekking is ieder wel kom; er wordt om acht uur begonnen. Naast de verloting zijn er diverse an dere attracties, zoals rad van avontuur, sjoelen enz. Verder is er gelegenheid even gezellig te zitten. De prijzen van de verloting zijn te bezichtigen in de etalage van schoenhandel Vos in de Peperstraat. Nog één zetje voor 't petje UNIFORM-ACTIE „EXCELSIOR" LOOPT UITSTEKEND OOSTEREND Onder het motto „Nog één zetje voor 't petje" zet het actiecomité, dat zich voorgenomen heeft het geld voor Excelsior-uniformen bij een te brengen, haar werk voort. Het actiecomité dankt ieder, die tot dusver gehoor hebben gegeven aan de oproep: geef enorm voor een uniform, want er is enorm gegeven. De heer P. Riemens, een der leden van het comité, vertelde ons bijzonder tevreden te zijn over het resultaat tot dusver. Er is nu nog on geveer 2000,nodig. Ieder, die nog niet in de gelegenheid is geweest aan het goede doel bij te dragen, kan dat alsnog doen. Het actiecomité verwacht, dat er ook Texelaars zijn die bij nader inzien vinden dat zij royaler over de brug hadden moeten komen. Ook deze mensen kunnen nog terecht. Men wende zich tot mevrouw Ellen in de Kotter- straat, telefoon 357. Verder is het mo gelijk bijdragen te storten op de reke ning van „Excelsior" bij de Raiffeisen- bank, i'ek.nummer 18.610. Voor gevers, die anoniem willen blijven, is laatstge noemde mogelijkheid het meest gunstig. Als het „zetje voor het petje" slaagt, betekent dit dat het korps reeds deze zomer, vóór de feesten, in nieuw uni form zal zijn gestoken. Woensdag van 9.20 - 13.00 uur is de veerdienst gestaakt wegens abnormaal hoog water, gepaard gaande met Noord- oosterstorm. Daardoor ontstond in de haven van Den Helder hevige „zwel", waardoor de in de fuik afmerende „Texelstroom" zo deinde, dat het een haartje scheelde of de aanleginrichting en boot hadden zware schade opgelo pen. Besloten werd toen de dienst te staken tot de omstandigheden gunstiger zouden zijn. Om twaalf uur bereikte de vloed het hoogtepunt en toen de eb begon te lo pen, werden de omstandigheden weer snel beter. Om 1 uur 's middags werd weer uitgevaren. Hoewel het uitvallen van de veerdienst direct was doorgege ven aan de Wegeninformatiedienst van de ANWB en dus via de radio werd bekend gemaakt werden toch heel wat automobilisten en andere passa giers opgehouden. Maar, zo vertelde ons directeur M. C. de Gorter, het is beter dat we de boot drie diensten laten uit vallen, dat dat we met een weken ver gende kostbare reparatie zitten. Tot troost van de betrokken passagiers kan worden gezegd, dat de genoemd combi natie van ongunstige omstandigheden zich maar uiterst zelden voordoet. PvdA-JONGEREN WILLEN POLITIEKE BELANGSTELLING WEKKEN Enkele Texelse jongeren uit de Partij van de Arbeid hebben besloten op Texel een PvdA-jongerengrocp op te richten. De initiatiefnemers maken zich bezorgd over de grote ongeïnteresseerdheid van de jeugd voor politieke aangelegenhe den. De groep zal zich dan ook in de eerste plaats met het wekken van inte resse bezig houden. Op de vergadering van de initiatief nemers, op 22 februari en 1 maart, zijn al verschillende ideeën naar voren ge komen. Er is zelfs al een plan in ver gevorderd stadium om de fractievoor zitters van de PvdA, KVP, WD en D 66 uit te nodigen. De bedoeling is een debatavond te organiseren, gecombi neerd met een cabaretprogramma. Naast deze activiteiten naar buiten zal de groep regelmatig onderlinge ge- spreksavonden houden over actuele on derwerpen. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen m$t Wim Bruin, Beatrixlaan 138 te Den Burg, M. Kuiper, Oosterenderweg O 27 te Oosterend, mevr. IJsseldijk, „Mont Rosa", Elemert, of J. Koning, Tromp straat 8 te Oudeschild. Verschünt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f. 40 cL incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Hedenmiddag opening ARTI-DOMO: WINKEL VOOR ZELFDOENERS Vanmiddag om vier uur opent de heer W. S. Keijzer in de Gravenstraat te Den Burg zijn doe-het-zelf winkel. De heer Keijzer heeft van de heer D. C. Witte het pand Gravenstraat 16 ge huurd (tegenover Maas Warenhuis) en heeft het eigenhandig verbouwd en op geknapt. Er is nu een aardig en artis tiek winkeltje ontstaan, waarin alle mogelijke materialen voor doe-het- zelvers te koop zijn. Voor een belang rijk deel van de produkten, die de heer Keijzer aanbiedt, moest men tot dusver naar het vasteland. De jonge initiatief nemer, die twee jaren geleden naar Texel kwam en tot voor kort in loon dienst werkte, meent dat zijn branche in een behoefte voorziet. Weliswaar is het zelf-doen op Texel nog minder van zelfsprekend dan op het vasteland, maar men zal ook hier steeds meer creatief bezig willen zijn. Al was het alleen maar door de hoge arbeidskosten, waardoor het vaak niet aantrek kelijk is een karweitje door een vakman te laten uitvoeren. Wat de ma terialen betreft: Arti-domo heeft een (bescheiden) voorraad pitriet, raffia, chenilledraad, gips, kralen, mozaïek, verf, plakplastiek, jute, spijkers, balsa hout, triplex, klei enz. enz. De heer Keijzer, van professie meubelmaker, dient ieder, die zelf aan het werk wil, graag van advies en levert dan even graag de benodigde materialen, maar ook het gereedschap. De doe-het-zelf- branche strekt zich uit over een zeer groot gebied. Niet alleen houten en glazen kralen (waarvan een flinke voor raad wordt aangehouden i.v.m. de grote vraag ernaar) horen er toe, maar ook aanbouwmeubelen. Vooral m verf is Arti Doma ruim gesorteerd. De heer Keijzer beperkt zich echter tot slechts één (Amerikaans) merk: Valspar. Gra venstraat 16 was vroeger een bakkerij. In de winkel is de uit gele steen gemet selde oven echter blijven staan. De heer Keijzer heeft het ding prachtig gere staureerd en daarmee voor een aardig accent in zijn zaakje gezorgd. Achter de winkel wordt nog gebouwd aan de werkplaats. Hier wil de heer Keijzer zich t.z.t. bezig houden met het restau reren van antiquiteiten. Metamorfose in de Binnenburg DE SMULPOT WERD SMULLIES BAR Het cafetariabcdrijf De Smulpot in de Binnenburg heeft een gedaantever wisseling ondergaan: van cafetaria tot bar. Zowel het uiterlijk als het inte rieur van de zaak is wel zeer ingrij pend en in positieve zin veranderd. In de voormalige cafetariaruimte is een schitterende en zeer grote bar gebouwd, uitgevoerd in wengé met een luifel van oregon pine. Verder zijn enkele zg. po- ker-bars opgesteld, wat nieuw is voor Texel. De rechter zijmuur is opgetrok ken uit schoongemetselde rode bak steen en vormt een fraai contrast met de houtbetimmering. Achter de muur is een 5 cm dikke laag isolerend plastic aangebracht, waardoor een goede geluidsisolatie is verkregen. De vloer is bedekt met brui ne Heugafelt tegels en aan het donkere plafond zitten ultra violet licht uit stralende buizen waardoor een geheim zinnig effekt bereikt wordt. De rode barkrukken doen het tegen de nogal stemmige achtergrond uitstekend. Ge heel afgescheiden van de barruimte, in overeenstemming met de eisen van de nieuwe drankwet, is de patates frites kiosk, die uitziet op het portiek dat bij de uitwendige verbouwing is ontstaan. Onder de zaak bevindt zich de bierkel der die een oppervlakte van 25 m2 heeft. Omdat het bedrijf niet meer in de eerste plaats eetgelegenheid is, is de naam veranderd in Smullies Bar. De zaak wordt geleid door Piet en Jan Huizinga. Zaterdagmiddag om 2 uur zal het be drijf officieel in gebruik worden geno men; gisteravond is de ingebruikneming reeds gevierd door het personeel en degenen die aan de verbouwing hebben meegewerkt. Aannemer was de fa. Veenema, Jan Agter zorgde voor de aanleg van elek tra, Veltkamp verrichtte het loodgie- terswerk en bracht het sanitair aan, de fa. ArKé zorgde voor de stoffering en de fa. Nier op en Zonen te Amsterdam bouwde de bar. TONEELVOORSTELLING VAN „DE NOORDER COMPAGNIE" Maandag 18 maart om 13.30 uur zal in de Burgemeester De Koninghal een schoolvoorstelling worden gegeven voor de leerlingen van de R.H.B.S., U.L.O., Landbouwhuishoudschool, Landbouw school en L.T.S, die ook toegankelijk is voor belangstelenden. Het betreft hier een toneelstuk door de Stichting Noor- dleijk Toneelgezelschap „De Noorder Compagnie" met een kleine komedie in 3 bedrijven van G. B. Shaw, getiteld „Dorpsvrijage". Medespelenden: Manon Alving en Jaap Maarleveld. De kosten zijn ƒ1,50 per persoon. Men wordt ver zocht tenminste 5 minuten voor aan vang van de voorstelling aanwezig te zijn. Het balcon is hiervoor gereser veerd.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1