AGENDA TMVO X3 KOM OVER DE BRUG „Vliegveld bij Texel Diet meer dan een idee" Damp0 breekt Moutbrood morgen nemen, zelf proeven! SPORTPROGRAMMA F 2300,- voor torenklok Oudeschild kom over de brug Ten bate van honderdveertig urgente projecten in dc ontwikkelingslanden wordt door tien Nederlandse Kerken en het Leger des Heils op 18 maart een grootse aktic gevoerd onder de veelzeg gende naam „Kom Over Dc Brug". Om de uitvoering van de plannen te kunnen verwezenlijken heeft men een bedrag van 21 miljoen gulden nodig. Van iedere Nederlander, dus ook van iedere Texelaar vraagt men 1 °lo van het jaar inkomen voor deze aktie beschikbaar te willen stellen. Wanneer men het ver eiste bedrag heeft verkregen, kan men diverse landen, zoals b.v. Afrika, In donesië en Latijns-Amerika onmiddel lijk aan de slag. Dc uit te voeren ideeën zijn zakelijk en goed doordacht. Ter plaatse zijn de juiste mensen al aanwe zig om onmiddellijk dc armen uit de mouwen te kunnen steken. Bij voor bande inzamelingen werd achteraf ncgal eens de klacht gehoord „Wat ge beurt er nou met ons geld, we zien de resultaten nooit". Nu wordt het geld direkt besteed voor de opleiding en vorming van het nodige Jcader, bouw en verbetering van hospitalen, techni sche scholen, verbetering van land bouwmethodes, mobiele klinieken, ver- anging van krottenwijken enz. De Ne derlandse Kerken, die „Kom over de Brug" organiseren stellen zich geza menlijk en ieder voor zich garant voor de juiste besteding van het geld. Elke stad, elk dorp in Nederland leeft zijn eigen actiecomité, waardoor iet mogelijk is overal de nodige aan dacht aan de organisatie te besteden. Coördinator voor Texel is'de heer Dick Bruin, Schoonoordsingel te Den Burg. De personeh in de overige dorpen met ivie men contact kan opnemen zijn: Dudeschild: mevr. Schagen-Koorn, De Ruyterstraat; De Waal: de heer D. Eel- nan. Polderweg; Oosterend: KI. Eel- ■nna, „Wiljo", 't Noorden; De Cocks- dorp: ds. W. A. Soesan; De Koog: mevr. v d. Bos-Oskamp, Pijpersdijk; en Den doorn: Axel Lap, Herenstraat. Leden van de deelnemende kerken (rijgen op maandagavond 18 maart een enveloppe thuisbezorgd met uitvoerige documentatie en materiaal, waarmee zij lun bijdrage kunnen toezeggen, contant jetalen of overmaken Op vrijdag 22 naart wordt door tienduizenden vrij willigers over het gehele land de reak- :ie op de aktie opgehaald. Door pers, radio en televisie zal bovendien uit voerig aandacht aan „Kom over de Brug" worden besteed. De opbrengst van de inzameling zal nog dezelfde avond voor radio en t.v. ivorden bekend gemaakt Wanneer U *een envelop mocht ontvangen, kunt u uw bijdrage ook storten op giro 7600. „Doe iets" Het landelijk actie-comité stelt na drukkelijk dat de opbrengst is bestemd voor ontwikkelingsprojecten, die door SCHOOLAVONDEN R.H.B.S. Op 29 en 30 maart a.s. zal de leer- lingenorganisatie van de R.H.B.S. Texel de jaarlijkse grote toneelavonden hou- len in ,,De Oranjeboom". Opgevoerd :ullen worden: „Als een lopend vuur de Lady Gregory; „De Apollo van Bellac" J. Giraudoux. Voor de pauze Jrengt het 6choolkoor een aantal lied jes. De laatste avond wordt besloten Met een bal m.m.v. „The Shallows". Oud-leerlingen kunnen telefonisch caarten bestellen: (02220) 2126 en 2386. Vrijdag 15 maart kn Burg, De l.indeboom-Texel, 't Nut. Solo- oneel door Rob Geraerds. )en Hoorn, Dorpshuis, Toneelavond 6e klas an Drijverschool, „Zeven druppels" )en Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief', 20.00 uur. Zaterdag 16 maart 'c Waal, Dorpshuis „De Wielewaal" 't Ama- curtje met het stuk „De ooievaar vergist •ich", aanvang 8 uur. )en Hoorn, Dorpshuis, Toneelavond 6e klas an Drijverschool, „Zeven druppels" Oudeschild, Dorshuis 't Skiltje, Toneelvereni- Vriendenkring met het stuk „Jong zijn we naar eenmaal", aanvang 8 uur. Alleen voor eden. Toegang gratis. Dinsdag 19 maart en De Cocksdorp en Eierland, 8 uur, Voor- bachtskunstenares Nel Kars „Vrouwenspel". Posterend, Kcrkekamcr Hcrv. kerk, vergade- 'mg Herv. Mannenvereniging Oosterend. Woensdag 20 maart 1968 jkn Burg, De Zwaan, RK. Vrouwengilde, roduktschap van Groente en Fruit geeft een •emonstratieavond Grote opkomst gewenst. Aanvang 8 uur. Donderdag 21 maart kn Burg, Hotel De Graaf, Postzegclruil- >eurs, 20 00 uur. kn Burg, Hotel De Lindeboom-Texcl, avond •clegd door het Rode Kruis met de bedoeling kn Welfare-groep op te richten. Zaterdag 23 maart k Waal, Dorpshuis „Dc Wielewaal" 't Ama- curtje met het stuk „De ooievaar vergist aanvang 8 uur. k Koog, Buteriggcl, avond van de Buteriggel- ociëtcit. Iedere woensdagmiddag van 4 tot half 5. ^oorleeshalfuurtje voor de le en 2e klassen er lagere scholen, in dc openbare leeszaal te kn Burg. de organiserende Kerken zullen worden uitgevoerd. Deze Kerken zijn- de Her vormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland, de Doopsgezinde Broederschap, de Remonstrantse Broe derschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Evangelische Broederge meente, de Unie van Baptisten Ge meenten, de Vrije Evangelische Ge meenten, de Oud-Katholieke Kerk, de Nederlandse Protestanten Bond en Het Leger des Heils. Door redenen van zuiver technische aard was het o.a. voor dc Rooms-Katholieke Kerk niet moge lijk om aan deze nuttige actie mee te doen. Natuurlijk verwacht men dat de bij dragen niet alleen van de leden der genoemde Kerken zullen komen, maar dat IEDEREEN meedoet. Mocht U meer willen weten over „Kom over de Brug", dan kunt U do cumentatiemateriaal aanvragen bij het adres Keizersgracht 75, Amsterdam, of zich in verbinding stellen met leden van het Texelse actiecomité. VERLOTING ZUSTERKRINGEN OOSTEREND De grote verloting, die de Zusterkringen van de Hervorm de Kerk te Oosterend zaterdagavond 9 maart in het Centrum hield, is zeer goed geslaagd. We vermelden hieronder nog even de prijzen en op welke loten deze zijn gevallen. Deze kunnen worden afgehaald bij de familie J. v.d. Vis, Kerkstraat 6 te Oosterend. le prijs wandkoffiemolen, no. 1315; 2e prijs mand levensmiddelen no. 1764; 3e prijs theeservies no. 1004; 4e prijs gehaakt sprei no. 53; 5e prijs wand kleed no. 1646; 6e iprijs kussen no. 765; 7e prijs vuurvaste schaal no. 1199; 8e prijs 3 voorraadbussen no. 1710; 9e prijs dienblad met hanger no. 1950; 10e prijs gehaakte flessenpoedel no. 704; lie prijs 3 keukendoéken no. 1211; 12e prijs handdoek en washandje no. 406; 13e prijs 3 soepkoppen no. 1500; 14e prijs 3 onderzetters no. 1893; 15e prijs kussen no. 1071; 16e prijs pantoffels no. 1945; 17e prijs cake no. 1300; 18e prijs cake no. 1097. Verder was er nog een verloting met als hoofdprijs een prachtige pop met garderobe. Deze viel op lot no. 1342. De andere prijzen waren: 2e 8-spellendoos no. 1321; 3e meccano no. 1336; 4e ge borduurd schilderijtje no. 13 IB; 5e kleurpotloden no. 1290; 6e spel no. 1314. „WIE, WAT, WAAR OP TEXEL" Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de verspreiding van de vereni- gingsgids „Wie, wat en waar op Texel". De gids, die huis-aan-huis wordt ver spreid, is geheel gratis. Op de secretarie wordt hij aan nieuwe inwoners-gezins hoofden verstrekt, terwijl ook de nieu we paartjes hem bij hun ondertrouw krijgen uitgereikt. De PTT zorgt voor 'de verspreiding. Indien men echter door 'een of andere oorzaak geen gids heeft ontvangen, wordt men verzocht contact op te ne men met de Stichting cultureel werk Texel. Voor toezending zal dan worden zorggedragen. De verspreiding zal deze week gereed zijn. Wanneer u bemerkt, dat de vereni ging, commissie of organisatie, waarvan u bestuurslid bent, niet in de gids is opgenomen of dat de gegevens niet (meer) juist zijn, dan wordt u verzocht het kaartje achterin de gids op te zen den voorzien van de juiste gegevens. Telefonische opgaven zijn eveneens welkom onder nr. (02220) 2141 toestel 7. EENZAAM IN 'N ZEE VAN MENSEN Wat de meeste mensen, die normaal deelnemen aan het sociaal verkeer, niet kunnen begrijpen is, dat het moge lijk is dat men volkomen eenzaam is temidden van een stad vol met mensen. Het lijkt niet mogelijk en toch is dat zo, de praktijk wijst het uit en vele sociale hulporganisaties maken het regelmatig mee, hoe sommige mensen afschuwelijk eenzaam kunnen zijn, omdat zij met niemand contact hebben. Een schrijnend voorbeeld van zo'n geval is wel het overlijden van een al leenwonende weduwe van 76 jaar in Arnhem, waarvan het stoffelijk over schot pas na twee maanden werd ge vonden. Oh zeker, er waren diverse verklarin gen voor het feit, dat men de oude da me niet had gemist. Buren dachten dat ze naar familie was gegaan. Met haar enige zoon had de vrouw geen enkel contact en zo stierf zij in haar huisje geheel alleen en miste niemand haar, totdat door een toevallige omstandig heid men na twee maanden haar stoffe lijk overschot vond. Het zijn overigens niet alleen bejaar de mensen die op een dergelijke wijze eenzaam zijn Ook bij de jongere men sen komt dit voor, vooral wanneer zij typen zijn die wat moeilijk tot sociaal contact komen. Toch voelen zij de kille eenzaamheid en zijn ongelukkig en der gelijke gevallen doen zich juist dikwijls voor in de grote steden, waar honderd duizenden mensen wonen. Vooral omdat Texel ten nauwste be trokken is bij een eventuele droogleg ging van de Waddenzee, nemen wij enige uitspraken over van de planoloog prof. dr. Jac. P. Thijsse (71), die hij on langs in een interview in Het Parool heeft gedaan. Hij is voorzitter van de Waddencommissie, kort geleden inge steld door de Koninklijke Academie voor Wetenschappen. „Wij moeten ob jectief bekijken wat de consequenties zijn van een zo groot mogelijke inpolde ring, een gedeeltelijke inpoldering en het afsluiten van de zeegaten en dat op alle mogelijke gebieden, économisch, technisch, biologisch, toeristisch enz. We moeten nagaan welke waarden ver loren zullen gaan en welke gewonnen zullen worden". In verband met de nog aan de gang zijnde uitvoering van de Deltawerken, meent prof. Thijsse, dat het nog zeker tot 1980 zal duren voordat men over zou gaan tot het mogelijk inpolderen van de Waddenzee. Internationaal probleem „Eigenlijk is het probleem van de Waddenzee geen nationale, maar een internationale aangelegenheid. Als de Waddenzee wordt drooggelegd, ver dwijnt daarmee onder meer een enorme hoeveelheid voedsel voor trekvogels. Het gevolg is misschien, dat die vogels bijvoorbeeld in Lapland verdwijnen, waardoor daar een insektenplaag kan ontstaan. De insekten eten het voedsel van de rendieren op. Geen rendieren meer, dus geen mogelijkheid van be staan voor de lapjpen. Ik zeg niet, dat het zo gebeurt, maar het zou zo kün- oooo*W©fë nen gebeuren. Al die dingen hangen sa men, en zij storen zich niet aan gren zen", aldus prof. Thijsse. Intercontinentaal vliegveld Zoals bekend heeft het idee van prof. Thijsse om een intercontinentaal vlieg veld ten oosten van Texel te projecte ren destijds de nodige opschudding op het eiland verwekt. Ten aanzien van deze kwestie merkt de professor op: „Dit beeld was niet meer dan een idee, waar geen studie aan vooraf was ge gaan. Men zal diepgaand de studie moe ten maken van alle aspecten en dat zijn er vele, die bovendien dikwijls tegen strijdig kunnen zijn. Het gaat tenslotte om de vraag: wat is het belangrijkste voor de toekomstige bevolking van Nederland? De tijd zal het leren. Hoeveel tijd zal de commissie nodig hebben? Jaren? „Ik hoop van niet", zegt prof. Thijsse, maar ik moet erbij zeggen, dat ik ten aanzien van tijd altijd nogal optimistisch ben". de kracht vaneen verkoudheid flBmm bij Vader. Moeder en Kind-mzaa NIEUWE AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK Studieboeken; Geschiedenis: S. Alliloejawa, Twintig brieven van een vriend; G. A. Brongers, Pijpen en tabak; A. Buchan, De U.S.A.; Den va derland getrouwe; J. P. de Graaf en R. Keegel, Israël in het geweer; W. von Hagen, De Azteken; Chr. Hibbert, Arn hem, 17-26 september 1944; W. Man chester, De dood van een president; D. P. J. van Reeuwijk, Damsterdamse extremisten;; Sukarno, Een autobio grafie; P. van 't Veer, Daendels, maar schalk van Holland; idem, De eerste wereldoorlog. VOLLEYBAL Uitslagen: Tevoko 2-HCSC 1 (da.) 0—3 Tevoko 3-Zeemacht 1 (da.) 22 Tevoko 1-Seahawks 2 30 Tevoko 3-WSOV 1 3—0 HAV 3-Tevoko 5 (da.) 1—3 HAV 2-Tevoko 4 (da.) 3—0 Programma zaterdag 16 maart: 2.15 uur Tevoko 3^HAV 1 (d.) 3.00 uur Tevoko 1-Zeemacht 1 (da.) 3.45 uur Tevoko 2-HAV 1 (d.) 4.45 uur Tevoko 5-Zeemacht 2 (d.) Maandag 18 maart: 7.00 uur Seahawks 3-Tevoko 4 (d.) 7.00 uur Zeemacht 1-Tevoko 2 (d.) Tevoko 3 (heren) is klaar met zijn programma. Het is'dus kampioen ge worden met 6 punten voorsprong. Ge durende deze competitie heeft de heer J. de Vries dit team voortdurend bijge staan als coach. Het succes dankt Tevo ko 3 ook aan hem. Tevoko 2 (dames) ging met de beste voornemens het veld is, maar kan het niet bolwerken tegen HCSC. Pas in de 3e set raakte Tevoko meer op dreef, maar toen was het toch te laat (1416). Jammer, maar misschien zaterdag beter! ZATERDAG 16 MAART: Junioren: Cocksdorp-HCSC 3, 4.15 uur uur Adspirantcn: Cocksdorp a-Tex. Boys b, 3.00 uur De Koog a-Texel b, 3.00 uur Oosterend a-ZDH a, 3.00 uur Pupillen Texel a-Oosterend a, 3 uur Cocksdorp a-Tex. Boys a, 2 uur Texel c-ZDH b, 2 uur Tex. Boys b-Texel b, 3 uur ZONDAG 17 MAART 1968: 4de klas A KNVB: DTS-Texel, 2,30 uur Afdeling Noordholland: ZDH-VZV, 2.30 uur Tex. Boys-Oosterend, 2.30 uur Texel 2-Geel Zwart 2, 2.30 uur Flevo 3-Tex. Boys 2, 2.30 uur Texel 3-D WOW 2, 12.00 uru HRC 7-Texel 4, 2.30 uur Tex. Boys 3-Geel Zwart 4, 12.00 u. De Koog 2-SRC 4, 2.30 uur Vesdo 5-Oosterend 2, 2.30 uur Zeemacht 4-ZDH 2, 12.00 uur Junioren: WGW-Texel, 12.00 uur ZAP 2-Oosterend, 2.30 uur Helder 3-ZDH, 12.00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 gaat weer op reis, nu naar DTS en zal daar ook op een hevige tegenstand stuiten. We hopen dan ook, dat Texel in een even goede vorm steekt als tegen West-Frisia en dan liefst geen pech. Ook hier dus je geheel instellen en vertikken om te verliezen. Texel 2 ontvangt Geel Zwart 2, een geduchte tegenstander in deze afdeling, dus Texel, zet 'm op. Tracht de schade van vorige week weer goed te maken. Texel 3 moet weer naar het rechte pad terug. We rekenen nu weer op beide punten tegen DWOW 2. HRC 7 zal wel een tikkeltje te zwaar zijn voor ons vierde, maar je kunt nooit weten. De junioren moeten weer eens voor winst zorgen; als je maar durft te schie ten op tijd. Texel b moet wel alle zeilen bijzetten tegen De Koog, maar dat doen ze zeker. D. D. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend PUPILLENCOMPETITIE Nagekomen uitslag: Tex. Boys a-Texel a 0—1 TEXEL 4-ZAP 7 1—8 Misschien hebt U vorige week in Uw sportverslagen, vergeefs de blaadjes omgeslagen, de Boys, Z.D.H. en C. van G er, „hè, ben ik nu alweer te ver?" U zocht eens daar en keek eens hier, maar geen verslag van Texel 4. Daarom help ik U even uit uw dromen, We zijn met 41 uit St. Maarten teruggekomen. Al kan 't ons maar zeer matig bekoren, U vindt ons tot nu in de kolom van „zoveel verloren". Dan de returnmatch Texel 4-ZAP 7, die zoals U weet in een 18 score is ge ëindigd. We zijn begonnen met 10 man ons beste beentje voor te zetten wegens het wegblijven van onze midvoor en enige opschuivingen naar Texel 3. Desalniet temin hebben we ons uiterste best ge daan en zijn na een half uurtje gecom pleteerd met adspirant Gerard v.d. Slikke, met 30 vlak voor rust en een geweldige „peer" van onze zwervende midvoor S. „Appel" die in een doelpunt resulteerde, de rust ingegaan. Het technische en schotvaardige ZAP voegde er echter na de thee nog 5 goals aan toe, zodat we met een 18 score genoegen moesten nemen. De stemming heeft er echter wederom niet onder geleden en we hopen dan ook nog steeds op een eindsprintje in het slot van deze competitie. Ons devies luidt dan ook nog „Excelsior", steeds hoger. A. Dekker TAFELTENNIS Uitslagen: D.S.S. 6-Tetak 1 0—10 Programma zaterdag 16 maart: Spirit 4-Tetak 1 Spirit 5-Tetak 2 Dito 2 dames-Tetak 1 dames Stand competitie heren per 11 maart; Klasse 4A NHNK: Tetak 1 8 7 1 0 15 Spirit 3 8 7 1 0 15 D.S.S. 5 8 4 0 0 8 Spirit 4 8 3 0 5 6 D.S.S. 6 8 2 0 6 4 Spoetnik 8 0 0 8 0 Klasse 4B NHNK: Flamingo's 2 8 8 0 0 16 Tetak 2 8 3 2 2 8 Spirit 5 8 4 0 4 8 Blitz 1 8 3 1 4 7 Coca Cola 1 8 2 1 5 5 Duintreffers 2 7 1 0 6 2 Dames 4e klasse NHNK, per 4 maart: Servita 1 12 8 2 2 18 Dito 2 10 7 1 2 15 Duintreffers 1 10 7 0 3 14 Disnie 1 8 6 1 1 13 Treffers 3 12 3 2 7 8 Tanaka 1 11 2 2 7 6 Tetak 1 4 0 0 4 0 VERTROKKEN PERSONEN Jan W. Moerbeek, met gezin, van Den Burg, Hogerstraat 10 naar Australië; Maarten Boon, van De Cocksdorp, Kik- kertstraat 88 naar 's-Gravenhage, van Merlenstraat 72; Gerardu6 J. Schrama, van Den Burg, Ada vas Hollandstr. 24 naar Amsterdam, le Helmersstr. 44 III; Aart Verlooij, van Den Hoorn H 131, naar Den Helder, C. van Herwerden straat 9. OUDESCHILD De bazar, die vrij dag en zaterdag in 't Skiltje werd ge houden ten bate van de restauratic van de torenklok in de Herv. kerk, is een groot succes geworden. De netto op brengst bedraagt plm. ƒ2300, Dank zij de inspanning van de organiserende vrouwenverenigingen en de medewerking van velen is dit tot stand gekomen. De diverse verlotingen hadden het volgende resultaat: De pop met garderobe: de gelukkige werd nr. 574 rose. De lappendeken viel op nr. 226 geel. Voor deze twee prijzen contact opnemen met de pastorie, tel. (02220) 2788. De tientallen prijzen van de grote verloting zijn reeds over het hele eiland thuisbezorgd. De bruidspop werd geboren op 6-7- '46. Winnares werd mevr. Boks, K 58, De Koog. Het aantal bonen was 3438, 1. J. Dogger, Haven 2: roulette; 2. mevr. P. Schagen, Den Helder: fles wijn. Het schieten gaf twee winnaars: de heren Barhonst en H. Dros, wiens vader de te winnen buks had geschonken. Uitslag. 1. Barhorst, buks; 2. H. Dros, wijn en worst. Tot slot vermelden ew dat er grote belangstelling was voor de textielstand, evenals het touwtje trekken, 't winkel tje, spoelen en busgooien De organiserende vrouwenverenigin gen zijn alle medewerkers erkentelijk voor het succes van de bazar. Het ver kregen bedrag maakt het mogelijk tot restauratie van de klok over te gaan. AMERIKA PAKT DE VERKEERSONVEILIGHEID AAN De moderne geïndustrialiseerde lan den kennen een bijzonder intensief ver keer, vooral in de grote steden. Deze verkeersmoloch eist over de gehele we reld elk jaar vele duizenden mensen levens om nog maar niet te spreken over de enorm grote groep van slacht offers, die voor hun gehele verdere le ven invalide zijn. Het is duidelijk, dat er tegen dit grote gevaar iets moet worden ondernomen en in alle moderne landen vinden we groepen die zich op de een of andere wijze met de veiligheid van het ver keer bezighouden. Daaruit zijn al dil verse goede maatregelen voortgevloeid. In de Verenigde Staten, gaat men de verkeersongelukken nu op wetenschap pelijke wijze aanpakken. Dat is overi gens niets nieuws, want ons land kent reeds de Stiohting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), maar in de V.S. gaat men het op een andere manier doen. Daar koestert men het voornemen alle processen verbaal van de politie die betrekking hebben op verkeersongevallen op ponskaarten te. zetten, uiteraard zoveel mogelijk met gedetailleerde gegevens en deze pons- kaartén dan aan een computer te geven, die dan in staat moet zijn om in korte tijd uit deze gigantische hoeveelheid ge gevens bijzonder interessante conclusies te trekken, conclusies, die van groot be lang 'kunnen zijn voor de toekomstige verkeersveiligheid. Want wat zal er bij voorbeeld gaan blijken over de invloed van banden, remmen, stuurkolommen, motor voor of achterin en zoveel ande re zaken. Het is heel goed mogelijk, dat de uitkomsten van dit Amerikaanse on derzoek bijzonder verrassend zullen zijn.. EEN MAANREIS ANDERS DAN MEN DACHT In de tijd toen de mens nog geen on bemande instrumentencapsules op de maan kon laten landen, dus enige jaren geleden, verwachtte men dat de opper vlakte van de maan voor eventuele toe komstige ruimtevaarders de gevaarlij ke factor zou zijn. Men meende name lijk dat op het oppervlak van onze sa telliet een dikke laag stof zou liggen, die het landen, het begaan en het weer opstijgen voor de terugtocht, tot een uiterst riskante zaak zouden maken. Want hoe zouden de ruimtevaarders zich daar moeten redden, wanneer door onvoorziene omstandigheden zich moei lijkheden op dat gebied zouden voor doen, wanneer bijvoorbeeld bij de lan ding de capsule in het stof zou wegzak ken, of wanneer een van de maanreizi- gers bij onderzoekingen zelf zou weg zakken, of wanneer bij het vertrek van de maan, door de activiteit van de ra ketmotor het stof in ondoorzichtige wolken zou opstijgen en de basis waar op de capsule zal staan, ondermijnt? Uit recente onderzoekingen met on bemande maanverkenners blijkt dat er geen sprake is van dergelijke stoflagen op de maan en dat men te maken heeft met een gewone harde bodem. Dit is een belangrijk winstpunt. Op dat punt behoeft men dus geen bijzondere geva ren te verwachten. Anders ligt het echter met de bedrei ging door meteorieten tijdens de ruim tereis en tijdens het verblijf op de maan. Onderzoekingen op dit gebied hebben aangetoond dat deze meteorie ten gevaarlijker zijn dan men aanvan kelijk meende. Hun doorstotend vermo gen is bijzonder groot en wanneer zij gaten in het ruimtevoertuig zouden veroorzaken, zijn de ruimtevaarders verloren. Hetzelfde geldt voor het ver blijf op de maan, waar capsule en ruim tevaarders eveneens door meteorieten zouden kunnen worden getroffen. Mo menteel werkt men naarstig aan de ontwikkeling van speciale meteorieten mantels die het ruimtevaartuig zullen moeten beschermen tegen dergelijke in slagen. Hoe men de buiten het ruimte vaartuig onderzoekingen verrichtende mannen in hun ruimtepakken zal moe ten beschermen, is nog niet opgelost.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 7