het harL, (jroen 17wartsjexeh in Koninginnedag te Den Burg op enthousiaste wijze gevierd Kan industriegrond bij Oosterend in korte tijd worden verworven? V- 60 J HERENSANDALEN en SLIPPERS IBr^rrai Si MCA 1000 Garage „WESTEND" Aardgasvoorziening weer in studie A. MANTJE - HOGERSTRAAT onmogelijke gebeurde mm BW Westdorp: Vakantiebungalows zijn ook „tweede woningen" Graag maak ik mezelf tot tolk van de velen, die een feestelijke Koninginnedag hebben beleefd op Texel. Heel wat mensen hebben zich ingespannen om jeugd en vol wassenen in de stemming te bren gen. Met zeer verschillende mid delen is aktiviteit ontplooid. Hartelijk dank aan alle organi satoren en medewerkers Zonder anderen te kort te doen, zou ik met name willen noemen de jubilerende gymnastiekvereni ging G.V.T. Zij is erin geslaagd, in Den Burg de spieren en de fantasie los te krijgen. Hulde W. H. Sprenger Wat velen als onmogelijk beschouw den is op 30 april gebeurd: Den Burg heeft op grootse en succesvolle wijze Koninginnedag gevierd. Alle sombere verwachtingen ten spijt zijn vele hon derden inwoners van Texels residentie bij de viering betrokken geweest. Jong en oud, zowel „import" als „echt" was uitstekend vertegenwoordigd. Er was zelfs geen gebrek aan leiding, iets dat men tot kort voor het feest nog had gevreesd. Dat in Den Burg de traditie om niets te doen aan Koninginnedag na vele jaren is verbroken, dankt men aan de gymnastiekvereniging Texel, die zich als de stimulerende instantie had opgeworpen en in het bijzonder aan het comité, bestaande uit mevr. Heerschap- Verstegen, de heren G. Praamstra, J. Wieten en J. M. de Vries. Alle onderdelen van het feest slaagden perfekt: de allegorische op tocht, de fietsrally, de kinderspelen en het volksspel „Wijk tegen wijk". Aan de allegorische optocht werd door een verheugend groot aantal kin deren deelgenomen, zodat het voorbij trekken van de stoet geruime tijd in beslag nam. Het Koninklijk Texels I Fanfarekorps gaf muzikale medewer- king, evenals de drumband Margaretha Sinclair. Het fanfare heeft een drukke dag gehad, 's Morgens vroeg stond het korps al op de kerktoren om de feest- I muziek over het dorp te laten klinken en 's avonds zaten de muzikanten (als boerenkapel) op het terras van hotel „De Lindeboom-Texel" om de finale van het Volksspel muzikale luister bij te zetten. Veel werkstukken in de alle gorische optocht muntten uit door de zorg en tijd die eraan besteed waren. Sommige karretjes hadden in de meest befaamde bloemencorso's geen slecht figuur geslagen, zóveel tulpen waren erin verwerkt. Bij de enkelingen verwierven de „Bloemenkabouters" de eerste prijs. Ook het „Vliegtuig" en „Roodkapje" gingen met prijzen strijken. Bij de kleine groepen viel de grote mammoet op die de veranderingen bij het voort gezet onderwijs in beeld bracht. Er was oa. aan meegewerkt door de kinderen Heerschap, Schotanus en Bakker. Bij de grote groepen maakte „Zwaan kleef aan" de ibeste indruk. Tweede werd hier „Trouwdag-admiraal" en als derde en vierde noteerde de jury „De Wolf en de zeven geitjes" en „Sneeuw witje". Het is helaas niet mogelijk een volledige uitslag te geven daar de jury geen gelegenheid heeft gehad deze nauwkeurig te noteren. Kinderspelen Honderden kinderen deden daarna mee aan de spelen, die op het gemeen telijk sportterrein werden gehouden. In alle mogelijke spelletjes konden zij hun bedrevenheid tonen. Hier werd van de organisatie wel heel veel gevergd. Mensen, die wel eens met dit bijltje gehakt hebben, zullen weten wat het betekent om ca. 400 levenslustige kin deren met spelletjes ordelijk bezig te houden, van hen het inschrijfgeld te ontvangen, alsnog niet-ingeschrevenen van kaartjes te voorzien en prijzen uit te reiken om maar niet te spreken van de voorbereidingen, die op het in vak ken verdeelde veld moeten worden ge troffen. Moeilijke rally Intussen namen de leerlingen van het voortgezet onderwijs deel aan de fiets rally. Ook dit onderdeel slaagde voor treffelijk, hoewel de 25 km. lange tocht bepaald geen peuleschilletje was. De rally werd door 33 van de 49 kop pels uitgereden. Na afloop werden tien prijzen uitgereikt. De eerste prijs, 12,50, werd gewonnen door het koppel Gerthe Keijser-Annemarie Schoorl; tweede prijs Siem v d. Vliet en Martin Maat; derde prijs Tine Schoorl en Joke Tuinema. Maak een proefrit bij: Vliestraat 11 - Oosterend Telefoon (02223) 369 Het Volksspel „Wijk tegen Wijk" werd een hoogtepunt, zoals door de organisatoren was bedoeld. Om acht uur werden op de verzamelpunten van de vier wijken de opdrachten uitge deeld, die tot op dat ogenblik „top secret" waren. De eerste opdracht luidde; een majorettegroep samenstel len, bestaande uit mannen, te weten 1 majoor en 6 majorettes. Dat betekende dus in koortsachtig tempo majorette- stokken en vrouwenkleding verzame len. Wat makkelijker was de 2de op dracht: Een uit 20 vrouwen bestaand muziekkorps samenstellen met huis houdelijke artikelen als instrumenten. Weer wat minder eenvoudig, maar niettemin door alle deelnemende groe pen goed uitgevoerd, was het bruids paar, gezeten in kruiwagens, en voort geduwd door twee getuigen. Spectacu lair was de crossauto, die ten tonele moest worden gevoerd compleet met 10 coureurs in uniform. Parate kennis van de sportgeschiede nis is blijkbaar nogal gebrekkig. De uitwerking van de opdracht om 10 sportmensen uit te beelden, die bij de voor Nederland succesvolle olympische spelen van '48 medailles hadden ge wonnen, was over het algemeen ge- De gedeeltelijke vaststelling door de gemeenteraad van het bestemmings plan voor Oosterend betekent dat al leen de plaats van het industrieterrein bij het dorp vaststaat. Vorige week schreven wij reeds dat de gemeente tot de conclusie was gekomen, dat de westelijke uitbreiding van het dorp, waarin het totale plan zou voorzien, economisch niet haalbaar is, hoewel GS er geen bezwaar tegen had. Veel voordeliger zou een bescheidenuit breiding van het dorp in oostelijke richting zijn, omdat de gemeente hier reeds over veel grond beschikt. Een wijzigingsplan zal op korte termijn aanhangig worden gemaakt. De raad stelde maandagmiddag dus alleen het gedeelte vast, dat betrekking heeft op het industrieterrein. Dat is een prettig bericht voor de heer W. Ploeg te Oos terend, die zodra het industrieterrein beschikbaar komt, er een orgeliabriek wil bouwen. De heer C. Koorn (CHU) informeerde wanneer het Oosterendcr industrie terrein bouwrijp zal zijn. De heer J. Daalder vertelde, dat dit afhangt van de onderhandelingen die al met de grondeigenaars worden gevoerd. Zou men daarbij vastlopen, dan moet tot onteigening worden overgegaan en deze procedure vergt al gauw drie tot vier jaar. De heren P. Smit (KVP) en J. J. Westdorp (PvdA) drongen erop aan de onteigeningsprocedure direct al te be ginnen om zoveel mogelijk tijd te win nen. Dat sluit een minnelijke schikking niet uit. De raad heeft enige tijd gele den al eens op een dergelijke handel wijze aangedrongen. Direct na de goed keuring van uitbreidingsplannen zou met de onteigeningsprocedure begonnen moeten worden, waarbij van gemeente lijke zijde uiteraard wel alles in het werk moet worden gesteld om met de eigenaars tot een normale koopover eenkomst te komen. De heer Standaart toonde zich even wel huiverig tegenover een dergelijke aanpak van zaken. Onteigening is nu eenmaal een onsympathiek woord, waarmee de goede sfeer tijdens de on derhandelingen niet is gediend. Wet houder C. Joustra (Texels Belang) ver telde, dat het er in het Oosterender geval bepaald niet hopeloos uitziet. Men heeft te maken met de diaconie van de Hervormde Gemeente, terwijl ook de belangen van een aantal Volks tuinders in het geding zijn. Het is nog niet gelukt tot overeenstemming te ko men, maar het is overdreven te zeggen dat de besprekingen zijn vastgelopen. De heer P. Smit herinnerde eraan, dat het met de grondverwerving te De Koog goed gaat, ondanks het feit, dat ook daar direct met de onteigenings procedure is begonnen. Orgel fabriek In verband met het nu vastgestelde industrieterrein in het uitbreidingsplan brekkig en onvolledig. Een van de groepen wist een echte kano te be machtigen. Salade Alle groepen hadden ook opdracht nummer 6 uitgevoerd: het maken van een salade van 50 cm. doorsnee. Het was de bedoeling deze salade na af loop bij de rusthuizen aan te bieden, maar alleen de salade van wijk 4 (om geving Kogerstraat-Witte Kruislaan- (Zie vervolg pagina 2) kwam de orgelfa'briek van de heer W. Ploeg ter sprake. Het gemeentebestuur heeft om uitgroei van deze voor Texel zeer gewenste vorm van indus trie niet in de weg te staan goed gevonden dat de heer W. Ploeg zijn produktieafdeling tijdelijk onderbracht in een voormalige kippenschuur. Een beslissing waar de raad vrede mee had. Het was de eerste Texelse raadsver gadering, die door burgemeester W. H. Sprenger werd geleid. Zoals kon wor den verwacht was hij nog niet volledig op de hoogte van alle problematiek die aan de orde kwam, maar waar hij zelf het antwoord op vragen schuldig moest blijven, kon hij het aan zijn wethou ders overlaten. Nieuw raadslid Aan het begin van de vergadering werd de heer C. Timmer uit Oosterend als raadslid toegelaten en beëdigd. De heren Westdorp, Koorn en Barendregt hadden de geloofsbrieven onderzocht en deze in orde bevonden. Omdat nie mand stemming wenste over de toela ting, kon Mr. Sprenger daarop de eden afnemen. Zoals bekend volgt de heer Timmer in de AR-fractie de heer Ger- naat op. Laatstgenoemde stelde zijn ze tel beschikbaar, omdat hij naar het vasteland vertrok. Van de Hoera Texel was een schrij ven binnengekomen over de sluitings uren. B. en W. wilden de brief graag nader bestuderen en stelden voor in een volgende vergadering met een prae-advies te komen. De raadsleden hadden zich vertrou welijk laten informeren over de slacht- lonen. De heer J. Witte (KVP) wilde zich nog nader op de hoogte stellen wat tot gevolg had dat de raadsvergade ring de volgende tien minuten achter gesloten deuren werd gehouden. Na af loop daarvan verzekerde Mr. Sprenger publiek en pers dat geen zaken aan de orde waren geweest, die niet in de haak waren. Van de heer J. Hooijberg te Amster dam was een brief binnengekomen naar aanleiding van de moeilijkheden, die hij destijds heeft gehad rond zijn bedrijf te De Cocksdorp. Zoals onze lezers zich zullen herinneren was hem door de gemeente een schadevergoeding van ƒ2000,toegekend. Hij schreef nu dit bedrag met veel gewetensbezwaar te hebben aanvaard, maar het direct ter beschikking te hebben gesteld van „de strijd tegen het militairisme, oor logsvoorbereiding en terreur zowel na tionaal als internationaal". Hij achtte zich wel beledigd, zo stelde hij met na druk, maar wilde het hierbij laten. Ouwe Sunderklaas Voorts was een schrijven binnenge komen van de Stichting Cultureel Werk, waarin werd gesteld, dat de vie ring van Ouwe Sunderklaas op 12 de cember gevierd moet blijven worden om het karakter van het feest niet aan te tasten. B. en W. sloten zich hierbij aan, evenals de raad. Zoals bekend was door de heer C. Dros, Eierland, aange drongen op viering in het weekend. Het bestuur van Cultureel Werk en B. en FUNCTIE VERDELING DORPSHUISBESTUUR DEN HOORN Zoals bekend wer den voor de afgetreden leden G. Kil jan en mevrouw Beumkes-Haasnoot in het bestuur van de stichting Dorpshuis De Waldhoorn nieuwe leden gekozen. Thans is ook de functieverdeling vastgesteld. Voorzitter is de heer H. T. Koorn en secretaris de heer A. Lap Szn De heer Lap is tevens vertegenwoordi ger van het dorpshuis in de stichting Cultureel Werk Texel. GESLAAGD De heer P. Boom uit Vlaardingen, vroeger woonachtig te Oudeschild, slaagde voor het examen Reglster-in- genieur (technische chemie). De heer Boom is werkzaam bij Unilever. W. zijn echter van mening dat dege nen, die met het feest willen meedoen, zelf maatregelen moeten treffen om dit mogelijk te maken. In de vorige raadsvergadering had de heer Westdorp gevraagd naar het aan tal woningen, dat voor heffing van de zg. woonforensenbelasting in aanmer king komt. Mr. Sprenger vertelde dat het er 40 - 45 zijn en herhaalde het reeds eerder door B. en W. geuite standpunt dat belasting heffen van dit geringe aantal geen opbrengst van be tekenis opleverde en dat beter kan worden gewacht tot wordt overgegaan tot heffing van toeristenbelasting. De heer Westdorp was daarmee niet te vreden. Hij meende dat ook veel bun galows en vakantiehuisjes als tweede woningen moeten worden aangmerkt. Dat zijn er veel meer dan 45 en kon toch wel eens uitzicht geven op een forse opbrengst woonforensenbelasting. Dat de vakantiebungalows er ook bij kunnen horen, was hem gebleken uit een uitspraak van de Hoge Raad in een zaak, die door de ANWB was aange spannen tegen de gemeente Ermelo. De gemeente Ermelo wilde n.l. ook belas ting heffen van bezitters van tweede woningen en had daar niet alleen ge wone huizen, vakantiehuisjes en bun galows e.d. in betrokken, maar ook ca ravans. De Hoge Raad keurde de hef fing van gewone huizen, zomerwonin gen, bungalows en andere vakantie huisjes goed, maar de caravanbezitters moesten buiten beschouwing worden gelaten. Waaruit zonneklaar bleek dat ook de gemeente Texel zonder bezwaar de gasten, die op Texel een bungalow bezitten, kan aanslaan. Hij vroeg daarom nogmaals in hoe veel gevallen de woonforensenbelas ting op Texel zal kunnen worden ge heven. De heer Westdonp zei, dat ook in het geval de opbrengst niet bijzon der groot is, deze mogélijkheid toch moet worden aangegrepen.Het kan nog lang duren voordat Texel toeristenbe lasting mag innen. Bij 50,per huis per jaar komt men al gauw tot een be drag dat voor de straatarme gemeente Texel zeer welkom is. Burgemeester Sprenger beloofde er in de volgende raad op terug te komen. Voorts werd meegedeeld, dat de nu gereedgekomen Krimpenerwaardkrui- sing (Pontweg/Duinweg) enige tijd zal worden beproefd alvorens men zal be slissen of ook de andere kruisingen van de Pontweg tot Krdmpenerwaardkrui- singen zullen worden gemaakt. Huisvuil Op de in de vorige raadsvergadering door mevrouw Koning-Bruin gestelde vraag of van tijd tot tijd van gemeen tewege het z.g. grove huisvuil kan worden opgehaald (oude fietsen, ma trassen, kachels e.d.) antwoordde Mr. Sprenger, dat de kosten van de inzet van een extra vrachtauto zo hoog zijn, dat niet aan uitvoering kan worden gedacht. Men kan grote stukken zelf naar de belt brengen of een container laten komen. Mevrouw Koning was (Zie vervolg derde blad) VAN VERSCHILLENDE TOPFABRIKATEN OOK MET ORTHOPEDISCH VOETBED. Reeds een prima en zeer sterke tuigleren sandaal voor 120,95 jltgflTe N.V. v/h Langevcld De Rooy •ostbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den U, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 JJDAG 3 MEI 1968 22 Burgemeester Sprenger overhandigt de eerste prijs een kolossale worst aan drie ver tegenwoordigers van de winnende wijk. Van rechts naar links de heren Westerlaken, Van Zon en Harting.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1