Cjroen ZwartsJexeh in het harL, TX 36 „Marjan" viste lichaam van tweede slachtoffer op Droeve last gistermiddag binnengebracht Resultaat van grootscheepse zoekactie Bouw mossel verwaterplaats in het Horntje begonnen wmm> PYR0FLAM Moerbeek's Koelkasten ELECTROHUIS O EETHOEKEN 2346 Bakkers Ijzerhandel zelfstandige huishoudelijke hulp Bakkers Ijzerhandel IINSDAG 23 APRIL 1968 81e JAARGANG No. 8260 Uitgave N.V. v/h Lauceveld De Rooij Postbus 11 Den Borg, Texel - Tel. 2741 id.: Marry de Graaf, Keesomiaan 43, Den Hi, tel. (02220) 2741, 's aronds (02220) 2403 Gistermiddag om 3 uur is de TX 36 „Marjan", schipper-eigenaar J. van der Vis, de haven van Oudeschild binnen gelopen met aan boord het lichaam van dc 16-jarige Anton Schagen uit Oude schild, die donderdagavond met de 20-jarige Benjamin Jan van der Knaap, ongeveer 6 mijl ten westen van Cam perduin overboord is geslagen. Zoals intussen algemeen bekend zal zijn, werd het lichaam van B. v.d. Knaap reeds vrijdagmiddag opgevist door de TX 18 „Noorderkroon". Deze droeg de droeve last over aan de TX 10 van Adriaan v.d. Knaap, een broer van de omgekomen visser. Tegen 10 uur vrij dagavond werd het stoffelijk overschot in Oudeschild aan land gebracht. Ben jamin v.d. Knaap laat een vrouw en een 1-jarig dochtertje achter. Zowel Bernard v.d. Knaap als Anton Schagen werden opgehaald in de om geving, waar zij in 't water zijn terecht gekomen. Dat de stoffelijke overschot ten zo snel werden gevonden, is te danken aan de grootscheepse zoekaktie, waaraan door vrijwel de gehele Texel se vloot werd deelgenomen. De toedracht van het ongeluk, dat zich tegen 9 uur donderdagavond op de TX 23 ,,Anna Clasina" (eigendom van B. J. v.d. Knaap Zn. te Den Burg) heeft afgespeeld, zal wel nooit geheel duidelijk worden. De kotter had juist de netten uitge bracht en op het voordek werd ge werkt aan het bergen van de vangst van de vorige trek. Op een gegeven moment merkte schipper J. Betsema, Burgemeester Sprenger maakte rondvlucht DUITSE SPORTVLIEGERS BRACHTEN BEZOEK AAN TEXEL Zondagmiddag was het Texelse vliegveld punt van samenkomst van een grote groep welvarende Duitse za kenlieden (allen leden van Düsseldorfse I Aero Club), die met zestien sport- en jzakenvliegtuigen een bezoek aan Texel brachten. Voor deze gelegenheid was de douane van het internationale ter rein versterkt met een extra kracht en voor de vreemdelingencontröle was een marechaussee naar Texel gekomen. Het bezoek van de Aero Club was een rechtstreeks gevolg van dc goede relaties, die een der leden, de heer H. H. Möchling, onderhoudt met haven meester J. C. de Bruijn. De heer Möch ling is bij zijn herhaaldelijke vliegbe- zoeken aan Texel (vorig jaar maakte bij op het veld de duizendste landing) zo verliefd op Texel geworden, dat hij er zelfs een woning heeft gekocht: „De Wijde Bliek" te De Cocksdorp. Ook zondag was Herr Möchling weer van de partij. Met zijn grote 2-motorige Cessna was hij met enkele gezinsleden uit Düsseldorf komen overvliegen. Rond het middaguur was het gezel schap compleet. Onder hen was ook de president van de club, de heer H. Schnabel. Bij het betreden van het platform kreeg ieder een narcis uitge mikt, met welke taak zich enkele Duitse meisjes in Texels costuum be lastten. In het vliegveldrestaurant werden de 'liegende Duitsers verwelkomd door >urgemeester Sprenger. Hij veronder stelde dat er wel meer vliegvelden, in ■en mooie omgeving waren, maar dat Ie aantrekkingskracht van Texel toch vel het gevolg was van het eilande- ijke karakter. Hij hoopte dat de leden 'en goede indruk mee naar Düsseldorf ouden nemen en dat zij spoedig nog *ns terug zouden komen. De burge rmeester, mevrouw Sprenger en me- Touw v.d. Heerik stapten daarop in met toestel van de heer Möchling om *n langdurige rondvlucht boven het onnige eiland te maken. Het was voor ^'r. Sprenger de eerste keer dat hij in ;en vliegtuig zat. Zijn luchtdoop had bj al eens eerder ondergaan in een melicopter. De leden van de aeroclüb u hun familie maakten een rondrit per >us over het eiland en lieten zich in mmuze Möchling te De Cocksdorp de °ep goed smaken. dat Bernard v.d. Knaap en Ton Schagen die naar het achterdek waren gelopen om de stuurtouwen door te halen, niet direkt terugkwamen. Spoedig moest de ontstellende conclusie getrokken wor den. Via de radio werd daarop direct alarm geslagen en onmiddellijk begon nen alle schepen in de omgeving te zoeken. Dat de jonge vissers overboord gingen kan het gevolg zijn van een on schuldig stoeipartijtje of een hunner kan uitgegleden of gestruikeld zijn en door de ander zijn nagesprongen. Ben jamin Jan v.d. Knaap was de zwem kunst niet machtig; Anton Schagen wel. Maar zelfs voor een zwemmer is het moeilijk zich met zware kleding en lieslaarzen lang drijvende te houden. Via Radio Scheveningen werd door de TX 28 de kustwacht gewaarschuwd. Op het noodsein voeren de reddingbo ten „Prins Hendrik" van Den Helder en de „Ubbo" van Egmond aan Zee uit maar deze konden in de duisternis weinig beginnen. Kort na middernacht steeg van de vliegbasis Valkenburg bovendien een Neptune op, die de om geving van de plaats, waar het ongeluk gebeurd moet zijn, verlichtte door liahtflairs uit te werpen. Na midder nacht verslechterde het weer. Er ont laadde zich een onweersbui, waarbij de windkracht tot 7 opliep. De vissers besloten tenslotte het zoeken tot de volgende dag te staken. De beide red dingboten bleven tot vier uur 's nachts speuren. Bijna dertig kotters van de Texelse vloot begonnen vrijdag het zeegebied bij Camperduin meter voor meter te bevissen in de hoop de stoffelijke over schotten die zich op de bodem moesten bevinden in de netten te krijgen. Ook de TX 10, schipper Adriaan v.d. Knaap namen tegen de avond deel aan de actie. Adriaan v.d. Knaap had in Hel goland van de vermissing gehoord en was onmiddellijk huiswaarts gestoomd. In Den Helder bracht de marine een extra schijnwerper op zijn kotter aan om het zoeken in de duisternis te ver gemakkelijken. Korte tijd nadat hij richting Camperduin was gekoerst haalde de TX 18 „Noorderkroon" van A. Ellen de trieste vangst aan boord. WEER SEISMISCH ONDERZOEK DOOR PETROLAND Door de maatschappij Pctroland N.V. worden op Texel momenteel seismische onderzoekingen gedaan naar olie en aardgas. De maatschappij heeft enkele jaren geleden ook een uitvoerig seis misch bodemonderzoek laten uitvoeren. Zoals bekend volgden hierop twee proefboringen tot 3000 meter bij Den Burg en De Cocksdorp. De boringen hadden een negatief resultaat, maar er waren toch voldoende aanwijzingen ge vonden dat verdere onderzoekingen zinvol waren. Vorig jaar kreeg Petroland voor Texel en het omringende gebied weer een boorvergunning. Een woordvoerder van de maatschappij vertelde ons dat het zeer wel mogelijk is, dat over en kele maanden weer een boortoren naar Texel komt. Dat zal mede afhankelijk zijn van de uitkomsten van het seis mische bodemonderzoek, waarmee men op het ogenblik doende is. Het onder zoek zal over een maand zijn afgerond. Ten behoeve van de proeven is vrij dagochtend met een extra boot een la ding springstoffen naar Texel overge bracht. De springstof is opgeslagen in een bunker aan de Gerritslanderdijk. GESLAAGD De heer D. C. H. Kievit (22) slaagde te Utrecht en Voorschoten voor het patroonsdiploma vakbekwaamheid voor het autobedrijf. De heer Kievit is me defirmant van garage Kievit te Den Burg. iM ,i j i'j ss -rx. De Grontmij te De Bilt is begonnen met de bouw van de kunstmatige mos- selverwaterplaats in 't Horntje. Op bovenstaande foto een overzicht van de werkzaamheden. De verwaterplaats heeft een oppervlakte van ca. 4 hectare en beslaat een groot deel van de noor delijke helft van het poldertje. Het project omvat een gemaal, schonerij, verlezerij, verwatergoten, bczinkbas- sins, zandvang, brak- en zoetwater bassins, laboratorium, garage, woning en steiger. Omdat proeven worden ge nomen met grote hoeveelheden mosse len, is alles zeer groot ontworpen. De zangvang b.v., die op de voorgrond komt, zal ongeveer 50 meter lang worden. Ook de zes naast elkaar lig gende verwatergoten worden elk 50 meter. Het laboratorium krijgt een lengte van 60 meter en de drie brak en zoetwaterbassins worden elk 40 x 40 meter. Geheim Door de Rijksgebouwendienst, die de kunstmatige mosselverwaterplaats heeft ontworpen, zijn de bouwkundige de tails. van het belangrijke project tot op het laatste moment geheim gehouden. Dit in verband met mogelijke buiten landse belangstelling, lees: concurren tie. Het kunstmatige verwateren van mosselen biedt nl. bijzondere voorde len, vooral voor wat betreft de export mogelijkheden. Bij kunstmatig verwa teren is men niet afhankelijk van de getijbeweging en kan desgewenst meerdere malen per dag voor eb en vloed zorgen. Op deze wijze worden de sluitspieren van de mosselen geoefend, waardoor zij naderhand een veel lang duriger transport kunnen verdragen naar het exportgebied. De geheimhou ding ging zover dat zelfs bezwaren werden gemaakt tegen publikatie van de situatieschets, hoewel dezelfde schets in februari tijdens een avond van het Nut werd geprojecteerd in hotel „De Lindeboom-Texel" door de leider van de verwaterproeven, drs. Drinkwaard uit Wemeldinge. Nu de bouw echter is aangevangen mochten wij deze tekening afdrukken en daar door een betere indruk geven van het omvangrijke miljoenenproject dan tot dusver mogelijk was. Op de tekening ziet men de Noorde lijke helft van de polder 't Horntje met rechtsboven de haven van het NIOZ. Op de dijk zijn de onlangs gereedgeko men nettensohuur en havenmeesters- woning van het NIOZ aangegeven. (De foto werd gemaakt vanaf het dak van de nettenschuur). Op de Noordooste lijke hoek, in de NlOZ-haven, komt de steiger (11) met inlaatgemaal. Hier wordt het voor de proeven benodigde zeewater uit de Texelstroom gepompt. Het water gaat via een pijpleiding naar de zandvang (6), een 50 meter lan ge betonnen goot die op betonnen pa len wordt geplaatst. Hier bezinkt het zand. Het fijnere slib bezinkt in de bezinkbassins (5), bestaande uit een aantal 40 meter lange betonnen goten, waarin het water zeer traag stroomt. Een machine, die zich langs rails be weegt, schraapt het bezonken slik tel kens van de bodem. De eigenlijke ver waterplaats bestaat uit zes betonnen goten (4). elk 50 meter lang. Hier wor den de mosselen in een laag van 10 cm. ingebracht. Elke goot kan ongeveer 175 ton mosselen bevatten, waardoor per week telkens twee kotterladingen mosselen moeten worden aangevoerd. Voor elke proef wordt 250 m3 mosselen gebruikt, een hoeveelheid waar een plaatselijk te vestigen kleine conser- venindustrie van zou kunnen draaien. Op de tekening ziet men verder drie vuurvast glas met echte levenslange garantie Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbaok; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. GROTE BOSBRAND OP HET NIPPERTJE VOORKOMEN Weer is op het laatste nippertje een grote Texelse bosbrand voorkomen. Zondagochtend om half zeven rukte de brandweer uit na een melding, dat in de Dennen aan de Nattevlaksweg brand was uitgebroken. Ondanks het vroege uur was men zeer snel ter plaatse en wist men de vlammen, die nog niet in de hogere boomtakken waren ^geklom men" in korte tijd te doven. Ook per soneel van Staatsbosbeheer werkte mee aan het blussingswerk. Dat de sohade beperkt bleef tot enkele hon derden vierkante meters verbrande lage begroeiing, is te danken aan de onderwijzer L. Broere, die, terugko mend van het strand, een brandlucht rook en een onderzoek instelde. Hij snelde onmiddellijk naar zijn woning aan de Duinweg en belde de brand weer. Daarop keerde hij terug en be gon alvast met het doven van de vlam men. Het staat vrijwel vast, dat de brand is veroorzaakt door een gloeien de sigarettenpeuk, die vanuit een pas serende auto in het bos is gegooid. MEUBELHANDEL Den Burs Tel. 2572 BEROEP AFGEWEZEN DE COCKSDORP Ds. W. A. Soe- san, Hervormd predikant te De Cocks dorp, heeft het beroep, dat op hem was uitgebracht door de kerkeraad van de Hervormde gemeente van Drogeham in Friesland, afgewezen. Met ingang van heden is ons telefoonnummer gewijzigd in bassins van 40 x 40 meter (7), waarin water van afwijkend zoutgehalte wordt gereedgehouden voor bepaalde proe ven. Dit water wordt verkregen door zeewater te mengen met water uit de sloten van de PH-polder. Tot dit on derdeel hoort ook het gemaal (1). De kunstmatige verwaterplaats zal in menig opzicht het karakter van een commerciële verwaterplaats krijgen. Er is zelfs een schonerij (2) en verleze rij (i3). Proeven met minder grote hoe veelheden mosselen worden gehouden in het 60 meter lange laboratorium (8), waarin alle denkbare factoren die op de'kwaliteit en houdbaarheid van mos selen van invloed zijn, kunnen worden opgewekt. Het complex omvat ten slotte een garage (9) en woning (10). Omdat 'bij het zoeken naar een geschikt gebied voor het vestigen van de kunstmatige verwaterplaats nogal wat vertraging is ontstaan, zal de bouw zo snel mogelijk worden uitge voerd. De uitslag van de proeven, die zich over meerdere jaren uitstrekken, is van groot belang voor de toekomst van de mosselindustrie die de Ooster- schelde als natuurlijke verwaterplaats zal verliezen. 140 liter ƒ198,— Gevraagd

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1