Groen 'Zwarts Texels in het harL, „Sint Jan" toonde uitstekend spel in „De Indringster Texelse vrouwen gaan tapijt knopen voor raadzaal Horecabedrijf in Parkstraat Meierblissen voortijdig iu brand gestoken 120 m2 in vier maanden klaar Eerste reakties enthousiast Spannend verhaal met onbevredigend slot ^>$0R UIV tuimeltafels Moerbeek's Lflgare N.V. w/h Laugcveld Dc Rootf •oitbas 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den I, tel. (02220) 2741, 's aronds (02220) 2403 81e JAARGANG No. 8262 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandshank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. 3,55 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mra^ andere advert 12 ct p. mm. „Sint Jan" heeft zaterdagavond voor de tweede keer het stuk „De Indring ster" van Edwin Bronner in „De Oran jeboom" opgevoerd. In tegenstelling tot de eerste avond was de zaal nu zeer goed bezet. „Sint Jan" had de keus laten vallen op een serieus stuk, dat 'n welkome verkwikking was in de reeks min of meer lollige blijspelen, die de laatste tijd in de Texelse toneelzalen voor het voetlicht zijn gebracht. Waar mee niet gezegd is dat „De indringster" een uitgesproken goed stuk is. De gang van zaken in het verhaal is logisch en qua opbouw acceptabel maar de climax van het laatste bedrijf moet als nogal teleurstellend en onbevredigend zijn ervaren. De schrijver heeft het verhaal zeer aangrijpend en op een Hitchcock- achtige manier uitgesponnen, maar bij het bedenken van een aanvaardbaar slot zijn zijn capaciteiten tekort ge schoten. Hier en daar deed het verhaal bovendien nogal drakerig aan. Het is een tikje goedkoop om het hek van een hoog balcon kapot te laten waaien, waardoor een blinde oma eraf valt en een jammerlijke dood vindt. De teksten waren echter uitstekend en dat maakte veel, zo niet bijna alles, goed. De wijze waarop de Sint Jan-spelers met die teksten omsprongen maakte van het stuk een voorstelling waar de vereniging met voldoening aan terug kan denken. Dat is dan in de eerste plaats te danken aan het natuurtalent mevrouw Pauline Bakker-Bakker, die de hoofdrol van het wereldvreemde 16- jarige meisje Allison op zich had ge nomen en zich deze rol zo inleefde, dat het haast beangstigend was. Indringster Robert Harper is weduwnaar sinds de geboorte van zijn dochter. Hij woont bij zijn blinde moeder in tot tevreden heid van dochter Allison, die veel van haar vader houdt. Ook haar vader is zeer op haar gesteld ondanks het feit, dat het meisje enkele merkwaardige trekjes vertoont. Zij houdt zich zelden met leeftijdsgenoten, zoekt de een zaamheid op en leeft voortdurend m een wereld waarin zij geen onder scheid maakt tussen fantasie en werke- Tot grote teleurstelling van de kin deren, die er wekenlang voor aan het werk zijn geweest, hebben onbekende „grappenmakers" in de nacht van za terdag op zondag verschillende Texelse meierblissen in brand gestoken. Om kwart over één kwam bij de politie een melding binnen, dat de blis op de hoek Pontweg-Akenbuurtsweg in brand stond. Om kwart voor drie kwam weer een dergelijke brandmelding; nu be trof het de door de schooljeugd van De Waal gemaakte brandstapel. Om kwart voor vier werd de brand weer gealarmeerd, omdat de Meierblis van Den Hoorn in brand stond. Omdat de duinbegroeiing in de buurt gevaar liep, trok de brandweer er met groot materieel heen om het vuur te doven. Om zeven uur zondagochtend waren de brandbestrijders weer thuis. In De Waal was de voortijdige verbranding het tragisch onderdeel van veel Meierblisellende. Nadat de jeugd zich al ten onrechte het ongenoegen van de overheid op de hals had ge mald, omdat mensen uit Den Burg en )e Koog de blis als vuilnisbelt ge bruikten, bleek naderhand dat de brandstapel in de onmiddellijke nabij - beid van een lelieveld lag. Omdat de eigenaar daarvan vreesde dat aan dit iewas grote schade zou ontstaan, heb ben verschillende inwoners van De ^aal met trekkers en wagens de brandstapel een stuk verderop ge bracht. Na drie avonden slepen was veer een prachtige nieuwe brandsta al opgebouwd. Dat verschillende kin ieren van De Waal in tranen uitbarst en toen zij zondagochtend ontdekten, dat van hun blis vrijwel niets was bvergebleven, laat zich denken. In De "aal is men echter niet bij pakken ?aan neerzitten en ook in Den Hoorn fet. Kinderen van beide dorpen gingen Ürect weer op pad om brandbaar ma teriaal te verzamelen. Een gisteren «ontdekte" stapel oud hout ergens op fexel, werd zelfs broederlijk verdeeld. lijkheid. Een noodtoestand ontstaat als Robert na een langdurig verblijf terug komt, getrouwd. Een lieve vrouw, die zelf veel narigheid in haar leven heeft gehad, wordt de vierde bewoner van huize Harper. Allison neemt het niet, dat de indringster haar vader voor zich gewonnen heeft en neemt zich voor de vrouw het huis uit te treiteren. Daarbij gaat Allison op uiterst listige wijze te werk. Voortdurend laat zij merken, dat zij Catharina haat, zonder het openlijk te zeggen. Zij gaat zelfs zover de nieuwe avondjapon van Ca tharina aan stukken te snijden, een van haar ontvangen geschenk ondergaat het zelfde lot. Bij nacht en ontij besluipt zij de jonge vrouw en werkt haar op de zenuwen. Als rond het huis de storm loeit en de donder rommelt be dreigt zij Catharina op afschuwelijke wijze. Haar man en schoonmoeder mer ken echter niets en Allison weet haar vriendje Tommy door chantage zover te krijgen dat hij de verzonnen alibi's onderschrijft. De blinde oma is de eer ste die haar spel doorheeft, maar voor dat ze het aan Robert kan vertellen, valt ze van het balcon, dood. Catharina is door de houding van het meisje vol komen overspannen geraakt en voor een tijd naar een vriendin vertrokken. Als zij terugkeert staat voor haar vast dat Allison krankzinnig is en zij pro beert haar man voor die gedachte te winnen. De dood van oma heeft in het zieke brein van het meisje echter een verandering bewerkstelligt. Zij haat niet langer Catharina maar zichzelf. Het scheelt een haar of zij stort zich van het balcon (waarvan het hek nog steeds stuk is) maar het is Catharina die haar daarvan weet te weerhouden en voor het eerst sluiten moeder en stiefdochter elkaar in de armen. Van mevrouw Bakker schreven we al dat zij voortreffelijk spel leverde als het 16-jarige zonderlinge meisje Alli son. Zo goed was haar acteren, dat en kele andere medewerkers wel bij haar af móesten steken, vooral omdat geen der rollen als „makkelijk" kan worden gekwalificeerd. Mevrouw N. Keesom- Logman speelde ontroerend als de blinde moeder Serena. Zij ontpopte zich als een ideaal type en gaf voor treffelijk gestalte aan deze vrouw vol levenswijsheid en waardigheid. Vooral als type zeer geschikt was de heer W. Raateland in de rol van Robert Harper. Ook de mimiek was voortreffelijk, maar de teksten kwamen niet steeds even gaaf over. Zijn spel zat vol vaart maar het was storend dat zijn tegenspelers niet steeds met even veel vaart rea geerden. Tussen woord en wederwoord zat vaak teveel tijd. Een heel goede indruk maakte me vrouw R. Rijk-Anema in de moeilijke rol van Catharina. Zij stond langdurig op de planken, moest herhaaldelijk blijk geven van veel emotie. Er werd veel van haar gevergd, maar zij kon haar taak goed aan. Sint Jan heeft in haar ongetwijfeld een kracht gevonden, die nog veel van zich zal doen spreken. Een wat kleinere rol had de heer D. Witte als Tommy Adams, het vriendje van Allison. Hij speelde spontaan maar soms wat aarzelend. Na wat meer erva ring zal ook hij een waardevolle kracht voor Sint Jan kunnen worden. De regie werd gevoerd door de heer H. Strik, die erin slaagde het stuk in 4Vs week ingestudeerd te krijgen. Souf- fleuse was mevr. M. Zijm-van Sam- beek. Mevrouw Beumkes-Radder ver zorgde de grime; de (fraaie) décors wa ren van de heer N. van Heerwaarden. N.H.N.K. TAFELTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN Zondag 28 april werden in de vei linghal te Medemblik de jaarlijkse tafeltenniskampioenschappen van Noord-Hollands Noorderkwartier ge houden. Hieraan werd om. door twee Tetak-spelers deelgenomen, nl. John Cnossen en Jan de Boer. Cnossen leg de beslag op het kampioenschap heren 3e klasse en samen met De Boer op het kampioenschap heren dubbel 4e klasse. De Boer werd in de 3e klasse heren in de 3e ronde en in de 4e klasse in de kwartfinales uitgeschakeld, terwijl Cnossen ditzelfde overkwam in de kwartfinales heren 2e klasse. EINDEXAMEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE TEXEL De volgende leerlingen behaalden het einddiploma van de lagere land bouwschool: Jan de Boer, Den Burg; Arie Kikkert, Den Hoorn, Dirk Rik- keniberg, De Waal; Jan Roeper, Duin weg; Roel Terpstra, Den Burg; Jan Vlaming, Veelust, Het Noorden; Henk Witte, Züidhaffel; Jos Witte, Gerrits- land. VROUW VALT VAN SLINGERENDE MOTOR DE WAAL De heer G. Boot uit De Waal reed zaterdagmiddag op de Oosterenderweg toen plotseling een van de banden van zijn BMW-motor leegliep. De motor begon hevig te slin geren, waardoor de op de duo zittende mevrouw W. Boot-Jas eraf werd ge slingerd en met het hoofd op het weg dek smakte. Met een hersenschudding moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd. De heer Boot wist de motor in zijn macht te houden en tot stilstand te /brengen. De oorzaak van de lekke band was snel gevonden: een hout- schroef. JOYRIDING DE KOOG De heer J. van der Vis te De Koog ontdekte zondagochtend om vijf uur dat zijn auto, die hij voor zijn woning aan de Kogerweg had gepar keerd, was verdwenen. Bovendien was het hek en de haag ter plaatse bescha digd, zodat direct duidelijk was dat (onervaren) joyriders aan het werk waren geweest. De politie vond de auto enkele uren later terug in de buurt van „Sarrasani". De wagen was licht beschadigd. De daders werden in de loop van de dag ook opgespoord. Het bleken de jeugdige H. V. uit Den Burg en de beroepsmilitair Van H. uit Doorn te zijn. Proces verbaal werd op gemaakt. AANVULLENDE BIJDRAGE VOOR VERBETERING WEGEN Op voorstel van GS hebben Gedepu teerde Staten aan de gemeente Texel een extra bijdrage beschikbaar gesteld van ƒ5.242,90 ten behoeve van de ver betering c.q. doortrekking van de Peli- kaanweg, Califomiëweg en de Ruys- weg alsmede het rijwielpad langs de Eierlandse duinen. In 1964 en 1965 wa ren respectievelijk reeds maximumbe dragen van ƒ120.000,en ƒ164.880, beschikbaar gesteld. Het subsidiabele deel van de totale kosten bleek nader hand evenwel ƒ725.307,26 te bedragen, waardoor de subsidiabele kosten met ƒ13.107,26 werden overschreden. Een wat andere wijze van uitvoering en de stijging van loon- en prijspeil waren daarvan de oorzaak. B. en W. hadden GS gevraagd om een aanvullende bij drage van 40°/o van ƒ13.107,26. Door het Rijk is aan Texel een bijdrage van 50% van ƒ13.107,26 toegekend. VEEHOUDER GEWOND NAAR ZIEKENHUIS DE WAAL De heer KI. du Porto kreeg zaterdagavond bij het melken een trap van een van zijn koeien. Met vrij ernstige kwetsuren aan de rug werd hij naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. TEXELSE MARKT Gisteren aangevoerd: 7 lammeren 60,tot ƒ135,en een koe ƒ1000, ZILVEREN MEDAILLE O N. VOOR D. VERMEULEN Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties hield donderdag avond in hotel „De Lindeboom-Texel" een buitengewone vergadering met de bedoeling zoveel mogelijk vrouwen te betrekken bij een belangrijke zaak. Tij dens de vergadering werd door mej. A. G. Luijsterburg namens de Raadhuis- commissie het plan bekend gemaakt om een 120 m2 groot tapijt te knopen, be stemd voor de raadzaal van het nieuwe raadhuis. Op dc Texelse vrouwen deed zij het beroep in dit kolossale handwerk een werkzaam aandeel bij te dragen. Het is dc bedoeling dat het patroon in meer dan 100 stukken wordt verdeeld die elk dus ongeveer één bij anderhalve meter groot worden. Zo'n stuk kan dus mee naar huis genomen worden en er kan aan gewerkt worden door één of meer vrouwen terwijl mannelijke huis genoten als ze er zin in hebben ook een handje mogen helpen. De stuk ken worden later tot één tapijt aan el kaar geknoopt en het geheel zal dan in de overigens nogal stemmig ontworpen raadzaal een boeiend pronkstuk moeten zijn. De reacties op dit voorstel waren bij zonder gunstig. De aanwezige dames waren gaarne bereid mee te doen en in hun verenigingen knoopsters te wer ven.. Mevrouw E. Bout, interieurarchitecte te Amsterdam die nauw bij de raad- huisbouw is betrokken, vertelde hoe de raadzaal er uit gaat zien. De vierkante ruimte zal zijn licht ontvangen uit een ovale opening in het plafond waarop de koepel staat. Onder dit ovaal bevin den zich de tafels voor raad en gemeen tebestuur die in dezelfde vorm worden opgesteld. De raadsleden kijken dus op een ovaal stuk vloer en in de praktijk is gebleken dat een effen vloerbedek king hier een bijzonder saai effekt zou geven, temeer daar de wanden worden bekleed met een stof in naturel en het meubilair met zwart leer wordt be kleed. Het tapijt moet dus in het mid den een boeiend en kleurrijk patroon hebben; de randen 4/s deel van het tapijt kunnen worden geknoopt in bruine en witte „ruwe" wol. Met het ontwerpen van het patroon heeft men een békende tapijtknoopster in Amsterdam belast. Zij werkt in nauw overleg met de architecten van het raadhuis. Het merendeel der dames zal zich dus bezig houden met het kno pen van stukken kleed met een een voudig motief in gemeleerde ruwe wol. MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 De meest ervaren knoopsters zullen worden belast met het maken van het kleurpatroon in het midden. Vier maanden Het is de bedoeling dat in september van dit jaar met het knopen zal wor den begonnen. Vier maanden later moet het knoopwerk klaar zijn waarna met samenstellen van het tapijt op zichzelf een groot karwei kan worden begonnen. Donderdag werd afgespro ken dat de dames die wilden knopen op donderdagavond 12 september bij elkaar zullen komen voor nadere in structies. Bij die gelegenheid wordt dan tevens het materiaal uitgereikt. De wol zal worden betrokken van de Wolfede ratie. Met nadruk werd gesteld dat het niet alleen gaat om leden van de vrouwen vereniging; het tapijt moet een werk worden van alle Texelse vrouwen. i Tijdens een publieke verkoping, za terdagmiddag in „Casino", is de heer G. Rump uit Amersfoort eigenaar ge werden van het bedrijfsgebouw met bovenwoning Parkstraat 36, dat op ver zoek van de erven E. Boekei in veiling werd gebracht. Het gebouw werd inge zet voor ƒ60.000,maar het „mijn" (uitgeroepen door de heer J. Schagen, die in opdracht van de heer Rump handelde) klonk al hij ƒ16.000,zo dat de verkoopprijs ƒ76.000,werd. De familie Boekei heeft alle reden om tevreden te zijn over deze opbrengst. De grootste optimisten onder het pu bliek hadden verwacht dat het gebouw hoogstens zestig mille zou opbrengen. De heer G. Rump, de vroegere eige naar-exploitant van „Dc Karseboom", vertelde ons dat hij dc bedoeling heeft het pand zo snel mogelijk tot horeca bedrijf te verbouwen. Verder wilde hij weinig loslaten, maar wel verzekerde hij ons dat het „iets revolutionairs" zal worden, in ieder geval geen dancing, want daar is de grootte niet toereikend voor. De heer Rump heeft na Texel hore cabedrijven geëxploiteerd in Harder wijk, Zwolle en Amersfoort. Die van Harderwijk en Zwolle heeft hij weer afgestoten, maar dat te Amersfoort zal zijn eigendom blijven. De heer Rump is voornemens het Amersfoortse bedrijf te verpachten en te zijner tijd zelf naar Texel te komen. In dezelfde publieke verkoping werd ook het woonhuis met schuurtje en steeg Weverstraat 28 te Den Burg ge veild, in opdracht van de heer P. Span- jer. De heer B. Gieze, Eierland, was de hoogste bieder met ƒ29 000,en omdat bij het afmijnen niemand z'n mond opendeed, werd hij voor dit be drag eigenaar. Óp verzoek van de heer Spanj er werd ook getracht het pakhuis met souterrain aan de Burgwal te ver kopen. Het pand (pakhuis 90 m2 en souterrain 63 m2) kwam in bod voor ƒ41.000,maar de verkoop werd door de heer Spanjer zelf opgehouden. De combinatieverkoop van woonhuis en pakhuis ging dus ook niet door. Van de lintjes, die ter gelegenheid van Koninginnedag op het land zijn geregend, is er één op Texel gevallen. Gisterochtend werd de heer Dirk Ver meulen (64) op het raadhuis ontboden, waar hij van burgemeester Sprengcr te horen kreeg, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. De heer Vermeulen was onlangs 50 jaar in dienst van de familie Dijt (de boerde rijen „Westergeest" en „Aurora") en de voordracht voor het ere-blijk stond daarmee uiteraard in nauw verhand. Burgemeester Sprenger zei, dat boze tongen wel eens beweren, dat een vijf tigjarig jubileum niets bijzonders is. Je hoeft maar te -blijven zitten waar je zit. De burgemeester zei het daar niet mee eens te zijn, zeker niet in dit ge val. Vijftig jaar werken bij dezelfde baas betekent dat het werk van beide kanten goed heeft voldaan. Vermeulen heeft de zorg over een gebied van maar liefst 90 hectare, hoofdzakelijk scha- penland. De zorg voor vele honderden schapen heeft hem niet alleen overdag, maar vaak ook 's nachts bezig gehou den. Vermeulen ging volgens oude be proefde methoden te werk. De houding, die sommigen tegenwoordig tegen de arbeid innemen, is hem vreemd. Het trouwe werknemerschap was in Den Haag niet onbekend gebleven, met het genoemde gevolg. Burgemeester Spren ger verzocht mevrouw Vermeulen het ere-metaal bij haar man op te spelden. Het gezelschap, waaronder de werk geefsters van de gedecoreerde en en kele familieleden, bleef daarop nog enige tijd in gezellige sfeer napraten. EIDEREENDEN OP WAD SCHADELIJK WILD? Het Anti-Revolutionaire Eerste Ka merlid A. A. van Eetcn heeft in schrif telijke vragen aan minister Lardinois (Landbouw en Visserij) aandacht ge vestigd op het feit, dat eidereenden de laatste tijd veel schade hebben toege bracht aan mosselpercelen op de Wad denzee. De senator bepleit daarom maatregelen op korte termijn waardoor schade kan worden voorkomen. Hij vraagt tevens of eidereenden als scha delijk wild kunnen worden beschouwd. De heer C. Swennen op Texel, bio loog bij het Nederlands Instituut voor het Onderzoek der Zee te Den Helder en specialist op het gebied van de eidereenden op het wad deelde de Leeuw. Crt. naar aanleiding van de vragen van het Kamerlid mee, dat hij op het ogenblik een onderzoek instelt naar het voedsel van de eidereenden. Mogelijk vormt de eidereend op de mosselpercelen eerder een nuttige dan een schadelijke funktie, zo merkte hij op, omdat deze eenden het mosselzaad wegvissen en zo voorkomen, dat de oudere mossels onder dit zaad bedol ven raken en verloren gaan. Het is volgens hem onmogelijk* dat de eenden de percelen leeg vissen. Bij Harlingen heeft de heer Swen nen vorige week een onderzoek inge steld op een plaats, waar kort tevoren duizenden eidereenden hadden gezeten. Hij vond daar nog behoorlijke hoeveel heden mossels en kokkels, waaruit volgens hem bleek, dat de eidereend de zaak niet opruimt. Het woonhuis Weverstraat 60 van de heer H. van Ek te Buitenpost werd voor ƒ14.000,eigendom van "de heer S. Rijk, die de hoogste bieder was. De heer Rijk, werkzaam in de horecasec- tor, vertelde ons nog geen vaste be doeling met het pandje te hebben.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1