Liquidatie Sociale Werktuin en reorganisatie plantsoenendienst TARVO Shamporal Advies- en controlecommissie stelt voor: J. C. Eelman in beroep tegen weigering bouwvergunning Mllllll Te behouwen oppervlakte is te groot door Huur de elektrische Hoover shampoo-polisher voor f.2.50 per dag BroncliïEetften Verlies „Boogerd" niet onoverkomelijk VOOR BABY'S HUIDJE Vormingsinstituut houdt verloting 8s dB© ©©©se Moutbrood morgen nemen, zelf proeven! Niet dringend genoeg voor artikel 20 tapijtshampoo Drogisterij v. d. Slikke TWEEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 MAART 1968 I ito De advies- en controlecommissie ad hoc, die de directe en indirecte oorza ken heeft onderzocht van de enorme exploitatietekorten bij de Sociale Werk tuin „De Boogerd", heeft dezer dagen haar eindrapport uitgebracht. In dit rapport, dat ter kennisname aan de raadsleden is gezonden, concludeert de commissie dat het niet mogelijk is de omvangrijke tekorten tot redelijke be dragen terug te brengen en dat daarom maar het beste kan worden overgegaan tot geleidelijke liquidatie van de tuin. Dc dan vrijkomende GSW-arbeidcrs kunnen worden geplaatst in de (nieuwe) sociale werkplaats en de GSW-plant- soenendienst. Deze plantsoenendienst zal daarvoor echter moeten worden ge reorganiseerd. De opheffing van de werktuin moet volgens dc commissie 'n feit moeten zijn als de nieuwe sociale werkplaats gereed is. De commissie, bestaande uit de heren H. Roeper, P. Smit en F. Standaart, had al op 5 juli 1967 een (vertrouwelijk) tussentijds rapport uitgebracht en is daarna nog zes maal bijeen geweest. Aan de besprekingen werd ook deelge nomen door de heer M. L. Kempenaar (directeur van de Sociale Dienst) en de heer P. Bakker (leider van de werk tuin). De commissie heeft de toestand in de Texelse sociale werktuin vergeleken met soortgelijke werkobjecten in de Friese plaatsen Driesum, Drachten en Heerenveen. Dit bleken goed geleide bedrijven te zijn, waarbij de geïnves teerde bedragen echter opvallend groot waren, nl. resp. ƒ600.000,ƒ400.000, en ƒ600.000,Zowel in Driesum als Heerenveen staan omvangrijke kassen met een vol-automatische verwarmings- en besproeiingsapparatuur De teelten in Driesum en Heerenveen beperkten zich tot komkommers en tomaten. In Drach ten is ook bloementeelt, zowel in kassen als op de open grond. Overigens bleek het ook daar niet mogelijk tot een slui tende exploitatie te komen. Het nadelig saldo bedroeg in de genoemde werk- tuinen evenveel als op het Texelse ob ject, wat gezien tegen de achtergrond van de omvangrijke investeringen ge ring is te noemen. Bovendien stak de kwaliteit van de werknemers ook qua vakkennis gunstig af bij de Texelse tuin. De sociale positie van de werkmeesters en bedrijfsleiders liet te wensen over. Ook hier evenals op Texel lange werktijden en veel werk in de weekenden. Ander teeltschcma Om te trachten het nadelig saldo van De Boogerd tot aanvaardbare propor ties terug te brenen, werd aan de heer P. Bakker gevraagd naar eigen inzicht een teeltschema op te zetten, waarin teelten met geringe weer- en prijs- risico's zouden moeten worden opgeno men. Aan dit verzoek werd voldaan. O.a. werd de teelt van irissen, colvilley en fresia's gestaakt, waardoor een meeropbrengst van ƒ9.040,over 1968 wordt geraamd. Het exploitatietekort over 1968 zou dan tot ƒ36.156,zijn teruggebracht. De rijkstuinbouwconsu- lent N. Bot achtte het nieuwe 6chema verantwoord en uitvoerbaar, maar de vlotheid waarmee dit werd gesteld en het al eerder geschokte vertrouwen in de waarde van de adviezen van de rijkstuinbouwconsulent, waren er de oorzaak van dat de commissie hieraan weinig waarde hechtte. De mindere op brengsten der geteelde produkten zijn volgens de commissie mede het gevolg van de onjuiste en blijkbaar te weinig doordachte adviezen van de zijde van het Rijkstuinbouwconsulentschap. De consulenten van het ministerie van Sociale Zaken waren bovendien van mening, dat ook het nadelige saldo van ƒ36.156,voor het Gemeentebe stuur nog onaanvaardbaar is. Een der grote kassen van de werktuin. Hel geld dat in deze en andere voorzieningen is geïnvesteerd, heeft evenwel niet tot beperking >an de zeer grote exploitatietekorten mogen leiden. De consulenten van het ministerie van Sociale Zaken vinden dat de moei lijkheden rond de werktuin verband houden met de minder gelukkige orga nisatorische opzet van het Texelse GSW-bestand. Door reorganisatie kan tévens worden voorkomen, dat in het verleden gemaakte fouten blijven voortduren. Nagegaan zal worden of de administratie van het gehele GSW- bestand onder één noemer kan worden gebracht. De rijksconsulenten adviseren de werktuin op te heffen, een grondige reorganisatie van de plantsoenendienst, uitbreiding van het werknemersbestand van de plantsoenendienst met de werk nemers die thans nog werkzaam zijn in de tuin en om medische redenen min der geschikt zijn om in de sociale werk plaats te werken en uitbreiding van het werknemersbestand in de sociale werk plaats, uiteraard nadat de nieuwe werkplaats gereed is. Het vorenstaande moet tevens worden gezien tegen de achtergrond van de reeds door de twee de kamer aangenomen Wet Sociale Werkvoorziening (ter vervanging van de GSW-regeling), welke wet als eisen stelt: een zo goed mogelijke training en een methodische aanpak om te komen tot een juist inzicht in de te verrichten werkzaamheden en een goede prestatie in de werkzaamheden. Deze eisen ko men in de tuin niet voldoende tot hun reoht, waardoor het belang van de werknemers geschaad wordt. Deze laat ste opmerking van de rijksconsulenten worden door de commissie echter niet volledig onderschreven. Medische aspecten Naar aanleiding van het bovenstaan de vroeg de commissie het oordeel van de bedrijfsarts, de heer K. Bijl. Door zijn maandelijkse bezoeken en keurin gen is deze goed georiënteerd ten aan zien van de werknemers op Texel. Dok ter Bijl is van mening, dat op Texel een situatie bestaat, die elders in zijn rayon (Noordholland) niet voorkomt. Over de werkplaats zegt hij, dat deze qua outil lage, hygiëne, veiligheid volstrekt on voldoende is. Qua bezetting, leiding, aangepast werk en toekomstmogelijk heden echter zeer goed, zeker na het gereedkomen van de nieuwe werk plaats. En wat de plantsoenendienst be treft: „Deze komt overeen met andere plaatsen. Weinig discipline; te weinig leiding en begeleiding. Moet dringend gereorganiseerd worden in het belang der werknemers". De werktuin neemt volgens de heer Bijl een tussenpositie in. De outillage is behoorlijk, maar de leiding en begeleiding is te gering. Uit medisch oogpunt is het niet noodzake lijk dat de werktuin blijft voortbestaan. Zeker de helft van de werknemers kan zonder bezwaar naar de werkplaats. De overigen kunnen naar de plantsoenen dienst, mits deze wordt gereorganiseerd en voorzien van goede leiding. Het voortbestaan van de werkplaats is in medisch opzicht wél noodzakelijk. De werknemers daar zijn minder-valide door rheuma, hartafwijkingen, rugaan doeningen, spieraandoeningen e.d. en dienen in een droge en verwarmde om geving te vertoeven. Verlies van de werkplaats zou een ramp zijn; het ver lies van de tuin is niet onoverkomelijk. Bedrijfsleider Ook de positie van de bedrijfsleider komt in het rapport aan de orde. Uit de Aan het werk in de bloemenkwckerij van „Dc Boogerd". Linies bedrijfsleider P. Bakker. praktijk blijkt dat de met de leiding belaste heer P. Bakker geheel opdraait voor het vele werk dat 's avonds en in het weekend moet worden verricht. Op de werknemers mag hij geen beroep doen, omdat zij ingevolge de GSW-re geling ten hoogste 45 uur per week mo gen werken. De werkleider echter maakte in 1966 188 overuren, waarvan 60 op zaterdagen en 82 op zondagen. In 1967 werden zelfs 289 overuren ge maakt als gevolg van het feit dat de heer Bakker de heer J. Huisman (die was vertrokken) gedeeltelijk moest ver vangen. Deze situatie mag volgens de commissie niet worden bestendigd. Over de reorganisatie van de plant soenendienst sprak de commissie o.m. met de directeur van Gemeentewerken. Het is gewenst te komen tot een ge scheiden opzet van gemeentelijke en GSW^plantsoenendienst, wat niet in houdt dat tussen de leiding van beide ploegen geen overleg zou moeten wor den gevoerd. Verlies Als de werktuin wordt gesloten bete kent dit voor de gemeente een éénmalig verlies van 63.780,Zou besloten worden de tuin te laten voortbestaan, dan is niet te ontkomen aan belangrijke investeringen zoals vernieuwing, uit breiding en doelmatiger verwarming van de kassen. Hierin wordt weinig heil gezien. Na uit het vorenstaande de reeds ge noemde conclusies te hebben getrokken, stelt de commissie onder meer voor naast opheffing van de tuin en de reor ganisatie van de GSW-plantsoenen- dienst de heer Bakker te belasten met de leiding van de GSW-plantsoe- nendienst met naast zich als medewer ker de heer G. Schraag, nu nog werk meester bij de GSW-plantsoenendienst. Tenslotte wordt geadviseerd een com missie te benoemen, die met de geleide lijke liquidatie van De Boogerd wordt belast. In een begeleidend schrijven zeggen B. en W. veel respect te hebben voor dc gedegen wijze waarop de commissie zich van haar taak heeft gekweten. Zij advi seren de raad te besluiten conform de adviezen van de commissie en stellen voor in de liquidatiecommissie dezelfde personen te benoemen, die ook in de advies- en controlecommissie zitting hadden: de heren Roeper, Smit en Standaart. Een geheel verzorgde 5-daagsc reis naar Valkenburg met uitstapjes naar de Eifel en de Ardennen, is de eerste prijs in de verloting, die het Vormingsinsti tuut voor Meisjes op Texel thans houdt. De winnaar, die voor de reis weinig voelt, kan ook in het bezit worden ge steld van het geld: ƒ125,Tweede prijs: een elektrische koffiemolen (waar een half pond tegelijk in kan); derde prijs een luxe twee-persoons lakcn-en- slopcnset met geborduurde randen en nog vele, door dc meisjes zelf gemaakte prijzen als shawls, babykleding, wand versiering, taarten enz. De verloting wordt gehouden, omdat het Vormingsinstituut, dat nu al vier jaar actief is op Texel, kampt met fi nanciële moeilijkheden. Weliswaar be talen de meisjes cursusgeld en wordt het instituut gesteund door Rijk en Ge meente, maar toch zijn in de loop der tijd tekorten ontstaan, vooral als gevolg van de sterk gestegen prijzen. In de afgelopen vier jaar heeft het instituut zijn bestaansrecht ruimschoots bewezen. Er is veel behoefte aan infor matie op allerlei gebied en hieraan wordt voldaan door praktische, zowel als theoretische lessen. Naast lessen in koken, naaien en handenarbeid wordt veel theoretisch onderricht gegeven: opvoedkunde, maatschappelijke vor ming, culturele vorming enz. En niet te vergeten de zwemlessen, die de meisjes zomers krijgen in het bad „Slufterduin" Binnenkort zal de loterij starten. Ge hoopt wordt dat men het belangrijke werk van het instituut wil steunen door zoveel mogelijk loten te kopen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 maart op om 7.06 uur cn gaat onder om 18,36 uur; 13 maart op om 6.58 uur en onder om 18.41 uur. Maan: 14 maart V.M.; 21 maart L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 mrt. 0.52 cn 13.20; 9 mrt. U5S cn 14.40; 10 mrt. 3.30 en 16.14; 11 mrt. 5 04 en 17.45; 12 mrt. 6.31 en 19.04; 13 mrt. 7.40 en 20.09; 14 mrt. 8.40 en 21.03; 15 mrt. 9.29 en 21.47; 16 mrt. 10.08 en 22.23. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. COC 0 Eind vorig jaar diende dc heer J. C. Eelman te Den Burg, bij de gemeente een verzoek in om vergunning voor de bouw van een garage annex berging achter zijn woonhuis Schilderend 109. De garage zou moeten dienen voor de twee bedrijfsauto's van de heer Eelman. De bestaande schuur achter het huis is door z'n ongunstige ligging en omdat hij moet dienen voor opslag van inventaris en andere materialen van zijn strand- bedrijf, ongeschikt voor het stallen van de auto's. Het gemeentebestuur weiger de de vergunning omdat de gezamen lijke oppervlakte van de bestaande schuur en de nieuw te bouwen garage met berging volgens het uitbreidings plan niet meer mag bedragen dan 32 m2. De bestaande schuur cn de nieuw bouw zouden samen nl. een oppervlakte van 58 m2 beslaan, hetgeen dus 26 m2 teveel is. De heer Eelman legde zich hier niet bij neer en besloot gebruik te maken van de mogelijkheid om binnen een maand bij de gemeenteraad in beroep te gaan. In zijn beroepssohrift voert hij aan dat de garage moet dienen voor het stallen van de auto's die anders buiten moeten 6taan, dat het niet de bedoeling is de nieuwbouw voor zomerverhuur te gebruiken, dat de bestaande schuur on gelukkig ligt en voor opslag moet wor den gebruikt, dat de grond waarop de aangevraagde garage zou moeten ko men voor geen ander doel geschikt is en ook vraagt hij op het mogelijk is toch een bouwvergunning af te geven, zij het met toepassing van artikel 20 van de wederopbouwwet. De heer Eelman maakte ook van de mogelijkheid gebruik om zijn bezwaar schrift mondeling bij B. en W. toe te DIRECTEUR RIJF NEEMT AFSCHEID Zaterdagmiddag zal van de heer C. Rijf officieel afscheid worden genomen als directeur van de Texelse muziek school. De afsoheidsbijeenkom-st wordt gehouden in „De Oranjeboom" en be gint om 16.00 uur. ROEL BALTEN NAM RADIO-PROGRAMMA OP Vrijdag was Roel Balten in Den Burg om in „De Oranjeboom" een onderdeel op te nemen voor het serieprogramma „Een avondje uit" van de AVRO. Het was een dans- en muziekavond, met medewerking van het Benelux kwintet en omroeper Lex Braamhorst, waarin een drietal vraaggesprekken met beken!_ de Texelaars werden opgenomen. Zo kreeg de heer J. W. Dekker gelegenheid iets over de toeristische problematiek van Texel te vertellen, de heer M. C. de Gorter sprak (natuurlijk) over TESO en haar hypermoderne schepen en de heer Jan Agter sr. verwekte veel hila riteit met zijn visie op diverse aspecten van het Texelse leven. In de reportagewagen die in de Zwaanstraat stond opgesteld werd de opname direct gemonteerd. Uitzending geschiedt in het AVRO programma van 17 maart, van 11.10 tot 11.55 uur des avonds. GESLAAGD Aan de Culinaire Vakschool te Gro ningen slaagde de heer Wouter Blok v. d. Velden, Everstekoog, voor het diplo- Parkstraat 20, Den Burg, telefoon 2371 liohten. Dit gebeurde maandagmiddag 29 februari. De heer Eelman herhaalde zijn reeds schriftelijk geuite bezwaren en voerde aan dat hij de rest van het terrein achter zijn woning niet kan missen. De buren hadden reeds laten weten tégen de bouw van de garage geen bezwaar te hebben en het uiterlijk aanzien zou er door de bouw op vooruit gaan. De voorzitter wees erop, dat B. en W. dit reeds hadden overwogen. Er mag een berging/garage worden ge bouwd, echter niet groter dan 32 m2. De heer Eelman vindt dit echter veel te klein. Verlening van een vergunning met toepassing van artikel 20 kon vol gens dc voorzitter alleen bij hoge uit zondering gebeuren in zeer dringende gevallen. Het is onmogelijk om voor ieder bouwplan, dat niet aan de wette lijke voorschriften voldoet, een derge lijke vergunning te verlenen. De be stemmingsplannen worden niet ge maakt 0111 ze bij voorbaat buiten te stellen. Als B. en W. aan deze wens te gemoet zouden komen, konden zij alle dagen wel dergelijke vergunningen ver lenen. Als de heer Eelman toch een groter dan toegestaan gebouw wil neerzetten, zal hij moeten zoeken naar een plaats waar het wel mag. v B. en W. hebben de raad inmiddels geadviseerd het beroepsschrift van de heer Eelman ongegrond te verklaren. Ho^ytdronk (n tobl+tvorm, 95ct GEMEENTEBESTUUR VOELT WEINIG VOOR WOONFORENSENBELASTING B. cn W. hebben een onderzoek inge steld naar dc mogelijkheid om op Texel een woonforensenbelasting in te voeren. Door een der raadsleden was gevraagd dit eens te willen nagaan omdat de ge meente dringend behoefte heeft aan nieuwe inkomstenbronnen. Het gemeen tebestuur is echter tot een negatieve conclusie gekomen. Woonforensenbelas ting is een heffing van personen, die op Texel een zg. tweede woning bezitten. Al in 1965 had het toenmalige college van B. en W. een onderzoek naar deze mogelijkheid ingesteld, maar ook toen werd het ongewenst geacht op Texel tot invoering van woonforensenbelasting over te gaan. Op Texel is een groot aantal gemeu bileerde woningen en huisjes, dat als zomerverblijf aan toeristen wordt ver huurd. Maar slechts een minimum van dit soort woningen en huisjes dient uit sluitend als zg. tweede woning van een niet-ingezetene. En het is juist deze ca tegorie, die in beginsel alleen maar in de belasting kan worden betrokken. Ex ploitanten van zomerhuisjes en ver huurders van gemeubileerde woningen vallen op grond van de wettelijke bepa lingen zonder meer af. Verder blijkt uit de jurisprudentie dat als een niet-inge- zetene hier een tweede woning heeft en deze ter beschikking van derden houdt, zonder dat de woning metterdaad ver huurd behoeft te zijn, evenmin een aan slag kan worden opgelegd. Het is moei lijk tot een billijke heffing te komen en bovendien zet de belasting geen zoden aan de dijk. Het gevolg is dat de woon- •forensenbelasting dan ook in slechts 20 gemeenten wordt geheven. B. en W. hebben zich nu bij het des tijds ingenomen standpunt aangesloten en merken verder op dat invoering van de bedoelde belasting bovendien min der urgent is i.v.m. de op handen zijnde wijziging van de gemeentewet, waar door het mogelijk zal worden een alge mene toeristenbelasting te heffen. De mogelijkheden, die daardoor zullen ont staan, zullen derdege worden bekeken, aldus B. en W.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5