AGENDA TROUWEN KAN ALTIJD NOG' Als er gebouwd moet worden BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER FïLMNIEiïWS winkelbediende Bakkers Ijzerhandel n.v. rubriek voor °n''" LANDBOUW en VEETEELT Z FEUILLETON door Tom Lodewijk TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1968. jn twee vorige artikelen gingen wc m dc eerste plaats na hoe de kostprijs an de melk is samengesteld en welke nvloed het heeft op het inkomen als de eestapel wordt uitgebreid met 5 stuks nelkkoeien en het bijbehorende jong vee. We gingen, er daarbij van uit, dat het neerdere vee kon worden gehouden loor opvoering van de stikstofbemes- ing. Verder namen we aan, dat de veehouder bereid en in staat was om net dezelfde arbeidsbezetting het meer- lere werk te doen. Bovendien gingen ive er van uit, dat de stalruimte vol- loende 'was om het meerdere vee onder e brengen. Voor ons zelf zijn we er van tvertuigd dat vooral het laatste punt, dus de beschikbare stalruimte in de neeste gevallen het knelpunt zal zijn «n het gestelde te bereiken. Daarom >espreken we nu nog een tweetal ge vallen, waarbij uitbreiding van de stal- uimte of gehele nieuwbouw nodig is. Een verbouwing Als eerste nemen we het geval, waar- jij voor het onderbrengen van vijf ex- ra melkkoeien en het bijbehorend ongvee een verbouwing van ƒ10.000, ïodig is. Dit kan het geval zijn als in iet bedrijfsgebouw nog wel enige ruim de beschikbaar is maar voor de inrich- ing van dit gedeelte en de aanpassing aan de aanwezige stalruimte het ge noemde bedrag nodig is. Omdat niet kan worden aangenomen, dat in dit geval een ideale oplossing 'ordt bereikt, gaan we deze verbou- iving in 20 jaar afschrijven, dus jaar- ijks 5°/t). Uitgaande van een rentestand an 7°/o, moet gemiddeld over de hele >eriode 3Vs% rente van ƒ10.000, vorden betaald. Rekenen we verder nog 1V2°/o voor onderhoud (wat o.i. zeer uim is), dan zijn de jaarlijkse kosten Vh+Wlo+lVflo 10°/o, of ƒ1000,—. jaten we dit bedrag geheel drukken op de melk van de 5 melkkoeien, die er bij comen, dan wordt dit op een hoeveel- ïeid van 22.500 kg. melk (5 x 4.500 kg.) ■en bedrag van 4*/* ct. per kg. De rekening komt er dan als volgt uit te zien: tosten per kg. „aanvullingsmelk": Arbeid Loonwerk 1,3 ct. Werktuigkosten 3,3 ct. Aangekocht veevoer 14,2 ct. Stikstof 8,0 ct. Gebouwenuitbreiding 4,5 ct. Overige kosten 4,5 ct. 35,8 ct. Totaal per kg. We kunnen dit bedrag weer vermin deren met 10 ct. per kg. voor het be drag dat er komt uit de afzet van vee. Hiermee komt de kostprijs van deze melk op 25,8 ct. per kg. Bij een op- brengstprijs van 36 ct. per kg. een ver schil tussen opbrengstprijs en kostprijs van 10.2 ct. Over een hoeveelheid van 22.500 kg. melk betekent dit een ver meerdering van het inkomen van ƒ2.300,—. Een geheel nieuwe stal We stellen ons voor, dat de voorgaan de oplossing slechts in een beperkt aan tal gevallen mogelijk zal zijn. Onze Texelse bedrijfsgebouwen hebben in 't algemeen onvoldoende ruimte om een dergelijke uitbreiding in het bestaande gebouw te verwerkelijken. Bovendien moeten we er rekening mee houden, dat een uitbreiding van het aantal stuks vee in veel gevallen gepaard zal moeten gaan met een betere inrichting van de stalruimte, omdat anders de veehouders te zwaar belast worden. Daarom zal in de meeste gevallen een vergroting van het aantal stuks melkvee alleen bereikt kunnen worden door het bouwen van een'geheel nieuwe stal. We willen er hierbij van uitgaan, dat het jongvee kan worden gestald in de •bestaande stallen. De overige ruimte, die vrij komt in de oude stal zal in de meeste gevallen goed gebruikt kunnen worden voor opslag van voer, het ma ken van een melkkamer of voor werk tuigenberging. Acht koeien meer Daar we van oordeel zijn, dat bij een goede inrichting van de stal een aan zienlijke arbeidsbesparing per koe wordt verkregen, menen we, dat het niet verantwoord is in dit geval het aantal melkkoeien sterker uit te brei den. In het voorgaande gingen we steeds uit van een uitbreiding van 18 stuks melkvee tot 23 stuks melkvee. Bij gehele nieuwbouw zouden we in ieder geval willen uitgaan van een uitbrei ding tot 26 stuks melkkoeien. We zijn nl. van oordeel, dat in gevallen, waarin de stikstofbemesting tot nu toe niet ho ger is geweest dan maximaal 180 kg. zuivere stikstof per bunder op bedrij ven van 17-20 ha. „ruimte" is om door verhoging van de stikstofgift 8 melk koeien mee te houden. We moeten er dan mee rekenen, dat de stikstofgift in de buurt van 1500 kg. kalkammon per bunder zal komen te liggen. Wat kost zo'n stal We gaan er van uit, dat de kosten per koe na volledige inrichting van de stal op ƒ1.300,per koe zullen komen. Daar we van oordeel zijn, dat bij dit aantal stuks rundvee een mechanisering van de mestafvoer nodig is, nemen we bovendien een post op voor inrichting van de stal met een drijfmestgrup met bijbehorende kelders, of voor een auto matische mestafvoer volgens een ander systeem. We nemen hiervoor een be drag van ƒ6000, Bij nieuwbouw is het o.i. verant woord voor de stal een afschrijvings termijn van 33 jaar te nemen. De jaar lijkse kosten voor de stal worden dan: 3°/o afschrijving, 3V«%> rente en lV*®/o onderhoud. In totaal 8% per jaar. De kosten van nieuwbouw stellen we op ƒ34.000,Jaarlijkse kosten 8% van ƒ34.000,— ƒ2,700,—. Speciaal bij een mestafvoer met een 'kettingsysteem zijn de jaarlijkse kosten vrij hoog. We stellen die op 15% van de aanschaffingskosten. Per jaar derhalve een bedrag van ƒ900, De jaarlijkse kosten van stal met inrichting zijn dan 2700,plus ƒ900,— 3600,—. Hoe wordt de rekening nu? Uitgaande van een uitbreiding met 8 melkkoeien en een produktie van 4.500 kg. melk per koe en een post Omzet en Aanwas van 450,per koe krijgen we nu het volgende. De kosten drukken nu op 36.000 kg. melk. Arbeid Loonwerk 1,3 ct. Werktuigkosten 3,3 ct. Aangekocht veevoer 14,2 ct. Stikstof 8,0 ct. Nieuwbouw 10.0 ct. Overige kosten 4,5 ct. Op een eiland in de Stille Zuidzee spelen zich geheimzinnige dingen af. Filmproducer Denham besluit een on derzoek in te stellen en neemt de actrice Ann mee. Zij wordt door in boorlingen ontvoerd om geofferd te worden aan hun god King Kong. King Kong is een tientallen meters grote aap, die leeft temidden van allerlei andere voorhistorische dieren. Na ontzettende gevechten met deze monsters slaagt Denham erin Ann te bevrijden, maar het lukt hem ook King Kong met gas bommen te overmeesteren en mee te nemen naar New York. Maar als gevolg van de flitslichten van de fotografen in de wereldstad wordt King razend en begint een vreselijke terreur. Hij ver breekt zijn metersdikke boeien, slingert treinen en trams door de lucht, ver trapt huizen en loopt duizenden mensen onder de voet. De monsterachtige aap gaat op zoek naar Ann, vindt haar en neemt haar mee boven op de Empire State Building. De hulp van de lucht macht wordt ingeroepen om de aap on schadelijk te maken, wat tenslotte lukt. Zaterdag-, zondag- en dinsdagavond draait ,King Kong, het achtste wereld wonder" in het City-theater. De film is de moeite van het bekijken waard, al was het slechts om het technisch bijzon der knappe trucwerk, dat ervoor is verricht. (Toegang boven 14 jaar). Zondagmiddag 3 uur „Zorro, wreker der partisanen", een spannende film over de bekende Mexicaanse vrijheids held. Deze keer werkt hij mee aan de gevangenneming van Billy, de broer van sergeant Charley. Billy is een nie mand ontziende moordenaar, die overal waar hij komt de bevolking terrori seert.. Billy gebruikt alle mogelijke listen om achter de identiteit van Zorro te komen. Hij probeert zelfs Mary, Zorro's vriendin, gevangen te nemen met de bedoeling het meisje als lokaas te gebruiken om zijn wraak op de ge maskerde onbekende ten uitvoer te brengen. Maar Zorro rekent, na een adembenemend gevecht, definitief met de moordenaar af. (In kleuren toe gang boven 14 jaar). mestafvoerinstallatie een bedrag van ƒ40.000,— kost. Tenslotte Hoewel we van oordeel zijn, dat onze uitgangspunten zeker niet „uit de lucht gegrepen" zijn, geven we dit artikel toch graag over aan Uw kritische be oordeling. Opmerkingen, die tevens aanmerkingen mogen zijn, zijn ons har telijk welkom SPERMA-UITWISSELING MET DE K I. VERENIGING „DE VOORUITGANG" De Coöp. ver. voor K I. bericht haar leden het volgende: Met de K.I.-vereniging „De Vooruit gang*' te Sijbekarspel is overeenstem ming bereikt over sperma-uitwisseling. De leden van de K.I. Ver. „Texel" kunnen vanaf heden sperma verkrijgen van alle stieren van de K.I. vereniging „De Vooruitgang" tegen ƒ10,per eer ste inseminatie boven de eigen omslag. Alleen de stier Pan 50 zal in beperkte mate beschikbaar zijn, omdat voor deze stier door het hele land grote belang stelling bestaat, waaraan soms niet kan worden voldaan. De belangrijkste stieren van „De Vooruitgang" zijn: Pan 50 AB 88, 2e premie, codeletter SP Pan 55 AB 88 codeletter SI Pan 59 B 82 codeletter SWY Frans IJ. 229 B-f 82, 2e premie codeletter SFK Blitsaerd Setske's Keimpe AB 86, 3de premie codeletter SB Ruyter Adema 84 B-f- 82, 3e premie codeletter SRU Om verdere onkosten van vervoer en andere moeilijkheden te vermijden, zal met diepvriessperma worden gewerkt. De leden, die voor een van de genoem de stieren belangstelling hebben, wor den verzocht, minstens een week voor dat het sperma nodig is, ons een be richtje te sturen, zodat wij tijdig van deze stier sperma in voorraad kunnen hebben. Binnenkort zullen alle leden door middel van een catalogus of een stencil uitgebreide gegevens worden toege stuurd van alle stieren van de K.I. ver. „De Vooruitgang". Via het blad „Ons Contact" werd reeds bekend gemaakt, dat ook met de KI. ver. „Hollands Noorden" te Schagerbrug een sperma- Zaterdag 23 maart De Waal, Dorpshuis „De Wielewaal" 't Ama teurtje met het stuk „De ooievaar vergist zich", aanvang 8 uur. De Koog, Buteriggel, avond van de But«nggol- sociëteit Maandag 25 maart Den Burg. City-theater, Vertoning Rode Kruisfilms. Dinsdag 26 maart Den Hoorn, „Dc Waldhoorn", vertoning Rode Kruis-films. Woensdag 27 maart Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, Ver toning Rode Kruis-films. Donderdag 28 maart De Koog, „Dc Toekomst", Vertoning Rode Kruis-films. Den Hoorn, Dorpshuis, 8 uur. Bejaarden- avond verzorgd door de buurtvereniging Schoonoord o.l.v. mevr. J. Craancn. De avond wordt georganiseerd in samenwerking met de soos Oudeschild. Vrijdag 29 maart Eierland, Vliegveld, Vertoning Rode Kruis- films. Den Burg, De Oranjeboom, Toneelavond R.H.B.S. voor leerlingen, ouders en introdu- cées, aanvang 8 uur. Zaterdag 30 maart Den Burg. De Oranjeboom, Toneelavond R.H.B.S. voor leerlingen, ouders en intro- ducées, aanvang 8 uur. Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, 7.30 uur. Onderlinge wedstrijden G.V.O. Zondag 31 maart Den Burg, „De Oranjeboom", Mountiesshow met Piet Bambcrgen, Renee van Vooren, Gon- nie Baars, Frans Vroolijk, Tonny Bakkenes en de Monitors, aanvang 20.00 uur. uitwisseling werd aangegaan. Onze le den kunnen nu dus voor een geredu ceerde prijs beschikken over een groot aantal best fokkende stieren. WIJ VRAGEN: VOOR GEREEDSCHAPPEN EN IJZERWAREN. Praktijkervaring niet noodzakelijk. Bij gebleken geschiktheid verlenen wij medewerking bij vakopleiding. Sollicitanten met Mulo- of L.T.S.-opleiding genieten de voorkeur. 41,3 ct. 10.0 ct. 31,3 ct. Bruto kostprijs Af Omzet en Aanwas Netto kostprijs Bij een opbrengstprijs van 36 ct. zit hier een bedrag van 4,7 ct. tussen. Bij een hoeveelheid van 36.000 kg. melk maakt dit een bedrag van ƒ1.692,of rondweg ƒ1.700, Dit bedrag van ƒ1.700,is dus de in komensverbetering per jaar bij de vol gende uitgangspunten. a. De stikstof bemesting wordt opge voerd met 2900 kg. zuivere stikstof. b. De veestapel wordt uitgebreid met 8 melkkoeien en plm. 6 stuks jongvee. c. Er wordt een nieuwe stal gebouwd voor 26 melkkoeien, die inclusief een COPYRIGHT STUDIO AVAN 140. Ulec Schwartec, de geplaagde trai ner van het nationale voetbalelftal liep mopperend door de straten. Hij was ten einde raad. Zijn voetbalelftal bleef maar verliezen en zijn spaarcentjes was hij al kwijt aan Kille Bill. En nu was hij nog op een zeer onaangename wijze naar buiten geschopt ook. „Kiele Biel bedriegt mij....", peinsde hij droef. „Zo krijge iek de sportcomputer nóóit. Tot meerdere eer en glorie van de misdadige Kille Bill dient echter vast gesteld te worden dat hij minder be- driegelijk handelde dan Ulec Schwartec op dat moment dacht. Kille Bill nam namelijk de telefoon ter hand en draai de het nummer van de een of andere vreemde vogel, die zelfs in de onder wereld van Gravendrecht nog bijzonder slecht bekend stond. Kille Bill hield er dus vreemde relaties op na, maar hij was een machtig man wat wel blijken moge uit de wijze, waarop hij deze vogel toesprak. Deze kerel, Linke Lo- wietje geheten, nam namelijk de tele foon van de haak en zei ongeïnteres seerd: „Met Linke Lowietje zelf. En as je soms een deurwaarder bent, zeg het dan meteen. Dan hang ik gelijk weer op, want ik heb geen cent Even was het stil. Toen sneed de stem van Kille Bill koud door de draad. „Kille Bill...." zei hij. „Hou dus je waffel zolang ik aan het woord ben „Natuurlijk, natuurlijk....", stamel de Lowietje. „Luister dan goedsiste Kille BUI.... HOOFDSTUK I Thuiskomst Een door de zon verzilverde nevel hing nog over het water. Jammer, dacht Els de Jong, leunend over de verschansing van de „Rotterdam", nu kon je de kust niet zien. De vaderlandse kust. Ze had als kind meegezongen op school van „Hollands vlag je bent mijn glorie" en al die andere nationale lie deren. Ze moest er wel eens om glim lachen, een beetje opgeschroefd was 't wel. Stalen vuist en rappe hand, zó is 't volk van Nederland! Hollands vlag, je bent mijn glorie. En ze dacht aan die regels Als je haar in vreemde baaien ver van huis en eigen land ergens langs de mast ziet waaien. Tja. daar kon je om lachen, maar toen ze in New York aangekomen was en de statige zilvergrijze Rotterdam zag lig gen met een kraakheldere driekleur aan de achtersteven, toen was dat felle rood-wit-blauw tussen heel dat romme lige gedoe van de New Yorker haven haar toch inderdaad geweest zoals het versje zei „als een groet uit 't vader land" waar ze nu weer heen ging. Uit de lichte nevel doemde een traag gevaarte op, dat iedere seconde duide- kjker omtrekken vertoonde. Een hoog op de golven liggende vrachtboot in hallast, breed-rood de 6treep onder de waterlijn, schoof geluidloos voorbij. Al le geluiden schenen gedempt te worden. Vlak daarachter een kustvaardertje, en even later een betonningsvaartuig, goed onderhouden zoals alle Rijksvaartuigen, en nu wist ze dat ze vlak bij de Water weg was. Een heldere baan zonlicht leek op eens de mist weg te strijken en nu zag z/e, meer opgetogen dan ze zichzelf wilde bekennen, de gele duinen, zag ze de opstanden op de havenhoofden van de Hoek, de vuurtoren in de verte. Een pijlsnelle Jan van Gent scheerde rake lings over haar hoofd, het gekrijs van de meeuwen scheen opeens fortissiomo te worden. Land in zicht! „Holland ze zeggen je grond is zo dras", hoorde ze opeens naast zich neu riën. Ze keelk opzij. Het was Dercksen, de jonge leraar die een jaar in de States was geweest. „Schei uit", zei ze, „ik heb alsmaar Hollands vlag je bent mijn glorie in m'n hoofd, en nu dit nog. Jullie school meesters hebt wat op je geweten" „Toch is 't fijn", zei Dercksen, „we kunnen nog zo sofistisch doen, maar het laat je niet koud, als je daar je eigen duinen weer ziet. Want die duinen, zi je, die doen je niks. Als je er eenmaal weer bent, en je krijgt weer te maken met artikel 461 en de p.b.o. en de om zetbelasting en weet ik al niet wat, dan gaat de romantiek er wel weer af". „Romantiek", zei Els, „da's opium voor het volk. Romantisch zijn is ge vaarlijk, én romantisch dóen nog meer. Geef mij de werkelijkheid!" „Ja, dacht Derkcksen, daar zie je wel naar uit. Je bent al in de dertig, een leuke meid om te zien, goed gekleed, met smaak, zelfbewust zelfstandig, een pracht vrouw maar nog geen ring. Geen tijd voor romantiek, de wereld zien, van alles beleven, goed verdienen, je een plaats veroveren, 's Kijken hoe lang je dat nog volhoudt. Els was zich van zijn bespiegelingen niet bewust. Met wijd open ogen staar de ze gretig naar het schouwspel dat zich nu voor haar opdeed. Het grote schip was nu binnen de boorden van de Waterweg, en ze zag kleine figuur tjes in de verte opgewonden zwaaien, een claxon loeide en autolichten knip perden een welkomstsignaal. De afha lers, dacht ze. En nou gauw naar Rot terdam, jongens, eerst nog effe gauw kijken of er al koffie is in het Vlaar- dingse Deltahotel dan zien we 'em nóg weer es en dan zien we misschien Piet of J an of Zus Héar familie zou er zeker zijn, zo waren ze wel. Maar ze woonden bezui den Rotterdam, die gingen niet zo gauw naar de Hoek, dat was meer iets voor de Hagenaars, die er toch bijna langs moesten. Ze zag de dagboot naar Enge land liggen, keek naar de geweldige in stallaties van de Europoort, waar net een mammoettanker voorzichtig werd uitgesleept, en dook toen gauw naar beneden om te ontbijten en te zorgen dat alles in orde was voor de ontsche ping. Op het schip was het met de rust gedaan, alle deuren stonden open, de stewards hadden geen tijd voor een praatje, de purser had het druk, en ze wist alleen boven op de brug de gezag voerder in olympische rust. Voor hem was het allemaal routine, het pontje tussen Rotterdam en New York, vice versa. Maar toen ze de Schiedamse scheeps werven voorbij voeren hing ze alweer over de reling. Als jachthonden kwa men de roodpijpers van Smit, met een boeggolf als een witte snor vooruit, op het schip afgestoven en ze keek ver slonden naar de handige manoeuvres van de slepers, hoorde de belsignalen, stoten op de fluit. En nu kwam Rotterdam heel dichtbij; daar was de Euromast zijn glas-schitte rende bovenbouw nog in lichte nevel. Daar reed een geel Rotterdams tram metje met mensen die van de tandarts kwamen of opoe gingen feliciteren of solliciteren naar een baan. Nu was het uit met het goede leven aan boord, het leven van de over-rijke maaltijden, de feestavonden, de muziek, de verlichte dekken en de maan boven de zee. Voorzichtig drukten de sleepboten het geweldige gevaarte tegen de steiger van de Holland-Amerikalijn. Mensen, wat een volk! Daar stonden ze. Hoe zou ze onder die honderden haar eigen familie herkennen? Haar ogen speurden de menigte af. Gezicht na gezicht. Wuivende handen, zakdoeken, een spandoek. „Ha, die Hein!", dat was natuurlijk voor Hein van Spaandonk,, de motorrijder, die in Amerika het een of andere wegkam- pioenschap scheen te hebben behaald, en dit waren zijn supporters. Hoor ze schreeuwen En daar zag ze, een beetje apart, haar troepje. Ze glimlachte. Ze herken de daarin in de hand van haar zwager Henk. Jongens, zou Henk gezegd heb ben, niet tussen al die mensen in, dan ziet ze ons niet, laten we ons een beetje achteraf houden. Henk, de man met de twee slagwoorden: Organisatie en Effi- ciëncy, zó uit de Succes-boekerij. En achter die verrekijker, dat zou 'em wel zijn. Daar stond vader, ze zag hem on duidelijk en dat kwam vast door de scherpe wind, of toch Wat was hij oud geworden, zilverwit zijn haar. Hij was ook zo ziek geweest, en nu stond hij hier toch maar weer; het had anders gekund Els de Jong, gespeend van alle romantiek, bang voor eigen gevoelens, wuifde haar arm haast uit 't lid riep „Hier, hier!" zoals al die mensen rondom haar riepen en schreeuwden en lachten. En toen ging opeens haar vaders arm omhoog, met een beslist heikenningsgebaar. Hij had haar het éérst gezien, eerder nog dan die malle Henk met zijn telescoop. Nu gaf hij het ding aan moeder die pro beerde haar in 't vizier te krijgen. Mens nog toe, ze waren er allemaal! Jan en Annie en Koos en Truus en Rie en Gerrit en Martha en Henk en Jos, Joost mocht weten waar ze het kroost gelaten hadden! Maar toen kwam de drukte van het debarkeren, er werden handen geschud, beloften gedaan van elkaar nog es op zoeken die nooit zouden worden gehou den, dames kusten bij elkaar de zee vriendschap af, of stonden handen schuddend bij de steward, die ze zo vertroeteld had toen ze een beetje zee ziek waren. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5