Cjroen 17warLrJexeU in het kart- Texel beleefde zeer drukke Paasdagen 4 TESO vervoerde 56 pet. méér Ruimte voor de robben Interinsulaire zeven dagen werkgroep wil naar Jersey Thomas serviezen „Rhewav" Gezondheids-onderkleding «Rhewav» Gezondheids-onderkleding, echte gezinsbank Maandag filmavond in „Het Witte Huis" 81e JAARGANG No. 8259 N.V. T/h Lange veld De Rooij fgtbus 11 Den Borg, Texel Tel. 2741 k Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Texel heeft ongekend drukke Paas dagen beleefd. De toeristen kwamen in lulke grote drommen opzetten, dat het leek alsof het hoogseizoen was begon- aen. Een belangrijkee oorzaak van deze invasie was het feit dat Pasen dit jaar tamelijk laat viel, zelfs drie weken la ter dan vorig jaar. Verder speelde het fraaie weer een belangrijke rol. (Tijdens de paasdagen van 1967 werden de gas ten geteisterd door harde wind en re- ?en) en een andere belangrijke factor ffas het feit dat Pasen vooral voor de Duitsers 't begin was van 'n gemiddeld twee weken durende voorjaarsvakantie. Vooral de hotels waren goed bezet, op gegeven moment zelfs bijna allen volgeboekt. Ook de pensionhouders en bungalowverhuurders hadden niet te klagen. De akkemmodaties met centrale of andere verwarming genoten de voor keur. De VVV slaagde erin de gasten die vooraf geen verblijf gereserveerd hadden, allen onder te brengen al is het voorgekomen, dat mensen die hotel ruimte zochten, met een andere logies- vorm genoegen moesten nemen. Overigens was veel meer verblijfs- ruimte gereserveerd dan voor Pasen 1967. Veel gasten wachtten met reser veren tot het laatste moment en belden pas de WV toen vast stond, dat het weer met Pasen goed zou zijn. Deze onverwachte aanloop" kon echter goed worden verwerkt. Veel toeristen werden verwezen naar logies-en-ontbijt adressen. De exploitanten, die tevoren hadden laten weten, dat zij met Pasen aiensen konden ontvangen, hebben dan ook heel wat gasten gehuisvest. Het was druk op Texel. Velen trok ken naar het strand, maar daar was het door de koude wind niet bijzonder aan genaam, vooral op eerste paasdag. De genen, die niet over een degelijk wind scherm beschikten, zochten hun heil in het bos. Daar was het dan ook uitge sproken druk. Wat de buitenlanders betreft viel het op dat er naast Duit sers, veel Fransen, maar vooral Belgen waren. Het duidelijkste beeld van de afge lopen paasdrukte geven de vervoers cijfers van de N.V. TESO. Vanaf don derdag 11 april tot en met dinsdag 16 april werden totaal 6440 auto's in beide richtingen overgezet. Vorig jaar werden over hetzelfde aantal dagen rond Pasen 4121 wagens vervoerd, wat een toename is van 2319 of 56%. Néar Texel gingen 3340 auto's; van Texel 3100. Er bleven dus 240 automobilisten op Texel om het. paasweekend tot een voorjaarsvakantie te maken. TESO moest vele extra diensten varen om de stroom vakantiegangers bij te houden. Totaal werden 16 extra reizen gemaakt, de meeste op de vrijdag voor Pasen en op tweede Paasdag. Öp die tweede Paasdag werden 1140 auto's naar het vasteland teruggebracht (vorig jaar 702). 's) Middags moest enige tijd een halfuursdienst worden onderhouden om wachttijden van betekenis te voorko men. een klasse apart De 9 zeehonden van het Texels Museum zijn nu aanzienlijk ruimer gehuisvest dan voorheen. Het oude plastic bad, waarin de Kegelrobben verbleven, is opgeruimd en heeft plaats gemaakt voor een fraai betonnen, acht kantig bassin dat 50 m3 meer water bevat. Het oude bad had geen perma nent karakter en is destijds aangelegd voor het houden van proeven met bruinvissen. Het betonnen verblijf voor de gewone zeehonden is blijven be staan en staat via een „strand" in ver binding met het nieuwe bassin. Door personeel van het museum werd «elf de betonnen vloer gestort. De banden werden opgetrokken volgens bet bouwsysteem van aannemer Meijert Boon uit De Cocksdorp. Op één jong exemplaar na zijn de Pote Kegelrobben verhuisd naar Artis. .Voor het museum waren het zeer dure gangers en bovendien overheersten lP- de kleinere gewone zeehonden. Het oieuwe bad is 15 meter lang en acht fceter breed. Het is gevuld met 15.000 kter „zeewater" dat door directeur De Haan is gemaakt uit gewoon leiding- Water en industriezout. Het oorspronkelijk van de „Oranje" afkomstige bad voor de babyzeehonden wordt momenteel verbouwd, maar zal binnenkort ook een plaatsje achter het museum krijgen. De afgelopen paasda gen was het in het museum bijzonder druk. Ruim duizend bezoekers passeer den de kassa. Het museum is sinds kort uitgebreid met een fraai toiletgebouw tje, gemaakt uit waanhout en riet. PROEF MET PARKEERSCHIJVEN IN DEN BURG EN DE KOOG Per 1 mei zal men om een auto te mogen parkeren aan de Dorpsstraat te De Koog en aan de Parkstraat te Den Burg, moeten beschikken over een par- keerschijf. Door deze maatregel hoopt men de parkeernood enigszins te leni gen. Als het systeem goed blijkt te functioneren zal een dergelijke maat regel volgend jaar ook voor andere straten gaan gelden. In de Parkstraat te Den Burg zal het verboden zijn zonder parkeerschijf te parkeren aan de zijde van het Post kantoor en wel tussen Burgwal en ge meentehuis. Automobilisten, die hun wagen hier achterlaten dienen de schijf met de daarop ingestelde tijd zichtbaar achter de voorruit te hebben. Zij mo gen maximaal één uur parkeren. De maatregel geldt tot 1 oktober dagelijks van 8.00-18.00 uur. In De Koog geldt de schijvenregeling ook voor deze periode en dagelijkse tijdsduur en wel voor beide zijden van de Dorpsstraat tussen Badweg en de Brink. De maximale parkeerduur be draagt hier echter een half uur. Voor de politie is het eenvoudig naleving van de bepaling te controleren. Auto mobilisten kunnen gratis een parkeer schijf afhalen bij de WV- en politie bureaus in de diverse dorpen. De schij ven zijn gratis beschikbaar gesteld door de Middenstandsbank en garage Grisnigt. DROGISTERIJ SCHOORL SCHITTEREND VERBOUWD Drogisterij Schoorl is uit het puin en stof van een vijf wéken durende ver bouwing totaal vernieuwd en aanmer kelijk vergroot te voorschijn gék omen. Het wat donkere besloten winkeltje, dat in 1962 in gebruik werd genomen is qua oppervlakte verdubbeld en heeft door een lichte „open" inrichting een geheel ander karakter gekregen. De vloeroppervlakte is meer dan verdub beld en bedraagt nu 80 m2. De sorte ring artikelen komt nu veel beter tot zijn recht en is zo overzichtelijk opge steld, dat de klant makkelijk zijn keus kan maken, nog voor hij in contact met de verkoper of verkoopster is getreden. Reeds is gebleken dat de verkoop hier door aanmerkelijk wordt bevorderd, zodat al vast staat dat de verbouw zijn geld wel zal opbrengen. Vooral de schoonheidsartikelen kunnen nu veel beter worden gepresenteerd en er is nu ook een babyhoek waar zelfs baby kleertjes te koop zijn. De ruimtewinst is verkregen door een deel van de woonruimte bij de winkel te trekken. De verbouw werd uitgevoerd door de firma's Geus en Witte, Jan Agter legde de elektrische installatie aan, de cen trale verwarming was van de fa. Schoo en het winkelinterieur werd aange bracht door de fa. Homburg uit Zalt- bommel. Dit interieur, speciaal voor drogisterijen ontworpen, is het vierde in zijn soort dat in Nederland in ge bruik is genomen. ENKHUIZER JONGEREN KOMEN WEEKEND NAAR TEXEL OOSTEREND De Hervormde Jeugdraad van Oosterend organiseert in samenwerking met de CJV van Enkhuizen een jongerenuitwisseling. Ruim CJV-ers (leeftijd vanaf 16 jaar) komen het weekend van 27 en 28 april in Oudeschild en Oosterend doorbren gen. Zij zullen worden ondergebracht bij gastgezinnen. Het programma voor dit weekend is ook voor de jongeren van Oudeschild en Oosterend de moeite van het meebeleven waard. Onder meer wordt een tocht per kotter ge maakt en de zaterdagavond wordt ge zellig doorgebracht in het Prins Hen drikhotel in Het Noorden. Jongeren, die aan het weekend deel willen ne men, kunnen zich nog opgeven bij een der onderstaande adressen, wel echter zo spoedig mogelijk. Mej. L. Visser, Loodssingel 42 te Oudeschild, tel. 2768, of mej. N. Breman, „Veldheim", Oos terend, tel. (02223) 326. NOG TE WEINIG AANMELDINGEN VOOR PLASMA-AVOND Tot dusVer hebben zich 300 Texe laars als donor opgegeven voor de plasma-avond, die op 10 mei in de landbouwschool wordt gehouden. Om de avond te kunnen laten doorgaan is dat te weinig. Het bestuur van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling is van mening, dat hier beslist geen sprake is van onwil, maar dat velen er eenvou dig nog niet aan hebben gedacht de kaart in te vullen en op de bus te doen. Hopelijk zal dit bericht een geheugen steuntje zijn en zullen alsnog voldoen de aanmeldingen binnenkomen om de avond te kunnen laten doorgaan. De kaarten moeten uiterlijk dinsdag zijn ingezonden. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- f eisen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advertfamilieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. 5-JARIG MEISJE UIT HE1LOO OP TEXEL VERONGELUKT DE KOOG De 5-jarige Simone M. Klute uit Heiloo, die bij haar groot oudei's (de familie Wuis van „Opduin") te De Koog logeerde, werd maandag middags omstreeks half een op de Ruij slaan aangereden door de automo bilist P.B. uit Den Burg. Zij was op slag dood. Het meisje liep aan de boskant van de Ruijslaan. Zij werd door de uit de richting van het dorp naderende Mercedes geschept toen zij plotseling naar haar oom en tante wil de lopen, die aan de andere zijde van de weg wandelden. Het slachtoffertje is gisteren te Den Burg begraven. ARNHEM Aan alle draagsters en dragers van Rhewav Gezond- heidsonderkleding maken wij gewoonte getrouw bekend dat onze vertegenwoordiger, de heer A. D. Schaafsma (zie foto) in de twee weken, aanvangende o-p 22 en 29 april het eiland Texel weer hoopt te bezoeken. Er is dan weer gelegenheid met hem event, aanvullin gen, nieuwe bestellingen, nieuwe adressen en reparaties te bespreken. U weet, alle reparatie is gratis, zolang u onze kleding draagt. Wij maken van deze gelegenheid gebruik onze waarde ring uit te spreken voor de prettige ontvangst die onze vertegenwoordiger steeds bij u ten deel valt. Inmiddels hoogachtend, Utrechtsestraat 63, Arnhem, telefoon (08300) 25355 Lage prijzen Een grote aantrekkelijkheid van dit eiland is ook het bijzonder gunstige fiscale klimaat zodat de prijzen van alle artikelen dranken en sigaretten er bijzonder laag liggen. Ook is het het eiland van de huurauto's en huurfiet- sen, want transport van deze vervoer middelen wordt door de scheepvaart- Gezicht op Mont Orgueil Castle, Jersey maatschappijen niet in de hand ge werkt. Er zijn door de heer Vonk bespre kingen gevoerd met o.a. de direkteur van het toeristisch comité, de heer Laizel, die te zijner tijd de deelnemers in kontakt zal brengen met de bestuur lijke en toeristische top van het eiland. Tijdens de eventueel te houden reis zai de groep tijdens de gemeenschappelijke excursies worden begeleid door de heer en mevrouw Bijman, een Neder lands echtpaar, geboren in de bollen streek, die op Jersey de bloembollen teelt ingevoerd hebben. Het grootste deel van de tijd is echter uitgetrokken voor rust, ontspanning en de verken ning van het eiland op eigen houtje. Een dagtocht naar een der buureilan- den Guernsey, Herm en Sark of naar het Franse vasteland behoort ook tot de mogelijkheden. Vooral Sark is in de groep van buureilanden interessant, het heeft geen gemotoriseerd verkeer; alleen vervoer per paard en wagen. Bestuurlijk is Sark ook een unicum, het heeft 's werelds kleinste parlement en de familie Hathaway is erfelijk heerser, op het ogenblik is dat „Dame" Sibyl Hathaway. Waarschijnlijk zal in het Pomme D'Or hotel (gouden appel) gelogeerd worden. Dit ligt aan de rand van het bestuurlijke en culturele centrum van Jersey, Sint Heiier. Sint Heiier ligt aan de zonnige zuidkust en vanuit het hotel heeft de gast een prachtig uit zicht over de altijd bedrijvige haven, de St. Aubin's baai en fort Regent. Het doel van deze reis is ook weer blikverruiming van de deelnemers, kennisneming van de verhoudingen achter de horizon, maar ook propage ring van de eigen specifieke rekrea- tieve eigenschappen der vijf Westfriese Waddeneilanden. Culinaire speurtocht Het wordt ook een gastronomische en culinaire speurtocht langs de pro- dukten van de Britse en de specifieke eilandkeuken. Dus niet iedere dag een biefstukje met gebakken aardappels, maar ook niet weer alléén mktvissen, krabben enz. Op alle Waddeneilanden zal een informatieavond gehouden worden, met twee films over de Britse eilanden en over de verschillende reismogelijkhe den. Tevens zal op deze avonden vol doende informatiemateriaal aanwezig zijn, zodat men zich enigszins een beeld van dit eiland zal kunnen vormen. Het is dan ook beslist aan te bevelen deze bijzonder informatieve avonden te be zoeken, ook al zou U in het geheel niet van plan zijn deze reis mee te maken. De avond op Texel wordt gehouden op maandag 22 april, aanvang 8 uur, in „Het Witte Huis" te De Koog. In navolging van de bijzonder ge slaagde reis, die een 70-tal bewoners van de 5 Nederlandse Waddeneilan den in november van het vorige jaar naar het Duitse eiland Norderney maakte, wordt er op het moment reeds druk gewerkt aan een kontaktreis, dit maal naar het Britse Kanaaleiland Jersey. In de laatste week van maart heeft de heer A. A. Vonk, van Ter- schellling, een oriënterend bezoek aan dit eiland gebracht en is, na vele fol ders van de Nederlandse eilanden te hebben uitgedeeld, met een koffer vol informaties en een hoofd vol indruk ken teruggekomen. De eerste kontak ten met dit eiland dateren reeds uit 1966, toen de direkteur van de sterren wacht aldaar gegevens verstrekte over de Sint Brandarisvereniging op Jersey. Deze direkteur is pater en uit hoofde van dit ambt geïnteresseerd in leven en werken van Sint Brandaris, de Ierse ontdekkingsreiziger uit de zesde eeuw. Jersey blijkt een bijzonder mooi eiland te zijn, een eiland zonder duinen maar met hoge klifkusten met aan de voet baaien en stranden van prachtig wit zand. Jersey heeft een interessante geschiedenis en veel van deze geschie denis is nog bewaard gebleven, in de vorm van oude kastelen, forten en graven. Er zijn prachtige musea en kerken, ook het parlementsgebouw is er beslist de moeite van het bekijken waard. De naam Jersey stam uit de tijd van de Noormannen en betekent; eiland van gras. Die benaming is ook nu nog van toepassing. Er wordt dan ook veel vee op het eiland gehouden. Niet voor niets is het rundvee daar we reldbekend; kleine koetjes met relatief de hoogste melkvetgift. De bezoeker op Jersey kan zich dus ook in een echt landelijke sfeer terugtrekken.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1