Nog povere indruk naast de andere waddeneilanden AGENDA Texel accelereert iets maar Voorlopige oplossing voor autowrakken probleem Nog beneden gemiddeld inkomen in Nederland Raad besprak vele huisvuil problemen VERVOLG VAN PAG. 1 SPORTPROGRAMMA tweede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 MEI 1968 In cns blad van 28 november j.l. constateerden wij, dat Texel tussen 1950 en 1960 wat betreft de inkomens tot de achteruitrijdende gebieden be hoort. Inmiddels zijn de cijfers over 1963 verschenen. In de periode 1960- 1963 blijkt de situatie wel enigermate te zijn verbeterd. Om in dezelfde auto- tcrminolcgie te blijven: Texel accele reert iets. Wel is waar niet veel, maar er is in ieder geval geen achteruitgang meer. In 1960 bedraagt op Texel het inko men per belastingplichtige 90°/o van het gemiddelde inkomen per belasting plichtige in Nederland. In 1963 is het percentage 91. Op Texel dus een zeer geringe voor uitgang van 90% naar 91%. Op de overige Waddeneilanden evenwel een enorme groei. Van 92% van het ge middelde voor het gehele land in 1960 tot niet minder dan 102% in 1963. Dus boven het landsgemiddelde. Wij brengen in herinnering dat in de jaren 1950-1960 Texel achteruitging van 95 tot 90, terwijl de overige Wad deneilanden stegen van 90 tot 92. Noordholland In het gebied Wieringen-Wieringer- meer was van 1960 tot 1963 sprake van een teruggang van 119 naar 107. In de gemeenten Den Helder, Callants- oog, Anna Paulowna, Wieringerwaard eveneens een achteruitgang, nl. van 99 naar 95. Westelijk Westfriesland liep NATIONALE HERDENKING OP ZATERDAG 4 MEI Evenals in het verleden zal morgen, 4 mei, te Den Burg weer een nationale herdenking worden gehouden. De stoet stelt zich tegen 19 30 uur op de Groeneplaats op en vertrekt om half acht naar de Algemene Begraafplaats, begeleid door de drumband Marga- retha Sinclair. Om 19.35 uur begint het klokgelui tot 30 seconden voor acht uur. Na een rondgang over de begraaf plaats en het oorlogskerkhof zal van 20.00 uur af twee minuten stilte wor den betracht. Hierna wordt een lied gespeeld door het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Dan volgt de bloem- en kranslegging door verenigingen en par ticulieren, waarna Texels Fanfare zal spelen en de vlag in top wordt ge hesen. Ook dit jaar zal weer een detache ment van het Amphibisch Oefenkamp de Mok aan deze stille tocht deelne men. Na afloop gaat men in een stoet terug naar de Stenenplaats, waar de groep zich ontbindt. Eventuele aanslui tende kerkdiensten worden nog nader bekend gemaakt. De deelnemers aan de stille tocht wordt verzocht de tocht mee te maken vanaf het begin tot het eindpunt en niet tussentijds aan te sluiten of af te vallen. Voorts wordt een beroep ge daan op hen die niet aan de stille tocht deelnemen in huis te blijven en zich niet als „kijkers" langs de weg op te stellen. Aan particulieren en instellingen wordt verzocht om 18.00 uur de vlag halfstok uit te steken tot zonsonder gang. OUD-TEXELAAR GERIDDERD De heer P. C. Witte C. A.zn. (voor heen woonachtig in Zuid-Haffel) is ter gelegenheid van Koninginnedag be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Witte is mo menteel handelsattaché aan de Neder landse ambassade te New Delhi. Bin nenkort wordt hij bevorderd tot ge zant en overgeplaatst naar Londen. De heer Witte begon zijn politieke loop baan na de oorlog en heeft o.a. in Washington en Londen gewerkt. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL •van 25 april tot en met 1 mei 1968 Geboren: Heike Sabine, dv. Walter E. Grabowski en Gerberdina C. Lap; Olga Martine, dv. Bernard J. Bruin en Grietje Schoenmaker; Petrus Martinus Jacob, zv. Pieter C. Witte en Cornelia C. Witte. Ondertrouwd: Frits Rootlieb en Ger berdina Th. Schraag. Overleden: Catharina J. Hesse, wv. Bakker, oud 90 jaar; Jan Bakker, oud 72 jaar. Vrijdag 3 mei Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", Aandeelhoudersvergadering N.V. TESO. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief Zaterdag 4 mei Den Burg, Groeneplaats, 19.30 uur, vertrek ..stille tocht" in het kader van de Nationale Herdenking. Zondag 5 mei De Koog, Kogerstrand, gecombineerde strand- 'oop. aanvang 2 uur. terug van 96 naar 93 en Midden- en Oostelijk Westfriesland van 100 naar 92. Inkomenstructuur Voor diegenen onder onze lezers, die zich nog ongeveer kunnen herinneren hoe groot hun inkomen in de jaren 1960 en 1963 was, vermelden wij hier de cijfers omtrent de inkomensopbouw. Zij kunnen dan zelf hun plaats in die opbouw bepalen. 1960 1963 aantal aantal tot 2000 819 18,9 707 15,4 2—3000 576 13,3 513 11,2 3—4000 476 11,0 461 10,1 4—5000 629 14,6 443 9,7 5—6000 544 12,6 527 11,5 6—7000 343 7,9 477 10,4 7'8000 224 5,2 340 7,4 8—9000 145 3,3 261 5,7 9—10.000 128 3.0 182 3,9 10—12.000 151 3,5 207 4,5 12-15.000 124 2,9 214 4,7 15—20.000 93 2,2 123 2,7 20'30.000 46 1,1 83 1,8 30—50.000 22 0,5 35 0,8 50—100.000 12 0,2 Totaal 4320 100,0 4585 100,0 Economische structuur Niet alle gemeenten zijn economisch op dezelfde wijze opgebouwd. Er zijn gemeenten, zoals Texel, waar de land bouw de voornaamste bron van werk gelegenheid resp. inkomsten vormt. Er zijn andere gemeenten, die het in hoofdzaak van het toerisme moeten hebben. Omdat ook op Texel het toe risme als bron van inkomsten van be lang is, zullen wij hieronder ter ver gelijking niet alleen cijfers (inkomens per belastingplichtige) voor overwe gend agrarische gemeenten, doch ook voor een aantal toeristenplaatsen ver melden. Ten aanzien van de agrarische gemeenten merken wij nog op dat 35 - 50% in de landbouw werkt, terwijl de grootste woonkern 2 - 5000 inwoners telt. De toeristenplaatsen zijn vrij wil lekeurig (aan de kust) gekozen. 1960 1963 Toene ming Texel 5208 ƒ6220 19,4% Beemster ƒ5982 ƒ6314 5,5% H. Hugowaard ƒ5648 ƒ5749 1,8% O oststel lin gwerf ƒ4627 ƒ5501 18,9% Beilen ƒ5013 ƒ5945 18,6% St. Annaland ƒ4875 6467 32,7% Vlieland ƒ5114 /'6960 36,1% Terschelling ƒ5462 ƒ6881 26,0% Callanttsoog ƒ5841 7077 21,2% Egmond a. Zee ƒ5301 6351 11,9% Zandvoort 7758 ƒ8965 15,6% W esterschouwen ƒ5554 ƒ6902 24,3% Domburg ƒ5909 ƒ7288 23,3% Cadzand 7231 ƒ9045 25,1% Uit het vorenstaande zou, onder het nodige voorbehoud, geconcludeerd kunnen worden, dat het inkomen in de uitgesproken badplaatsen sterker is toegenomen dan in de meer agrarische gemeenten. met dit antwoord niet tevreden. Nu al worden allerlei grote dingen zomaar ergens neergegooid, omdat de mensen niet Weten hoe ze er anders af moeten komen. Bij verschillende dorpen zijn daardoor vuilnisbeltjes ontstaan. De gemeente heeft onlangs alle rommel opgehaald, aan de vooravond van de intocht van burgemeester Sprenger, maar dit zou regelmatig moeten gebeu ren. Mej. Luijsterburg wilde wel eens weten hoeveel het inzetten van een extra vrachtwagen kost. De heer Daal der had bij gemeentewerken vernomen, dat de gewone vuilniswagen al zoveel mogelijk groot huisvuil meeneemt. Nog grotere dingen kunnen zelf naar de belt worden gebracht. De heer Baren- dregt vond het onjuist dat men voor het afleveren van vuil op de belt moet betalen. Dat stimuleert het zelf weg brengen niet, meende hij. De heer Daalder wees op de hoge kosten van de reinigingsdienst; de inkomsten van de belt kunnen niet worden gemist. Daar was de raad al eens eerder van over tuigd. Een halve kubieke meter vuil kan gratis op de belt worden gebracht; dat is een vrij grote hoeveelheid. De heer Westdorp zag niet veel heil in het gratis vuil mogen bezorgen. Dat is een voordeel voor de winkeliers, die wekelijks enkele vrachtauto's vol rom mel naar de belt laten brengen, maar de andere mensen zul je er daarmee niet toe brengen hun grote stukken huisvuil weg te brengen. De enige op lossing was volgens hem een auto te laten rijden, b.v. eens per zes weken. Uiteraard moeten degenen, die op die manier hun grote stukken vuil weg laten halen daarvoor betalen. Burge meester Sprenger wilde het probleem nog wel eens bekijken en er in een volgende raad op terugkomen. Mr. Sprenger maakte voorts melding van een wijziging in de containerregeling Per 1 juli zullen de containers iedere zaterdag worden verwisseld. Belt krijgt tweede etage De heer S. Keijser (VVD) voorzag dat de vuilnisbelt binnen enkele jaren geheel vol zal zijn. Wat moet er dan gebeuren? De heer Daalder vertelde, dat men overweegt de vuilhoop van de belt nog tweemaal zo hoog te maken. Maar er komt steeds meer huisvuil, o.a als gevolg van het opheffen van het statiegeld op flessen en potten. Met Den Helder is destijds overleg geweest over verbranding van het gezamenlijke huisvuil, maar dat is een zo kostbare zaak, dat er voorlopig niet aan kan worden gedacht. De tweede etage op de belt is echter een noodoplossing; elke andere oplossing is duurder. Bur gemeester Sprenger wees op een zeer goedkope wijze van vuilverbranding, die juist dezer dagen op Texel wordt toegepast, waarbij hij doelde op de Meierblis. Over de kwestie yan het verschil tussen grondprijzen voor woningwet- bouw en particuliere bouw was contact geweest met de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Wanneer zich met betrek king tot de grondprijzen moeilijkheden voordoen, kan met deze vereniging contact worden opgenomen. De heer Westdorp was daarmee niet gelukkig. Stel je voor dat Texel een contingent woningen kan bouwen en op de maxi maal toegestane stichtingskosten kan komen door de grondprijs te drukken. Dan zou eerst overleg moeten worden gevoerd, waarmee misschien veel tijd gemoeid is. Burgemeester Sprenger uitte zijn dankbaarheid jegens allen, die hem tegemoet waren gekomen en van dienst waren geweest op de 3e april en daarna. Een speciaal woord van dank richtte hij tot Gemeentewerken, die in korte tijd zijn huis bewoonbaar had gemaakt en verder tot de ambtenaren, die hem tot dusver behulpzaam zijn geweest in de inwerkperiode. Hij twijfelde er niet aan of hij zou bij deze gang van zaken snel van alle gemeentelijke problematiek op de hoogte zijn. Vervolgens werd Mr. Sprenger gekozen in tal van stichtingsbestu ren en commissies, waarvoor wij verwijzen naar de eerder in dit blad gepubliceerde agenda. Sportterrein Van de Staat werd het sportterrein te De Koog in erfpacht genomen tegen een jaarlijkse canon van ƒ50.Dat is een prettig bericht voor de sportver eniging De Koog, die op het terrein een nieuw kleedlokaal wil bouwen en daarvoor een subsidieaanvrage heeft ingediend bij de Nederlandse Sport federatie. De NSF wilde wel subsi diëren, maar vond het moeilijk dit te doen zolang de sportvereniging voor het veld een per jaar opzegbaar huur contract heeft. Van de zijde van Staatsbosbeheer was er echter geen bezwaar tegen om het veld aan de ge meente Texel in erfpacht te geven. De financiële kant van Uw vakantie wordt door ons volledig verzorgd Uw travellers' cheques. Uw bui tenlands geld, Uw bagage- en ongevallenverzekering ècliie gezinsbank Naar aanleiding van het voorstel tot verlenging van het recht van opstal op een perceel grond aan de 's-Hertogen- boschweg ten behoeve van de Zweedse noodwoningen, die bij gebrek aan an der onderkomen nog niet kunnen wor den gesloopt, vroeg de heer Standaart in hoeverre er sprake is van een on toelaatbare woontoestand. Hij kon worden gerustgesteld. De huizen moe ten zo gauw mogelijk worden opge ruimd, maar alarmerend is het woon- >0on)gerief niet. Naar aanleiding van enkele verko pen van industriegrond te Den Burg informeerde de heer Westdorp hoeveel industrieterrein er nog over is en of al wordt uitgezien naar een nieuw terrein. De heer Daalder: Er is veel animo voor het industrieterrein, maar we zijn nog niet door de grond heen. Besprekingen over nieuw aan te wer ven terrein zijn echter al gaande. Een ten behoeve van o.m. de GSW- arbeiders aan te schaffen vrachtauto vonden enkele raadsleden nogal duur. Uitgelegd werd, dat het hier een Kom mer betrof met een zeer lage instap- hoogte, hetgeen voor minder-valide arbeiders belangrijk is. Aardgas De heer A. Dros opende de rond vraag. Enige tijd geleden waren door de gemeente de mogëlijkheden onder zocht om Texel aan te sluiten op het landelijk aardnetgas. Van de Gasunie was toen vernomen, dat als gevolg van de kostbare duiker, die onder het Marsdiep zou moeten worden gelegd en het feit, dat op Texel geen grote afnemers zijn (industrie), de kosten onaanvaardbaar hoog zouden worden, nl. ƒ1600,per aansluiting. De heer Dros had echter vernomen, dat het Duitse Waddeneiland Norderney wel over Nederlands aardgas beschikt. Hij vroeg zich af waarom het daar wel kan en hier niet. Aardgas is zeer goed koop. Zelfs al zou het gas op Texel tweemaal zo veel kosten als op het vasteland, zou het nog aantrekkelijk zijn. Hij vroeg deze zaak nog eens uit puttend te willen onderzoeken. Brink De heer Dros vroeg zich voorts af of het voorgenomen dempen van de Brink te De Koog nog wel een urgente zaak is. Het gevaarlijke maar mooie water wordt thans omgeven door een goed onderhouden aifrastering. Van enkele Kogers, woonachtig aan de Brink had hij vernomen, dat het dempen ook daar betreurd zou worden. Mej. Luijsterburg veronderstelde dit ook, maar wilde toch eerst weten hoe de Koger bevol king erover denkt. Tenslotte hebben de Kogers destijds, nadat in de Brink een kleuter was verdronken, op demping aangedrongen. De heer Daalder zei dat de dempmg niet meer de eerste priori teit heeft, maar wilde de post nog niet afvoeren. Het is waar dat het geld be ter kan worden besteed aan riolering of zuivering. De handtekeningenlijst, waarbij om demping werd verzocht, werd destijds in een emotioneel mo ment vergaard. Het gevaar is nu op andere wijze bezworen. Mej. Luijster burg ontkende met klem, dat emotie destijds de belangrijkste drijfveer was. De situatie was destijds zeer gevaar lijk; door de degelijke afrastering nu niet meer. Van de rondvraag maakte de heer Westdorp gebruik om namens zijn frac tie zijn waardering uit te spreken aan het adres van de wethouders voor hun inspanning in het afgelopen burge- meesterloze tijdperk. De andere frac ties sloten zich hierbij aan. Mevrouw Koning-Bruin wees op de noodzaak dat door de gemeente een vakleerkracht voor gymnastiekonder wijs wordt aangeworven. Dit naar aan leiding van het deze zomer gereed ko men van het dorpshuis te Oosterend, waar aan twee scholen gvmnastiek- onderwijs moet worden gegeven. De gemeente heeft een oplossing ge vonden voor het autowrakkenprobleem. Op een terrein aan de Pontweg zal een speciale wrakkcnbelt worden inge richt, waar men zijn afgedankte auto kwijt kan. Het wordt dan pas goed mogelijk om op te treden tegen dege nen, die de wrakken op parkeerterrei nen achterlaten of zelfs langs de we gen. Het terrein is gelegen achter de rioolzuiveringsinstallatie. Tot dusver waren hier volkstuintjes, maar de ge meente heeft dit voorjaar geen gele genheid meer gegeven op opnieuw in te huren. 'De heer Standaart informeerde hoe het staat met het TEM-onderzoek. Hij drong er op aan dat de raad voort durend van de ontwikkelingen op de hoogte blijft. Burgemeester Sprenger vertelde dat hij het TEM-dossier in huis heeft en er terdege studie van maakt. De heer Standaart toonde zich niet gelukkig met de raadskelder, die onder het in aanbouw zijnde raadhuis is ge projecteerd. De kelder wordt een ho recabedrijf en zal verpacht moeten worden. Liever zag de heer Standaart er een dorpshuis of openbare biblio theek. De heer Westdorp zei dat deze zaak onderwerp van bespreking is in de raadhuiscommissie. Scholengemeenschap Op 1 augustus moet op Texel een Rijksscholengemeenschap volgens de Mammoetwet van start gaan. De ge meentelijke ULO zal daartoe aan het Rijk moeten worden overgedragen. Mevrouw Koning-Bruin informeerde hoe het met deze overdracht staat. De burgemeester antwoordde dat eraan wordt gewerkt en dat men in de vol gende raad waarschijnlijk met een voorstel zal komen. De heer Standaart had vernomen, dat men in De Koog een paardenrodeo ZATERDAG 4 MEI 1968: Adspiranten: De Koog a-ZDH a, 3.00 uur Oosterend a-Cocksdorp a, 3.00 uur Tex. Boys b-Texel b, 3.00 uur ZONDAG 5 MEI 1968: Afdeling Noordholland: ZDH-Tex. Boys, 2.30 uur MEDEDELINGEN: S.V. Texel A.s. zaterdag speelt Tex. Boys b- Texel b, de laatste wedstrijd van dit seizoen. ZDH Zondag komen beide seniorenelftal len weer in het veld voor de laatste competitiewedstrijd. ZDH 1 speelt thuis tegen Tex. Boys 1. Al staat voor beide ploegen niets meer op het spel, het zal toch een boeiende wedstrijd worden. ZDH 2 speelt uit tegen Wieringer waard 4. De adspiranten gaan zaterdag naar De Koog. Vrijdagavond vertrek ken de welpen naar Beverwijk om daar zondag aan het Comelis van Veen-pu- pillentoernooi deel te nemen. TEXEL ELFTAL-DE MOK 7—0 Tot de rust een spannende partij. Wel ging de Mok direkt snel ten aan val en moest Texel nog op gang komen. Spoedig echter liep het bij Texel beter en werden ze ook sterker. Menig aan val werd onderbroken door de prima spil en rechtsback, maar ook de doel man bleek er goed oog op te hebben. Een aantal goede kansen werd in de Texel-aanval te slordig behandeld. Slechts éénmaal wist een Texel-aanval het net te vinden. Na de rust liep het bij Texel echter steeds beter en spoedig was het 20. Het 3e doelpunt leek ons in buitenspel positie gemaakt. Uit een fraaie voor zet van Wim Koorn kopte Hans Geus onhoudbaar in. De Mok kon het niet meer houden, hoewel tot hun eer, ze bleven volhouden. Het werd 70. Ze kunnen het toch wel, hoorden we na afloop. We zagen een nieuw gezicht, dat stellig een aanwinst betekent voor ons elftal. D. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend FLEVO 3-TEX. BOYS 2 2—5 Boys 2 heeft in een, vooral voor de rust, prima gespeelde wedstrijd Flevo een 52 nederlaag toegebracht. Wel keken ze na 5 min., door een misslag in de achterhoede, tegen een 10 ach terstand aan, doch ze lieten zich niet ontmoedigen. E. Bonne, deze middag zeer schietgraag, bracht spoedig de stand weer in evenwicht, en daar met een magnifiek schot op 12. A. Boom, na lange tijd weer present, en P. Hopman zorgden ervoor dat de Boys de rust ingingen met een royale 4—1 voorsprong. Na de thee trachtte Flevo zeer energiek de achterstand terug te brengen. Vooral de midvoor ging daar bij niet zachtzinnig te werk. C. Witte werd daar de dupe van en moest het veld ruimen. Flevo had intussen de achterstand verkleind tot 42, doch E. Bonne bracht de Boys weer op veiliger afstand door de Flevo-keeper voor de derde maal het nakijken te geven. Als we goed geteld hebben, zal er nog een beslissingswedstrijd tegen het zelfde elftal gespeeld moeten worden. AW. SVO 2-PETTEN 3 1—4 SVO 2 kreeg Petten 3 op bezoek, dat een verdiende 41 zege wist te beha len. Petten was gedurende de eerste helft meer in de aanval dan SVO, wat z'n oorzaak vond in de sterkere mid denveldbezetting. Dit resulteerde in twee doelpunten, waarvan de laatste in zuivere buitenspelpositie werd ge scoord. Na rust drong SVO sterk aan, maar het was Petten, dat de stand op 30 wist te brengen, alvorens SVO de eer wist te redden, toen Beuving bij een vrije trap de bal van wel 30 meter ineens achter de Petten-keeper depo neerde. Er deden zich nog wel meer kansen voor, maar het schieten was slecht verzorgd en daar Petten er wel slaagde om de bal nog een keer achter doelman Plaatsman te deponeren, kwam het einde met een 41 zege voor Petten. wil beginnen. De heer Daalder zei dat de plannen door de gemeente waren afgewezen. De heer Standaart vroeg tenslotte de aanwijzingen bij wegom- legigingen duidelijker uit te voeren. Verwarring was ontstaan bij de weg- omlegging tijdens de Paasdagen i.v.m. de aanleg van de Krimpenerwaard- kruising. De heer Koorn had zich geërgerd aan de verkeersopstoppingen, die zich her haaldelijk in de Weverstraat te Den Burg voordoen als gevolg van het lossen en laden van vrachtauto's. Kan niet verplicht worden gesteld dat men voor tien uur 's morgens vracht moet hebben afgeleverd, zo vroeg hij. De burgemeester meende van niet en dacht dat alleen op vrijwillige basis iets kon worden gedaan. Een stopver bod voor bepaalde uren en voor een bepaalde categorie, wordt een beetje ingewikkeld. Mej. Luijsterburg klaagde over ge brek aan parkeerruimte bij de vuurto ren. Het dagbezoek bij de toren neemt sterk toe. De heer Westdorp vond ver breding van de Krimweg nog belang rijker. Wat dat laatste betreft; onder handelingen worden gevoerd. De heer P. Smit had gemerkt dat op de bochten in de Oosterenderweg veel asfalt door zware auto's tot gruis wordt gereden. Dat levert slipgevaar op en hij vroeg of er iets aan kan worden gedaan.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 9