HET EILAND SAMSO: Deense tegenhanger van Texel Bronchi Eetten WlyiiAanM'ó DERDE blad TEXELSE COURANT VRUDAG 22 MAART 1968 /-y TEEDS meer Nederlanders kiezen W Denemarken als vakantiedoel, soms ook verblijven ze er enkele dagen op doorreis naar Zweden of Noorwegen. Maar hoeveel Neder landers er ook in Denemarken komen er zijn nog vele plekjes waar je de vakantie kunt doorbrengen zonder ook maar één landgenoot te ontmoeten. Ion gebied is bijvoorbeeld het eiland Samsö, een mooi eiland, gelegen hal verwege Kalundborg op Zeeland en Aarhus op het Deense vasteland, Jut land. Dit eiland hebben wij nu al vier keer opgenomen in onze vakantie reizen door het land van Andersen en ;oöperaties. Denemarken in een notedop" noemt de VW van Samsö het eiland. En daar- nee hebben \vij meteen al een overeen komst met Texel, want noemen wij ons ?iland niet graag „Holland in een note dop"? Er zijn meer overeenkomsten: aet is haast net zo groot (26 km. lang, op z'n breedst 8 km), het is sterk agra risch, het is een „erkend" vogeleiland, iet is archeologisch bijzonder rijk en je indt er een grote verscheidenheid aan andschappen. Samsö heeft, net als Texel, eens uit twee eilanden bestaan, iet „Nordland" en Samsö, waartussen log altijd een zékere tegenstelling be- taat. De gelijkenis gaat zelfs zover, dat t twee molens zijn! Vroeger waren er twintig, of zoals de Samsinger zeggen Paa Samsö möllene var tyve" „op 5amsö zijn de molens met z'n twinti gen" of „op S. zijn de molens dieven". Ms ze op het eiland over molens begin- len te praten komt stevast dat grapje. Eén- of tweemaal per dag een boot Op een bootverbinding als wij op Texel hebben zijn ze jaloers. Daar gaat 's winters één keer per dag een boot van Aarhus, een gelijk aantal keren van Kalundborg en dan is er nog een weinig vertrouwen wekkende dienst met een klein schip vanaf Hov in Jut land. De boot, met een capaciteit van een 75 auto's, doet twee uur over de tocht, tijd genoeg om een pot koffie te drinken (in Denemarken volsta je niet met één kopje, maar bestel je een pot en eet er wiener bröd bij). De reis voor ons gezinnetje van twee volwassenen en twee kinderen van 4 en 5, alles in een autootje dik onder de 4.25 m. lang, kost heen en terug 91,20 kronen, wat neerkomt o:p 45,De chauffeur is, zoals op veel Deense veerboten, gratis. Wel een heel bedrag, maar bij een wat langer verblijf doet dat er niet zoveel toe. Het veer van Hov (geen Staatsveer zoals de dienst Aarhus - Samsö - Kalundborg) is wel goedkoper en doet korter over de overtocht, maar in min der komfortabel en laat wel eens ver stek gaan, zoals wij ervoeren toen wij het toch eens wilden proberen. De veerdienst Aarhus - Samsö - Kalund borg opent ook de mogelijkheid Samsö Dp te nemen in een rondreis door Dene marken. Zo zijn wij al eens op de heen reis via het veer Puttgarden (Fehmarn)- Rodby naar Kopenhagen gereden, waar bij wij het eiland Mon met z'n beroem de krijtkliffen hebben aangedaan, en jingen verder via Kalundborg naar iamsó en later daarvandaan naar Aar hus in Jutland. Wat biedt Samsö de toerist? Het toerisme is er nog lang niet zo •terk ontwikkeld als bij ons. In 1966 >oekte men er maar zo'n 40.000 over- ïachtingen, maar volgens mij zal er wel v/at aan de gastenstatistiek ontbreken. 2r zijn drie campings voor in totaal ~o'n 1000 kampeerders, verder zijn er ca. 700 bedden n gemeubileerde huizen en bungalows, alsmede 375 in pensions en hotels. Er is ook een jeugdherberg. Een groot aantal bedrijven heeft in en rond Ballen, de badplaats aan de oostkust, 'en vakantiehuis. De WV-informatrice, één van onze tennissen op het eiland, heeft het in deze tijd razend druk met het reserve- i van huisjes e.d. Wat dat betreft zijn se daar weer wat verder dan hier, maar de financiële positie van de VW is er Dvengens nogal slecht. De uitgestrekte zandstranden, de na- uur en het landschaps- en dorpsschoon djn de grootste aantrekkelijkheden van iet eiland. Ook het klimaat is een be langrijk argument voor een vakantie op >amsö, want niet alleen regent het er 'eel minder dan op het Deense vaste- and maar men heeft er ook minder 'onst De neerslag is er minder dan 500 uni. en men registreert er 30 dagen Hinder met nachtvorst. Er zijn prachtige mogelijkheden voor etsers, die je er ook voor een habbe- trats kunt huren. Een vervoermiddel is rouwens wel een voordeel, want de >ussen rijden er niet bijzonder fre- fwent. De Denen zijn echte watersportlief hebbers, zodat je er langs de kust altijd 'eel zeilboten ziet. Ook de sportvisserij 5 er zeer geliefd. ■tllabj erg Bordby OnsbJ«rf Tranebjtrc -M to Kalundborg Asperges en vroege aardappelen Denemarken staat bekend als een sterk agrarisch land en Samsö is op die regel geen uitzondering. Het Sam-singer melkvee, lichtbruine koeien zonder horens, die melk met een vetpercen tage van 4,40 geven, zie je overal in de kunstweiden lopen, aan de roop of de ketting. Er zijn er net zoveel als hier: 4500. 's Avonds komt de boer ze van het land halen, alle beesten worden met de kettingen aan elkaar vastgebonden en lopen achter de boer aan (op z'n fiets vaak) naar de boerderij om gemolken te worden. De Samsinger boter en vooral kaas zijn bekend. Ook bekend zijn de asperges van het eiland; er is zelfs een konservenfabriek- je. Een vreselijk arbeidsintensief be drijf; elke asperge wordt met de hand uitgegraven en -gestoken. Het zachte klimaat, en vooral ook de geringe hoe veelheid regen in het voorjaar, maakt het land zeer geschikt voor vroege aardappelen. Vorig jaar werden op 29 mei de eerste aardappelen van Samsö op de Deense markt gebracht. Schapen zie je er weinig. We waren blij verrast toen wij ontdekten dat een buurman van onze kampboer een Texels schaap met een lam had. Toen wij met hem aan de praat raakten, liet hij zich er zeer lovend over uit, maar hij had de dieren meer voor de lief hebberij dan voor het gewin. Visserij De visserij vonden wij maar primi tief. Er zijn in de vijf haventjes van het eiland in totaal zo'n zestig vissers met een stuk of 20 grotere, houten kot- tertjes en een 25-tal kleine open bootjes met motor. We hebben een paar maal gezien wat ze 's morgens met de auto van de viscoöperatie meegaven: een kistje garnalen en één flinke kreeft, een kist platvis (rödspaetter), 'n kistje puit aal, een Meiner kistje aal en dan vaak nog wat allerlei. De grotere boten vis ten wel op kabeljauw en schelvis. Toch was de vangst over 1965 in totaal 1358 ton. De Denen eten veel vis, zodat het grootste deel van de Deense vangsten voor de binnenlandse markt bestemd is. De viskonserven zijn er overigens heel wat gekultiveerder dan bij ons; de ha ring wordt netjes gefileerd, zonder vel of graat, in allerlei sausjes ingeblikt of zachtgezouten in potten gedaan. De ruwe zoute haring zoals wij die eten, kennen ze niet. Vogels De bovenmeester (overlaerer) van de school in Tranebjerg, de hoofdplaats van het eiland, Kristian Lamberg, is onze vogelvriend op het eiland. Met hem ben ik verscheidene malen op ex cursie geweest. Er is veel te beleven op Samsö. De hele Stavns Fjord (een uit gestrekt wadgebied eigenlijk, met een groot aantal eilandjes) is natuurreser vaat. Ook de kleine eilandjes voor de kust van Samsö gelegen, zijn bescherm de broedgebieden. Er broeden op die eilandjes vooral meeuwen (o.a. veel kleine mantelmeeuwen) en sterns. Door zijn grote verscheidenheid aan land schappen kun je er vogels van velerlei pluimage zien. In het prachtige beuken bos op de zuidpunt van het eiland, Brattingborg Skov, broeden o.a. spech ten en verder vele soorten zangvogels en ook buizerden. Een veel voorkomen de vogel is de grauwe gors, die overal in het zachtgolvende heuvelland van Samsö zijn warrig lied laat horen. In de zandkliffen van het Nordland broeden oeverzwaluwen en een aantal (plm. 5) zwarte zeekoeten. Overal langs de kust zie je eidereenden en in mindere mate ook bergeenden en middelste zaagbok ken. Kluten, kievitten tureluurs en scholeksters broeden vooral in de om geving van de Stavns Fjord. Andere vogels die wij er waarnamen: bonte kraai, wespendief, dwergstern, bonte vliegenvanger en watersnip. In het bosje, waarin wij kampeerder zaten ze ker tien spotvogels te zingen, een onge kend grote dichtheid; deze soort schijnt een voorkeur te hebben voor vlieren. - L£jLïh»..J jj Ja, en wat moeten wij nog meer over Samsö vertellen? Och, laat ik eens in het kort vertellen hoe een dag door ons doorgebracht werd in onze vakantie vorig jaar mei. Een week na Pinkster kwamen we op het eiland aan, we wer den met open armen ontvangen door onze vriend Regner Foged, de baas van het kampeerterrein „Klitgaard", en zijn vrouw en direkt op de koffie genood. Je drinkt dan niet één kopje, maar drie of vier en eet er onderwijl wiener bröd (heerlijk gebak van bladerdeeg) bij of ander lekkers. In ieder geval, als je de „kaffe" op hebt hoef je niet meer. Maar, ik dwaal af, laat ik beginnen op zo maar een dag: als we om een uur of acht zijn opgestaan, eens naar de lucht hebben gekeken en ons hebben gewas sen, stappen vader en de kinderen in de auto om naar de bakker te rijden. Na met een „go' dag" (goe'dee) binnen- HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend gestapt te zijn vragen wij ons „Fransk bröd", knapperig nog warm witte brood gebakken zoals het viel (niet in een vorm), misschien kopen we er een pak Rugbröd bij, wat de Denen voor hun „smörrebröd" gebruiken, fliesterdun. We nemen afscheid met een „Farvel", de laatste lettergreep flink uitgerekt, en tuffen weer terug naar de camping, on derweg steeds onze hand opstekend voor passanten. Na het eten rijden we naar Langöre, een van de vissersplaatsjes van het eiland, om er wat te fotograferen of te tekenen, naar de vogels te kijken en te zien wat de vissers binnenbrengen. „Kinderen, die vragen, krijgen ant woord", zodat we dank zij de nieuws gierigheid van onze kinderen gauw aan de weet komen, dat een kreeft een „hummer" is en puitaien „aalkwabber" (Olkwabber). Later maken we een kijk je bij de uitkijktoren op Samsö's hoog ste heuvel de Ballebjerg die 64 meter boven de zee uitrijst. Aan het strand dichtbij staat een visser, één van onze twee buren van het kampeerterrein, een Duitser, met de werphengel op kabel jauw te vissen. In zee tjoekt een een zame, lichtblauw geschilderde, kotter voorbij. In de verte herkennen wij de kust van Jutland en dichterbij ligt het satelliet-eilandje Tunö, waar je komt door van de boot van Aarhus naar Samsö over te stappen op een soort hobbelende reddingboot. Een ochtend is gauw om en we gaan gauw nog wat boodschappen doen (op zaterdagmiddag is alles dicht), naar de melkboer voor een fles „echte melk", waar je de room dik op ziet drijven, en een pakje roomboter die niet veel goed koper is dan bij ons (althans vorig jaar, wij zijn nu wel flink uitgelopen). De „Köomand" levert ons de rest, wanneer althans de groentevrouw niet nog een kropje sla heeft (wat niet altijd het ge val is, want in Nordby hebben de men sen zelf een tuintje en eten ze erg weinig groente). De „slagter" slaan we wel eens over, want vlees is wel wat, maar niet veel goedkoper dan hier. O ja, nog even een krant kopen bij een van de vele koek-en-zopie kramen langs de weg, dichtbij het openbaar toilet, dat ondergebracht is in een oude school (de Denen vinden zoiets niet vies zoals men in Nederland schijnt te doen). „Selvbetjening" staat er met grote let ters bij een bak met kranten. Ik pak een „Politiken", het Deense Parool, kijk wat hij kost en doe m'n centen in het bakje. Het ijsje (er is grote keus in verpakt ijs) voor de kinderen ontkomen we niet aan. Schilderachtig Nordby is een mooi dorp met veel oude witgeschilderde vakwerkhuisjes, met overal bloemen eromheen, tulpen, krokussen, narcissen gouden regen, alles bloeit tegelijk, 's Zomers staan overal voor de huizen de stokrozen te bloeien. Vooral rondom de dorpsvijver staan prachtige huisjes waar de huis- look vaak op het dak boven de deur groeit. Enkele huisjes zijn in plaats van wit, roze of blauw geschilderd. Doordat de bevolking eerder af- dan toeneemt (de gemiddelde leeftijd is hoog en voor al de leeftijdsgroep 14 - 25 is slecht vertegenwoordigd, omdat die voor stu die of voor het werk buiten het eiland wonen) zijn er weinig ontsierende nieu we woningen, want ook in Denemarken zijn de nieuwe huizen niet altijd even mooi. 's Middags na het eten blijven moe der en de kinderen op de camping, spe len op het strand onder aan het klif, waarop onze tent staat, of in het be schuttende bos, waar je zoals wij heb ben ervaren, al in april flink bruin kunt worden, want de zon schijnt op Samsö vaak. Ik ga in die tijd op stap met kijker en fototoestel om de nek, tekenboek onder de arm. Een tocht langs het strand om de noordspits van het eiland heen,, langs de in zee steken de landtong van Issehoved, waar de golven van oost en west elkaar ont moeten en waarvandaan je het schier eiland Mols met het witte torentje van het Deense Volendam, Ebeltoft, kunt zien, naar de vaak gure westkust waar de zwarte zeekoeten broeden. Hier vliegen de stormmeeuwen, die op het met grote en 'kleine, door de branding gladgeslepen rolkeien bezaaide strand broeden, luid krijsend om me heen. Hier en daar leidt een smal paadje tegen het klif op. Na een tijd over de keien gelopen te hebben tot ik het moe ben, klim ik bij de Ballebj erg de heuvel op en wandel verder door het wijde, stille heuvelland. Hier en daar staan wat zomerhuisjes, blokhutten of oude huisjes, vaak ook heel moderne dingen, maar altijd in onopvallende, met het landschap harmoniërende, kleuren en stijl, veelal verscholen tus sen de bomen of de plooien van het land. Als ik uiteindelijk weer op „Klit gaard" aankom, zijn de boeren al van het land onderweg naar huis een rits koeien achter zich aan en is Regner Foged druk bezig de oogst asperges van die dag binnen te halen. Na het avondeten al of niet met de niet voor de fabriek geschikte asperges, zakken we even lekker uit, leggen Ca roline en Arnold in de slaapzakken, le zen een verhaaltje voor en luieren nog wat. Vanaf de rand van het klif kijken we uit over de zee, waar we niet alleen veel vogels zien, maar ook nu en dan de rugvin van een buitelende bruinvis. Enkele dagen later zal ik met onze Duitse buurman in de vouwkano naar het 7 kilometer verder gelegen eilandje Kyholm varen en onderweg een hele kudde van die dieren ontmoeten. Een hete dag was dat in begin juni, het wa ter was spiegelglad en wij kwamen har der vooruit dan de twee grote zeilbo ten, die we onderweg tegenkwamen. Op het eiland hadden we het zwaar te ver duren tussen de talloze stootduikende meeuwen. Misschien gaan we die avond ook nog even op bezoek bij de kampbaas, want die wil altijd graag nog. wat „snakke" over zijn en ons eiland, over van alles en nog wat. Of we 'kijken wat naar de televisie en drinken koffie en nog eens koffie, eten eigengebakken koek en ander lekkers. Als we afscheid nemen doen we dat zoals dat in Denemarken hoort met „tak for kaffe" waarop we ten antwoord krijgen „velbekomme" of ,tak for besög". Die Denen zijn grenze loos beleefd. In ieder geval wordt je al binnengenood met „v eikommen" en word je bedankt voor het bezoek. En de volgende dag zegt de gastvrouw nog eens „bedankt voor gisteren" en dan is het niet gek dat je later nog eens be dankt Een leuk grapje daarover doet de ronde: op een keer kwamen twee heren elkaar op straat tegen, de een zei tegen de ander „tak for sidst" (bedankt voor laatst), waarop de ander ant woordde „maar je bent al in geen jaren bij ons geweest". „O, dan alvast voor de eerstkomende keer bedankt". Op een avond twee jaar geleden, 30 april was het strekte ik 's avonds in het schemertje nog eens de benen en waande me, toen ik uit het bos kwam, op Texel. Overal laaide de Meierblissen hoog op! Later wist ik, dat die meer in Noord-Europa voorkomen. De Ooster- enders moesten maar uitkijken, de Meierblis is vast een nog van de Noor mannen overgehouden heidens ritueel! Als we, altijd te vroeg, aan het eind van onze vakantie weer koers naaf Holland zetten, doen we dat met het vaste voornemen weer terug te komen in een volgend jaar. Samsö heeft ons hart gestolen, het doet ons ook denken aan het stille Texel van vroeger toen dat eiland nog niet overspoeld werd door tienduizenden. Het is een eiland om vóak terug te komen. In 1866 schreef „Godsinspektör" Kruse in een tot Samsinger volkslied geworden gedicht Samsö, o Samsö, du grönklaedte Her vil jeg leve, og her vil jeg dö Tak for de Glaeder mig livet her gav Tak for du engang vil vaere min Grav! (Samsö, o Samsö, jij eiland in 't groen! Hier wil ik leven, en hier wil ik sterven! Dank voor het plezier dat het leven hier me gaf Dank voor „eens" dat jij zult zijn mijn graf Afgesloten voor autoverkeer PAD DOOR „DE NEDERLANDEN" WORDT OPGEKNAPT De bekende zandweg door „De Neder landen" (bij de Muy en het Oorlogs schip) wordt momenteel door Staatsbos beheer opgeknapt. Het pad wordt ge ëgaliseerd en er wordt een laag vrucht bare grond aangebracht, waarop gras zal worden gezaaid. Om herhaling van de beschadiging te voorkomen, zal het pad worden afgesloten voor autover keer. Bezoekers van het gebied kunnen hun auto stallen aan de 's Hertogenbosch- weg of het Mienterglop De excursie route van De Muy is in verband hier mee enigszins gewijzigd en begint nu bij de 's Hertogenboschweg. Ten behoe ve van excursiedeelnemers zal hier een kleine parkeerplaats worden aangelegd. INTERESSANTE DIA-AVOND VAN KOTEX De heer S. J. Houtenbos uit Alkmaar hield voor de kleindierensportvereni- ging „Kotex" in Hotel „De Zwaan" een boeiende dia-voordracht. Voor de pauze vertoonde hij een groot aantal dia's over Nieuw Guinea, wat mogelijk was door medewerking van het Kon. Insti tuut voor de Tropen. Natuurlijk liet de heer Houtenbos ook iets zien van de enorme vogelrijkdom van Nieuw Gui nea. Na de pauze kwamen de diverse in bos, hei en veld voorkomende Euro pese vogels aan bod. De belangstelling voor deze avond bleef ver beneden de verwachitng. Van de ca. 100 leden wa ren slechts 35 gekomen. UITSLAG VERLOTING VORMINGSINSTITUUT Woensdagavond is door wachtmeester Buis van de Rijkspolitie de trekking verricht van de loterij, die door het Vormingsinstituut voor Meisjes was ge organiseerd. Winnaar van de eerste prijs een reis naar Valkenburg, de Ar dennen en de Eifel, werd de heer Jelle Timmer te De Waal. Tweed prijs, kof fiemolen, werd gewonnen door mej. Reinie Timmer te Oosterend en de der de prijs, een 2-pers. laken- en slopenset, was voor mej. Hetty Bakker te De Koog. Deze en de overige prijzen wor den bij de winnaars thuisbezorgd. De verloting is een groot succes geworden. Van de duizend loten bleven er slechts 13 onverkocht. De netto-opbrengst be draagt ongeveer 700,waardoor de financiële problemen van het instituut heel wat lichter zijn geworden. BAL NA BEIDE AVONDEN In tegenstelling tot eerdere -berich ten zullen beide „grote" avonden van de R.H.B.S. Texel, op 29 en 30 maart, worden besloten met bal. Ho—frdrawk In toblotvorm. 95ct Gedeputeerde Staten vinden GS: „Wij zijn te laat in de plannen gekend" RIJKSGEBOUW VAN 22 - 25 M. HOOGTE BIJ HAVEN TEXEL In de polder 't Homtje op Texel bij de haveningang zal een gebouwencom plex verrijzen, waarvan de hoogte zal variëren van 22 tot bijna 25 meter. Het is een vestiging van het Nederlands instituut voor het onderzoek der zee. Het stervormige hoofdgebouw krijgt drie vleugels met een gevellengte va» tachtig meter. Het waarnemingsaqua- rium wordt net zo lang en wordt tien meter hoog. Een en ander blijkt uit de antwoor den van gedeputeerde staten van Noord-Holland op vragen van drs. R. J. de Wit, lid van provinciale staten, die van mening is dat een dergelijk hoog gebouw op de zuidpunt van Texel een onaanvaardbare aantasting betekent van het unieke landschap. Besteksklaar Gedeputeerde Staten antwoorden hierop, dat zij weliswaar in deze plan nen zijn gekend, maar op een tijdstip waarop de tekeningen al besteksklaar waren. Bovendien deelde de minister van onderwijs en wetenschappen toen mee, dat aan de bouwplannen door het rijk reeds grote bedragen waren uitge geven en dat verandering van de plan nen grote financiële offers zou eisen, terwijl vertraging van de bouw uit we tenschappelijk oogpunt tot ernstige con sequenties zou leiden. „Door deze onjuiste gang van zaken", aldus gedeputeerde staten, „zijn wij in een verantwoorde belangenafweging en in onze vrijheid van beslissing ernstig bemoeilijkt". Zij hebben zich dan ook vorig jaar september met een brief tot de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening gewend, waarin zij hun bezwa ren tegen deze bouwplannen hebben uiteengezet. (Het Parool) Dat was dan Godsinspektör Kruse, maar wij vinden het niks gek. Het heeft in ons hart al een heel speciaal plaatsje ingenomen, naast Texel, z'n Hollandse verwant. Na al deze lyriek nog even zakelijk: Het Deens Verkeensbureau is gevestigd: Joh. Geradtsweg 58, Hilversum. Ook bij de WV-Texel zijn folders voorradig. Overigens zal Fru Inge Vadstrup van de Samsö Turistforening in Brundby op Samsö graaf alle gewenste inlichtingen geven. Zij heeft mij gezegd, dat ze graag Hollanders als gast heeft ANDRI BINSBERGEN. oooo

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 9