Cjroen 2rwartsjexehin het harL, TB maakt belangrijke ontwikkeling door L Ti s Nieuwe burgemeester wordt op 3 april feestelijk ingehaald 9 wzrzm ,Burgatraus" belast met internationaal vervoer Trouwen kan altijd nog' Eerste kievitsei gevonden Zilmeta Bakkers Ijzerhandel „Kom over de brug" JDAG 22 MAART 1968 fEXELSE 81e JAARGANG No. 8252 Ier lg>Te N.V. T/h Langeveld De Rooij Igtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den I (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT sd kl De Verenigde Texelse Beurtdiensten lakt momenteel een belangrijke ont- ikkeling door. De enderneming heeft maart een dochtermaatschappij gericht; De VTB Internationaal N.V., ae zich uitsluitend zal bezig houden ;t het transport tussen Engeland en 8t continent met als „specialiteit" de st-Europese landen. In deze N.V., a.arin de VTB een meerderheidsbelang eft zijn verder het havenbedrijf D. ,59 Ons nieuwe feuilleton Els de Jong heeft al jong zelf haar weg in het leven gezocht. In verscheidene landen heeft ze ge werkt in de huishouding, op kan toor. Ze heeft een prachtige car rière gemaakt en komt tenslotte als rechterhand der directie van een grote Amerikaanse onderne ming weer terug in Den Haag. De band met de familie is in- tussij vrij slap geworden. Ze leeft op een gans ander niveau. Alleen met haar vader heeft ze een ster ke geestelijke binding, maar als hij overlijdt, staat ze praktisch alleen. Dat hindert haar niet, want ze is gewend op eigen benen te staan, ze heeft boeiend en ver antwoordelijk werk en materieel heeft ze niets te wensen. Maar aan trouwen is ze nooit toegeko men. ,Dat kan altijd nog". Als ze een eindje de dertig is gepasseerd, gaat ze zich afvragen wat het le ven nog voor verrassends in petto kan hebben. Ze heeft al zoveel gezien, meegemaakt, bereikt. En die vraag begint te 'klemmen als een jeugdvriend, nu directeur van een fabriek, weer met haar in contact komt en duidelijk laat merken, dat ze nog altijd zijn grote liefde is. Onder deze om standigheden komt ze terecht in het gezin van de schilder Heere- roa, wiens dochter bij haar op kantoor werkt en min of meer haar beschermelinge wordt. Lang zamerhand begint Els te beseffen, dat carrière maken het leven niet vult, en ze komt tot een beslis sing die haar voor een zware op gave stelt. Maar ze beseft, dat ze nu eerst werkelijk zal gaan léven. Zo ongeveer is de gang van za ken in ons nieuwe feuilleton Trouwen kan altijd nog" door Tom Lodewijk waarmee wij van daag een aanvang maken. We hopen dat onze lezers er veel genoegen aan zullen beleven. Mocht dat niet het geval zijn, dan horen wij het graag. Redactie Texelse Courant Burger Zn. en het expeditiebedrijf Transalpin, beide te Rotterdam, geïnte resseerd. De onderneming werkt onder de handelsnaam Burgatrans, die zowel in Engeland als Duitsland beter ver staanbaar en uit te spreken is. De tweede belangrijke verandering is dat de „gewone" VTB, die zich nu dus uitsluitend met binnenlandse transpor ten zal bezig houden, per 1 mei a.s. overgaat op het containers} steem. De bekende vrachtwagens met zeildoeken kap zullen verdwijnen en plaatsmaken voer diverse soorten aluminium con tainer-laadbakken, waarvan er voorlo pig acht zullen worden gekocht. Een container is al bij wijze van proef in gebruik. De containers, die makkelijk van het rijdende onderstel kunnen wor den afgekoppeld, maken een veel eco nomischer bedrijfsvoering mogelijk. Daar gaat het trouwens ook bij de oprichting van Burgatrans in de eerste plaats om. Weliswaar werkt men daar (nog) niet met containers, maar ook hier is alles erop gericht het rijdend mate rieel zo intensief mogelijk te gebruiken door een nauwe organisatorische sa menwerking tussen de maatschappij en tal van buitenlandse vestigingen. Burgatrans beschikt over 10 opleggers, elk 12 meter lang en met een laadver mogen van 25 ton en vier trekkers. De trekkers zullen praktisch continu op de weg kunnen zijn om alle mogelijke goe deren van Engeland naar Europa te brengen en terug. De inrichting van de wagens staat het zg. palettenvervoer toe (op vlonders die met heftrucs wor den verplaatst), langvervoer (machine- riën e.d.), metende goederen (tapijten, autobanden) en losse goederen (graan e.d.) Een eigen organiserend apparaat onderhoudt contacten met tientallen verladers om er voor te zorgen, dat er voortdurend vracht is. Alleen al in Engeland beschikt men over 11 steun punten. Knooppunt Burgatrans regelt al haar activiteiten vanuit haar kantoor aan de Westzeedijk te Rotterdam. Begrijpelijk, want deze stad is een knooppunt van Internatio naal vervoer en hier vertrekken ook 'diverse boten. De vrachtwagens van Burgatrans zullen uitsluitend gebruik maken van de zg. rij op- rij af schepen, waardoor overslaan van de vracht tot het verleden behoort. De oplegger kan zonder meer aan boord worden gezet. VTB Internationaal zal gebruik maken van de diensten van één scheepvaart maatschappij in verband met de kwan tumkorting. Een keuze wordt deze week gemaakt want de volgende week ver trekt de eerste Burgatranscombinatie om een lading autobanden van Oosten rijk naar Essex bij Londen te brengen. Overigens zal Burgatrans naast deze ferrydienst, vanuit Rotterdam een lijn dienst op Oostenrijk onderhouden. Het is duidelijk dat de oprichting van VTB Internationaal N.V. een kolossale inves tering betekent, alleen mogelijk door samenwerking van verschillende be drijven. „We moeten wel", vertelde ons de heer J. Zudewind. ,De concurrentie is enorm groot en alleen op deze wijze kunnen wij op behoorlijke schaal blij ven meedoen". Sommige politieke ont wikkelingen strooien wel eens roet in het eten. De Duitse plannen om het Ne- JAGERSVERENIGING MAG NIET OP BERGEENDEN SCHIETEN De laatste dagen wordt vooral in Ei- erland veel schade aangebracht door troepen wilde eenden en bergeenden. Dc vogels doen zich tegoed aan het pas ge zaaide graan en hebben zich daarmee de haat van de boeren op de hals gehaald. Deze boeren kunnen bij schade door vogels in het algemeen een beroep doen op de Texelse jagersvereniging die dan wat duiven, kraaien, meeuwen e.d. neerschiet, waarna de overlevenden meestal een paar dagen wegblijven. De wilde eend en de bergeend zijn echter beschermde vogels en het is de jager dus verboden er op te schieten. Om toch wat aan de plaag te kunnen doen is overleg gevoerd met Natuurbescher- mende instanties. Bepaald is nu dat al leen de heer C. Boot te De Waal be voegd is op de eenden te schieten. Bij schade door wilde en/of bergeenden wende men zich dus tot hem. Woensdagmiddag omstreeks drie uur vond de heer Jac. Bas bij zijn boederij Operenin De Westen het eerste Texelse kievitsei. Nog dezelfde middag werd het eitje geschonken aan loco-burgemees ter J. Daalder, die voor deze plechtigheid graag zijn gesprek met de nieuwe burgemeester wilde onderbreken. Het (waar schijnlijk) tweede eitje werd 's middags om half zes gevonden in de Prins Hendrikpolder door de heer Doede de Vries uit Oude- schild. Illustratief voor de nieuwe ontwikkeling is dit plaatje waarop ineu vrachtauto van het beken, de type ziet naast een container, waar van de VTB er voorlopig acht /.al aanschaffen Texels nieuwe bur gemeester, mr. W. H. Sprenger, zal woens dag 3 april feestelijk worden ingehaald. Tijdens een bijzondere zitting van de gemeen teraad zal hij worden geïnstalleerd. Nadere gegevens over dc fees telijkheden konden ons nog niet werden ver strekt. Burgemeester Sprenger is woensdag middag met z'n echt genote op Texel ge weest voor een eerste oriënterende bespre king, o.a. met loco- burgemeester J. Daal der. Hierbij een recen te foto van mr. Spren ger. derlands aandeel in het vervoer op de Duitse wegen met de helft te beperken zijn niet zo leuk, maar de VTB heeft er het antwoord al op klaar. De Burga trans opleggers zijn geschikt te maken voor het zg. kangoeroevervoer, wat be tekent dat de oplegger op een spoor wagon kan worden geplaatst. Mechanisatie Invoering van het containersysteem voor het binnenlands vervoer betekent een vergaande mechanisatie. De VTB is het eerste bedrijf in Noordholland dat hiertoe overgaat. Vier oude vrachtwa gens zullen worden afgestoten en ver vangen door containerwagens en er zal één aanhanger worden bijgékocht. Voorlopig zal men over vijf eenheden beschikken en van de acht aluminium containers er dus steeds drie reserve hebben. Elke container-laadbak is voor zien van een pneumatisch mechanisme, waardoor de bak los van de auto kan worden gemaakt en letterlijk op eigen poten kan komen te staan. Terwijl de laadbak wordt gevuld, kan de auto al vertrekken om een nieuwe container te halen. Het is duidelijk, dat dit een enorme tijdsbesparing kan betekenen. „Zo kunnen we de kilometerprijs druk ken en de productiviteit opvoeren. Het komt nu vooral aan op de organisatie", zegt de heer Zuidewind. Het eerste containerjaar zal als proefjaar worden beschouwd, maar het staat vrijwel vast dat het aantal laadbakken dan nog aan zienlijk zal worden uitgebreid. Met spoed zal de bouw van een grote garage met laadperron ter hand worden geno men. Dit complex zal aan de Bernhard- laan verrijzen op grond die daar on langs is verworven. Aan dit overdekte laadperron van 200 m2 zal het lossen en laden van de containerbakken ge heel mechanisch geschieden. Gewerkt zal worden met verpakkingseenheden zoals stukgoedkorven. Door al deze ver anderingen zal men tenslotte met het zelfde aantal werkkrachten een dubbele hoeveelheid vracht kunnen vervoeren. De reorganisatie betekent dan ook niet dat personeel zal moeten worden ont slagen. Op Texel blijft de VTB met 16 chauffeurs werken; de dochtermaat schappij beschikt over 10 man. NEL KARS VERZORGDE UITSTEKENDE TONEELAVOND VOOR PLATTELANDSVROUWEN EIERLAND Voor de plattelands vrouwen van De Cocksdorp en Eier- land heeft de actrice Nel Kars een uit stekende toneelavond verzorgd. Even als zij dat eerder voor enkele andere Texelse vrouwenverenigingen deed, speelde zij telkens in toepasselijk costuum tal van fragmenten uit be kende toneelstukken. Zij deed dit op zo uitnemende wijze, dat haar optreden diepe indruk maakte op de 70 aanwe zige dames. De avond werd, voor het eerst, gehouden in het dorpshuis „De Kievit" te Midden-Eierland. Aan het begin van de avond werd meegedeeld, dat het reisje naar de ten toonstelling Plattelandsvrouwen Ahoy te Rotterdam is gepland op 6 mei. De afdeling zal meewerken aan een ten toonstelling, die op 3 april te Schagen zal worden gehouden. BOLERO 511 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Kinderen speelden met vuur KWART BUNDER DENNEN VERBRAND DE KOOG Woensdagmiddag is de Texelse brandweer er dank zij zeer snel optreden, nog juist in geslaagd een grote bosbrand te voorkomen. In de lage dennen achter het strandhotcl was omstreeks vijf uur brand ontstaan, zo goed als zeker gesticht door spelende kinderen. Het vuur werd ontdekt door perso neel van de fa. H. Daalder Zn., dat aan het werk was bij de woning van architect Alkema aan de Boodtlaan. Daar werd de brandweer gebeld, die binnen enkele minuten present was. In tussen trachtte ieder die zich op dat moment in de buurt bevond het vuur terug te dringen met zand. Als gevolg van de droogte van de laatste weken en de harde westelijke wind brandde de dennetjes en de begroeiing bijzonder fel. Toen ook de hoge dennen vlam vatten, zag het er naar uit dat al het bos aan de Boodtlaan spoedig in lichter laaie zou staan. Op dat moment greep de brandweer in met de nevelblusser en moest de rode haan de aftocht bla zen. Een stuk terrem van meer dan 2000 m2 werd geblakerd. Hier zullen nieuwe bomen worden geplant. De po litie is nog bezig met het onderzoek naar de oorzaak van de brand. kom over de brug Maandag zijn aan de le den van de protestantse Kerken op Texel de zakjes uitgereikt, waar in zij hun bijdrage kun nen doen voor de aktie „Kom over de Brug". Vanavond zullen de zakjes weer wor den opgehaald, van acht tot negen uur. Als een extra herinnering zullen van vier minuten voor acht tot acht uur de kerkklokken luiden. In ieder dorp is een telbureau gevestigd. De opbrengst- cijfers zullen zo snel mogelijk worden doorgegeven naar de Doopsgezinde pastorie in Den Burg. Dezelfde avond zal de opbrengst van Texel via de tele visie worden bekend gemaakt. Dat gebeurt in een uitzending, die van 22.45 tot 23.30 uur duurt en wordt verzorgd door de NCRV. De actie „Kom over de Brug" is bedoeld om 21 miljoen gulden bijeen te brengen. Met dit geld zullen 140 belangrijke zendingsprojecten over al ter wereld kunnen worden uitge voerd. Niet-protestanten, die deze vorm van effektief en controleerbaar ontwik kelingswerk willen steunen, kunnen hun bijdrage storten op giro 7600, t.n.v. „Kom over de Brug" Amsterdam. EIERLANDSE DUINEN ZEER KWETSBAAR Naar aanleiding van het elders in de ze courant opgenomen ingezonden stuk het volgende Ir. Pfeiffer van Staatsbosbeheer die o.m. belast is met het nemen van na- tuurbeschermende maatregelen, vertel de ons desgevraagd dat het in de Eier- landse duinen niet alleen gaat om vo gels. Het is vooral de schade die aan de daar zeer kwetsbare begroeiing wordt aangericht, die Staatsbosbeheer heeft doen besluiten de bekende dras tische maatregel te nemen. De recreatieve druk in het gebied is de laatste jaren sterk toegenomen. Men sen die door de duinen wandelen ver oorzaken bij elke stap die ze doen scha de die vaak het begin is van verstui vingen. „We hebben van dit gebied luchtfoto's gemaakt en als je ziet hoe het terrein dooraderd is met door toe risten ontstane looppaden, slaat de schrik je om het hart" aldus Ir. Pfeif- fer.Hij wees er overigens op dat Staats bosbeheer in het algemeen pro recrea tie is en ook op Texel veel geld steekt in projecten waarmee het toerisme is gebaat.Dit jaar zal Staatsbosbeheer het parkeerterrein bij het strand van De Krim aanzienlijk vergroten en aan de noodzakelijke verbreding van de Krim- weg zal de Staat misschien ook bijdra gen. Op onze vraag of in de naaste toe komst meer duin zal worden afgesloten, antwoordde Ir. Pfeiffer ontkennend. De begroeiing van de overige Texelse dui nen is van oudsher veel meer resistent dan de in botanisch opzicht zeer fraaie Eierlandse duinen. Redactie

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1