Cjrocn ZwartsJexels in het harL> Tevreden stemming op vergadering van VVV Texel Direkteiir pleitte weer voor reserveringsdienst Zilveren priesterfeest pastoor Scholten feestelijk herdacht 2346 Bakkers Ijzerhandel VERKOOPSTER(S) Dichterlijk verzet tegen opheffing parochie een auto goochelaar. - Schoolvoetbal 1968 Sint Jozefschool - weer kampioen echte gezinsbank sandalen Sterk, gezond en afwasbaar. Twee uit een grote collectie. A. MANTJE - Schoenhandel IJDAG 26 APRIL 1968 rEXELSE^COURANT 81e JAARGANG No. 8261 Ittgave N.V. t/h Lange veld De Rooij ostbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Dc dinsdagavond in „De Oranje- )0om" gehouden jaarvergadering van le VVV Texel kenmerkte zich door een ;evreden stemming. Het toch wel grote vertrouwen van de leden in het beleid bestuur en directie bleek niet al- een uit de betrekkelijk geringe op- tomst, maar ook het opmerkelijke feit, Jat de begroting zonder één op- of aanmerking werd goedgekeurd. Het itemde tot voldoening, dat ook burge- neester Sprenger tot de aanwezigen jehoorde. Aan het slot van de verga- Icring liet hij weten, dat hij zo moge lijk altijd present zou zijn, omdat het ;aat om een van Texels belangrijkste >estaansbronnen. Voorzitter C. J. v.d. Kooi keek met 'oldoening terug op het seizoen 1967. /oor 1968 ziet het er minder gunstig lit, maar de VW tracht de gevolgen ?an een ongelukkige vakantiesprei- ling tot een minimum te beperken door ntensief propaganda te maken in het Jaargebied, Berlijn en andere Duitse ebieden buiten Nordrhein-Westfalen. )at het met de Paasdagen weer veel irukker was dan vorig jaar, zag de leer v.d. Kooi als een bewijs dat Texel iteeds sterker in de belangstelling comt Wat de „kwestie reserverings- lienst" betreft, werd medegedeeld dat en commissie uit hoofdbestuursleden ie voor- en nadelen zal bestuderen en en rapport uitbrengen op basis waar- ran het bestuur te zijner tijd een itanclpunt zal innemen. De beslissing al uiteindelijk aan de leden zijn. Mel- ling werd gemaakt van diverse ser- ice- en propaganda-activiteiten. Ten lehoeve van de tentoonstellingen in ïssen en Saarbrücken is een speciaal n opvallend strooibiljet vervaardigd, lat in kort be9tek veel zakelijke gege- ens vermeldt. Ten behoeve van de ogelliefhebbers is een fraai boekje •an de ipers gekomen, in een Neder- andse, Franse, Engelse en Duitse ver- ie. Het bevat uitvoerige gegevens over e Texelse vogelreservaten en een lijst an alle vogels, die op Texel voorko- ïen of er zijn waargenomen. Met de amenstelling ervan heeft administra- eur A. J. Binsbergen zich belast. Het ioekje is rijk geïllustreerd met teke- lingen en foto's van J. P. Reydon, rtjlen Nol Binsbergen en de samen- teller. Aan de aanwezige leden werd en presentexemplaar van het boekje er hand gesteld. Een belangrijke mededeling was ook, at de in herdruk zijnde Duitse uit- |ave van de VVV-krant in kleur zal orden uitgevoerd. Hetzelfde zal te ijner tijd met de Nederlandse versie ebeuren. Het blad zal daardoor nog terker de aandacht trekken. Verder al Texel weer opvallend en uitvoerig 'orden vermeld in diverse folders, o.a. lie van de Waddenfederatie en de fe- leratie van Noordhollandse WV's. Jaarverslag De heer J. W. Dekker maakte in zijn aarverslag uiteraard melding van de tormachtige toeristische ontwikkeling, ie zich ook in het afgelopen seizoen eeft doorgezet. Volgens de cijfers van (voorlopige) gastenstatistiek nam et aantal gasten ten opzichte van 966 toe met niet minder dan 35.364 of 0%; het aantal overnachtingen met .723 of 20°/o. De gemiddelde ver- lijfsduur daarentegen liep met een Met ingang van heden is ons telefoonnummer gewijzigd in Gevraagd voor onze schoenwinkels in Den Burg en De Koog Aanmeldingen bij A. C. Mantje, Hogerstraat 6 Den Burg, tel. 0 2220-2102 en K. Mantje, Dorpstraat 11 De Koog, 0 2228, 319 dag terug tot 11.5 dagen. De oorzaken van de groei: gunstige vakantieregeling (Nederlandse en Duitse vakanties slo ten op elkaar aan); het zonnige weer, de uitstekende bootverbinding, die in steeds wijder kring bekend wordt en de propaganda door middel van adverten ties, propaganda-akties, vele toeristi sche artikelen in binnen- en buiten landse bladen en deelname aan de ANVV vakantietips voor de televisie. In alle verblijfsvormen werden forse stijgingen geconstateerd, uiteraard vooral op de kampeerterreinen. Gering was de toename in de sector gemeubi leerd verhuur en een kleine afname werd zelfs geconstateerd in hotels, pensions en logies-met-ontbijt adres sen. De logies-infonmatiedienst heeft weer goed gefunctioneerd. Op enkele uit zonderingen na kon aan alle verzoeken om logiesruimte worden voldaan Het melden van beschikbare kamers aan de VW heeft evenwel te wensen overge laten. Mogelijk zal de telefoonlijnkie zer, die in gebruik genomen is, bijdra gen tot verbetering. In totaal werden 2056 logiesinformatiebonnen uitge schreven tegen 1690 in 1966. Op deze wijze werden 5058 personen aan logies ruimte geholpen tegen 3898 in 1966. Het dagbezoek vertoonde een sterke stijging, met name per touringcar. In 1966 maakten 600 bussen een tocht over het eiland; in het afgelopen jaar waren het er 1100. Het gaat hier om ca. 50.000 dagtoeristen. Op de kern van reisleiders (sters) werd derhalve her haaldelijk een beroep gedaan, tot ge noegen van de gasten, zo bleek uit vele reakties. Watertoerisme Voor de eerste maal werd in een VVV jaarverslag melding gemaakt van het watertoerisme, dat sterk toeneemt, ondanks het ontbreken van akkommo- datie. In 1967 werd de Oudeschilder haven bezocht door 258 jachten, de meeste in augustus (107). In veel ge vallen betrof het slechts een kort be zoek zoals blijkt uit de overnachtingen van opvarenden van jachten: slechts 241. Van de jachten kwamen er 177 uit Nederland, 72 uit Duitsland en 6 uit Engeland. Voor verdere ontwikkeling van de watersport is een speciale jachthaven dringend noodzakelijk ge worden. Ook het aantal gasten dat per vliegtuig naar Texel komt, stijgt sterk, mede als gevolg van de internationale status van het terrein. Cijfers zijn evenwel nog niet beschikbaar. Het aantal leden van de VVV groei de van 983 tot 1058. De financiële si tuatie van de vereniging is uitstekend. De vele reakties op advertentiecam pagnes maakten vergroting van de op lage van de VVV-krant noodzakelijk: (Zie vervolg pagina 2) EERSTE PRIJZEN VOOR TEXELSE BIERTAPPERS DEN HELDER In de voorronde van de nationale biertapwedstrijden, die dinsdagmiddag in de foyer van de schouwburg te Den Helder werd ge houden, behaalden Texelaars dehoog ste punten. Bij de éénmanszaken werd de eerste prijs gewonnen door de heer J. Goudsbloem, kelner van hotel „De Toekomst" te De Koog. Bij de teams ging de eerste prijs ook naar Texel en wel naar café „De Karseboom", dat vertegenwoordigd werd door de heren W. Brugmans en G. L. van Westen. Radio- en tv-commentator Dick de Vree reikte de prijzen uit: geldsommen. De winnaars kunnen nu deelnemen aan de finale, die in januari volgend jaar wordt gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam. Aan de voorronde te Den Helder werd door vertegenwoordi gers van dertig horeca-bedrijven uit Den Helder en omgeving deelgenomen. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbonte; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 cL incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. DUITS-NEDERLANDSE JONGERENONTMOETING In de jeugdherberg „Panorama" lo geerden deze week 45 plattelandsjon geren uit Beieren: Kreis Jugendring Passau onder leiding van de heer Sepp Eizenhammer Woensdagavond hadden ze een gezellige ontmoeting met Texel se leeftijdsgenoten; meisjes van het Vormingsinstituut Het programma werd verzorgd door de heer Veldwisch, die Texelse dia's vertoonde. Verder werd gezamenlijk Bingo gespeeld en werd gedaan aan volksdansen en an dere spelletjes. De Duitse groep heeft op Texel on der meer de Coöp. Zuivelfabriek be zichtigd en twee boerderijen: de oude !4oeve „Dc Nes" en de gloednieuwe hoeve van Commandeur bij Oudeschild. Daar werd o.a. kennisgenomen van de schapenteelt. Ook een bezoek aan het Texels Museum stond op het program ma. I Om drie uur begon in het dorpshuis 1 -«pm^rlPfl K te Hoorn een zeer geslaagde kin denmiddag. Ongeveer tachtig kinderen genoten van de verrichtingen van een OUDESCHILD Met een plechtig danklof, Hoogmis, gezamenlijk ontbijt, kindermiddag en feestavond hebben katholiek Den Hoorn en Oudeschild het 25-jarig priesterjubileum gevierd van pastoor J. L. A. Scholten. Ondanks het feit, dat pastoor Scholten nog geen jaar op Texel werkzaam is, was de viering bijzonder hartelijk. Dat men de paro chieherder een goed hart toedraagt, bleek niet alleen uit de vele geluk wensen, maar ook uit dc geschenken, waaronder zich zelfs een auto bevond. Het staat overigens nog allerminst vast of pastoor Scholten in Oudeschild nog lang werkzaam kan blijven. Momenteel is de katholieke zielzorg op Texel on derhevig aan een ingrijpende reorgani satie, die belangrijke, maar voor de betrokken parochianen nog onbekende verschuivingen tot gevolg zullen heb ben. Onbehagen hierover kwam naar voren tijdens een klinkende revue, die zondagavond in 't Skiltje voor het voet licht werd gebracht. Zaterdagavond arriveerde de jubila ris met zijn familie op Texel. Op de veerhaven werd het gezelschap ver welkomd door de kerkbesturen van Den Hoorn en Oudeschild. Daarop ging het naar Oudeschild, waar in de kerk een plechtig lof werd gehouden. Zon dagochtend om half tien begon een plechtige Hoogmis in oude (en voor velen nog vertrouwde) stijl: met drie heren en in het latijn. Aan het daarop volgende ontbijt in 't Skiltje zaten ca. 180 parochianen aan en een aantal ge nodigden, waaronder burgemeester Sprenger. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door de heer Th. R. Hin, die als parochiecadeau, een ge sloten enveloppe, overhandigde. Mevr. Boom-van Sambeek verraste de pas toor met een kistje sigaren en mevr. KagernHin uit Den Hoorn had een (chocolade) autootje meegebracht. Goede revue Zeer geslaagd en ongetwijfeld ihet hoogtepunt van het feest was de revue, 's avonds in 't Skiltje, die was samen-, gesteld en geregisseerd door de heer J. Th. Boom, waaraan door vele parochia-| nen enthousiast werd meegewerkt. Zang, voordracht en toneel wisselden elkaar in snel tempo af. Onder meer werd een levensschets van de pastoor gegeven. In een omvangrijk en puntig gedicht bracht de heer Boom o.m. het onbehagen over de mogelijke opheffing van de parochie ter sprake: „Naar we in de krant konden lezen, mag hier geen parochie wezen. Zonder dat we ergens in worden gekend, komt onze parochie aan haar end. Het is voor mij niet te verteren, en 'k wil me dan ook gaan verweren. Onze voorouders hebben ruim een eeuw geleden, voor hun zelf standigheid gestreden. Generaties is het goed gegaan, en nu liquideert men ons bestaan. Voorwaar géén democraten- zaak; het valt bij ons niet in de smaak.Een daverend applaus be wees dat de heer Boom in de roos had geschoten. Een vijftal meisjes zong een fraai lied, waarin hetzelfde onderwerp aan de orde kwam. Aan het slot van de avond kwam voor de pastoor de grote verrassing. De heer Th. R. Hin deelde mee, dat men het chocolade-autootje dat men aan de pastoor had gegeven maar een karig geschenk vond. Te elfder ure was be sloten toch maar een echte auto cadeau te doen. De pastoor, zichtbaar onder de Het elftal van de Sint Josefschool is dinsdagmiddag winnaar geworden van het schoolvoetbaltoernooi 1968. Het kampioenschap was een feit nadat het elftal van de Thijsseschool met 30 was verslagen. De o.l. school kwam dus op de tweede plaats. Derde werd de o.l. school van De Cocksdorp en vierde de o.l. school van Den Hoorn. De fina les duurden tot in de avond omdat en kele wedstrijden onbeslist eindigden en moesten worden verlengd. Dit leidde niet tot verschil in de cij fers, zodat de sterksten moesten wor den bepaald door het toekennen van strafschoppen. De ontmoeting Thijsse- school-o.l.s. De Cocksdorp eindigde in een 21 overwinning voor de Thijsse school, nadat de durpertjes aanvanke lijk de leiding hadden genomen. Ver volgens speelde de Sint Josefschool te gen Den Hoorn. De Josefschool had indruk, bracht dank voor dit vorstelijke geschenk, waardoor hij zich sneller in zijn uitgestrekte parochiegebied zal kunnen bewegen. Een garage was er ook al (van de vorige pastoor), maar het rijbewijs moet nog worden verwor ven, omdat de pastoor alleen over een Frans rijbewijs beschikt. Sj. Art. 958. Jongenssandaal. Maten 28-39. v.a. 5,25 Art. 972. Kindersandaal. Maten 22-28. v.a. 4,25 Verkrijgbaar bij: een voortdurend overwicht, maar Den Hoorn verdedigde uitstekend. De stand bleef daardoor, ook na verlenging, 00. De strafschoppen, die door de Sint Josefschool beter werden geno men, brachten de beslissing (741. Ook de wedstrijd o.l.s. De Cocksdorp-o.l.s. Den Hoorn eindigde in dubbel blank na verlenging. Hier nam De Cocksdorp de strafschoppen echter beter: 43. In de laatste wedstrijd om het kam pioenschap Josefschool-Thijsseschool kon de o.l.s. de stand in de eerste •helft nog in evenwicht houden, maar na de rust drukte de Sint Josefschool onweerstaanbaar door en kwam tot een verdiende 30 overwinning. Het jui chende clubje had daarmee de nieuwe wisselbeker veroverd, die was beschik baar gesteld door de heer P, B. Riteco. Op de foto het kampioenselftal met de leider, de heer P. Zegers. Rij achter van links naar rechts Marcel Legierse, Jos Wessels, Gerard Legierse, Kees Duin, Wim Vinke en Hans Pastoor. Rij voor Bert Duin, Eduard Keijser, André Witte, Frits Bakker en Wim van Heerwaarde. Zes jaar actief voor Vrouwengilde MEVROUW DE GRAAF NAM AFSCHEID ALS VOORZITSTER Op hartelijke wijze is woensdag avond in hotel „De Zwaan" afscheid genomen van mevrouw D. de Graaf- Graaf als voorzitster van het katholiek Vrouwengilde. Zes jaar geleden volgde zij in deze functie mevrouw Kuip- Huisman op. Mevrouw De Graaf heeft het presidentschap op voortreffelijke wijze vervuld, zo bleek uit de lovende afscheidstoespraakjes, die door ver schillende leden werden gehouden. Tot opvolgster van mevouw De Graaf werd mevrouw C. M. Bakker-van Leeuwen, „Astrid" gekozen. Dezelfde mevrouw Bakker had haar voorgangster namens de leden toege sproken. Zij herinnerde eraan, dat mevr De Graaf het voorzitterschap destijds voor één proefjaar had willen aanvaarden, maar dat het toch zes volle jaren zijn geworden, waarin zij Het Gilde op de best mogelijke wijze dien de, zodat nu reeds vast stond dat de nieuwe voorzitster haar moeilijk zou kunnen evenaren. Als afscheidsge schenk werd daarop een tinnen kan overhandigd. Ook werd het woord ge voerd door mevrouw Hoogenbosch-Hin en mevrouw Kager-Witte. Mevrouw Nauta-Graaf zuster van de schei dende presidente zong een lied met een toepasselijk refrein „Dan moet je me zuster zien". Het Vrouwengilde gaat 15 mei op reis. Onder meer zal een bezoek wor den gebracht aan de KRO-studio te Hilversum. Opgave is mogelijk tot 29 april. Ook kennissen mogen mee.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1