Cjroen 'Tjwartsjexels in het harL> Vrije val-parachutespringen tiidens vlootshow Einddiploma landbouwschool voor acht leerlingen De heer BOostra 25 jaar stamboekhouder fokvereniging boekhouder Een meisje Skydivingclub komt naar Oosterend Roei wed strijd Noorman nen-Marine School bestaat in november 40 jaar J. C. Rab N.V. echte gezinsbank Propaganda-weekend van Zweefclub fl)AG 10 MEI 1968 81e JAARGANG No. 8265 jpve N.V. r/h Langeveld De RooU utbas 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 v II—iii'Hii Hl—in I j Hl—I—I—II Eén van de spectaculaire stunts, die publick moeten trekken naar de fees ten Oosterend Present in juli zal het vrije val parachutespringen zijn op de eerste dag. Omstreeks vier uur 's mid dags. tijdens de vlootshow, zal boven de toeschouwers een vliegtuig verschijnen waaruit op verschillende hoogten drie mensen zullen springen, die zich de eerste tientallen seconden als een steen naar de aarde zullen laten vallen. Als - bij goed weer van 3500 meter hoogte wordt gesprongen duurt deze vrije val maar liefst 75 seconden. De parachute wordt 700 meter boven de grond opengetrokken en de rest van de tocht naar de begane grond wordt dan afgelegd in ongeveer twee minuten. Dit spectaculaire nummer zal worden uitgevoerd door de „Skydivingclub" van de Friese boerenzoon Boy en Rienks die niet dit adembenemende werk in vele plaatsen in het land al veel be langstelling getrokken heeft. Boyen Rienks en zijn medewerkers maken gebruik van bestuurbare para chutes, waardoor het voor hen mogelijk is zeer nauwkeurig op vijf meter precies te landen. Het organisatie comité hoeft dan ook slechts een ter rein van 50 x 50 meter te markeren. De landingsplaats is juist achter de dijk geprojecteerd, zodat de bezoekers van de vlootshow er direct het oog op hebben Dat is dus wat anders dan bij het „gewone" parachutespringen bij de vorige feesten in Oosterend. De val schermspringers kwamen toen in een uitgestrekt gebied tussen Oosterend en de Kaap terecht. Men zal zes vrije val-sprongen kun nen zien. Na de eerste drie leden van Boyen Rienks, leider van de Skydivingclub. in vrije val op weg naar de aarde. Zichtbaar is de radio, waarmee hij tijdens de val con tact met de grond onderhoudt. INTERESSANTE ONDERWIJSTENTOONSTELLING IN THIJSSESCHOOL In de aula van de Jac. P. Thijsse- school is momenteel een interessante tentoonstelling ingericht over Afrika. Het is een onderwijstentoonstelling, die n de loop van de komende weken zal worden bezocht door de leerlingen van het Voortgezet onderwijs en de hoogste klassen van de lagere scholen. Aan de hand van een fraaie collectie foto's, landkaarten en kunst- en gebruiks voorwerpen (afkomstig uit het Kon. Instituut voor de Tropen) wordt een beeld gegeven van dit werelddeel, dat vrijwel geheel als ontwikkelingsgebied moet worden aangemerkt. De expositie werd woensdagmiddag geopend door burgemeester Sprenger. Hij schetste de waarde van meer informatie over Afrika door erop te wijzen, dat men om over hulp aan Afrika te spreken, men er eerst wat over moet weten Het onderwijs kan in deze een belangrijke bijdrage leveren, waarbij de expostie voor aanknopingspunten kan zorgen. Mr. Sprenger bracht dank aan de leden van de voorbereidingscommissie, de heren Bakker, Jansen, Sikkens en De Haan, vooral laatstgenoemde, die een zeer werkzaam aandeel bij de opbouw "heeft gehad. Vervolgens gaf drs. Sik kens voor het uit onderwijzers be staande gehoor een toelichting bij dia's van Afrika. De aldus vergaarde infor matie kunnen de onderwijskrachten op hun leerlingen overbrengen tijdens het tentoonstellingsbezoek. de Skydivingclub te hebben afgewor pen, gaat het vliegtuig naar het vlieg veld Texel om da'ar drie andere club leden op te halen. De hele demonstra tie zal ruim een half uur in beslag ne men. Roeiwcdstrijd Een andere trekpleister bij de vloot show wordt de roeiwedstrijd tusen 10 geselecteerde „Noormannen" en 10 roeiers van de Koninklijke Marine De tien Oosterender roeiers worden geko zen uit de groep van vijftig, die op treedt bij de Noormannenaanval, de volgende dag. Het zal niet moeilijk zijn de beste aan te wijzen; dat gebeurt nl. tijdens de roeirepetitie, die onder lei ding van. een Marinebootsman wordt gehouden. De Noormannen zullen in vol ornaat optreden. Het publiek krijgt dus een voorproefje te zien van de „historische" tweede dag. Veelbelovend is het dat wij in bo venstaand bericht slechts twee van de zes stunts hebben genoemd, die zich tij dens en rond de vlootshow zullen af spelen. „Er gebeuren nog vier andere spectaculaire dingen, maar daar willen we op dit moment nog niets van zeg gen", zo werd ons verteld. Aan acht leerlingen van de Lagere Landbouwschool is woensdagmiddag het einddiploma uitgereikt. Dit ge schiedde, traditiegetrouw, tijdens een openbare eindles in aanwezigheid van ouders, bestuur, commissie van toezicht en onderwijzers. De heer C. P. Laan, het hoofd der school, memoreerde dat acht geslaagde leerlingen niet bijzonder veel is. Tien jaar geleden leverde de landbouwschool 18 leerlingen af maar een troost is dat het in 1948 nog minder was dan nu; toen waren er slechts 6. De landbouw school, die dit najaar 40 jaar bestaat, heeft een geschiedenis vol ups en downs. Er waren klassen van vier man, maar ook van 38. Het gemiddeld aantal leerlingen van de school bedroeg over deze periode 57, dus 14 per klas. Het gemiddeld aantal geslaagden bedroeg NOG VOORINSCHRIJVING MOGELIJK VOO£ VOGELWANDELTOCHT Voor de grote Vogelwandeltocht van 23 mei a.s. is voorinschrijving nog mo gelijk op zaterdag 11 mei (morgen) van 2 - 4 uur in hotel „De Zwaan". Het inschrijfgeld voor junioren t/m 15 jaar bedraagt ƒ1,25; voor senioren vanaf 16 jaar ƒ1,75. Op ons kantoor is plaats voor een praktijk diploma boek houden strekt tot aan beveling. voor kantoorwerk zaamheden, liefst in het bezit van ULO- en typediploma. Salaris variërend van f 425,- tot f 500,- p. maand exclusief 6 "Io vakan tietoeslag. Telefoon (02220) 2800 Woensdag is op feestelijke wijze het feit herdacht, dat de heer B. Oostra, Schilderweg, 25 jaar als stamboekhou- der in dienst was bij de Rundveefok vereniging Texel. Tijdens een huldi- dingsbijeenkomst in hotel „De Linde- boom-Texel" werd de heer Oostra in vele toonaarden geprezen om zijn werk, dat een belangrijke bijdrage is geweest aan de kwaliteitsverbetering van de Texelse melkveestapcl. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de Rijksveeteeltconsulent voor Noordholland, de besturen van de Rundveefokvereniging en de Coop, vereniging voor K.I. en vertegenwoor digers van de Noordhollandse Bond van Fokverenigingen. Het gezelsahap werd verwelkomd door de 'heer K. Zuidewind, voorzitter van de Rundveefokvereniging. Spreker schetste de geschiedems van de vereni ging. In het prille begin met acht tien leden en één monsternemer moest de heer Oostra het doen met een hoekje in de Zuivelfabriek. Bij het toe nemen van de activiteiten kwam er een eigen kantoor en meer personeel. Dat de Texelse boer het belang van rund vee van zo ihoog mogelijke kwaliteit steeds meer inzag, is voor een belang rijk deel aan de inspanningen van Oostra te danken, die in zijn gesprek ken veel goodwill kweekte. De jubila ris is bovendien een goed organisator. Telkens blijkt dat bij de fokveedag en de keuringen, waarbij Oostra zich als „een klein dictatortje" ontpopt. Een klein geschenk (van Fokvereniging en K.I.) als blijk van waardering voor het vele verrichte werk was dus zeer op zijn plaats. De 'heer Zuidewind over handigde een pakje, waaruit de heer Oostra enkele ogenblikken later een kostbare kijker tevoorschijn haalde. Ziel van vereniging De heer C. N. Laan sprak als voor zitter van de Bond van .Fokverenigin gen in Noord'holland. Hij had contro leur Oostra vooral leren kennen door de medewerking die men van hem on dervond bij de periodieke bezoeken van de bondsvertegenwoordiging aan Texel. „De controleur is de ziel van de fokvereniging", aldus de heer Laan, die voorts uitlegde, dat de bloei van een fokvereniging ten nauwste samenhangt met het initiatief en enthousiasme van de controleur/stamboekhouder. „Noord 'holland beschikt over een korps prima controleurs, maar U hoort tot de bes ten". De heer Laan had voor de jubi laris een kistje sigaren meegebracht. Ir. J. Zijlstra, de veeteeltconsulent, maakte uitvoerig gewag van de sterk gestegen prestaties die het Texelse melkvee levert. De produktiecijfers lie gen er niet om en zijn het gevolg van een ontwikkeling, die Oostra op voor treffelijke wijze heeft begeleid. De heer C. Bakker, hoofdcontroleur van de Provinciale Melkcontroledienst, •had de jubilaris 22 jaar lang meege maakt. Hij maakte een vergelijking tussen goede controleurs en de zg. 100.000 kg.-koeien. Zowel koeien als controleurs moeten uitmunten door volhouden, aanpassen en prestaties le veren. Als gevolg van de kwaliteits verbetering van het Texelse rundvee gaat Texel nu ook meedoen aan de ex port en het exposeren op tentoonstel lingen. Wat het aanpassingsvermogen van de heer Oostra betreft, wees de iheer Bakker op de grote veranderingen waarmee hij te maken krijgt in ver band met de computerregistratie van de runderen. Als blijk van dank van de Centrale en provinciale melkcontrole dienst overhandigde de heer Bakker een vulpenset. Verschijn! dinsdags en vrijdags Bank: NederL Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. „SARASANI" START 28 JUNI Vrijdagavond 28 juni begint voor de beatclub „Sarasani" het (derde) seizoen. De nodige toestemmingen zijn verkre gen en de contracten getekend. De Sa- rasani-firmanten De la Porte en Brink horst, vertelden ons hun beatcentrum dit jaar wat „degelijker" georganiseerd te hebben, wat in de eerste plaats be trekking heeft op de interne gang van zaken. Met diverse beatgroepen zijn afspraken gemaakt. Vast staat dat Les Baroques kernen en verder Sammy Soulset, The Buffoons, Blue Demen- sions, Cubby and Blizzards, The Golden Earrings (nog niet eerder op Texel ge weest) en verder is het de bedoeling vier tot vijf Engelse groepen te con tracteren. Het plan bestaat om het podium in de grote schuur aan de Kogerweg te voorzien van een watergordijn, een soort waterval dus, die ter venhoging van sfeer en effekt van tijd tot tijd in werking wordt gesteld. Verder wordt gedacht aan zg. vloeistof pro jee tie, waarbij grillig bewegende lichteffekten in kleur op een der wanden wordt .geprojecteerd. Hoe lang Sarasani dit seizoen kan draaien, hangt af van de belangstelling. In verband met de stilte die in augustus wordt verwacht, zal men hoogstens tot de tiende van die maand kunnen doorgaan. De Sarasani- exploitanten hebben, net als vorig jaar, veel moeite om onderdak voor hun beatgroepen te vinden. Er wordt nu uitgekeken naar een particuliere wo ning, plaats biedend aan 10 - 12 men sen, die voor enkele maanden kan wor den afgehuurd. 12. Een zevende deel haalde de eind streep dus niet. Gewoonlijk worden de namen van niet-geslaagde candidaten nooit ge noemd, maar de heer Laan maakte een uitzondering voor Bert Lap, die niet voor het diploma in aanmerking kon komen, maar wel voor een getuig schrift. Gehandicapt als hij is, toonde hij toch een grote moed en zette door. Twee geslaagde leerlingen kregen daarop gelegenheid een uiteenzetting over een bepaald onderwerp te geven, waarna de aanwezigen hen nader over hetzelfde onderwerp aan de tand mochten voelen. Henk Witte vertelde over de voor- en nadelen van de drijf- meststal. Hij noemde het systeem ar beidsbesparend. Er wordt geen stro meer gebruikt doch rubber matten. De afwezigheid van een open mëstgrup maakt de stal makkelijker begaanbaar en het inspannende mestrijden hoort tot het verleden, omdat de vloeibare mest in een kelder stroomt en vandaar wordt opgezogen en over het land ver spreid. Omdat geen stro meer wordt gebruikt, wordt de dunne mest snel opgenomen. Nadelen zijn dat de koeien wat vuiler zijn, waardoor meer hygië nische zorg bij het melken moet wor den betracht, er doen zich meer ihoef- gebreken voor (o.a. als gevolg van de wat vochtiger omgeving), terwijl grote zorg moet worden besteed aan het schoonhouden van de roosters van de grup. Op vragen uit het publiek over het hoe en waarom bleef Henk Witte het antwoord niet schuldig, zodat hij het er uitstekend afbracht. Een causerie over de narcissenteelt werd gegeven door een vertegenwoor diger van de tuinbouwrichting, Arie Kikkert. Voor zover het gehoor het nog niet wist, kreeg men het fijne te horen over de warmwaterbehandeling (voor het doden van de narcisvlieg en het ge ven van een groeistimulans) over de toepassing van ahemische bestrijdings middelen en over het voorkomen van spanen en dwaallingen. Ook Arie Kik kert antwoordde vlot op de vragen, die hem werden gesteld. Omdat de inspecteur van het land bouwonderwijs verhinderd was, reikte het ere-bestuurslid, de heer Leber de diploma's uit. De namen van de ge slaagden meldden wij reeds in een vo rig nummer. De heer Leber feliciteer de de geslaagden en sprak de hoop uit, dat het aantal leerlingen van de land bouwschool weer spoedig zou stijgen. Volgens hem zou Texel altijd agrarisch gebied blijven. Dat de chemici het van de agrariërs zullen winnen, v.w b. de voedselproduktie, geloofde hij niet. Belangstellenden mogen meevliegen De sinds ruim een jaar actieve Texel se zweefvlicgclub wil het publiek zon dag in de gelegenheid stellen kennis te laten maken met de zweefvliegsport. Bij goed weer zal het dan toegestaan zijn de activiteiten van de leden van zeeT nabij gade te slaan en zelfs be staat de mogelijkheid een zweefvlieg- tochtje mee te maken. Het is de bedoeling zondagochtend om 10 uur te beginnen. Belangstellen den, die de veiligheidsvoorschriften in acht nemen, mogen zien hoe een toestel in de lucht wordt gebracht, waarbij zij uitvoerig tekst en uitleg krijgen. Wie de stoute schoenen wil aantrekken, kruipt in de cockpit van de Rhön- lerohe tweezitter en laat zich de lucht intrekken. Achter de stuurknuppel zit de heer Jac. Witte, de tot dusver enige zweefvliegbewijshouder van de club die daardoor gemachtigt is passagiers mee te nemen. Er wordt een kleine vergoeding gevraagd. Klompen Het bestuur van de club wil, door het organiseren van dergelijke week ends helpen bij het publiek de drem pelvrees te overwinnen. Nog heel wat Texelaars zijn zelfs niet bereid „hun klompen met zo'n ding mee te geven" en die angst is volkomen ten onrechte, vinden de leden. Graag wordt erop gewezen, dat zich bij de vele honder den starts die de Texelse club tot dus ver heeft gemaakt zich niet een onge luk heeft voorgedaan. Vorig jaar wer den 800 starts gemaakt. De club is voornemens dit jaar 2000 starts uit te voeren, waarvan er intussen al weer ruim 100 zijn gemaakt. Bij de opleiding is de club sterk afhankelijk van in structeurs, die van elders moeten wor den aangetrokken zolang er nog niet een uit eigen gelederen is voortgeko men. Over gebrek aan materiaal heeft men niet te klagen. De club heeft een eigen lier (met kabel van 5,4 mm), eigen tractor en 2 gehuurde toestellen van de KNVvL. De gelederen van de 14 vliegende leden zou men eahter graag wat ver sterken. Gehoopt wordt dat de propa- gandaweekenden daartoe zullen leiden. Voor scholieren is de opleiding extra voordelig door de subsidie, waarvoor zij in aanmerking komen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 mei op om 4.51 uur en gaat onder om 20 23 uur; 15 mei op om 4.46 uur en onder om 20.28 uur. Maan: 12 mei V.M.; 19 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 mei 6.48 en 19.12; 11 mei 7.46 en 20.08; 12 mei 8 33 en 20.54; 13 mei 9.12 en 21.37; 14 mei 9.49 en 22.16; 15 mei 10.25 en 22.52; 16 mei 11.05 en 23.27; 17 mei 11.48 en 18 mei 0.04 en 12.32. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Boer Namens het gemeentebestuur werd daarop het woord gevoerd door wet houder J. Daalder. Hij zei het te waar deren, dat het gemeentebestuur niet alleen wordt gemoeid wanneer er moeilijkheden zijn. „Het woord 'boer' heeft geen gunstige klank", aldus spr. Vroeger werd een boer beschouwd als iemand die weinig had geleerd en on der de dommen kon worden gerang schikt. Nu echter kan een boer niet dom zijn als 'hij zich wil handhaven. Vandaag de dag is voor de uitoefening van het agrarisch beroep vakkennis en scholing nodig. De heer J. Beumkes, voorzitter van de landbouwschool, was de volgende, die in een toespraak zijn gelukwensen uitsprak jegens de geslaagde candi daten. De heer C. Westdorp, oud-leerling, nodigde de geslaagden uit lid te wor den van de vereniging van oud-leerlin gen, voor slechts ƒ1,contributie per jaar. Om een beeld te geven van de vele activiteiten, waarmee de vereni ging zich bezig houdt, gaf de heer Westdorp een overzicht van het ko mend jaarprogramma. Op de tentoon stelling Oosterend Present zal de ver eniging een stand inrichten, die een beeld geeft van de Texelse akkerbouw, veeteelt en bloembollenteelt, terwijl de oud-leerlingen ook betrokken zijn bij de veekeuring en de daaraan verbon den wedstrijd. Verder staat de ploeg- wedstrijd op het programma en in ok tober wordt een excursie naar de Paardenmarkt gehouden. Bij het veertigjarig bestaan van de landbouwschool in november zullen de oud-leerlingen een revue opvoeren. In januari of februari volgen dan de to neelavonden. Jan de Boer, namens de geslaagden, richtte zich in een spontaan dank woord tot de onderwijzers en verrastte ieder van hen met een geschenk.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1