Tweeling Kuip oudste van Nederland Orgelfahriek W. Ploeg expandeert snel nuts spaarbank Neem óók TWIN Wie beweert, dat hij aan elke vinger tien meisjes kan krijgen omdat hij TWIN rookt, overdrijft natuurlijk sterk! tl prettig rollen, lekker roken! J in het afgelopen weekend I" Nu iu voormalige pluimveeschuur Of U nu een succesvolle charmeur of een verstokte vrijgezel bent: neem in elk geval TWIN. U rookt er voortreffelijk van. 1-2 J DE KOOG De heren Johan en Cornells Kuip zijn waarschijnlijk de oudste tweeling van Nederland. We leggen de nadruk op waarschijnlijk want het is moeilijk zoiets met zeker heid vast te stellen. Enkele jaren ge leden werd van de heren Kuip ge schreven dat zij de oudste tweeling waren, maar spoedig daarop bleek dat een nog ouders tweeling in Fries land leefde. Deze Friese tweeling is sedert kort evenwel overleden, zodat de tweeling Kuip nu waarschijnlijk wel de oudste is. Woensdag werden de heren Kuip 89 jaar. Bovenstaand plaatje maakten wij in de boerderij te De Koog, waar het tweetal bijeen was om elkaar te feliciteren. De heer Kuip woont nl. in de Weststraat te Den Burg, terwijl de heer C. Kuip nog al tijd in zijn geboortedorp De Koog ver blijft. Ze zoeken elkaar echter regel matig op. De heer J. Kuip ziet er niet tegenop om lopend naar De Koog te gaan, wat tekenend is voor zijn vita liteit. Zijn broer is veel minder goed ter been, maar geniet overigens ook een redelijk goede gezondheid. De heren Kuip werden geboren in de boerderij, waar nu het Koopcentrum in gevestigd is. Tot hun 23e jaar bleven ze bijeen De heer C. Kuip bleef boeren in De Koog; zijn broer trok naar de Isidorushoeve in Spang. De heren Kuip praten graag over vroeger. In hun jeugd bestond De Koog uit 11 gebou wen, de kerk en de school meegere kend. Ze kunnen vlot alle adressen van toen opsommen: vader Kuip, Koos Kuiper, de school, Reijer Daalder en Pieter Maas. Aan de andere kant van de straat: Jaap Zuidewind, de weduwe Dalmeijer, Hein Luitse, Simon Daalder en Hem Haas. Ze weten er ook nog van dat Het Noorden nog merendeels uit woeste schorren bestond. Er is wel heel veel veranderd en daar kom je eenvoudig niet over uitgepraat. De tijden mogen dan tegenwoordig veel beter zijn; ze spreken toch graag van de goeie ouwe tijd. Vooral omdat de NJN HOUDT PROPAGANDA- AVONDEN De afdeling Texel van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) houdt op vrijdag en zaterdag a.s. in de landbouwschool te Den Burg pro- paganda-avonden. De daarop volgende zondag zullen bovendien propaganda- excursies worden georganiseerd naar Texelse natuurgebieden. De NJN Texel wil op deze manier trachten haar doel stellingen grotere bekendheid te geven en het ledental verder uit te breiden. Het programma van vrijdag vermeldt ojm.: bezichtigen van een in de school ingerichte tentoonstelling, inleiding door de voorzitster van de afdeling en een vertoning van dia's door de heer Klever. Zaterdagavond zal een cause rie over de N.J.N. worden gegeven en er zal gelegenheid zijn tot discussie. Beide avonden beginnen om half acht. Naast de genodigden zijn ook (jeug dige) belangstellenden welkom. Dat geldt ook voor de excursies, die zondag om 9.00 en 14.00 uur bij de landbouw school starten. KOPLAMP VAN BROMFIETS GESTOLEN De 20-jarige Dirk van der Vis uit Oudesohild, die vrijdagavond enige tijd in „De Oranjeboom" te Den Burg had vertoefd, merkte, toen hij naar huis wilde gaan, dat de koplamp van zijn brommer was gehaald. Hij stelde de politie in kennis, die zal trachten de dadei^s) te achterhalen. mensen toen veel meer tevreden wa ren. De heer J. Kuip zegt: Vroeger liepen de mensen te zingen op het land als het mooi weer was. Wie doet dat tegenwoordig nog. Iedereen loopt te kankeren over allerlei kleinigheden Brltxn MB t«i«ri bullBB .«.•nl-ccrrW^LMd va* <S» r«d*ktl*'jTSv- MEIERBLIS WERD VUILNISBELT De Waalder jeugd heeft de afgelopen weken hard gewerkt om op dinsdag avond 30 april te kunnen genieten van een Meierblis. Ze hebben zich bij het zamelen van materiaal keurig gehouden aan de afspraak die het hoofd van de school met hen had gemaakt: géén ijzer en ander onbrand baar materiaal en ook geen los papier. Dat laatste om de omgeving netjes te houden. De afspraak was gemaakt om het voortbestaan van het traditionele Meierblisbranden mogelijk te maken. Het is echter treurig om te zien hoe de Blis er nu uitziet! Het lijkt de Rooie Zee wel! Dat is niet het werk van de jeugd, maar van volwassenen uit o a. Den Burg en De Koog. Veel winke liers schijnen te denken: Als we veel rommel hebben, brengen we het maar naar De Waal, dan zijn we het goed koop kwijt. (Voor het storten van vuil nis op de gemeentelijke stortplaats moet men betalen op zichzelf al een zeer vreemde situatie!). Maar nu zit De Waal met de rotzooi van anderen. Het kan niet anders of van hogerhand zal worden ingegrepen en het zal spoedig afgelopen zijn met de traditionele Texelse Meierblis. Zo gaat een stukje folklore verloren, waar ieder altijd veel vreugde aan beleefde, waarschijn lijk ook zij die nu allerlei rommel op zeer slordige wijze bij de WaaLder blis deponeren Dat is bijzonder jammer. W. Albers, De Waal SPORT EN SPEL OOSTEREND De twee jaar gele den op bescheiden voet gestarte orgel- fabriek van de heer W. Ploeg te Oos terend vertoont de afgelopen maanden een opmerkelijke expansie. Tot voor kort was de produktieafdeling klein en gebrekking gehuisvest in enkele woningen aan de Oesterstraat, maar mede dank zij de bemoeiingen van de gemeente Texel, die deze industrievorm een bijzonder goed hart toedraagt, be schikt men nu over een grote kippen- schuur in Harkebuurt, die in korte tijd is verbouwd en waar nu in steeds sneller tempo vier soorten elektroni sche orgels in serie worden vervaar digd. In de afgelopen 3 maanden zijn meer orgels geproduceerd dan in het hele jaar ervoor. Het heeft er enige tijd naar uitgezien dat de heer Ploeg wegens gebrek aan uitbreidingsmoge lijkheden naar het vasteland zou moe ten gaan, maar daar is nu geen sprake meer van. Integendeel: de produktie afdeling die de heer Ploeg in de Noordoostpolder aanhield, is naar Texel overgebracht. De heer Ploeg vertelde ons over de gang van zaken bijzonder tevreden te zijn, vooral omdat nu volop gelegen heid bestaat te werken aan nieuwe ontwikkelingen in de orgelbouw. Over die nieuwe ontwikkelingen betracht de heer Ploeg nog liever het stilzwijgen, maar hij zegt wel dat het om iets revo lutionairs gaat, waarschijnlijk zelfs een wereldprimeur. In de 400 m2 grote schuur, die nu voor de helft is ver bouwd tot orgelfabriek, werken mo menteel 11 man In de verkoopsector zijn vijf mensen werkzaam. Voor het eind van dit jaar zal de staf nog wor den uitgebreid, want er is nu al teveel werk voor 11 krachten. Het is de be doeling zo spoedig mogelijk 15 man in de produktiesector te zetten en met deze groep tot een zo hoog mogelijke produktie te komen. Uitbesteden Verdere groei van het aantal gefa briceerde orgels is dan mogelijk door steeds meer werk uit te besteden. Wat dat laatste betreft zal de Sociale Werk plaats te Den Burg een belangrijke rol gaan spelen.Het zal voornamelijk voorbereidend werk zijn: boren, solde ren, monteren en het maken van zg. draadbomen. Nu al geeft de orgelfa briek aan heel wat technisch geschool de Texelse handen werk en de ge meentelijke sympathie voor het bedrijf is dus wel begrijpelijk. De heer Ploeg zit vol plannen. Hij spreekt men enthousiasme over nieuwe ontwikkelingen in de elektronische Uw salaris of pensioen via de nutsspaarbank echte gezinsbank meer rente geen kosten geheimhouding een groot kosteloos dienstpakket persoonlijke service orgelbouw, bijvoorbeeld de toepassing van zg. geïntegreerde schakelingen, waardoor vele handelingen kunnen vervallen en de orgels een „oneindige" levensduur krijgen. Momenteel worden in Harkebuurt nog 10 orgels per week vervaardigd van vier verschillende typen: De twee bekende types Voluma Excellent, de Voluma Prelude en de kleine Firello. Daarnaast wordt reeds de produktie voorbereid van een groot mechanisch/elektronisch orgel dat me dio juli op de markt komt. Een belangrijk principe bij de 'bouw wordt evenwel niet uit het oog ver loren: het gaat erom een orgel te bren gen met een zo natuurgetrouw moge lijke pijiporgelklank, dus een apparaat, dat het klassieke kerkorgel kan ver vangen. Nog steeds worden verbeterin gen in deze „pijpklank" gebracht; voor een leek is het verschil allang niet meer te horen. Postorders Om het bedrijf een wat bredere basis tc geven is onlangs gestart met een postorderbedrijf. „Elektropost-Oostcr- end" levert aan radio-amateurs alle mogelijke elektronische en andere on derdelen, tot complete bouwpakketten voor elektronische orgels toe. Elektro- post geeft een uitvoerige catalogus uit en verder een periodieke uitgave over elektronische schakelingen met techni sche gegevens. Opvoeren De orgelproduktie per week zal zo spoedig mogelijk worden opgevoerd tot 25 stuks per week. Verkoop geschiedt tegenwoordig ook aan de handel; een speciale verkooporganisatie houdt er zich mee bezig. Dit „Verkoopkantoor Voluma Excellent" wordt gedreven door de fa. Stark te Oosterend. De meeste orgels 'komen thans nog in Ne derland terecht, maar binnenkort zal ook de export starten. In 1967 werden door de Nederlandse elektronische or gelindustrie 10.000 orgels geëxporteerd ter waarde van 11 miljoen gulden Daarmee hielden zich slechts een vijf tal fabrieken bezig. De heer Ploeg meent voldoende troeven achter dc hand te hebben om een belangrijk deel van de exportmarkt te veroveren, al zal hij zich daarover moeten verstaan met deskundigen op het gebied van de internationale handel. Het zal niet lang duren of de schuur in Harkebuurt is te klein geworden, maar misschien is tegen die tijd het industrieterrein te Oosterend beschik baar, waar dan een grote fabriek kan worden gebouwd. In ieder geval is reeds bewezen, dat op Texel on danks de a-centrale ligging en de boot- verbinding een bloeiende vorm van industrie mogelijk is, al zal het nood zakelijk blijven op de vaste wal con tactpunten in stand te houden. BIJNA ƒ1000,— VOOR ORANJEFEEST Bijna ƒ1000,— (ƒ994,72) heeft de lijstcollecte opgebracht, die door de Verkenners van de Sint Jeroengroep werd gehouden ten bate van de feeste lijkheden op Koninginnedag te Den Burg. De gymvereniging Texel, de or ganisator van het feest, had becijferd, dat ƒ800,nodig was om de kosten van het feest te dekken Het geld is voornamelijk nodig voor de aankoop van prijzen, die bij de verschillende spelen gewonnen kunnen worden. Men kan nu dus wat royaler voor de dag komen. Men heeft nog wel gebrek aan mensen, die bij de verschillende onder delen van het feest een leidende rol willen spelen. Op het desbetreffende verzoek van de gymvereniging zijn nog weinig aanmeldingen binnengekomen. Degenen, die er wat voor voelen, wor den verzocht contact op te nemen met het bestuur. 7 WIN is alleen een prima halfzuxtre shag. Prettig om te rollen, omdat hij lang gesneden is. Lekker om te roken, omdat hij goed gemengd is. UITSLAGEN Vrijdag 19 april Adspiranten: Texel b-ZDH a Zaterdag 20 april Adspiranten: Oosterend a-Tex. Boys b Zondag 21 april 4de klas A KNVB: Texel-Flevo Afdeling Noordholland: JVC-ZDH Tex. Boys 2-Helder 5 Oudesluis 3-Tex. Boys 3 Vesdo 4-De Koog 2 Adspiranten: Tex. Boys a-SRC b 1—1 6—0 r 1—4 3-1 9—Op TEXEL - FLEVO 1—4 Texel liet zich door Flevo dikwijls ?J overklassen. Aanvankelijk wogen de partijen wel tegen elkaar op maar F, was sneller en zette beter door. De op stelling in de verdediging, alle vier oj, een lijn, was voor Flevo de gelegen heid om met snelle doorbraken te opi, reren en te scoren. Wel deed Thijs Mo j lenaar het heel goed maar de voorhoe de had te lang werk om een opening in die sterke verdediging te maken. Te vaak mislukte de comb, door onzuiver heid. We werden vergast op geweldig hoge ballen. Hopelijk kan deze zomer benut worden om tot een snel en zui ver werkend systeem te komen. T. deed enkele goede aanvallen waar uit Henk Groen mooi voor-zette. Texei liep er soms goed door als Flevo eer. goede kans soms miste. Na 20 minuter brak de rechtsbuiten door en het was 01. Spoedig gevolgd door een 2e tref fer. Aan de andere kant miste Henk een goede kans. Te veel werd het spe! via het midden en linkervleugel opge bouwd, terwijl, als steeds, de rechts buiten te weinig in het spel werd be trokken. Direkt na rust alweer zo'n doorbraak en het was 03. Charles wist enige malen goed te onderbreken. Flevo liep telkens in de buitenspel val. Douwe hac de stand met een best schot tot 1- terug gebracht. Uit een corner were het met een prachtige kopbal 1 beëindigd. PUPILLENTOURNOOI Zaterdagmiddag en zondag hielc Texel haar jaarlijkse pupillentournooi waaraan door een groot aantal elftal 'len werd deelgenomen. Het was prachtig weer. Overal stra lende gezichten. Het spelen was hart verwarmend, spontaan en enthousiast De uitslagen verschilden veelal maai weinig. Tal van veelbelovende speler tjes konden we waarnemen. In groep A en B (zaterdag) werd HCSC a winnaar; 2e Oosterend en 3i Kwadijk a Afdeling C. Beverwijk d. Zondag Groep A 1 Beverwijk a tevens de finitief winnaar van de D. Dapper-be ker; 2e Texel a Groep IB le Beverwijk b; 2e Tex Boys a. Groep C: Beverwijk c. |Gaarne brengen wij dank aan df jeugdcommissie van S.V. Texel dii weer voor een prima lopend program ma heeft gezorgd. Tevens ook aan df pleegouders en alle anderen die hui best hebben gedaan zo als ook scheids rechters en leiders. D.D. Training. Deze week i.vJb. an et uitzending TV woensdagavond, heden dinsdagavond trainen. VESDO 4 - DE KOOG 2 3—1 De Koog 2 speelde in tropische hitte met 10 man tegen Vesdo en dolf hei onderspit. Voor de rust wogen de par tijen goed tegen elkaar op. Eerst was De Koog sterker, daarna kwam Vesde meer in de aanval. Vesdo kwam bijna al gauw aan de leiding, want uit een vrije schop ontstond een penalty, die echter naast werd geschoten. Tijdens een meerderheid van De Koog, kwam Vesdo aan de leiding, toen bij een aan val deK.-achterhoede onvoldoende in greep en de uitlopende doelman Duyzei werd gepasseerd. Tot de rust bleeft he; 10. Na de rust kwam Vesdo al direkl met een buitenspeldoelpunt op 20 en toen zakte de animo bij De Koog spoedig. Vesdo kreeg veel kansen, maar benutte ze niet voorlopig. De K.-voo;- hoede kreeg helemaal geen kansen. Uit een goede doorspeelbal scoorde Vesdo 30. Het laatste kwartier lav am De Koog weer wat op gang toen Veldman eindelijk scoorde (31). Uit een afge slagen corner schoot de linksback Mar tens net onder de lat, maar de V-kee per tikte de bal over de lat. Beide ploegen geloofden het wel, me de door de hitte en het bleef 31. OUDESLUIS 3 - TEX. BOYS 3 4-1 Boys 3 verrichtte een knappe presta tie door in Oudesluis met 44 gelijk te spelen. Na 10 minuten stonden met 20 achter. J. Kuip kreeg een unieke kans de achterstand terug to brengen, doch nam de strafschop te krap, op de paal. Door doelpunten van M. Veeger en P. Keijser (2) ging de rust in met een 32 voorsprong.Oudesluis werd daarna sterker. Werkte de achter stand weg en stond vlak voor tijd met 43 voor. H. Hin bracht de stand toch weer in evenwicht door strafschop no 2 goed te benutten. Boys a deed wat we van ze ver wachtten. SRC b werd royaal (met 90) overwonnen. Boys b kreeg in Oosterend geen kans voor een verrassing te zorgen. Met 6-0 moesten zij het onderspit delven tegen Oosterend a. HALF ZWARE SHAG

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2