TARVO Mimvo f TROUWEN KAN ALTIJD NOG' Voor u 3 /2% op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra ais gezinskrediet en voor u rm BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER oowae s§ m V Ssdkumsaon morgen nemen, zelf proeven! i rubriek voor l o„,t.r 6.-<i„hi!, LANDBOUW en VEETEELT Moutbrood FEUILLETON door Tom Lodetvyk de bank waar ook zich thuis voelt TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 23 APRIL 1968 „U VRAAGT, WIJ DRAAIEN Voor deze keer een paar onderwer pen, waarvoor het verzoek is gedaan hierover iets in onze rubriek te vertel len. We vinden zo'n verzoek zeer ver erend, want blijkbaar verwachten de vragers, dat de rubriek wordt gelezen en dat er bovendien in bepaalde geval len ook naar gehandeld wordt. De lastige hekken Het is niet de eerste keer, dat we hierover schrijven. Het is intussen wel een aantal jaren geleden, dat we er in deze rubriek aandacht aan hebben ge geven. •Het verzoek om over dit onderwerp te schrijven kwam van iemand, die re gelmatig op boerenbedrijven moet zijn. Hij wees me er op, dat er heel veel tijd verloren gaat met het openen en sluiten van hekken als je gedwongen bent de boer in het land op te zoeken of met werktuigen het bedrijf op moet. De oplossing was volgens de man in kwestie een vaste dreef, waarop geen hekken nodig waren, omdat de dreef door een heining van de aanliggende percelen was afgescheiden. Inderdaad een prima oplossing! Vooral op bedrij ven met uitsluitend rundvee is dit heel goed mogelijk, omdat de afscheiding tussen dreef en percelen kan bestaan uit een eenvoudige elektrische afras tering. Voor bedrijven met schapen ligt dit wat moeilijker, omdat hier een veel duurdere afrastering nodig is. Intussen kunnen we het volledig met onze „opdrachtgever" eens zijn, dat met het openen en sluiten van hekken veel tijd verloren gaat. Vooral als dit tijd betreft van „dure personen" kan dit voor de boer een zeer schadelijke zaak zijn. We denken met name aan de loonwerkers met hun dure machi nes. We moeten er rekening mee hou den, dat het steeds meer een kwestie van uurtarieven zal worden. En ook al ~J„is dat niet het geval, dan is toch op een of andere manier de verloren tijd in het tarief berekend. Persoonlijk meen ik aan het voor gaande nog dit te moeten toevoegen. Het is naar mijn mening niet alleen een kwestie van het aantal hekken, maar vooral ook van het soort hekken. Het openen en sluiten van een goed bevestigd hek vraagt niet zo veel tijd. Maar als een hek zelf al met draden in elkaar hangt en bovendien met en kele draden aan een scheef hangende paal is vastgemaakt, wordt het een zeer tijdrovende zaak. Daar komt nog iets bij. De wijze, waarop hekken staan of hangen heb ben oök iets te maken met het naam kaartje van de boer. lik zou me kun nen voorstellen, dat wanneer bepaalde personen genoodzaakt zijn om de be drijfsvoering te beoordelen, de kwestie van hekken en afrasteringen bij hun beoordeling al een belangrijke rol speelt. Wees niet te nonchalant met dat naamkaartje. De Spreukendichter wist al, dat een goede naam beter is dan goede olie. De plastic zakken Het verzoek om aandacht in deze rubriek kwam dit keer van enkele personeelsleden van ons grootste Wa terschap. ,,U schrijft over allerlei din gen in de Texelaar. Kunt U ook niet eens iets schrijven over de plastic zak ken. Ze worden maar overal neerge gooid en ze komen op alle mogelijke plaatsen terecht". Er volgde toen een verhaal, waaruit bleek, dat in de herfst- en wintermaan den regelmatig verstoppingen van dui kers in dammen optreden door plastic zakken, die in de buis zijn gedreven en 9. Maar het boek boeide haar niet. Wat had die schrijver lang werk om tot za ken te komen! Al die beschouwingen, die ze maar zo-zo vond, gewild, filosofisch, als droog zand aan elkaar hangend.... lag het aan haar? Werd ze zo kritisch? Het boek werd alom geprezen, je móest het gelezen hebben. Zei dat wat? Om dat meneer X die in de krant schreef, dat vond? Wie was meneer X? Het boek gleed in haar schoot, ze staarde naar buiten. De ondergaande zon kleurde nog een klein stukje hemel in onwezenlijke tinten, maar de nacht gleed al aan over de stad. Overal zag ze lichten branden, hier en daar de blauwe gloed van een t.v.-toestel. Kassiekijken. Niks voor haar. Waarom eigenlijk niet? Werd ze een snob? Tè intelligent om naar de t.v. te kijken? Ze stond op, liep naar de keuken, greep in de koelkast naar een fris drank. Wat ben ik in een stemming! dacht ze. Er deugt niks, en aan alles twijfel ik. Zelfs een beetje aan mezelf. Nog nooit vertoond. Kwam dat nou door die verjaardag? Omdat ze nu vier en dertig was? Of door de sfeer thuis, waarin ze zich niet meer thuis voelde? Door de zorg om vader, die zo oud werd en zo stil? Ze had zitten luisterennaar de ver halen van de zusters en de schoonzus ters. Het gewone geklets over de kin deren. Jawel. Maar ze hadden er hun plezier aan. Hun zorgen ook. Maar ze hoefden niet te vragen of ze leefden en waarvoor. Josje was er niet geweest, haar 'kleine zus, nu al aan de tweede baby toe. Ze moest er heen. Ze moest natuurlijk de baby bewonderen, maar ze ging om Jos. En om die malle vent van haar, die half-artistieke meubel maker, die nog in het handwerk ge loofde, en die warempel een goeie baan gekregen had hij een kunstnijverheids- atelier, waar hij als manusje van alles meer presteerde dan hij verdiende. Jos, haar jongste zusje, altijd een beetje an ders dan de anderen. Door de anderen altijd een beetje liefhebbend-kleine rend behandeld. Nou ja, Jós! Hield ze daarom zoveel van Jos? Zaterdag ga ik er heen, dacht ze. En haar stemming 'klaarde een beetje op. Maar haar kritische geest bleef vragen: waarom? Is je daaraan zo veel gelegen, dat het de week voor je goed maakt? Morgen zou ze weer aan het werk. Dan wachtte haar weer haar interes sante, verantwoordelijke, afwisselende baan. Ze had geboft. Geweldig geboft. In Amerika was het niet eens zo makkelijk geweest, je in te werken. Het tempo lag daar heel anders, de mensen waren anders. Zaken, succes, Sold, daar draaide het om. Waarover kon ze praten met de mensen uit deze kring, die ze ontmoette ®P cocktailparties, op fuifjes en dage- lijks op kantoor? Je werk bepaalde de kring waarin je je bewoog. En alles draaide daar om het werk, de zaak, het succes, het geld, de promotie, de nieuwe auto, de bungalow, de vakantie in Europa, o ja daarover kon ze meepra ten. Maar Mrs. Mackenzie, die ook in Parijs geweest was, wist het haar alle maal te vertellen. De hotels waren ouderwets, het eten niet best, het ver keer slecht geregeld, en haarfijn wist ze het verschil tussen wat iets kostte in Parijs en in Washington of New York. Ze vond Europa wel aardig, in Holland was ze ook geweest, ja, rond vaart door de Amsterdamse grachten, de Keukenhof, en zo'n leuk stadje met een scheve toren, Delft? Ja, dat was het misschien, ze zou het na moeten zien. Eén nacht in Amsterdam en ze had geen benen meer om te staan, kon niet eens een suite-met-badkamer krij gen. Maar ze kénde Holland. Els had zich op haar werk gewor pen, zich weinig ontspanning gegund. Mr. Mackenzie, het omgekeerde van zijn vrouw wat welsprekendheid be treft, een rustige vijftiger, interessant grijzend aan de slapen, het type van de captain of industry zoals ze in de ad- verenties voorkomen, waardeerde haar. Ze had aan een half woord genoeg. Ze ging rustig en efficiënt haar gang. Ze kleedde zich niet of ze het halve kan toor wilde verleiden. Hij kon met haar voor de dag komen als ze hem verge zelde naar belangrijke besprekingen. En als ze 's avonds aten in een moei zaam gevonden rustig restaurant in een van Amerika's gonzende steden, dan hoefde ze niet met alle geweld naar een nachtclub of een voorstelling, dan zat ze net zo lief in een fauteuil met een martini naast zich rustig te praten, en niet altijd over de zaak of de zaken. Mr. Mackenzie was aan het front ge weest en was daar nadenkend gewor den, Heel veel van wat zijn medebur gers voor waar en onomstreden hiel den, de voor allen geschikte „American way of life", was voor hem geen ge sneden koek meer. En met deze jonge Hollandse vrouw, die in geen enkel damescomité zat, die er niet op uit was een echtgenoot tot een hoger plan te promoveren, die geen lid was van die oer-conservatieve en agressieve „Doch ters van de Revolutie" en zich zelf nooit op de voorgrond plaatste, kon hij rustig „hardop denken". Mrs. Mackenzie die, wat haar ook mocht ontbreken, een zeer scherp oog had voor de concurrentie, wist bij in tuïtie dat ze die van Els niet had te vrezen. Ze had al twee huwelijken ach ter de rug waarin de secretaresse van haar man een tè grote rol had ge speeld ze was trouwens zelf op die manier aan haar eerste man gekomen, die zijn gezin voor haar in de steek had gelaten en al een jaar later over leed „oorzaak en gevolg" zeiden kwaadaardige vriendinnen, haar met een behoorlijke bom duiten achterla tend. Ze had Gilbert Mackenzie ge- op een bepaalde plaats in de buizen blijven zitten. Een paar maal was hier door langdurige of tijdelijke overlast van water ontstaan. Ik moet U eerlijk zeggen, dat ik aan een dergelijk nadeel van de inderdaad overal ronddwalende plastic zakken nooit gedacht heb. Maar het is een vol komen aannemelijke zaak, dat rond- waaiende zakken ook terecht kunnen komen in duikers. Ik geloof, dat de agrariërs dankbaar kunnen zijn, dat het personeel van het Waterschap op deze gevaren wijst. Moeilijkheden met de waterafvoer zijn in de eerste plaats een nadeel voor de •boer en niet voor bedoeld personeel, al is het open maken van verstopte duikers niet direct een pretje. In onze eeuw van het plastic begint plasticafval langzamerhand een groot probleem te worden. Het zijn niet al leen de plastic kunstmestzakken, maar ook afgedankt plastic, dat dienst heeft gedaan voor liet afdekken van gras- kuilen, enz. Toch is het m.i. niet nodig om naast de grote voordelen van dit materiaal de nadelen zonder meer te aanvaarden. Aanvankelijk hebben we wel eens gedacht, dat plastic op geen enkele manier te vernietigen was. Dat is niet juist. Samen met goed brand baar materiaal is het wel zodanig te verkleinen, dat het geen schade meer doet. In ieder geval is het o.i. niet no dig, dat men het plastic overal maar neergooit. Het verzoek van de mannen van het Waterschap is het volledig waard om er rekening mee te houden. De rede van Mansholt „Ik heb al een paar weken in de ru briek gekeken of er geen reactie op de rede van oud-minister Mansholt kwam. Maar ik heb nog steeds niets gezien". Aldus een Texelse boer en touwe lezer van deze rubriek. Nu is het niet zo, dat ik geen kennis heb genomen van wat onze oud-minis ter heeft gezegd en van de reacties, die daarop zijn gekomen. En uiteraard heb ik over een en ander ook wel mijn eigen gedachten. Het lijkt me helemaal niet onmoge lijk, dat oud-minister Mansholt met zijn opmerkingen over de toekomst van de landbouw, waarin het aantal land bouwbedrijven vele malen kleiner en de oppervlakte vele malen groter zal zijn dan thans het geval is, „een bal letje heeft willen opwerpen". Hoewel het aan de andere kant zeker is, dat Mansholt net als veel andere land bouwdeskundigen rekent op zeer grote veranderingen in de eerste 25 jaar. Hoe snel dit allemaal zal gaan is een kwestie, waar verschillend over wordt gedacht. Verder wil ik dit opmerken. Ik ge loof, dat het een goede zaak is, dat er mensen zijn, die bereid zijn hun visie op de ontwikkelingen in de landbouw te geven. Ze kunnen er voor zorgen, dat 'boeren en landbouwvoorlichters niet „inslapen" met de gedachte dat het op de manier zoals het nu gaat nog wel een tijdje door zal gaan en dat het hun tijd wel duren zal. Je zou kunnen zeggen, dat ze een min of meer „pro fetische" taak vervullen. Tot die taak is een landbouwvoor- lichter niet geroepen. Zijn werk ligt meer op het „priesterlijke" of „pasto rale" vlak. Of met andere woorden op de meer bescheiden taak van de dage lijkse zorg van de bedrijven in zijn gebied. Daar komt dit nog bij. In het verle den heb ik het wel eens gewaagd om in overleg en samen met anderen me zelf „de profetenmantel" om te hangen. We meenden toen bepaalde voorspel lingen te moeten doen over de scha penhouderij. Dat is niet al te best uit gepakt. En daarom lijkt het me beter om de taak van .profeet" over te laten aan meer deskundigen. do heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. Woensdag 24 april Den Burg, Dc Zwaan, 20.00 uur, R.K. Vrou wengilde. Afscheid van de voorzitster, mevr. De Graaf-Graaf. Iedere woensdagmiddag van 4 tot half 5 voorleeshalfuur in de bibliotheek voor de kinderen van de le en 2e klassen der lagere scholen. Donderdag 25 april De Cocksdorp, Hotel Kikkert, Plattelandsvrou wen De Cocksdorp-Eierland, 8 uur, Modeshow met eigen krachten. Zaterdag 27 april Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, St Jan met het stuk „De Indringster". Bal na met muziek van Mark Five. Deze avond is speciaal voor de jongeren. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 apr. 5.10 en 17.54; 24 apr. 6.21 en 18.53; 25 apr. 7.10 en 19.37; 26 apr. 7.50 en 20.12; 27 apr. 8.27 en 20.43. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 april a.s. worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 16.00 uur. dA-dA7l 147. Igor zat met de gebakken peren en zijn kersepit deed hem verschrikke lijk zeer...., dingen waarover een fruitman zich overigens niet behoeft te schamen: het hoort bij zijn vak. Toch toonde hij nog voldoende besef om ijlings de inhoud van zijn fruitkar weer bij elkaar te gaan schrapen, waarbij het hem meer om de wapens te doen was dan om het ooft. Doch een tweede ongeluk hing Igor boven het hoofd, want zie, daar kwam de plichts getrouwe veldwachter Eelco Eelkema aanstappen. Eerst kreeg deze even de indruk, dat er een verkeersongeluk had plaatsgevonden. „Zo zo....", gromde hij. „Hebb'n de dikke dames Huppers en Puppers weer eens geen voorrang gegeev'n? En moest het rijd'nde verkeer daar weer het slachtoffer van word'n? Maar eh...., ai! Wat is dat? Sinds wanneer ver- voer'n fruitmann'n waap'ns op de waag'n? Dat zal toch geen koppelver koop wees'n? Een pond kers'n een een revolver bijvoorbeeld? Of drie kilo banaan'n met een geweer? Dat is ver- bood'n bij de wet! Ik zal 'es eev'n proces-verbaal opmaak'n!" Eelco greep zijn (boekje bars: „Je nóam!?" en brulde „Igor Slappewaskistamelde de Barroesjaan onthutst. „Ahaa! Ik heb je in de gaat'n, man netje!" riep Eelco. „Een vermomde ter rorist! Een verklede spion! Vandaar al die waap'ns. Het is je zeker om de sportkontoeter te doen hè? Hand'n omhoog!!" Met een verbluffende snelheid ver scheen er een levensgrote revolver in zijn hand en hij vervolgde; „Met man netjes als jij maak'n we hier korte mett'n, vrindje!" Wandel jij maar 'es voor me uit, dan za'k je 'es eev'n laat'n zien dat de kerker onder onze toor'n nog zo slecht niet is!" trouwd omdat hij een degelijke kerel was, ze was nu in het defensief, moest zelf oppassen, en kon al haar aandacht wijden aan haar kransjes, comité's en „avondjes". Els verwonderde zich wel eens over die twee, het was geen mis lukt huwelijk, omdat ze wisten wat ze aan elkaar hadden en elkaar vertrouw den. Mrs. Mackenzie vond het maar een hele rust, dat haar man in Els zo'n betrouwbare secretaresse had, be trouwbaar in meer dan één opzicht, en ze was soms erg aardig, bang, dat Els niet genoeg uitging, gaf haar mooie ca deautjes en was zelfs ijverig voor haar op zoek naar een geschikte man, tot Els haar vriendelijk duidelijk wist te ma ken, dat ze deze corvée liever zelf af handelde. De Amerikaanse mannen de den haar niets, al waren ze nog zo aar dig en joviaal. Ze vond de meesten maar stakkers, geketend aan de zege kar van het succes, opgejaagd door hun ambitieuse vrouwen die zo goed wisten te delen in de glorie van haar man. Toen was daar het plan gekomen een „branch" van het bedrijf te stichten in Europa, met het oog op de Euromarkt. Als plaats van vestiging was na lang wikken en wegen Den Haag uitgeko zen. Mr. Clinton, die als manager zou optreden, had de baas als grote gunst gevraagd, hem Els als „rechterhand" mee te geven. Een zeer bekwame kracht, volkomen bekend met het be drijf, met de Amerikaanse manier van zakendoen, èn thuis in Holland, dat zou een geweldige steun voor hem zijn. „In dit geval", had Gilbert Mackenzie gezegd, die avond toen hij haar had ge vraagd met hem te gaan eten, omdat hij dit niet in de bureausfeer wilde afhandelen „heb ik het offer gebracht. Terwille van het bedrijf. Ja, een offer", hij glimlachte een beetje weemoedig. „Ik wil je wel vertellen dat ik je erg missen zal". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 5