Cjrorn 2 7wartsjexelswhet Grote avonden van HBS weer van goed gehalte Spanjer nam air-conditioned pakhuis in gebruik Hoornder predikant door Ds. Waardenburg bevestigd Morgen de vlaggen uit! I Twee naders en zang Programma rondrit SDAG 2 APRIL 1968 81e JAARGANG No. 8255 rEXELSE'S'COURANT Igare N.V. r/h Langeveld Dc RooU rtbus 11 Den Borg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 OffianSSU v.d. Struijs, Pieter Duin, Koos Terpstra, ELs Bakker en Adrie Vinke. De heren P. van Bruggen en H. Heetveld voerden de regie. Zoals gewoonlijk waren de zg. grote jonden van de R.H.B.S. Texel, vrijdag- zaterdagavond in „De Oranjeboom", r van goed gehalte. Door de leerlin- werden twee éénactcrs opgevoerd. eerste twee klassen voerden het stukje „Als een lopend vuurtje" van ene Lady Gregory. De oudere ftrlingen brachten „De Apollo van lllac" \oor het voetlicht, een stuk van tin Girandoux. Aan de avonden werd i meegewerkt door het schoolkoor. eide stukken werden goed gespeeld, bij men bij het aanleggen van nor rekening dient te houden met de killende leeftijdsgroepen. „As een •nd vuurtje" was een echt kinder- Een nieuwe politierechter wil in dorpje orde op zaken stellen. Hij loeit zich overal mee en haalt zich ongenoegen van velen op de hals. rechter krijgt te maken met Bartley Ion, die door een misverstand en een Idelpartij verdacht wordt van moord roodharige Jack Smith. De tien •werkende leerlingen speelden bij- ider vaardig. Een der hoofdrollen, van Bartley jFallon, was bij Dick in goede handen. Uitstekend spel e Willy Uitgeest als de politie- iter en een extra pluim verdient ook stin van Wijk, die zich als mevrouw |lon een rastoneelspeelster toonde, dere medewerkenden waren Henri Maldegem, Ineke Peetoom (heel al het dove marktvrouwtje!), Peter Het programma voor de rondrit pangs de dorpen bij de intocht van 1de burgemeester is als volgt vast gesteld 115 30 - 15.45 opmarcheren van de drumband „Voorwaarts Mars" naar het badhotel De Koog, samen met kleuterschoolleer lingen. |15 45 uur vertrek naar Den Hoorn. Langs Ruyslaan, Rand weg, Rozendijk, Rommelpots- weg; (6.05 uur bezoek aan dorpshuis De Waldhoorn; bejaarden sociëteit, serenade door het fanfarekorps D.E.K.; p6.20 uur vertrék naar Oude- 6child langs Hoornderweg, Zuidhaffelderweg, Schansweg; (6.35 uur bezoek aan dorpshuis 't Skiltje, bejaardensocieteit; kleutergymnastiek; p6.50 uur vertrek naar De Waal langs Laagwaalderweg; (7.00 uur bezoek aan dorpshuis De Wielewaal; hobbyclub. (715 uur vertrek naar De Cocks- dorp, langs gemaal, Schoolweg, Zuid-Eierland, Postweg; (7.40 uur bezoek aan hotel „De Hoop"; bejaardensociëteit; de- monstratie SVC; (8.10 uur vertrek naar Oosterend, I via Wageningseweg, Midden- Eierland, Prins Hendrik-hotel en Oost; (8.35 uur bezoek aan muzieknis Oosterend, serenade door Ex celsior; 8 55 uur vertrek naar Den Burg; Op de bevolking wordt een be- Joep gedaan op deze dag te vlag-l Zowel de nationale aLs de [Texelse vlag kan gebruikt wor pen. I Hen, die de installatiebijeen komst in de Burgemeester De Ko- pinghal zullen, bijwonen wordt medegedeeld, dat tijdens deze bij eenkomst in de zaal niet mag porden gerookt. AUTOWRAK IN BRAND l de nacht van zaterdag op zondag peeks twee uur, werd door voorbij- feers ontdekt, dat een autowrak op I parkeerterrein op de hoek Wilhel- lalaan-Waalderstraat te Den Burg in fd stond. Omdat nog meer auto- ■ken en enkele tractoren in de on adellijke nabijheid stonden, bluste de fcdweer het vuur met water en (ter De oorzaak van het brandje is pkend gebleven. Goed stuk Goed geschreven en amusant was „De Apollo van Bellac" van Jean Girondoux waarin de leerlingen van de hogere klassen goed spel leverden. Het was een stuk van verbeelding in de werkelijk heid. Hoofdfiguur is het meisje Agnes, dat een baantje zoekt en terecht komt in een merkwaardige omgeving, een soort presidentiëel hof. Daar ontmoet zij de man uit Bellac, die haar leert hoe zij in het leven succes kan hebben. NI. door tegen iedere man,die zij tegenkomt te zeggen dat hij mooi is. De methode slaagt na enig oefenen. De lelijke presi dent, die voor het eerst van zijn leven te horen krijgt dat hij mooi is, wil di rect met Agnes trouwen. Toch wordt Agnes met haar methode niet gelukkig en durft het avontuur niet aan. Voortreffelijk spel in deze eenacter leverde Irene van Groningen als Agnes. Zij acteerde vlot en gevoelig. Ook Gert van Beek, als de man uit Bellac, speel de bijzonder vaardig. Voor Henk Zijm, als de president, geldt hetzelfde. Jan Bosma deed het best als de secretaris, die ook te horen krijgt dat hij mooi is en zich daarnaar gaat gedragen. Gerard Zijm als de bode bleek een zeer ge schikt type voor deze rol te zijn. Heel goed spel als de verbolgen presidents vrouw Therese liet Ankie Duin zien. Verder werkten mee Annemarie Dog ger, Jan Kuip, Ansfried Nauta, Hans Witte en Theo Dernison. Regisseurs wa ren de heren K. Derlage en J. Sikkens. Voor de pauze trad het schoolkoor op onder leiding van de heer Pippel. Op vlotte wijze zonder begeleiding werd een tiental bekende liedjes ten ge hore gebracht. Mevrouw Van Wolferen, namens de oudervereniging, liet na afloop alle medewerkenden op het toneel komen om hen te danken voor het gebodene. Voor de vrouwelijke medewerkenden aan de toneelstukjes waren er bloemen. De koorleden werden getracteerd op iets eetbaars. Directeur C. v.d. Eijk sprak woorden van dank tot de regisseurs, koordirigent en de toneelknechts. De avonden wer den besloten met een gezellig bal. PONY'S VERKOZEN DE VRIJHEID Annelies Rommel uit De Koog en Arie Langeveld uit Eierland beiden 15 jaar, hebben donderdagavond hun fami lie in grote ongerustheid gebracht door tot laat in de avond te blijven zoeken naar hun pony's die er vandoor waren gegaan. Het tweetal had afgesproken 's mid dags een ritje door de duinen te maken. Toen de jongelui him paardjes aan de hand door het water van de Slufter leidden, schrok een van de dieren en ging op de vlucht. De andere pony volgde onmiddellijk De jonge ruiters bleven uren lang zoeken, echter vergeefs. Toen zij om tien uur nog niet thuis waren alarmeer den de ouders de politie, die op ver schillende punten de duinen afzocht. Zoeken in de duisternis had echter wei nig zin. Pas rond 12 uur 's nachts kwa men Annelies en Arie thuis. De pony's lieten zich de volgende ochtend wèl vangen. KOOPCENTRUM IN OUDE STIJL VERNIEUWD DE KOOG Na een tamelijk ingrij pende verbouwing is het Koopcentrum aan de Dorpsstraat te De Koog vrijdag weer in gebruik genomen. Zoals bekend is het Koopcentrum een tot zelfbedie ningszaak verbouwde boerderij. Het aan de straat gelegen voorhuis verkeerde echter in zeer slechte staat en was in wendig bovendien veel te laag. De he ren Schoo en Van Kleef, die de N.V. Koopcentrum hebben opgericht, gaven daarom opdracht dit gedeelte te ver nieuwen, echter zo veel mogelijk in de bestaande stijl. De nieuwe (witte) voorgevel kreeg daarom ongeveer de vorm van de oude en werd voorzien van de betrekkelijk kleine ramen. De heer Schoo vertelde ons; „We hebben het op deze manier knus en gezellig willen houden. De toe risten zijn niet zo gek op die hyper moderne winkelpanden met veel alumi nium en glas, daar zien ze het hele jaar meer dan genoeg van". Bij de verbouw werden verschillende hokjes en hoekjes opgeruimd, waardoor het interieur van de winkel ruimer is geworden. Om de klanten nog sneller van dienst te kunnen zijn, is een vijfde kassa gezet. Het Koopcentrum is aanzienlijk groter dan men uit de weinig imponerende voorgevel zou opmaken. Vorig jaar werd een groot magazijn bijgebouwd en de totale bedrijfsruimte beslaat nu on geveer 1000 m2. Daarbij is dan ook de aangrenzende slagerij gerekend, die dit jaar voor het eerst in eigen beheer wordt geëxploiteerd. P. Spanjers Groothandel heeft aan de Maricoweg een nieuw pakhuis met kan toor in gebruik genomen. Het gebouw beslaat een oppervlakte van 600m2 en is uitgerust met speciale voorzieningen (air-conditioning) om de grote hoeveel heden levensmiddelen, tabaksartikelen en chocolade- en suikerwerken, die er zijn opgeslagen onder de best mogelijke condities te bewaren. Het gebouw staat cp 3000 m2 grond zodat de opslagruim te nog aanzienlek kan worden uitge breid, terwijl in de toekomst ook een woonhuis kan worden bijgebouwd. Er werd een voor Texel nieuw bouwsy steem toegepast. Op een stalen skelet, gebouwd door de fa. Commissaris te Haarlem, werden dubbelwandige betonelementen aange bracht. Deze elementen, van Durisol Mevriet, zijn gevuld met isolerende stof. Mede omdat het pakhuis niet van ra men is voorzien is het mogelijk de tem peratuur zowel 's zomers als 's winters aan te passen aan de eisen van de op geslagen producten. De goederen staan opgetast in over zichtelijke stellingen. Het in- en uitla den van vrachtwagens is zeer eenvou dig geworden door de laadkuil die voor Overzicbt van de pakbubruimte de autodeur is gemaakt. De vrachtwa gens rijden hier achteruit in zodat de laadbakken ter hoogte van de vloer van het pakhuis komen. Om ook daarna veel slepen en tillen te verkomen wordt ge- werkt met een hydraulisch hefw agent je waarmee de goederen op zg. paletten, makkelijk kunnen worden verplaatst. Het is nu mogelijk om bv. 7 ton blik- groenten in een half uur op z'n plaats te zetten. Voorheen was daar IV2 uur voor nodig. Ook de gereedgemaakte be stellingen worden op paletten gezet. Het personeel van Spanjer werkt in een kantoor van 7x7 meter. Hier wordt o.m. de voorraadstaat bijgehou den waardoor zonder telkens de be stellingen in het pakhuis af te lopen op ieder moment nauwkeurig bekend is welke goederen aanwezig zijn. Het contact met de klanten en de ca. 200 importeurs en fabrikanten is be langrijk verbeterd door de telefoon lij- nenkiezer die, dank zij de bemoeiingen van de heer Visser van de PTT, kon worden aangebracht. Verder is er een privé-kantoor, keuken en hal. De bouw werd uitgevoerd door de aannemer de fa. Schakel uit Exmorra (Fr.). De fa. Schoo bracht de centrale verwarmingsinstallatie aan en ,de aan leg van elektra verzorgde Jan Agter. GEEN PALMPAASOPTOCHT DIT JAAR IN DEN BURG Het ziet er naar uit dat dit jaar geen Palmpaasoptocht kan worden gehouden in Den Burg. De kosten die aan de op tocht zijn verbonden zijn zo hoog, dat ze door de organiserende vereniging, de buurtvereniging Schoonoordsingel - Ko- gerstraat - Wittekruislaan, niet kunnen worden betaald. Vorig jaar ontving men nog een tegemoetkoming, totaal ƒ100, van de Stichting Cultureel Werk en de dorpscommissie Den Burg maar bij de ze lichamen kon deze keer niet worden aangeklopt. De dorpscommissie bestaat niet meer en de Stichting Cultureel Werk, die vorig jaar een éénmalige bij drage had verstrekt, vindt het bezwaar lijk dit weer te doen omdat Palmpaas- optochten ook in andere dorpen worden gehouden en daar zou men dan op een zelfde tegemoetkoming aanspraak kun nen maken. Het bestuur van de buurtvereniging tracht nu op andere wijze geld bijeen te brengen. Zij heeft goede hoop dat zij met succes een beroep op de bevolking kan doen, gezien het feit dat kinderen van heel Texel aan de optocht meedoen. Vorig jaar liepen ongeveer 90 kinderen mee. De grootste spoed is echter geboden. As men donderdagochtend onvoldoen de geld binnen heeft, kan de optocht niet doorgaan. Degenen die de Palm paasoptocht van Den Burg willen steu nen, kunnen zich wenden tot mevrouw Veeken-Witte, Wittekruislaan 17. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Raif- f eisen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. PASTOOR PERSOON NAM AFSCHEID Zondagochtend tijdens dc Hoogmis heeft de heer C. P. G. Persoon afscheid genomen van de parochie Sint Joannes de Doper. Pastoor Persoon heeft de parochie 18 jaar lang geleid en is per 1 april opgevolgd door pastoor Schol ten, tot op dat moment pastoor van de parochie te De Cocksdorp. De installatie van Pastoor Scholten zal nog enige tijd op zich laten wachten in ver band met de reorganisatie van de R.K. zielzorg op Texel. Hoewel in principe is besloten de hele katholieke gemeenschap in één parochie te verenigen, staat nog niet vast of slechts één pastoor met een aantal ka pelaans zal worden benoemd of dat zoals nu het geval is meerdere pas toors met de leiding van de zielzorg belast zullen blijven Zou tot het laatste worden besloten, dan zal eerst voor De Cocksdorp een nieuwe pastoor moeten worden benoemd. Definitieve beslissin gen zullen binnenkort worden genomen. Verwacht wordt dat de zaak kort na Pasen zijn beslag zal krijgen. Mogelijk zal dan een installatie van meerdere pastoors tegelijk plaatsvinden. Pastoor Persoon, die reeds geruime tijd AOW-gerechtigd is, blijft op Texel wonen. Hij heeft onlangs een nieuwe bungalow betrokken aan de Beatrix- laan. DEN HOORN Ds. A. W. F. Waar denburg uit De Koog heeft zondagmid dag de nieuwe predikant van de N.H. Gemeente van Den Hoorn bevestigd: ds. J. P. B. Visser uit Schipborg bij Zuid- laren. Ds. Visser volgt ds. P. Oskamp op, die op 12 november van het vorige jaar naar Purmerend is vertrokken. In de tussentijd was ds. Waardenburg con sulent. Na afloop van de bevestigings- dienst werd in de kerk door slechts één persoon het woord gevoerd. Meerdere sprekers lieten zich horen tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis. In de kerk sprak scriba D. Terpstra namens de gemeente en de- kerkeraad een welkomstwoord tot de nieuwe pre dikant. Hij zei te hopen, dat ds. Visser gauw thuis zou zijn in Den Hoorn, dat hij met de kerkeraad in goede harmonie zijn taak tot eer van God zou vervul len en dat hij ook met de andere gees telijken van Texel goed zou kunnen sa menwerken. In de tijd van oriëntatie, die aan deze dag vooraf was gegaan, had Ds. Visser een uitstekende indruk van de kerke raad gehad. „De kerkeraad van Den Hoorn is een geweldig college. Het ver heugt me, dat ik me bij U mag aan sluiten", zo zei hij. Ds. Visser zei bij zonder getroffen te zijn door de moeite die men zich had getroost om hem en zijn gezin aan zo goed mogelijke huis vesting te helpen. (In verband met ver bouw van de pastorie is het gezin Vis ser voorlopig elders gehuisvest). De nieuwe predikant sprak van een sfeer van zuiverheid, vertrouwen en geloof in de Hoornder gemeente en verwachtte daarom veel vruchtbaar werk te kun nen doen. In het dorpshuis verwelkomde ds. Waardenburg de vele genodigden, waaronder de loco-burgemeester, de praeses van de classis Alkmaar (ds. Froentjes) en diverse collega's. Loco burgemeester Daalder wenste de ge meente van Den Hoorn geluk met deze vervulling van de vacature. Hij zei te hopen, dat het contact tussen de kerke lijke en de burgerlijke gemeente door de nieuwe predikant zou worden bevor derd. „Den Hoorn is een besloten ge meenschap, maar met echte Texelse ge moedelijkheid. Het zal niet moeilijk zijn daarin een plaats te verwerven", aldus de heer Daalder, die tenslotte de wens uitsprak, dat ds. Visser veel zou gaan betekenen voor de gehele Texelse ge meenschap. Geen gekke gemeente Namens het Texels Theologen Con vent sprak ds. W. A. Soesan uit De Cocksdorp. Hij vond Den Hoorn „geen gekke gemeente" waar veel muziek in zit. Toen eens, als gevolg van de schoonmaak, water in het orgel terecht was gekomen, waardoor dit weigerde, zong de Hoornder gemeente toch als een lijster. Ds. Soesan wenste zijn nieu we collega Gods rijke zege toe. Namens het bestuur van de stichting Dorpshuis De Waldhoorn sprak de heer H. Koorn enkele hartelijke welkomst woorden. De heer F. Zwanenburg toonde de aanwezigen het vierde avondmaals- kleed, waarover men nu beschikt. Het is een handgeweven doek, vervaardigd door mevrouw Deinema uit Lochem. De heer Zwanenburg bracht dank aan ds. Waardenburg, die zich als consulent zeer heeft ingespannen voor de Hoorn der gemeente. Oecumene Ds. Visser antwoordde in een harte lijk dankwoord alle sprekers. Hij zei o.m. graag deel te nemen aan het werk van het Theologen Convent, temeer daar hij de oecumene een zeer goed hart toedraagt. Hij wilde graag méér doen dan alleen praten. Met enkele R.K. leden van het Theologen Convent had hij reeds op bijzonder prettige wijze 'kennis gemaakt. Ds. Visser zei tenslotte, dat hij en zijn gezin bijzonder blij wa ren op het vogel- en schapeneiland te mogen wonen. De installatie van de nieuwe burge meester, de heer Mr. \V. H. Sprenger, zal, zoals bekend, morgen plaatsvinden. De burgemeester zal met zijn familie op Texel aankomen met de boot, die om 10.30 uur uit Den Helder vertrekt. Op ,t Horntje wordt hij ontvangen door de wethouders en muzikaal verwelkomd dcor de Margaretha Sinclair Band. Bij aankomst te Den Burg (hoek Aken- buurtsweg-Kogerstraat) wordt overge stapt in landauers. Begeleid door enkele ruiters en het Koninklijk Texels Fanfa re begint dan een rondrit door Den Burg. Dc route is als volgt Koger- straat, De Zes, Gasthuisstraat, Hoger- straat, Binnenburg, Groeneplaats, Park straat, Weverstraat, Hogerstraat, Mo lenstraat, laatste gedeelte Beatrixlaan, Elemert, Emmalaan, Burgemeester De Koninghal. Om 12.00 uur wordt in de Burgemees ter De Koninghal een buitengewone raadsvergadering gehouden, waarin de heer Sprenger wordt geïnstalleerd als burgemeester van Texel. Daarna volgt een officieus gedeelte met diverse ge nodigden. In verband met de beschik bare tijd kan alleen aan genodigden van de vaste wal de gelegenheid worden ge boden het woord te voeren. In de Bur gemeester De Koninghal mag niet ge rookt worden. Op de dames wordt voorts een beroep gedaan, geen schoe nen met naaldhakken te dragen. Na een lunch met de raadsleden en echtgenoten in het Strandhotel te De Koog wordt 's middags een rondrit ge maakt over het eiland. Vanaf het Strandhotel gaat men via de Dennen naar Den Hoorn, dan naar Oudeschild, De Waal, De Cocksdorp, Oosterend en terug naar Den Burg. Op de heenreis wordt de route via Zuid-Eierland geno men, op de terugreis over Midden-Eier- land. Een tijdschema betreffende deze rijtoer is elders in deze krant gepubli ceerd. In elk dorp is een oponthoud van hoogstens een kwartier gepland, op te vullen door de dorpscommissies. Tenslotte wordt 's avonds tussen 8 en 9.30 uur in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg een receptie gehouden voor de burgerij. Hier kunnen dus de inge zetenen kennis maken met de burge meester en zijn echtgenote. Gelegenheid om te spreken bestaat hier niet. Aan de ingezetenen wordt verzocht, op 3 april de vlag uit te steken, zowel de nationale als de Texelse.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1