(jroen ^wartrjexels in het harL> Dirk Vermeulen vijftig jaar in dien stabij ^familie Dijt Mr. W. Sprenger benoemd tot burgemeester van Texel Propaganda toer van linkse jongerengroep Uniek jubil eum Geslaagde toneelvoorstelling van leerlingen Jan Drijverschool Boerderij huisvest drie bungalows MATRASSEN Moerbeek's IfEXELSE Jitgare N.V. v/h Langcvcld De Rooij •ostbos 11 - Den Burg, Texcl - Tel. 2741 I.: Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den gf tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 tfSDAG 19 MAART 1968 81e JAARGANG No. 8251 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct incasso. AdverL: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Morgen is het precies vijftig jaar ge leden, dat de heer D. Vermeulen in enst kwam bij de familie Dijt te Den Burg. Als jongen werkte hij destijds al >amen met zijn vader op de boerderij .Westergeest". In 1939 werd hij aange steld als bedrijfsleider op een van Texels grootste wolveeondernemingen, die ongeveer 500 schapen telt en ver deeld is over vele landerijen, waaron- der „Westergeest", „Aurora" en stuk ken grond in de omgeving van Den Burg, Oudeschild en „De Veen". Het jrootste gedeelte van de weidegronden echter ten zuiden van de Hoge Berg, in de direkte omgeving van de woning van de heer Vermeulen. Het lubileum is op Texel uniek. Dat Ver meulen een zo lange periode van vaak zwaar werk achter zich heeft, is hem jeslist niet aan te zien. „Die vijftig jaar zijn voorbij gevlo gen Ik doe mijn werk altijd met veel jlezier, al ben ik er, vooral in de ko- nende weken, vaak dag en nacht voor in de weer". In verband met de komende lamme- renperiode worden bijna alle schapen overgebracht naar de weiden bij Wes tergeest. Dat Dirk Vermeulen zijn werk als een hobby beschouwt, blijkt uit het eit dat hij voor eigen genoegen ook nog wat schapen houdt. Paardenkracht Genietend van het schitterende uit zicht van huize „Janna", waar de fami lie Vermeulen al 43 jaar woont, ver telt de jubilaris een en ander over zijn vijftig-jarige loopbaan. „Hoewel er veel veranderd is in de periode, werken we op ons bedrijf bijna nog net zo als toen ,k als veertienjarig kereltje begon. Met iet fokken van stamboekvee houden we »ns al jaren niet meer op. We hebben logal wat zwarte schapen, dat is een iefhebberij van de dames". Voor de familie Dijt heeft Vermeulen 'eel lof. Mede door de prettige samen werking kon hij zijn werk steeds met zeel animo doen. „Met de heer Dijt kon k altijd best overweg en met de dames »aat het ook prima". Vermeulen en zijn werkgeefsters zien liet veel in moderne, vooral experi- nentele landbouwmethoden. „We heb- >en vier paarden, die al het werk doen, waar anderen machines voor gebruiken, tfee, van machines moeten we niet veel lebben. Op deze manier is het écht. Bo vendien lijkt het mij niet nodig om het mders te doen". De tachtig hectaren, lie het schapenbedrijf van de familie )ijt groot is, liggen ver uiteen over Texel verspreid. Jarenlang reed Ver meulen op de fiets en later per brom mer van het ene perceel naar het an- lere. Tegenwoordig heeft hij echter de leschikking over een bedrijfsauto. Intensief onderhoud Behalve vijfhonderd schapen telt de veestapel ook nog enkele melkkoeien. ,'Het onderhoud van alles, de boerde rijen, schuren en vooral ook de tuun- wallen op de Hoge Berg, eist al je aan dacht op. Vooral die tuunwallen. Er zijn bij de jonge mensen helaas geen krach ten meer te vinden, die weten hoe ze een wal moeten maken. Dat is jammer; op die manier gaat iets moois verloren. Voor de schapen is er niet beter. Dat moderne ursusgaas is maar niks. Be schutting hebben de beesten er niet van. Ik vind het ook jammer, dat er boeren zijn, die de schapenboeten zo verwaarlozen. Die horen bij Texel, net als de schapen". GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde Anton M. Laan voor het kandidaatsexamen Scheikundig-inge nieur. HOTEL ,DEN BURG" OFFICIEEL GEOPEND Tijdens een drukbezochte receptie heeft de familie G. Goevert woensdag middag het Hotel-Café-Restaurant „Hotel Den Burg" officieel in gebruik genomen. Met ingang van 1 maart j.l. werd het vroegere pension Lakeman het eigendom van de 'heer Coevert. In het gebouw zijn enkele wijzigingen aan gebracht: het interieur werd gedeelte lijk vernieuwd en in de eetzaal werd 'n leuke bar geïnstalleerd. TIJDELIJKE SLUITING VAN WEGEN Gesloten worden voor alle verkeer met uitzondering van voetgangers: 1. de Duinweg, tussen Pontweg en Grensweg, i.v.m. verbredingswerk zaamheden, m.i.v. woensdag 20 maart a.s., voor de duur van 10 weken. 2. de Kogerstraat te Den Burg; de Kikkertstraat te De Cocksdorp, bij gedeelten, voor de duur vart de werkzaamheden aan deze wegen, m.i.v. maandag 25 maart a.s. BEVESTIGING PREDIKANTE TE OOSTEREND OOSTEREND Op zondag 24 maart tc 14.00 uur heeft in de Hervormde Kerk de bevestiging plaats van mcj. Dr. C. Rozemond door dr. J. J. Buskes. In verband hiermee komen de diensten te Oosterend en Oudeschild 's morgens te vervallen. TREKKER MET AANHANGER TE WATER OUDESCHILD Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur belandde de land- bouwtractor met aanhanger van de heer Verberne „Zuidveld" in de haven van Oudeschild. Het voertuig, dat be stuurd werd door C., stond geparkeerd bij het gebouw van de visafslag. C. was naar café-restaurant „Havenzicht" ge gaan om een boodschap te doen. Naar alle waarschijnlijkheid was de tractor niet of slechts gedeeltelijk op de hand rem gezet, waardoor het geheel lang zaam de haven inschoof en totaal onder water verdween. Met behulp van de kraan van de fa. J. C. Rab werden tractor en aanhangwagen in zijn geheel in een keer door de heer K. de Porto op het droge gehaald. Het carter was zwaar beschadigd. De landbouwmachi ne zal als gevolg van de duik geheel ge reviseerd moeten worden. STICHTING TEXELS FOLKLORE Door de Stichting Folklore Texel zijn een maand geleden naar alle donateurs brieven gestuurd met een verzoek om een bijdrage te storten. Slechts enkelen hebben aan het verzoek gehoor gegeven en hun bijdrage gestort op de rekening van Folklore bij de Nederlandse Mid denstandsbank. Wil het programma deze zomer door kunnen gaan, dan is er nog veel meer geld nodig Daarom worden diegenen, die totnu- toe verzuimd hebben hun bijdrage te storten, door het bestuur vriendelijk, doch dringend, verzocht, dit alsnog zo snel mogelijk te doen. FILMVOORSTELLING RODE KRUIS DEN HOORN Onder auspiciën van het Rode Kruis, afdeling Texel, wordt op dinsdag 26 maart in het dorpshuis „De Waldhoorn" een filmvoorstelling verzorgd. De eerste voorstelling is 's middags om vier uur voor de jeugd; de tweede 's avonds om acht uur voor ouderen. ANKER EN MIJNENSTOÊL OPGEVIST OUDESCHILD Vorige week werd ioor de bemanning van de TX 66 een inker van 1000 kilo en een mijnenstoel uit zee gehaald. Tijdens deze vangst werd ongeveer 1600 kilo ijzer in de metten aangetroffen. Schipper K. Boom leeft het materiaal verkocht aan - oud- jzerhandelaar Jongedijk. BOERDERIJ „DE STROOPPOT" VERKOCHT Onder grote belangstelling heeft don derdagmiddag in „De Oranjeboom" de Jublieke verkoop plaats gevonden van Een van Texels meest bekende boerde rijen „De Strooppot". De koopsom was f159.900,De koop werd door de no taris in opdracht gedaan. De nieuwe ci- 'cnaar is de heer M. Bakker, Duinweg 8 151. De boerderij blijft bestemd voor Agrarische doeleinden. Hoewel aanvankelijk geboden kon worden op de verschillende kavels, waarin het perceel was verdeeld, werd ie boerderij uiteindelijk met alle bijbe horende grond verkocht, met uitzonde ring van een 6tuk, waar de voormalige ngenaar, de heer Bousma, een bunga low heeft laten bouwen. Het tweede gedeelte van de publieke Verkoop betrof het pand Weverstraat 5 Jn t pakhuis („advo'kaatfabriek") in de waalderstraat te Den Burg. Deze ge houwen werden voor ƒ88.860,door de J- Agter gekocht. Over de bestem- die men hieraan denkt te geven ^Jonden ons nog geen nadere medede- ■lingen worden gedaan. DEN HOORN De leerlingen van de zesde klas van de Jan Drijverschool hebben op vrijdag- en zaterdagavond in het dorpshuis „De Waldhoorn" met succes de jaarlijkse schooluitvoering verzorgd. Opgevoerd werd het toneel sprookje in vier bedrijven „De zeven druppels". Door velen is waarschijnlijk niet opgemerkt, dat dit stuk zeven jaar geleden ook door de Jan Drijverschool is gespeeld. Ook dit maal oogstten de jeugdige toneelspelers een groot succes voor een talrijk publiek. Het eerste bedrijf speelt zich af in een poppenwinkel van dokter Been- schroever en zijn knecht Wankelwiek. Grootvizier Vijg-Ben-Dadel geeft hem namens sultan Broek de Tweede op dracht drie poppen voor het paleis te vervaardigen, want zijn dochter, Ranja, vindt de poppen van de hafpoppendok ter Ali-Ben^Moorkop niet mooi. Wan neer de poppen afgeleverd worden, zint Moorkop op wraak en samen met de heks Katana gaat hij tot de aanval over. Door middel van de zeven drup pels worden de poppen omgetoverd in levende wezens, waardoor veel conster natie ontstaat. Na vele verwarrende MEUBELHANOEL Den Burg Tel.2572 Bij Koninklijk Besluit is Mr. W. H. Sprenger, burgemeester van Oostvoor- ne, met ingang van 1 april a.s. benoemd tot burgemeester van Texel. De heer Sprenger is 55 jaar oud, lid van de Partij van de Arbeid en buiten kerkelijk. Hij is gehuwd en vader van vijf (volwassen) kinderen: drie zoons en twee dochters. Willem Herman Sprenger werd 18 maart 1913 geboren in Amsterdam. Teen hij 4 jaar oud was verhuisde het gezin Sprenger naar Breda, waar hij de lagere school en de HBS bezocht. Hij deed staatsexamen en ging rechten studeren in Leiden. In 1937 werd de studie afgesloten, waarna hij in militaire dienst ging. In 1938 trouwde hij. Mevrouw C. R. Sprenger- Pool (56) onderhoudt in Oostvoorne intensieve contacten met het vereni gingsleven en heeft zich mede daardoor bij alle lagen van de bevolking populair gemaakt. Mr. Sprenger bekwaamde zich in de gemeenteadmini stratie, wat na de oorlog leidde tot het burgemeesterschap. Zijn eerste gemeente werd Geervliet-Heemvliet. 1 september 1954 volgde de benoe ming tot burgemeester van Oostvoorne, waar hij dus 13Vi jaar is geweest. (Zie verder binnenpagina) DIA-AVOND „KOTEX" Onder de titel „Vaarwel Nieuw- Guinea" verzorgt de heer S. J. Houten- bos uit Alkmaar voor de Kleindier- sportvereniging „Kotex" op dinsdag 19 maart om 20.30 uur in Hotel „Dc Zwaan" te Den Burg een dia-avond. Vertoond zullen worden fraaie kleuren- da's van diverse vogels. De avond is gratis toegankelijk voor de leden van „Kotex". Ook de echtgenotes zijn wel kom. In verband met de beschikbare plaatsruimte wordt men verzocht zo spoedig mogelijk opgave te doen bij de voorzitter, de heer H. Snoek, Koger straat 53 te Den Burg, tel. 2960. Gezien het grote succes van de twee vorige dia- avonden verwacht het bestuur veel be langstelling. OLIEKACHEL VAN TX 20 ONKLAAR OUDESCHILD Als gevolg van de westerstorm raakte de oliekachel in het achteronder van de TX 20 zondagmid dag in de haven onklaar. Hoewel geen brand ontstond, ontwikkelde de kachel een grote hoeveelheid rook en roet, die veel schade aanrichtte. Voorbijgangers zagen de rook uit het stuurhuis van de kotter van schipper A. v.d. Vis naar buiten komen en waarschuwden de brandweer, die snel ter plaatse was en, voorzien van gasmaskers, de oorzaak van de rook opspoorde. Ramen, bedde- goed en het stuurhuis van de noordzee- kotter „Apta" waren zwart aangeslagen en het gehele schip stonk naar olie verwikkelingen komt alles toch weer op zijn pootjes terecht. Wankelwiek, de held van het stuk wordt de opvolger van de sultan en trouwt met diens dochter Ranja. Goed verzorgd Het décor was goed verzorgd en voor ieder bedrijf in de juiste sfeer gebracht. De kleding van de jeugdige spelers deed volkomen Oosters aan. Onder de regie van meester Van Wolf eren wer den, ondanks plankenkoorts, uitsteken de prestaties geleverd. Eén der leerlin gen had wegens griep verstek moeten laten gaan. André Bakker speelde zeer vlot zijn grote rol als de sultan. Als grootvizier Vijg-Ben-Dadel toonde Peter Kok een voorbeeldige rolkennis. Kees van der Gaag zorgde voor de vrolijke noot in het stuk als de knecht Wankelwiek. De lieftallige dochter Ranja werd ver tolkt door Margret Bakker. Annie Bruin speelde leuk als de lelijke heks. Een keurige hofdame werd door Mar ja Witte op de planken gezet. Verder za gen we Hans Huisman als poppendok ter, Jan Lap als de hofpoppendokter en een koopman was Peter Hin. De leven de poppen werden gespeeld door Frans Commandeur, Arno Bakker en Ellie Boon, die een dubbelrol had. Dikkie Veldhuis had een kleine rol als soldaat. In de pauze werd de gebruikelijke verloting gehouden om de schoolkas te versterken. De „Jan Drijverschool" kan terugzien op twee geslaagde uitvoerin gen. JAARVERGADERING DORPSHUIS DEN HOORN Vrijdag 22 maart om 20.00 uur wordt in het dorpshuis de jaarvergadering van „De Waldhoorn" gehouden. Belangstellenden zijn van harte welkom en zij kunnen zich ter plaatse eventueel opgeven als lid. Socialistische jongeren hebben zater dagmiddag met een bus, voorzien van luidsprekers een propagandatocht ge maakt over Texel. Onder leiding van Joop Koning probeert een negen man sterke linkse jongerengroep leeftijd genoten te interesseren in de plaatse lijke en landelijke politiek. Het doel van de rit was belangstelling te wek ken voor een te houden bijeenkomst op vrijdagavond a.s., waar de fractievoor zitter van de PvdA, de heer J. West dorp, problemen aangaande de ge meentepolitiek zal toelichten. Vieren twintig jongeren zegden zaterdag hun aanwezigheid voor de bijeenkomst toe. Zaterdagmiddag was het reeds mogelijk om in de bus met de initiatiefnemers van gedachten te wisselen. De plaats, waar de vergadering zal worden gehou den wordt nog nader bekend gemaakt. In een gesprek lichtte Joop Koning een en ander toe. De politieke belang stelling heeft hij van geen vreemde, want zijn moeder, mevrouw Koning- Bruin, is al jaren gemeenteraadslid. „Het is onze bedoeling om leeftijd genoten warm te maken voor de Texel se problemen en om samen met jonge ren van de andere partijen te komen tot een mogelijke vorm van een jeugdge- meenteraad". Bekend is waarschijnlijk, dat drie jaar geleden ook dergelijke pogingen in het werk zijn gesteld Joop is van me ning, dat de bedoeling toen goed was, maar dat de zaken verkeerd werden aangepakt. „Het kwam toen van boven WADDENCONFERENTIE TWEEDE HELFT APRIL Het overkoepelende orgaan van de eilanden-V.V V.'s, de Waddenfederatie, zal na Pasen op Terschelling de Wad denconferentie houden. Zoals békend vond deze bijeenkomst twee jaar gele den op Texel plaats. Nu Vlieland weer tot de federatie is toegetreden zullen alle Nederlandse Waddeneilanden pre sent zijn. Een ingrijpende reorganisatie van de vergadering heeft het mogelijk gemaakt dat de bijeenkomst slechts één dag in beslag zal nemen. Voorgaande jaren duurde de conferentie IV2 dag of zelfs langer. Er zullen dit maal bovendien niet meer dan 60 uitnodigingen worden verstuurd. Over de indeling van de vergadering moeten nog beslissingen worden genomen. De leden en genodigden zullen om half tien 's ochtends op Terschelling aankomen. Daarna zal onmiddellijk een korte rondrit over het eiland volgen. Na de lunch en de eerste vergadering volgt het diner. Naar aller waarschijnlijkheid zal de bijeenkomst gehouden worden in het Hotel Paal 8. De volgende ochtend gaat men weer naar huis. af, maar dat is verkeerd, de jeugd moet het zelf doen. In Den Helder is het ook door de ouderen geregeld en daar is de jeugdraad geen succes gewor den". Zijn gedachten gaan uit naar een groep die, net als de normale raad, in zage krijgt van de raadstukken en na behandeling hiervan een advies kan uitbrengen aan de diverse fracties. „Bovendien kweek je op deze manier adspirantleden en kunnen we ook eens een ander, jeugdiger standpunt laten horen. Er moeten meer jongeren in het gemeentebestuur komen. We hebben niet veel enthousiaste geluiden gehoord van de KVP, CHU en AR, maar als zij zien dat het ons gaat lukken, zullen ze zeker mee willen doen." OOSTEREND Onder het rieten dak van „St. Isodorushoeve" aan de Spangerweg ten westen van Oosterend zijn, na een ingrijpende verbouwing, drie fraaie bungalows verrezen. Eige naar, de familie P. G. Kuip. heeft reeds gedurende de afgelopen drie jaar de boerderij gedeeltelijk tijdens het toeris tenseizoen verhuurd, terwijl het boeren bedrijf daarnaast gehandhaafd bleef. Nu is de heer Kuip gestopt met dc vee teelt en wil hij zich volledig op de re creatie toeleggen. De grote ruimte van de hoeve is nu verdeeld in drie woonruimten, waarvan er twee bestemd zijn voor de verhuur. Het overige gedeelte van het pand zal dienst doen als woonverblijf. De bun galows zijn beide geschikt voor de be huizing van respectievelijk 6 en 8 per sonen. Elk gezin heeft de beschikking over een modern ingerichte keuken (geyser, roestvrij stalen aanrecht enz.) en een eigen douche en toilet. Verder een zeer ruime woonkamer en enkele slaapgelegenheden. Vanuit alle vertrek ken heeft men een schitterend uitzicht over de omgeving. Voor gezamenlijk ge bruik is recreatiezaaltje met televisie aanwezig. Centrale verwarming Het ongeveer honderdvijftig jaar oude bouwweiïk is volledig voorzien van centrale verwarming, die door de fa. J. Schoo is aangelegd. De uitvoeren de aannemer was de fa. De Jong en de Porto. Sanitair en elektra werd geïn stalleerd door Rentenaar uit Oosterend. De stoffedring werd verzorgd door de fa. Lunter. Bovendien heeft de heer Kuip zelf een zeer groot aandeel in de werkzaamheden gehad. Op 10 april zullen de eerste gasten de bungalows betrekken, waarna het gebouw gedurende het gehele seizoen verhuurd zal zijn. De familie Kuip is voornemens om in de toekomst de nog overige ruimte en de aangrenzende schuur van de hoeve in te richten met twee of drie bunga lows.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1