(from '2warL-Jexels in het harL, PJPN wil veel meer water aan mokslootvallei onttrekken WSteenhuizen voert actie voor verkoop woningwetwoningen kinderwagens &*ssm&5ai Van 540.000 tot 770.000 m3 per jaar Te veel, vindt commissie „Bij stemming te veel op gemoed gewerkt" Binnenkort weer vergadering Gero Zilduro Wraakoefening op inspecteurs Na Pasen geen krant GEVRAAGD meisje Bakkers Ijzerhandel SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend pjSDAG 9 APRIL 1968 81e JAARGANG No. 8257 .llgaTe N.V. f/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 1: Harry de Graaf, Kcesoralaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Ncordholland heeft het Gemeente bestuur van Texel gevraagd aanzienlijk meer water te mogen onttrekken aan Mokslootvallei. Van 2 april tot en net 2 juni kunnen belanghebbenden )ij de landerijen waarop de vergrote irateronttrekking van invloed zou kun- er- zijn, schriftelijke bezwaren bij B. n W. indienen. Op vrijdag 12 juli, 's morgens om lien uur, kunnen zij deze bezwaren bo vendien mondeling toelichten. De des- letrcffcnde stukken liggen momenteel er gemeentesecretarie ter inzage. Het PWN wil de jaarlijks te onttrek - en hoeveelheid verhogen van 540.000 et 770.000 m3. De Commissie Grondwaterwet Wa terleidingbedrijven, die terzake advies iceft uitgebracht, acht evenwel een nttrekking van ten hoogste 700.000 m3 lelaatbaar. De onttrekking van het water ge- ihiedt door middel van een pompsta- :on en 40 geboorde putten in het ge- iied tussen het Pompevlak en Noord- >jde van het Grote Vlak. In het pomp- tation zijn vier pompen van 190, 150, 00 en 50 m3 p/u opgesteld, die zijn angesloten op de centrale zuigleiding. )e laatste jaren heeft men door diver- e maatregelen het regenwater in dit jebied beter kunnen vasthouden. In de iloot werden stuwen geplaatst, waar- ioor het water tot 1.60 4- NAP kon Aorden omhooggebracht en door een tuw bij het Hoornderslag tot 1.80 VAP. Het water wordt opgepompt uit *n ondiep zandpakket waarvan de bo- enkant zich op 12 meter NAP be- indt.. Daaronder zit een kleileemlaag lie voorkomt dat het water dieper in Ie bodem wagzakt. Deze laag is echter liet overal potdicht. De Commissie jrondwaterwet Waterleidingbedrijven telt dat verlaging van de grondwater- tand in dit gebied op zeer grote be waren stuit in verband met de onmid- ellijke nabijheid van bekende natuur- eservaten De Geul en de Westerdui- Compensatie De nu voorgestelde vergrote onttrek ing van water wordt echter groten- eels gecompenseerd door de genoem- !e maatregelen die de vrije afvoer van iet regenwater naar zee hebben be- «rkt. De stuwen zijn bovendien enke- e malen verhoogd. Een gunstig effekt "P de grondwaterstand had de veiho- ing van de Witte Weg tot 2.80 NAP aardoor het water ten noorden van et Hoornderslag niet meer via de loksloot naar zee kon afvloeien. Als evolg daarvan staat de vallei een deel an het jaar zelfs onder water. De op- iuw overtrof de toename van de ont- 0UW RAYONBUREAU BEGONNEN Begin vorige week is begonnen met bouw van het rayonbureau voor de rijkspolitie te De Koog. Het werk °rdt uitgevoerd door de Leidse aan- «mingmij IBB. Het gebouw omvat on er meer twee woonhuizen en een aardenstal. Een deel van het complex *>pt m ennog dit seizoen in gebruik kunnen nemen. TEXELSE ACCORDEONISTEN HADDEN SUCCES OP CONCOURS Enkele jonge Texelse accordeonisten ^ben zondagmiddag met veel succes Ogenomen aan het Noordhollandse Scours van de Nederlandse Accor- wnisten Associatie (NAA) te Haar- ETn Wim Boon uit De Cocksdorp aakte een wel heel goede indruk, fant hij haalde niet alleen een dikke *rste prijs in de ere-afdeling, maar een tweede prijs in de superieure Weling. Henk Zijm uit Driehuizen aaide in de afdeling Amateur II de ;eedc prijs, Herke v.d. Berg uit De ocksdorp verwief in dezelfde afde- H geen medaille, maar wel het offi- e diploma. Ina Winter uit De Koog jrvvierf een derde prijs in de afd. tonentair en de zeer jeugdige Yvonne ,®nan (afd. jeugd) ging weliswaar met een prijs naar huis, maar be ulde het offiële diploma, wat, gezien opleiding van nauwelijks 10 fanden, geen geringe prestatie was. 'ja Boon, Henk Zijm en Ina Winter }Uen nu ook mogen deelnemen aan Nederlandse kampioenschappen. trekking zodat er nog wel enige ruimte voor de nu gevraagde vergroting van de onttrekking is. Het op de Moksloot afwaterende ge bied heeft een oppervlakte van ca 3 km2. Aan de hand van neerslaggege- vens kan worden berekend, dat aan dit gebied wel 660000 m3 kan worden ont trokken. Omdat er nog enkele andere gunstige factoren zijn durft de Com missie dit getal wel tot 700.000 m3 af te ronden, en zij adviseert het gemeen tebestuur dan ook een proefvergun- ning af te geven voor deze hoeveelheid. In het dan nog bestaande watertekort moet op andere wijze voorzien. Maatregelen moeten voor 1969 geno men zijn, want dan zal het watertekort zioh reeds doen gelden. Vooral als ge volg van het toenemende toerisme en de toename van het waterverbruik in het algemeen dreigt de situatie ernstig te worden. Zoals bekend heeft het PWN deze toestand reeds geruime tijd geleden zien aankomen en heeft besloten op Texel een waterfabriek te bouwen, waarin van grote diepte opgepompt zout water wordt gedestilleerd en ge mengd met water uit de Mokslootval lei. Voor viering Koninginnedag MORGEN BEGINT LIJSTCOLLECTE De verkenners van Sint Jeroen zul len morgen beginnen met een huis- aan-huis lijstcollecte in Den Burg en omgeving ten bate van de viering van Koninginnedag. Zoals bekend heeft de gymnastiekvereniging Texel zich met de organisatie belast. Nodig is ƒ800, a ƒ1000,voor de prijzen, die bij spelen zullen worden uitgeloofd. Op het pro gramma staan een allegorische optocht voor kinderen van de lagere scholen. (Aanvang 1 uur start bij Rode Kruis-gebouw), Fietsenralley voor leerlingen van het voortgezet onder wijs (start 1 uur startplaats plein ULO-school); kinderspelen voor leer lingen lagere scholen (aanvang 3 uur op gemeentelijk sportterrein) en 's avonds het Volksspel „Wijk tegen wijk" voor de oudere inwoners van Den Burg. Het is de bedoeling, dat ook de deelnemers die niets winnen met een aardige verrassing naar huis gaan. Verwacht wordt dat de inwoners van Den Burg hun blijdschap over deze viering (jarenlang werd in Den Burg aan Koninginnedag niets gedaan) zul len uiten door de collecte op gulle wijze te steunen. Nadere gegevens over de viering van Koninginnedag te Den Burg worden te zijner tijd in onze krant gepubliceerd. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Niet alle leden van de Woning bouwvereniging Texel hebben zich neergelegd bij het besluit om verkoop van woningwetwoningen aan huurders niet mogelijk te maken. Zoals bekend werd dit voorstel met 61 tegen 53 stemmen afqewezen. maar de voor standers vinden dat deze stemming en de daaraan voorafgaande toelichting op deze zaak niet op de juiste wijze heeft plaatsgevonden. Eén der genen, die zich heeft voorgenomen het er niet bij te laten zitten, is de ulo-onderwij zer W. Steenhuizen uit Den Burg. Hij kwam naar de jaarvergadering met 30 schriftelijke machtigingen om na mens hen vóór te stemmen, maar deze machtiqinqen werden door het bestuur niet geaccepteera. Volgens de statuten moet ieder lid zelf mondeling zijn stem uitbrengen in zakelijke kwesties; bij persoonlijke kwesties moet het schriftelijk gebeu ren. Dit feit op zichzelf al heeft de heer Steenhuizen de indruk gegeven, dat het bestuur van de vereniging in meerderheid géén voorstander van verkoop de zaak negatief benadert. Hij zegt: In de statuten staat niet dat over een dergelijke kwestie niet schrif telijk gestemd mag worden. De bepa ling is bedoeld om een vlotte gang van zaken te waarborgen bij het geven van formele toestemmingen, bij het uitvoe ren van bouwprojecten e.d." Tikkeltje subjectief De heer Steenhuizen vindt de toe lichting, die door voorzitter M. Bosma werd gegeven „een tikkeltje subjec tief". Hij ging weliswaar uitgebreid op de zaak in, maar stelde de financiële lasten, waarvoor kopers van ww-wo- ningen zich geplaatst zullen zien, wel wat erg zwaar voor. Hij kon niets zeg gen over de subsidie, waarvoor kopers van ww-woningen vrijwel zeker in aan merking komen en heeft ook niet gewe zen op de mogelijke betaling van ren te op annuïteitsbasis of de waardeda ling van de gulden, drie factoren, die het kopen van een woningwetwoning ook voor de kleine man aantrekkelijk maken. Overigens zegt hij zich het standpunt van de meerderheid van het bestuur wel te kunnen indenken. „Van uit hun positie bekeken hebben zij ge lijk, maar ik ben er van overtuigd, dat de overgrote meerderheid der aanwe zigen in hun hart vóór de verkoopmo gelijkheid was. Maar velen hebben zich door de toelichtingen, waaruit bleek, dat het willen verkopen van woning wetwoningen jegens de vereniging van een weinig fraaie mentaliteit getuigde, laten intimideren". Op de vergadering kon men uit de presentielijst van 115 vaak onleesbare handtekeningen geen wijs worden, zodat bestuurslid P. Smit ieder met de vinger aanwees en hen „voor" of „tegen" liet zeggen. Angst De heer Steenhuizen: „Wie durfde nog openlijk vóór te zijn, nadat de heer Westdorp even tevoren had verklaard, dat het verkopen van een woningwet woning als diefstal van de vereniging moet worden aangemerkt?" Dat er toch nog 53 vóórstemmers waren bij vier voorstemmers méér zouden de stemmen hebben gestaakt is voor de heer Steenhuizen dan ook eerder een bevestiging dan een ontkenning van het feit dat de meerderheid vóór zou zijn geweest bij schriftelijke stemming. Hij vindt ook dat het bestuur een cir culaire had moeten samenstellen, waarin precies wordt voorgerekend voor welke kosten de kopers komen te staan en welke nadelen voor de ver eniging aan verkoop kleven. De verkoop van verenigingswonin gen zou opnieuw aan de orde gesteld kunnen worden in een speciaal daar voor te beleggen vergadering. Die ver gadering komt er als minstens 20 leden een dergelijk verzoek met hun hand tekening bekrachtigen. Plet zal niet moeilijk zijn aan die laatste voorwaar de te voldoen, maar de heer Steenhui zen wil nog even wachten. „Eerst moeten de leden beter worden voorge licht". De heer Steenhuizen wil wel toegeven, dat hij zelf belang heeft bij de koopmogelijkheid, want hij zou het huis aan de Keesomlaan, dat hij nu bewoont, onmiddellijk kopen. Niet om het later door te verkopen, zo zegt hij, maar om het naar eigen smaak te kun nen verbouwen KEES RIEMENS EERSTE IN BEROEPENMANIFESTATIE Bij de nationale beroepentest op de landelijke beroepenmanifestatie te Utrecht wist de heer Kees Riemens (20) uit Oosterend de eerste plaats te be zetten bij het onderdeel landbouw werktuigen. Hij kwam met drie andere jongens in dit onderdeel uit en verte genwoordigde Groningen, Friesland en Noordholland.. Bij de test werden 48 beroepen vertegenwoordigd door 350 deelnemers. Kees Riemens is werkzaam bij Cebeco te Den Burg. IN VOORRAAD BIJ SPEELZAAL WERD GEZELLIGE BAR DE KOOG Vrijdag heeft de heer J. A. Hillen te De Koog zijn bar „Vat 69" geopend. De nieuwe gelegenheid is gevestigd in het pand waar de heer Hillen tot voor kort een speelzaaltje exploiteerde. In verband met de nieu we bepalingen op de behendigheids- en kansspelen was het aanhouden van deze bedrijfsvorm zo weinig interes sant geworden, dat de heer Hillen er mee stopte. Wat er nu voor in de plaats gekomen is, is echter de moeite van een bezoek ruimschoots waard: De voormalige speelruimte is herschapen in een soort saloon uit het Wilde Wes ten met een 35 krukken tellende bar in dezelfde stijl. Dit „Bonanza-interieur- tje", zoals de 'heer Hillen het noemt, ontstond door toepassing van veel „ruig" materiaal zoals eiken waande- len, touw, gebrand vurenhout en riet- Op het hout zijn oud-Hollandse spreu ken geschilderd en diverse speelse ele menten als levensgrote spinnen-in-web en visnetten doen het aardig. Wie niet aan de bar wil zitten, kan een plaatsje vinden in een der intieme „coupé's" met vaste banken en tafel. Losse stoe len en tafels vindt men in „Vat 69" nergens. In. het bar-bedrijf zwaait vooral de heer Piet Hillen de scepter. Hij zal worden bijgestaan door twee krachten. Twee tappunten eiï een automaat voor frisdranken sparen veel werk uit. De sfeer in „Vat 69", voor zover deze af hankelijk is van kleur en sterkte van het licht, kan worden geregeld met een regeltrafo. Voor een bijzonder effekt zorgt een uv-buis, waardoor allerlei witte voorwerpen een geheimzinnig blauw licht uitstralen. Een fraai stuk timmerwerk is de grote bar, vervaardigd door de heer Joh. Bakker uit Den Hoorn. Het tim mer- en metselwerk werd uitgevoerd door aannemer P. Eelman. Verder werkten aan de verbouw mee: Electro- 'huis Bakker, Meubelhuis Texel (vloer bedekking) en de fa. Gebr. Sohoorl (centrale verwarming en koeling). De volgende maand zal op het gebouw een fraaie lichtreclame worden aange bracht. VcrscbyDt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Autobanden lek gestoken Toen ambtenaren van de Algemene Inspectiedienst van het Ministerie van Landbouw en Visserij donderdag in de haven van Den Helder de kotter van de Gebroeders v.d. V. uit Oosterend controleerden, bleek dat de maaswijdte van de kuilen van de aangeslagen trawlnetten te klein was. Er werd dus proces verbaal opgemaakt. Toen de ambtenaren tot inbeslagname van het net zouden overgaan, had de scheeps kok juist het warme eten opgediend. Met een beroep op de menselijkheid van de ambtenaren en de garantie, dat hij niet zou wegvaren, verzocht de 42- jarige visser v.d. V. om een half uur uitstel voor het eten, aangezien een dergelijke inbeslagname nogal wat tijd vergt. De ambtenaren vonden dat een redelijk verzoek, maar toen zij na een half uur terugkwamen, bleek de kotter toch te zijn weggevaren. Zaterdagochtend had de ingeslag- name echter toch plaats, nu in de ha ven van Oudeschild, waar de kotter juist was binnengelopen. Met assisten tie van de Rijkspolitie werd nu het hele séhip doorzocht, waarbij nog meer netten met onjuiste maaswijdte werden aangetroffen. Ook hiervoor kreeg de de visser proces verbaal en alle „ver keerde" netten werden in beslag ge nomen. Toen het onderzoek aan boord gaan de was, hebben onbekenden moge lijk uit wraak drie banden van de op de 'haven staande auto van de amb tenaren lek gestoken. Dit getuigt wel van een merkwaardige mentaliteit als men bedenkt, dat de maaswijdte wordt vastgesteld in overleg met de beroeps- visserij en in het belang van de vis stand. Door deze bepalingen wordt voorkomen, dat onnodig veel onder maatse vis wordt gevangen. In verband met Pasen zal de Texelse Courant van dinsdag 16 april niet verschijnen. Abonnees en adverteerders verzoeken wij hiermee rekening te willen hou den. Directie Texelse Courant voor huishouding. UITSLAGEN Zondag 7 april 1967: 4de klas A KNVB: DTS-Texel 3—5 Afdeling Noordholland: Oosterend-VZV 22 N. Niedorp-ZDH 3—0 Tex. Boys-Wiron 2—1 Texel 2-Succes 2 1—2 Cocksdorp-ZAP 4 12 Wiron 2-De Koog 4—4 ZAP 6-Tex el 3 0—2 Watervogels 4-Texel 4 19—0 De Koog 2-Schagen 6 5—4 Junioren Oosterend-WGW 2 1—2 HRC 3-Cocksdorp 0—8 Texel-Watervogels 0—2 Adspiranten: Schagen a-Texel a 4—0 Schagen b-Tex. Boys a 0—5 S.V.O. - V.Z.V. 2—2 In een voor het publiek aantrekke lijke wedstrijd is SVO er in geslaagd, om het sterke VZV een gelijkspel af te dwingen. Toch kan dit ene punt SVO waarschijnlijk niet meer helpen om de gradatie te ontlopen. SVO trapte af met de wind in de rug en ging op het VZV-doel af, maar nog zonder succes. Het was VZV, dat de leiding nam toen een scherpe voorzet van rechts even door Van Asperen werd aangeraakt en onhoudbaar achter Koning verdween. SVO was in het ge heel niet ontmoedigd en ging met snel le aanvallen in de richting van het VZV-doel en kwam al gauw op gelijke voet, toen Van Asperen de hele VZV- verdediging in de luren legde en be heerst scoorde en hiermee z'n fout goed maakte en verder een heel goede partij op het middenveld speelde. SVO pro beerde door te drukken en er ontston den benauwde situaties voor het VZV- doel. Zo ging Bakker een keer alleen op de keeper af, hij lepelde de bal wel otver hem heen, maar de bal ging net langs de verkeerde kant van de paal en ook De Vries schoot uit een corner van Van Asperen noi? een keer op de paal. Toch wist CVO de eiding te ne men door H. v.d. Wetering, die met een magnifiek schot de VZV-keeper kans loos wist te passeren. Na der ust, tegen wind in, speelde SVO heel verdienstelijk en wist z'n voorsprong vast te houden tot tien mi nuten voor het einde, want toen wist VZV uit buitenspelpositie gelijk te ma ken. Protesten werden door de zwak leidende scheidrechter lachend wegge wuifd. In de resterende tijd wist geen van beide partijen meer tot scoren te kom, wat gezien het spel van beide ploegen ook onverdiend zou zijn ge weest. UITSLAGEN EN STANDEN SCHOOLVOETBAL Veld A, groep I O.L.S. Den Burg - Oudeschild 2-0 Den Hoorn - R.K. 2 1-0 Oudeschild - O'end m.d. Bijbel 1-1 0.L.S. Den Burg - R.K. 2 4-0 Den Hoorn - O'end m.d. Bijbel 0-0 Veld B, groep I Oudeschild - R.K. 2 1-1 O L.S. Den Burg - Den Hoorn 2-0 O'end m.d. Bijbel - R.K. 2 1-1 Oudeschild - Den Hoorn 1-2 OLS Den Burg - O'end m.d. B. 2-0 Veld B, groep II R.K. 1 - C.V.O. 1-0 Cocksdorp - De Koog 2-1 C.V.O. - O'end O.L.S. 0-0 RjK. 1 - De Koog 0-0 Cocksdorp - O'end O.L.S. 1-1 Veld A, groep II C.V.O. - De Koog 1-0 R.K. 1 - Cocksdorp 6-0 De Koog - O'end O.L.S. 1-0 C.V.O. - Cocksdorp 1-2 R.K. 1 - O'end OJL.S. 0-1 Stand groep I 1. O.L.S. Den Burg 4-8 2. Den Hoorn 4-5 3. O'end m. d. Bijbel 4-3 4. Oudeschild 4-2 5. R.K. 2 4-2 Stand groep II 1. R.K. 1 4-5 2. Cocksdorp 4-5 3. O'end O.L.S. 4-4 4. De Koog 4-3 5. C.V.O. 4 - 3 De fmale wordt gespeeld op dinsdag 23 april

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1