JSeyVEN KAN ALTIJD NOG" IARV0 HlMVO Hoe gaat u straks inkuilen? Wijzigingen en aanvullingen in verenigingsgids BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER morgen nemen, zelf proeven! LANDBOUW en VEETEELT te <H© 2 Moutbrood tweede blad TEXELSE COURANT DINSDAG 9 APRIL 1967 Oiulrr- w-daMii' rubriek voor vön Gvontntfrtl'' Het is beslist niet voorbarig om nu al de vraag te stellen welke methode U straks wilt gaan toepassen bij de voederwinning en met name bij het inkuilen van het gras. We stellen ons voor, dat voor een aantal veehouders op deze vraag al een antwoord is gegeven. In het ver leden hebben ze met een bepaalde me thode goede ervaringen gehad of mo gelijk hebben ze in de loop van de winter een keus kunnen doen door mededelingen van collega-veehouders of landhouwvoorlichters. Er zullen echter ook nog wel heel wat veehouders zijn, die hun keus nog niet hebben gedaan en speciaal voor hen is dit artikeltje bedoeld. „Eerste liefde" Het inkuilen is op ons eiland jaren lang een moeilijk probleem -geweest. We kunnen rustig zeggen, dat tot 1960 toe op de Texelse bedrijven zeer wei nig werkelijk goede graskuilen werden gemaakt. Het was daarom geen won der, dat de voorkeur van de Texelse veehouders uitging naar het winnen van hooi. Met het vervroegen van de stikstof bemesting en het opvoeren van de hoeveelheid, is het inkuilen van gras in het voorjaar min of meer een nood zaak geworden. Wil men volledig pro fiteren van de voorjaarsgroei, dan is het in zekere zin nodig een gedeelte van het gras te bestemmen voor kuil- gras. Als eerste goede methode is er toen het maaikneuzen gekomen. Het was een enorme stap vooruit ten opzichte van het ouderwetse inkuilen. En de lezers kunnen misschien begrijpen, dat zo'n methode voor een voorlichter, die al jaren in een gebied werkt zoiets als een „eerste liefde" wordt. We scha men er ons niet voor om te zeggen, dat dit het gevaar meebrengt, dat je bij het beoordelen van de diverse me thoden, die er zijn, niet helemaal ob jectief bent. Dat die eerste goede me thode een wat te grote plaats in je hart blijft houden. Grotendeels terecht Nu menen we wel te mogen zeggen, dat er reden is om die „eerste liefde" nog steeds een flinke plaats te geven. We staan daarin werkelijk niet alleen. Enkele dagen geleden konden we uit de mond van een Texelse veehouder de volgende mededeling optekenen. „Ieder jaar denk je weer als je de re kening van de loonwerker krijgt: Dat maaikneuzen kost toch wel heel wat. Maar als ik in de winter aan het voe ren ben, dan weet ik het voor het vol gende jaar weer. Ik heb nu al weer een bunder of vijf klaar liggen om straks te maaikneuzen". En we kunnen U wel zeggen, dat de meeste veehou ders, die al één of meerdere jaren maaikneuzen er net zo over denken. Bedoelde veehouder vertelde me nog iets meer. Een vraag, die ik nl. heel veel stel, is die naar de graagte van opname van het maaikneuskuilgras. Het wordt nl. als het zwakke punt van het maaikneuzen beschouwd en het was mij bekend, dat deze veehouder in het begin van de winter voordroog- kuilgras had gevoerd. Zonder enig aar zelen kwam het antwoord dat de koeien het maaikneuskuilgras liever vraten dan de voordroogkuil. We had den de laatste kuil enkele malen gezien en kunnen zeggen, dat het een buiten gewoon droge kuil was. Het had veel meer weg van hooi dan van kuilgras. We willen direct toegeven, dat we ook andere geluiden horen. Maar het was toch niet de eerste keer, dat we deze winter hoorden, dat maaikneus kuilgras met meer graagte werd opge nomen dan min of meer voorgedroogd kuilgras. Naast een aantal veehouders, die regelmatig klachten hebben over de minder goede opname zijn er heel veel, die nooit moeite hebben. Waaraan gedacht moet worden Hoewel de slagingskansen bij het maaikneuzen hoog zijn, is het toch wel van belang met enkele punten reke ning te houden, a. Het in te kuilen produkt Gras van kunstweiden leent zich over het algemeen zeer goed voor deze methode. In dit gras krijgen we n.l. veel eerder stengels dan in gras van oude weiden. Wil men gras van oud weiland inkuilen volgens deze metho de, dan is het aan te raden om te wach ten tot het gras wat gaat „schieten". Kuilt men heel jong gras volgens deze methode in, dan kan het kuilgras in de winter wat „klefferig" zijn. Juist in deze gevallen is er wel eens wat moei- FEUILLETON door Tom Lodeivijk 6. De beide anaere meisjes trokken op moeder aan. Els op hém. Hij was er in zijn hart een klein beetje trots op. Geen van zijn kinderen had dat avon tuurlijke dat zich zo moeilijk schikken kon in bestaande verbanden. Hij had jong willen zijn zoals Els nu. Maar het Wam er niet van. Als enige jongen- met-hersens uit een arbeidersgezin had hij mogen leren voor onderwijzer, en hij had er op allerlei manier bijverdiend om zijn ouders de zorgen te verlichten. Hij was kwekeling geworden, had een benoeming gekregen, zijn meisje leren kennen, was getrouwd. Hij wist dat de wagen van zijn leven nu op een spoor stond waar-ie nooit meer af zou komen. Het kan gekund, o ja. Hij had verder kunnen studeren, 'hoofd kunnen worden, leraar misschien als hij zijn M.O. had gehaald. Hij had in de politiek kunnen gaan en zou de eerste schoolmeester niet zijn die in de Kamer was terecht gekomen. Als onderwijzer kon je van alles worden, als je er maar tijdig uit stapte. Meester De Jong moest zichzelf be kennen, dat hij had gecapituleerd. Toen hij op een mooie moderne school kwam, m een dorp niet te ver van Rotterdam, kans zag met een erfenis een alleraar digst huis met een mooie grote tuin te kopen, had hij zich met de toekomst verzoend, wijdde zich met animo maar zonder eerzucht aan de school, ver diepte zich in zijn liefhebberijen en in zijn gezin, zorgde goed op de hoogte te blijven van alles wat er in de wereld omging en verzaakte alle ambities, die hij vroeger gekoesterd had. Wat hij in zijn dochter bewonderde was dat zij diezelfde ambities had en ze ten uitvoer bracht ook. Weliswaar leef de ze onder gans andere omstandighe den. Het voortdurend sappelen, het uit zuigen, het op het bestaansminimum leven dat zijn eigen jeugd 'had bepaald, was haar vreemd. Maar het schonk hem voldoening dat zij de kansen kreeg en benutte die 'hij node had gemist, en zijn vrouw voelde dat aan, wanneer hij haar bedenkingen en angsten ontzenuwde. Als die twee 'het eens waren, wist ze, viel er niet tegenop te praten. Maar ze kende ook de invloed van haar man op die avontuurlijke dochter, ze wist dat geen slapheid of gemakzucht hem leid de, dat hij bewust meeleefde in het ex periment van een mensenkind dat al vroeg op eigen benen in de wereld wil de staan, en dat dit hem een sportief genoegen verschafte. Hij had al 'heel wat redevoeringen van Els rustig aangeluisterd en ook dit maal bleef het dunne rookspiraaltje nistig uit de pijp naar boven kringelen. ..Lieve kind", zei hij, „met woorden *un je de dingen net zo mooi of lelijk maken als je wilt. Neem nou een zwan gere vrouw, daar is echt niet veel moois aan, maar tegelijk is het iets geweldigs, en je kunt het soms aan haar gezicht zien dat ze zich bewust is van het won der dat zich in haar voltrekt. Dan kun te met de opname. Italiaans raaigras leent zidh heel goed voor het maai kneuzen. b. Van stam maaikneuzen De ervaringen met het voormaaien en na enkele dagen uit het zwad kneu zen zijn vorig jaar zo geweest, dat we de voorkeur geven aan het van stam maaikneuzen. Voor bedrijven waar het voormaaien met eigen arbeidskrachten en eigen materiaal kan worden ge daan betekent dit iets hogere kosten, maar we zijn van mening, dat deze hogere kosten verantwoord zijn. c. Droge periode heeft voorkeur Kan men het werk laten uitvoeren in een periode met enkele zonnige da gen, dan heeft men hiermee een voor sprong. Minder gunstige weersomstan digheden betekenen lang niet altijd, dat in de winter een minder goede kuil te voorschijn komt maar het risico is wat groter. Als er gelegenheid is om bij minder goed weer suiker toe te voegen, dan is dit bij de prijs van de suiker van dit moment zeker verant woord. d. Voor iedere kuilhoop geldt, dat wa ter en lucht geweerd moeten worden. U kunt dit bereiken door dun plastic plus veel grond, maar ook door iets zwaarder plastic (bijv. 0.10 mm.) met een grondlaag van bijv. 30 cm. dik. Als we de kuil de vorm van een „vloer brood" geven, is het mogelijk om een laag van gelijke dikte op de hele hoop te brengen. Het voordrogen Enkele veehouders in ons gebied slagen er vrijwel ieder jaar in om een goede kuil te maken met de methode van voordrogen. We denken er niet over om 'hen te adviseren om te gaan maaikneuzen. Want deze methode heeft enkele aantrekkelijke kanten. Als het werk door eigen personeel kan worden gedaan is men goedkoper klaar dan op de hiervoor beschreven manier. In de wintermaanden behoeft men veel minder kilo's te transporte ren van kuil naar stal dan met maai kneuskuilgras. Als men streeft naar 'n voedermethode met veel kuilgras en weinig hooi dan leent voordroogkuil- gras zich daar beter voor dan maai kneuskuilgras. Naast voorgedroogd gras met bijv. 50% droge stof, kan men met zeer weinig of geen hooi volstaan. Naast maaikneuskuilgras zouden we in ieder geval wel 4-5 kg. hooi willen voeren. Hoewel dit niet algemeen is, zoals hiervoor reeds werd opgemerkt, wordt in een aantal gevallen voordroogkuil- gras liever opgenomen dan het nattere maaikneuskuilgras. Als bezwaar tegen het voordrogen blijven we aanvoeren, dat het risico van mislukken belangrijk groter is dan bij het maaikneuzen. Ieder jaar blijkt weer, dat een flink aantal veehouders er niet in slaagt om een voordroogkuil te maken, die vrij is van stof, schim mel of „rot" materiaal. En zolang we geen kans zien om dit euvel uit de wereld te helpen, gaat onze voorkeur daarom voor de meeste bedrijven uit naar een meer bedrijfszekere methode. En we zijn van mening, die te hebben in de hiervoor beschreven methode van het maaikneuzen. je zeggen net als dat schoffie laatst „kaik dat waif met d'r dikke laif" en eigenlijk ben je nu op dezelfde manier bezig het huwelijk en het huwelijks leven te vulgariseren". „Vader", zei Els, ,wel wetend dat hij de zwakke plek van haar betpog had geraakt, „het spijt me, maar ik ben niet geïnteresseerd. Moet je die meiden ho ren over wat ze nu weer gezien hebben bij Gerzon, en over meubilairtjes en gordijnstof etcetera, ik heb er ook wel oog voor als ik het nodig heb Als ik een mantel ga kopen, weet ik precies wat ik wil hebben, ik ga er op af, ik koop 'em en daarmee is het uit. Dan ben ik verder niet geïnteresseerd totdat ik weer iets nodig heb." „Dus je staat alleen voor een etalage stil als je wat nodig hebt", grinnikte haar vader, die uit ervaring heel wel beter wist. „Els", ging hij voort, „je draaft door. Het is genoeg als je zegt dat je nóg niet in een huwelijk, of zelfs maar in een man geïnteresseerd bent. Vind ik niks gek. Dat begint meestal pas als die an der in jou geïnteresseerd raakt. En dat je dat niet forceert, dat je je best niet doet om een man te krijgen, dat je geen angst hebt om over te schieten, zoals je moeder dat altijd zo dramatisch zegt, dat vind ik heel logisch. Daarom moet je het nog niet zo weggooien. En verder loopt het best los. Mijn overhemden worden allang niet meer gestreken, en als ik gaten in m'n sokken heb, koop ik wel nieuwe. Dat is het leven, die kant gaat het steeds meer op. We maken niks meer zelf, we repareren niks meer, we schaffen alleen maar aan, alles wordt voor ons gemaakt. Met dat al vraag ik me nog steeds af wat je dan gaat doen". „Ik heb geen zin om op een kantoor te zitten", zei Els, „of om voor een klas te staan. Vader, 't klinkt gek, maar ik heb alleen maar zin om zoveel mogelijk van het leven te genieten. Schep vreug de in het leven, zo lang het lampje schijnt". „En hoe wou je dat versieren?" „Zoals ik het tot nog toe versierd heb. In Engeland, in Frankrijk". „Heb je daar dan niet al die nare din gen moeten doen, waar je geen zin in hebt, borden wassen, kindertjes ver schonen, enzovoorts?" „Ja, en daar ben ik niks te beroerd voor. Maar het was alleen maar een middel. Ik nam het op de koop toe. Maar de gedachte dat m'n leven verder daaruit zou bestaan poeh!" „Dus als ik het goed begrijp, wou je je zwerversbestaan nog wat voortzetten. En waar is ditmaal de reis heen?" „Amerika!" Tja, dat had hij wel gedacht, en hij was er heel niet blij mee. Amerika was ver weg. Daarbij was meester De Jong niet bijster pro-Amerikaans. Alles draaide daar om de dollars en het suc ces. Achter een puriteinse moraal gin gen allerlei praktijken schuil, waaraan Hieronder treffen onze lezers een aantal wijzigingen en aanvullingen aan van de gids „Wie, wat, waar op Texel", die onlangs is verspreid. Wie er voor wil zorgen, dat zijn gidsje „bij" blijft, kan dit doen door deze lijst uit te knippen en achterin het boekje te plakken. Het is de bedoe ling van tijd tot tijd een dergelijk overzicht van aanvullingen (A) en wijzigingen (W) in onze krant af te drukken. Aanvullingen: Bij Algemeen (Den Burg): Bejaardenritcommissie: voorz. J. Wieten, Warmoesstraat 36, Den Burg, tel. (02220) 2411; secr. J. Wassenaar- Wilmink, W. v. Beierenstraat 34, Den Burg, tel. (02220) 2181. V.V.V. afd. Den Burg: voorz. M. Bak ker, Weverstraat 13, Den Burg, tel. (02220) 2000; secr. C. Bakker, Witte 2271. Kruislaan 10, Den Burg, tel. (02220) Bij Geestelijkheid (Den Burg): Zondagsschool Geref. Kerk Den Burg: voorz. D. Mechielsen, Ada v. Holland straat 4, Den Burg, tel. (02220) 2720; secr. A. Hagedoorn, Molenstr. 65, Den Burg. Zondags in vergaderlokaal naast de Geref. Kerk: 10.00 uur 5-8 jaar; 11.15 uur 9-12 jaar. Zondagsschool Ned. Hen'. Kerk: voorz. J. Pranger, B 164, Den Burg; secr. E. Pauptit, Jac.P. Thijsselaan 91, Den Burg. Zondags in Dorpshuis Den Burg: 10.30 uur 4-9 jaar; zondags in Eben Haëzer Den Burg: 10.30 uur 10-11 jaar; Kindercrèche Ned. Herv. Kerk; Dorps huis Den Burg, zondags 10-11 uur, tel. (02220) 2946. Bij Diversen (Texel): Coöp. Raiffeisenbank, Texel: voorz. H. de Lugt, Wilhelminalaan 2, Den Burg, tel. (02220) 2072; secr. C. W. Bakker, H 6, Den Hoorn, tel. (02226) 221; -dir. Th. M Graaf, Groeneplaats 11, Den Burg, tel. (02220) 2341. Bij Ontspanning en Ontwikkeling (Texel): Stichting Reizende Bibliotheken: con tactadres: Tj. Vos, Kotterstraat 11, Oosterend, tel. (02223) 406. Bij Toerisme en Iiekreatic (Texel): Texels Museum, De Dennen, werkda gen 9.00-18.00 uur; tel. (02220) 2627; Oudheidskamer D enBurg en Wagen museum De Waal: 15 mei-15 sept. werkdagen 9.00-12.00 uur en 14.00- 17.00 uur. Bij Vrouwenverenigingen (De Koog): Ned. Herv. Zusterkring: voorz. E. H. Luberti-van Bergen, Ruijslaan 14, De Koog, tel. (02228) 291; secr. G. A. P. v.d. Vis-Kikkert, Dorpsstraat 36, De Koog, tel. (02228) 279. Bij Jeugd (Oosterend): Herv. Jeugdraad van Oosterend. Con tactadressen: T. A. R. S. Zegers-v.d. Knaap, Achtertune 23, Oosterend, tel. (02223) 458; A. Dros-v.d. Vis, Kotter straat 21, Den Burg, tel. (02223) 290. Bij Sport (Den Burg): Jeugdbiljartclub Den Burg. Leider: J. Dekker, Kogerstraat 33, Den Burg- Biljartclub „De Graaf', voorz. C. Smit, Schoonoordsingel 33, Den Burg; secr. H. v. Zeijlen, Warmoesstr. 69, Den Burg. Wijzigingen Bij Vrouwenverenigingen (Texel): O verkoepel ing Vrouwenorganisaties voorz. T. Mendertsma-IJbema, C 45a, De Cocksdorp, tel. (02225) 294. Bij Vrouwenverenigingen (Den Burg): Vrouwenbond van het NKV: secr. M J. Zoetelief-Bakker, Weverstraat 51, Den Burg. Bij Vrouwenverenigingen (Den Hoorn): Ned. Herv. Vrouwenver. Maria Martha secr. G. Koorn-v.d. Woude, H 122a, Den Hoorn, tel. (02220) 2701. Bij Vrouwenverenigingen (De Koog): Ned. Herv. Jonge Zusterkring: voorz. G. Waardenburg-Tip, Parnassiastr 2, De Koog, tel. (02228) 234; secr. K. J. Klok-Kortenhoeven, Dorpsstraat 31, De Koog, tel. (02228) 328. Bij Algemeen (Den Burg): Buurtver. Burdetstr./Bernhardlaan Speeltuinvereniging „De Driehoek". Bij Tandartsen (Texel): J P. Rijkaart. Nu ook dinsdags van 13.30-14.30 uur spreekuur. Bij sociale en maatschappelijke vereni gingen etc. (Texel): Ned. Herv. Gezinszorg Prot. Inter kerkelijke Gezinszorg. Bij Politieke organisaties (Texel): KVP afd. Texel: voorz. C. W. Hin, S 39, Oudeschild, tel. (02220) 2144; secr. A. C. C. Luyckx-Bakker, Beatrixlaan 48, Den Burg, tel. (02220) 2405. Bij Sport (De Cocksdorp): Sportver. De Cocksdorp (SVC): voorz. Idem; secr. J. A. Daalder-Voorthuijzen, Langeveldstr. 41, De Cocksdorp, tel. (02222) 373. Bij Zang en Muziek (Texel): The Markless, John Gulmans, Koger- str. 88, Den Burg, tel. (02220) 2248. Bij Geestelijkheid (Texel): Doopsgezinde Gemeente Texel: voorz. J. J. de Beurs, Binnenburg 6, Den Burg, tel. (02220) 2004. Bij Gezondheidszorg (Texel): Roode Kruis afd. Texel: secr. A. Bruin-Over, Schilderend 128, Den Burg, tel. (02220) 2125. Bij Pers en publiciteit (Texel): Alg. Ned. Persbur., N.T.S., Het Vrije Volk, Telegraaf, Handelsblad. Foto graaf: Helderse Courant, Noordh. Dag blad: J. de Waal, Binnenburg 23, Den Burg, tel. (02220) 2653. Bij Diversen (Texel): A.N.WB. afd. Texel. Consul Water toerisme: W. J. A. J. Peeters, Ruijs laan 1, De Koog, tel. (02228) 301. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 apr. 4.35 en 17.16; 10 apr. 6 05 en 18.40; 11 apr. 7.20 en 19.47; 12 apr. 8.17 en 20.39; 13 apr. 9.04 en 21.22. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. COPYRIGHT STUDIO AVAN 144. „Nou rechts af, Lowietje. fluisterde Bennie de Klapper. Lowietje sloeg het bouwvallige en morsige Dol kenstraatje in, waar de typische lucht van broeierige misdaad hing. ,En nou links af....", vervolgde Bennie. Een 9mal, stinkend slop, nauwelijks ver licht door een stervende straatlantaarn, opende zich. In dat slop waren al héél wat mensen spoorloos verdwenen om er nóóit meer uit te komen. Die mensen vielen dan in handen van misdadige sujetten als Gijn Wanhoop en Jonas de Steker. Doch de afschuwelijkste was wel de harteloze Dikke Jopie de Knijpert. Dikke Jopie was voor alle misdaden te porren. Niets was hem te dol en aan zijn handen kleefde het bloed van dui zenden onschuldigen. Naar zijn sinistere woninkje richtten Linke Lowietje en Bennie de Klapper nu hun schreren. Eenmaal korttweemaal lang tikte Lowietje op de deur, want dat had Bennie hem zo voorgezegd. Onmiddel lijk ging die deur een eindje open en Lowietje en Bennie de Klapper gleden naar binnen. Met een roofdierachtige beweging duwde Dikke Jopie de goed geoliede deur weer onhoorbaar in het slot. Toen stelde hij zich op achter een wrakke toonbank en zei: „Wat. Lowietje huiverde en antwoordde: „Tien stuks.van je weet wel ..En helemaal compleet.voegde Bennie eraan toe. „Tienstuks...., dat ken....", zei Dikke Jopie de Knijpert schor. „Maar het zal moeite koste. Omkope is duur vandaag de dag. Heb je geld?" „Me opdrachtgever heb geld", verze kerde Linke Lowietje. „Is me bekend", lachte Dikke Jopie dreigend. „Hij heb me gebeld. Hij heb me gezegd, dat-ie je duizend gulden in je klauwe heb gespeeld. Die geef je dus schielijk an mijn as vooruitbetaling. Dan zal ik zien wat ik ken doen. Hier met de poet, makkers. En kom morge terug. Dan heb ik ze misschien. Alle tien, en helemaal compleet. hij in verband met deze dochter maar niet moest denken. „Straks kom je helemaal verameri- kaanst terug", zei hij. „En daar ben je bang voor", wist ze. „Ik weet best vader hoe je er over denkt, maar ik ben het er niet mee eens. 'Misschien als ik zelf in die sfeer was opgegroeid dat ik een beste kans had maar, ik ben toch ook het produkt van jullie opvoeding, niet?" „Als ik dat nou eens zei!" lachte hij. „Dan was ik het er natuurlijk niet mee eens", gaf ze vrolijk toe. „Maar ten eerste moet u niet generaliseren, en ten tweede vindt u zulke mensen in Enge land en in Frankrijk en ook in Neder land. Ze hebben alleen in Amerika iets meer kansen, en minder remmen". „Het lijkt me of je het hele zaakje al in kannen en kruiken hebt" zei haar vader argwanend, want hij kende zijn dochter. Ze lachte weer. „Ik ben soms bang voor die intuïtie van je", zei ze, „maar alia. Mieke, die vriendin van me uit Parijs, die heeft een zus en die is voor een jaar bij een familie in Washington. Die gaat weer terug en nu hebben die mensen haar gevraagd of zij niet iemand wist die haar plaats kon inne men. Hij zit op een departement, net als mijn Franse baas, zij schijnt een adver tentiebureau te hebben, kinderen zijn er niet, er is een negerin voor de hele dag, maar ze hebben je alleen nodig om het huis een beetje gezellig te 'houden, boodschappen te doen, de telefoon aan te nemen, enfin je bent dame van de huishouding. Je hebt een leven als een. „Als een luis op een zeer hoofd", zei haar vader lachend", zou je vroeger ge zegd hebben, maar je besefte opeens dat een Dame voor de huishouding zoiets niet zegt. Die lui hebben zeker geld over" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5