(fro en cZwartsJ~exeh het harL, EXEL HAALDE NIEUWE BURGEMEESTER IN r. Sprenger: ik zal mezelf volledig geven ^""rrrrniPT'^fli— fwyw tffwwti 1 'ii echte gezinsbank inderen Sprenger stalen de shoiv Zilmeta Bakkers Ijzerhandel BOXEN en BOXKLEDEN 5 APRIL 1968 N.V. T/h Langevcld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 any de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 EXELSE ale J AAJvU-AJN Lr JNO. ÖZÖb COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Raif. feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. nun. Ir. W. H. Sprenger, Texels nieuwe gcmeester, is woensdagmiddag onder tc belangstelling geïnstalleerd door [houder J. Daalder. Met de boot van f elf uit Den Helder was de heer enger, zijn gezin, een aantal familie- n en diverse burgers uit Oostvoorne woelige Marsdiep overgestoken. De vangst op Texel op de haven, tij de rondrit door Den Burg, tijdens rondrit langs de dorpen en bij de re- tie voer de burgerij was bijzonder telijk. [onderden Texelaars hebbbcn van de Sprenger en zijn gezin een bijzon- sympathieke indruk gekregen. Als waar is dat de eerste indruk altijd juiste is, is er alle reden om tevre- te zijn met de nieuwe Eerste Bur- )p de brug van de fuikhaven werd familie Sprenger verwelkomd door )-burgmeester Daalder, wethouder Joustra en secretaris P Beemster- t met hun resp. echtgenotes. Op de had zich een erewacht opgesteld taande uit leden van de groep Texel Rijkspolitie en de Brandweer. Voor stelijk muzikaal onthaal op het ha- ïterrein zorgde de drumband Marga- ha Sinclair. Marijke, de jongste hter van wethouder Joustra in Kelse klederdracht verblijdde me- 'Uw Sprenger met een boeket bloe- n. Het gezelschap stapte daarop in de i's en begeleid door politiejeep en r gemotoriseerde politiemannen g het naar Den Burg. Het weer was zonder guur, maar het zonnetje liet ukkig niet verstek gaan Na de >egere ochtenduren toen het sneeuw- alsof het midden winter was, mocht n niet ontevreden zijn. De tocht in n rijtuigen door de straten van Den rg werd dus een koude maar geen tte belevenis. Welkom Tegen twaalf uur arriveerde de stoet de LTS. Jonge Texelaartjes zwaai- i daar met groen-zwarte en nationale 'ggetjes de burgemeester een welkom Het woord „Welkom" was ook in )te uit gereedschappen bestaande •Iers aangebracht in de hal van de 'ooi, een werkstuk van de LTS-leer- gen. In de kantine maakten de leden h de Texelse raad en hun echtgenotes bnis met de familie Sprenger, waar om kwart over twaalf de buitenge re raadsvergadering in de Burge- ïester De Koning-hal kon aanvangen. De heer J. Daalder, vlak voor het 'd van zijn waarnemend burgemees- "schap, verwelkomde enkele honder- genodigden, in het bijzonder het ge- ïentebestuur van Oostvoorne. Loco- •rgemeester Blaas van Oostvoorne :nste hij alle sterkte toe voor de ko rde periodeHet feit, dat velen Het moment, waarop loco-burgemeester Daalder acht maanden verlangend heeft ge wacht: Mr. Sprenger krijgt het ambtsketen omgehangen, waarmee zijn installatie een feit was. uit Oostvoorne hun scheidende burge meester naar zijn nieuwe standplaats hadden begeleid, zei de heer Daalder zeer op prijs te stellen. Nadat de op het toneel zittende raadsleden met algeme ne stemmen akkoord waren gegaan met het voorstel om de burgemeester De Koninghal als deel van het raadhuis aan te merken, kon de installatieplech- tigheid beginnen. Secretaris Beemster- boer las het Koninklijk Besluit van de benoeming voor. Daarop brachten de twee vrouwelijke leden van de raad, mevr. J. Koning-Bruin en mej. A. G Luijsterburg het echtpaar Sprenger bin- Installatieredc In zijn tien pagina's tellende instal latierede wenste de heer Daalder Mix Sprenger geluk met zijn benoeming. De heer Daalder maakte gewag van de spanning van de afgelopen maanden. „Deze spanning is sinds enkele weken gebroken, al moet ik er direct bij zeg gen dat, toen de mededeling in de pers verscheen dat er met ingang van 1 april een nieuwe Burgemeester was be noemd, dit met een zekere argwaan op Texel werd ontvangen, temeer toen bleek, dat deze Burgemeester onder de rook van Den Briel vandaan kwam. Het is daarom maar goed dat uw in trede op 3 april plaatsvindt omdat het anders wel eens had kunnen gebeuren dat de belangstelling die U nu ten deel valt veel minder was geweest, omdat de Texelse bevolking wat die 1ste april betreft niet zo heel veel risico's durft te nemen". De heer Daalder zei zich over dat grote aantal gegadigden voor het Texel se burgemeesterschap niet te hebben verwonderd. „Wij vinden Texel een voor burgemeesters zeer aantrekkelijke gemeente, als zijnde een eiland, waar BOLERO 511 een aparte bekoring van uitgaat, niet in de laatste plaats om het natuurschoon dat tot ver over onze landsgrenzen be ken dheid heeft verworven. Bang voor annexatie of samenvoeging hoeft men er ook niet te zijn". Memorandum Sprekende over het memorandum dat gemeentebestuur en fractievoorzitters aan de Commissaris van de Koningin hadden aangeboden, betuigde de heer Daalder zijn erkentelijkheid jegens de Commissaris, die daarvoor de gelegen heid had gegeven, maar vooral omdat blijkbaar met de wensen in het memo randum rekening is gehouden. Het had spreker verheugd toen hij hoorde dat Mr. Sprenger als burgemeester boven de politieke partijen stond, hetgeen bij zijn afscheid door een wethouder van andere richting was bevestigd. Burgemeester Sprenger gaat geen probleemloos tijdperk tegemoet. Om dat te illustreren noemde de heer Daalder een aantal urgente beleidspunten. Wat het onderwijs betreft, staat de gemeente voor de uitvoering van de mammoet wet. Per 1 augustus gaat een Rijks scholengemeenschap, waarin ULO en RHBS zijn opgenomen, functioneren. De huisvesting van de brugklas is ur gent en binnen afzienbare tijd zal een gebouwencomplex voor deze scholenge meenschap gereed moeten zijn. Ook de organisatie van het lager enderwijs in De Cocksdorp en Eierland moet worden herzien. Wat betreft de Volksgezond heid; een verpleeghuis zal er moeten komen. De plannen waren in eerste instantie afgewezen, maar de deur staat nu weer op een kier. De watervoorzie ning op Texel haart zorgen, de Vétéri nair Hygiënische Dienst moet worden gereorganiseerd en riolering en zuive ring zullen moeten worden afgerond. Onder de sociale zorg, waarmee Mr. Sprenger zich zal moeten bezighouden valt de bouw van het rusthuis te Oos terend, het vernieuwen van het R.K. Rusthuis Sint Jan (dat niet meer aan do eisen voldoet) en de bouw van be jaardenwoningen door de stichting Be jaardenzorg en Woningbouwvereniging. Op het gebied van verkeersvoorzie- ningen bestaat een indrukwekkende waslijst van gewenste voorzieningen. Verder is aanleg van parkeerplaatsen van belang evenals de dijkverhoging en de werkhaven te Oudeschild. Grote zorg geeft ook het verkrijgen van grond De heer Daalder besloot zijn rede als volgt. „Ik denk nog even terug aan het bezoek dat U beiden kort geleden aan Texel bracht ter nadere kennismaking en dan spreek ik uit naam van het ge hele college, dat we dit een heel pret tig contact hebben gevonden. Wat ons daarbij bijzonder aansprak was Uw eenvoud en hartelijkheid. Karaktertrek ken, die zeer belangrijk zijn en hooglijk worden gewaardeerd. Dit kreeg nog een extra accent, toen we verleden week als college tegenwoordig mochten zijn bij Uw afscheid in Oostvoorne. De sfeer, die daar heerste en de waarderende woorden, die daar werden gesproken hebben ons diep getroffen. Dat gold ook U, mevrouw Sprenger, en we kunnen dit begrijpen, want hoe wel we elkaar nog maar enkele malen hebben ontmoet, geeft het ons het ge voel alsof we elkaar al jaren kennen. We hopen dan ook van harte, en we zijn daar heus niet bang voor, dat U met Uw man en kinderen zich spoedig thuis zult voelen onder de over het al gemeen gemoedelijke Texelse bevol king. Wij van onze kant treden U met vertrouwen tegemoet, in het bewustzijn dat vertrouwen een van de belangrijk ste pijlers zal moeten zijn waarop men zal kunnen samenwonen en samen werken. Burgemeester, U sprak bij Uw afscheid in Oostvoorne in verband met Uw benoeming als Burgemeester van Texel dit kernachtige woord: Ik heb geboft. Moge het zo zijn, dat we dit voor de dringend noodzakelijke woning bouw. De uitwerking van het recreatie- plan vordert niet vlot. De gemeente dreigt op dit terrein in een impasse te raken. De uitbreiding van de haven van Oudeschild is niet alleen van belang voor de vissersvloot, maar ook voor de vestiging van industrie. Verdere hebben de plannen voor een zwembad hoge ur gentie. De positie van het elektriciteits bedrijf is in onderzoek; het is een der belangrijkste problemen waarmee Mr. Sprenger zal worden geconfronteerd. Werk aan de winkel De financiële positië van Texel is zeer zorgelijk en een rem op de uitvoe ring van allerlei noodzakelijke plannen. Invoering van toeristenbelasting moet daarom overwogen worden. Wijzende op de door hem opgesomde problemen, constateerde de heer Daalder dat er voor Mr. Sprenger werk aan de winkel zal zijn. De loco-burgemeester ver wachtte dat Mr. Sprenger veel profijt zou hebben van zijn 20-jarige ervaring als burgemeester. „Er is tussen Oost- Voorne en Texel een wisselwerking", aldus spreker, doelende op het feit dat Texel in 1925 een burgemeester (Bui sing Damsté) aan Oostvoorne leverde De stand Oostvoorne-Texel is daarmee 11 geworden. Deel Pontweg drie weken afgesloten MAANDAG BEGINT AANLEG EERSTE KRIMPENERWAARD- KRUISING Maandag wordt begonnen met de aanleg van een zg. Krimpencrwaard- kruising op het kruispunt Pontweg- Duinweg. In verband daarmee zal het verkeer gedurende de eerstvolgende drie weken moeten worden omgeleid. Een Krimpenerwaardkruising (voor ziet in een plaatselijke verdubbeling van de rijbanen met in- en uitvoegstro- ken, waardoor tijdig voorsorteren van links- en rechtsafslaand verkeer in de hand wordt gewerkt. Het is een ingrij pend karwei, want de weig wordt over een lengte van ca. 300 meter aanzien lijke breder; op het breedste punt zelfs 12Va meter. Dit kon echter nog juist binnen het bestaande wegprofiel gebeu ren, zodat grondaankopen niet nodig waren. Door de Krimpenerwaardkrui- sing kan de verkeersveiligheid op de drukke Pontweg in belangrijke mate worden bevorderd. Het is de bedoeling ook een dergelijke voorziening te tref fen op het kruispunt Elemert-Pontweg. Men is bij de Duinweg begonnen, omdat men toch al bezig was met het verbre den van deze weg. Voor de komende drie weken zal het Pontweggedeelte tussen Akenbuurtsweg en Kogerweg- Gerritslanderdijk buiten gebruik wor den gesteld. Het verkeer zal via de Akenbuurtsweg en de Oude Kogerweg worden omgeleid. samen straks in meervoud herhalen en zeggen: wij hebben geboft. Ik moge eindigen met de bede Burgemeester en Mevrouw Sprenger, dat God Uw arbeid in onze gemeente moge zegenen en dat Hij U gezondheid, kracht en wijsheid moge sohenken om deze verantwoorde lijke taak te vervullen tot heil van onze gehele Texelse bevolking. En met deze bede draag ik het Burgemeestersambt van onze Gemeente aan U over". Na zijn redevoering hing de heer Daalder zijn opvolger het ambtsketen om, waarmee de installatie een feit was. Het woord werd daarop gevoerd dooi de heer S. Keijser namens de gemeen teraad. Ook hij schetste de vele proble men, waarmee de gemeente Texel kampt en sprak de hoop uit, dat de nieuwe burgemeester deze problemen met succes zou helpen oplossen. De heer Keijser bracht dank aan de ambtenaren voor de wijze, waarop zij hun taak had den vervuld tijdens de ziekte en na het overlijden van burgemeester De Ko ning. Een bijzonder woord van lof had hij voor wethouder Daalder, die bij het waarnemen van het burgemeesterschap enorm veel werk heeft verzet. De heer Daalder, daarop reagerende, zei dat hij zich met een dirigent wilde vergelijken, die zojuist een concert heeft gegeven. „Allen, die me in deze periode hebben bijgestaan, hartelijk dank. Zonder hen had ik niets kunnen beginnen" Daarop droeg de heer Daal der ook de voorzittershamer aan zijn opvolger over, de hoop uitsprekend dat hij deze met wijs beleid zou hanteren. Vererende opdracht „Dat ik voor het burgemeesterschap van Texel in aanmerking ben gebracht, beschouw ik als een vererende op- EEN NIEUWE SORTERING BIJ F.en der eersten, die het echtpaar Sprenger op de haven begroette, was Marijke, de jongste dochter van wethouder C. Joustra. Hij ver blijdde mevr. Sprcnger-Pool met een boeket rozen. De lieren Joustra, Sprenger en Daalder kijken toe. dracht, tegelijkertijd als een taak, die de volledige mens eist. U kunt ervan verzekerd zijn, dat ik me volledig zal geven", aldus Mr. Sprenger aan het be gin van zijn eerste redevoering als bur gemeester van Texel. Hij zei te beseffen dat hij geen eenvoudig werk was be gonnen. „Zeker niet, nu ik de opvolger ben van wijlen burgemeester De Ko ning. Mijn voorganger heeft zich op Texel geheel thuisgevoeld en is erin ge slaagd de bevolking voor zich te win nen. Het is een voorrecht zo iemand te mogen opvolgen, maar ik zal het onge twijfeld anders doen dan hij. Texel mag echter verlangen dat ik niet onder zijn niveau blijf. Daar zal ik ernstig mijn best voor doen". Uit de maiden speech van burgemees ter Sprenger lichtten wij verder het volgende. „Dat U liever een wat jonge re burgemeester zou hebben gehad, kan ik me voorstellen, maar ik ga er niet zwaar onder gebukt. In de eerste plaats is er toch niets aan te veranderen en in de tweede plaats (in het schapenland bij uitstek hoef ik dat niet nader toe te lichten): een schaap met vijf poten is wel een bezienswaardigheid, maar het loopt meestal met zo best. De leeftijd is niet beslissend voor iemands jeugd. Veel belangrijker is of je elkaar kunt vinden met het tastorgaan van de hu mor. Ernst komt beter tot uitdrukking als er een lach aan vooraf gaat Ik hoop dat het ook in deze vergadering ge oorloofd is, af en toe samen te lachen. Dat neemt natuurlijk niet weg dat het besturen van een gemeente een heel ernstige zaak is". Blaffer of bijter? Na vastgesteld te hebben, dat alle ge noemde en niet genoemde problemen grondige bestudering verdienen en dat hij zich niet aan concrete toezeggingen (Zie vervolg pagina 1)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1