Partij van de Arbeid en Texels Belang in het strijdperk CANON OL 25 DROS MAGAZIJN Eerste openbare avond S.J.G. woonhuis Voor staatsloten verhuisd VERMIST theorie-avond MANTJE Schoenhandel konijnen- looprennen Joh. Betsema M C. Visser afwezig gesloten MANTJE Schoenhandel prijs f260,- daarom maakt iedere beginnende foto- of diamaker al direkt op het eerste filmpje prima belichte opnamen. Wij vragen voor onze zaak in De Koog omstreeks 1 juni 2 Terkoopsters Voor onze zaken in De Koog en Den Burg hulpverkoopsters DEN BURG De belangstelling voor de „hearing" ie door de Socialistische Jongeren- roep vrijdagavond in hotel „De waan" werd belegd, was niet over weldigend groot. Een 30-tal jongeren enkele volwassenen gaven acte de i iesence, maar van hen maakten 1echts enkele van de mogelijkheid ebruik om zich in de discussie te ïengen. Het bestuur van de SJG had ertegenwoordigers van de PvdA exel en Texels Belang uitgenodigd en oorzitter Joop Koning vertelde in zijn peningswoord waarom. Tijdens de nderlinge bijeenkomsten van de SJG •aren de controversen tussen beide roeperingen herhaaldelijk en soms besproken. Het lag dus voor de anddat men enkele voormannen had evraagd dat ook eens te komen oen. Aan de hand daarvan zou het hoor dan beter een standpunt kun- n innemen. De PvdA Texel werd tegenwoordigd door de heren J. J. iestdorp en W. van 't Noordende; exels Belang door wethouder C. mstra en de heer M. Mantje. Drs. J. ikkens was belast met de qespreks- üding. Aan de hand van een vragenlijstje racht hij het gesprek op gang. Op de raag wat het motief is geweest om éxels Belang op te richten, antwoord de heer Joustra onder meer dat exels Belang toestaat uit een groep exelaars, die van mening is, dat poli- ek in een gemeenteraad niet thuis- oort. Altijd gaat het om problemen m praktische aard, waarbij de poli- eke instelling geen rol hoeft te spe- Verder streeft Texels Belang er- aar mensen in de raad te brengen die iet politiek, maar praktisch denken, exels Belang heeft bezwaar tegen het steem van lijstopstelling, waarbij ordt aanbevolen altijd de eerste te emmen. Binnen de partij wordt de jstvolgorde bepaald, waardoor in de ■aktijk tevens wordt bepaald wie iteindelijk zullen worden gekozen, èxels Belang heeft een alfabetisch gestelde lijst, waarbij de kiezers orden aangespoord een welbewuste rsoonskeus te maken. Van PvdA-zijde werd hiertegen gebracht, dat ook bij het door ;xels Belang aangevallen lijstsysteem kiezer bepaalt wie wordt gekozen, et komt toch voor dat iemand met lorkeursstemmen in de raad komt? De «r Mantje antwoordde, dat de moge- kheid er theoretisch wel in zit, maai de praktijk krijgt toch doorgaans de irste op de lijst de meeste stemmen, heer 'Westdorp wees erop, dat bij gemeenteraadsverkiezingen ook de irstgenoemde van de TB-lijst de eeste stemmen verwierf. De heer >u9tra: Geen wonder, want het oude steem is bij de kiezers zo diep inge- arteld dat men daar met zomaar ver kering in kan brengen. De stemmen op de andere TB-candidaten waren tgebracht waren zeer gevarieerd; hier d men welbewust op de personen kozen, ongeacht de volgorde waarin stonden. Partijpolitiek De heer Westdorp wilde wel eens ïten wanneer de partijpolitiek in de ad een ongunstige rol heeft gespeeld tor het gemeentebelang. Bij andere legenheden had hij die vraag ook ge- Tld maar er nooit antwoord op ge legen. Dat antwoord kreeg de heer estdorp ook nu niet. De heer West- rp achtte een politieke overtuiging de raad wel noodzakelijk. Stel je or dat zou moeten worden gestemd er het voortbestaan van het bijzon- r onderwijs op Texel. De heer Jou- a, van huisuit CHU, zou dan tegen ïs ïchaffing zijn maar de heer Stan- le art, van huisuit VVD, zou wellicht ia ór zijn, zo zei de heer Westdorp. Een agressieve of conservatieve inslag ?elt ook een rol bij grondverwerving, as a socialist hanteert daarbij een an- ni re denkwijze dan een liberaal. De aers weten bij een politieke partij 1 er in dat opzicht bekende beginse- ei i op na houdt, waar zij aan toe zijn. e; Texels Belang weet men dat nooit, ld ^ar aanleiding van de vraag of ?n xels Belang een reactie is geweest bepaalde ontwikkelingen bracht de heer Mantje o.m. naar voren dat als Texels Belang er niet zou zijn geweest, de Boerenpartij waarschijnlijk met een paar zetels in de raad was gekomen. Dat gevaar is gekeerd. Wat de theoretische openbaar onder- wijs-kwestie betreft, zei de heer Jou stra dat een CHU-man best voor open baar onderwijs kan zijn, net zo goed als bijv. de heer Van 't Noordende ka tholiek is en tevens P.v.d.A.-aanhanger De heer Joustra zei overigens de laat ste keer niet op de C-HU te hebben ge stemd maar op D66. Vroeger had hij zelfs enkele malen op de P.v.d.A. zijn stem uitgebracht. De heer Westdorp „Dat zegt niets, dat deed Oud ook". Gezond denken De heer Van 't Noordende had be grepen dat TB er 'kennelijk van uit gaat dat gezond denken en politiek in zicht elkaar uitsluiten. De heer Van 't Noordende zag als gevolg van het kies systeem van TB gevaren voor de con tinuïteit bij het besturen van de ge meente. Als telkens weer andere men sen worden gekozen zit men steeds met nieuwelingen. De heren Joustra en Mantje vonden dat juist een voordeel. In de praktijk, o.a. bij grote wereld organisaties, blijkt dit nieuwelingensy steem uitstékend te voldoen. Iedere man moet zich telkens in zo klein mo gelijke tijd waarmaken en doet z'n ui terste 'best. Continuiteit leidt vaak tot verslapping. De heer Joustra zei dat hij bij de volgende verkiezingen graag weer op de alfabetische lijst wilde staan om te zien hoe de kiezers over hem denken. De heer Westdorp vroeg of de TB- mensen van mening waren dat de po litieke partijen in het verleden de ge meente niet naar beste weten hebben gehandeld. De heer Mantje twijfelde er niet aan of de politieke partijen hebben hun best gedaan. TB heeft dat nooit betwijfeld; heeft dan ook nooit met modder willen gooien. De kans dat volgens het TB kiessysteem mensen met grote practische capaciteiten in de raad komen is echter groter dan vol gens het bestaande systeem. De heer Westdorp constateerde dat in het ge meentelijk beleid door Texels Belang niets is veranderd. Secretaris P. Beemsterboer, een der weinigen die zich in de discussie meng de, zei van mening te zijn dat in het bestuur der gemeente de politiek derdaad een zeer ondergeschikte rol speelt. Hij waaschuwde echter tegen propaganda voor kleurloosheid, vooral omdat het in het provincie- en lands bestuur heel anders is gesteld. Een an dere waarschuwing tegen kleurloosheid had de heer Van 't Noordende: Er is als eens eerder een groepering Texels Belang geweest, die zei dat zij niet aan politiek deed. In de oorlog bleek de po litieke kleur van het merendeel der aangeslotenen naar zwart te neigen. De heer Joustra noemde het recreatie- facetplan waarbij volgens velen de po litiek een rol zou kunnen spelen, aan gezien in het kader daarvan grond ten behoeve van de recreatie moet worden onteigend. Maar ook een niet-socialist zal voor onteigening zijn omdat het voor de verwezenlijking van de plan nen niet anders kan. Ook bij de be sluitvorming hieromtrent is dus geen politiek nodig. Het zou te ver voeren de gehele dis cussie in deze krant weer te geven. Feit is dat het boeiende er halverwege afging omdat men telkens weer terug kwam op dezelfde vragen en proble men, zonder dat er duidelijke antwoor den of conclusies kwamen. Men had bovendien de indruk dat de deelnemers aan het debat minder zeiden dan zij dachten en dat was voor de jongeren teleurstellend. Men draaide tenslotte in hetzelfde kringetje, wat een der aan wezigen er zelfs toe bracht voortijdig en demonstratief de zaal te verlaten. Waarmee niet gezegd is dat deze avond geen nut heeft gehad. In tegendeel. Het is te hopen dat de Socialistische jonge ren alle mogelijkheden aangrijpen om de politieke interesse aan te wakkeren. Dat zoiets niet in een keer lukt, valt hen niet kwalijk te nemen. Met blijdschap en dank aan God geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter. Bij het H. Doopsel ont vangt zij de namen Yvonne Wilhelma Maria A. G. H. Wijtten H. J. M. Wijtten- Ruiter Marcel De Cocksdorp, Texel, 18 april 1968, Vuurtorenweg C 84. TEXELAARTJES egels 1,25; elke regel ér 0,25. Onder adres bevr. (niet eeder dan in Boekh.) en onder nimer ƒ0,50 meer. eciaal voor gelegen- 'dsaanbiedingen. B voor in deze kolom kaatste zaakadverten- geldt het normale dimetertarief). Autorijschool H. Zing- Plevierstraat 12, De »g, tel. 477. Ook voor lenging van uw rij be ien 1 tankt nog steeds het 'tóeligst aan de witte van Oudeschild ent per liter voordeel, kgen per week geo- Schoonmaakbedrijf Spigt, tel. (02228) ^leiding voor al uw ^wijzen en ook voor l^ing van rijbewij- 1 Rijschool Groot, eig. u- Boon Vamor gedipl. (02230) 13252 Grieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg Ook praktische lessen op Texel. Door rechtstreekse le vering van fabriek uw binnenzonwering goed koop in huis. Aluminium jalouzieën met 5 jaar garantie. Verder: buiten zonwering en vouwwan den. B. C. van Veen, Warmoesstraat 24, Den Burg Te koop 2 fauteuils, 4 stoelen, salontafel, 6 mtr. donkerrode effen pluche loper met 13 platte bronzen roeden. Jac. J. Zegel, Schilderend 114, telef. 2998 Aangeboden 30 m3 kippenmest. R. Buisman, Den Burg, tel. 2133 Wij kunnen weer ver anderingen aannemen aan dames- en heren- bovenkleding. Dagelijks van 2 tot 6 uur. Kleer makerij F. Cleven, Waal- derstraat 4, Den Burg Wegens overcompleet te koop aangeb. z.g.a.n. wit gelakt kinderledikant met matras, van ƒ110, voor de helft. Brink 20, De Koog Te koop brommer NSU i.z.g.st., vr.pr. 95,en compl. 50 Watt zanginst. 435,—. H. Kuip, De Westen H 103 Te k. 2 gebruikte di vanbedden. K. Minnes, Brink 12, De Koog, tel. (02228) 369 Een bromfiets vermist. Merk Kreidler Florett, framenummer 1085114, kleur rood, verzeke- ringsplaatjenr. JRV 610, Tegen beloning terug te bezorgen J. J. Verseput, Wageningseweg E 136 Op 13 maart waren onze ouders S. van der Zwaag M. van der Zwaag- Mulder 25 jaar getrouwd. Wij hopen het feest te vieren op 27 april 1968. Anny Mart en Johanna Gery en Aad Rens Receptie van 2.30 tot 4.30 uur in het Roode kruis gebouw te Den Burg. Gerard Smit en Annie Zijm hebben hun trouwdatum vastgesteld op 26 april. Om 13.15 uur in het Raadhuis te Den Burg; om 14.00 uur in de R.K. Kerk te Oudeschild. Receptie van 16.30 tot 18.00 uur in „Casino" te Den Burg. Toekomstig adres: Van Galenstraat 51, Den Helder. Met blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon Willem Peter T. Jimmink-Oele G. W. Jimmink 18 april 1968, Bargen W 50, De Waal, post Oosterend. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij u hartelijk dank. Adriaan en Tiny Huisman-Bagge Kogerstraat 63, Den Burg, Texel. Heden nam God on verwachts van ons weg, onze geliefde man, vader, zoon, broer, behuwdzoon, zwager en oom Benjamin Jan van der Knaap in de leeftijd van 20 jaar. Wij konden hem nog niet missen Joh. 11 25. G. van der Knaap- Hin Margo Fam van der Knaap Fam. Hin Texel, 19 april 1968, Den Burg, Wittekruislaan 22. De begrafenis heeft inmiddels plaats ge had. Met leedwezen geven wij kennis dat door een tragisch ongeval is overleden onze bes te neef Bernard van der Knaap echtgenoot van Gré Hin in de leeftijd van 20 jaar neven en nichten Texel, 19 aipril 1968. Heden werden wij zwaar getroffen door het plotseling verlits van onze innig gelief de zoon, broer, zwa ger en oom Anton Schagen (Ton) in de nog jeugdige leeftijd van 16 jaar. De diepbedroefde familie A. Schagen E. T. Sohagen- Swaerts Bertje D. A. Schagen F. P. Schagen- Daalder Albert-Dirk Texel, 18 aprü 1968, Heemskerkstraat 28, Oudeschild. De rouwdienst wordt gehouden woensdag 24 april 2.00 uur n.m. in de Ned. Herv. kerk te Oudeschild, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraaf plaats. Door een noodlottig ongeval werd plotse ling van ons weggeno men onze lieve klein zoon Ton in de jeugdige leeftijd van 16 jaar Opa en Oma Schagen Den Burg, april 1968. Plotseling werd van ons weggenomen onze lieve neef Ton Schagen J. Schagen T. Schagen-Keuning K. Schagen M. Schagen-Roeper H. Schagen A. Schagen-de Boer P. J. Schagen A. Schagen- Huizinga F. Kortenhoeven E. Kortenhoeven- Schagen neven en nichten Oudeschild, april 1968 Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter Colinda T. M. Boon-Dijt H. J. Boon Texel, 19 april 1968, Oosterend, Kotterstr. 16. Heden werd uit ons midden weggenomen onze geliefde neef Bernard J. van der Knaap echtgenoot van Gré Hin in de leeftijd van 20 jaar Fam. C. v. d. Knaap Fam. P. v. d. Knaap Fam. A. v. d. Knaap Fam. C. de Ridder- v. d. Knaap Fam. Jac. Kreeft Fam. J. v. d. Knaap Fam. J. Vinke Fam. P. Bakker 19 april 1968. Hiermede geven wij kennis dat 18 april plotseling uit ons midden is weggerukt Tonny Schagen in de zeer jeugdige leeftijd van ruim 16 jaar. Fam. Dros, Bern Fam. Zuiaewind, Kerkeplaats Fam. Swaerts, Hogeberg Fam. Swaerts, Kerkeplaats Tot onze grote droef heid ging van ons heen onze vriend Tonny Hij zal in onze herin nering blijven voort leven. Zijn vrienden 23.95 HOUDT U VAN IETS BIJZONDERS? Kies dan dit schoentje I Elegant en in de stijl van deze tijd. Zeadt vroegtijdig Uw advertentie* in 30 APRIL om 8 uur (Koninginnedag) in Catharinahoeve Door een noodlottig ongeval zijn van ons heengegaan onze beste maats Bernard en Ton Dat zij moge rusten in vrede. De bemanningen van TX 23, TX 22 en TX 10 Den Burg, Texel, 18 april 1968. Te koop aangeboden met grote tuin en schuur H. VAN UDEN, Hollandseweg C 53, De Cocksdorp 1918 1968 Op zaterdag 27 april hopen onze lieve ouders en grootouders L. M. Stuurman G. Stuurman-Visser de dag te herdenken, dat ze 50 jaar getrouwd zijn. Nog vele goede jaren samen wensen hun dankbare kinderen en kleinkinderen H. Tromp D. B. Tromp-Stuurman Martin Janet Peter Johan Bas Gelegenheid tot feliciteren van 4 tot half 6 in Hotel „De Hoop" te De Cocksdorp. Adres: Joan Hodsonstraat 7, De Cocksdorp, Texel. Op velerlei manier hebt U ons 't welkom toegeroepen. persoonlijk of in groepen, per telefoon of op papier, met bloemen of met trom en lier, uit vensters of van stoepen. Ontvangt, nu wij ook wonen hier, ons dankwoord kort en krachtig 't was machtig! Texel, 17 opril 1968. W. H. Sprenger C. R. Sprenger-Pool Te koop gevraagd H. Stammes, Hoofdweg E 18, Eierland tel. (02225) 279 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te verlenen aan de heer J. H. Brügemann, wonende Binnenburg 3 te Den Burg, voor het verbouwen van de voormalige boerderij, plaatselijk bekend H 104, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie R, nr. 72, tot woonhuis met zomerverblijven. Eventuele bezwaarsdiriften tegen genoemd bouwplan kunnen tot uiterlijk 3 mei 1968 bij hun college worden ingediend. Texel, 23 aprü 1968. Burgemeester en wethouders van Texel, De burgemeester, Mr. W. H. Sprenger De secretaris, P. Beemsterboer. Burgwal 22, Den Burg VERKOOPn JDEN Maandag: 9.00—13.00 uur; 18.00—19.00 uur Dinsdag: 17.00- 18.00 uur. Woensdag: 9.00—13.00 uur; 18.00—19.00 uur. Aanvang verkoop 29 april Kinderarts, t/m 27 april. DAMESKAPSALON „WILHELMINALAAN" vrijdag 26 april P. KOORN van Spang W 19 naar Jac. P. Thijsselaan 65, Den Burg ons kleurdwergkonijn (ram), beige met donker bruine kop. Om linker achterpoot een ring, waarop nummer en jaar 64. J. D. Roeper, Keesomlaan 41. RIJSCHOOL M. VAN SCHIJNDEL verzorgt iedere donder dag een in de Kristalzaal van Hotel „De Oranjeboom", Den Burg. Eindelijk een schoen voor jonge en moderne mannen. Die moet u direct gaan kopen. omdat de camera het alleen doet als de film is doorgedraaid omdat de camera het alleen doet als er voldoende licht is en omdat dit toestel een perfect geconstrueerde klasse camera met veel pluspunten is voor uw camera naar de fotohandel in de Parkstraat voor de maanden juli en augustus Prettig werk, goed loon Aanmelden bij dn

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 3