Cjroen kwartsJexeU in het harL, Bouw derde havenfuik in voorbereiding Fins Saunabadhuis in Den Burg Bij voldoende belangstelling A. MANTJE, Hogerstraat Direkteur De Gorter in jaarverslag: Veerdienst nu veel te kwetsbaar BOXEN en BOXKLEDEN Slipgevaar wandelwagens Moerbeek's -IsDAG 7 MEI 1968 EXELSE 81e JAARGANG No. 8264 COURANT j^re N.V. T/b Langeveld De Rood I jrfbtu 11 - Den Burg, Texel - TeL 2741 Harry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's aTonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Raif* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 et incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. nim.; andere advert. 12 ct. p. nun. I Uit het jaarverslag van TESO, dat (vrijdagavond tijdens de aandeelhou dersvergadering werd voorgelezen door (directeur M. C. de Gorter, blijkt dat het de onderneming nog steeds voor de wind gaat. Het vervoer heeft in 1967 Leer een grote stijging te zien gegeven. ■Tota. 1 werden vervoerd 1.347.582 pas sagiers (in 1966 1.15.842) een toename Kan 21°/o. Voorts 246.114 personenauto's 1(200.'. 36), een toename van 23°/»; 2195 |autobussen (1201), een toename van j3*/o; 30.675 vrachtauto's (27.732), een (toen .ne van ll°/o en 68.884 rijwielen 155.739), een toename van 24°/o. In ver gelijking met het jaar 1960 is het per sonenvervoer in het boekjaar gestegen jjnet 237% (1960 100ü/o). Het auto vervoer toonde op deze basis reeds in ■1964 nagenoeg een verdubbeling, ter- [wjjl in het boekjaar 3Vs keer zoveel |»uto s werden vervoerd dan in 1960. Ondariks de buitengewoon gunstige Iveei .omstandigheden nam de drukte (na 15 augustus snel af. Als gevolg van |de slechte vakantieplanning kon het in |l968 na juli nog wel eens veel sneller (aflopen, zeker als het weer minder gunstig is. Het autovervoer kon in 1967 buiten Ide topdagen vlot worden verwerkt, (ondanks het feit dat op topdagen reeds (voor de aanvang van de normale dienst (extra reizen werden gemaakt, kon niet (worden voorkomen, dat toch weer (meerdere wachturen ontstonden. Op 1 (juli steeg het aantal wachturen tot |meer dan acht. Op die dag begonnen |de school- en bouwvakvakanties. Op 5 |augustus was het grootste aantal („vreemde" auto's op Texel, nl. 6688 te lgen 5458 in 1966, een toename van |l200 De heer De Gorter vreesde grote (moeilijkheden in het komende zomer- (seizcen. Met de vakantiespreiding is i (het droevig gesteld. Door het samen- I (vallen van Duitse en Hollandse vakan- Ities zullen op enkele weekenden enor- |me hoeveelheden personen, rijwielen en (auto's moeten worden overgezet. Dat (zal ongetwijfeld langdurige wachttij den tot gevolg hebben. Om de golf toch (zo veel mogelijk te kunnen opvangen, (is besloten tijdens de twee drukste (weekends 's nachts door te varen, een (voor lemen dat via radio, tv en pers (zoveel mogelijk bekend zal worden ■gemaakt. Het. reserveschip van TESO heeft in |l967 aanmerkelijk frequenter gevaren i het jaar daarvoor. In 1966 werden |in juli en augustus 2.316 reizen ge- (roaakt; in 1967 liep dit op tot 3.074 of (ongeveer 750 reizen meer. 1 De „Koningin Wilhelmina" werd (voor de sloop verkocht aan de fa. A. C. (Slooten te Wormerveer en de „Voor- (waarts" werd eigendom van de Am sterdamse Droogdok Maatschappij. Weinig schade Ernstige gevallen van schade hebben (zich in 1967 niet voorgedaan. Wel gaf (de elektrische installatie van de („Texelstroom" nogal wat zorg, waar- jdoor het schip enkele malen uit de (vaart moest worden genomen. Door (een sleepboot van de marine moest het vaartuig op 2 juli worden binnenge bracht. Per 1 april werden de vervoerstarie- |ven voor vrachtauto's met 10% ver- De voorlopige cijfers tegen het leind van het boekjaar gaven een gun- Istig beeld. Daarom kon tot een volgen- Ide tariefverlaging, nu over alle ver voerssectoren worden besloten. Het busbedrijf blijft TESO's zorgen kind. Het verlies was weer belangrijk |groter dan vorig jaar, ondanks een stij- van het vervoerde aantal passa giers. De bruto-ontvangsten stegen met |rond ƒ14.000,,of 5% wat voor een |deel het gevolg is van de tariefswijzi ging per 1 augustus 1966 en voor een (ander deel het gevolg van de toename |van het aantal passagiers. De bruto- (nieuwe serie) inkomsten uit de lijndienst stegen met 9% doch de inkomsten uit het toer- werk en ongeregeld vervoer daalden met rond 7%. De bezetting voor de rondritten op Texel was voldoende, hetzelfde gold voor de trips naar Alk maar en Volendam. Ter verbetering van het algemene resultaat zal de rit prijs voor het komend seizoen moeten worden verhoogd. De geconstateerde inkomstenverhoging werd tenietgedaan door een verdere stijging van de lasten buiten de afschrijvingen met 13%. Door aanschaf van een tweede grote bus met 52 zitplaatsen was het mogelijk om drie ouders bussen te verkopen, waar door TESO nu nog over 7 autobussen beschikt. Verdere inkrimping is niet mogelijk. Door de kaartverkoopappa raten is het mogelijk op eenvoudige wijze de landelijke tarieven te volgen. Eind 1968 zal de tariefstelling ingrij pend worden gereorganiseerd door over te gaan op de zg. sectieverdeling. Niet alleen zal het dan mogelijk zijn op het landelijke tariefniveau te komen, maar ook kan door middel van de computer een juist inzicht worden verkregen over de opbrengsten van de verschillende trajecten alsmede de bezettingsgraad ervan. Het aantal vervoerde personen in de lijndiensten bedroeg 442.300 tegen vo rig jaar 396.000. In het toerwerk en ongeregeld vervoer 18.800 tegen vorig jaar 25.000. Hiervoor werden 480.000 kilometers afgelegd. (Vorig jaar 430.000). Meer afschrijven Bij het overzicht van de economische resultaten van het afgelopen boekjaar maakte de directeur gewag van een wijziging in de afschrijving op de sche pen. Op grond van de te verwachten economische levensduur is besloten de afschrijving te stellen op bijna 7% in plaats van 5% per jaar. van de aan schaffingswaarde, wat resulteerde in hogere afschrijvingskosten van circa ƒ200.000.Als gevolg van loonsver hogingen en het aantrekken van nieuw personeel in het seizoen stegen de lo nen en sociale lasten van 1 miljoen tot ƒ1.200.000,De post rente steeg van ƒ462.000 tot 522.000,—, omdat de rente van de lening voor de tweede veerboot voor het eerst geheel op de exploitatie drukte. De rekening brand stoffen, onderhoud en assurantiën be droeg ƒ460.000,— tegen ƒ380.000,— vorig jaar. De autoloketten, die in Den Helder gereed kwamen, hebben goed voldaan. Door de Fa. De Porto De Jong werden de autobusboxen op het indus trieterrein gebouwd, waardoor werk plaats en stalling der bussen op een plaats zijn samengebracht. Een blik werpend in de toekomst zei de heer De Gorter bezorgd te zijn over het feit, dat zowel op Texel als in Den Helder over slechts één aanleginrich- ting kan worden beschikt. Als door welke oorzaak dan ook een der aanleg- inrichtingen defekt zou raken, zou dit de meest afschuwelijke gevolgen heb ben. Vervoer zou dan onmogelijk zijn. Ook de overheid, in dit geval Rijkswa terstaat, is hiervan overtuigd en be sprekingen zijn reeds gaande om in de nabije toekomst een reserveaanleg- inrichting te bouwen. EERSTE STEENLEGGING DORPSHUIS OOSTEREND OOSTERiEND Zaterdagmiddag 11 mei om 14.00 uur zal mevrouw N. Ren- tenaar-Bommezij, geassisteerd door de heer J. Daalder, de eerste steen leggen van het dorpshuis gymnastieklokaal te Oosterend. De plechtigheid zal worden bijgewoond door een groot aantal ge nodigden. DEELNEMER „RUSSENOORLOG" WAS BIJ KRANSLEGGING Bij de kranslegging op de begraaf plaats van Georgische partisanen zaterdagmiddag was Grisja Baindu- raschwili (47) aanwezig. De heer Bain- duraschwili was met zijn vrouw Maria en zijn kleinzoon naar Texel gekomen op uitnodiging van mevrouw C. C. Boon-Verberg te De Cocksdorp. Grisja was een der drie Georgiërs, die tijdens de opstand van april 1945 bij mevrouw Boon ondergedoken zijn geweest. Mevrouw Boon had haar pleegzoons vorig jaar weer ontmoet toen zij een reis naar Georgië maakte. Het was mo gelijk om slechts voor één hunner een inreisvisum te verkrijgen. Grisja Bain- duraschwili zal tot 1 juli in De Cocks dorp mogen blijven. Het gezelschap, dat zaterdag naar Texel kwam, bestond uit een afvaardi ging van de Sowj et-ambassade, van de vereniging NedeHand-USSR en de vrouwenverenigingen Loena en Droesj- ba. Laatstgenoemde verenigingen be staan uit Russische vrouwen, die in Nederland wonen en met Nederlandse mannen zijn getrouwd. Het ambassade personeel was weer met een politie- boot vanuit Den Oever naar Texel overgekomen. De Russische vrouwen kwamen per touringcar en veerboot. HARDNEKKIG GEVAL Het 16-jarige meisje D. schepte zon dagmiddag zoveel genoegen in hel lij den op haar nieuwe brommer, dat zij het voor bromfietsen geldende verbod in het centrum negeerde en de groot aantal rondjes maakte. Op de hoek Wilhelminalaan-Waalderstraat botste zij op de Ford Anglia van de schilder Maas, die ondanks hevig remmen een aanrijding juist niet meer kon vermij den. De gevolgen waren niet ernstig. Het meisje kwam er met hevige schrik af, maar dat weerhield haar er niet van om andermaal de brommer te grij pen en haar rondrit voort te zetten. MATROOS ERNSTIG GEWOND NAAR ZIEKENHUIS De Kon. Marechaussee en de politie zijn bezig met een onderzoek naar de omstandigheden die geleid hebben tot het ongeluk, waarvan een 20-jarige matroos op de avond van Koninginne dag slachtoffer werd. De matroos C. H., gelegerd op het Amfibisch Oefenkamp, werd om kwart voor elf 's avonds op de Pontweg tussen Den Burg en De Koog gevonden op ongeveer acht meter van zijn bromfiets. Na opname in het ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder bleek dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. H. moet op weg naar Den Burg zijn geweest. Blijkbaar is hij de macht over het stuur kwijtgeraakt, aan de andere kant van de weg tegen een bermpaaltje gebotst en van zijn voertuig zijn geslingerd. De politie heeft echter aanleiding gevonden tot uitgebreid onderzoek en zou in dit ver band graag weten waar de matroos is geweest en in wiens gezelschap hij heeft verkeerd tussen ongeveer tien uur 's avonds en het moment waarop hij werd gevonden. Voor tips en aan wijzingen houdt de politie (telefoon 2644) zich dus aanbevolen. DE MOK GAAT WEER VOETBALLEN TEGEN TEXELSE VERENIGINGEN Evenals enkele jaren geleden gaat een elftal van het Amfibisch Oefen kamp weer voetballen tegen de ver schillende Texelse verenigingen, met als inzet de MOK-beker. Hedenavond wordt de strijd aangebonden tegen een elftal van Oosterend; de volgende week dinsdag tegen S.V. Texel, dinsdag de 21e tegen De Koog, de 23e tegen Texelse Boys, op 4 juni tegen De Cocksdorp en op 11 juni tegen Den Hoorn. Alle wedstrijden beginnen om 7 uur 's avonds. GESLAAGD Mej. M. A. Witte te Den Burg slaag de te Amsterdam voor het diploma ziekenverzorgster. Er liggen plannen klaar voor de bouw van een Fins saunabad in Den Burg. De uitvoering ervan is afhanke lijk van de belangstelling voor een der gelijke inrichting, zowel van de zijde van de Texelaars als van de gasten. Een te Capelle Biezelinge gpvestigde firma die uit Finland al vijftig sauna's heeft geïmporteerd is op het ogenblik bezig mét het onderzoeken van de mo gelijkheden. Het staat vrijwel vast, dat de interesse van de Texelaars alléén onvoldoende is om een aantrekkelijke exploitatie mogelijk te maken, maar door de aanwezigheid van toeristen in het zomerseizoen zou het starten van een dergelijke inrichting alleszins ver antwoord kunnen zijn. De Sauna zou door een Texelaar geëxploiteerd moe ten worden. Wanneer deze niet zelf in staat is de investering te doen, is de genoemde importeur bereid de start te vergemakkelijken door het project ge deeltelijk te financiëren, echter met de bedoeling er zich zo spoedig mogelijk weer uit terug te trekken. Een vertegenwoordiger van de firma vertelde ons dat men deze tactiek wel moet toepassen uit louter zakelijke overwegingen. Om sauna-minded te worden moet men een keer een derge lijk bad hebben genomen. In de prak tijk blijkt dat de helft van degenen, die een eerste bad nemen, vaste (en enthousiaste) klanten worden. Die kans moet dus worden geboden. Om sauna badinstallaties te kunnen leveren, moet men het publiek helpen de drempel vrees te overwinnen. Hoe graag men de veelgeroemde sauna ook zou willen nemen; men ziet er nu eenmaal tegen op om met een aantal vreemde mensen Verkrijgbaar in afwasbaar pikskin (suède) in de kleuren BLAUW, GROEN BEIGE en LICHTBRUIN 21-23 11,95 24 - 27 13,95 28-'31 14,95 32 - 35 16,95 36-39 40-42 18,95 19,95 bloot in een kamertje te kruipen. In grotere plaatsen zijn genoeg mensen, die al eens op een buitenlandse reis kennis hebben gemaakt met de sauna en de drempelvrees al hebben afgelegd. Op Texel zal het begin mis schien wat moeilijker zijn; vandaar dat de firma bereid is de start financieel te vergemakkelijken. Exploitant Minder moeilijk zal het zijn een ex ploitant-eigenaar te vinden, zo wordt verwacht. De firma wil trachten de installatie te leveren aan iemand die er oog op houdt dat de sauna geen „onfrisse" reputatie krijgt. Verder is een goede plaats van belang. De sauna neemt betrekkelijk weinig ruimte in en zou in een bestaand zakenpand kun nen worden ingebouwd. Exploitatie kan ook als part-time job worden be oefend. De exploitant-eigenaar zal wel een eenvoudige opleiding krijgen. Omdat op Texel wordt gerekend op veel drempelvrees, wil men de zaak anders opzetten dan in andere Neder landse plaatsen. Daar kunnen de bezoe kers meestal doorlopend terecht, zo dat er soms tientallen mensen in de sauna zitten. De sauna op Texel zal echter géén inloopsauna moeten wor den maar wat men noemt een privé-afspraak sauna. Dat betekent dat men alléén, óf met vrouw en kinderen, of met vrienden of vriendin, maar in ieder geval met eigen gezelschap een Saunabad kan nemen. Voor Texel denkt men aan een sauna voor 6 tot 7 personen. De daarvoor te leveren ca bine met elektrische kachel en douches kost ongeveer ƒ8000,—. Een saunabad kost per persoon ƒ8, Hoe gaat het? De „ziel" van de sauna bestaat uit een uit zware houten balken gebouwd vertrek, waar een zeer hoge tempera tuur heerst: 80 tot 90 gr. Celsius. In tweemaal tien minuten tijd transpireert men hier hevig, waarbij een vochtver lies van 2-3 liter kan optreden. Naast het vertrek zijn douches, waarmee hel lichaam sterk kan worden afgekoeld. Na dit saunabad is het verplicht een uurtje te rusten. Ieder, die een sauna neemt, houdt er na afloop een onbeschrijfelijk aange naam gevoel van fitheid en frisheid van over. De sauna is verder goed als vermageringsmiddel, een uitstekende training voor sportmensen, die in per- fekte conditie willen blijven, maar nog meer voor hen die juist niet aan sport doen. Verder heeft het saunabad een weldadige uitwerking op de geest. Mensen, die gejaagd en gespannen zijn, komen in het saunabad volledig tot Alsot het afgesproken werk was, zoveel overeenkomst ver toonden twee ongelukjes, die toonden twee ongelukjes die zich zondag op de nieuwe Krimpener- waardkruising (Pontweg/Duin weg) voordeden. Omstreeks 12 uur 's middags raakte de auto van de heer H. P. Wuis (22) uit De Koog in een slip en hotste tegen het hord„Slipgevaar" dat daarbij geveld werd. 's Avonds om kwart over elf begon op hetzelfde weggedeelte de Ford Taunus van de heer Westdorp jr. uit De Cocksdorp te slippen en hotste op het aan de andere kant van de weg staan de tweede bord „slipgevaar" dat eveneens tegen de grond ging. Beide wagens werden aan de voorzijde beschadigd. Het is duidelijk, dat de jonge automo bilisten op de verkeerde wijze aandacht aan het waarschu wingsbord hebben besteed. BOLLENKWEKER DOOR HOND AANGEVALLEN DE KOOG De 49-jarige bollen- kweker J. F. Rommel te De Koog werd woensdagochtend aangevallen door de (losgebroken) bouvier van de heer J. D. De heer Rommel liep enkele ernstige beten op, waaronder een ga pende wond in zijn linkerzij. De heer Rommel was in gezelschap van enkele ambtenaren van gemeentewerken via het gemeentelijk overpad op het land achter De Koog op weg naar huis. Plotseling kwam de hond met de ketting nog aan de nek op de man nen toerennen en vloog de heer Rom mel naar de keel. De bollenkwëker viel en terwijl hij op de grond lag ver scheurde de hond zijn kleding en bracht de genoemde verwondingen toe. De heer Vlas weerde met een meet stok het woedende dier af en de heer Witte wist de bouvier tenslotte vast te zetten. De politie heeft tegen de eige naar proces verbaal opgemaakt. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 zichzelf. Verder wordt het saunabad door vooral dames gewaardeerd als séhoonheidsbehandeling door de reini ging die de huid ondergaat bij het he vige zweten. De sauna heeft ook in zuiver medisch opzicht vele pluspun ten. Regelmatige saunabaders hebben nooit last van verkoudheid. Het sauna bad wordt ook in Nederland door steeds meer artsen geadviseerd bij het bestrijden van rheuma, sommige vor men van spierpijn, hoofdpijn, migraine, sommige hartziekten, hoge of lage bloeddruk. Eigen doktertje spelen mag echter niet. Mensen die ziek zijn die nen eerst hun huisarts te raadplegen. Het nemen van een sauna is in de Scandinavische landen al sedert eeuwen de gewoonste zaak ter wereld. De laat ste jaren heeft de sauna ook in Duits land grote opgang gemaakt. Alle Duit se Waddeneilanden hebben sauna- inrichtingen. In Nederland zijn nu on geveer 100 sauna's in gebruik, de vele zeer kleine privé-sauna's niet meege rekend, waarvan de helft door de ge noemde firma uit Capelle Biezelinge is geplaatst. Als op Texel voldoende belangstelling bestaat, kan de sauna er binnen twee maanden zijn en dus nog dit seizoen draaien. Geïnteresseerde Texelaars, die wel eens met de sauna kennis zou den willen maken, of degenen, die uit ervaring weten wat een sauna is en er prijs op stellen dat zo'n inrichting in Den Burg komt, worden verzocht con tact op te nemen met de heer A. J. Binsbergen, telefoon 2825 te Den Burg. Verder wordt veel prijs gesteld op de mening van hoteliers, bungalowcxploi- tanten en campingbeheerders, die heb ben ervaren, dat hun gasten graag een saunabad zouden willen nemen. Texe laars, die de sauna zouden willen stichten en exploiteren, kunnen ook met de heer Binsbergen contact opne men.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1