Groen 'TjwartsJ'exeh in het harL, laad wil „minder urgente" posten ai et van de begroting schrappen k L Deze zomer op vliegveld Texel cursus sportvliegen Gemeente werkt niet meer samen met Wieger Bruin Belangrijk lagere pachtopbrengst kermis Kampeerterrein Van der Werf echte gezinsbank opgeheven Geparkeerde bestelauto geramd en twaalf meter meegesleurd Zilmeta Bakkers Ijzerhandel SIMCAIIOO fDAG 15 MAART 1968 81e JAARGANG No. 8250 [gare N.V. v/h Langcvcld De Rooq stbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Deo (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 cL p. mm. De bestemming van het kermisgeld, e liquidatie van de Sociale Werktuin n dc samenstelling van de lijst van rgente investeringen vormden dins- agmiddag de belangrijkste onderwer- •en van gesprek tijdens dc raadsver- adering. De raadsleden maakten er ich niet makkelijk van af; de discussies lamcn maar liefst 3*/s uur in beslag. Zoals bekend had dc gemeenteraad iesloten de vroeger afgeschafte kermis wederom in te voeren met dc bedoeling e ontvangen pacht ten goede te laten omen aan de Texelse verenigingen. Iet pachtgeld zou ter beschikking ko nen van de Stichting Cultureel Werk, lie voor verdeling zou zorgdragen. Ge- lepuiecrde Staten van Noordhólland ;ijn, zoals bekend, met deze voor de rerenigingen aantrekkelijke regeling liet akkoord gegaan. G.S. oordeelde dat 1c inkomsten uit de kermis, evenals narktgeld e.d., in de gemeentekas te- echt behoren te komen. Voor het afge- open jaar ging men nog met de verde- ing door Cultureel Werk akkoord, maar dit jaar zullen verenigingen, die extra subsidie nodig hebben, zich ot het gemeentebestuur moeten wen- len, die dan bij gunstige beslissing het te verstrekken bedrag aanvul- end begroot. Verschillende raadsleden oonden zich over dit GS-besluit te-r eurgesteld. De heer J. J. Westdorp (PvdA) merk- :e op, dat GS nu tegen de doelstellingen van de wederinvoering is ingegaan. De :aad bepaalde immers, dat de opbrengst aan de verenigingen ten goede moest komen. Geen der raadsleden voelde erg veel voor de kermis op zich. Het evene ment werd beschouwd als middel, niet als doel. Nou zou, wat de heer West dorp betreft, de kermis best weer kun nen worden afgeschaft. Verenigingen, die extra geld nodig hebben, moeten zich nu tot de gemeente wenden en de heer Westdonp wilde de verenigings besturen graag adviseren, deze moge lijkheid zonodig aan te grijpen. Weer afschaffen? De voorzitter, loco-burgemeester J. Daalder, herinnerde aan de gebeurte nissen, die aanleiding waren tot her invoering van de kermis. Diverse ver enigingen organiseerden jaarlijks fancy- fairs, die op het laatst tot volledige kennissen waren uitgegroeid, voor de betrokken verenigingen aardige bron nen van inkomsten. Mede met het oog op het feit, dat meer organisaties plan nen hadden om op een dergelijk^ ma nier hun kas te spekken* waardoor een chaotische toestand zou ontstaan, die bovendien niet strookte met het destijds genomen besluit tot afschaffing, kwam men overeen de kermis wederom in te voeren, met de bepaling, dat het pacht geld aan de verenigingen ten goede zou moeten komen. Zelfwerkzaamheid De heer Daalder vond het bezwaar van deze regeling, dat de zelfwerk zaamheid van de verenigingen er niet door werd gestimuleerd. Zonder dat één hand werd uitgestoken, ontving men een deel van de pachtopbrengst. De door GS ingenomen houding ten aan zien van de verdeling doet in ieder ge val dit bezwaar teniet. Mevrouw J, Koning-Bruin voelde er niet veel voor dat de gemeentelijke be grotingscommissie zich met de verzoe ken om extra subsidie gaat bezig hou den. Dat zou het subsidiebeleid van Cultureel Werk doorkruisen. De heer Daalder kon haar gerust stellen: De be grotingscommissie zal de subsidiecom missie van Cultureel Werk toch wel om advies vragen. Mevrouw Koning twijfelde eraan, dat zij vóór de herinvoering van de kermis zou hebben gestemd als zij geweten had dat de zaak zo zou zijn gelopen. „We zijn geen van allen gesteld op de ker mis, maar we zien er een middel in om het geld dat erdoor beschikbaar komt aan de verenigingen te geven". Haar fractiegenoot, de heer Roeper, onder streepte deze zienswijze. De heer S. Keijser (WD) vond het GS-besluit wel begrijpelijk. De gemeente voert de ker mis in en de opbrengst hoort dan ook in de gemeentekas terecht te komen. Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) wilde eerst zien hoe de zaak zou lopen, alvo rens het GS-besluit te bekritiseren. Als de tot de gemeente gerichte aanvragen om extra subsidie gehonoreerd worden, is er aan de situatie niet zoveel ver anderd. Verschillende andere raadsle den waren echter minder optimistisch. Op de hoogte? De heren C. Koorn (CHU) en P. Smit (KVP) vroegen zich af of men bij GS wel op de hoogte was van de overwe gingen, die ertoe hebben geleid de Texelse kermis weer in te voeren. Waarop de heer Daalder bevestigend antwoordde. De heren L. Zijm en J. Witte (beiden KVP) kwamen met de suggestie om de stichting Cultureel Werk de kermis te laten exploiteren, dus onafhankelijk van de gemeente. De stichting zou dan toch over de geïncasseerde pachtgelden beschikken. Een andere „truc" om Cul tureel Werk over het kermisgeld te laten beschikken, deed de heer West dorp aan de hand. Hij stelde voor de gemeentelijke subsidie aan Cultureel Werk met het geraamde pachtgeld te verhogen. Maar ook deze kunstgrepen zouden weinig kans van slagen hebben, zo bleek uit de verdere discussie. Wet houder C. Joustra (Texels Belang) her innerde eraan, dat de raad mede schul dig is aan de situatie, die zich nu voor doet. Dat de kermispacht nu als ge meentelijke inkomstenpost wordt aan gemerkt, is mede het gevolg van het feit, dat het in het desbetreffende raadsbesluit niet duidelijk anders is vastgelegd. Tenslotte deelde de heer Daalder nog mee, dat voor de kermis van dit jaar voor 4000,is ingeschreven, de helft van de pacht, die vorig jaar kon wor den geïncasseerd. Dc ervaringen van dc kermisexploitanten op het excentrisch gelegen terrein waren niet bijzonder gunstig. Aan het begin van de vergadering memoreerde de heer Daalder het re cent overlijden van het oud-raadslid S. v.d. Vis, die 14 jaar deel heeft uitge maakt van de raad. Er werden enkele ogenblikken stilte betracht. Wieger Bruin Het gemeentebestuur heeft be sloten de samenwerking met het stedebouwkundig bureau Wieger Bruin, Vink en v.d. Kuijle te be ëindigen. De heer Daalder deelde dit belangrijke besluit mee, waarbij hij duidelijk liet uitkomen, dat het stedebouwkundig bureau en de ge meente in goede harmonie hiertoe waren gekomen. Het is de bedoe ling nu een eigen stedebouwkundig tekenaar aan te werven en deze te plaatsen op het bureau Gemeente werken. Verder zal gebruik worden gemaakt van de diensten van een nog te benoemen supervisor. B. en W. zijn verder van plan de voorbe reiding van de stedebouwkundige plannen te laten begeleiden door een speciale raadscommissie, die in de volgende raadsvergadering zal worden benoemd. De reorganisatie is voortgevloeid uit de wens tot een meer praktische bege leiding van de stedebouwkundige plan nen te komen. De gemeente heeft een eigen grondbedrijf en kent de econo mische situatie, waardoor het voor de hand liggend is de stedebouwkundige plannen door eigen mensen te laten ontwerpen. Bij de beantwoording van vragen, die in de vorige vergadering werden ge steld, kwam naar voren, dat de gaten in de weg bij de Rooie Zee en de Haller- weg zo spoedig mogelijk zullen worden gedicht. De verbetering van de Kikkert- straat in De Cocksdorp zal nog vóór 1 juni worden uitgevoerd. De hogere dan geraamde uitgave voor de ijsbaan van Den Burg is het gevolg van het feit, dat de baan „lek" was. Een deel moest worden afgegraven en wor den gedicht met plastic, waarmee extra kosten gepaard gingen. Beroepsschrift GEEN VOORRANG VERLEEND Maandagmiddag omstreeks vier uur kwam de achttienjarige J. Dnjver met zijn Daf 44 op de kruising Parkstraat- Weverstraat in botsing met een perso nenauto, die bestuurd werd door mevr. W. uit Oudeschild. Jacob Drijver na derde de kruising via de Weverstraat uit de richting Oudeschild, terwijl me vrouw W. vanuit de Parkstraat kwam en verzuimde voorrang te verlenen. Er deed zich slechts een lichte materiële schade voor, die onderling geregeld werd. SARABANDE 526 /- De raad verklaarde het beroeps schrift van de heer J. C. Eelman, tegen weigering door B. en W. van een door hem aangevraagde bouwvergunning, ongegrond. De heer Westdorp zei het juist te vinden, dat B. en W. de bouw verordening strikt naleven en in dit geval geen groter gebouw kunnen toe staan dan 32 m2. Hij vroeg zich echter af of het geen aanbeveling verdient de voorschriften op dit punt wat te ver ruimen. De tijd is niet ver meer, dat één gezin meer dan een auto heeft. Verder toonde de heer Westdorp zich in dit geval niet afkerig van een artikel 20 vergunning. De heer Daalder kon meedelen, dat toevallig wordt gewerkt aan een nieuwe bouwverordening. Deze zal in de volgende raad ter goedkeuring worden aangeboden en mogelijk biedt de nieuwe verordening perspectieven voor de heer Eelman. De heer Westdorp informeerde naar de mogelijkheid om de sterk verhoogde rioolgelden (die voor rekening van de huiseigenaars komen) aan de huurders kunnen worden doorberekend. De heer Daalder vond dit een nog moeilijk punt, DE KOOG De heer D. v.d. Werf heeft besloten om met ingang van dit jaar zijn kampeerterrein op te heffen. De grond, die hierdoor vrij komt, wordt bebouwd met bungalows, die zullen worden verhuurd of op erfpacht aange boden. Onder andere .door de steeds hogere eisen, die in de kampecrwereld door de gasten zowel als de overheid worden gesteld, is men tot dit besluit gekomen. Reeds vorig jaar zijn de gasten van dit terrein op de hoogte gesteld van de op heffing. Het verdwijnen van deze reeds 32 jaar bestaande camping betekent, dat er in het komende seizoen voor on geveer 250 kampeerders minder plaats zal zijn. Maandagavond om kwart voor twaalf werd de voor het huis van de heer L. Pieterse aan de Wilhelminalaan ge parkeerde Opel bestelwagen geramd door de Ford van de drieëntwintig jarige A. K. en twaalf meter achteruit geschoven. K. maakte na de aanrijding onmiddellijk rechtsomkeert, maar een attente buurman van de heer Pieterse kon nog juist het nummer van de wa gen noteren en de politie inlichten. Bin nen zeer korte tijd werd K. door de politie van zijn bed gelicht. Na onderzoek is komen vast te staan, dat K. de voorafgaande uren had door gebracht in diverse café's en enkele glazen bier had gedronken. Over de juiste toedracht van het ongeval wist hij zich niets te herinneren. Bovendien bleek, dat de wagen twee gladde ban den had en enkele mechanische manke menten vertoonde. De drie weken oude bestelwagen van Albert Heijn is zwaar beschadigd, zoals ook de Ford van K. RUIT INGEDRUKT DOOR STOEIPARTIJ Woensdagavond omstreeks half elf werd de winkelruit van Koorn's Wijn handel in de Binnenburg door twee stoeiende knapen vernield. De zeven tienjarige leerling-monteur K. B. en de zeventienjarige bakker R. E. verklaar den, dat van opzet geen sprake was. Zij zullen de 6chade met de bewoner van het pand, de familie Siersma, pnder- ling regelen. maar 't ziet er naar uit dat de huren in de naaste toekomst ook op Texel vrij zullen zijn, zodat het riool-geld dan kan worden verrekend. Tweede woningen De argumenten, die B. en W. hadden aangevoerd tegen instelling van een woonforensenbelasting noemde de heer Westdorp zwak. Hij bleef van mening, dat de bezitters van tweede woningen belast moeten worden. Dat op Texel zeer weinig tweede woningen zijn, die ervoor in aanmerking komen, wilde hij graag wat duidelijker aangetoond zien, aan de hand van een nauwkeurige op gave. Wethouder Joustra dacht, dat in ieder geval zo weinig belasting zal kunnen worden geïncasseerd, dat met het innen ervan méér geld is gemoeid. Westdorp vond dat het in de toekomst wel anders kan worden en wilde in ieder geval weten hoe het er nu voor staat. Voorzitter Daalder zei, dat de be lasting pas kan worden geheven als de eigenaar er minstens 89 dagen per jaar verblijft. De heer S. Keijser; „Dan wor den het allemaal 89-ers". De heer West dorp: „Er wordt gesproken over be schikbaar houden voor zichzelf en zijn gezin. Hij hoeft er dus niet persé te wo nen". De heer Daalder wilde wel trach ten de door de heer Westdorp gevraag de gegevens te verzamelen, maar hij beloofde het niet, omdat hij vreesde dat het een enorm karwei zou zijn. De heer W. Renout werd met ingang van 1 maart 1968 herbenoemd als ge meentearts voor de duur van een jaar. Met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten werd een lening aan gegaan voor ƒ502.000, Rond Pinksteren, wellicht nog eerder, zal op het vliegveld Texel worden ge start met een cursus sportvliegen. De lessen zullen worden gegeven door een instructeur van „King Air Service", de maatschappij, die ook dit jaar weer rondvluchten boven Texel uitvoert. Na^st het nodige theoretische onder richt moeten de cursisten minstens 30 vlieguren maken om voor het brevet „privé-vlieger 2e klas" in aanmerking te komen. Op Texel, zo wist havenmeester J. C. de Bruijn ons te vertellen, zijn al ver schillende gegadigden. Hopelijk kunnen ook op het vasteland cursisten worden aangeworven, die dan. in vakantie of weekend naar Texel komen. Nadere in lichtingen over de cursus kan men in winnen bij de havenmeester, tel. (02225) 267. Het vliegveld Texel ziet terug op een druk jaar In 1967 werden 1300 landin gen geregistreerd. De duizendste werd in augustus geboekt. Verder waren er 2000 zweefvliegstarts, gemaakt door de Texelse zweefvliegclub, die van de AKU en de Twentse zweefvliegclub. Dat Texel „internationale luchtha ven" is, begint in het buitenland 'be kend te worden. Havenmeester De Bruijn, tevens belast met het afdoen van de douaneformaliteiten, noteerde 80 buitenlandse machines, waarmee 230 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 maart op om 6.49 uur en gaat onder om 18.48 uur; 20 maart op om 6.43 uur en onder om 18.53 uur. Maan: 21 maart L.K28 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild. 15 mrt 9 29 en 21.47; 16 mrt. 10.08 en 22.23; 17 mrt 10.43 en 22.57; 18 mrt. 11.11 en 23.24; 19 mrt. 11.36 en 23.52; 20 mrt. 12.03 en 21 mrt. 0.22 en 12.34; 22 mrt. 1.00 en 13.28; 23 mrt. 2.07 cn 14 58. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Maak een proefrit bij: GARAGE „WESTEND" Vliestraat 11, Oosterend, telefoon (02223) 369 64 personen naar Texel kwamen. De rondvluchten door Kiftg Air Ser vice, zullen dit jaar met Pinksteren be ginnen. Voor het eerst wordt gebruik gemaakt van een ideaal toestel voor dit doel, een Cessna. Verder is het de be doeling dat de Helderse Adelborsten zweefvliegclub „Vliegjanus" van 8 tot en met 11 april op Texel komt zweven. De 21e april wordt voor het Texelse vliegveld een drukke dag, want dan brengen 15 tot 20 toestellen van de Düsseldorfse Aeroclub een bezoek. DRIE-DAAGSE REIS VROUWENORGANISATIE Er zijn nog enkele plaatsen beschik baar voor de reis die door de Overkoe pelende Vrouwenorganisaties op 30 april en 1 en 2 mei wordt gehouden. De tocht gaat per TESO-bus naar Limburg en België. Aangeraden wordt de pas poorten of toeristenkaarten tijdig met inlevering van drie pasfoto's bij het ge meentehuis aan te vragen. Degenen die zich alsnog willen opge ven voor deze trip kunnen dat doen bij mej. Witte, „Bloemwijk", telef. (02220) 2163. KLEUTER SPRINGT VOOR BROMFIETS De vijfjarige Jantje Bremer uit Den Burg sprong woensdagmiddag in de Parkstraat om vier uur voor de rijden de brommer van H. Commandeur uit Den Hoorn. De kleuter wandelde aan de hand van zijn zevenjarig zusje en liet haar onverwachts los, waardoor H. Commandeur een aanrijding onmogelijk 'kon vermijden. Het aan het hoofd bloe dende jongetje werd binnengebracht in de zaak van kapper Prins, waar het later door de huisarts werd behandeld. Ook Nederland leverde een bijdrage INTERNATIONALE SAMENWERKING IN DE RUIMTE Er wentelt momenteel een satelliet voor onderzoek van de ruimte om onze aarde, die een produkt is van interna tionale samenwerking. Het betreft hier de OGO-5 (Orbiting Geophysical Obser vatory), die in een sterk eliptische baan om onze planeet draait en een com pleet laboratorum met vele instrumen ten bevat, bedoeld om hiermee niet minder dan 25 verschillende experi menten te doen, die de geleerden een beter inzicht zullen moeten bieden in de mystiek van de wereldruimte. Aan de opbouw van dit ruimtelabo ratorium hebben universiteiten uit ver schillende landen meegewerkt. Zo bevat de satelliet o.a. een instrument van Ne derlandse makelij, waarvan het expe riment op naam staat van de Leidse universiteit, de werkgroep Kosmische Straling van professor dr. H. C. van de Hulst. Het internationaal laboratorium werd gelanceerd door een geweldige Atlas- Agena raket van Cape Kennedy. Aan vankelijk werd de satelliet in een par- keerbaan rond de aarde gebracht en daarna via een nieuwe stoot in de ge wenste eliptische baan. Elke omwente ling van de satelliet duurt 63 uren. Men hoopt door middel van de 25 experimenten die via deze satelliet zul len worden uitgevoerd, enige wetmatig heid in de buitenaardse ruimteproces sen te ontdekken.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1