Cjroen 'wartsjexelsin het harL, Interessante contactavond van N atuurmon umenten Familie Dijkstra neemt fraai pension in gebruik Waar bleven de protesteren den Moerbeek's Eenvoudig stijlvol interieur BDAG 12 MAART 1968 81e JAARGANG No. 8249 tgare N.V. r/h Lange veld De Rooij j 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den L tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Het feit, dat de laatste tijd op Texel r sommigen wordt geprotesteerd te- het beleid van natuurbeschermende tanties, was voor het bestuur van de reniging tot Behoud van Natuurmo menten de belangrijkste reden om in Burg een contactavond te houden, jier zouden de opposanten vragen kun- n stellen aan deskundigen van zowel (atuurmonumentcn als Staatsbosbe- r. Tot verbazing van directeur Mr. P. Gorter, inspecteur Ir. A. Coops, Butvester-natuurconsulent Ir. J. W. G. feiffer en de andere deskundigen, die iet het ontwerpen van de beschermen- j maatregelen de nauwste bemoeienis sbben gehad, schitterden de veront- jiste Texelaars door afwezigheid. De kende vraag of het terwille van een aar Eidereenden nodig is een heel uingebied met prikkeldraad af te slui- in, werd niet gesteld en dus ook niet ^antwoord. De heren van Staat en ptuurmonumenten stonden tegenover !n talrijk en welwillend gehoor, voor >n belangrijk deel bestaande uit jonge- li van de NJN, vogelwachters en ande- in, die de Natuurbeschermende instan- es een goed hart toedragen. Mr. H. P. Gorter, die de avond met >n korte toespraak opende, moest con- kteren, dat de geluidsinstallatie was (tgevallen. „De techniek faalt, daarom ïrdedigen wij de natuur", zo reageer- i hij op dit ongemak. Sterkere argumenten bracht Ir. Coops tar voren. Van een hobby van enke- Ogen is natuurbescherming noodzaak worden. De laatste tientallen jaren prdt het leefmilieu in Nederland peds meer bedreigd. Treffend vond Ir. t>ops de tekening, die door een der JN-leden was gemaakt, voorstellende in waarschuwingsbord met een over komende reageerbuis. De ontwikke- ag van de chemische industrie is voor natuur een zeer ernstige bedreiging worden. Er wordt vaak nog veel te tnchalant omgesprongen met allerlei offen, die het water en de lucht ver- ftigen. In 1905 zagen mensen als fiijsse, Drijver en Van Tienhoven al in tt iets gedaan moest worden om in het eeds voller wordende Nederland de ttuur nog een kans te geven. Eerste wapenfeit ït eerste belangrijke wapenfeit in de rijd, die de vereniging sindsdien voert as het behoud van het Naardermeer, aar het gemeentebestuur van Amster- tm een vuilnisstortplaats had willen aken. Dit terrein werd aangekocht en ïntallen andere natuurhistorisch be- ngrijke gebieden volgden. Op Texel schikt de vereniging thans over 22 rreinen. Bij de financiële aktie die ituurmonumenten momenteel voert a 2 miljoen gulden bij elkaar te knj- n voor aankoop van het Deeler woud, ijkt overduidelijk, dat tienduizenden ensen zich het lot van de natuur in ederland aantrekken. In de afgelopen aand werden voor de aktie 39.000 gif- n ontvangen tot een bedrag van ruim miljoen gulden. Wandelingen, die in Deelerwoud werden georganiseerd, kken 20.000 belangstellenden. Zeer oedigend voor de toekomst van de tuurbescherming is het enthousiasme de jeugd. Scholen organiseerden lfs beat-avonden en fancy-fairs, arvan de opbrengst ten goede kwam de aktie „Behoud het Deelerwoud". aantal leden van Natuurmonumen- bedraagt thans 75.000; de laatste worden er per dag gemiddeld hon- rd nieuwe ingeschreven. De vereni- CHINEES RESTAURANT IN DEN BURG De heren Li en Ling van het Chinese taurant „Nanking" te Den Helder Hen in het pand Gravenstraat 3 te Burg, waar vroeger de groenten- del van de heer Maas gevestigd als eerste op Texel een eethuis be en, dat geheel gespecialiseerd zal in Oosterse gerechten. Het bedrijf zal geëxploiteerd worden r de heer Ling, die voorlopig, na de ning op 15 mei, wegens gebrek aan nruimte, te Den Helder zal blijven onen. Het is de bedoeling dat het restau- het gehele jaar zal zijn geopend, vendien wil men zich toeleggen op zg. „afhaaldiners", die het mogelijk ^en dat men ook thuis kan genieten an een échte Chinese maaltijd. De beide heren zijn reeds geruime ld werkzaam in het horecabedrijf, 'un zaak op Texel zal de vorm van een rmantschap krijgen. Naast de 400 exo- sche restaurants die ons land rijk is, il dan ook eindelijk op Texel een ech- ..Chinees" komen. ging vindt in radioreporter Bert Gart- hof een goede propagandist. Hij heeft zich zelfs voorgenomen het ledental op 100.000 te brengen. Fraaie dia's Ir. Coops vertoonde vervolgens een aantal fraaie kleurdia's, gemaakt door de bekende natuurfotograaf Van Tien- hoven, van de bekendste bezittingen van Natuurmonumenten in ons land. Het publiek kreeg beelden te zien van het Naardermeer, de Oisterwijkse ven nen, Campina, de Dwingelose heide, de Wieden en natuurlijk ook Texel. Dat de vereniging de verworven be zittingen zou afsluiten en verder geheel zou laten verwilderen is niet waar, zo bleek uit het praatje dat Ir. Coops hield ofver het onderhoud dat de terreinen behoeven. Wanneer men de natuur zijn gang laat, gaan al gauw bepaalde plan ten overheersen en verdringen de rest. Hetzelfde gebeurt met de dieren en met afsluiting wordt dan het tegengestelde bereikt van wat men zich heeft voor genomen. De terreinen moeten daarom op een speciale manier worden bewerkt. Daarmee houden zich o.a. de werkkam pen bezig, georganiseerd door het In stituut voor Natuurbeschermingsedu catie. Vragen Na de uiteenzetting wees Mr. Gorter nog eens op de tegengestelde belangen, die zich bij de bescherming van terrei nen laten gelden en nodigde zijn gehoor uit hierover vragen te stellen. Op die uitnodiging ging men niet in. Wel kwa men andere vragen los. Een jonge toe hoorster had kritiek op het onderhoud van de bezitting Waalenburg. Ze sprak zelfs van een „puinhoop" en vroeg of het nodig was dat het daar gemaaide en geperste hooi er nog steeds lag te rotten. Geantwoord werd dat het in verband met de broedtijd onmogelijk is vroeg te maaien. Bij veel later maaien komt men vaak in de natte tijd en slaagt men er niet meer in het hooi droog binnen te 'krijgen. Terloops merkte Ir. Coops nog op dat Natuurmonumenten het belang van flora en fauna primair stelt, maar het publiek toch zo veel mogelijk in de ge legenheid wil stellen er van te genieten. Lang niet altijd wordt een natuurmo nument zonder meer afgesloten. De heer G. Dros had een praktische tip voor boeren, die willen voorkomen hij het maaien vogels en andere dieren te doden. Bij het maaien zou men in het midden moeten beginnen en de vogels daardoor naar buiten jagen. Bij andere methoden komen de vogels, die zich uit angst tot op het laatste moment „ge drukt" houden, in de messen van de machine terecht. Landbouwvcrgif De heer Van Aalderen vroeg of de oorzaak van het verdwijnen van de vroeger in grote massa's op de Schorren voorkomende Grote Stern al is ver klaard. Uit het antwoord bleek dat vrij wel zeker landbouwvergif de schuldige is geweest. Het vergif is enige tijd door een chemische industrie in het Botlek- gebied in zee geloosd en kwam met wind en stroom ook in de Waddenzee terecht. De voedseldieren van de sterns concentreerden in hun liohaam het gif waardoor dit noodlottig werd voor de vogels. Als de sterns zelf niet omkwa men, legden ze eieren die niet uitkwa men of werden jongen geboren met hersenafwijkingen waardoor ook die het niet lang maakten. De oorsprong van het vergif is vastgesteld door Drs. Koeman van het Instituut voor Vétéri naire Farmacologie en Toxicologie te Utrecht. Het vergif, gechloreerde kool waterstoffen is in chemisch opzicht stabiel, waardoor het op den duur veel schadelijker is dan b.v. het bekende pa- rathion dat na korte tijd zijn werk zaamheid verliest. Bemoedigend is dat de betrokken chemische industrie, des gevraagd een andere kostbare methode heeft ontwikkeld om de gif tige afval kwijt te raken, waarna de gifconcentratie in zee snel is afgeno men. Op de Schorren zijn de Sterns tot dusver niet teruggekeerd, maar de tot 700 vogels uitgedunde kolonie van Het Griend was het jaar na het stoppen van de giflozing alweer verdubbeld. Teleur stellend is dat het jaar daarop het aan tal weer teruggelopen was tot ruim 700, zodat mogelijk nog andere factoren een rol spelen. Robben en pieren De heer S. Langeveld uitte zijn be zorgdheid over het lot van de Robben en het toenemende massale pierenspit- ten .op de Wadden bij Texel. Wat het laatste betreft merkte Mr. Gorter op, dat het pierenspitprobleem ook bij Na tuurmonumenten een bron van zorg is. Men beraadt zich over maatregelen. Het is inderdaad mogelijk het pierenbestand uit te roeien. Weliswaar zijn er verder in de Waddenzee genoeg om de vogels in leven te houden, maar het is juist belangrijk dat de vogels voedsel vinden in de onmiddellijke nabijheid van het land. Ook de verontrusting die de voortdurend actieve pierenspitters op 't Wad veroorzaken, bevordert het vogel leven bepaald niet. Houtvester-natuurconsulent van Staatsbosbeheer, Ir. J. G. W. Pfeiffer, wees op het bestaan van het Robben- reservaat, dat voortdurend wordt be waakt. De aanvliegroute van de daar oefenende straaljagers is echter een zeer ongunstige factor. Het voortduren de lawaai in dit gebied, de kraamkamer van de Robben, is er mogelijk de oor zaak van dat het Robbenbestand be trekkelijk klein blijft. Ook hier blijken twee verschillende belangen te botsen. Na de pauze werden films vertoond. „Between the tides" over het leven van plant en dier aan de Engelse kust en een film over de werkkampen van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie. CEL EN ONTZEGGING VOOR TEXELAAR Vorige week werd de' Texelaar J. F. H. door de Alkmaarse politierechter mr. J. Markus veroordeeld tot 14 dagen cel en een ontzegging van 24 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, omdat hij op 13 januari op Texel onder invloed van alcohol had gereden. Hij had zes of acht glazen cognac gedron ken voordat hij in zijn auto stapte. Op de besneeuwde weg kwam zijn auto in een slip, waarna deze kantelde. „H. is geen habituele dronkaard, wel iemand die op geregelde tijden drinkt", aldus de verbalisant. H. had een bar bezocht op uitnodiging van een bedrijf. Door een samenloop van omstandighe den vanwege de gladde weg haalde men liever 'geen dokter van huis werd geen bloedproef genomen, hoewel verschillende Texelse artsen sinds en kele maanden wel bereid zijn bloed proeven af te nemen, iets dat zij tot voor kort stelselmatig weigerden. De eis van de officier van justitie mr. Wiarda was 14 dagen cel en 2 jaar ont zegging. MEISJE NA ONGEVAL OVERLEDEN De 15-jarige Hannie van Beek uit Eierland is zondagavond in het zieken huis te Den Helder overleden. Zij be zweek aan inwendige kwetsuren, die zijn op maandag 4 maart in Eierland opliep toen de pony waarop zij reed, voor een naderende auto sprong. AANGIFTE MISHANDELING De 22-jarige fruitkweker L. H. heeft bij de Rijkspolitie te Den Burg aangifte gedaan van mishandeling. Zondagavond omstreeks middernacht zou hij door S. W. in de Binnenburg geslagen zijn. De politie stelt een onderzoek in. MEUBELHANDEL Den Burs Tel.2572 DE KOOG Zaterdag werd het pen sion „Dijkstra" aan de J. P. Strijbos- straat officieel in gebruik gesteld. In het riante, door architectenbureau Al- kema ontworpen gebouw is plaats voor veertig gasten, die worden onderge bracht in eenvoudige, doch zeer aan trekkelijke 2- en 3-persoons kamers. In alle verblijven zijn vaste wastafels met warm en koud stromend water, terwijl het overige sanitair bestaat uit keurig betegelde douches en toiletten, die ge meenschappelijk zullen worden ge bruikt. Augustus 1967 werd een begin ge maakt met de bouw van het pension door aannemersbedrijf M. Koorn te Den Burg. Mede dankzij het gunstige weer verliep de eerste bouwfase bijzon der vlot. Bovendien heeft de heer Dijk stra, geassisteerd door zijn zoon Frits, zelf een groot aandeel m de totstand koming gehad. Zo stortte hij namelijk zelf de fundering en heeft hij voortdu rend als opperman een oogje in het zeil kunnen houden. Primeur voor Texel De centrale verwarming die door de fa. J. Schoo werd aangelegd, wijkt op de bovenverdieping af van het gebrui kelijke radiatorensysteem. Hier werd de zogenaamde plintverwarming toegepast, die in een ringcircuit het gehele ge bouw omsluit. Onder de ramen in de slaapkamers zijn vierkante verwar mingsbuizen gemonteerd die een groot stralingsoppervlak bezitten en een be haaglijke temperatuur garanderen. In de overige vertrekken zijn de gebrui kelijke dubbele radiatoren geinstal- leerd. Eenvoudig en toch voornaam Wanneer men het gebouw door de hoofdingang betreedt ziet men links in de hal het ontvangstkantoor, terwijl aan de rechterzijde een prachtige hard houten wenteltrap is aangebracht. Achter het langwerpige >enster bevindt zicli het trappenhuis. Links daarvan de eetzaal. Aan de rechterzijde is de convcrsatiezaal. Rechts van de ontvangsthal bevindt zich de conversatiezaal. Deze ruimte is voorzien van een praktisch en toch luxe meubilair. In deze ruimte zullen de gas ten zich in de avonduren en op regen achtige dagen zeker thuis voelen. Op de wand zijn aantrekkelijke decoraties aangebracht, waaronder een mooie Zaanse klok. Aan de linkerzijde van het gebouw is de eetzaal, die zoals ook de rest van het gebouw, een lust voor het oog is. Deze ruimte heeft een oppervlakte van 46 m2 en is door middel van een han dige „schuifwand" met de keuken ver bonden. De kasten en laden die in deze wand zijn aangebracht kan men zowel vanuit de eetzaal als vanuit de keuken openen. Ook is er een „doorreikluik" aangebracht. De praktische inrichting van de keuken en de eetzaal werken tijd- en arbeidbesparend. Terras en parkeerruimte De heer Dijkstra is voornemens voor het pension een terras aan te leggen, dat gezien de gunstige plaatsing van het gebouw, het grootste gedeelte van de dag in het zonlicht zal baden. Aan de overzijde van de weg heeft de fami lie Dijkstra de beschikking over een stuk grond dat dienst zal doen als par keerterrein. De heer en mevrouw Dijkstra zijn geen onbekenden in 'het horecavak, want reeds gedurende twintig jaar heb ben zij zich met veel animo bezig ge houden het het pensionbedrijf in de boerderij „Land en Duinzicht" aan de Kogerweg. De heer Dijkstra denkt aan de toe komst, want hoewel zijn gebouw nog door de eerste gasten moet worden be trokken, heeft hij nu reeds plannen voor verdere uitbreidingen. Hij is blij dat de tijd voorgoed voorbij is, dat de toeristen gewillig in een opgeschilderde kippensohuur wilden logeren. „Men stelt nu eenmaal hogere eisen en dan HEFFING RIOOLGELD VAN HUISEIGENAREN GEEFT PRAKTISCHE BEZWAREN In de raadsvergadering van 29 de cember vorig) jaar is de vraag gesteld of het praktisch uitvoerbaar is het (sterk verhoogde) rioolgeld voortaan van de gebruikers in plaats van van de huiseigenaars te heffen. B. en W. heb ben hierop nu geantwoord. Zij zien di verse praktische bezwaren en adviseren daarom het rioolgeld van de eigenaars te blijven heffen. Het gemeentebestuur verwacht te maken te krijgen met betalingsmoeilijk heden wanneer de gebruikers worden aangeslagen. Ondanks het feit, dat het bedrag van 80,(later misschien ƒ100,in vier termijnen mag worden voldaan. Verder zullen bij heffing van gebruikers de nodige bepalingen dienen te worden opgenomen voor correcties op aanslagen en het opleggen van aan vullende aanslagen voor iedere verhui zing. Men kan iemand die slechts een deel van het jaar van het huis, en dus van het riool, gebruik heeft gemaakt niet voor het volle jaar belasten. Ver der zullen zich problemen voordoen bij zomerhuisjes. Door alle extra voorzie ningen, die moeten worden getroffen, zullen bij de heffing veel meer kosten gemaakt worden, terwijl ook een lagere opbrengst wordt verwacht. Verder zal een afzonderlijke, in plaats van de ge bruikelijke gecombineerde aanslag moe ten worden opgelegd, wat ook kosten verhogend is. Heffing van de eigenaars is derhalve aantrekkelijker. Het be zwaar van de heffing van rioolgeld van huiseigenaars is echter, dat de eige naars de verhoging van het rioolgeld niet aan de huurders mogen doorbere kenen. Die mogelijkheid ontstaat pas als ook op Texel de huren vrij zullen wor den. Onder de huurwet moeten de tot op heden telkens toegestane wettelijke huurverhogingen de eigenaars de nodi ge gehele of gedeeltelijke compensatie voor de hogere lasten bieden. AKTIE IJSCLUB „OOST" GESLAAGD OOSTEREND De door de ijsclub „Oost" gevoerde aktie ten bate van de Nederlandse schaatssport is een succes geworden. Op de vrijdagavond gehou den bestuursvergadering werd bekend gemaakt, dat er 450 figuurtjes (afbeel dingen van toprijders) zijn verkocht. Men toont zich bijzonder verheugd om op deze wijze iets terug te kunnen doen voor de vele prettige en spannende uren, die de sportlieden op de diverse kampioenschappen voor ons gebracht hebben, aldus het bestuur. Ondanks het uitblijven van ijs heeft de club zelf ook niet stil gezeten. Zo werd o.a. een dam aangelegd in het zwin op „De Bol" om een constant wa terpeil voor de schaatsbaan te garan deren. VERBOUWING HERVORMDE PASTORIE DEN HOORN DEN HOORN Naar een ontwerp van architectenbureau Alkema is door aannemersbedrijf G. Kikkert een begin gemaakt met de verbouwing van de Hervormde pastorie aan de Heren straat. Het pand zal een grondige ver andering ondergaan. Plannen om een nieuwe pastorie te bouwen, konden o.a. wegens gebrek aan grond niet verwe zenlijkt worden. UITVOERING JAN DRIJVERSCHOOL DEN HOORN De leerlingen van de zesde klas van de Jan Drijverschool zullen op vrijdag 15 en zaterdag 16 maart in het dorpshuis „De Waldhoorn" de jaarlijkse schooluitvoering verzor gen. Opgevoerd zal worden het toneel stuk „De zeven druppels", De heer J. van Wolferen en zijn staf rekenen op een grote belangstelling. De baten van beide avonden zijn bestemd voor de schoolkas. moet je met je tijd meegaan. Mijn prij zen liggen rond het gemiddelde en dat is door iedereen op te brengen. We zijn nu wel iets duurder dan vroeger, maar niemand van onze oude gasten heeft geprotesteerd, zij weten wat we te bie den hebben. Eén familie komt nu al achttien jaar bij ons en dat wil toch wel wat zeggen", aldus de heer Dijk stra. Keuken met alle comfort De geheel betegelde keuken (opper vlakte 30 m2) is voorzien van alle mo derne comfort, zoals een groot gasfor nuis, roestvrij stalen aanrecht, handig aangebrachte opbergruimten, enz. Zoals reeds vermeld werd het gebouw ontworpen door architectenbureau Al kema en was de aannemer de fa. Koorn uit Den Burg. Het sanitair is aangelegd door de fa. Oele, trewijl de doelmatige elektrische installatie geleverd is door Electrohuis Bakker. Het schilderwerk in moderne en vooruitstrevende tinten kwam voor rekening van de „Verenig de Schilders". Het fraaie decoratieve timmerwerk werd verricht door de heer H. Bakker uit Den Hoorn. Over enkele weken nl. Pasen, zal de familie Dijkstra haar eenste gasten in haar bedrijf kunnen begroeten.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1