Volgend jaar tariefsverlaging voor personen en auto's? TARVO 60e TE SO-vergadering met een extra consumptie morgen nemen, zelf proeven! rhj^iSiiTOj Moutbrood SPORT EN SPEL in het afgelopen weeke 1 IfF4^! Zoals gewoonlijk was de aandeel houdersvergadering van TESO, vrij dagavond in hotel „De Lindeboom- Texel" weer een genoeglijke bijeen komst. De 98 aandeelhouders (zeven meer dan vorig jaar) luisterden tevre den naar de vele gunstige berichten over de gang van zaken in de onder neming en bleven na afloop zelfs nog een uurtje zitten om een borreltje te drinken. Wie het niet te bont maakte, hoefde niet veel geld uit te geven, want naast de gebruikelijke twee con sumptiebonnen had TESO nog een derde vertering aangeboden. Dat extraatje was er ter gelegenheid van het feit, dat het de zestigste aandeel houdersvergadering was waarop ba lans en verlies- en winstrekening ter goedkeuring werden aangeboden. De besprekingen verliepen bijzonder vlot. Zelfs van de rondvraag werd pas na enig aandringen gebruik gemaakt. De enige wanklank was het bericht van de politie, dat een groot aantal automobilisten een proces verhaal had opgelopen, omidat zij hun auto op de Vismarkt verkeerd hadden geparkeerd Maar ook over dat verdriet werd blij moedig heengestapt, mede dank zij die derde consumptie. Aan het begin van zijn openings toespraak verwelkomde de heer C. J. de Lugt burgemeester Sprenger. Hij sprak de hoop uit dat de goede sa menwerking tussen TESO en gemeente onder de nieuwe burgemeester besten digd zou worden. Een woord van wel kom richtte hij ook tot de aanwezige oud-commissarissen Noordijk en Rab en de oud-personeelsleden Beumkes, Bruin en Pool. Met leedwezen her dacht de heer De Lugt oud-commissa ris De Wit, die vorig jaar is overleden. Spr. zei aan de overledene de meest prettige herinneringen te bewaren. Ook kapitein P. Vlas, die maandag plotse ling was overleden, werd herdacht, waarbij waardering tot uitdrukking werd gebracht voor het moeilijke en verantwoordelijke werk dat kapitein Vlas tot 1966 heeft verricht. Derde boot Sprekende over het buitengewoon gunstige jaar dat TESO achter de rug heeft, noemde de heer De Lugt nog eens met trots het bruto-bedrijfsresul- taat, dat in 1966 nog ƒ930.000,be droeg maar het afgelopen jaar tot ƒ1,1 miljoen is gestegen. Deze stijging is vrij sterk maar toch noodzakelijk om in de toekomst voldoende liquide mid delen te hebben voor de aanschaf van een derde boot, een zaak waarvoor TESO binnen afzienbare tijd zal komen te staan. Overigens is een belangrijk deel van de liquiditeitsversterking te niet gedaan door recente grote investe ringen, waarvan de bouw van het ha vengebouw de belangrijkste is. In 1970 zal TESO een groter bedrag aan aflos sing moeten opbrengen omdat dan het aflossen van de lening voor de tweede veerboot begint. Tot dusver moest op deze lening alleen rente worden be taald. De totale jaarlijkse aflossing wordt dan ƒ600.000,Berekend is dat TESO in de jaren tot 1970 een jaarlijk se toename aan liquide middelen van 700 000,zal genieten. Na 1970 wordt dat jaarlijks ƒ266.000,minder. Dat zou resulteren in een 2 miljoen liqui diteitstoename in 1970, waarbij niet gerekend is op stijging van het ver voer. TESO houdt rekening met de tariefsverlaging die dit jaar en vorig jaar voor het zg. economisch vervoer van kracht werd en die uiteindelijk 30% heeft bedragen. Van de personen- tarieven ging 4% af en van de tarie ven voor personenauto's 9%. Tariefsverlaging Het hangt van de vervoerstoename af en het toenemen van de bruto- bedrijfswinst of er in het voorjaar van 1969 nog een tariefsverlaging van kracht kan worden en wel vooral voor het vervoer van personen en personen auto's. De heer De Lugt legde er de nadruk op dat dit niet als belofte moest worden opgevat; het hangt van de toekomstige ontwikkelingen af. Dat het vervoer nog belangrijk sterker zal toenemen mag worden verwacht, maar in hoeverre de kostenstijgingen deze ontwikkelingen in economisch op zicht weer teniet zullen doen, kan niet worden voorspeld. Sprekende over het in aanbouw zijn de havengebouw, gaf de heer De Lugt een overzicht van de geschiedenis, die aan de bouw vooraf is gegaan. De oorspronkelijke bedoeling was het gebouw al te realiseren na de ingebruikneming van de eerste diesel-elektrische veerboot. De tweede boot zou nl. pas in 1970 worden gebouwd. Toen bleek dat de tweede boot veel eerder moest komen, liet men het havengebouw wachten. Intussen waren de plan nen voor wat doel en gebruik be treft, ingrijpend gewijzigd, waar door de opzet veel groter werd. Op initiatief van de heer De Gor ter werd nl. besloten het hele veer- diensbbedrijf naar 't Horntje te verplaatsen, dus ook de kantoren, om een nog grotere service aan het publiek te verlenen Enkele weken geleden is het gebouw door aanne mer Daalder opgeleverd en bin nenkort zal het hele complex in gebruik worden genomen. Dat zal gepaard gaan met enig feestver- toon, echter op bescheiden schaal, omdat het allemaal al genoeg ge kost heeft.'De stichtingskosten zul len omstreeks 7900.000,bedra gen, wat heel wat meer is dan het bedrag dat men vijf jaar geleden in het hoofd had. Geschenk De heer De Lugt bracht dank aan de heer Gieles (de post) die een houtreliëf had gesneden, voorstellende de oude Dageraad uit 1908. Het werkstuk had hij geschonken met de bedoeling dat het in het nieuwe havengebouw een plaatsje zal krijgen. Vorig jaar bestond TESO 60 jaar. Van een viering is niet gekomen, maar dat „verzuim" wilde de heer De Lugt wel goedmaken door een extra (derde) consumptie aan te bieden ter gelegen heid van het feit, dat in deze vergade ring voor de zestigste keer de balans en verlies- en winstrekening werden aangeboden. De door de heer G. Bakker voorge lezen notulen van 31 maart vorig jaar werden goedgekeurd. Daarop volgde het jaarverslag van directeur M. C. de Gorter, waarvoor wij naar het artikel op de voorpagina verwijzen. De balans en verlies- en winstreke ning werd zonder één op- of aanmer king door de aandeelhouders goedge keurd. De heer De Lugt gaf het verzoek van de politie aan de aandeelhouders door om de op de Vismarkt verkeerd geparkeerde auto's in de pauze te ver wijderen Tot schrik van velen voegde de president commissaris er aan toe, dat de fout-parkeerders al een bon te pakken hadden. De heer De Lugt sprak lachend van een heel tries te zaak. Commissaris G. Bakker werd met 122 van de 126 stemmen herkozen. De heer De Lugt toonde zich zeer ver blijd over de uitslag. Hij noemde de heer Bakker de wijze man in de raad van commissarissen aan wiens oordeel bij verschil van inzicht altijd grote waarde wordt gehecht. De heer Bak ker, die nu zijn vijfde periode als com missaris is ingegaan, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij zei, dat TESO in de afgelopen 20 jaar veel voor hem was gaan betekenen; het is een boeiend bedrijf. Hij wilde daarom nog graag een tijd in het bestuur zit ting hebben. Hij had alleen nooit ge weten, dat zijn collega-bestuurderen hem als een wijze man beschouwden. Oude schepen In de rondvraag informeerde de heer Dogger (die er vorig jaar voor had ge pleit de „Koningin Wilhelmina" op het droge te zetten en er een uitgaansge legenheid van te maken) wat dit schip en de „Voorwaarts" bij verkoop heb ben opgebracht. De heer De Lugt; Voor de Koningin Wilhelmina hebben we ƒ50.000,gehad en voor de „Voor waarts ƒ20.000, Burgemeester Sprenger dankte voor de welkomstwoorden die de heer De Lugt aan het begin van de vergadering tot hem gericht had en sprak tevens zijn erkentelijkheid uit voor het per manente vrije vervoer dat hem en zijn vrouw was aangeboden. De heer Martien Bakker herinnerde aan de directeurskwestie van enkele jaren geleden. Hij vroeg of in de sta tuten wijzigingen kunnen worden aan gebracht, waardoor een dergelijke on gelukkige benoeming kan worden voor komen. De heer De Lugt vertelde dat het bestuur zich hierover al eens bera den heeft. Feit is echter dat de direc teur volgens de wet alleen door de aandeelhouders kan worden be noemd. Momenteel wordt aan wijziging van de wet op de Naamloze Vennoot schap gewerkt. O.a. wordt gedacht aan een regeling waarbij een directeur door de raad van commissarissen kan vvor- den benoemd, maar het zal nog wel ge ruime tijd duren alvorens die mogelijk heid wordt geopend. Wel zou het mo gelijk zijn om met een voordracht van twee in plaats van drie personen te komen. De heer C Mets informeerde wan neer de rijwieldekken van de „Texel- stroom" die voldoende plaats bieden voor het vervoer van auto's, daarvoor werkelijk gebruikt gaan worden. Om op het rijwieldek auto's te kunnen la den moet de fuik worden verbouwd en de heer Mets wilde graag weten hoe het met deze plannen staat. De heer De Lugt antwoordde dat Rijkswaterstaat weinig voelt voor verbouw van de brug; er kleven nl nogal wat techni sche bezwaren aan. Bij het laden van auto's zou de huidige constructie ver sterkt moeten worden Deze zaak heeft echter de aandacht en als de nood be gint te dringen, zal toch alles in het werk worden gesteld om de brug ver bouwd te krijgen. De heer Mets vond het voorts nogal bezwaarlijk, dat hij om het .parkeer terrein te bereiken op de haven het de boot afrijdende verkeer moet kruisen en pleitte voor een andere toe gangsweg naar het parkeerterrein. De heer De Lugt vertelde dat in dat ver langen reeds is voorzien. Wie op de borden let komt via een andere weg op het parkeerterrein. Dividend De heer A. v.d. Meulen pleitte voor verhoging van het dividend. 6% is wel heel erg weinig. De heer De Lugt er kende dat het zeer weinig is, maar dat is nu eenmaal de consequentie van de bijzondere structuur van de onderne ming. Het gaat er niet om winst uit te keren. Al het verdiende geld moet wor den gestoken in de veerdienst en in za ken die daar nauw verband mee hou den. „Eigenlijk is de TESO geen N.V. al is die vorm destijds wel gekozen, maar meer een coöperatie". Als de TESO op dat punt veranderd zou wor den, zou het een kapitalistische onder neming worden en niet meer aan zijn doel beantwoorden. De Texelaars pro fiteren op indirectie wijze van de goe de gang van zaken door het voor hen geldende lage tarief. Een andere vragensteller raadde aan in Den Helder een bord te plaatsen, waarop in drie talen staat aangegeven dat men eerst een kaartje moet kopen alvorens aan boord te gaan. Volgens de heer De Gorter stond een dergelijk bord al op de drive-in loketten. De heer Jan Agter sr.: Staat er ook bij dat je direct een retour moet kopen? Daar is veel gepraat bij de loketten mee te voorkomen. Zelf geld lenen De heer Wit vreesde dat Rijkswater staat niet snel met de bouw van een derde fuikhaven zal beginnen, om dat deze instelling, wat het benodigde geld betreft, afhankelijk is van de over heid, die de verschillende prioriteiten afweegt en waarschijnlijk niet direct met centen klaar staat. Daarin zou tegemoet kunnen worden gekomen als TESO een beroep doet op de kapitaal markt en RWS de rente en aflossing laat betalen. Deze taktiek wordt vaker toegepast om belangrijke projecten snel te kunnen verwezenlijken. De heer De Lugt verwachtte dat Rijkswaterstaat hier niet makkelijk in zou meegaan. Belangrijk is dat RWS al ongeveer heeft toegezegd de fuiken te zullen maken. De door de heer Wit aan de hand gedane taktiek zou op juridische moeilijkheden stuiten, zo vreesde de heer De Lugt, maar hij wilde de mogelijkheden wel bekijken. De heer C. Koorn vroeg zich af of het wenselijk is een tweede directeur te benoemen. Als de heer De Gorter met vakantie is of ziek wordt, moet iemand hem kunnen waarnemen. De heer De Lugt antwoordde dat het per soneel voldoende deskundig is om de heer De Gorter zonodig zelfs langdurig te kunnen vervangen. De laatste vragensteller was de heer A. Koorn, die informeerde of TESO erop uit is haar eigen aandelen op te kopen. De heer De Lugt antwoordde ontkennend. De heer Koorn vroeg zich af wie dan wél sinds jaar en dag TESO-aandelen te koop vraagt tegen 240%. De heer De Lugt wist het niet, maar beloofde, op verzoek van Koorn, de zaak in de gaten te zullen houden. POSTZEGELNIEUWS Ter gelegenheid van de komende Olympische spelen in Mexico zijn op de Nederlandse Antillen 3 postzegels uit gegeven. De kosten per serie bedragen 71,20. De Surinaamse posterijen heb- bij ter herdenking van het 20-jarig be staan van de wereldgezondheidsorga nisatie 2 zegels het licht doen zien. Per serie kosten zij ƒ0,80. Eveneens is in Suriname uitgegeven een serie van vijf postzegels met toeslag ter gelegenheid van Pasen 1968. Deze kosten ƒ3,10 per serie. De postzegels zijn af te halen bij de heer M. J. Witte, Schoonoordsingel 23, Den Burg. Donderdag 9 mei a.s. houdt de Texelse postzegelvereniging 's avonds om 8 uur de laatste seizoenruilbeurs met verlotingen in hotel De Graaf. VLAGGEN EN HELMEN Zoals kon worden verwacht zijn niet alle artikelen, die de deelnemers aan het spel „Wijk tegen wijk" moesten veroveren, bij de eigenaars teruggeko men. Bij de heer P Heijnen, Ada van Hollandstraat 13, liggen op het ogen blik 2 vlaggen (waarvan één met stok) en twee valhelmen. Eigenaars worden verzocht deze artikelen af te halen. NIEUWE PORTEFEUILLEVERDELING B. EN W. Portefeuilleverdeling van het college van burgemeester en wethouders, vast gesteld op 17 april 1968, voorlopig voor één jaar. Burgemeester Mr. W. H. Sprenger: Algemene Zaken; Personeelszaken; Fi nanciën en onderwijs; Ruimtelijke or dening; Stichting Cultureel Werk Texel; N.V. Texelsche Electriciteits- maatschappij (T.E.M.); N.V. Lucht vaartterrein Texel. Wethouder J. Daalder: Loco-burgemeester; Sociale Zaken; Bouw- en woningtoezicht; Woonruim te wet, Woningbouw; Hinderwet; Markt Wethouder C. Joustra Recreatie (inclusief Recreatiestichting Texel en strandexploitatie); Verkeer; Volksgezondheid; Vétérinair-Hygiëni- sohe Dienst; Gemeentewerken (exclu sief de eerder genoemde onderdelen); Grondbedrijf. De spreekuren zijn als volgt vastge steld: 1. Burgemeester Mr. W. H. Sprenger: elke maandagmorgen van 10.00-11.30 uur ten raadhuize; 2. Wethouder J. Daalder: elke dinsdag middag van 2.30-3 30 uur ten kantore van de dienst gemeentewerken en elke laatste woensdag van de maand op het kantoor van de Sociale dienst, De Zes 2, van 2.30 - 3.30 uur. 3. Wethouder C. Joustra: elke dinsdag morgen van 9.00-10.00 uur ten kantore van de dienst gemeentewerken. Voor ieder medaille 114 DEELNEMERS IN STRANDLOOP DE KOOG De deelname aan de zondagmiddag bij De Koog gehouden gecombineerde strandloop was verheu gend groot. De Sportraad noteerde 114 personen, waarvan er 35 jonger waren dan 16 jaar. Niet allen slaagden erin de acht kilometer binnen één uur te lo pen, maar dat was ongetwijfeld een gevolg van de harde zuidwestelijke wind, die zich vooral op het strand als een geduchte rem deed voelen. De or ganisatoren toonden daarom enige cle mentie en kenden ook een medaille toe aan degenen, die een paar minuten laten binnenkwamen. De reacties van de deelnemers waren unaniem enthou siast. Weliswaar was de sukkeldraf door duin, bos en strand iets zwaarder dan menigeen had verwacht, maar men had tenminste het gevoel een prestatie te hebben geleverd. Algemeen was de lof voor de omgeving waarin het par cours was uitgezet. Vooral het tiental deelnemers uit Den Helder was hier over enthousiast en kondigde dan ook aan volgend jaar besilst wéér te zullen 'meedoen en er ook vele anderen warm voor te zullen maken. Dat laatste is precies de bedoeling van de Sportraad; men wil de Texelse strandloop tot een regionaal, zo mogelijk zelfs nationaal sportevenement maken. De oudste deel nemer was 52 jaar en kwam ook uit Den Helder. Overigens lieten ook di verse niet zo heel jonge Texelse huis moeders zien dat hun conditie nog wei nig te wensen overliet. Mevrouw Boon van De Robben jager te De Cocksdorp en mevrouw Bakker uit Den Burg lie pen de afstand met een veerkracht alsof het dagelijks werk was. De kern van de strandloopploeg bestond uit deelnemers aan de schaatstraining, die door recreatieconsulent J. M. de Vries in de Dennen wordt gegeven. De eer ste, die na- acht kilometer de finish be reikte was de heer R. Kleinhuis. Maar omdat het geen wedstrijd gold, zal de heer Kleinhuis niets meer krijgen dan de medaille, die ook alle anderen krij gen toegestuurd. 34 AQUARIANEN NAAR „ARTIS \foor de excursie naar Artis-aqua- rium zaterdag a.S. hebben zich 34 leden van de aquariumvereniging „In Aqua Vita" opgegeven. De aquarianen zullen worden rondgeleid door Dr. I Kristensen uit Den Helder en zullen ook een kijkje achter de schermen mo gen nemen. Verder staat een bezoek aan twee grote importeurs van tropi sche vis en planten op het programma. In verband met de reis zal de visbeurs van de vereniging gesloten zijn. WEER TEXELSE POSTDUIVENVERENIGING Jaren geleden bestond op Texel postduivenvereniging. Deze is ter z gegaan, maar onder de postduivenh ders doet zich de behoefte aan ven gingsverband weer sterk voelen, initiatief tot heroprichting wil heer C. de Graaf, Hollewal 7 te i Burg, nemen. Hij bezit zelf een der tal duiven en is aangesloten bij Helderse vereniging „Nieuwediep". brengt echter veel praktische bezwa mee. Oprichting van een Texelse v eniging is geen eenvoudige zaak, dat men met hoge aanloopkosten Onder meer moet veel geld worden investeerd in klokken, die ƒ300, stuk kosten. Er zullen daarom n stens 15 adspirantleden moeten zijn de vereniging te kunnen oprich Postduivenhouders, die er wat v voelen, kunnen zich bij de initiat nemer melden. VERNIELINGEN IN LEEGSTAAN BOERDERIJ De heer J. H. Kikkert te Den Bi deed bij de politie aangifte van aantal vernielingen in zijn leegstaat boerderij bij De Waal. Enkele kindei van 8 en 10 jaar zouden zich hien schuldig hebben gemaakt. Bij het i derzoèk bleek, dat in de loop van laatste weken veel meer kinderen het gebouw hebben gespeeld, zodat I aanhouden van de dadertjes geen e voudige zaak is. Bovendien werd v« gesteld dat de achterdeur van de bo derij niet gesloten was geweest In i gebouw was onder meer de wc-| kapot geslagen. UITSLAGEN: Afdeling Noordholland: ZDH-Texelse Boys 0- Wieringerwaard 4-ZDH 2 1- ZDH-TEXELSE BOYS Tex. Boys nam revanche op ZI door een welverdiende 40 overw ning. In het begin al een fraaie n ding van keeper Dijker door goed grijpen na een mooi schot ineens een corner. Daarna kwam M. Wi alleen voor Dijker en werd er wed om gestopt, waarna de strijd even j lijk opging. Maar na 30 min. werd fr; ingeschoten door T. van Heerwaardi 10. H. Hin kreeg nog een mooie k< maar schoot juist naast de paal. In de eerste 10 min. van de twe< helft een aanvallend ZDH. D. Drijv na 7 min., loste een keihard schot gen de paal. Na 20 min. verandei H. Witte de stand in 20. Daarop i A. Dijker een schot via de handen v keeper Witte tegen de lat komen In 29 min. maakte H. Witte na zeer gc werk van C. Kuip er 30 van. V min. voor het einde liet M. Veeger 1 vierde doelpunt noteren door de I in het verlaten ZDH-doel te schietei WIERINGERWAARD 4-ZDH 2 1- De laatste wedstrijd van de con werd door ZDH met een fraaie 2- overwinning besloten. Een goede pr tatie, temeer daar men met een aan invallers moest werken. Zondag op Texel-veld SMULLIES BAR-VAT 69 Zondagochtend om 11 uur begint het sportterrein van S.V. Texel te D Burg een voetbalwedstrijd tussen pi soneelsleden en klanten van „Vat te De Koog en „Smullies Bar" te D Burg. Beide bedrijven hebben, getrai zoveel mogelijk voetballers van klas in de strijd te brengen, zodat het e spannende belevenis kan worden. Bi gemeester Sprenger neemt de aftn De entreeprijs bedraagt 0,50. Er bovendien een verloting worden houden. Beide opbrengsten gaan in zwembadkas. RHEU MA-CONSULTATIEBUREAU Wegens afwezigheid van de rhe'ur toloog dr. M. E. K. Siebers is er dinsdag 14 mei geen spreekuur in G.G.D. te Den Helder. TWEE WETEN MEER DAN EEN Eén van de Texelse boeren, die re gelmatig contact heeft met de land bouwvoorlichters, pleegt, als hij ons om raad vraagt nog al eens te zeggen: „Och, ik heb er zelf wel een mening over, maar ik wil graag ook jullie me ning horen, want twee weten meer dan één". In zeer veel gevallen blijkt de mening, die deze boer zelf heeft over een te komen met die van de land bouwvoorlichting. Toch is dit voor deze boer geen reden om niet door te gaan met het raadplegen van de landbouw voorlichting. Hij blijft één van onze trouwste „klanten". We leven op het moment weer in een seizoen, waarin er op het boeren bedrijf heel wat gebeurt. Vanouds is de periode van half april tot half juni voor landbouwvoorlichters een drukke en interessante tijd. Een landbouwvoor- lichter moet een groot deel van het jaar „teren" op ervaringen, die hij in deze tijd opdoet. Er is naar ik meen alle reden om de stelregel van de boer, die wij hiervoor bedoelden, nl. dat „twee meer weten dan één", toe te passen. De landbouwvoorlichters stel len er prijs op om „die tweede" te zijn. VRIJ ERNSTIGE SPUITSCHADE In heel wat gevallen behoef je dit jaar niet te raden op welke percelen graan wel en op welke geen chemische onkruidbestrijding is toegepast. We denken hierbij speciaal aan een behan deling met de gele kleurstoffen. Diverse percelen laten nl. vrij er stige verbrandingsverschijnselen zie We kunnen ons voorstellen, dat lek hier vreemd tegen aan kijken en zi de vraag stellen of de boeren met e dergelijke methode toch niet op verkeerde weg zijn. Het is inderda, een vrij troosteloos gezicht. Dat de b schadiging nog al wat groter is d normaal heeft o i. enkele oorzaken, de eerste plaats menen we te moet vaststellen, dat er dit jaar over h algemeen vrij vroeg gespoten wor< D.w.z., dat het graan vrij jong is. E is op zichzelf beslist niet verkeerd. H is dan echter wel nodig om de conce tratie wat lichter te nemen dan no maal. Dit is ook verantwoord, omd het onkruid ook kleiner is en met e lagere concentratie toch wel verdwiji In de tweede plaats is er het feit, d het graan de laatste dagen buiteng woon hard is gegroeid. Zulk graan aanmerkelijk gevoeliger dan een g was, dat door enkele koude, schra dagen iets is afgehard. Mogelijk zal in enkele gevallen (X het feit, dat er in het gewas wat mai gaangebrek voorkomt er nog aan he! ben meegewerkt, dat de schade vi groot is. Intussen menen we, dat niemand zi< ongerust behoeft te maken. Vooral r de groeiomstandigheden, mede door buien van de laatste week, zeer gunst zijn. Na een dag of tien kunnen d* alle sporen van schade al weer uitg' wist zijn.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2