f Voor u im.i=r-iM f500,- of f5000,- en voor u het statussymbool BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor LANDBOUW en VEETEI !LT Door meer koeien een hoger inkomen! de bank waar ook zich thuis voelt tweede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 MAART 1968 'w-. Vit tl C. »«n Gpottin^ n In een vorig artikel gaven we een overzicht van de samenstelling van de kostprijs van de melk. Gesplitst naar de onderdelen: arbeid, loonwerk, werk- tuigenkosten, voerkosten, bemestings- kosten, pacht en overige kosten. We willen nu met behulp van de be dragen voor deze onderdelen eens na gaan welke invloed het heeft op het in komen als de veebezetting wordt opge voerd met een aantal melkkoeien en het bijbehorende jongvee. We gaan er van uit, dat de verzwaring van de veebe zetting kan worden bereikt door het opvoeren van de stikstofbemestng. Als uitgangspunten nemen we, dat de stikstofbemesting op het bedoelde be drijf op 180 kg. zuiver stikstof per ha. ligt en dat de oppervlakte plm. 18 ha. is. Dit was ook het geval op de be drijven, die we in het eerste artikel be spraken. Meer stikstof meer koeien Op grond van vele proeven en waar nemingen is men tot de regel gekomen, dat iedere kilogram stikstof een hoe veelheid gras oplevert, die overeenkomt met 6 kg. zetmeelwaarde (z.w.) Door per ha. dus 100 kg. zuivere stikstof meer te gaan strooien, krijgen we een verhoging van de grasopbrengst, die gelijk staat met 600 kg. z.w. Gaan we dus op een bedrijf van 18 ha. per bun der 100 kg. zuivere stikstof meer strooien, dan komt er 18 x 600 kg. 10.800 kg. z.w. meer ter beschikking. Voor een melkkoe, die per jaar 4.500 kg. melk produceert plus 0.35 kalf en 0.35 pink is per jaar een hoeveelheid van 3.000 kg. z.w. nodig. Gaan we hier op in mindering brengen de hoeveel heid z.w, die de dieren uit andere bron nen krijgen, d.w.z. uit het krachtvoer, dan is per melkkoe plus aanhang uit het bedrijf nodig plm. 2.100 kg. tot 2.200 kg. z.w. Dit moet dus in de vorm van gras, kuilgras en hooi ter beschikking komen. Er kwam door de 100 kg. zuivere stikstof extra per bunder een hoeveel heid van 10.800 kg. z.w. beschikbaar en dat betekent, dat door de opvoering van de stikstofbemesting 5 melkkoeien plus aanhang van jongvee meer gehouden kunnen worden. Waarmee moet rekening worden gehouden? Om deze vraag te kunnen beantwoor den, moeten we een paar gevallen on derscheiden. Welke voorwaarden moe ten er nl. aanwezig zijn om de veestapel uit te breiden met 5 melkkoeien plus bijbehorend jongvee. In de eerste plaats moet de veehouder bereid en in staat zijn om het meerdere werk voor z'n re kening te nemen. Verder moet er op het bedrijf ruimte zijn om dit meerdere vee onder te brengen. Op veel bedrij ven zal dit een knelpunt zijn. Toch wil len we beginnen hiervan uit te gaan. In een volgend artikel komt dan een ge val, waarbij het nodig is de stal uit te breiden of een geheel nieuwe stal te gaan bouwen. Om de invloed op het inkomen na te gaan, willen we uitgaan van het over zicht van de kostprijs, zoals we dit in het vorige artikel gaven. Zoals gezegd nemen we aan, dat de boer bereid en in staat is de meerdere arbeid uit te voeren. We brengen voor de arbeid daarom voorlopig niets in rekening. Verder nemen we aan, dat ook voor de meerdere koeien een zelfde bedrag aan loonwerk, werktuigkosten en voerkosten per kg. melk nodig is dan voor de melk, die er reeds gewonnen werd. De hoeveelheid stikstof, die er meer wordt gestrooid, nl. 1800 kg. zuivere stikstof per ha. komt geheel ten laste van de melk en het v^ees van de 5 koeien. We kunnen aannemen, dat dit een bedrag van ƒ1.750,is. Als we er van uit gaan, dat de 5 melkkoeien per jaar 5 x 4.500 kg. melk produceren, dan is dit een hoeveelheid van 22.500 kg. Iedere kilo melk kost dan aan stikstof plm. 8 ct. Daar we er van uitgaan, dat de op pervlakte grond niet groter wordt en ook aan de gebouwen niets wordt ge daan, brengen deze meerdere kilogram men melk geen pachtkosten mee. Dan de overige kosten. Voor zover dit kosten zijn van K.I., Fokvereniging, verzekering, rente, dierenarts, vragen de meerdere koeien een zelfde kosten post per kg. melk als de melk van de dieren, die er al waren. De rest van de overige kosten, zoals contributies, assu ranties, marktonkosten, autokosten, zul len door de meerdere koeien niet hoger worden. Hiervan uitgaande komen we voor de meerdere melk tot de volgende opstelling. Kosten per kg. „aanvullingsmelk": Arbeid Loonwrek 1.3 ct. Werktuigkosten 3.3 «ct. Aangekocht veevoer 14.2 ct. Stikstof 8.0 ct. Grond en gebouwen Overige kosten 4.5 ct. Totaal per kg. 31.3 ct. Daar de verhouding melkvee-jongvee dezelfde is gebleven, mogen we aanne men, dat per koe weer een bedrag van ƒ450,beschikbaar komt door afzet van vee, Dit is 10 ct. per kg. melk. Na aftrek van dit bedrag komen we op een kostprijs per kg. „aanvullingsmelk" van 21,3 ct. Als deze melk 36 ct. per kg., op brengt, dan geeft deze meerdere melk een verhoging van het inkomen met 22.500 kg. x 14.7 ct. (36.0—21.3) en dit is een bedrag van 3.300, We willen er nog op wijzen, dat door opname van 1.3 ct. per kg. melk voor loonwerk en 3.3 ct. per kg. voor werk tuigkosten een bedrag beschikbaar komt van ruim ƒ1000,Er zal dus zeker gelegenheid zijn om een naar verhouding groter gedeelte van het werk door een loonwerker te laten uit voeren. Het werktuigenpark zal vrij zeker niet worden uitgebreid en het ge hele bedrag van ruim ƒ1.000,kan dus gebruikt worden voor loonwerk. Samenvatting Door op een bedrijf van plm. 18 ha. de stikstofgift te verhogen met 100 kg. ziuvere stikstof of 450 kg. kalkammon per ha. kunnen er 5 melkkoeien en 3Va stuks jongvee meer worden gehouden. Als we er van uitgaan, dat de pro- duktie van de dieren 7.500 kg. is en dat voor het meerdere werk geen extra arbeidskrachten behoeven te worden aangetrokken, terwijl bovendien de stalruimte groot genoeg is om tot de genoemde uitbreiding te komen, kan het inkomen worden verhoogd met een bedrag van ƒ3.300, HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta j COPYRIGHT STUDIO AVAN 138. Intussen was Ulec Schwartec aan geland in de Oleanderlaan, een zeer deftige allée in een zeer deftige wijk van de stad Gravendrecht. „Daar moete wonen hij.mompelde hij. „Hoe hij altijd speele klaar zo mooie woninge, ïek ganz niet begrijpe! Nou wéér grote dure huis! Kijk kijkCool Trade Company! Bah, opschepperige bronze bord op die deur!" Ülec liep het tuinpad op en wandelde op de monumentale ingang af. Hij belde aan en de klank van de grote bronzen klok galmde deftig door de hele wo ning. En zie, daar kwam al een butler achtige figuur aan om open te doen De man, die nog al grof van lichaamsbouw was, had zich gehuld in een pak, waar van de broek te kort en het jasje te nauw was. Natuurlijk herkennen we in hem onmiddellijk Kille Bill's zwaarge bouwde lijfwacht, de domme maar ster ke Jonathan. „Wat mot je?" zei Jonathan schor. „Iese meneer Kiele Biel thuis?" vroeg Ulec. „Ja, en wat zou dat?' antwoordde Jonathan. „Brenge mij vlug bij hem", zei Ulec. „Ieke heb zaken te bespreek!" Mopperend voldeed Jonathan aan het verzoek en hij bracht Ulec Schwartec VOORJAARSVERGADERING OUDLEERLINGEN VAN DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL Op de vorige week vrijdagavond ge houden vergadering van de Vereniging van Oudleerlingen van de Lagere Landbouwschool waren slechts weinig belangstellenden aanwezig. Na de ope ning en behandeling van de notulen en ingekomen stukken werd het zomer- programma besproken. Men is van plan om tijdens de komende festiviteiten van „Oosterend weer present" op de ten toonstelling een stand in te richten voor geheel agrarisch Texel. Aan de daar te houden veetentoonstelling zal moge lijk een wedstrijd worden verbonden. De jaarlijkse ploegwedstrijd zal dit jaar in september plaats vinden. Indien er voldoende belangstelling bestaat, wil men in oktober een bezoek brengen aan de paardenmarkt en werktuigen demonstratie te Zuid-Laren. Op 7 november zal ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de school een programma worden ver zorgd. De bijeenkomst werd besloten met het vertonen van enkele films. naar een groot, kostbaar gemeubileerd vertrek, alwaar Kille Bill aan tafel zat. Kille Bill keek nauwelijks op of om. „Zeg! Waarom voere jij eens niet wat voor mij uit!" snauwde Ulec. „Ieke heb jou al bijna al mijne geld betaald voor de sportcomputer! Mijne eksiestenz hangt daar van af! En nou hebbe iek hem nog niet!!" „Ik protesteer!" zei Kille Bill scherp. „De sportcomputer krijg je voor niks, want ook ik acht het noodzakelijk, dat ons nationale elftal weer eens gaat win nen! Je hebt me alleen betaald voor de moeite, die ik moet doen om dat merk waardige ding in handen te krijgen!" do heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Een bedrag aan contant geld nodig? Kom eens rustig met ons praten. Wij kunnen dat prettig en snel voor u regelen. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Persoon lijke Service van de NMB. Een briefkaartje naar post bus 853 - Amsterdam-en u krijgt het PS Pakket thuis, r y NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 235 vestigingen in Nederland LEDENVERGADERING „TETAK" Vrijdagavond werd in het dorpshuis te Den Burg de eerste officiële leden vergadering gehouden van de Texelse Tafeltennisclub „Tetak". De vereniging telt momenteel 35 leden, waarvan een twintigtal de bijeenkomst bezocht. Na het vaststellen van het huishoudelijk reglement en de statuten, ging men over tot de verkiezing van het bestuur, dat als volgt werd samengesteld: voor zitter A. van Mierlo, bestuursleden J. Cnossen, J. de Boer, N. Vos en mcj. N. van Egmond. De kascontrolecommissie bestaat uit mej. Th. Veeger en J. Bet- scma. CompetitieleideT is J. de Boer. De wedstrijdcommissie wordt gevormd door J. Cnossen, H. J. v.d. Vis-Scheper en H. Bakker. Met de training is belast John Cnossen. De financiële situatie laat zich gun stig aanzien. Desondanks hoopt men het aantal donateurs te kunnen uitbrei den. De contributie werd vastgesteld op 40,per jaar voor senioren, en junio ren t/m 15 jaar ƒ24,Dit bedrag kan per kwartaal worden voldaan. De senioren trainen vrijdagsavonds van 19.00 uur tot 21.00 uur in het gym lokaal van de Jac. P. Thijsseschool. De junioren kunnen oefenen van 18.00 tot 19.30 uur in dezelfde zaal Het „vrij spelen" is van 21.00 tot 22.30 uur. Mo menteel beschikt „Tetak" over 3 eigen tafels en een geleende, die eind maart vervangen zal worden door een nieuwe tafel. De tafels, die het eigendom waren van de vroegere tafeltennisclub „Ready" zijn spoorloos. Degenen, die deze tafels hebben gekregen na de op heffing van „Ready", worden door het bestuur van „Tetak" verzocht deze ter beschikking te stellen van de nieuwe vereniging, behalve wanneer men deze tafels destijds heeft gekocht. Ook par ticulieren, die over een tafeltennis tafel beschikken en deze niet meer ge bruiken, verzoekt men contact op te ne men met het "bestuur. Wedstrijden Op 30 maart zal te Den Helder een ontmoeting plaats hebben met „IVA". Hiervoor gaan tien heren en zes dames een dagje naar de overkant. Verder staan er wedstrijden op het programma op 15 mei, eveneens te Den Helder, waarbij een Duitse ploeg, „IVA" en „Tetak" het tegen elkaar zullen opne men. Getracht zal worden nog voor het naderende seizoen een „open" Texel- toernooi te organiseren voor beginners en gevorderden. Nadere mededelingen hierover zullen nog volgen. LAATSTE GELEGENHEID VOOR DOORLICHTEN Programma: vrijdag 15 maart: 10.00-10.15 De Cocksdorp, bij hotel „De Hoop"; 10.25-10.35 Midden-Eierland, bij Dros smederij. 10.45-10.55 Zuid-Eierland, bij vlieg veldpaviljoen; 11.15-11.30 De Waal, bij dorpshuis. Nadere mededelingen: 1. Oproepkaart meenemen. 2. de. kosten bedragen ƒ2,per per soon en dienen in de auto te worden voldaan; per minuut worden 3 personen ge fotografeerd en daarom.... betaalt U, om oponthoud te voorkomen, met gepast geld. 3. ontkleden is niet nodig; wel wordt verzocht er op toe te zien, dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug; 4 alleen in bijzondere gevallen (ziekte, verhuizing, vakantie, beroepswerk zaamheden b.v.) 'mag men op een andere tijd of plaats dan op de op- - roepkaart staat vermeld, worden onderzocht; 5. het personeel van de PTT, en het PWN, dat aan de nadoorlichting meedoet, ontvangt ook nog een op roepkaart van de Dienst; verzocht wordt ook die oproep mee te nemen. 6. personen geboren na 1 oktober 1953 worden niet onderzocht. FEUILLETOIS door Gerrit Franssen 41. De jongen begon te kleuren, doch hij begon, zenuwachtig lachend: „De kwes tie is, dat eh.Tonia en ik ook graag willen trouwen. Ik weet wel, dat we heel wat jonger zijn dan Gert en Hen- nie, maar thuis vinden ze het goed. We mogen boven de zaak wonen en ik houd mijn studietoelage. Tonia wil, als het druk is, in de winkel helpen en ver dient dan ook wat. Ik weet wel Tonia viel hem in de rede: „Jij weet niks. Je hoopt alleen maar. Wie wou er trouwen? Jij of ik? Ik heb iedere keer nee gezegd, hoor mam, maar die jongen houd maar aan. Die raak ik toch nooit meer kwijt en.nu ja, ik ben het nu wel met hem eens. Waarom zullen we eigenlijk wachten?" „Maar kind, je bent pas achttien!" riep mevrouw Overvest ontzet uit. „En Erik studeert nog". „Het lijkt mij ook wel erg vroeg", meende Overvest hoofdschuddend. Tonia keek in het rond. „Toe, lui, help ook eens een handje. Denk niet alleen aan jullie eigen geluk. Gert, wees nou es lief.jij bent over de springplank heen, help ons ook eens een handje. Krijg je straks een dikke zoen van me als beloning, ja?" Ze keek hem met haar verleidelijkste blik aan. Het geen Hennie bestraffend deed zeggen. )»Tonia, gedraag je". Doch het meisje lachte: „Zal ik zo'n knappe toekomstige zwager niet eens mogen zoenen! Nou, ik ben niet zo ja loers hoor. Je mag Erik van mij best ®en kus geven, als dat zo uitkomt". Welke opmerking Hennie nog meer deed blozen. En omdat nog steeds nie mand wat zei, draaide ze zich naar haar broer: „Toe, Jaap,jij hebt me altijd ge holpen. De jongen lachte. „Behalve de leeftijd dan en het feit, dat Erik nog studeert wat is er verder op tegen?" „Meen je het, Erik, dat jouw ouders geen bezwaar hebben?" „Belt u maar op.... o nee, u hebt geen telefoon.sorry, maar vraag het gerust. Anders zouden we het echt niet vragen. En heus, ik houd erg veel van Tonnie". „Moest er nog bij komen van niet ook", bromde het meisje. „Moeder en ik zullen ons hierover verstaan met meneer en mevrouw Wes- selo". „Hiephoi, dan is het voor elkaar. Nou, jongens, drink nu maar eens op ons. Sta op, toekomstige bruidegom, dan word je gefêteerd". Ze gaf hem op nieuw een por. „De rest van de familie geen bezwaren? Niemand? Jullie zijn in de minderheid, pap en mam...." „De kopjes zijn leeg", constateerde Hennie. „Vooruit, Tonia, laat mam nu maar zitten. Wij kunnen het ook wel eens doen". „En ik", voegde Geraldien er aan toe. Verse koffie werd ingeschonken en rondgedeeld. Een tweede ronde gebak jes was erbij, waarvan iedereen behaag lijk snoepte. Tonia pakte er twee uit de doos en bracht ze naar de keuken. „Voor onze broertjes", besliste ze. „Hebben die morgenochtend een ex traatje". Terwijl iedereen druk was met de koffie en het gebak, zei Jaap opeens, stil voor zich grinnikend: „Ja, nu we het aldoor over trouwen hebben., wat zohden jullie ervan zeggen, als Geral dien en ik jullie voorbeeld volgen?" Hij keek eens naar het meisje aan zijn zijde, dat impulsief haar arm door de zijne legde. „U hebt wel begrepen, dat Geraldien en ik het met elkaar eens zijn, heel goed eens. Al ben ik dan nog in dienst, we willen ook liever niet wachten. Overigens, nu we het er ieder keer toch over hebben, gaat het in één moeite door, nietwaar? Nou, pap, mam? Willen jullie Geraldien als schoondoch ter hebben?" Overvest keek stom verwonderd in de lachende kring. „I'k ben de ene ver bazing nog niet te boven of de andere volgt. Wat een geluk, dat de tweeling al naar bed is, anders...." Iedereen schoot in een gulle lach. „Hoe is het met jou, Geraldien, heb je belangstel ling voor soldaat eerste klas Overvest?" Ze schudde haar hoofd. „Niet vooc de soldaat, papa. Wel voor Jaap. We ken nen elkaar al meer dan vier jaar. En ik ben het met Jaap eens: het feit, dat hij in dienst is, vormt voor mij geen enkel bezwaar. En ik verlang naar een eigen tehuis, waar ik kan uitrusten, als ik met m'n werk klaar ben". „Ja maar, jongen, je verdient niets!" wierp moeder Overvest tegen. „Dat kan Jaap niet helpen", vond Tonia, doch deze antwoordde: „Als ik getrouwd ben, krijg ik terstond een veel hoger soldij". „Bovendien verdien ik", voegde Ge raldien er lachend aan toe. „En waar willen jullie wonen?" vroeg Overvest. „Nou, u begint maandag in Gouda. Daar is ook een huis voor u, dus u gaat binnenkort toch verhuizen. Dan kan ik hier toch blijven? Met Geral dien?" „Als de gemeente tenminste geen be zwaar heeft". Geraldien knipte een oogje dicht. „Laat u dat maar aan mij over. Zoiets weet ik in de regel wel te plooien". „Ja maar.begon mevrouw Over vest nog eens, doch haar man viel haar in de rede en zei: „Laat maar, mam, je ziet toch wel, dat we met z'n tweeën volkomen in de minderheid zijn. Tegen drie paar verliefde jongemensen staat iedere verstandelijke redenering stil. We kunnen onze verdere eventuele be zwaren beter inslikken. Enfin, wat mij betreft, jullie hebben allemaal mijn zegen". „Dat is dan voor de derde keer hiep hoi", constateerde Tonia droog. „Om hoog jullie, er is nog koffie in m'n kopje. En dat jullie maar lang en ge lukkig mogen leven. Misschien bijna net zo gelukkig als Erik en ik, niet?" „Daar laat ik me vanavond niet over uit", antwoordde hij met een stalen gezicht. Het werd een uitermate gezellige avond en men was zonder dat men er eigenlijk erg in had, zo luidruchtig, dat de tweelingen wakker werden en op een gegeven ogenblik beiden plotseling midden in de kamer stonden toe te kij ken. Het kon niet anders, of ze moesten meedelen in de feestvreugde. Tonia haalde hun gebakjes te voorschijn. Ze werden door iedereen even vertroeteld en geknuffeld, tot Tonia en Erik er elk een op de armen namen. „Zie zo, het extra half uurtje is om, nu gaan Flip en Jo weer verder slapen". Jaap zei opeens: „Is het nodig, dat jullie dat samen doen?" „Kunnen we alvast een beetje leren", meende Erik droog te moeten opmer ken. Doch Tonia zette haar broertje even op de grond en kwam met haar gezicht vlakbij Jaap: „Heb jij soms be zwaar, broer?" Jaap kroop kwasi ineen en lachte: „Ik kijk wel uit. Ik moet op goeie voet zien te blijven met m'n aan staande zwager". Laat in de nacht stond Hennie plot seling op. „Zo is het welletjes, zustens, broeders, en wat dies meer zij. Als we nog een paar uur zo doorgaan, kunnen we beter meteen opblijven". „Dat is een idee", vond Jaap, doch Hennie schudde haar hoofd. „Ik moet maandag weer aan de slag en ik wil daarom morgen wat uitslapen. Jongens, einde van het feest. Er komen er nog meer". „Zeg, jongens, kunnen we niet alle drie tegelijk trouwen? Maken we er sa men één reuzefeest van". Gert knikte nadenkend. „Daar valt over te praten", knikte hij nog eens. ,;Maar dat bewaren we voor de volgen de zitting. Nu gaan we eerst een poosje slapen". Tonia had nog net even gelegenheid om Geraldien terzijde te nemen in de gang. „Zeg, die vierduizend gulden wa ren van jou, he?" Geraldien deed net, of ze heel ver baasd was. „Hoe kom je op dat idee?" „Stil maar, ik houd het wel voor me. Een kwestie van logisch denken en elke gebeurtenis natrekken. Geraldien, mis schien heb ik vroeger wel eens anders over je gedacht, maar ik vind je zó een schoonzus, hoor je?" Ze stak even haar duim omhoog, en kuste haar op de wang. „Die Jaap is een geluksvogel met jou, schoonzus. Ik hoop, dat ie dat vol doende beseft". Geraldien kuste haar hartelijk terug. „Dat loopt wel los, Tonnie". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5